Rechtszaken £xuid= en JuUi&ouw Rwmnland, De heer Hart erkende dat financieel ap gemeente niets kan doen. De Voorzitter: wij zullen ons best doen voor een dergelijke regeling den steun van het Rijk te verkrijgen. De heer Mulder vroeg of B. en W. er al over gedacht hadden hoe de man moet leven. Het adres is 5 Juli ingeko men, B. en W. hebben het wel wat op de lange baan geschoven. De voorzitter toonde dat het 8 Aug. is ingekomen, hoewel er boven staat 5 Juli. Weth. Jb. Visser wilde in ieder geval het ingekomen verzoek afwijzen. In 1923 kreeg adressant een voorschot, dat hem in 1928 is geschonken. Toen werd hij arbeider en daarna richtte hij weer een bedrijf op. Weth. W. Visser oordeelde het onmoge lijk om het gevraagde crediet te verleenen. De heer W. Mulder: Maar hoe moet de man nu eten? De vo o r zi 11e r: Hij vraagt een crediet De heer Mulder: Hij kan niet van den wind leven. Verwijs hem naar het B. A. De voorzitter: Als dit noodig is zal hij zich wel tot dit college wenden. De heer Hart oordeelde het verstrekken van een voorschot beter, omdat dit terugge geven wordt. B. en W. die oordeelen, dat dit niet gaat, hadden dan tevens moeten voor stellen hoe hem dan wel te helpen. Weth. Jb. Visser: De man vraagt in standhouding van zijn bedrijf en daarvoor zijn in deze gevallen de credieten niet. Overeenkomstig het voorstel van den voorzitter werd tenslotte besloten. Van J. Visser en anderen verzoek de straat lantaarn, die voorheen was geplaatst bij J Visser, daar weer aan te brengen. B. en W. stelden voor hieraan niet te vol doen. De voorzitter zeide nog, dat een min derheid in het college voor inwilliging is.- De heer Hart betoogde, dat door de ver andering het grootste onverlichte stuk, juist het donkerste stuk is en achtte dit verkeerd en een gevolg van het feit, dat de verandering in de lichtste dagen plaats heeft gehad. De voorzitter wilde dit doen verbete ren door de boomen te snoeien. Weth. W. V i s s e r zeide de hoofdschuldige te zijn voor hetgeen heeft plaats gehad en gaarne de verantwoording daarvoor te dra gen. Uitvoerig zette hij uiteen waarom het heeft plaats gehad. Zooals het nu is, is het voldoende en de kosten zijn niet verhoogd. Weth. Jb. Visser verdedigde de inwilli ging van het verzoek. Beter was geweest de lantaarn op zijn plaats te laten en aan het Armenhuis een nieuw licht aan te brengen. De heer Hart deed het voorstel den ouden toestand te herstellen. Dit voorstel werd aangenomen met slechts een stem blanco. Van den Ned. Bond van Arbeiders in het Land- en Tuinbouw en Zuivelbedrijf mede- deeling dat 2 tuinders werkzaam zijn bij de dorschmachine, en verzoek hun te waar schuwen dat hun credieten daarmede in gevaar komen. De voorzitter had bij bevoegde auto. riteiten geïnformeerd en vernomen, dat geen enkele bepaling dit verbiedt. De heer Mulder oordeelde het een raadsel," dat autoriteiten dit goedkeuren. Hij kan dit niet, omdat de gemeente-financiën er door benadeeld worden. Vooral de 2e wet- houdei stelt persoonlijke belangen boven de gemeentebelangen en het college heeft hier mede de hand gelicht. De voorzitter kon deze uitdrukking niet toelaten en zette uiteen, dat B. en W. nergens de hand mee lichten. De heer Hart oordeelde -het in strijd met de motieven waarvoor de credieten verleend worden. Die worden gegeven om de tuinders in de bedrijven te houden. Spr. had gehoopt, dat B. en W. den twee den wethouder, als directeur van de dorsch machine, op zijn moreelen plicht hadden ge wezen om werklooze