Stad w Omgeving- 35UmeaCand Tuimeltje en Kruimeltje in het Kabouterland. dat zijn algeheel herstel binnen afzienbaren tijd verwacht mag worden. Pi. wil de stTafmiat niet beoordeelen, doch acht zes jaar veel te zwaar en vooral waar ook de man is gekomen om genade voor haar te smeek en. Gaat zij voor zes jaar naar de gevangenis, dan staat vast, dat haar leven, dat van haar man en haar kind verwoest is. Gaat ze er voor aanmerkelijk korter tijd heen, dan be staat de mogelijkheid dat het gezin hereenigd wordt. Spr. bleef bij zijn juridisch verweer, waar in hij tot vrijspraak concludeerde. Mocht het Hof een veroordeeling noodig achten dan hoopt hij, dat het Hof genade voor recht zal laten gelden. Pleidooi van Mr. Muller Massis. Mr. Muller Massis ving aan met den wensch dat het slachtoffer spoedig weer de oude zal zijn, waarop volgens de verkla ring van dr. Pameijer binnen, afzienbaren tijd kans bestaat. Ten aanzien van zijn cliënt zegt pleiter, dat van uitlokking tot moord geen sprake kan Steeds heeft verdachte gezegd, dat hij de fleschjes heeft gegeven om den man suf en kwijnend te maken. Pleiter levert een uitvoerig juridisch be toog. waarin hij aan de hand van gezagheb bende schrijvers aantoont, dat het eenige wat verdachte gedaan heeft en erkent, hem niet in de dagvaarding ten laste wordt ge- legd. V oorts wijst hij er op, dat de maximum straf op het door E. gepleegde feit 4 jaar is, doch daarvoor kan hij niet worden veroor deeld, omdat verzuimd is hem dit in de dag vaarding ten laste te leggen. Pleiter oordeelt, dat zijn cliënt niet ver oordeeld kon worden wegens medeplichtig heid aan poging tot moora, omdat de opzet hiervan bewezen moet worden en niet bewe zen is. Voor deze stelling citeert pleiter Noyon en prof. van Hamel. Ten aanzien van de identiteit van de fac- caliën wil pleiter alleen vaststellen, dat in elk ander geval hij een dergelijk belangrijk onderzoek anders wordt gehandeld, en dat hetgeen in dit geval gebeurde absoluut in strijd is met de steeds betrachte voorzichtig heid. Voorts betoogt pleiter, dat objectief niet vast staat welk vergif gebruikt is. Nergens blijkt, dat Parijsch groen is toegediend en gebruikt. De president: De verklaring van De Vries. Pleiter: Het Parijsche groen door de Vries aan E. "verkocht is niet het Parijsche groen, dat gebruikt is. Daarvan was niets gebruikt. Dit bleek nog in onverminderde hoeveelheid aanwezig. Pleiter geeft toe, dat het gevaarlijk is om met goedje waarvan men de gevolgen niet kent, lichtvaardig te hande len, maar tusschen lichtvaardig handelen en medeplichtigheid aan poging tot moord ligt nog wel iets. Niet bewezen is, dat bij het ver- jkoopen van het Parijsch groen, dat E. ver strekte aan de vrouw, aan den verdachte man gezegd is, dat het zwaar vergif is. Voor pleiter staat zelfs niet vast dat in [September De Vries dit gezegd heeft. DrogiS' ;ten moeten het zeggen als zij het verkoopen !En in Alkmaar en hier is wel komen vast te staan, dat dit niet steeds gebeurt. Zelfs al is het toen tot hem gezegd, dan staat niet vast dat dit tot hem is doorgedrongen. Bovendien gaf hij eerst jodium, dat hij zelf eens tegen .verkoudheid gebruikte. Hij wilde den man be roerd maken en toen hij hoorde, dat het niet gaf, verstrekte hij een lichte oplossing van Parijsch groen. De opzet van mishandeling staat dan ook wel vast. Voorts wijst pleiter er op, dat get. B. alleen als zijn meening te kennen gaf, dat E. beoogde het geld van zijn vrouw naar zich toe te halen. Pleiter verwerpt dit met klem en wijst er op, dat alle getuigen verklaard hebben, dat hij goed voor zijn vrouw was en steeds tracht te anderen goed