Alkmaarsche Courant. Fortinbras' toovermacht JiadUwieuws ÜieuiUetou Honrierir fier en dertigste Jaargang. HAANDAG 26 SEPTEMBER MAAGPILLEN 775* fvoor Be/aarden Ho. 227 1932 Dinsdag 27 September. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend AVRO). 8— Gramofoonplaten. 10.— Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Zang door Hanneke Mouton. 11.— Mevr. M. Rit- ter—Landré: Kinderfantasieën. 11.30 Zang- voordracht door Karin Kwant, sopraan met pianobegeleiding door Egb. Veen. 12.—2.15 Omroep-kleinorkest o.l.v. N. Treep en gra mofoonplaten. 2.15 Pauze. 2.30 Gramofoon- platen. 2.45 Praatje door Mevr. Ida de Leeuwvan Rees. 3.— Kamermuziek door leden van het Omroeporkest, 2 violen, alt viool en cello. 3.30 Uit Café-Central, Den Haag: Russische Bojaren-Ensemble o.l.v. Iwan Pawloff. 4.30 Radio-kinderkoorzang o.l.v. J.Hamel. 5.Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: B. Scholte. 7.Gra mofoonplaten. 7.30 Dr. M Th. Hillen: De Grieksche Mythologie. 8.Orgelconcert door Pierre Palla, m. m. v. Grethe Weyn- •chenkHogenbirk, sopraan en Boris Lensky, viool. 9.Mevr. Ketelaarvaa Goch: De Zonnestraal-Collecte. 9.15 Om roeporkest o.l.v. N. Treep. Oude Bekenden. 9 45 Concert door „The Hawaiïan Three" 10.— Vaz Dias. 10.10 Vervolg Omroep orkest, o.a. Tout Paris, wals, Waldteufel en Down South, Mydleton. 11.12.— Gramo foonplaten. Huizen296 M. (Uitsluitend K.R.O.) 8. 9 15 en 10.Gramofoonpl. 11.30 Godsd. Halfuurtje. 12.151.45 Trioconcert. 1.45 Gramofoonplaten. 2.Vrouwenuurtje. 3. 3.30 Gramofoonplaten. 4.— Gramofoonpl 5 Orkestconcert. 6.Onderwijsfonds bin nenvaart. 6.30 Orkestconcert. 6.45 Causerie 7 Gramofoonplaten. 7.10 Causerie. 7.45 Causerie. 8.Orkestconcert en gramofoon platen. Ca. 9.Vaz Dias. 9.15 Radio- tooneel. 10.Vervolg concert. 11.12. Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05 Lezing. 12 20 Orgelspel E. O'Henry. 1.05 Commo dore Grand-orkest o.l.v. J. Muscant. 2.20 Voor scholen. 4.50 Moschetto's orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6 50 Mozart's Pianomuziek door E. Isaacs. 7.10 Fransche conversatieles. 7.40 Vaudeville, o.a. „Those four chaps", Patricia Rossborough, piano- syncopations en BBC-Dansorkest. 8.50 Le zing. 9.20 Gramofopnplaten. 10.— Berich ten. 10.20 Viool-recital A. Catterall, o.a Allegro non troppo, Lalo. 10.5012.20 Dansmuziek door Roy Fox en zijn Band. Parijs „Radio-Paris"1724 M. 8.05, 12.20 en 7 40 Gramofoonplaten. 8.20 Levensliedjes o.l.v. Lucien Boyer. 9.05 Symphonie-concert door het Omroeporkest o.l.v. E. Bigot, o.a Ouv. „Oberon", Weber; Les Préludes, Liszt; 4de pianoconcert. Beethoven, solist Jean Doven. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Con cert uit Hotel Angleterre. 3.205.20 Om roeporkest en solisten o.l.v. Emil Reesen. 8.20 Weensche Muziek door het Omroeporkest 0.1.v. F. Mahler. o.a. Mödlinger Tanze, Beet hoven en Divertimento G gr.t., Haydn. 9.50 Piano-soli door A. Borovsky. 10.55 Mexi- caansche Liederen. 11.2012.50 Dansmu ziek. Langenberg, 473 M. 7.258.20 Militaire muziek o.l.v. Mietusch. 11.4012.10 Gramo foonplaten. 12.20—1.10 Concert uit Mün- chen. 1.20—2.50 Concert o.l.v. Wolf 5.20 6.35 Concert uit Frankfurt o.l.v. R. Merten. 8 20 „Wallensteins Lager", dramatisch ge dicht van Fr. v. Schiller. Regie: Hardt Hierna „Die Piccolomini". 