Alksnaarsche Courant. WAAROM VERDER SUKKELEN Varia uit de vogelwereld. Honden) fiei en dertigste Jaargang. VRIJDAG 23 SEPTEMBER. Amerikaansche notities 'fxcmnciaal 'flieuws Jieck S. Sxhool No. 225 1932 (Van onzen eigen correspondent.) Het Amerikaansche kantoor meisje.Hooge salarissen. Mondaine kleeding op kantoor. De vrouwelijke hulp on misbaar. Zij behoort tot een apart ras de Ameri kaansche typiste of secretaresse, in het kort het kantoormeisje. Ik geloof niet, dat zij haar weerga elders op deze planeet heeft, zelfs niet in Engeland, waar de manier van zaken doen en het kantoorleven nog het meest op die van Amerika gelijken. Het is allerminst mijn bedoeling om in de volgende regels de Amerikaansche office girl als een ideaal af te beelden of als voorbeeld te stellen aan haar Hollandsche zusje, maar het toeval wil, dat ik onlangs van zeer nabij een ruil van dien aard heb meegemaakt en zoodoende on willens tot het maken van vergelijkingen kwam: op een kantoor te New-York werd een Amerikaansche typiste naar het hoofd bureau in Nederland gestuurd en vandaar kwam een landgenootje naar hier. Om maar met de deur in huis te vallen beide jonge dames zijn hartelijk blij weer thuis en ach ter hun eigen schrijfmachine te zitten, dank baar voor het vele dat ieder in het voor haar vreemde land heeft gezien en genoten, maar hun eigen kantoormilieu bovenaan stellend Hetgeen begrijpelijk en in zekeren zin te ver heugen is. Aan beide kanten van het water heb ik kantoorleven meegemaakt en een secretares se gehad, zoodat ik hun deugden en gebre ken wel zoo'n beetje beoordeelen kan. Om te beginnen verdient het Amerikaansche meisje in verhouding veel meer minstens vijftien of achttien dollar per week, dat ik volgens het verschil in levensstandaard dezer dagen op veertig gulden zou willen stellen. Dit is echter maar het salaris van een gewoon tik stertje, dat het ruwe werk doet aan de schrijf machine, adresseermachine of de telefoon be antwoordt. Een werkelijke secretaresse, die stenografische dictaten opneemt en uitwerkt, zooveel van haar chef's zaken afweet, dat zij het bij zijn afwezigheid voor een dag kan af doen, die zulk een onmisbaar type is, dat zij hem aan conferenties en verjaardagen herin nert of plaatsen in den schouwburg be spreekt, zoo'n meisje verdient zeker een ze ventig, tachtig gulden in de week. Ter ver duidelijking haast ik me er bij te voegen, dat de Amerikaansche salarieering niet per maand gaat, zooals bij ons, maar per week Deze hooge loonstandaard is de directe aanleiding tot een geheel eigen uiterlijk en optreden van het Amerikaansche kantoor meisje. Een stemmige kantoorjurk, zooals dat bij ons heet, eenvoudig kapsel, geen of weinig lippenrouge en dergelijke schoonheidsattri buten, mogen door onze vaderlandsche kan toorchefs vereischt worden en naar den al- gemeenen publieken smaak zijn, de Yankee office girl is precies van de tegenovergestelde gevoelens. Aangezien zij het geld bezit om die dingen aan te schaffen en het grootste deel van den dag, onderweg en op het bureau gelegenheid heeft met haar schatten te prij ken trekt zij hen aan ook! Felle kleuren, de laatste snufjes van snit en mode, de prach tigste zijden kousen en schoentjes vormen de dagelijksche uniform en in dit warme jaar getijde, dat werkelijk verstikkend zijn kan wordt er veel, heel veel huid aan het licht van zon en kantoorlampen blootgesteld. Ik geloof niet, dat een Amerikaansche chef ooit bezwaar zal maken tegen de japonnetjes van zijn personeel, ook al zijn het volslagen bal toiletten of bijna