loonarbeiders bij de dorschmachine te werk te stellen. De voorzitter concludeerde, dat de heer Hart sterk afwijkt. Wij meenden in den geest van de heeren te handelen, die bij de voorschotten bepleitten de menschen zooveel mogelijk vrij te laten. Wethouder W. Visser zegt, dat de ar beiders al vier jaar bij de dorschmachine werken. Het behoud van hetzelfde personeel is een belang van het bedrijf en spr. wees de verwijten af. De menschen hebben het ook noodig. Devoorzitter gevoelde ook voor deze zienswijze. De heer Hart oordeelde, dat voorheen leder vrij was, doch dit verandert als er overheidsbemoeiingen bij komen. De arbei ders achten bet ongepast om menschen van de bedrijven te steunen en hen dan als over heid nog werk te laten verrichten, dat andere arbeiders moeten doen. Hij erkent, dat die menschen het ook noodig hadden De heer Smit oordeelde, dat men het ook anders kan zien. Het overheidsbelang is ook, dat de tuinders zooveel verdienen, dat ze hun huren terug kunnen betalen. De voorzitter wilde voor volgende gevallen het standpunt van den minister afwachten. Aan de orde was hierop een verzoek van vrijgezellen om in de werkverschaffing te worden toegelaten. De voorzitter heeft een absoluut be slist antwoord, dat dit niet mag. Voorts werd gevraagd om de contributie van geor ganiseerce werkloozen voor rekening van de gemeente te nemen. De voorzitter betoogde dat in de 7ü cent contributie per week 35 cent zit voor cc werkloosheidverzekering, daarover kan ge sproken worden, doch dit zou 800 kosten in de gemeente, die reeds aan de werkloozen- kassen bijdraagt, kan dit niet dragen. De heer Hart deed het voorstel om te trachten georganiseerde vrijgezellen wel te werk te stellen en wees er op, dat de steun regeling van Beverwijk wel beter is dancie van Koedijk. Daarvoor is de g°edk,e"ri"Jr verkregen en spr. wil dan ook de l€ J zinsinkomsten niet in mindering brengen, rit. is sneu, dat een vrouw die 3 verdient feit- lijk maar 1 verdient. De voorzitter zeide dat B. en vi w. len trachten het in deze richting te sturen Gister hebben B. en W. reeds de verdiensh van de vrouw besproken en het wenschelijk geoordeeld die vrij te laten. Van de heeren K. Koedijker en J. Spaan* verzoek verhooging jaarwedde als corres pondent en sub-correspondent der arbeidsbe- middeling. B. en w. stelden voor een vergoeding van resp. 75 en 50 toe te kennen voor extra werkzaamheden in verband met de uitvoe ring der steunregeling. Conform besloten na een peroratie van der. ieer Hart, die betoogd had wel verzuimden tijd te willen vergoeden, doch van oordeel te zijn, dat in deze benarde tijden werkzaam heden in vrije tijden voor de gemeenschap belangloos verricht moeten worden. De gemeenterekening over 1931 werd vast gesteld in ontvangsten 76769,77, uitgaven 84465,02, kapitaaldienst 9709; die van het electrisch bedrijf ontvangsten ƒ16344,59. uitgaven 15980,38, kapitaaldienst ƒ556921 met een batig saldo van 3857,21, van het Burg. Armbestuur ontvangsten 12660,75, uitgaven 15161,26. B. en W. stelden hierop voor het aantal opcenten op de personeele belasting te bepa len op ten minste 150, met uitzondering van de biljarten en voorts om 100 opcenten op de gemeentefondsbelasting te heffen. De heeren Groen en Hart betoogden, dat de meesten dit niet kunnen betalen. De voorzitter zeide, dat het voor een sluitende begrooting noodig is. Ernstig gaf hij in overweging het voorstel aan te nemer Het voorstel werd nog aangevuld met eer: verhooging van het ongebouwd