11.12.20 Con cert o.l.v. Wolf. Rome, 441 M. 9.05 Concert en Radio- tooneel, o.a. Uit „La Fanciulla del West", Puccini. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 5.20 Concert o.l.v. K. Walpot. 6 50 Zangvoordracht. 7.05 Gramo foonplaten. 8 20 St. Saëns-concert o.l.v. A Meulemans, o.a. Le Cygne; Ballet „Henry VIII". 9.30 Vervolg concert, o.a. La belle au bois dormant, Tschaikowsky. 10 3011.20 Gramofoonplaten, 338 M.: 12.20 Gramo foonplaten. 5.20 Beethovenconcert o. 1. v Meulemans. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Strauss-programma (gr.pl.) 9.35 Concert o. 1. v. Walpot. 10.3011.20 Gramofoonpl. Zeesen, 1635 M. 8.20 Zie Langenberg 10.50—12.20 Avondconcert o.l.v. Otto Ebel von Sosen. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 10 tot en met 22 Septem ber 1932: vulpen, colbertjas, schoenen, jongenspet, stok van hengel, kinder gummischoenen, rozenkrans in étui, stuk kam, halsketting, sluitdop van auto, belastingmerk. hondenbelasting penning, broche, kinderportemonnaie. gummischoen. Aanwezig en te bevragen bij de na volgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 10 tot en met 22 September 1932: C. Lambrechts, Stationstraat 19, haar kam; Hartijzer, Kortstraat 35, halsket ting; J. v. d. Burgt, Fabrieksweg 13, hals kettinkje; T. Houwing, Langestraat 75, zakje inh. kaart met elastiek; A. Wage naar, Laat 206, rijwielbelastingmerk in étui; A. J. Bieman, Uitenboschstraat 42, vulpen; C. Naber, Nieuwpoortslaan 87, halsband met penning; C. Koot, Zeglis 29, 3 eenden; A. Kwant, Noorderkade 15, portemonnaie met inhoud; B. Dekker, Westerhofje 6 II, gewicht; Van Dijk. Stationswege 38, padvindersmes; G. Ven- neker, Oudorperdijkje 34, halsketting; R. v. d. Meer, Kooltuin 19, kist met bloemkool; S. Bieman, Uitenboschstraat 42, damesarmbandhorloge; W. Scheer der, Baansingel 6a, 2 medailles; R. Pij ning, Langestraat 9, vulpenhouder; H. de Vries, Diaconiegebouw Nieuwesloot, een paar dameshandschoenen; G. Stroet, Bergerweg 2, 1 Lipssleutel; J. Wip- precht, Geest 21, padvindersriem; D. Groen, Bloemstraat 13, herdershond; H. do Raadt, Langestraat 80, alpionmuts; Mej. A. van Maaseijk, Dijkgraafstraat 8, zilveren colbertje; J. Reinierse, Noorder kade 65, handwagen; De Vries, brug wachter Pieterstraat, kano; B. Ellis, Boezemsingel 39, broche; P. Mooij, Au- gustijnsteeg 1, hangslot; Corry Diel, Nieuwpoortslaan 162, rijwielbelasting- plaatje; De Wit, Kerkstraat 1, dames ceintuur; J. ter Horst, Nieuwlandersin- gel 3, autoped; J. Peerebóom, Woonwa genpark, dommekracht; W. van Kleef, Ropjeskuil 58, kinderportemonnaie met inhoud; Postkantoor, vulpen; W. Faber, Burg. Bosstraat 33, dameshorloge; C. Ursem, Dijkgraafsrtraat 5, portemonnaie; G. J. Helsdingen, Heerenweg 228, Heiloo, beurs; P. de Vries, Ritsevoort 40, gas slang; Juffr. Moraal, Limmerhoek 12, rozenkrans; P. Hoekmeijer, Comanstr 2, vulpotlood; T. W. de Vries, Peperstr. 3. pakje inh. kant; E. Smit. Hoevergade 10a, dameshandschoen; K. Streicher, Oudorperdijkje 47, portemonaie met Ta- houd; H. de Vries, Rochdalestraat 31, damesportemonnaie met inhoud; Rin- gers Chocoladefabriek, bok; Idema, brugwachter hondenpenning; J. Doe- schot Tunstrat 40, collier; J. van Dijk, .Asterstraat 10, hondenpenning; N. van der Meijde, le Landdwarsstraat 38, «muts; J. Koeman, Hofstraat 7, 2 bank biljetten; J. E. Jansen, Verdronkenoord ®5, regenjas; P. J. v. d. Hooff, Snaar- manslaan 52, damespantoffel; C. San ders, Spoorstraat 59, tasch met inhoud; A. Kok, Snaarmanslaan 129, pakje met inhoud; C. Ruiter, Hekelstraat 19, da mesportemonnaie met inhoud. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het bureau van politie. naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 58) 'tWas tamelijk leeg in het restaurant. Slechts aan een tafeltje zaten onberispe lijk gekleede heeren en dames. Een paar tafeltjes waren ingenomen door zijn reisgenooten, nog in reiscostuum. Mar tin vond het een prettig gevoel, dat hij gekleed was, zooals het behoorde. Na 't souper ging hij in de conversatieka mer zitten, rookte een sigaret en bestel de koffie en likeur. En, aldus weelderig gelogeerd en gekleed, begon hij deze nieuwe levensperiode. Zes maanden geleden had hij zijn fietstocht met Corinna door Frankrijk een geweldig avontuur gevonden. Hij lachte om zijn eigen onnoozelheid. Een avontuur, dat sukkeldrafje, t Leek net zoo min op deze reis als zijn reisgenoote vaa toen leek op het mooie meisje, dat hij nu ging wederzien. En nu had hij zijn sc hepen verbrand. De enorme dwaasheid van zijn handelwijze had zijn bloed wild door zijn aderen gepaagd, zijn hoofd doen warrelen. De laatste veertien dagen was er telkens iets nieuws gebeurd. Het nauwe bed in de train de luxe was iets onbekends ge weest; ook het aankomen in Marseille VEREENIGING VOOR FACUL TATIEVE LIJKVERBRANDING. In de Harmonie werd Zaterdagmiddag de 57ste jaarlijksche algemeene vergadering ge houden der vereeniging voor facultatieve lijk verbranding. 26 afaeelingen uit het land wa ren vertegenwoordigd. In zijn openingswoord constateerde de voorzitter, prof. van Itallie, dat in de vereeni ging een opgewekt leven heerscht en dat voortgegaan wordt op den weg, door den voorgangers afgebakend. Ons land, aldus spr., dreigt een unicum te worden in de re geling van de lijkverbranding. Bij de bespreking in het parlement komt de zwakheid om de oude begrafeniswet te her zien, voort uit het gebrek aan moed om deze aangelegenheid te regelen; vooral bij de rechtsche partijen is in dezen gebrek aan een heid te zoeken. Spr. verheugde zich over de toenadering tot ae zienswijze van de voor in warmte en zonneschijn. Behalve de korte trajecten over het Kanaal had hij nooit een zeereis gemaakt. En nu had hij over het dek van de groote mailboot gewandeld met kinderlijke blijdschap. De fortuin was hem gunstig; hij lachte om zeeziekte. De maaltijden, waar de meeste passagiers zoo over klaagden, vond hij zeer smakelijk. Hij maakte kennis met menschen, die niet naar Egypte gingen, maar naar Pesjawar, naar Mandalay, en naar Singapoor en dergelijke plaatsen. En sommigen er gerden hem door die plaatsen voor ake lige holen uit te schelden. Maar ande ren, voor het meerendeel dames, dach ten er net over als hij. 't Verbaasde hem, zoo goed als hij opschoot met vreemde menschen. Dikwijls kwam hij door een klein kind in aanraking met de moeder. Of een dame, die dicht bij hem op haar dekstoel lag, sprak hem aan. En dikwijls bracht Fortinbras hem in kennis met menschen, met wie hij stond te praten. Hij verwonderde zich over de popula riteit, die zijn reisgezel genoot. Fortin bras droeg niet meer het costuum, dat hem zoo verschillend maakte van de andere menschen. Hij droeg een tweed pak en een hoed van slap vilt, zooals