JUchtszakea Qemeetttecaden £aatste éecichtm ONZE DRUKKERIJ UW DRUKWERK (Pluimveeteelt. DEURWAARDER VRIJGESPROKEN. De gewezen deurwaarder bij den Hoogen Raad der Nederlanden heeft terecht gestaan wegens oplichting en hoorde deswege vier maanden gevangenisstraf tegen zich eischen De rechtbank verwiero de door den verde diger aangevoerde nietigheid der dagvaar ding, doch achtte de ten laste gelegde feiten niet bewezen en sprak verdachte vrij. OVERVAL OP EEN BOEK HANDELAAR. In den avond van den 20en Februari van dit jaar kwam een tweetal mannen in oen boekwinkel, gevestigd Singel 87 te Amster dam. Een van hen vroeg „een prentbrief kaart met schaapjes". Inderdaad klinkt dit onschuldig genoeg, doch het bezoek van e schapenkooplieden zou zich met een minder prettig resultaat herhalen, zegt de lel. Tegen sluitingstijd kwam een van beide nee- ren weer in den winkel en vroeg ditmaal om een bijbeltje. De juffrouw was bezig de kassa op te maken en de late cliënt werd bediend door den boekhandelaar. Het duurde lang voor hij een keuze kon maken, de juffrouw was Intusschen gereed gekomen met het kas- opmaken en een groot deel van het ge d nam zij mee naar boven. Op dat oogenbhk werd er tegen de ruit van de deur geklopt. De boekhandelaar, die ook dezen laten klant nog graag hielp, deed open, en op dat oogen- blik kreeg hij een duw, zoodat hij op den grond werd geworpen. Hiervan maakte de eerste bezoeker gebruik om een greep in de bijna ledige kassa te doen. Tien gulden was het schamele resultaat van dezen brutaler, overval. Ijlings maakten de late bezoekers zich uit de voeten. Naar aanleiding hiervan werden twee los- werklieden gearresteerd, die zich voor de rechtbank te verantwoorden hadden wegens diefstal met geweldpleging; subs was dief stal ten laste gelegd. Beide verdachten één van hen bleef per tinent ontkennen werden door de recht bank op 26 Mei veroordeeld tot één jaar ge vangenisstraf. De verdachte, die zijn onschuld vol had gehouden, doch die door zijn medeverdachte zeer was bezwaard, ging van het vonnis in hooger beroep e'n gister diende zijn zaak voor het Hof. Ook nu hield hij vol part noch deel aan de zaak te hebben gehad. De procureur-generaal mr. baron Van Ha- rinsma thoe Slooten achtte het ten laste ge legde feit bewezen. Spr. requireerde bevesti ging van het vonnis behalve ten opzichte van ae straf, hij eischte een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. Arrest 11 October. Xcovinciaal 1lieuws WIJK AAN ZEE EN DUIN. Boerderij afgebrand. Te Wijk aan Zee en Duin zijn de schuren, stallen en bijgebouwen van de boerderij Tus schenwijk, door onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand. De bewoners waren af wezig. De brandweer kon door gebrek aan water tegen de vuurzee niets uitrichten. On geveer 40 voer hooi, een partij bloembollen en vele landbouwwerktuigen werden een prooi der vlammen. Het woonhuis, dat op eenigen afstand van de brandende gebouwen stond, bleef behouden. HOORN. Restauratie der Noorderkerk. Kerkvoogden en notabelen der herv. ge meente hebben besloten de restauratie der Noorderkerk, een monument uit de 15e eeuw, ter hand te nemen, indien het rijk, de provin cie en de burgerlijke gemeente subsidies ver leenen. De kerk heeft o.m. een zeer fraaie Gothische wenteltrap. Ook is er nog een „armenkerk" in het vroegere koor, met sobe- ren preekstoel en banken. Onder de vele oude grafzerken vindt men o.a. die van IJsbranc Willemszoon Bontekoe, de vader van den schrijver van ,,'t Journael ofte gedenckwaer- dige beschrijvinge van de Oost-Indische reijze". Er zijn al eenige giften voor de restauratie ingekomen. BEVERWIJK. De bij de gemeentelijke werkverschaffing alhier te werkgestelde werkloozen hebben Maandag het werk neergelegd, omdat ook ervaren grondwerkers het door den