^Buitenland Jieck S. School E Een wandelaar doodgereden. Zes personen licht gewond. RUSTIG VERLOOP DER VER- KIEZINGEN IN GRIEKENLAND. SLACHTOFFERS VAN EEN UITVINDING. BLOEDWRAAK TUSSCHEN EGYPTENAREN. Talrijke dooden. GROOTE BRANl». DE „TRIBUNA" TEGEN DE FRANSCHE „OVERBEWAPENING". STAKING IN DE CHINEESCHE ZIJDE-INDUSTRIE. JAPANSCH-RUSSISCH PETROLEUM- ACCOORD GETEEKEND. INTERNATIONALE GELD- VERVALSCHER GEARRESTEERD. DE OPSTAND IN MANTSJOERIJE. Gevechten te Tsitsikar. VERDER OPDRINGEN DER CHINEESCHE OPSTANDELINGEN IN MANDSJOERIJE. GEVECHTEN TUSSCHEN HINDOES EN MOHAMMEDANEN. CHINEEZEN STELEN ZES JAPANSCHE OORLOGS- VLIEGTUIGEN. 460e STAATSLOTERIJ BEGROOTING ZUIDERZEEFONDS Ingediend is de begrooing van bet Zuider- zeefonds voor 1933. Aan de memorie van toelichting is het vol gende ontleend: Mede in verband met den financieelen toe- stcyid is, waar dat zonder bezwaar mogelijk werd geacht, door de uitvoering van sommi ge werkzaamheden te vertragen, de raming voor 1933 laag gehouden. De minister moet zich voorbehouden, wan neer tot indijking en droogmaking van den Noordoostelijken polder zou worden beslo ten, dat uit voortgezet onderzoek wijziging van het plan zou kunnen volgen, ook van min of meer belangrijke onderdeden als richting van den ringdijk, aansluiting daarvan aau den vasten wal en dergelijke. In de betreffende nota is uiteengezet, dat het vormen van den Noordoostelijken P°'°er volgens het in die nota opgestelde werkplan in achttien jaar tijds een uitgave zal vorde ren van 144 millioen. i Tegenover deze uitgaven van 144 millioen staat de waarde van 44.000 H.A. grona, welke als behuisd land door de uitvoering van deze werken zullen Zijn verkregen. De gemiddelde kosten bedragen alszoo 3275 per H.A. en het is wel duidelijk, dat deze kosten niet door de waarde van den grond gedekt zullen kunnen worden. Aan het inpolderingswerk is derhalve ver lies verbonden. Voor dekking van dit verlies zou, volgens de nota, door het rijk ongeveer 66 millioen moeten worden verschaft. Naar de meerling van den minister kan dat tekor niet in betrouwbare eijfers tot uitdrukking worden gebracht, omdat en zulks geldt in het bijzonder voor de thans heerschende on zekere omstandigheden niemand er vooi kan instaan, dat de ramingscijfer voor het werk van heden ook zullen gelden in de faren, dat het werk wordt uitgevoerd, en evenmin dat de grondwaarde, na de vortning van het behuisde land, het thans geschatte bsdrag zal bereiken. De regeering heeft daarom besloten m deze begrooting geen post voor voortzetting van de verdere inpoldering in de afgesloten Zuiderzee op te nemen, en zulks hoewel niet kan worden ontkend, dat indijking van den Noordoostelijken polder aan de bestrijding van de werkloosheid ten goede zou komen. Rijkswerken. Het feit, dat de eigenlijke afsluitwerken in 1932 met de sluiting van de Vlieter hun be slag hebben gekregen, brengt mede, dat op dit artikel thans belangrijk minder behoeft te worden aangevraagd en nog slechts gelden worden vereischt voor enkele bijkomende wer ken, welke nog noodzakelijk zijn. Wat de sluiscomplexen beoosten Wieringen en op Kornwerderzand betreft, komen zij hoofdza kelijk neer op het treffen van voorzieningen voor automatische spuiïng en de aanschaf fing van reservedeuren voor de groot schut sluizen. Hoewel op het werkplan 1929 voor de Wieringermeer, voor werken binnen den pol der gedurende 1933 een bedrag werd uitge trokken van 1.000.600, maakt de toestand van 's Lands geldmiddelen ook hier een lang zamer uitvoering dan aanvankelijk werd aan genomen, gewenscht. Om die reden wordt voor 1933 slechts 