bad-costuums. Het laat hem volstrekt niet onverschillig, maar eerstens ziet hij het graag zelf en ten tweede zien zijn bezoekers het graag, 's lands wijs 's lands eer. Mijn secretaresse, die eigenlijk de linker hand van een bankdirecteur hoorde te zijn maar door de heerschende werkloosheid blij is met het kleinste salaris dat ik haar kan aanbieden, trippels 's morgen op een paar hooggehakte schoentjes binnen, die volmaakt geschikt zijn om op een garden party te ver toonen. Ik ben geen deskundige, maar ik ver moed, dat een belangrijk stuk van haar sala ris verdwijnt aan manicure, haar- en ge zichtsbehandeling, want zij kan elk moment van den dag voor een reclamefoto dienen ook al omdat zij een jeugdige beauty is en als zoodanig de noodige malen geposeerd heeft De algemeene indruk, dien men hier op de kantoren krijgt, is ook, dat het vrouwelijk personeel overwegend van jeugdigen en zeer jeugdigen leeftijd is. Wat denkelijk te verkla ren is uit het feit, dat de schranderen van hoofd goede promotie maken en zelfs een po sitie van gewicht in de zaak krijgen en de groote massa, wie dat niet gelukt, vroeger of later een waren Jacob gevonden hebben. Het doorploeteren op hetzelfde salaris, dat zij op hun twintigsten jaar ontvangen, staat den veertigjarigen niet aan. Daarbij komt er elk jaar zulk een leger van jonge goed getrainde en nog weinig eischende krachten aan, dat de werkgevers maar voor het uitzoeken hebben. Het is in het begin een beetje moeilijk om met zijn Amerikaansche secretaresse om te springen! Trouwens, de heele omgang met Amerikanen is zoo anders als wij het gewend zijn. Het lijkt eerst op een vrijpostigheid op het brutale af een frère et compagnon spe len, dat wij in onze wereld van aan de pet tikken niet kennen, maar dat na een kleine kennismaking veel prettiger uitkomt op den duur. Er bestaat een afstand, maar op het zelfde niveau, niet van hoog tot laag, niet de ondergeschikte, maar meer de naastgeschikte. die uit hoofde van haar aanwezigheid onmis baar is of anders niet aangenomen wordt en dus recht heeft op een tractement, dat haar een behoorlijk bestaan verschaft en als mede werkster inplaats van als werkvrouw be schouwd wordt. De crisis heeft weliswaar een bres geschoten in de salarieering. maa> dat geldt even hard voor meneer zedL.n on' dezelfde reden zijn de meisjes ^en de jonge mannen, die, hoewel in de minderheid, toe 1 ook niet vergeten mogen worden en om aller ei redenen eenigszins in de financieele min derheid zijn tegenwoordig niet meer zoo onverschillig of zij voldoen of niet. Vroeger was ontslag geen bezwaar en het zoeken naar een ander baantje haast een pretje, nu is het: ïouden wat je hebt. Wat nu het werk zelf betreft, er bestaan kantoren met en zonder een controleklok voor de werkuren waarop het personeel aankomst en vertrek moet laten stempelen, maar het meerendeel doet het zonder af. Zoo tegen half tien komen ze binnen en het is zoo goed als zeker dat de chefs zelf nooit vóór tienen, zelfs meestal nooit vóór elven binnen zijn. Men krijgt een Amerikaan het best te pakken tusschen elf en een of twee, wanneer hij gaat lunchen tot drie uur, half vier. Echter luncht hij zelden alleen en maakt er een zakelijken maaltijd vaner worden meer contracten ge sloten en orders opgenomen aan de lunchtafel dan aan het schrijfbureau. Het personeel heeft recht op een uur vrij en spreekt onderling met elkaar af wie eerst en wie het laatst gaat, zoodat de telefoon en bezoekers beant woord kunnen worden. Maar tijdens de werkuren heerscht er een allerplezierigste