Agenda In den loop van deze week zullen bij de aangeslotenen aan de par ticuliere radionetten formulieren ter invulling worden bezorgd voor aan melding tot aansluiting bij het Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf. De gegadigden worden verzocht deze biljetten bij de Gemeente Lichtbedrij- ven, Helderscheweg 18, ingevuld en onderteekend in te leveren vóór 1 October a-s. Alle abonné's, welke op 31 Mei 1932 bij de particuliere centrales waren aangesloten, zijn vrijgesteld van de betaling van de aansluitkosten en ontvangen t.z.t den nieuwen aanleg tot eene lengte van 10 Meter, alsmede het muziekkastje, ingericht voor 5 stations, gratis. De Directeur. Bioscopen. 7.30 uur, Victoria-Theater, tot en met Donderdag eiken avond half 8, hoofdnum mer Geen geld... toch liefde (kom.), hoofd rollen Max Hansen en Jenny Jugo. Toegang voor personen boven 18 jaar. Woensdagmiddag half 3, vertooning Avondprogramma. Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag eiken avond half 8 hoofdnummer Juffrouw Kerkmuis (blijspel); hoofdrollen Gretc Mosheim, Paul Hörbiger, Frits Grunbaum Toegang voor personen boven 18 jaar. Stedelijk Museum Breed straat. Eiken dag tot en met Vrijdag ge opend van 9—12 en 1.30—3.30; Zaterdags van 91Zondags gesloten. Woensdag 28 September. 8 uur, café Central, vergadering 8-Octo- ber-vereeniging. Donderdag 29 September. 8 uur, Witte Kruisgebouw, vergaderiag afd. Alkmaar Witte Kruis. Maandag 3 October. Psychometrische seance in het loge gebouw aan de Nieuwesloot, door mevr. dr C. Akkeringa. Dinsdag 4 October. Psychometrische seance in het logegebouw aan de Nieuwesloot, door mevr. dr. C. Ak keringa. Jhi&ticaties BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR maken ingevolge artikel 21 ,van de Waterstaatswet 1900 bekend, dat Ge deputeerde Staten van Noordholland bij be sluit van 14 September 1932, nr. 131, heb ben goedgekeurd het besluit van de stemge rechtigde ingelanden van den Eendrachts- polder, dd. 10 Mei 1932, inzake verkoop van nabij den BERGERWEO gelegen GROND en WATER aan de gemeente Alkmaar. Bedoeld besluit ligt gedurende 30 dagen na heden voor belanghebbenden ter ge meente-secretarie, alhier, ter inzage, binnen welken termijn beroep op de Kroon open staat. v Alkmaar, 26 September 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JWENDELAAR, Burgemeester. A. KOEL MA, Secretaris. BEZORGDHEID OMTRENT HET LOT VAN DRIE JAPANSCHE OCEAAN- g VLIEGERS. Te Tokio heerscht groote bezorgdheid om trent het lot van drie Japanscne vliegers, die Zaterdagmorgen met een Junker-vliegtuig waren gestart voor een vlucht over den Stil len Oceaan. Einddoel was San Francisco. Het vliegstation te Tokio heeft voor het laatst Zaterdagmorgen om elf uur, vijf en een half uur na het vertrek der piloten, met dezen in verbinding gestaan. De vliegers waren toen boven een der Noord-Japansche eilander- Alle verdere pogingen, draadiooze verbin ding met de vliegers tot stand te brengen zijn mislukt. Volgens verdere berichten woedt in het gebied dat de vliegers moeten door bruisen, zware stormen. OPLOSSING DER ENG.-INDISCHE KWESTIE? In het Indische parlement is medegedeeld, dat de Britsche regeering haar goedkeuring heeft gehecht, aan de overeenkomst tusschen Hindoes en Parias inzake de vertegenwoordi ging in de Indische gemeenschappen. Men verwacht, dat hierdoor de aanleiding tot Gandhi's besluit om in hongerstaking te gaan is vervallen en dat Gandhi weer voed sel tot zich zal nemen. £aud= en Juin&ouw DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. Dat de toestanden op onze groenteveilin gen zich nog niet ten goede keeren, is wel op te maken uit de actie, welke van de ge organiseerde tuinders dezer dagen is uitge gaan. Als de nood niet zoo hoog geklommen was, zou het niet mogelijk zijn, een 3500 tuinders, die voor het grootste deel niet voor demonstranten in de wieg zijn gelegd, naar Amsterdam te krijgen. Het besluit, dat het