te doen. Dat een man met dergelijke eigenschappen het stikum op het leven van een medemensch gemunt had, ver werpt hij. Voor pleiter staat vast, dat hij lichtzinnig heeft gehandeld. Aangezien zijn cliënt niet anders hoopt, dan dat het Hof de vrouw ge nadig wil zijn, zal spr. zich onthouden, voor al na het pleidooi van zijn confrater om zijn zienswijze over de vrouw naar voren te bren gen, doch hij wil niet dat haar verklaringen tegen het moreel van zijn cliënt gaan gelden. Scherp laakt hij het in den aavocaa-gene- raal, dat deze zelfs op haar verklaringen heeft durven veronderstellen, dat E. de be doeling heeft gehad om zijn eigen vrouw, voor wien hij altijd vol fijne zorgen is ge weest, uit den weg te willen ruimen. Dat de kleine fleschjes in het requisitoir een rol spelen, verwondert spr. De schijn is tegen hem en daarom moet men niet alle din gen bij elkander voegen. De fleschjes zijn bovendien onderzocht. Er is een rapport over en er is absoluut in de fleschjes geen enkel spoor van vergif gevon den. Pleiter oordeelde het pijnlijk en moeilijk, doch hij moest het zeggen, dat hij de verkla ringen van de vrouw niet kan aannemen. Waar de vrouw zelf in de meening verkeer de, dat de ziekteverschijnselen van den man een gevolg waren van zijn ziekte, daar mag worden aangenomen dat zij E. in dien waan heeft gelaten, maar ook daarom deugt het Alkmaarsche vonnis niet, waarin wordt gezegd, dat hij zelfs toen de man naar het ziekenhuis was overgebracht, door ging om haar fleschjes met het goed te ver strekken. Pleiter"s cliënt is onbedachtzaam geweest en is daarvan het slachtoffer geworden Uitvoerig gaat pleiter nog in op de eigen aardige opvatting over het leven van zijn dient. De bedoeling van de betrokkenen is, alles zoo spoedig mogelijk te vergeten en ver geven. In dit opzicht heeft men den man van de vrouw, maar ook de vrouw van den man gehoord. In de eerste plaats oordeelt hij, dat zijn cliënt moet worden vrijgesproken. Mocht op grond van art. 49 een veroor deeling volgen, dan meent pleiter zich te moeten verzetten tegen wat de procureur- generaal aan het slot van zijn requisitoir heeft gezegd. Zijn cliënt is niet de auctor intellectualis. Bovendien mag de rechtbank niet vergeten de invloed die er van de vrouw op een man kan uitgaan. Hartelijk hoopt spr op de uiterste clementie voor zijn cliënt, doch men mag dan de medeplichtige niet uitschakelen. Repliek van den advocaat- generaal. De advocaat-generaal repliceert en houdt staande, dat de opzet vast stond. Als men de psychiators gaat gelooven, dat lijdt ieder normaal mensch aan debilitas mentis. De vrouw heeft getoond de middelen te weten te vinden om hun belang te dienen en dit volgens haar instinkt. Spr. blijft den man den interlectueelen leider vinden. Repliek van den verdediger. Mr. de Groot den procureur-generaai van antwoord dienende, zegt dit te doen, omdat deze het bewijs heeft gegeven van de psychiatrische wetenschap absoluut niet op de hoogte te zijn. Hij oordeelt het tijd, dat de advocaat-generaal eens iets op dit gebied leest en eindigt met de belangen van eijn cliente bij het Hof aan te bevelen. Mr. Muller Massis wijst het Hof nog op de verklaringen van de verdachte vrouw en op het rapport van Dr. Kruitbosch, waaruit blijkt, dat zij, zooals ook thans, niet de opvatting heeft gehad, dat de ziekte een gevolg was van hetgeen zij toediende. De president: Maar E. wel. De verdediger: Die is niet zooveel knap per. Hij kon niet eens korperaal worden. (Gelach.) Met klem blijft pleiter tenslotte waarschu wen om veel waarde aan de verklaringen van de vrouw te hechten. Een laatste woord van de ver