vrijheid van babbelen, lippen bijwerken, grap pen uithalen en onder de bedrijven door hard aanpakken. Er is maar één eenvoudige stel regel: het werk voor dien dag moet af en het komt af. Overwerk door eigen talmen of buiten hun schuld is een doodeenvoudig iets, waarmee ik niet een kwartiertje nablijven bedoel, maar tot zeven, acht uur en later in den avond. In de groep kantoren, waar ik mijn bureau in onderhuur heb, maak ik het herhaaldelijk mee, dat op den avond voor de overzeesche mailsluiting opgewekt en zonder extra be looning drie en vier uur overwerk wordt ge daan, terwijl eet- en drinkwaar uit het restau rant, gelijkvloers in onzen wolkenkrabber, per telefoon wordt besteld en boven wordt gebracht. De vorige week maakte ik het mee, dat na afloop een paar bureaux tegen elkaar werden gezet en een fanatieke ping-pong- wedstrijd werd gehouden als slot van den langen dag. En terwijl ik buiten het raam keek naar onze in de wolken rijzende nabu ren, zag ik overal lichten aan, jongelui in hemdsmouwen over hun schrijfmachine gebo gen en meisjes met paperassen heen en weer loopen. En dan na vijven wordt het rooken voor de jonge dames geoorloofd geacht en dan dampen ze er op los. Alle drakerige films of romans van dien aard ten spijt, is de office girl er niet op uit haar chef in de wacht te sleepen, het omge keerde komt eerder voor. De verklaring hier voor is, dat het soort meisjes, in het algemeen gesproken, niet op hetzelfde peil staat als bij ons. Ze hebben gewoonlijk alleen maar de la gere school en een paar jaar van de middel bare doorloopen om dan naar een instituut voor kantooropleiding te gaan, waar zij vooral practisch klaar gestoomd worden en bij de kantoorroutine duchtig in het Engelsch worden geoefend. Maar hun afkomst, hun hiuselijke omgeving en hun levensopvattin gen zijn gewoonlijk niet van dien aard om de begeerenswaardige vrouw van een zaken man, die gestudeerd heeft of van goede fami lie is, te worden, al zijn ze nog zoo mooi en goed voor hun werk. Ook hierin komt een ge leidelijke verandering, want afgestudeerde meisjes uit betere kringen solliciteeren met stijgend succes naar de positie van secreta resse. Een heel eigenaardige bijkomstigheid van de typiste, vooral in de grootere steden is, dat zij soms door haar afkomst een of meer vreemde talen vloeiend beheerscht. De ge meenschappelijke taal is nu eenmaal En gelsch, maar men kan Spaansche, Duitsche Italiaansche, kortom meisjes van elke natio naliteit krijgen, die thuis die taal spreken en die voor correspondentie met landen in Z. Amerika, Italië of Spanje, waar Engelsch niet zoo algemeen bekend is als bij ons, een voudig onmisbaar zijn. Behoef ik er bij te voegen, dat veeltaligheid natuurlijk hooger loon met zich meebrengt en dat men dikwijls bij navraag tot de ontstellende ontdekking komt een dozijn verschillende nationale af- komsten onder zijn personeel te hebben, die allen nog min of meer hun taal kennen. Ten zij van Hollandschen afkomst, want dan heb ben ze het glad verleerd een betreurens waardig nationale eigenschap. Alles bij elkaar genomen is het Ameri kaansche zakenleven ondenkbaar en onmo gelijk geworden zonder vrouwelijke hulp; die het archief op haar duimpje kent, precies vrouwelijk genoeg in uiterlijk en gedrag en net mannelijk genoeg in arbeidsprestatie is om den zéér veeleischend Amerikaan niet al leen tevreden te stellen, maar haar te doen verkiezen boven mannelijke collega's, die im mers sneller en harder vooruit willen in de wereld. ZUIDSCHA RWOUDE, Aan den door de