500.000 aangevraagd, uit welken post zullen worden bestreden de kosten voor het afwerken van kanalen en tochten, de aanleg van wegen, het bouwen van bruggen enz. Wieringermeer polder. Het karakter van het beheer van den Wie- ringermeerpolder is tweeledig. Onderschei den wordt een privaatrechtelijk en een publiekrechtelijk beheer. De totale grootte van den polder bedraagt 20.000 H.A. Voor dijken, kanalen, wegen, enz. kan gerekend worden op pl.m. 2000 H.A., terwijl voor boudgrond in de dorpen pl.m. 500 H.A., dienen te worden gereser veerd. Voor cultuurgrond blijft mitsdien 17.500 H.A. De eerste vraag, welke thans beantwoord moet worden, is hoe het beheer dient te zijn van de 2000 H.A. dijken, kanalen, wegen enz. en van de 500 H.A. voor speciale doel einden gereserveerde terreinen. Wat de eerste groep betreft zoude als al- gemeene regel kunnen worden aangenomen, aat de instelling, welke geroepen is tot het beheer en onderhoud van dijken, kanalen, wegen enz. ook eigenaar dient te wezen van den blooten eigendom. Wat den bouwgrond betreft lijk het ra tioneel, dat aanvankelijk de Staat deze gron den in eigendom behoudt en verpacht als ge wonen cultuurgrond, maar steeds op een zoo danige wijze, aat deze gronden weer gemak kelijk aan de pacht kunnen worden onttrok ken, om te dienen voor het doel waarvoor zij werden gereserveerd. Deze gronden kunnen dan, als de toestanden dit na eenige jaren toelaten, in erfpacht of eigendom worden uitgegeven, zoowel publiek als ondershands Et zijn ongeveer 17 500 H.A. cultuurland beschikbaar. Wanneer voor staatsexploitatie hiervan 3000 H.A. worden gereserveerd, blijven 14„00 H.A. voor den particulieren landbouw over. Wat de staatsexploitatie betreft, eischt de vorm, waarin deze zou behooren te worden gegoten, nadere bestudeering, omdat de vraag rijst of ook hierbij aan het groote be drijf een hand moet worden gegeven. Wat de uitgifte aan particulieren betreft, dienen, naar de minister voorshands meent, alle stel sels toepassing te vinden en dan op een zoo danige wijze, dat de verschillende vormen, waaronder deze in de praktijk voorkomen, ook hier toegepast worden. Voorshands kan van een definitieve uitgif te nog geen sprake zijn. Voor de naatste toekomst schijnt mitsdien alleen gedacht te kunnen worden aan een voorloopige uitgifte van gronden in tijdpacht die te zijner tijd gevolgd kan worden door de genoemde definitieve stelsels. Het gemeentelijk beheer. Op het oogenblik is de Wieringermeer in gedeeld bij de randgemeenten en wel voor het overgroote deel bij de gemeenten Wie- ringen en Medemblik. In het stadium, waarin de polder thans ver keert, kan niet worden overgegaan tot de stichting van een zelfstandige gemeente Wie ringermeer, waarnaar als uiteindelijke toe stand moet worden gestreefd, zoodat een overgangstoestand van het tijdelijk*'- --het definitieve noodig is. Thans wordt door interdepartementaal overleg een publiekrechtelijke regeling ten aanzien van den Wieringermeerpolder voor bedoelde overgangsperiode voorbereid, waar omtrent, zoodra het overleg is geëindigd, de volksvertegenwoordiging zal worden inge licht. De verschillende waterbouwkundige wer ken zijn gesticht of aangelegd onder leiding van den waterbouwkundigen dienst der Zui derzeewerken. Overwogen wordt, of die wer ken in 'n afzonderlijk beheer binnenkort kun nen worden samengebracht, teneide geleide lijk ed waterschapsvormig in te leiden. Het spreekt vanzelf, dat hierbij samenwerking met het provinciaat bestuur van Noord-hol land noodig is. Teneinde de periode, waarin de gronden door den nood gedwongen, bij den Staat