met 20 Aldus werd z. h. s. besloten. B. en W. stelden voor om het aftredend lid van het B. A., den heer A. J. Verduin, te herbenoemen en ingevolge het verzoek van „St. Deus Dedit" een 5e lid voor dit college te benoemen. De heer Groen deed het voorstel hier over in comité te gaan, waartoe werd beslo ten. Na heropening werd de heer Verduin als lid van het B. A. herkozen en gekozen de heer Schuur. De begrooting van 1933 werd ter onder zoek in handen van de betreffende commis sie gesteld. Ingevolge de laatste ministerieele be schikking werd het besluit ingevolge de Win kelsluitingswet gewijzigd. Het voorstel om het tarief voor het elec trisch licht tot 28 cent per K.W.U. te ver lagen, waarvan de burgemeester een ver meerderd verbruik verwachtte, gaf den heer Mulder aanleiding voor te stellen dezen prijs op 25 cent te stellen, waartoe besloten werd. B. en W. werden hierna gemachtigd om de woning van den burgemeester te verhuren voor 4 per week en de garage voor 1 per week per auto. De begrooting voor 1932 werd conform gewijzigd. BIJ MAAG- en DARMKWALEN, tegen zin ln eten, tragen stoelgang, opgebla zenheid, maagbranden, oprispen, be nauwdheden, pijn in 't voorhoofd, nei ging tot braken, bewerken 1—2 glazen natuurl ijk „Franz- Josef'-bitterwat er grondige reiniging van het spijsverte- ringskanaal. Bij apoth. en diog. verkr. EX-CONCIERGE VAN HET AMSTERDAMSCHE KANTON GERECHT STAAT TERECHT. Anderhalf jaar geëischt wegens oplichting. Voor de Vierde Kamer der arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam stond gister terecht de vroegere conciërge van het kanton gerecht. De 44-jarige W. V. had zich te verant woorden wegens verschillende oplichtingen. De man had geld los weten te krijgen van een aantal personen onder valsche voorspie- g-lingen. Zoo. had hij 350 van een notaris te Amsterdam ter leen gekregen, nadat hij verd. hem had medegedeeld, dat hij mee zou deelen in een erfenis van den hotel houder J. te Heerenveen. Hij zou het geld pas krijgen, als hij zijn naam veranderd had in dien van J., welke naamsverandering hij reeds had aangevraagd. Hij zou n.1. zeer nauw met deze familie gelieerd zijn. Een boterhandelaar had hij onder dezelf de voorspiegelen hij zou 13.000 erven een som van 700 afhandig gemaakt. Hij had verschillende papieren getoond, waaruit moet blijken, dat zijn naamverandering aan hangig was. Voorts toonde hij een brief, voorzien van het gedrukt hoofd „Grootboek der Nationale Schuld". In dit geschrift werd hem medegedeeld, dat de 13.000 op het grootboek waren geboekt en aan hem zouden worden overgemaakt, als de naamsverande ring een feit was geworden. Op dezelfde wijze had hij een kantoorbe diende bewogen hem f 200 te leenen. Weer paradeerden de brieven, die echter later valsch bleken te zijn. Een melkslijter werd eveneens dupe voor f 200. Aan den boter handelaar had hij bovendien de leveranties voor de cantine toegezegd; daarvoor moest zijn slachtoffer echter 175 storten Ook in dit geval had een samenweefsel van verdichtsels den boterhandelaar bewogen zijn geld te storten. De verdachte bekende volmondig de op lichtingen te hebben gepleegd, ,,'t Is alle maal waar. en ik heb nog andere personen ook opgelicht. Verdachte gaf een uitvoerig verhaal van zijn vermeende familierelatie met de familie J. te Heerenveen. Zelfs was hij een vonde ling, opgevoed te Amsterdam. In Heeren veen' zou hij echter zijn vader hebben ont dekt, die toen juist overleden was. Ook tegen over zijn slachtoffers had