damvereeniging „Dam lust" uitgeschreven nederlaagwedstrijd, neb ben zich tot op heden zeven vereenigingen opgegeven. De eerste ontmoeting heeft in be gin October plaats. Reeds a.s. Maandagavond nemen de gewone oefeningen een aanvang. Vooraf echter wordt de rooster bekend ge maakt en dus elk lid zijn nummer in de be treffende klasse aangewezen, en waarbij hij dan aan den nederlaagwedstrijd moet deel nemen. De heer W. Stikvoort zal als leider aan meergenoemden wedstrijd optreden. TEXEL. De vereeniging „Texel" tot bestrijding van rundvee-t.b.c., vergaderde Woensdag avond te Den Burg. Uit het jaarverslag, door den secretaris, den heer J. Kager voorgele zen, bleek, dat 't ledenaantal steeds vooruit gaande is, 't bedroeg 208 tegen 180 in het vorige jaar. De vereeniging is thans op één na de grootste van de bij de Centr. Vereen te Alkmaar aangeslotenen. Aan de leden zijn tuberculinestaten uitge reikt, die in drievoud waren gemaakt. Verder werd gewezen op de noodzakelijkheid, om een aangekocht rund ten spoedigste aan te geven, daar een veehouder, die een koe in Noordholland gekocht had en dit dier plaat ste in zijn t.b.c.-vrije stal, hierdoor zijn halve veestapel besmet had, daar deze koe een oper lij der was. Verder werd in 't jaarverslag hulde ge iracht aan den heer L. Noordijk, veerarts te Texel, voor het volledig onderzoek op de boerderijen, waardoor een groot aantal open lijders kon worden afgevoerd. Door een be stuurslid der vereeniging, die de jaarverga dering der Centr. Vereen, te Alkmaar had bijgewoond, en daar op 't zorgvuldig onder zoek te Texel had gewezen, was de conclusie getrokken, dat dit onderzoek op sommige plaatsen lang zoo serieus niet geschiedt. Onderzocht werden 2140 runderen boven 2 jaar waarvan 445 of 20.8 pCt. positief rea geerden; van de 803 beneden 2 jaren rea geerden 26, of 3.2 pCt., dus totaal 16.3 pCt. 't Vorig jaar reageerde 20.4 pCt. Een flinke vooruitgang in één jaar. Van de 208 onderzochte stallen waren 89 t.b.c.-vrij, vorig jaar van de 180 63. Uit het bij 't jaarverslag overlegd rapport bleek, dat van de 25 open lijders 6 geheel werden afge keurd, toch werd gemiddeld nog ruim 148 per dier uitbetaald. De secretaris voegde nog aan dit rapport toe een bijzonder woord van dank aan den heer E. D. Govers te Alkmaar, die geheel be langloos op uitnemende wijze, de vereeniging ter zijde stond bij den verkoop van dieren te Alkmaar aan 't abattoir geslacht. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat 't batig saldo 9.05 bedroeg, in 1931 was dit 180, deze achteruitgang was t gevolg van de lage vleeschprijzen. 't Bestuur stelde voor 25 ct. per koe te hef fen en de uitbetaling van 25 voor een open lijder, die geen 100 opbracht, pas aan 't eind van het boekjaar vast te stellen. Met op één na algemeene stemmen, werd dit voorstel aangenomen. De heer J. C. Kager werd tot secretaris- penningmeester herkozen. Bij de rondvraag werd aangedrongen op subsidie-aanvrage bij de gemeente en 't inroe pen van medewerking der burgerij, opdat de ze t.b.c.-vrije melk eischt. Verder verzocht een der leden, den heer 't Hooft, als spreker uit te noodigen over 't on derwerp t.b.c.