in exploitatie moeten blijven, zoo klein mogelijk te maken, is het gewenscht, dat de landbou wers gelegenheid krijgen, om zich in de Meer te vestigen. Het stichten van boerderijen c.q. het geven van voorschotten zal een en ander bevorderen. Aangenomen kan worden, dat de gelden in dezen bouw vastgelegd, weer bij de baten zullen worden teruggevonden. Steun aan visschers. In den loop van dit jaar is de afsluiting van de Zuiderzee een feit geworden en daarmede de visscherij zooals die tot nog toe kon wor den uitgeoefend, vrijwel beëindigd. Door deze omstandigheden is het aantal aanvragen om steun in het bijzonder we gens waardevermindering en wegens de tege moetkoming uit art. 13 der wet zeer toege nomen. De post: tegemoetkoming wegens waardevermindering, die verleden jaar pro memorie was uitgetrokken, is thans geraamd op 635,000, terwijl de post: tegemoetko ming uit art. 13 der wet 700,000 hooger moest worden geraamd dan in 1932 het geval was. Een en ander kon niet zonder invloed blijven op de bezetting van den rijksdienst ter uitvoert gnvan de Zuiderzeesteunwet te Am sterdam. De verhooging van de kosten van dezen dienst is echter nauwkeurig overwogen en tot geen lager bedrag toelaatbaar. Het eindcijfer van deze begrooting bedraagt 13,320 000. EEN SPEELSCHE HUISVADER. Man in een kinderwagen. De Crt. vertelt: Een speelsche huisvader haalde Zaterdag middag in de Crooswijkschestraat te Rotter dam een grap uit dien hem nog lang zal heugen, ja hem misschien wel in aanraking met den strafrechter zal brengen. De man wandelde Zaterdagmiddag in ge noemde straat, toen hij voor een winkel een leeg en kinderwagen zag staan. De eigenares van den wagen had haar baby er juist uitge haald, bang als zij was dat haar kleine in het onbewaakte oogenblik zou worden geroofd. De man dacht blijkbaar niet aan het hoe of waarom. Hij zag den wagen en kreeg plotse ling een onweerstaanbaren lust er in te gaan liggen. Beelden uit zijn kinderjarenHij perste zich in het kleine wagentje, de veeren zwiepten door van het zware gewicht, maar ten slotte gelukte het hem toch in het kinder bedje te komen. Juist had hij zijn mannelijk hoofd op het zachte kiuderkussen neergelegd, toen de moeder met haar kindje op haar arm den winkel uitstapte en tot haar grooten schrik een paar groote mannen-beenen buiten den wagen zag bengelen. Onder den kap grijnsde een groot rood- hoofd, dat al vrij oud moest zijn. Hevig ontsteld waarschuwde de vrouw een politieagent die toevallig passeerde. Kalmpjes overzag de agent deze malle vertooning en maakte daarna aanstalten het groote kind er uit te halen. De witte handschoenen, die daar voor moesten worden uitgetrokken, maakten reeds zooveel indruk op den zonderlingen „baby'', dat er direct veel beweging onder den kap kwam. Het lichaam rees overeind, doch vóór het er uit was had de agent al een flink handje geholpen. Want de kleine wagen was nauw en niet berekend op zulk een grooten last. Eindelijk, toen de grappen maker zich uit zijn benarde positie had los gewerkt, nam de agent hem mee naar het naastbijzijnde politiebureau, waar hem na tuurlijk ook naar zijn leeftijd werd gevraagd. VERKEERSONGEVALLEN. Op den Bornschen Straatweg nabij Al melo.liepen gisteravond ter rechterzijde van den weg de 28-jarige J. Sluymer met zijn verloofde. Plotseling kwam een vrachtwagen hun achterop. De bestuur der van het voertuig hield de uiterste rechterzijde van den weg, zoodat het verloofde paar ijlings tusschen de hoo rnen een heenkomen trachtte te zoeken, echter te laat, want de jongeman werd door den auto gegrepen en met zooveel kracht