minister op 38 cent bepaalde uurloon in z.g.n. stuk werk niet konden bereiken. Van de 45 arbei ders bleven slechts 6 aan het werk. De stakers verlangen herziening van de arbeidsvoorwaarden, in het bijzonder van de indeeling van het werk, waarvan het opzicht berust bij de Nederl. Heide-Maatschappij. De plaatselijke vakcentrales houden zich met deze aangelegenheid bezig. dienen. en stelde daar tegenover het gebed. dat het tegenwoordige militairisme den ge- loovige op de lippen durfde te leggen. Als volgelingen van den H. Frandscus, die de machthebbers naar de oogen zagen, meen de hij dat zij onwaardig waren den naam van hun grooten voorganger te dragen. Deze toch was wars van alle geweld; zij verlaag den zich tot volgzame dienaars van den oorlogsgod. Als geloofsvoorgangers van verschillende richtingen het heilig gebod overtraden en de overheid gewilligheid betoonden, wilde hij daar tegenover stellen, dat geen overheid het recht had den mensch te dwingen, het gebod van God te overtreden. In verband hiermede haalde hij uitspraken van verschillende pausen en katholieke schrijvers aan, wier boeken niet op den index voorkwamen, en door wien de oorlog als mis daad gebrandmerkt was. Dat men in Genève slechts sprak van ver mindering van bewapening, vond zijn oor zaak in het feit, dat de regeeringen nog altijd onder den ban stonden van de generale staven, die hun wil wisten door te drijven, gesteund door de oorlogsindustrie. Als voorbeeld van een „vreedzame" fabri cage, die in één slag kon worden omgetoo- verd in een gifgas en leverend monster noemde spr. de kunstzijdenijverheid. Als verblijdend teeken stond daar tegen over, de vooral bij de jongeren baanbrekende gedachte, dat men op allerlei wijze bedrogen werd en de vrede van thans slechts een schiinvrede was. Een kleine moeite noemde spr. het, twee volkeren in een rechtvaardigen oorlog te werpen. De vrede zou zijn bakermat vinden pas dan, als uit de volkeren een krachtig „Neen" opklonk, gepaarh gaande met de bereidwil ligheid om dat met een offes te bezegelen. Spreker betreurde het dat de nieuwe wet, die gewetensbezwaren inzake den dienst plicht erkende, niet geschraagd werd door den krachtigen katholieken volkswil. Het militairisme, hoe het zich ook voor deed, noemde hij een overblijfsel uit het hei dendom, waartegen alles wat Christus was stelling behoorde te nemen, voornamelijk daar waar het zich van de kerk bediende en er niet voor terugdeinsde om deze te stellen in dienst van het militairisme. De voorzitster hoopte dat sprekers ge dachten eens in zoovele katholieke harten weerklank zouden vinden, dat zij door zou den kunnen dringen en tot den Heiligen Stoel en de Paus en, gedragen door dien wil, een zegenenden invloed ten goede uit zouden kun nen richten. Hierna verkreeg ds. Smidt het woord die er op wees, dat men het zeker vreemd zou vinden, als hij alhier met eenige marine-of ficieren uit den Helder verschenen was, en deze van avond het woord zou geven om pro paganda te maken voor den vrede. Én dit meende spreker zou dan dan juist een beeld zijn van de vredesconferentie te Genève, die er toe geleid had, dat Duitsch- land gelijkberechtigaheid eischte en de wed loop der bewapening, die een oogenblik ge staakt scheen, weer opnieuw was ingezet. Angstig werd het iemand om het hart als hij bij het aanschouwen van den vooruitgang der techniek sedert 1914, zich afvroeg, hoe het zou gaan, als deze zich met zijn volle zwaarte in een komenden oorlog wierp, en monsters met gifgassen beladen vanuit de lucht hun vernietigend werk zouden gaan verrichten, daarbij steden en dorpen, ja ge- heele landstreken in enkele oogenblikken van alle leven zouden berooven. In den vorigen oorlog kostte den, dood van iederen soldaat 60.000 en bij een winst marge van 50 pCt. werd