Bestuur van de Langendijker Groentencentrale nam ten aanzien van boycot-maatregelen is genomen in uiterste noodzaak. Waar de uitvoer van onze tuinbouwproducten naar Duitschland op bedenkelijke, haast wanhopige wijze is teruggeloopen en onze tuinbouw van dien uitvoer afhankelijk is, of nog beter uitge drukt, ten doode is opgeschreven, als onze oostelijke naburen den invoer belemmeren, zooals dit de laatste jaren geschiedt, is het begrijpelijk, dat ook de tuinders op regen maatregelen bedacht zijn, ten einde nog tt redden, wat er te redden valt. 04 de maat regel doel zal treffen? Op de aardappelmarkt was het weer slap en lusteloos. De prijzen bleven ver beneden het middelmatige en daar dit het geheele sei zoen het geval is geweest, os het te hopen, dat de geruchten waarheid zullen blijken te zijn, n.1. dat de steunregeling voor den tuin bouw zich zal uitstrekken over het jaar 1932 met terugwerkende kracht, zoodat de ver bouwers van aardappels nog een toeslag zul len kunnen ontvangen op de buitengewoon lage prijzen, tot nu toe gemaakt. De Schot- 6che muizen waren al bijzonder slecht in prijs, ze brachten van 0.40—1.30 per 100 K.G op. De groote werden verkocht voor 0.50 tot 1. We vernamen, dat van deze soort nog al wat werd aangekocht voor West- Indië. Blauwe eigenheimers golden tot 1.90 in maximum, er werden er echter veel voor 1.20f 1.50 verhandeld. Eigenheimers brachten f 1.10—1 60 op. Voor blauwe werd 1.40 betaald. Duken, die ook voor een deel voor West-Indië werden aangekocht, brachten 0.50—0.90 op. 1 werd bij hooge uitzondering besteed. Drielingen, die in het begin der week nog ongeveer 2 op brachten, deden later van f 11-50. De aanvoer aan beide veilingen beliep rond 35 spoorwagens. Al zijn de prijzen van roode kool met meer zoo slecht als eenige weken geleden, toch komt het nog voor, dat ze onverkoopbaar is. Zoo bleven van den ongeveer anderhalven spoorwagen, die te Noordscharwoude Zater dag werden aangevoerd, nog 3200 K G. on verkocht. Dit teekent den toestand overduide lijk. Voor de mooiste van ongeveer 3 pond is een prijs gemaakt van 23, doch de vraag is zoo gering, dat voor de groote nog nauwelijks de prijs van 0.60 kan worden bedongen. Aan beide veilingen beliep de aan voer ongeveer 20 spoorwagens. Het zelfde geldt ten opzichte van de gele kool, die soms ook voor een gedeelte onver koopbaar bleek. Ook hier werd voor het mooiste kleingoed tusschen de 2 en de 3 betaald en voor de grootste 0.60. Al naar grootte en kwaliteit wisselde de prijs tus schen 0 60 en 2.40 af. Van deze kool soort werden rond 16 spoorwagens verhan eld. Aanzienlijker was de aanvoer van witte kool. Door den grooten inmaak in de fabrie ken kan van deze koolsoort heel wat ge plaatst worden. Toch was de prijs iets lager vergeleken met dien van de vorige week, toen nog tot 1.20 werd betaald. De aller mooiste bracht nu 1 op en veel bracht het niet verder dan 60 en 70 ct. Sommige par tijen liepen er zelfs door, vooral wanneer zich randigheid voordeed. Aangevoerd werden 55 spoorwagens. De bloemkool kwam bijna uitsluitend aan de veiling der Langendijker Groentencen trale. De prijzen waren niet slecht; de teelt valt echter tegen. De eerste soort werd be taald met 14 tot 16 voor de groote en bes te kwaliteit, terwijl de kleinste 7—8 op brachten. Voor tweede soort werden slechts lage prijzen betaald n.1. 