dachten. Op een vraag van den president, zegt de verdachte vrouw, dat ze zoo veel spijt heeft van hetgeen ze gedaan heeft en dat ze zoo graag bij' haar man en kind zou terugkeeren Dit is ook de wensch van haar man. Verdachte E. bracht den president dank voor de wijze waarop hij de zaak had behandeld. Hij wenschte nog op te merken, dat de officier van Justitie te Alkmaar de meening naar voren bracht, dat hij tekort is geschoten tegen zijn vader. Verdachte wenscht daartegen op te komen en zegt, dat hij voor zijn vader was, wat hij kon zijn. De president verzoekt verdachte dit te laten rusten, omdat hier in geen enkel op zicht is gebleken, dat deze meening van den officier wordt onderschreven. Verdachte E. vraag hierna nog de grootst mogelijke clementie voor de vrouw en zegt, nadat hij nog een paar vragen van den president heeft beantwoord, over de plaats waar hij de fleschjes opborg, dat hij zijn hart heeft uitgestort voor Dr. Kuipers en behoefte heeft gevoeld aan dezen hier een eere-saluut te brengen. Hierop wordt de uitspraak bepaald op 6 October des morgens 10 uur. Dr. Pameijer verzoekt ons, in verband met de door den man van de verdachte vrouw, in de middagzitting voor het Hof afgelegde verklaring (zie ons nummer van gister) te melden, dat bij pas mededeelingen aan de justitie heeft gedaan, na daartoe schrifte lijk door Br. te zijn gemachtigd. In ons nummer van 23 Febr. deelden wij reeds mede, dat in het Ziekenhuis Br., na een onderhoud met den burgemeester van Ber gen, dat door dr. Pameijer werd bijgewoond, een verklaring teekende, waarbij hij dr. Pa meijer van zijn ambtsgeheim ontsloeg. In tegenstelling met de door Br. gistermid dag voor het Hof afgelegde verklaring, houdt dr. Pameijer dan ook staande, dat hij pas na ontheffing van zijn ambtsgeheim door Br, mededeelingen aan de justitie heeft gedaan Ter staving hiervan herinnerde hij nog aan het requisitoir van den officier van justi tie te Alkmaar, die mededeelde dr. Pameijer de vraag te hebben gesteld, hoe het met de arsenicumvergiftiging zat, doch wat hij ook probeerde ten antwoord kreeg: „ik mag en zal niet spreken, tenzij Br. mij daartoe mach tigt". VERGADERING ONDERWIJZEND PERSONEEL INSPECTIE ALKMAAR. (Vervolg) De middagvergadering. De middagvergadering, waarop we zelfs een schoolhoofd ontmoetten uit Musselkanaal (Gr.), toevallig met vacantie in deze buurt, werd te ruim half twee geopend met zang van een Fransch en een Duitsch lied door mevr. Sonja ten Kate Kovalefska, evenals in de morgenvergadering op de piano begeleid door mevr. Greet Koolhoven—le Coutre. Een dankbaar applaus was ook nu weer hun loon. Ervaringen en mogelijkheden. De heer A. W i 11 e m s e, tweede voorzitter van de propaganda-commissie van de Veree niging voor Volkenbond en Vrede, consta teerde met groote voldoening, dat hij had mogen ervaren dat allerwege belangstelling bestaat voor Volkenbond en Vrede. De erva ringen van heden, nu bleek dat inspecteurs en onderwijzend personeel de zaak steunen zullen nopen tot voortgaan op dezen weg. Uit eigen ervaring zei spr., dat veel geleerd heid bij, de propaganda voor Volkenbond en Vrede met noodig is, den juisten toon te kun nen vinden voor de schoolkinderen is voor de onderwijzers deze het meest noodige. Als zij dien te pakken krijgen, zullen zij goede propagandisten worden en zal het er op den duur m de wereld heel anders uitzien Men bedenke daarbij: God's molens malen lang zaam. Hierna sprak de heer Willemse over het Volkenbondswerk en daarbij opgedane erva ringen en mogelijkheden. Hij verdeelde zijn causerie bij lantaarnplaatjes in Verleden en Toekomst, beginnende met het