-vrij opfokken van kalveren, 't Bestuur zal zich met dien heer in verbinding stellen. Hierna sloot de voorzitter de verga dering. OUDE NIEDORP. De vierde Floralia-, Huisvlijt- en Fruittentoonstelling. Oude Niedorp heeft, en dit jaar reeds voor de vierde maal, zijne floralia-tentoonstelling een tweedaagsche festiviteit die telken jare een succes is. Zoo is ook, ondanks een tijd van crisis en malaise, dit jaar het flora- liafeest uitnemend geslaagd. In den namiddag werd de tentoonstelling geopend in de met guirlandes en lampions versierde kolfbaan van den heer Balk. Even als het vorig jaar geschiedde ook nu weder om de opening door den burgemeester, die-er op wees, dat het ijverige bestuur met zijue helpsters en helpers, ondanks den druk der tijden het heeft aangedurfd, ook dit jaar het tweedaagsche floraliafeest te doen door gaan, maar ook en vooral omdat de jaarlijk sche floralia zijne bijzondere sympathie heeft, omdat in het uiterlijk aspect" daarvan tot uiting komt hare innerlijke waarde. De talrijke inzendingen, zijn openbarin gen van een geest, die zich door den nood der tijden niet laten weerhouden eene inner lijke beteekenis te geven aan deze jaarlijks terugkeerende floralia. Hierna werden de talrijke inzendingen be zichtigd. De gelagkamer van het café Balk was her schapen in een lusthof van bloemen en plan ten die in hun schoonheid te prijken ston den; de raadszaal daartoe welwillend door het gemeentebestuur ter beschikking gesteld, bevatte een overvloed van inzendingen op he' gebied van huisvlijt, als borduurwerken, houtsnijwerk, kleedjes, teekeningen enz. ter wijl in de ruimte achter de kolfbaan (hei woord „stal" is in dit verband misplaatst) in ordentelijke volgorde talrijke land- en tuinbouwproducten en heerlijk uitziend frui door zorgzame handen was neergevleid. Nadat de rondgang langs de verschillen de inzendingen was gemaakt en onderwijl nieuwe bezoekers zich verlustigden in de aanschouwingen van al, het ten toon g stelde, werd in de kolfbaan door dansgragc paren „een rondje" gemaakt. Ter afwisse ling en natuurlijk ook om der wille van „de smeer" stonden in de kolfbaan ver schillende attracties opgesteld. Maandag te middernacht werden deze at tracties gesloten en vanwege het bestuur de uitslagen bekend gemaakt. Bij het sjoelbakken bleek het hoogste aan tal punten te hebben behaald Jb. van Zoo nen (37 punten). Het hoogst aantal punten bij de zg. „vlotbrug" behaalde G. de Heei (58 punten). Mevrouw Kooij toonde haar bedrevenheid in het raden hoeveel grammen krenten er !n een speciaal gebakken krentenbrood zaten nl 999. Het was duswerkelijk een krentenbrood met krenten! De navolgende prijzen werden toegekend voor de inzendingen. Afd. Bloemen (uitgereikte planten-serie binnenplanten) le pr. mevr. P. Groen, 2e pr. mevr. C. Slijboom, 3e pr. P. Grin, 4e pr wed. Semeins. Serie buitenplantenle pr. mevr. C. van Zoonen, 2e pr. mevr. Jb. Doorn, 3e pr. mevr H. Blanken, 4e pr. mevr. F. Leek. Mooiste plant, welke in de serie niet werd bekroond. Bruid en bruidegom: le pr. mevr. A Stip priaan, eervol mevr. M. Poen. Bladbegonia: le pr. mevr. D. Kriller; eer vol mevr. A. Hollenberg. Glosesincia: le pi mevr. Jb. Rootjes; eerv. mevr. P. Meereboer Fuchsia: le pr. mevr. G. de Heer. Salvia: 1 pr. mevr. G. Bobeldijk. Begonia: le pr. mevr D. Ott. Vrije inzendingen: Mooiste plant, le pr mevr. H. Overtoom (Amarilles); 2e pr. me vrouw wed. Siewertsen (Coleus)3e pr. mc vrouw Stippriaan (tradescantia)4e pr. me vrouw P. Ens (Op moeders schoot); eerv mevr. D. Kriller (Inpatiëns Sultani); eerv mevr. J. Biersteker (Varen); eerv. mevr. Jb Klaver (kamerlinde) mevr. Jb. Doorn (Co leus). Bloemstukken: le pr. mej. L. Buisman; 2e pr. mevr. J. Biersteker. Snijbloemen: le pr H. Fijma; 2e pr. Jn. Biersteker; 3e pr. H Blanken; eerv. mevr. Postma. Gevulde cac tusbakjes: le pr. mevr. wed Semeins; 2e pr mevr. D. Kriller. Mooiste cactus of vetplant le pr. mevr. D. Kriller; 2e pr. mevr. J. Buis