de andere oude heefen aan boord; zelfs de gouden horlogeketting, die lang op de Mont de Piété gelegen had, ontbrak niet. Zijn alledaagsche kleeding deed zijn no bel uiterlijk nog meer uitkomen. Zijn flink gezicht, waarop de sporen van zorg lagen, zijn hoog voorhoofd, zijn voorstel, om het en winstrekening standers van lijkverbranding in een deel van de r.k. pers, ofschoon die zelf tegenstander is. Met nadruk wees hij erop, dat niets anders verlangd wordt dan lijkverbranding voor hen, die dit wenschen. Het optreden der vereeniging is vrij van eiken wensch of drang, om afbreuk te doen aan de beteekenis en de hoogheid van eenig kerkgenootschap. Beweringen in dit opzicht gbdaan missen zeker voor ons land elke rede lijke grondslag. Dat de regeeringsorganen in hun beschikkingen voortgaan de lijkveras- sching als onwettig te beschouwen, is formeel juist; waar echter dagelijksch deze als on wettig bestempelde handelingen met eerbied- afdwingend ceremonieel plaats vinden, en door de besten uit het land worden bijge woond, daar blijkt voldoende, hoe hier het formeel recht door een hooger levend rechts bewustzijn in waarheid overwonnen is. Dank bracht spr. aan de tegenstanders van lijkverbranding, die blijk hebben gegeven dit recht niet aan anderen te willen onthou den. Het moest niet kunnen voorkemen, zoo zeide hij, dat de draagster van het hoogste gezag in onzen staat, om redenen van Staat af moest zien van de vertegenwoordiging bij de verassching van een harer verdienstelijk ste dienaren. Met den wensch, dat eenmaal de dag komt, dat in het vrije Nederland vrij heid van crematie gegeven zal worden ver klaarde hij de vergadering voor geopend. Mr. J. D. Verbroeck en dr. L. A. Radema ker werden bij acclamatié tot bestuursleden herkozen. Het ledental was met 11.7 pCt. gestegen en bedroeg op 1 Jan. 1932 9990; Het aantal cre maties bedroeg 555. Kerkelijke ceremonieën kwamen alleen voor bij uitvaartdiensten van leden der liberale katholieke kerk en van le den van de Christian Science. Het verslag van den staat en de handelingen der vereeni ging in het jaar 1931 werd conform vastge steld. De penningmeester mr. J. D. Verbroeck beantwoordde verschillende bemerkingen en deelde mede, dat in het bedrijf der vereeni- gittg in het jaar 1931 werd conform vastge steld. De penningmeester mr. J. D. Verbroeck beantwoordde verschillende bemerkingen en deelde mede, dat in het bedrijf der vereeni ging een bedrag van 15.000 op de giro, waartegen bezwaar was gemaakt, niet groot is; het is niet rentegevend belegd, omdat reeds 30.000 op effecten moest worden af geschreven en de toestand van de beurs voorzichtigheid met de te beleggen gelden vorderde. De rekening en verantwoording werden conform vastgesteld; beheer der algemeene kas, ontvangsten en uitgaven 13.643; ex ploitatierekening crematorium 1931, ont vangsten en uitgaven 78.018. Fonds voor lijk-ovens 1930 133.453. Fonds voor lijkver branding 6.351. Verlies en winstrekening 1931, debet en credit 41.406, winstsaldo 1.357. De balans per 31 Dec. 1931 wijst aan een bedrag van 483.652. Aangenomen werd het batig saldo der verlies- groot 1357 te storten in het fonds voor lijk ovens. Aan de orde was hierop de begrootiog van 1933, aanwijzende in ontvangst en uit gaaf een bedrag van 10500. De begrooting gaf de afgevaardigde uit Velsen aanleiding op versterkte