verd. dergelijke verklaringen gedaan: het feit dat hij „offi- cieele stukken" toonde en conciërge aan het kantongerecht was, liet ook zijn invloed gel den. Verschillende getuigen verklaarden hoe zij er toe waren gekomen om aan verd geld te geven. De officier van justitie achtte de oplich ting, meermalen gepleegd, bewezen uit de bekentenis van verd. en de getuigenverkla ringen. Verd's handelingen zijn buitenge woon ernstig; om zijn oplichtingen te plegen heeft hij bovendien stukken vervalscht. Hij heeft misbruik gemaakt van zijn betrekking aan het kantongerecht. Spr. wilde echter rekening houden met verd.'s persoonlijkheid, hij heeft een moeilijke jeugd gehad en is een fantast. Voorts heeft hij de rijksbetrekking, die hij bekleedde, reeds verloren. Gedurende zijn verblijf in het huis van bewaring toon de hij een ernstig berouw, terwijl men er rekening mee dient te houden, dat de mail zich zelf heeft aangegeven. Het O.M. eischte ten slotte wegens oplichting meermalen ge oleegd een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Vonnis 7 October, GELD TE LEEN AANGEBODEN. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft te rechtgestaan een gedetineerde, die zich in het tijdvak 1931—1932 aan een groot aantal oplichtingen heeft schuldig gemaakt. In ver schillende dagbladen heelt verdachte adver tenties geplaatst, waarin hij geld te leen aanbood. Er moest echter een waarborgsom van 5 voor iedere 100 worden gestort. Dit bedrag zou met een rentevergoeding van 1 pCt. worden terugbetaald. Er zijn veel re- Jectanten gekomen. In totaal zijn er 250 ge dupeerden, voor bedragen varieerend van 15 tot 50. Bij onderzoek is gebleken, dat de boekhouding van verdachte niet in orde was. Uit hetgeen gebleken is, concludeert men dat hij nimmer crediet heeft verleend. Verdachte heeft wegens tien gevallen terecht gestaan. Er werden vele getuigen gehoord, waarna mr. E. D. H. Schutter, vertegenwoordigend het O.M., requisitoir nam. Er is in deze zaak veel overeenkomst met de zaak van het Na tionaal Belang, waarin men zich aan gelijke feiten schuldig maakte. De verdachten zijn toen veroordeeld door de Rotterdamsche rechtbank, welk vonnis door het gerechtshof is bekrachtigd. Spr. requireerde een gevan genisstraf voor den tijd van drie jaar, met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht. Uitspraak 6 October aa. DE BOSSCHE VOOGDIJKWESTIE. Ook in hooger beroep is de vrouw niet in de voogdij hersteld. Gister heeft de rechtbank te 's-Hertogen- bosch uitspraak gedaan in de zaak van de vrouw, die opnieuw gevraagd had hersteld te worden in de voogdij over haar kinderen uit het eerste (katholiek voltrokken) huwelijk, dat ontbonden was, waarna de vrouw hertrouwd is. De voogdijraad adviseerde tot afwijzing. Uitspraak doende, overwoog de rechtbank, dat het gedrag van requestrante weliswaar zich niet tegen inwilliging verzet, doch wel doen dat de belangen der katholiek opgevoe de kinderen. Daarom werd het gevraagde herstel geweigerd. DE WERKLOOZENRELLETJES TE VELP. Voor het Arnhemsche gerechtshof werden gisteren behandeld twee zaken in verband met de werkloozenrelletjes, in April j.1. te Velp. Eén der verdachten, een 19-jarige arbeider, had tijdens een volksoploop in de woning van den wethouder te Velp een ruit ingegooid. Hij werd te dier zake veroordeeld tot één maand gevangenisstraf. De advocaat-generaal eischte thans beves tiging van dit vonnis. De tweede verdachte,' een 23-jarige werk man uit Velp, had een fietsrek door de win keldeur