tegen een boom geslingerd dat hij even later aan de bekomen verwon dingen is overleden. Het slachtoffer is naar het r. k. ziekenhuis overgebracht. Het meisje bleef ongedeerd. De bestuur der van den vrachtauto, de 27-jarige Moibergen uit Almelo, die na het onge val doorgereden was, werd later door de politie aangehouden. Procesverbaal werd tegen hem opgemaakt. Het bleek dat hij niet geheel vrij van sterken drank was geweest. De auto is ir be slag genomen. Gisteravond omstreeks zeven uur reed een auto uit Harlingen, bestuurd door den heer B. Zuurveen op den Straatweg bij Franeker, doordat de wagen slipte, tegen een boom, met het gevolg, dat dé zes inzittenden, twee heeren met hun beide dames en twee kinderen allen ge wond werden, doch niet van ernstigen aard. De auto bleek zwaar gehavend en aan de linkerzijde geheel vernield te zijn, zegt De Crt. Door een groentenwagen overreden en gedood. Zaterdagmiddag is de achtjarige jongen A. Barhorn in de Cauwaelstraat te Rotter dam van het lemoen van een groentenwagen. waarop hij zat, gevallen, zoodat de wielen van den wagen over de borstkas en den hals van het kind gingen. Het kind is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar het bij aankomst bleek te zijn overle den. BRANDEN. Molen ajgebrand, kwaadwilligheid? Gisteravond omstreeks 10 uur is brand uitgebroken in den van hout opgetrokken en met rieten dak gedekten molen staande aan den Lange Kade bij de Kralingsche Plas te Rotterdam. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoodat de molen in korten tijd geheel in lichterlaaie stond. De brandweer kon niet verhoeden, dat de molen totaal platbrandde Omstreeks half elf stortte hij met donderend geraas ineen, een gedeelte kwam op den weg terecht. De molen was eigendom van de gemeente Rotterdam en verhuurd aan den heer J. v. d. Haven, die er een veevoederfabriek in had gevestigd. Zeer veel grondstoffen en alle machines zijn een prooi der vlammen ge worden. De heer v. d. Haven was niet verzekerd E>e oorzaak van den brand is onbekend, ver moed wordt echter dat kwaadwilligheid in het spel is. De politie stelt een onderzoek hiernaar in. Boerderij verwoest. Door onbekende oorzaak is Zaterdag brand ontstaan op de boerderij van den heer J. Copier te Mill. Omwonenden slaagden er in het voorste gedeelte van de boerderij te be houden. Het achterste deel en de stallen brandden geheel af. Een aantal landbouw werktuigen gingen verloren. Het vee kon worden gered. De schade wordt door verze kering gedekt. DYSENTERIE. De dysenterie-epidemie te Staphorst breidt zich nog steeds uit. De burgemeester heeft thans op advies vanden inspecteur der volks gezondheid dr. H. H. T. Bekenkamp te Groningen een waarschuwing gericht tot de bevolking en wenken gegeven in het belang van de bestrijding van deze besmettelijke ziekte. In de naburige gemeente Havelte, waar vee van Staphorster ingezetenen wordt geweid, zijn thans een paar gevallep van dysenterie vastgesteld bij kinderen. KORTE BERICHTEN. Vrijdagnacht heeft men door het open breken van een raam zich toegang verschaft tot het postkantoor te Reuver. Een postbode, die Zaterdagmorgen in dienst kwam, ontdekte den inbraak. Ofschoon kasten en laden waren overhoop gehaald, vermist men slechts een klein bedrag aan geld. Voorts zijn enkele voorwerpen, eigen dom van den postdirecteur, gestolen. De gemeentepolitie van Venlo heeft Vrijdag aangehouden den 16-jarigen R. uit Tegelen, die Woensdagavond een vrouw zou hebben aangerand. De jongen moet tevens ontuchtige handelingen hebben gepleegd met minderjarige kinderen. Hij is te Roermond