propaganda aan te dringen. Van de 35 afaeelingen zijn er 14 in Noord holland met 4517 leden, zijns inziens zijn er 85 plaatsen waar afdeelingen gevestigd kun nen worden. Spr. wekte de afdeelingen op om het noodige te doen om zusterafdeelingen op te richten. De voorzitter bracht den afgevaardigden dank voor zijn wenken. De penningmeester verdedigde de lage ra mingen van de ontvangsten en oordeelde, dat een voorzichtig beleid dit vordert, al moest hij toegeven aat aan contributies meer ont vangen zal worden, 't Is echter niet goed om ontvangsten, door vermeerdering van het le dental, ook al gaat dit regelmatig door, te ramen. Toegegeven werd, dat de tijden zijn veran derd en dat er wel kans is om nieuwe afdee lingen op te richten. De begrooting werd tenslotte z.h.st. aangenomen, met een woord van dank aan den algemeenen penningmees ter en den algemeenen secretaris. Aan de orde was hierop het voorstel aan het hoofdbestuur een crediet toe te staan om in 1933 in Amsterdam een internationale bij eenkomst te houden, werd door de afgevaar digde van den Haag bestreden, omdat ze van oordeel was, dat ons land met de tegenwoor dige begrafeniswetten een pover figuur zou slaan en twijfelde aan de propagandistische waarde. Deze afdeeling wenschte bij de in- L vriendelijke blauwe oogen, zijn breede mond en zijn dik wit haar, dat aan Liszt deed denken, de waardigheid, die over zijn wezen lag, dat alles ste©pelde hem tot een persoon van distinctie. Hij wekte de nieuwsgierigheid op van de niets doende reizigers. De dames haalden hunne echtgenooten over om kennis met hem te maken, om te weten te komen, wat voor soort man hij was. En de echtgenooten gehoorzaamden natuurlijk en getuigden: een beste kerel, een heel interessante persoonlijkheid, iemand van de oude school, hij weet van aJles en praat als een boek en als een der da mes dan vroeg, wie hij was, dan bleef haar echtgenoot haar het antwoord schuldig. Dan wilde de dame kennis met hem maken om er achter te komen. Maar Fortinbras was te lang Marchand de Bonheur geweest om zich bloot te ge ven, hoewel hij zelf spoedig op de hoog te was van de levensgeschiedenis van zijn ondervraagstèr, die natuurlijk on der zijn invloed kwam. De reis was dus prettig en voorspoe dig verloopen; het was eigenlijk een pret, die maar voortduurde en zoo ver loor Martin zijn verlegenheid, daar alleri hem gaarne mochten. Deze man van dertig jaren, die nooit gezelligheid had gekend, schepte er behagen in om een praatje te maken met een jong meisje, een jonge getrouwde vrouw of een oude re dame, om met allerlei soort van men schen om te gaan. 's Nachts lag hij in zijn bovenkooi er over te mijmeren, ter wijl onder hem Fortinbras rustig sliep. wijding van het nieuwe orgel een nationale persconferentie. De voorzitter oordeelde, dat het laatste denkbeeld afzonderlijk behandeld kan wor den en verdedigde nader het bestuursvoor stel. Een internationaal congres wordt niet beoogt. Van een congres in Rome, na overleg met den Paus en Mussolini, zal in 1933 wel geen sprake zijn. Het hoofdbestuur wil een bijeenkomst, waarbij belangrijke internationale personen met hem samenwerken, opdat de internatio nale bijéénkomst aan de verwezenlijking van het recht van verassching voordeel zal bren gen en geen nadeel. Rotterdam en Velsen betuigden buitenge wone instemming met