0.804. Aange voerd werden 23000 stuks. Al konden de prijzen der uien beter zijn, de opbrengst gaat toch naar het bevredigen de uit. Voor nep werd in maximum 6.9C besteed, de laagst bestede prijs was 5.60. De mooiste drielingen brachten tusschen 2.70 en 3.10 op, minder mooie 2.10 2.50. Uien werden verkocht voor 2.60 3 40 en grove voor 2.203.20. De aanvoer beliep rond 22 spoorwagens. De aangevoerde rammenas werd voor 0.802.40 per 100 K.G. verkocht, een zeer zacht prijsje. Voor bieten was de belangstelling ook niet groot. De meeste gewenschte, ongeveer van een half pond, brachten nog wef eens 2 op, voor verschillende partijen was echter niet meer dan 0.601 te bedingen. De mooiste peen bracht 1.50—2 op, kleine kon niet hooger prijs halen dan 0.60 1.20. Deze prijzen zijn helaas verre van loonend. Zeer afwisselend waren de prijzen van sla- of spercieboonen. Er werden er verkocht voor 10, doch ook voor 2. De dikke boonen of die met roestvlekken zijn de minst gezochte, voor de blanke worden de beste prijzen besteed. Door het vergevorderde seizoen komen niet Veei mooie bodneri meer aan de markt. De prijs der mooiste lag meestal tus schen de 6 en 8, voor de andere tus schen 2.40 en 5. Voor tomaten waarvoor aanvankelijk nog 6.50 betaald werden, werd later 3 besteed, voor B zakte de prijs van 7.60 tot 5.20 inC. van 4 tot 2 en CC van 2.30 tot 2. Do druivensoort Alicante bracht 34 tot 35.70 op en Frankenthaler 35 tot 39.10. Jieck Sxhool Zaterdag en gister hield de Ver- eenging van vrijzinnig-godsdienstige li beralen in het Bondshuis van de Neder- landsche Protestanbond, te Soesterberg, een conferentie, ter belichting van den inhoud en taak van het-vrijzinnig-pro- testantisme, aan de hand van de begin selen van de vrijzinnig-godsdienstige liberalen. ^Binnenland REORGANISATIE VAN HET LEGER. Ontslag onderofficieren. Ter bezuiniging is reeds aan 2500 onder officieren van de Landmacht gedwoilgen ont slag verleend. Thans zullen wederom 400 onder-officieren uit den militairen dienst worden ontslagen. Het hoofdbestuur van de onderofficiersvereeniging „Ons Belang" heeft in verband met het bovenstaande verzocht om thans geen onder-officieren gedwongen te ontslaan, doch een eventueele inkrimping van dit personeel te doen plaats hebben door het gewone verloop, ongeschiktheid, sterfte, ouderdomspensioen en verder vrijwillig. Door het hoofdbestuur van de onderoffi ciersvereeniging „Ons Belang" is voorge steld, nadat de gelegenheid van op wacht geld stelling en pensionneering, ten behoeve van hen, die dit wenschen, een non-activi- teits-regeling voor onderofficieren in het le ven te roepen op dezelfde wijze als reeds voor de officieren bestaat. Qenteentecaden NIEUWE NIEDORP. Vrijdagavond vergaderde de raad dezer gemeente. Medegedeeld werd, dat vanwege de regee ring een subsidie van 65 pCt. is toegekend in de kosten van steunverleening. Verslag der vergadering van de commissie van uitvoering van den vleeschkeuringsdienst met de begrooting van den dienst voor het jaar 1933. De heer Kooy merkte op, dat van salaris vermindering niet veel is gekomen, alleen voor de hoogere ambtenaren. Waar men ech- ter hier niets aan doet, wilde spr uitdrukke lijk verklaren, dat hij voor zich deze begroo ting niets kan accepteeren. De heeren Olie en Borst gingen daarmede accoord en drongen ook op andere bezuini gingen aan. De voorzitter zeide, dat men altijd in het oog moet houden, dat het doel van de zaak is de hygiëne te bevorderen en sommige na deel opleverende werkzaamheden toch dienen te worden verricht. Voorstel tot het vaststellen eener verorde ning tot het tegengaan van radiostoringen door hoofdfrequente uitstralingen. Alzoo be sloten. Vaststelling eener verordening, regelende het heffen van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein met invorderingsverordening. Idem betreffende het verlofsrecht voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in het klein, eveneens met invorderingsverorde ning- Beide verordeningen werden ongewijzigd aanvaard. Een voorstel om evenals vorige jaren we der voortgezet onderwijs te doen geven werd mede geaccepteerd. De voorwaarden zullen later worden vastgesteld. Vaststelling der gemeenterekening over 1931 met een totaal aan gewone inkomsten van 78084.20 en gewone uitgaven van 78771.23, nadeelig saldo 687.03 en kapi taalsontangsten, van 38822.79 en kapi taalsontvangsten van 38822.79 en kapi- do 36659.75 en van de rekening van het gemeenschappelijk gasbedrijf met Winkel op de navolgende cijfers: baten en