van een der raadsleden der gemeen te Rheden geworpen en was door den politie rechter te Arnhem tot twee maanden gevan genisstraf veroordeeld. Bij de behandeling van deze zaak werd voorlezing gedaan van het reclasseerings- rapport, waarin er op werd aangedrongen op een vooraardelijke veroordeeling. De ad vocaat-generaal was evenwel van meening, dat er van voorwaardelijke veroordeeling geen sprake kon zijn. Men heeft hier te doen met daden van communistische betoogers, en strenge straffen zijn noodig om hun hande lingen den kop ln te drukken. Hij eischte be vestiging van het gewezen vonnis. Uitspraak van beide zaken 6 Oct. ALKMAARSCHE EXPORTVEILTNG. Wanneer we een vergelijking maken met d© prijzen in de week van 19 tot 24 September en die van de vorige week dan is de afgeloöpen week beter. Er zijn meerdere artikelen die beduidend duurder waren dan in Beverwijk (drui ven, meloenen en bloemkool) doch ook andere artikelen die een matige belang stelling hadden. Andijvie werd ruim aangevoerd en gold matig, le soort gold 1.20 2 per 100 stuks. Bloemkool werd in mooie kwaliteit aangevoerd en gold, voor zoover le soort van 10 tot 14 per 100 stuks. Groene en roode kool werden niet ruim aangevoerd en waren duur, n.1. 4.50 6 per 100 stuks. Kom kommers vertoonen een vaste handel en prijzen van 5 tot 8.50 per 100 stuks Mèloenen, mooie kwaliteit, waren ge zocht, le soort gold van 18 a 24 per 100 stuks. Druiven waren duur, nl. 15 k f 22 per 100 pond. Postelein en spina zie stonden plotseling op- hooger prijs niveau met prijzen resp. 0.50 0.70 en 1 4 140 per bak. Snijboonen en spercieboonen waren, voor zoover le soort, duur. We noteerden' voor snijboö- nen le soort 16 a 25 per 100 K.G. en Spercieboonen le soort 8.50 a 13 per 100 K.G. Kropsla stond in het teeken van belangstelling voor zoover le kwaliteit met prijzen van 2 a 3.75' per 100 st Bospeen was moeilijk te plaatsen, zelfs le soort goid te weinig, de noteering 3 a 5 per 100 bos. De handel in aanlap pelen staat op bet doode punt, de prijzen waren slechts 1.50 4 2 per 100 K G De overige aanvoer, bestaande uit diver sen en bosgroente had weinig belang stelling, alleen prima prei was in trek en wehd voor 4 a 6.50 per 100 bos ver handeld. .Mooie handperen golden 20 a 35 per 100 K.G. VARKENS^ET-WEE. Te Ouderkerk aan den IJsel is een ver gadering gehouden van den bond van kaas producenten, waarin het resultaat werd be sproken van het overleg tusschen de Ncder- landsche varkenscentrale en de mesters vair zware varkens. Voor deze vergadering be stodd bij de varkenshouders uit den omtrek jroote belangstelling. Op voorstel van den ïeer Graafland te Stolwijk werd besloten tot de oprichting van een vereeniging van „zwaarmesters", die in samenwerking met de onderscheiden slagersbonden pogingen zullen doen om de Nederlandsche varkens- centrale te bewegen betere prijzen te betalen voor de zware varkens. De bedoeling is Gouda te maken tot het middelpunt van de vereeniging, die alle zwaarmesters van de streek tusschen Bodegraven en Gorinchem zal moeten omvatten. Te Ouderkerk gaven zich reeds 93 varkenshouders als lid der ver eeniging op. DE BOTER PR IJS. De Leeuwarder Commissie-noteering voor boter is voor de gister begonnen week vast- festeld op 83 cents per K.G. (vorige week 6 cents). Daarop komt nog een acajns van 65 cents per K-G- ONGEKEURDE POOTAARDAPPELEN. Opheffing van het uitvoerverbod zou in strijd zün met het landbouw belang. Op de vragen van den heer Braat be treffende spoedige