het voorstel, evenals Amsterdam en wenschten het hoofdbestuur zelfs machtiging te verleenen, om zoo noodig, een hooger bedrag voor het doel beschikbaar te stellen. Enschede was eveneens voor en drong er op aan om de bijeenkomst ook toegankelijk te stellen voor de afdeelingsleden. De voorzitter zeide, dat het voornemen be staat onj die bijeenkomst te doen samenvallen met de algemeene vergadering, zoodat het in de richting zal gaan, zooals Enschede wensch t. Het voorstel werd hierop aangenomen, zon der herstemming. Medegedeeld werd, dat 26 afdeelingen aan wezig waren. Het voorstel om op. het terrein van het crematorium een den-hof aan te leggen, werd door den voorzitter toegelicht, die her innerde aan de fraaie hoven op dit gebied bij crematoria in het buitenland. De tuinarchitecte mej. Neurdenburg heeft reeds een plan gemaakt en het bestuur van Westerveld verleende de beschikking over een terrein op Westerveld. Aan de hand van een teekening en een plaquette gaf mej. Neurdenburg een uiteen zetting van het plan, dat een fraai plan ge noemd mag worden en in dit opzicht een te rugkeer tot de begraafplaats, met begraving van de asch in den grond beteekent. Het beoogt dan ook inderdaad om hen die bezwa ren hebben tegen het verstrooien van de asch of bewaring daarvan in een columbarium, doch het hygiënische voordeel van de ver assching erkennen, met de lijkverbranding te vemoenen. De afgevaardigde van Vel s e n zeide, dat zijn afdeeling van het voorstel een teruggang vreest in de richting van begraven. In Duitschland is de drang naar begraven van de asch groot, doch aan de hand van de cijfers betwijfeld spr. of dit ook in ons land het geval zal zijn. De cijfers leeren dat hier de aandrang van het verstrooien van de asch het grootst is. Men mag dit echter niet doen in de nabijheid van Westerveld, waarom het meestal vanaf de pier te IJmuiden in zee wordt gestrooid. Spr. vroeg of niet bereikt kan worden, dat dit op een afgebakend deel van Westerveld kan geschieden. De afgevaardigde van Hilversum was het met de afgevaardigde uit Velsen eens, dat zonder de genoemde moeilijkheden zeker 50 pCt. voor het verstrooien van de asch zou zijn. Hij oordeelde, dat verstrooiing van de asch ook uit economische overweging de voorkeur verdient en wees er op, dat het derde ge slacht reeds geen aandacht meer schenkt aan begraafplaatsen van familieleden. Andere afgevaardigden verdedigden het voorstel, omdat men aan hen die het wen schen de vrijheid er toe moet laten. De voorzitter, prof. van Italië, oor deelde, dat het argument inzake de ver strooiing van de asch niet ter sprake behoor de te komen. Dit geldt ook voor de bewaring er van in een columbarium. Tegen de be graafplaats hebben wij in de allereerste plaats hetgeen met de ontbinding van het lijk plaats vindt en niet het economische be zwaar. Spr. oordeelde, dat men aan ieder de vrijheid moet laten naar eigen inzicht met de asch te handelen. De penningmeester zeide nog dat „Westerveld" er nooit op zal ingaan om de asch ook op een deel van „Westerveld" uit te strooien. Met het plan is een bedrag van 7000 gemoeid. Het voorstel werd hierop met algemeene stemmen aangenomen. Een voorstel van de afd. Amsterdam om met buitenlandsche vereeniging een over éénkomst te treffen waarbij het stoffelijk overschot van leden wederzijds volgens le dentarief verascht kunnen worden, behoefde niet in behandeling te komen omdat het hoofdbestuur in deze richting reeds stappen had gedaan. Het voorstel van de afd. 