opgesloten. Vrijdagnacht is ingebroken in de pasto rie naast de r.k. kerk te Driehuis bij Velsen. In de keuken en de huiskamer was alles over hoop gehaald. Een bedrag van 80 werd gestolen. Pogingen om de brandkast te openen, zijn niet gelukt. Een op de Amsterdamsche Effecten beurs gehouden inzameling ten behoeve van de dezer dagen zco treurig om het leven ge komen Zandvoortsche visschers Loos en Vis ser heeft 850 opgebracht. Zaterdag heeft de Algemeene Militaire Pensioenbond te 's-Gravenhage zijn 11e al gemeene vergadering gehouden onder voor zitterschap van den heer F. Brandwijk. Zaterdag hield het Nationaal Jongeren Verbond te Amersfoort zijn jaarlijksche alge meene vergadering. Volgens berichten, welke tot nu toe uit alle deelen van Griekenland zijn ontvangen, zijn de Zondag gehouden parlementsverkiezingen overal volkomen rustig verloopen. In het bi- zonder te Athene is het rustig gebleven. Geen enkel incident heeft zich in de Grieksche hoofdstad voorgedaan. De regeering had uit gebreide voorzorgsmaatregelen getroffen. Het definitieve resultaat der verkiezingen zal niet voor hedenmiddag te verwachten zijn. Bij een proefrit in Boedapest met een auto, die door een schroef wordt voortbewogen, vond Zaterdag eeu ontploffing plaats door een breuk van het chassis. Een ingenieur en een monteur werden gedood, een ander mon teur zwaar gewond. Bij vorige ritten heeft deze auto, die „zeppelin-auto"' wordt ge noemd, een snelheid van 500 K M. per uur bereikt. De tusschen de bewoners der in Boven- Egypte gelegen steden Akhmim en Sohag be staande vendetta heeft thans een voorloopig, doch zeer bloedig einde gevonden. Ongeveer 3000 bewoners van Akhim zijn den Nijl af getrokken tot Sohag. Daar kwam het tot een verbitterd gevecht, waarbij dertien personen werden gedood en meer dan 100 gewond Toen de politie met 150 man op het terrein yan den strijd verscheen en alarmschoten loste, stoven de vechtenden in wilde vlucht uiteen. Talrijke Egyptenaren zijn in hun angst in den Nijl gesprongen en verdronken Ongeveer 50 bielhamels zijn gearresteerd. Het Oostenrnjksche dorpje Dellach aan Kaertener Aaimarschstraatweg, welbekend bi] de alpinisten, is door een hevigen brand voor een gr^ot deel verwoest. Tien bezittin gen met in töfaal 20 woon- en openbare ge bouwen zijn gt?heel afgebrand. Veel vee is omgekomen. E^n sterke^ wind en gebrek aan de iverbewapening". Inplaats van te ontwape ïen neemt het Fransche leger een aanvallend water waren gunstig voor een uitbreiden van den brand. De Htaliaansche) „Tribuna" spreekt naar aanleiding van de nieuwe Fransche motor divisies, die aan de manoeuvres deelnemen, van een „leger dat is gemotoriseerd, teneinde een inval te kunnen doen" en van „offensieve o n en karakter aan. De berichten over de Fransche manoeuvres zouden doen denken, dat Frank rijk een inval in de Rijnstreek op het oog heeft. Het moet onmiddellijk worden tegen gesproken, wat de „Temps" meent te kunnen verzekeren nl. dat Italië niets meer zou vree zen dan een nieuwe bewapening van Duitsch- land. Met betrekking tot de ontwapening en den vrede is het grootste gevaar voor Europa deze politiek van agressieve overbewapening. Zaterdag zijn 6000 Chineesche arbeiders ui t de zijde-industrie te Sjapei in staking gegaan. Zij eischen loonsverhooging en invoering van den 8-urendag. De regeering doet pogin gen om in het conflict te bemiddelen. Inluiding van een nieuwe politiek. Officiéél wordt medegedeeld, dat Zater dagmorgen het JapanschRussische pe- troleum-accoord is geteekend. Het petroleum- syndicaat verplicht zich, jaarlijks 60.000 ton petroleum voor