dus nogal wat door de industrie naar binnen gehaald. Verschillende personen, die den oorlog hadden mede gemaakt, behoorende tot aller lei nationaliteiten, onverschillig of zij tot een godsdienstige sekte behoorden of niet, wisten spreker den oorlog het best te typeeren in de uitdrukking: een beestenboel. Ook onder kringen, die voorheen be schouwd werden als de fundamenten van den staat, begon het volgens spr. te gisten, en speciaal noemde hij hier voorbeelden uit gereformeerden kring. Dat de kerken in den oorlog hun plicht verzaakt hadden, kon ons als christenen slechts een blos van schande op het voorhoofd te voorschijn roepen, en al te veel was dit oorzaak geweest, dat de christelijke beginse len, die zij heetten te vertegenwoordigen, mede veroordeeld werden. Dat zij thans zich mochten bewust worden van de taak, die hun op de schouders was ge legd, n.1. te brengen „vrede op aarde" was de wensch van spr., die hiermede zijn betoog eindigde. Nadat nog een paar vragen betreffende het tegenwoordige productiestelsel in verband met het in de hand werken van oorlogen, wa ren beantwoord, werd gesloten, onder een opwekking om aan den uitgang de tamelijk berooide kassen der beide vereenigingen te willen gedenken. HEERHUGOWAARD. Dinsdagavond vond in café-Rus een door de J. V. A. en V. C. J. B. belegde propa- ganda-avond voor de vredesgedachte plaats Als sprekers waren uitgenoodigd de heer Setteur van Utrecht, die als katholiek het on derwerp„De katholiek en den dienstdwang behandelde, en ds. Smidts van Den Helder, die „Den Wil tot den Vrede" als onderwerp van zijn betoog had gekozen. Nadat de voorzitster, mevrouw Porie Wit, medegedeeld had, dat ook de medewer king der geestelijkheid was gevraagd, aan gezien men de meening was toegedaan, dat ook vele katholieke jongeren het waardeeren zouden, dit onderwerp door een geloofs genoot te hooren behandelen, wees de heer Setteur er op, dat tegenwoordig ook velen die zich werkelijk geloovig noemen, zoo danig aan het militairisme vast zitten, dat zij alle cptreders daartegen reeds bij voor haat veroordeelen. Juist zijn katholiek beginsel had hem de stelling doen aannemen, dat het: „Gij zult niet dooden", in zijn volle consequentie moes' worden aanvaard en hij meende, dat hij zich hier in goed gezelschap bevond. In deze wees bij op de eerste christenen, die weigerden te voorzien van de nieuwste machines levert fraai en snel. Vraagt offerte aan de N. V. Boek- en handelsdrukkeri, v. h. HERMS. COSTER ZOOfs HOORN. De gemeenteraad heeft Dinsdagavond vergadert onder leiding van burgemeester mr. G. J. Bisschop. Aanwezig alle leden. Er was veel belangstelling. In deze vergadering werd goedgekeurd de rekening van het Brandwezen over 1931, sluitende in ontvang en uitgaaj tot een be drag van 3.509.62. Voorts werd goedgekeurd de rekening van Maatschappelijk Hulpbetoon over 1931, wel ke een bedrag aanwijst van 144.936.56. Besloten werd tot het aanvaarden van een tweetal legaten; een geschilderd portret en een antieke zijden rok ten behoeve van het Westfriesch Museum Bijzondere belangstelling had punt 0 van de agenda: „Prae-advies op een voorstel van den heer A. Spaander tot het bouwen en in richten van een sportterrein met tribune, kleedkamers enz. op den Buitenluiendijk en voorstellen van B. en W. inzake den aanleg van een park met sportterreinen achter de Rijkstuinbouwwinterschool. De minister van defensie heeft bezwaar tegen het in zijn geheele afstaan aan de ge meente van het thans ter beschikking van zijn departement zijnde excercitie- en schietterrein aan den buitenluiendijk. Wel is de minister bereid op nader overeen te komen voorwaar den een gedeelte aan de gemeente af te stssn. Hierdoor is volgens B. en W. het voorstel van den heer Spaander, om aldaar een ren baan en