's-Gravenhage om éénmaal per jaar een dag te bestemmen voor bijzonder bezoek van nabestaanden van hen, 1 n .i i i i i -r Dan de heerlijke wandelingetjes over het dek voor het ontbijt met het een of ander jonge meisje. En zoo gingen de dagen voorbij. In een gemakkelijke clubfauteuil in het Seminarishotel zat Martin hier over te mijmeren, onbewust van het voort schrijden van den tijd. Opeens be speurde hij, dat hij de eenig overgeble vene was in de conversatiezaal; alle an dere gasten waren naar hunne kamers gegaan. Eenige bezoekers van den dansavond in het Savoyhotel kwamen door de zaal op weg naar de lift. Min of meer bedwelmd doér een gevoel van in nerlijk geluk, ging hij naar bed. Morgen zou hij Lucilla zien. Hij zag haar bij het bureau staan, terwijl ze een postzegel op een brief plakte. Ze droeg een wit mantelpak met een witten hoed met kersen gegarneerd. Haar gezicht kon hij niet zien, maar wel de blauwe aderen op den rug van haar opgeheven hand. pij zijn nadering draaide zij zich om, lachte schel en stak dadelijk haar hand uit. Wel, riep ze uit, bent u daar, bent u heusch gekomen? Dacht u dan, dat ik mijn woord niet houden zou? vroeg hij, haar schoonheid indrinkend met de oogen. Ik wist niet, in hoever u het ernstig meendet. Ik heb over niets dan over Egypte gedacht, sinds u mij den weg gewezen hebt, zei hij. U gaaft het bevel, ik ge hoorzaamde. Zij nam haar parasol en handschoe- rl)n inderdaad het meest Ideale middel ter Bevorde ring van een normalen stoelgang. Gemakkelijk in te nemen, aangename •maak. verwekken geen krampen. 0.65 per flacon. wier asch in de columbarium rust en om op dezen dag een bepaald wijdingsuur in de kapel te doen plaats vinden, gaf aanleiding tot een uitvoerige bespreking. Verschillende sprekers betoogden, dat de vereeniging hier buiten diende te blijven, aan gezien het instellen van liturgische diensten aan kerkgenootschappen moest worden over gelaten. Er werd op gewezen, dat bij ver schillende verasschingen reeds liturgische diensten plaats hadden en dat het reeds mo gelijk is, dat zij die dit wenschen de voorge stelde wijdingsdiensten houden. De afgevaardigde uit Apeldoorn oor deelde, dat de gedachte gelegen in de „Aller zielendag" geen Roomsche maar een Katho lieke en een algemeen menschelijke gedachte is en hij wees op den doodendag die door de protestanten in Duitschland wordt gehouden. Met klem verdedigde hij het voorstel, aan gezien daardoor ook komt vast te staan, dat de voorstanders van lijkverassching geen goddeloozen zijn. Als dag stelt hij voor den laatsten Aprildag. De afgevaardigde uit U f r e c h t oordeelde, dat men met eigen verdriet in eenzaamheid ging. Hij wilde echter aan hen die daarmede in gemeenschap met anderen wilde staan een kans geven en wilde daarom bij wijze van proef het voorstel aanvaarden. De afgevaardigde uit Velsen zag in het voorstel organisatorische moeilijkheden. Aan de hand van de zienswijze van prof. den Hartog, die gezegd had dat de kwestie van crematie een kwestie is van cultureele aard, ontraadde hij aanneming van het voorstel., Enschede was tegen het voorste}, omdat hét on-Nederlandsch was. Nederlandsch is, dat zij die dit wenschen, zich