de Japansche vloot te leveren. De overeenkomst treedt onmiddellijk in wer king. De voorzitter van het Russische petroleum- syndicaat begroette de onderteekening als een ontspanning in den politieken toestand in het Verre Oosten. In politieke kringen te Moskou wordt ver klaard, dat door de onderteekening van dit accoord een nieuwe politieke toestand in het Verre Oosten is ontstaan. De Sovjet- regeering heeft zijn strijd tegen Japan's Mantsjoerijsche politiek opgegeven. In een hotel werd door de politie gearres teerd Gustavo Adolfo Hennies, die van Bra- ziliaansche nationaliteit is. Hennies, die ook onder den naam Doering bekend is, wordt ervan beschuldigd deel te hebben gehad san een bankpapiervervalsching in 1925, die in dertijd groot opzien heeft gebaard Het betreft de verspreiding van valsche Portugeesche bankbiljetten, waarvan o.a. de firma Waterloo te Londen het slachtoffer is geworden. De bende, die dit op haar geweten had, werd later gearresteerd. Hennies gelukte, het te ontvluchten. Hij bestrijdt het dat hij de ge zochte vervalscher is en verklaarde dat Hen nies niet zijn naam was. Zijn werkelijke naam zou Doering zijn. Volgens te Charbin verspreide geruchten zouden in den nacht van Vrijdag op Zaterdag opstandige troepen Tstsikar, een der belang rijkste strategische punten in Mantsjoerije, hebben bezet Het Japansche opperbevel deelt mede, deze geruchten niet te 'kunnen be vestigen. Volgens verdere onbevestigde be richten zou het geheele Japansche garnizoen door de opstandelingen zijn verslagen, waar bij zich in de straten der stad vreeselijke ge vechten afspeelden. De Japansche bladen melden dat Chinee sche opstandelingen de stad Itoei, ten zuiden van Kirin gelegen, hebben bezet. De ambte naren in dienst van de regeering van Mand- sjoekwo zouden door de insurgenten zijn te recht gesteld,, de gevangenissen zouden ge opend zijn en de politieke gevangenen in vrij heid zijn gesteld. De opstandelingen zouden heer en meester van de stad zijn. Bij Shiri Nagar in Kasjmir (Br.-Indië) ont stonden ernstige gevechten tusschen Hindoe's en Mohammedanen, waarbij twee personen werden gedood en 66 gewond. Vele winkels en woonhuizen werden geplunderd. De auto riteiten hebben den staat van beleg afgekon digd en twee compagnieën infanterie zijn ge zonden om de orde te handhaven. Op het Japansche vliegveld te Moekden zijn op klaarlichten dag zes Japansche oor logsvliegtuigen door Chineezen gestolen. De Cnineezen hadden zich voor schilders uitge geven en waren door de wacht in de hangars toegelaten, verhieven zich zes vlie; na elkander in de lucht. Toen Japansche vlie gers de vervolging wilden beginnen, bemerk ten zij, dat de overige machines onbruikbaar waren gemaakt. Voor de vacante betrekking van onder wijzeres aan de o. 1. school te St. Maartens brug hebben zich 98 sollicianten aangemeld. Ged. Staten van Overijsel hebben het besluit van den gemeenteraad van Enschede tot opheffing van de gymnasiumafdeling yan het gemeentelijk lyceum aldaar, goedge keurd. De kroon heeft voorts naar aanleiding van een gevoerde actie doen eten dat er geen aanleiding bestaat het besluit van Ged Sta ten te vernietigen. d nrT ?r1Ster Was>.h^ 25 ,aren Seleden, dat prof. dr. L. van Itallie, thans in verband met de ongesteldheid van prof. Zaaver waarne- Tr.irn„ (Niet Officieel) Trekking ran Maandag, 26 September 5e klasse, 5e lyst w 19*1 HOOGE PRIJZEN i f «23 13195 15397. ZZ 8204n12179 14644 23026. t 100.