man. De uitgereikte planten aan schoolkinde ren. Mooiste Afrikaan: le pr. G. Buisman; 2e pr. G. Knip; 3e pr. G. Fijma; 4e pr. IJ. Booij; 5e pr. M. Balk. Lobelia: le pr. N Stipriaan; 2e pr. G. Fijma; 3e pr. A. Ens; 4e pr. IJ. Booij; 5e pr. G. Knip. Dahlia: le pr. V. Bakker; 2e pr. C. Hollenberg; 3e pr. A. Hollenberg; 4e pr. G. Knip; 5e pr S. Booij. Afdeeling Huisvlijt. Breiwerk: le pr. mver. wed. Siewertsen; 2e pr. mevr. P. Groen; eerv. P. Groen. Fijn Breiwerk: le pr. mevr. Persijn; 2e pr. mevr. P. Groen; eerv. P. Groen. Fijn Breiwerk: le pr. mevr. Persijn; 2e pr. mevr. wed. Sie wertsen; eerv. mevr. D. Sanders. Haakwerk: le pr. mevr. M. Poen; 2e pr. mevr. F. Leek; eerv. mevr. we. Siewertsen. Borduurwerk: le pr. mej. Marie Kriller; 2e pr. mej. P. Hop man; 2e pr. mej. A. Mijts. Fijn Borduur werk: le pr. mej. M. Kriller; 2e pr. mevr Vormer; eerv. mevr. Persijn. Spreien: le pr. mevr. J. Rootjes; 2e pr. G. Vos. Houtwerk: le pr. dr. C. Postma. Fotoafdeeling: le pr. Jb. van Zoonen. Carton- en teekenwerk: le pr. W. Leegwater; 2e pr. W. Buddendorf; eerv. mej. M. Kriller. Vrije Inzendingen: Houtwerk: le pr. H. Hollenberg te Utrecht; eerv. D. Joon, Oude Niedorp. Borduurwerk: le pr. mevr. Tr. Kooij te Alkmaar; le pr de heer A. Kalf te Kolhorn. Breiwerk: le pr mej. M. Kuiper te St. Maarten; eerv. mevr. M. DruifKooij te Abbekerk. Haakwerk: le pr. mevr. wed. P. Bos te Alkmaar; eerv mej. Tr. Beers te Nieuwe Niedorp; eerv. mej G. Sanders te Wageningen; eerv. mevr. Pij perVroegop te Nieuwe Niedorp. Meisjes handwerk: le pr. G. de Geus; le pr. J Doorn; 2e pr. R. Heines. Jongens knutsel werk: le pr. IJ. Booij; 2e pr. IJ. Booij; 3e pr. G. Buisman; eerv. IJ. Booij. Teekeningen schoolkinderen: le pr. V. Bakker; 2e pr. G de Geus; 3e pr. J. Doorn; 4e pr. D. Helder; eerv. N. Leek. Cartonwerk: 2e pr. R. Heines; 3e pr. C. de Wti. Afdeeling Land- en Tuinbouw. Aardappelen: Schotsche muizen: le pr P. Heinis; 2e pr. A. Stipriaan; eerv. C Witsmeer. Poters: le pr. C. Knip. Eigenhei mers: le pr. C. Witsmeer; 2e pr. A. Stipri aan; eerv. W. Heinis. Blauwe: le pr. A Fijnheer; eerv. C. Bakker. Friso: le pr. C Knip. Bevelanders: le pr. P. Mijts. Uien: le pr. Jb. Doorn; eerv. Abr. Klomp. Worte len: le pr. G. Kee; eerv. Jn. Meereboer; eerv. A. Zwaag. Koolrapen: eerv. G. Kee Slaboonen: le pr. H. Fijma; 2e pr. Jb. Koop; mans; eerv. P. Mijts: eerv. J. Doorn Snij1 boonen: 3e pr. C. van Zoonen. Spinazie: eerv. W. Winkel. Komkommers: 'le pr. A. Kou! wenberg. Kropsla: le pr. A. Mijts; eerv. G Kee. Bloembollen: le pr. P. Schermer. Peul vruchten: le pr. Buisman; 2e pr. W. Winket; eerv. A. Bart; eerv. Th. Borst. Rabarber: le pr. Jb. Doorn; eerv. Jb. van Zoonen. Witte Kool le pr. Jb. Koopmans. Vroege roode Kool: le pr. Abr. Klomp. Winter Roode Kool: le pr. Jb. Klaver; 2e pr. M. Water drinker; eerv. A. Stipriaan. Denen: le pr A. Stipriaan: 2e pr. L. de Wit; eerv. Ju Meereboer. Boerenkool: le pr. G. Kee; 2e pr. L. de Wit. Voerbieten: le pr. W. Heinis, 2e pr. A. Stipriaan; 2e pr. C. Knip; eerv. Jb. Rootjes. Andijvie: le pr. J. Liefhebber; 2e pr. J. Balk; eerv. C. v. Zoonen. Afdeeling Fruit. Tafelappelen: le pr. A. Klomp; 2e pr. A Klomp; 3e pr. A. van Zoonen; eerv. A Klomp. Stoofappelen: le pr. Jb. van Zoonen: 2e pr. D. Kriller; 3e pr. D. Kriller. Collectie Appelen: le pr. A. Klomp; 2e pr. P. Blok ker; 3e pr. D. Kriller. Tafelperen: le pr mevr. wed. Siewertsen; 2e pr. M. Waterdrin ker; 3e pr. H. Fijma; eer.v A. Klomp. Stoof peren: le pr. A. Klomp: 2e pr. P. Blokker; 3e pr. A. Klomp; eerv. D. Sanders. Collectie neren: le