verleden, toen o.a. de krankzinnigen behandeld werden als wilden. Slechts met groote moeite heeft de epenbare meening een omkeer ten goede in dezen kunnen bewerken. Ook in andere op zichten, b.v. foltering van gevangenen en sla vernij, heerschten toestanden, waarover wij ons thans schamen. In al die gevallen gingen er geslachten over heen alvorens afgeschaft werd wat ieder voor zich verafschuwde. Het duurde lang eer de publieke meening zoo sterk was, dat de gewenschte verbeteringen tot stand kwamen. Spr. constateerde, dat zeer veel, wat vroe ger wreed en hard was, onder invloed van de openbare meening veel milder is geworden. Geleidelijk kwam spr. bij den oorlog, meer malen verdedigd met frazes als: heldendom, persoonlijke moed, enz. Zeker, die kwam in vroegere oorlogen ook meermalen naar voren en Napoleon b.v. heeft vele sporen nagelaten ook andere dan van oorlog, maar vast staat, dat bij den jongsten oorlog de persoonlijke moed slechts heel weinig te bespeuren viel en dat er van goede gevolgen niets is te zien. En even vast staat, dat b.v. Amerika en Japan met de gerezen geschillen eigenlijk niets te maken hadden. Over de oorzaken van den oorlog van 1914 zei spr., dat geenszins het schot van Serajewo als zoodanig mag wor den gezien, integendeel, hij was een gevolg van veel eerder reeds gerezen crises. De zucht naar expausie, agrarische belangen in Oost- Europa enz. enz. en dan niet te vergeten het zoogenaamd Europeesch evenwicht waren oorzaken van het uitbreken van den oorlog (spr. noemde ook nog als zeer gevaarlijk de oorlogsindustrie en het militairisme). Is het wonder, dat het, gezien de vele en velerlei oorzaken voor oorlog, nog lang kan duren eer de menschheid zoover is, dat zij geen oorlog meer wil? Tegenover oorlogs- verdwazing, die bleek uit tal van vertoonde plaatjes, wilde spr. stellen het: „ik heb mijn kinderen niet opgevoed om soldaat te wor den" en hij wilde deze gedachte doen omzet ten in een daad: het vormen van een mach tige organisatie tegen den oorlog. Hoe in den jongsten oorlog vele monumen ten van kunst en intellect werden vernield al leen uit dommen haat; hoe steeds weer ook de burgerbevolking ernstig lijdt, dit alles zette spr. duidelijk uiteen aan de hand van vele plaatjes, en zeer ernstig keurde hij af het aanroepen van God bij oorlogs-aanhit- singen. Om aan alle oorlogsellende een einde te maken is een machtige organisatie noodig, die slechts kan ontstaan door veel geduld en veel propaganda, gegrond op naastenliefde en inspiratie. Spr. noemde de namen van Beelaerts van Blokland, Zimmerman, van Hamel, Colijn, Wibaut, Nolens, Oudegeest en Limburg als van Nederlandsdie mannen, die in deze schitterend werk deden, hoezeer hun politieke inzichten uiteen mogen loopen. Ieder ander ook kan medewerken aan den opbouw van 'n waar vredespaleis, 't Krachtig woord der jeugdopvoeders mag niet ontbre ken. Met een aanhaling van Goethe's „Greift nun herein ins volle Menschenleben" besloot spr. zijn gloedvolle causerie. Het slotwoord. De heer R a h d e r sloot hiermede het of- ficieele gedeelte van den dag. Hij zegde alle aanwezigen dank voor de aandacht waar mee het gebodene gevolgd was, de sprekers voor hun boeiend betoog, de dames voor hun zang en accompagnement en de com missie voor het in elkaar zetten van den dag, die zooveel schoons had geboden. Filmvertooning. Hierna werd nog.vertoond de film „Nie mandsland", waarin werd aangetoond hoe vreeselijk het verblijf aan de vuurlinie voor de soldaten is, maar ook hoe weinig bij hen zelve is te bespeuren van haat tegenover de mannen uit het andere leger. Een film van een treffend anti-oorlogskarakter. worden besteed door de werken te laten aan besteden en niet in eigen beheer te doen uit voeren. Door de beslissing van deze organi satie, waarvan de meerderheid der patroons deel uitmaakt, is de totstandkoming der nieu we overeenkomst, behoudens het referendum van den Algemeenen Nederlandschen Bouw vakarbeidersbond, thans een belangrijken stap nader gekomen. EEN AMSTERDAMSCHE BANKIER OPGELICHT. Een N. T. A.