opheffing van het uitvoer verbod van ongekeurde pootaardappelen antwoordde de minister van Economische Zaken en Arbeid: In verband met den zeer lagen prijs van consumptie-aardappelen in binnen- en bui tenland is de vraag naar Nederlandsche pootaardappelen thans minder groot dan vorige jaren. Het is den minister niet bekend, dat de bestaande vraag naar pootgoed meer in het bijzonder betrekking heeft op ongekeurde pootaardappelen. E>e aanbiedingen van ge keurd pootgoed zijn dit jaar zeer laag in prijs wegens de betrekkelijk geringe vraag en het naar verhouding zeer groote aan bod. Door het Pootaardappelenbesluit 1932 wordt bevorderd, dat de als Nederlandsch >ootgoed aangeboden aardappelen aan rede- ijke eischen voldoen en in het bijzonder voor uupoting geschikt zijn. De omgekeurde en de bij keuring onvoldoende gebleken aardappe len, die in vorige jaren in het buitenland als Nederlandsch pootgoed zijn aangeboden, hebben langen tijd een ernstige bedreiging gevormd voor den goeden naam v^n de Nederlandsche pootaardappelen. Door het Pootaardappelenbesluit 1932 wordt de des betref iende uitvoer in goede banen geleid. Een intrekking van dat besluit ware dan ook in strijd te achten met het landbouwbelang en met het algemeen belang hier te lande Er bestaat zeer zeker geen aanleiding het streven van de kweekers van goede pootaard appelen en van de handelaren in dat product op te offeren aan het tijdelijk belang van hen, die minderwaardig pootgoed voortbrengen of daarin handel drijven. Alle landbouwers zijn in de gelegenheid gesteld hun aardappelen voor de keuring aan te geven. Aardappelen, die niet zijn ge keurd of die zijn afgekeurd, zijn alleen ge schikt voor consumptie, voor voederdoelein den of voor fabriekmatige verwerking. Dal de prijzen van die aardappelen laag zijn, is niet het gevolg van het Pootaandappelenbe- sluit 1932. Voorfs wordt opgemerkt, dat ieder, dis zich wil toeleggen op de teelt van Neder landsche pootgoed, van het allerbeste mate riaal zal moeten uitgaan. Hij, die ongekeur de aardappelen of aardappelen van afge keurde velden plant, zal als regel een vol gend jaar een gewas verkrijgen, dat niet voor goedkeuring in aanmerking komt. Ten slotte merkt de minister op, dat zoo wel de vertegenwoordigers van den landbouw als die van den daarbij betrokken handel zich vrijwel eenstemmig hebben verklaard vóór de toepassing van de Landbouwuitvoer- wet op de pootaardappelen. HET DROEVE GEBEUREN TE ZANDVOORT. De visschersschuit van Loos en Visser is gistermorgen, zooals nader gemeld wordt, door den broeder van Loos op het strand ge vonden tegenover hotel Noordzee. Het nft was nog op de gewone wijze aan de schuit bevestigd en ook de tuigage was nog in orde. De visschers moeten dus zijn overboord ge slagen en door hun zware kleeding, overjas sen en hooge laarzen, niet in staat zijn ge weest zich boven water te houden. Visser en Loos zijn beiden gehuwd, Loos laat een vrouw en tien kinderen na. Deze beide mannen waren de eersten, die vier maanden geleden een actie op touw zet ten om voor de nabestaanden van Paap en Van der Ploeg, de tweede garnalenvisschers, die in dit voorjaar omkwamen, gelden bijeen le brengen. Nu is onmiddellijk de gedachte in Zand vcort opgekomen een inzameling ,e houden voor de achteiblijvenden van Loos en Visser Men hoopt, dat ook buiten Zandvoort van een daadwerkelijke medegevoel zal blijken De burgemeester stelt zich beschikbaar de gelflen'in 'ontvangst te nemen door bemidde ling van de Twentsche