lasten 5331.48, waaronder een uitkeering van de gemeenten wegens dekking van het verlies groot 2788.30 en kapitaalsontvangsten en -uitgaven tot een bedrag van 24667.02. Met algemeene stemmen (de wethouders uitgezonderd) werden de rekeningen voorloo- pig op bovenvermelde cijfers vastgesteld. Voorgesteld werd een subsidie aan het plaatselijk crisiscomité te verkenen en totaal 10 ct. per ingezetene. Het nationaal comité geeft er dan 10 ct. bij. Allen voor. De wijzigingsbegrooting 1932 werd thans vastgesteld op 171923.97. Voorstel om het besluit tot het aangaan van de geldleening van 4200 voor de fi nanciering der tuinderscredieten in te trek ken eh opnieuw tot een dergelijke geldlee ning te besluiten en wel tot een bedrag van ten hoogste 3800 te^én een rente van ten hoogste 5 pCt. voor een tijd van 20 jaar, af te lossen in tenminste 15 jaren, te begin nen na de eerste 5 jaren met dien verstande, dat ook gedurende die eerste 5 jaren wordt afgelost naarmate er bedragen van de tuin ders worden terug ontvangen. Werd goedgevonden. Vaststelling der begrooting voor de ge meenschappelijke school aan de Langereis voor 1933 op 6787.25 in uitgaaf en 5683.25 in ontvangst. Voor deze gemeente bedraagt dus het tekort 552. Aanbieding der begrooting voor het dienst jaar 1933: ontvangsten en uitgaaf gewone dienst 89765.39, kapitaaldienst 98150. Vaststelling en wijziging belastingveror deningen: 20 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting ongebouwd; 100 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting; 100 opcenten op de gemeentefondsbelasting. Toelichting: Wegens hoogere uitgaven (af lossing kasgeldleening van het Rijk, werkloo- zensteun) moet voorzien worden in een be drag van ongeveer 3300. Er staat hiertoe geen andere weg open dan het nieuw instel len van de opcenten op de grondbelasting on gebouwd (opbrengst 1140) en het verhoo- gen van de opcenten op de personeele belas ting (meerdere opbrengst 1200) en van die op de gemeentefondsbelasting (meerdere op brengst voor 1933 960). Algemeen betreurde men het, dat de men- schen, die reeds zooveel van de malaise heb ben te lijden nog weer peer belasting hebben te betalen. De meerderheid zag echter de noodzakelijkheid ervan in, alleen de heer Olie stemde tegen. Wijziging van het tarief der personeele be lasting in dezer voege, dat de belasting voor biljarten in koffiehuizen inplaats van op 20 wordt bepaald op 10 voor ieder biljart. Toelichting: De caféhouders hebben ver zocht om verlaging van deze belasting, wijl deze verhoogd met de opcenten nevens het verhoogde vergunningsrecht en het nieuw in gestelde verlofsrecht te zwaar op hun bedrijf clrukt B. en W. hebben daaraan willen tegemoetkomen. Deze wijziging kon de goedkeuring van allen wegdragen. Vervolgens werd voorgesteld het tarief voor paarden in gemengd gebruik te verlagen van 10 tot 6, voor motorrijtuigen, motor rijwielen inbegrepen, te verhoogen van 3 tot 4 per 100 waarde met een minimum van 6, deze belasting te verminderen voor veFhuurauto's met 1/4 en overigens geen verminderingen op het tarief van dezen grondslag toe te passen. Na toeiichting door den voorzitter, die zeide, dat hiermede scherpe kanten onbil lijke verhoudingen worden weggenomen, worden met algemeene stemmen deze wijzi gingen vastgesteld. Bij de rondvraag werd gesproken over de steunverleening en werkverschaffing. Deze baren ook hier moeilijkheden. Men besloot zich in deze te wenden tot na burige gemeenten om betere voorwaarden van de regeering te verkrijgen. Hierna sluiting. £uchtuaact DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. Het vliegtuig de „Pelikaan" (thusireis) is Zondag in Calcutta aangekomen. Gistermiddag om 14.17 uur is de „Ha vik" op Schiphol geland. De „Ijsvogel" (uitreis) is Zondag in Bag dad aangekomen. DE GRAF ZEPPELIN VOOR DE ZEVENDE MAAL NAAR Z.