voor zoo iets vrijwillig vereenigen. Hilversum stond op het standpunt van Velsen en Utrecht en oordeelde het een con cessie aan de tegenstandera van crematie. Z.i. wordt het een soort bedevaart. Hij verzocht Den Haag het voorstel in te trekken. De afd. Amsterdam was eveneens tegen het voorstel, omdat de nagedachtenis van de dooden in ergere kring beter herdacht kan worden. De afdeeling Rotterdam, aldus de af gevaardigde van die afdeeling, was tegen, omdat het niet kan plaats vinden zonder dat het een religieus karakter draagt. Wel was hij er voor om hen, die het wenschen, hierin zelfstandig vrij te laten. Dr. Abrahams, lid van het hoofdbe stuur, ontraadde aanneming van bet voor stel. Wanneer Den Haag behoefte heeft aan een algemeene vereenigingsdag, dan is daar niets tegen, doch men mag dit aan het hoofd bestuur niet opdragen. Spr. denkt over de cultus van de dooden andere als Den Haag en zou bij aanneming zelfs geen lid kunnen blijven. Hij gaf den Haag in overweging, het voorstel in te trekken en zich zelfstandig daarvoor tot het hoofdbestuur te wenden. De afgevaardigde van Haarlem zeide, dat ook zijn afdeeling tegen was. Hij ziet daarin een poging om de tegenstanders van crematie in gevlei te komen en oordeelde dit heiligschennis. Wie behoefte heeft om gemeenschappelijk zijn dooden te herdenken heeft daartoe ge legenheid op Oudejaarsavond in de kerken. Het hoort in de vereeniging niet thuis en zal daar aanleiding tot splitsing kunnen geven De afgevaardigde uit D e n Haag consta teerde dat de meeste afdeelingen tegen zijn. Nu uit het woord van dr. Abrahams blijkt, dat moeilijkheden het 'gevolg zullen zijn, trekt Den Haag, die alleen een eenvoudige wij dingsbijeenkomst beoogde, haar voorstel in. De voorzitter verklaarde hierop, dat het geen punt van bespreking meer uit maakte. Met algemeene stemmen wtrd besloten om na het veratrijken van de termijn van geldig heidsduur, de vereeniging weer voor een tijdvak van 29 jaar aan te gaan. Besloten werd de plaats voor de volgende vergadering aan het hoofdbestuur over te laten. Na rondvraag volgde sluiting. nen, die op den vooruitstekenden rand van het bureau lagen, op. Als alle menschen deden, wat ik hen zei, zou ik de handen vol hebben, zei zij. Gewoonlijk doen ze het niet, maar als ze het wel doen, beschouw ik dat als een compliment. Ik ben blij u te zien. Wanneer bent u gekomen? Ze nam hem een kort examen af. Met welke boot kwam hij? Hoe was de zee reis en waar logeerde hij? Tenslotte: kent u veel menschen in Caïro? Geen ziel, antwoordde hij. Met beide handen achter haar rug op den parasol leunend, keek zij hem vrien delijk aan. Ik ken hier millioenen menschen, zei zij met een overdrijving, die hij aar dig vond. Wilt u zich aan mij toever trouwen? Er is niets, dat ik heerlijker zou vinden, zei Martin, maar Maar? Ik wil mij zelf niet opdringen. Ik zou het allerprettigst vinden. In de cinema ziet u jen onzichtbare hand letters op het doek schrijven en u denkt wat zal er verder komen? En zoo moet dit letter voor letter op uw ontvanke- uijken geest gestempeld worden. Ik heb er altijd naar verlangd om iemand, zoo als un. het Egypte van de Pharao's en het Egypte van de Engelschen te laten zien. Hoe lang kunt u blijven? Voor onbepaalden tijd; ik heb geen vaste plannen. fWordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5