sportterreinen te stichten, reeds on mogelijk. Doch B. en W. hebben veel meer bewaren. In het ontwerp-uitbreidingsplan is genoemd terrein bedoeld als industrieter rein. Voorts merkt men op, dat de heer Spaander geen kostenberekening heeft over gelegd. De gemeente-architect raamt het in orde brengen van het terrein op 36.800. Gesteld dat Rijk en Provincie, hiervoor in werkver schaffing 70 pCt. verleenen, dan blijft ten laste van de gemeente nog ongeveer 18.000 Waar Alkmaar voor renstal, noodboxes, tribune, buffetten, kleedkamers, bergplaat sen enz. f 60.212,39 noodig had, zijn B en W. van oordeel, dat voor het plan Spaan der hiervoor zeker de helft moet worden ge schat. B. en W. lieten voorts nog buiten be schouwing aanleg en onderhoud der toe gangswegen. Een en ander zou volgens B. en W. voor de gemeente veel te zware financieele offers eischen. Voorts achtte men het terrein als renbaan ongeschikt. B. en W. gevoelden wel behoefte aan sport terreinen; doch betwijfelen, of hier een ren baan moet worden gekoppeld. Reeds bij het ontwerp-uitbreidingsplan werd gedacht het terrein achter de Rijkstuin bouwwinterschool te bestemmen voor park met sportvelden en thans zouden B. en W. tot den aanleg hiervan willen overgaan bij wijze van werkverschaffing. Om dit te kunnen bereiken, zal alsnog van de diaconie moeten worden aangekocht een paar terreinen, samen groot 2.83.20 H.A. De diaconie is bereid deze perceelen te verkoopen voor 15000 bij wijze van geldleening met aflossing. In genoemden aanleg zijn geprojecteerd wandelpark, vijver, theehuis, muziektent, speeltuin en sportvelden met tennisbanen. B. en W. leggen bij dit plan een uitvoerige kostenberekening over, welke hierop neer komt, dat gedurende 30 jaar ten laste van den gewonen dienst een bedrag zal komen van 3422. Bij de behandeling van het onderhavige voorstel komen B. en W. staande de vergade ring met een nader voorstel om alsnog B. en W. op te dragen, gezamenlijk met de heer Spaander, nadere besprekingen met Defensie te voeren om te verkrijgen de beschikking over het terrein, zooals de heer Spaander het zich voorstelde. Dit voorstel werd aangenomen. Uitvoerig werd hierna gediscussieerd over het voorstel van B. en W. tot aanleg van een park enz. en dit werk in werkverschaffing uit te voeren. Vooral de heer Spaander (v.b.) hield een uitvoerig betoog, hetwelk hierop neerkomt, dat hij de lasten, welke op de gemeente gedu rende 30 jaar komen te rusten, veel te laag geraamd vindt. Ook de heer Dorhout (v.d.) wees op den critieken toestand der gemeente-financiën en vond het voteeren van de bedragen voor parkaanleg, in de tegenwoordige tijdsomstan- digheden, niet verantwoord. Vooral van de zijde van B. en W. en van de s.d.a.p.-fractie werd het plan sterk verde digd als object voor de zoo noodige werk verschaffing. Na uitvoerige beschouwingen werden de voorstellen van B. en W. aangenomen mot 11 tegen 4 stemmen (v.b. en v.d.). Aangenomen werden voorts voorstel len inzake werkverschaffing, bestaande uit aangegeven terreinverbeteringen, slootdempfing, opnemen, schoonmaken en herleggen van rioleering, waarvan de totaalkosten geraamd worden op 42896. Rijk en provincie zijn bereid in de kosten van arbeidsloon, ad 16204, voor 70 bij te dragen, zoodat ten laste van de gemeente komt een bedrag van 31554. Hierbij zal het mogelijk zijn, dat 50 werkloozen ongeveer 20 weken te werk worden gesteld, waardoor Maatschappe lijk Hulpbetoon belangrijk wordt ontlast De moeilijke omstandigheden, waarin land- en tuinbouw in de omgeving ver keert, hebben o.m. tot gevolg gehad, dat de gaslevering aan de gemeenten Blok ker, venhuizen, Wijdenes en Zwaag niet 't verwachte resultaat heeft opgeleverd n verband hiermede werd een voor stel van B. en W. aangenomen, waarbi; de garantiehoeveelheden worden