Bank te Zandvoort, postgiro 97l 1, De ex-keizer van Duitschland, die te Zandvoort. vertoeft, heeft 100 voor de nabestaanden gegeven. Het lijk van J. Visser aangespeeld. Oistermfddcfg té omstreeks kwart over vier is óp liet Bloèinenda'alsche strand, ongeveer 1Y> K.M. ten Noorden van den Zeeweg he lijk aangespoeld van J. Visser, een der beide slachtoffers van de vergane garnalenboot. Het lijk is naar de woning van den onge lukkige vervoerd. Naar het andere lijk wordt nog gezocht. EEN HOLLANDSCHE JONGEN IN LONDEN VERDWENEN. De Londensche politie doet nasporingen meldt een Reuter-telegram, naar de verblijf plaats van een Neder!andschen jongen Jan Kuip'ers," dié Dinsdag met zijn vader uit Tlel 'naar de Engelsche hoofdstad kwam, vanwaar hij naar Radle zou gaan, waar hij reeds op school geweest is. Aan het Pad rington station te Londen is htj plotseling verdwenen. De politie zond zijn signalement naar alle politicbureaux, maar totnogtoe zonder resultaat. De vader van den verdwenen :c: _-.:i h ft aan de politie verklaard, dat zij b:iden aan iet station op den trein stonden te wachter, toen de jongen aan zijn vader zei, dat hij nog wat wilde gaan rondkijken. Van dat oogenblik heeft de heer Kuipers zijn zoon niet meer teruggezien, hoewel hij oogenblik- kelijk op onderzoek uitging. Hij is weer terecht. Reuter meldde gisteravond uit Londen: De Nederlandsche jongen. Kuipers, uit Tiel, die te Londen vermist werd. is te Brigh- ton gevonden. De jongen verkeerde in goeden welstand. Hij is met zijn oudere naar Londen vertrokken. DE IEPENZIEKTE EN HAAR BESTRIJDINO. Belangrijke tentoonstelling in het Koloniaal Instituut te Amster dam. Het Comité ter bestudeering en bestrijding van de iepenziekte heeft in een der afdeelin- gen van het Koloniaal Instituut te Araster- dam een merkwaardige en interessante ten toonstelling georganiseerd op het gebied der iepenziekte, welke tentoonstelling een over zicht wil geven van het wetenschappelijk onderzoekingswerk omtrent deze zeer be langrijke ziekte en over de directe bestrij. dingsmethode, waarvan de maatregelen zijn vastgelegd in een Koninklijk Besluit. Teven? wil zij duidelijk maken van hoe groote waar de de iep voor het landschapsschoon en de industrie is. De expositie is gistermiddag na een inlei dende rede van den voorzitter van het comité en directeur van het Staatsboschbeheer, den heer E. D. van Dissel, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten geopend door den com missaris der Koningin in Noordholland, jhr. mr. dr. A. Röell. De heer Van Dissel deed in zijn inleiding uitkomen dat in 1919 de iepenziekte in ons land het eerst werd waargenomen; de hoop, dat ze uit zichzelf wel weer zou verdwijnen of sterk verminderen is tot dusverre helaas niet in vervulling gegaan en daarop mag ook niet worden gerekend. Economisch is de iep van bijzondere waarde door de uitnemende eigenschappen van het hout en zijn snellen groei; tengevolge van een en ander heeft hij in ons land een groote verbreiding verkregen De ziekte wordt veroorzaakt door een zwatr de Graphium Ulmi, die op haar beurt, naai aan de Landbouwhoogeschool te Wageniu gen is ontdekt, wordt overgebracht door i de schors van iepen levende kevers, z.;*. iepenspintkevers. De ziekte is zeer besmette lijk en tast juist de gezonde, sterkst groeien de boomen het meest aan. De Hollandscl e iep is er uiterst gevoelig voor; de verde r aanplant moet dan ook worden ontrade; Het Comité doet alles wat mogelijk is ter b strijding van deze zoo