— 6021 7579 13116 19880. Prezen van f 70 620 654 798 881 BOK 1184 1219 1283 1299 147J 1761 1977 1981 1998 2207 2631 2723 2729 2732 2827 3498 3543 3749 3808 4066 881 389 986 1045 1548 1632 2425 2609 3031 3187 4239 4259 4402 4921 6033 6377 5457 5997 6210 6435 6561 7165 7184 7811 8234 8694 8761 4410 5106 5465 6218 6589 7318 8261 8950 4473 5121 5584 6225 6628 7319 8379 8959 4563 6224 5619 6252 6743 7346 8448 8966 4673 4756 5258 5268 5644 5687 6286 6353 6855 6935 7525 7598 8812 8617 8971 9196 gg 4218 476J 6384 5949 6418 7127 760a 8662 9221 9265 9437 9513 9572 9846 9904 992a 10147 10231 10361 10398 10452 10769 10RR? 11088 11125 11209 11376 11380 H392 lïï^ }?218 11777 11803 11853 11949 12006 12095 122aS Hl81 12736 12807 12975 12987 13061 m224 lllla J&49 13343 13382 13591 13612 13628 14221 14313 14453 14475 14478 14537 14569 14640 14646 1471a "939 15030 15040 15446 15549 15553 1557? 15749 15769 15780 15859 16036 16053 16193 16323 16399 16585 16617 16689 16757 1682? }!228 16934 17149 17233 17262 17277 17345 170?? J28®* 17956 18332 18338 18382 18488 18634 18691 iZ??? 18770 18834 18958 19086 19091 19145 ÏMM J2IS 19617 19664 19669 19782 20034 20098 20174 20?nï 20357 20378 20558 20618 20801 20892 20956 2naS 21112 21179 21312 21564 21646 21668 21690 2?7& 21722 21792 21915 21923 21976 21994 221li 22??? 22159 22198 22211 22275 22292 22392 22484 22 22969 22975 22992 23010 23164 23166 23233 2?«? 23282 23283 23326 23512 23525 23797 23803 2386# 29 69 75 304 344 369 565 569 643 776 806 816 1215 1367 1382 1598 1608 1627 1829 1839 1918 2071 2109 2137 2273 2285 2331 2530 2531 2548 2644 2654 2714 2976 3029 3066 3404 3488 3493 3653 3656 3737 3865 3874 3891 4028 4029 4030 4137 4202 4305 4452 4486 4494 4676 4692 4694 4987 4989 5030 5125 5168 5177 5298 5336 5341 5626 5641 5692 6948 5977 6080 6411 6472 6486 6714 6735 6762 7073 7076 7200 7637 7642 7655 7753 7869 7872 8269 8304 8312 8590 8620 8637 8704 8715 8741 8883 8897 8969 8970 9157 9168 9186 9293 9297 9325 9629 9632 9634 9841 9842 9890 METEN 79 124 375 465 644 719 939 1047 1402 1457 1654 1732 1954 1957 2154 2164 2335 2337 2572 2576 2721 2761 3068 3099 3520 3593 3745 3778 3905 3915 4037 4063 4309 4329 4495 4525 4735 4913 5043 5059 5180 5182 5381 5404 5766 5784 6176 6199 6518 6537 6918 6947 7212 7418 7678 7709 7884 7946 8404 8481 8645 8654 8792 8812 134 172 493 521 724 736 1069 1181 1513 1518 1734 1764 2010 2029 2195 2242 2412 2457 2606 2614 2837 2879 3137 3164 3603 3606 3786 3800 3959 3979 4075 4077 4344 4373 4553 4590 4915 4934 5073 5086 5190 5234 5507 5531 5847 5882 6201 6273 6544 6616 6959 7022 7456 7473 7743 7748 8028 8208 8490 8566 8680 8687 221 559 751 1206 1544 1766 2052 2245 248C 2624 2939 3394 3625 3308 3981 413], 4438 4661 4955 6095 5285 5547 5935 6288 6661 7040 7499 7752 8257 8567 8692 8845 8846 8853 9015 9029 9041 9105 9121 9226 9228 9240 9256 9279 9412 9467 9470 9471 9591 9668 9697 9708 9777 9812 9924 9956 10060 10129 10159 10206 10234 10245 10301 10311 10395 10449 10604 10650 10668 10711 10729 10755 10783 10801 10807 10859 10864 10895 10941 10951 10956 11010 11011 11046 11072 11090 11095 11116 11136 11152 11182 11219 11227 11317 11321 11475 11480 11484 11490 11553 11740 11752 11763 11781 11798 11845 11887 11917 11959 12061 12111 12178 12193 12285 12321 12320 12444 12460 12568 12660 12663 12724 12721 12744 12773 12853 12860 12871 12874 12949 12974 12985 12991 13025 13035 13083 13091 13101 13167 13179 13220 13229 13250 13281 13304 13377 13384 13460 13474 13493 13502 13518 13533 13539 13540 13546 13713 13753 13772 13785 13837 13884 13914 13921 14000 14035 14059 14077 14147 14170 14174 14205 14243 14259 14272 14286 14302 14305 14319 14320 14324 14335 14364 14411 14415 14462 14545 14633 14695 14778 14832 14839 14845 14894 15011 