gewij zigd, voor Blokker op 100.000 M3; Ven huizen op 135.000 M3; Wijdenes op 55.000 M3. en Zwaag op 53.000 M3., waar mede gepaard gaat een verlaging van den gasprijs, geleverd over den gewonen meter van 2 cents per M3. en voor het vastrechttarief op 3 cents per M3. Hierdoor worden met ingang van 1 Nov. a.s. de gasprijzen voor het vast rechttarief bepaald op 6, 5, 4H en 4 cent en voor levbring van gas over den ge wonen meter op 12 cent per M3. Verder werd besloten aan de N. V W. F. Stoel en Zoon's Bouwmateriaalbe drijf te Alkmaar wederom voor den tijd van twee jaar te verhuren een terrein aan de Modderbakken, inplaats van voor 0.80, zooals voorheen het geval was, thans voor 0.60 per M2. Besloten werd tot tijdelijke aanstelling van mej. V. van der Plaats voor den cursus 1932/33 als leeraras in Huishoud kunde en waschbehandeling aan de Huishoud- en ndustrieschool voor meisje». Aan den weg van het Keern, langs het openbaar slachthuis werd den naam ge geven van Slachthuisstraat; aan die aan den Draafsingel van Eikstraat. Nadat de jaarlijksche commissie-be- noeminge nhadden plaats gevonden, werd de vergadering gesloten. Hierna fging de raad over in geheime zitting. (Ongecorrigeerd). DE STAKING BIJ DE SCHEEPSWERF EN MACHINEFABRIEK P. SMIT TE ROTTERDAM. Overeenstemming bereikt. De directie van de scheepswerf en machi nefabriek P. Smit te Rotterdam en de werk nemersorganisatie zijn tot overeenstemming gekomen, om tot opheffing te geraken van de staking, die op 8 Febr. bij dit bedrijf was uitgebroken naar aanlejding van het feit, dat de directie had besloten een 10 loons vermindering in te voeren. Men is tot over eenstemming gekomen, om de staking op 3 Oct. as. op .te heffen onder de volgende voorwaardenEr zal een loonkorting worden ingevoerd van 5 alle stakers zullen weer te werk worden gesteld; er zal voorloopig worden ingevoerd één werkweek op 2 z.g wandelweken. Dit laatste geldt ook voor de arbeiders, die tijdens de staking aan het werk zijn ge lleven. (Ongecorrigeerd.) Ds. I. H. SCHREUDER OVERLEDEN. Heden is te Arnhem op 70-jarigen leeftijd overleden ds. I. H. Schreuder, predikant bij de Ned. herv. gem. aldaar en voorzitter 'van het Prov. Kerkbestuur van Gelderland. Tevoren was hij predikant te Blijswijk en Overzande. SMOKKELBENDE GEARRESTEERD. De reeds lang gezochte smokkelbendeleider Szymanszki uit Venlo werd Dinsdagavond, terwijl hij een partij gesmokkelde wapenen naar Dusseldorp vervoerde, door de douane overvallen en na een heftig gevecht werd hij door een kogel van een douane in de hart streek getroffen. Hij werd naar het gevan genishospitaal te Derendorf overgebracht. De bendeleden werden gearresteerd. ÜBitutenland ERNSTIG MOTOR-ONGELUK NABIJ NIJMEGEN. Gisteren heeft den heer Gernsen, die met zijn motorrijwiel, op de duo waarvan zich zijn broer bevond wonende te Mil, beiden op weg naar Venlo, een ernstig ongeval gehad, hetwelk den heer G. het leven kostte, terwijl zijn broer werd ge wond. Doordat G. moest uitwijken voor een met paard bespannen wagen, vloog de motorfiets in groot? vaart tegen een boom. De motorrijder en zijn broer wer den tegen den weg geslingerd en bleven bewusteloos liggen. Zij werden per auto naar het St. Canisius ziekenhuis te Nij megen vervoerd waar Gernsen eenigen tijd later overleed. Zijn broer werd aan den schouder gewond en kon na ver bonden te zijn huiswaarts keeren. VRIJSTELLING VAN STEMPELEN. De medewerking van het Am^ sterdamsche gemeentebestuur in het belang van het bezoek van werkloozen aan Den Haag op 20 September. Zooals men weet had het Kamerlid Boon den minister van binnenlandsche zaken eenige vragen gesteld ten aanzien van boven vermelde kwestie. De minister heeft daarop geantwoord: Naar aanleiding van het courantenbericht over de vrijstelling van stempelen