-telegram uit Weenen meldt de volgende oplichtingszaak, waarbij een Amsterdamsche bankier het slachtoffer werd. Deze bankier had eenigen tijd geleden in Questenburg kennis gemaakt met een Duit- scher, die hem zooveel vertrouwen inboezem de, dat hij hem een pak aandeelen van Duit- sche industrieele ondernemingen tot een waarde van 255.000 mark ter hand stelde om te verkoopen. Begin September vluchtte de Duitscher echter met het geld naar Wee nen en noodigde daar den bankier uit bij hem te komen, wat deze inderdaad deed, om zoodoende zijn geld te kunnen incasseeren. Toen hij evenwel den Duitscher ontmoette, wilde deze den bankier nog eens 85.000 mark afzetten onder bedreiging, dat hij hem anders niet alleen de aandeelen niet zou teruggeven, maar hem zelfs in Duitschland zou aanklagen wegens overtreding van de „deviesenvoorschriften". Bij een tweede samenkomst gaf de bankier inderdaad de ver langde 85.000 mark, maar op hetzelfde oogenblik kwam de politie de kamer binnen en arresteerde den Duitscher, met wien zij overigens nog een appeltje te schillen had, daar hij zich al meermalen had schuldig ge maakt aan het dragen van titels, waarop hij geen recht kon doen gelden, als „Geheim- rat" en dokter. Hij zal nu wegens afpersing en verduiste ring vervolgd worden. SMOKKELEN VAN COCAÏNE. Een goede vangst te Nijmegen. Sinds geruimen tijd bestond vermoeden, dat in Nijmegen een uitgebreide handel in verdoovende middelen, voornamelijk cocaïne, wordt gedreven. Eenige maanden geleden slaagde de recherche erin eenige Duitschers, die zij van de grens af gevolgd had, aan te houden en een partij cocaïne, in buisjes ver pakt, in beslag te nemen. Al spoedig bleek, dat men met een uitgebreid smokkelcomplot te doen had en dat aan het bedrijf na deze arrestatie geen einde gekomen was. Woensdagavond v erd een auto, die bij Beek over de grenc gekomen was en waar van men vermoedde, dat deze door de smok kelaars gebruikt werd voor het vervoer van verdoovende middelen, te Nijmegen gesigna- j leerd. De recherche toog op onderzoek uit en slaagde erin den wagen te ontdekken, die bij een restaurant op het Keizer Karelplein ge parkeerd stond. De wagen werd in beslag genomen en de vier inzittende Duitschers werden gearresteerd. Bij onderzoek bleek in den auto in de gereedschapbergplaats I een groote hoeveelheid cocaïne, die een aanzien lijke waasde vertegenwoordigde, verborgen te zijn. Vermoedelijk zijn nog meer personen hij deze smokkelaffaire betrokken. DE LOONSVERLAGING IN DE BOUWBEDRIJVEN. Ook de Patroonsbond gaat er mee accoord. Gister is te Amsterdam een buitengewone ledenvergadering gehouden van den Pa troonsbond voor de Bouwbedrijven in Neder land, waarin de voorstellen tot tusschentijd- sche wijziging der landelijke collectieve ar beidsovereenkomst zijn behandeld. De druk bezochte vergadering werd geleid door den heer B. van Eesteren uit 's-Gravenhage. Er werden verschillende bezwaren geopperd tegen het feit, dat de nieuwe regeling langer zal duren dan tot 1 Maart a.s., op welk tijd stip het bestaande contract zou zijn afgeloo- pen. Uitvoerig werd het compromis door het be stuur verdedigd, o.m. met het argument, dat de regeeringstoezeggingen een saneering