-AMERIKA. Hedenmorgen om 7.09 u. is het luchtschip Graf Zeppelin onder commando van dr. Ec- kener voor de zevende maal in dit jaar ge start voor een vlucht naar Zuid-Amerika. Aan boord bevinden zich 9 passagiers, ter wijl 150 K G. post wordt medegevoerd. lüeedkticht Jiucgediihe GEBOREN: Catharina Maria d. v. Arie de Jong en Johanna Verbeek. Bregitta Johanna d. v. Jacob Laan en Johanna Kunst. Cathariua Margaretha Maria d. v. Nicolaas Vader en Maria Zwietering. Johanna Maria d. v Jan Kolijn en Wilhelmina Blokdijk. Jo- hannes Jozef z. v. Volkert Keijsper en Corne lia Kaldenbach. Trijntje d. v. Johannes de Wilde en Diewertje de Vet. OVERLEDEN: Willem Zee 62 jaar. Jan Jonker 80 jaar. Stad en Omgeving. GESLAAGD. Zaterdag slaagde te Amsterdam voor het examen chemisch-analyste mej. N. C. Lind, volontaire aan den Keurings dienst voor Waren, alhier. BRAND DOOR HOOIBROEI. Gistermiddag ongeveer 12 uur ont stond door hooibroei brand in de boeiV derij van den heer P. Veeken in d£ Stolpen. Hoewel een motorspuit spoedig ter plaatse was kon niet voorkomen worden, dat de boerderg tot den grohfd toe afbrandde. Slechts een in de nabij heid staande schuur bleef behouden. Niets kon worden gered. In de boerderij bevonden zich o.m. 125 wagens hooiden een luxe auto verzekering dekt de schade. AANRIJDING. Zaterdagavond botste een driewielig motorrijtuig, bestuurd door H. W. uit Heer- hugowaard, op den hoek LaatHuigbrou- werstraat, tegen een auto, bestuurd door J. J. alhier. Het driewielig rijtuig bekwam vrij ernstige schade, die onderling geregeld werd; Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor De politie stelt een onderzoek in. VERLOTING RIJWIELPADY'ER- EENIGING. Bij de Donderdag in de Rustende Jager te Bergen gehouden verloting door de Rijwielpadvereeniging Noord- Kennemerland is de hoofdprijseen rijwiel gevallen op no. 1304. De 2e prijs, een teekening, viel op No. 333S en de derde prijs, een richtingaanwijzer op no. 1112. KRUISVERBOND ST. BERNARDUS Men schrijft ons: De Zondag gehouden bloemendag ten bate van de R. K. Drankweer, heeft op gebracht 122.77. Met aftrek van 6.50 voor noodzakelijke onkosten, blijft dit 106.27. De besturen, van Mariavereeniging en Kruisverbond danken allen die hiervoor hun medewerking verleenden, in het bijzonder de meisjes die zich hiervoor beschikbaar stelden. DOOR DEN ELECTRISCHEN TREIN GEGREPEN. Toen Zaterdagavond de electrische trein 2269, welke om 6.30 rit Amsterdam vertrekt bij den onbewaakte overweg de Kerklaan passeerde, werd de 29- jarige heer v. d. Broek, een visscher uit Egmond aan Zee, aangereden. De man, die op de fiets van Alkmaar kwam, zag te laat den trein en had nog de tegenwoordigheid van geest om zich achterover van - ijn fiets te laten vallen Niettemin werd hij aangeieden en bleef liggen. Een been was verbrijzeld en hij had eenige ontvellingen aan hoofd en handen. Dr. Cohen, die spoedig ter plaat se was, verbond den ongelukkige, die per Witte Kruis-auto van den heer Pauwels Kennemer autogarage -- naar het Centraal ziekenhuis te Alk maar werd vervoerd. Volgens zijn verklaring keek hij even om naar een bekende en deze kleine on oplettendheid werd hem noodlottig Zooals bekend, wordt, als men van Alkmaar komt, het uitzicht belemmerd door de wachterswoning. Anders zou het ongeluk niet Dlaats hebben gevon- naar waarnemingen, verricht in den morgen van 26 September. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.0 mM. te Reykjavik. Laagste barometerstand 745,8 mM. te Stensele. Verwachting, geldig tot den avond van 27 September: Meest matige tijdelijke wellicht krachtige Zuid Westelijke tot Noordwestelijke wind; zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring; aan vankelijk nog regenbuien en kouder. Overzicht. De depressie, die Zaterdag ten Westen van Schotland lag, trekt in diepte afnemend Oost waarts, maar beheerscht nog het weer over ■itijna geheel Europa. In Frankrijk, ons land, Duitschland en Zweden is dientengevolge de lucht betrokken met tamelijk zacht weer en i^cgen, vooral in