zond de ondergeteekende op 16 September aan het gemeentebestuur van Amsterdam een tele gram van den volgenden inhoud: „Volgens courantenbericht zou door U vrijstelling stempelen worden verleend op 20 dezer voor reis 's-Gravenhage. Voor geval bericht juist mocht zijn deel ik u mede, dat ik vrijstelling stempelen ontoelaatbaar acht. Reken er op, dat geen vrijstelling zal worden verleend". In antwoord hierop ontving de ondergetee kende van den waarnemende burgemeester van Amsterdam het volgende telegram „Telegram heden courantenbericht onjuist Vrijstelling van stempelen door ons niet toe gestaan. Ondersteunde werkloozen, die 20 dezer naar den Haag gaan zullen dien dag 's morgens in Amsterdam stempelen, mits zij door spoorkaartje of anderszins van reis doen blijken. Bij gemis van stempel zal geen ondersteuning worden gegeven". Met betrekking tot dit antwoord wordt op gemerkt, dat inderdaad geen vrijstelling verleend van de morgenstempeling. Behèlve de morgenstempeling echter is de gemeente Amsterdam voor de ongeorgani seerden een tweede stempeling gebruikelijk, welke in de Rijksregeling niet als eisch wordt gesteld. Hiervan heeft het gemeentebestuur vrijstelling gegeven. Den ondergeteekende ontbraken de midd. len om ook met betrekking tot de vrijstelling van de tweede stempeling in te grijpen. Vragen, deze rubriek betreffende, kunen door onze abonné's worden ge zonden aan Dr. te Hennepe, Diergaarde singel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden Hoe ik door mijn Ratten-artikelen in de Alpen terecht kwam en daar de kippenhbuderij bekeek. Er is maar één deugdelijk middel om aardrijkskunde te leeren en dat is: veel reizen. Aangezien dat echter veel te duur is behelpen we ons met wat schóól onderricht, met het gevolg, dat we er bitter weinig van weten. Desnoods wor den enkele namen van steden, bergen en rivieren in het hoofd geprent, wa» is in grenslijnen, maar begrip van het land den bouw van het land, de producti handelsverkeer, enz. krijgt men ni veel, althans vroeger niet in mijn tiid Hoe ik tot deze pessimistische ontboZ zeming kom? Och, een mensch is nature vaak een zeurpiet, ontevreden over alles en nog wat. Als men zooals ik weer veertien dagen door den Balkan gezworven heeft, absoluut niets gelezen heeft over crisis, buitenlandsche p0H tiek, enz. dan wordt er weer wat ander» bedacht om ontevreden over te zijn zoo bij deze gelegenheid, waar "k 's mor gens om 6 uur bij prachtige zonneschil langs den voet der Alpen spoor vkn Salzburg naar München, daar hindert mij het gebrek aan aardrijkskundig» kennis, de laatste weken te vaak onder- vonden. Ik bezocht hier in de Oostenrijk sche Bondsstaat Salzburg een aantal kippenhouders, pioniers, die zich met moeite in de Alpen vastklampen en staande trachten te blijven, doortrok prachtige dalen, zag de grillige topp€ö der kalkrotsen hoog tegen den blauwen hemel, vond in de hooge Alpenweiden waar thans de herfsttyloos haar paar- sche kelken uit het gras verheft, een hy~ giënische model-melkstal, die kan wed' ijveren met de beste Hollandsche model' stal, zag ijverige, vriendelijke mensehen in stadjes van bijzondere schoenheid er.wist van dat alles niet eens de namen, had er nooit van gehoord! Hoe ik hier nu weer zoo opeens in de Alpen terecht kwam? Door mijn ratten- artikrien van onlangs. Is er een gekker combinatie denkbaar en een meer aan trekkelijke titel? „Hoe een kippen kran ten-schrijver in de Alpen terecht kwam via de rattenverdelging?" Heel eenvou dig. Hier is een klein, schilderachtig Alpen-dorpje, Hallein geheeten, woont de grootste ratten-specialist der wereld Dr. Koller, die een prachtig boek over het rattenprobleem geschreven heeft een standaardwerk dat in alle talen dei- wereld vertaald behoort te worden. En als men nu op reis naar