van het bedrijf meebrengen en dat te verwachten is, dat er behalve de toegezegde 20 millioen van de Regeering ook het noodige werk van particulieren zal loskomen, gezien de thans toegepaste verlaging. Mede dank zij het feit, dat bij de behande ling in een aantal afdeelingsvergaderingen van de zijde van het hoofdbestuur persoon lijke toelichting was verstrekt, werden de voorstellen ten slotte met 176 tegen 26 stem men aangenomen. De vergadering sprak als haar oordeel uit, dat in de bestekken der uit te voeren werken de toepassing der nieuwe arbeidsvoorwaar den dient te worden verrekend. Bovendien werd het van belang geacht, dat de regee- ringsgelden zoo doelmatig mogelijk zullen NA HET CONFLICT IN DE KOOPVAARDIJ. Ook bij de Halcyon-lijn de staking opgeheven. De Halcyon-lijn N. V. en de contactcom missie van organisaties van werknemers ter koopvaardij hebben gister een overeenkomst aangegaan, waarbij de Halcyon-lijn zich verbindt van 16 Sept.j.1. af vooreen maand de status quo van de tegenwoordige gages en arbeidsvoorwaarden te handhaven. Indien de onderhandelingstermijn met den Bond van Werkgevers in de koopvaardij wordt verlengd, dan geldt deze ook voor de Halcyon-lijn. Verder hebben de Halcyon- lijn en de contactcommissie zich wederzijds verplicht, dat al hetgeen in een nieuwe over eenkomst met den werkgeversbond ten aan zien van de algemeene vrachtvaart wordt be paald, ook voor de Halcyon-lijn in de collec tieve contracten zal worden vastgelegd. Ten aanzien van de weder tewerkstelling zijn de zelfde bepalingen aangenomen, die gelden voor de andere reederijen. In vergaderingen met de bemanningen der schepen van de Halcyon-lijn gehouden is met algemeene stemmen besloten op deze voorwaarden tot opheffing der staking over te gaan. LAGE WATERSTAND OP DE WAAL Het veer te Nijmegen ondervindt moeilijkheden. De stand van de Waal is reeds sedert maanden buitengewoon laag en de berichten van den Boven-Rijn doen voorloopig nog geen was verwachten. Aan beide oevers van de rivier strekken zich groote zandvlakten uit en de vaargeul is zeer smal geworden, zoodat de scheepvaart hinder van den lagen rivierstand begint te ondervinden. CHRONISCHE ISCHIAS. Pijn nu weg stok overbodig. Niemand kan er aan twijfelen of deza man heeft voorgoed afgedaan met het loopen met een stok, want het is nu al vier jaar geleden, sinds hij hem afdankte Hij schrijft: „18 Maanden leed ik aan chronische ischias en rheumatiek en het was mij onmogelijk te loopen zonder stok. Maar nadat ik korten tijd Kruschen Salts had gebruikt kon ik de stok wegdoen. Het is nu vier jaar geleden dat dit gebeurde; de pijn is nooit teruggekeerd en ik heb geen dag meer behoeven te verzuimen op mijn werk. Ik zou dan ook nooit meer buiten Kruschen willen want het is zijn gewicht in goud waard. U kunt van dit schrijven naar goeddunken gebruik maken want ik kan Kruschen Salts wer kelijk aan ieder lijder aanbevelen." C. F. Als de afvoer-organen traag gaan wer ken wordt het schadelijke urinezuur vrij heid gelaten zich op te hoopen en zich te nestelen in de weefsels, spieren en gewrichten in den vorm van naaldscher pe kristallen. Deze kristallen zijn het, die, doordat zij de zenuwwanden door boren, de ondragelijke rheumatische pijnen veroorzaken. Kruschen Salts lost de kwaadaardige urinezuur-kristallen op, om ze daarna zacht maar volkomen uit het lichaam te verwijderen. Wan neer U dan trouw blijft aan de kleine dagelijksche dosis, zullen de zes ver schillende zouten in Kruschen Salts de afvoer-organen'blijven aansporen tot gezonde, geregelde werking. Het kwaad aardige urinezuur krijgt dan geen kans meer zich ooit