15028 15032 15033 15060 15086 15106 15213 15221 15289 15292 15328 15353 15445 15487 15491 15504 15509 15523 15536 15541 15582 15617 15663 15666 16682 16687 15696 15718 15762 15775 15801 15819 16862 15907 15983 16148 16189 16199 16204 16219 16226 16241 16312 16334 16362 16437 16538 16600 16611 16615 16623 16726 16732 16754 16774 1679J 16827 16888 16906 17017 17020 17032 17057 17084 17088 17118 17177 17204 17248 17292 17297 17368 17403 17432 17444 17448 17450 17473 17483 17529 17534 17542 17601 17697 17816 17831 17845 17865 17876 17897 17923 17934 17946 18009 18034 18035 18037 18078 18093 18132 18152 18174 18188 18194 18228 18288 18308 18380 18517 18549 18558 18644 18660 18709 18778 18850 18956 18959 19006 19031 19032 19074 19089 19296 19304 19369 19374 19415 19447 19499 19532 19548 19568 19660 19736 19776 19780 19785 19826 19833 19849 19884 19906 20015 20072 20074 20127 10164 20165 20203 20303 20381 20453 20470 20507 20578 20581 20609 20689 20690 20739 20803 20842 20865 20878 20911 20933 20946 21019 21085 21121 21203 21205 21239 21244 21257 21258 21266 21296 21479 21508 21521 21578 21604 21607 21667 21704 21738 21754 21770 21771 21821 21856 22005 22048 22099 22145 22154 22315 22360 22364 22373 22433 22438 22444 22515 22559 22596 22631 22667 22896 22729 22795 22922 22928 22978 23047 23107 23118 23130 23138 23241 23253 23259 23331 23383 23402 23459 23566 23582 23777 23780 23835 23883 23904 23932 Verbetering: 5e kl. 4« Hlst 4983 9450 met 70. mend rector-magnificus der Leidsche univer siteit, aan die universiteit werd benoemd tot hoogleeraar, in de artsenijbereidkunde en de vergifleer. ONDERWIJSEXAMENS 1932. Ernstige klachten over de kennis Nederlandsche taal. Aan de examens voor onderwijzer hebben blijkens he verslag in bijvoegsel no. 19 Ned. Staatscrt. van 23 en 24 September, deelgeno men 974 candidaten, w.o. 386 vr., zijn ge- slaagd 497 candidaten, w.o. 211 vr., zoodat bijna de helft van het aantal candidaten werd afgewezen, in 1931 slaagden 60 pCt., in 1930 55 pCt., in 1929 54 pCt., waaruit blijkt, dat het percentage geslaagden iets te rugloopt. Er is geen enkele van de examen-commissie, die niet klaagt over taal- en stijlfouten en men kan zich niet onttrekken aan den indruk, dat zich vele candidaten voor het onderwij zersexamen aanmelden, die door hun gebrek kige taalkennis niet voor de klasse behooren. Van die klachten nemen wij bier enkele over: De commissie te Eindhoven schrijft: „Het schriftelijke werk gaf over het algemeen wei nig reden tot tevredenheid. Een derde deel der candidaten behaalde voor het opstel een lager cijfer dan 6, terwijl niet de helft dar candidaten voor Nederl. taal II een voldoend cijfer behaalde. Bij het mondelinge examen bleek, dat verschillende candidaten zelfs m een eenvoudig zinnetje de zinsdeelen niet kon den benoemen". 's-Gravenhage: „In verschillende stukken werk kwamen ergerlijke taalfouten voor' Amsterdam: „Voor Nederl. taal II kregen vele candidaten een nauwelijks voldoend, niet weinigen een onvoldoend cijfer. In beide op aven kwamen nog meermalen grove taai- outen voor". Groningen: „Grove taal- en stijlfouten ont sierden het werk van "verscheidene candias* ten". Ook bij andere vakken klagen de commis sies over stijl en „ergerlijke" taalfouten, die te Zutphen bij opvoedkunde, hoewei Mj» zegt, ze, niet zoo erg was als vorige De commissie te Amsterdam zegt over po dagogiek„Netheid, taal en stijl vj"1 JL schriftelijk werk waren al te dikwijls ben^*31 peil". Een en ander pleit niet voor de aansJmiy* opvoeders der jeygdl -

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 8