pr. A. Klomp; 2e pr. P. Blokker; 3e pr. Jb. v. Zoonen; eerv. D. Ott. Meloe nen: le pr. A. Kouwenberg; eerv. A. Kou wenberg. Pompoenen: le pr. A. Klomp eerv. A. Klomp. Vrije inzendingen, le pr J. Bakker (Fruitmand). Vrije inzending stoofappel. Eerv. Mevr. PijperVroeop. Nadat de uitslagen waren bekend gemaakt bracht de voorzitter de heer D. Kriller een woord van dank aan den burgemeester voor de medewerking voor en tijdens de tentoon stelling en richtte woorden van dank aan de jury, de inzendsters en inzenders, het echt oaar Balk, de muzikanten en voorts aan a! len die hadden medegewerkt om de floralia te doen slagen. Hierna bleef het in de kolfbaan een gezel 'ige drukte en dansten jong en oud tot dat het uur van sluiting sloeg. PREDIKBEURTEN. Zondag 25 September. Groote Kerk, voorm. 10 30 uur, ds. Deet man. Avond 6 uur, ds. Warners. Kapel, voorm. 9 uur, ds. K. J. Brouwer van Oegstgeest. (Jeugddienst). 10.30 uur ds. Hak. Evangelisch-Luthersche Kerk, geen dienst Doopsgezinde Kerk, voorm. 10.30 uur. ds. Kuiper. Remonstrantsch-Gereformeerde Kerk, vm 10.30 uur mej. W. Wiardi Beekman, hulp pred. te 's Gravenhage. Gereformeerde Kerk, voorm. 10 uur, ds v. Meijenfeldt. Extra collecte v. d. armen Avond 5.30 uur, ds. v. Meijenfeldt. Hersteld Apostolische Gemeente, Tous saintstraat. Voormiddag 10 uur en nam 4.30 uur en Woensdagavond 8 uur dienst The Star of Hope, Dinsdag 27 September 's avonds 8 uur, bovenzaal Central bij he Hofplein, de heer J. Sevensma, Amsterdam Consistoriekamer Groote Kerk, Woensdag dag 28 Sept. a.s., des avonds 7 uur, ds. J van Apeldoorn. LEGER DES HEILS. Zaterdag 8 uur Openluchtsamenkomst op de Steenen brug. Zondag 7.30 uur Bidstond. 10 uur Heiligingsdienst. 3.30 uur Verblijdingsmeeting. 8 uur Openbare Verlossingssamenkomst. Donderdag 8 uur, 29 September, Wel komstsamenkomst van den Divisiestaf. Lt Kolonel J. Rawie. Brigadier Chr. Rönit? Majoor de Jong. lederen Zondag Jeugdsamenkomst. Om uur Handleidinglessen; 12.30 uur Zondag? school; 5 uur Openbare Kindersameakomst Voelt gij u terneergeslagen, vermoeid en afgemat hebt gij last van pijn in de lendenen, ledematen of spieren? Lijdt gij aan urinestoornissen, aanvaLen van duizeligheid, hoofdpijn of rheuma- tische pijnen? Zoo ja, hebt gij er dan over nagedacht wat de oorzaak van uw noodeloos lijden is? Als uw bloed niet op de juiste wijze gefiltreerd wordt, doordat uw organen verzwakt zijn, blijven urinezuur en an dere schadelijke onzuiverheden in het gestel achter. Zij zetten zich af en ver oorzaken verschijnselen als de boven staande. Iedere dag uitstel maakt de zaak erger en dient gij onmiddellijk aan te vangen met het gebruik van Foster's Rugpijn Pillen. Reeds jaren bi.,ek de afdoende werking van dit spe ciale middel tegen spit, rugpijn, ischias, rheumatische pijnen, waterzucht, urine- kwalen en blaaszwakte. Foster's Pillen werken niet op de in gewanden en passen mannen en vrou wen op eiken leeftijd, 1.75 per flacon bij alle drogisten enz. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur, mej. Thomsen. BERGEN, 10 uur, ds. v. d. Kieboom. Hervormde Evangelisatie „Maranatha,y, voorm. 10.15 uur wegens verhindering, de heer A. Groot, van IJmuiden; des avonds 7 uur ds. T. Kloosterman, van Amsterdam. Vrij Evang. Geref. Gemeente, Oosterweg 28, voorm. 