weer op te hoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.69 per flacon. Het Nijmeegsche veer heeft met groote moeilijkheden te kampen, als gevolg van het feit, dat de opritten tot de pont onder een sterke helling liggen. Het komt bij herhaling voor, dat auto's met een niet te sterken motor, zwaar beladen vrachtauto's of met paarden bespannen wagens, ternauwernood de steile helling kunnen' „nemen", waarbij dikwijls van een tractor moet worden gebruik gemaakt. Woensdag was de scheepvaart op de rivier bijzonder druk, tengevolge van het feit, dat vele schepen, die gewoonlijk den Rijn volgen, door den geringen diepgang op deze rivier, hun route langs de Waal kozen. Daarbij: kwam, dat ook het veer een zeer druk verkeer te verwerken had. Dit veroorzaakte een groote stagnatie, die het hoogtepunt bereikte, toen een zwaar beladen vrachtauto bij het afrijden van de pont bleef steken en met het op den beganen weg brengen zeer geruime tijd gemoeid was. Zoowel aan de Nijmeeg sche, als aan de Lentsche zijde stond op een gegeven oogenblik een lange file voertuigen te wachten om over gezet te worden. Wacht tijden van een uur waren geen zeldzaamheid Er worden thans maatregelen genomen, om aan de moeilijkheden zoo goed mogelijk he' hoofd te bieden. WAT DE VANDALEN SPAARDEN..., Vernietigde onze lieve jeugd) Wij lezen in het Hbid.: Volgens een kroniek van wijlen rijksarchi varis Flament trokken in de vierde en vijfde eeuw Sueven, Vandalen, Alanen., Marcoman- nen, Herulen, Saksers, Aliemanen en Hunnen verwoestend; ook door de Zuid-Limburgsche streken. Niet alles vernielden ze, want van een Romeinsehe „villa rustica" in het tegen woordige Vaesrade bleef tenminste het een en ander van een hypocaussum (verwarmings inrichting) behouden. Het resteerende werd onlangs vanwege het Oudheidkundig Genoot schap in Limburg en het Leidsche Rijks museum ontgraven. Gelukkig fotografeerde men terstond de vondsten en bracht men het aan het licht ge- komene in teekening. Het resultaat der op gravingen ware anders voor de wetenschap verloren gegaan. Wantwat de Herulen, Sueven, Hunnen en Alanen, meer bekend on der hun verzamelnaam Vandalen of Barbaren, spaarden, vernietigde de jeugd van 1932. Nadat de arbeiders het terrein der opgravin gen verlaten hadden, hebben onze jongste jongeren, volgens een formuleering in de Limburgsche pers „aifes vernield, wat te vernielen was". Zoo radicaal ging men in de dagen der volksverhuizing nog niet te werk! DE TE 's-GRAVENHAGE GESTOKEN VERKEERSAGENT. De vermoedelijke dader gegrepen. De Haagsche recherche heeft gistermiddag aan het ziekbed van den verkeersagent B., die tijdens de relletjes van Dinsdag op zijn post bij de brug aan de Heerengracht door een man met een mes is gestoken, een arrestant gebracht, die door den agent zonder eenige aarzeling herkend als de man, die hem de wond heeft toegebracht. 169. Toen ze naar het paleis terugtippelden, zagen ze eensklaps op den weg een tonnetje liggen, dat een voerman van zijn wagen had laten vallen. Als ik daar nou inkruip, dan moet jij me voortrollen, zei Tuimeltje, je zult eens zien hoe fijn dat gaat, en natuurlijk vond Kruimeltje dat erg leuk. Tuimeltje kantelde het tonnetje om en kroop er in. 170. Het ging fijn hoor. Kruimeltje kon het tonnetje bij na niet bijbehouden, zoo hard liep het voort en Tuimeltje, die van tijd tot tijd uit het tonnetje werd gewipt, kroop er telkens opnieuw weer in en liet Tuimeltje er Kruimeltje ook eindelijk eens in zitten. Maar dat jonge kaboutertje kon heelemaal niet tegen het rondraaien en was er gauw weer uit 6

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6