Joego-Slavië kans ziet een stadje te passeeren waar zoo'n man woont dan maakt men toch desnoods een klein zijwegje en gaat hem bezoeken. En steeds staat men op reis aan verrassingen bloot, hoewel ik niet zoo gauw meer verbaasd ben. In Belgra do ziet men op moderne vrachtauto's de meest fantastisch en ouderwetsch ge- kleede arbeiders zitten en vindt men naast' de fraaiste luxe auto's de eeuwen oude ossenwagens in de straten. In Hallein denk ik een echten Duit- schen professor te treffen, geweldig ge leerd mot grooten bril en /ind 'n jongen vent in Beijersch costuum, gemsleeren korte broek, wat wij noemen een Tiroler in costuum! Spreek echter vijf minuten met hem en ge staat verbaasd over zijn kennis op elk gebied. Enorme bereisd heid in Europa, groote talenkennis, groote literatuurkennis en daarbij een man van lucht, licht en zon, een man geheel naar mijn hart. Deftigheid is het schamele wapen van den zwakke tegen over de omgeving, wie wat meer wil schijnen dan hij is en zijn omgeving wil imponeeren, probeert het vaak met def tigheid als hij niets anders tot zijn be schikking heeft, niet het minst in ons land. Wie dat spelletje doorziet heeft lak aan deftigheid en zoo vloog ik na beko men te zijn van mijn aangename verras sing voor het eerst van mijn leven in no time achter op een motorfiets, alleen in hemd met losse kraag en broek gekleed, met den geleerden sportman met 80 K M. vaart langs de Alpenwegen om een paar kippenhouderijen te bezichtieen. Wie gauw benauwd is moet thuis blijven. Hoed af voor de energie en levensmoed van deze menschen! Waar enkele jaren geleden nog een soort oerbosch 'achte met elke cultuur en een grootgrondbezit ter zijn bosschen alleen hield als schuil plaats voor herten en fasanten voor de jachte daar hakt nu de werkelooze uit Hallein zich een weg door het bosch, maakt zich zooals de pioniers in de ^er- wouden van Canada een vrije plek in het bosch, bouwt zich een hut en een kip penhok en gaat kippen houden. En dat in een streek waar feitelijke elke voor lichting ontbreekt, waar een eeuwen oude boerengeneratie op de Alpenwei den vegeteert en degenereert door de vol komen isolatie van de buitenwereld. Hier krijgt het land weer frisch bloed terug uit de steden, hier begint het sna- neeringsproces voor de crisis, de werke- looze stadsarbeider trekt weer de na tuur in en pakt den grond aan met ge heel onbevooroordeelden onbevangen heid en tracht zich een bestaan te schep pen. Hier in deze landen staat men ook wat kleeding betreft dichter bij de na tuur. Kinderen loopen vaak geheel naakt rond van de zon te genieten, de mannen arbeiden met ontbloot boven lichaam. Hier vindt men midden in het bosch thans keurige éénkamerwoning, omgeven door bloemperken en keurig onderhouden paden. Zierdaar onze col lega-kippenhouder, een jonge, sterke vent in badbroekje alleen, overigens zoo bruin als een paard, ziedaar de door hem zelf gebouwde kippenhokken en luister dan hoe hij vol moed de toekomst tege moet ziet. Voel de t genstelling tusschea den gedeprimeerden werklooze in de stad en den jongen, frisschen natuur- kerel daar in de zelfgemaakte omgeving en woning. Een Oostenrijker vertelde me hier het verschil tusschen een NoordDuitscher en een Oostenrijker als volgt: De Oostenrijker zegt: het is thans voor 99 slecht, „zoo kan het niet lan ger". De Duitscher zegt: het is thans voor 99 naar, „wij zullen er weer bovenop komen." Ik geef toe dat velen in ons land dat verschil tusschen Oostenrijker en Duit scher ook zoo voelen, doch nu ik hier te midden der Oostenrijkers was moet i* zeggen, dat generaliseeren allergevaar lijkst is en ik heb hier pracht typen van voorbeelden gezien van weergaloos* energie en moed voor de toekomst Dr. TE HENNEP»

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 8