10.15 uur, J. J. Ruijs. DRIEHUIZEN, 10 uur, ds. Boerendonk. DE RIJP, 10 uur ds. Rooker. EGMOND AAN ZEE, 10 uur, ds. Roo- bol. Oud Kath. Kerk, 8 uur vroegdienst; 10 uur laatdienst; 3 uur vesper. EGMOND AAN DEN HOEF, 10.15 uur. ds. Nobel. GROOTSCHERMER, 10 uur, ds. Heep HEILOO, 10 uur, ds. H. W. Bloemhofl Tekst: Gen. 47 8. Onderwerp: Hoe oud zijl gij? Nederl. Herv. Evang. Vereeniging aan de Kerklaan, vm. 10 uur, ds. Sasse, van Am sterdam. LIMMEN, 2 uur, ds. Nobel. NIEUWE NIEDORP, avond 8 uur, ds. Seulijn. NOORDSCHARWOUDE, 10.30 uur ds, v. Baaien. OUDKARSPEL, geen dienst OUDORP, geen dienst. OTERLEEK, 10.30 uur, ds. Groot. STOMPETOREN, geen dienst. Evangelisatie, 10 uur, de heer van Kern1 pen, van Haarlem. SCHFRMERHORN, geen dienst. URSEM, 10.30 uur, ds. v. d. Kreeke. UITGEEST, 10 uur, ds. van Peursem. Woensdagavond 8 uur in de consistorie'. Cursus van „Kerk en Vrede". Evangelisatiegebouw Sedeur: Zondagmor gen 10 uur, de heer R. van Tuinen, van Am sterdam. Zondagmorgen 11.40 uur Zondagsschool. Woensdagavond 8 uur Bijbelbespreking. VEENHUIZEN. geen dienst. WARMENHUIZEN, 10.30 uur, ds. Seu lijn. "WINKEL, Evangelisatie tegenover hel Raadhuis, voorm. 10 uur en des avonds 7 u., ds. A. L. Ruijs. Woensdag 3 uur Kindersamenkomst zuster G Meijer. XXXVI. De „conduite-staat" van de Huismusch. Eenigen tijd geleden is in een vergadering der „Geidersch-Overijsselsche Maatschappij van Landbouw" het schadelijk optreden van Huismusch en Spreeuw ter sprake gebracht. Dit geeft mij gereede aanleiding den belang- tsc-llenden lezer eens iets mede te deelen van hetgeen de jongste literatuur op dat gebied zegt. Hiermede nu beireden we her terrein der economische ornithologie. De uitvoering der daarop betrekkelijke wetten en besluiten in verschillende landen is voor de daarmede be laste autoriteiten in vele gevallen stellig geen gemakkelijke taak. De vraag of, in het algemeen gesproken, een dier schadelijk of nuttig is. kan men als regel niet zoo maar kortweg met één woord beantwoorden. Over het tijdelijk en plaatselijk nuttig of schadelijk optreden van eenig dier valt vaak gemakke lijker een oordeei te vellen, doch ook dan liggen er nog „voetangels en klemmen" ge noeg voor hem, die over een daarmede ver band houdend verzoek een beslissing te ne men heeft. Ik laat nu een en ander volgen van wat prof. dr. J Ritchie, hoogleeraar in de zoölo gie aan de universiteit Aberdeen in diens „Beasts and Birds as Farm Pests" (Edin- burgh-Londen, '31) over de Huismusch zegt. Van familiewege is de Huismusch de vorm van haar bek doet dit duidelijk zien een typische zaadeetster. Haar voedsel be staat uit allerlei zaden; onkruidzaden gedu rende het grootste gedeelte van het jaar, graan als het er geschikt toe is. Bijzonder verzot is ze op versche erwten-scheuten, op de bloembladen van crocusser en sleutel bloemen, op de knoppen en bloesems van ap- pelboomen en bessenstruiken. En ten allen tijde maakt ze eenig insect, dat haar pad kruisut hetzij het in het larve- of in het vol wassen stadium verkeert, tot haar buit (of tracht dit althans te doenvliegende vlinders zijn hazr, zooals ik tallooze malen zag. vaak te vlug af. v- P. L.). De aard van het voedsel regelt zich naar het seizoen. In herfst en winter overheer- schen zalen, graan inbegrepen, in het vroege voorjaar en gedurende den zomer maken insecten een groot dec'. van het dieet uit. ter wijl in den vóórzomer jonge groene scheuten en bloesems in trek zijn. Dit seizoens-dieet staat in nauw verband met den levenscyclus van de Huismusch. Het groote aantal insec ten. dat in lente en zomer wordt gevangen, dient den jongen, die daarop zijn aange wezen. tot voedsel. De grootste vernieling van groene scheuten en tuinbloemen volgt op het uitvliegen van de lentebroedsels, want

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9