gevreesde ziekte, doi het heeft daarvoor geldelijken steun nood: De ministers van binnenlandsche zaken landbouw en van waterstaat zegden res-i 1500 en 1000 subsidie per jaar toe; vi gemeenten, verscheidene polderbesturen enkele provinciën steunden; het bedrag v. 7500 per jaar, waarop men meende te m gen rekenen, is echter aanzienlijk gedaaM Verschillende gemeenten en polderbestui ,i trokken hunne bijdragen in en mocht dit z voortgaan, dan zal het werk, dat nu ree -i is ingekrompen, daaronder aanzienlijk 1 den, zooal niet moeten worden gestaakt. I het buitenland bestaat groote belangstellii voor het Nederlandsche initiatief ter beste ding van de iepenziekte. De tentoonstelling Bij den rondgang, onder deskundige gele de, over deze expositie, viel het spoedig c dat vooral twee afdeelingen baanbreker werk hebben verricht wat betreft het onder zoek naar en de bestrijding van de iepenzie' te. Het zijn de afdeeling mycologie en immu niteitsonderzoek van het phytopathologisc1 laboratorium „Willie Commélin Scholten' onder leiding van prof. Johanna Westerdij!,, alsmede de afdeeling entomologisch onder zoek van het instituut voor entomologie 1: Wageningen onder leiding van prof. Roepke In de inzending van eerstgenoemde afde' ling zijn allereerst tentoongesteld vele cu - tures van den veroorzaker van de iepenziekte, de zwam Graphium ulmi Schwarz en houl- preparaten van de inwendige verschijnsel r: van de ziekte (bruine strepen in 'het hout', waaruit blijkt, dat de zwam de vaten ve: - stopt. Een beeld van de ziekte wordt gegeven door platen en talrijke foto's van zieke iepen in Amsterdam. Het onderzoek naar de gevoeligheid va-- iepensoorten en variëteiten wordt gedemon streerd door een verzameling van bebladerdr takken van alle iepensoorten, waaronder eei; aantal Aziatische iepen als immuun mogen worden genoemd. Gewezen wordt op zaai lingen van Europeesche iepen, die individueel ongevoelig zijn gebleken en die vermeerderd worden, waardoor er kans is, dat wij op den duur een ongevoeligen „Hollandschen" iep voor wegbeplanting zullen krijgen. Het materiaal is afkomstig uit de Stads- kweekerij te Den Haag, waar het comité samenwerkt met den heer Doorertbos, en uit de Stadskweekerij te Amsterdam. Er zijn teekeningen van verschillende soorten iepen, gemaakt door dr. J. Y. van Vliet. De inzending van de tweede genoemde af deeling betreft levende exemplaren en afbeel dingen van de groote en kleine iepenspint- kever (Scolytus scolytus F en Scolytus mul- tistriatue Mrsh.,) de verbreiders van de zwam (de oorzaak) van de iepenziekte. Talrijke pre paraten van de iepenschors, waarin de kevers broeden, toonen aan hoe de kevers en larven hierin leven, in gangen waarin de zwam haar sporen vormt. Op jonge takken ziet men de vraatplekken van de uitvliegende kevers, die de zwem direct in de jonge houtvaten van andere exemplaren overbrengen. Behalve de levende kevers, zijn ook nog levende sluipwespen, vijanden van de kevers, die in sommige jaren talrijk worden gevonden en zoodoende van invloed kunnen zijn op de keverp'aag. De inzending illustreert zeer dui delijk den invloed van de iepen-spintkevers op de verbreiding van 4e ziekte. Er zijn voorts belangrijke inzendingen van het Staatsboschbeheer, onder welk lichaam, samen met den plantenziektekundigen dienst, de directe strijd tegen de uitbreiding van de ziekte ressorteert; van de afdeeling voor ooechexpioitaüe der landbouwhoogeschool te

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 11