het Westen. Op de Britsche eilanden en Noorwegen waaien koude in Schotland en Ierland stormachtige Noorden winden met regen- en hagelbuien. Alleen in het Zuidoosten, Zwitserland en Oostenrijk is nog tamelijk gunstig weer, maar ook in Zwit serland is regen te wachten. Bij het verder Oostwaarts trekken der depressie zal de af koeling ook ons land bereiken en is guur en buiig weer te wachten, waarna vermoedelijk opklaring volgt. den. Waar de Ned. Spoorwegen de elec trische treinen met een vaart van 90 K M. per uur laten rijden, zal men moe ten inzien dat die wachterswoning spoe dig dient te verdwijnen. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN, De 7-jarige Nelly Jongert te Beven wijk die op 15 dezer tijdens de drave rijen door een op nol geslagen draver op den Velserweg omver gerend werd, is Zondag, na een smartelijk lijden, aan de bekomen verwondingen overleden. BEZUINIGING BIJ DE RECHT SPRAAK. Schrijvende over bovenstaand onder werp, zegt mr. B. P. Gomperts in het Hbl. o.m. het voigende: Het resultaat van deze bezuiniging valt, wat de cijfers betreft, zeker niet mee. De rechters der ontbonden recht banken zullen op wachtgeld moeten worden gesteld, en voor de andere leden van het daaraan verbonden personeel geldt natuurlijk hetzelfde. Het cijfer dat dc minister verwacht voor 1933, j 165.000 bezuniging, wordt in de be grooting nergens verklaard. Evenmin de perspectief-bezuiniging, die de afschaf fing van zooveel rechtbanken op den duur kan brengen. M.i. hebben de justitiabelen recht op een nadere rechtvaardiging riier cijfers en dat wel vooral hierom, omdat men dient te weten, of de Minister vo doende gemaakt heeft in zijn becijfering tegen overbelasting van de rechtbanken, die er een brok bij krijgen. Nomen wij b.v. eens Amsterdam en Haarlem. Die zullen vermoedelijk elk een deel van de zaken krijgen, die tot nu toe in Alkmaar thuis hoorden. Hoe moe ten Amsterdam en Haarlem dat ver zwelgen? Beide rechtbanken zitten m i. vol met zaken. Komt nu de ontbinding der rechtbank te Alkmaar neer op splitsing der Alk- maarsche bezetting in een deel, dat naar Haarlem, en een deel dat naar Amster dam gaat, dan zou natuurlijk hét nuttig effect der bezuiniging (over de g< heelo luie berekend, en in aanmerking ne mende, dat ook elders een soortgelijk gevaar voor overbelasting kan bestaan), belangrijk verminderd worden Onmiddellijk sluit zich daarbij aan een bezwaar, dat m.i. in zake de ophef fing speciaal van de rechtbank te Alk maar zwaar moet wegen. Alkmaar is een overwegend plattelands-arrondisse ment. Natuurlijk hebben de Alkmaar- sche rechters langzamerhand een groote ervaring gekregen in de specifieke kwesties, die zich in den land- en tuin bouw en in den veeteelt en veehandel voordoen Zeker heeft Amsterdam ook thans een plattelands-gedeelte, maar dat is veel kleiner van omvang en veel minder van belang dan de streek om Alkmaar. Het is een stap terug van den weg naar «en gezonde specialiseering, als men de voordeden van een deh-gelijke arbeids- verdeeling prijs geeft. M.i. mogen derge lijke belangen alleen dan opgeofferd worden, als er werkelyk een aantoon bare bezuiniging van beteekenis tegen over zou staan. Is dit het geval, dan moet de minister dit m. i. tenminste voor de verhouding Alkmaar—Haarlem Amsterdam nader aantoonen. Het bezwaar, dat men het publiek niet mag dwingen naar ver afgelegen plaatsen te gaan, acht ik, wat de recht bankprocedures betreft, zeer overdreven. De verkeersmiddelen zijn tegenwoordig zoo goed en snel (autobussen!), dat het m.i.'niet noodig is, zooals pro. Scholten voorstelt, den rechter te dwingen te gaan naar de plaats, waar de zaak thuis behoort. Wat doet de plaatselijke sfeer er eigenlijk toe, zou ik willen vragen: het komt veeleer aan op den rechter, die de plaatselijke sfeer moet kennen, dan op de plaats, waar hij, voortdurend of ambulant zittimr houdt.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2