DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 236 Donderdag 6 October 1932 134e Jaargang Sjogelifksch Ovevüchl f TOEKOMSTIGE REGEERINGS- POLITIEK IN DENEMARKEN. Ook Denemarken zit met economische problemen. ïBiiitmiand DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Een nieuw ontwapeningsplan. DE VIJFMOGENDHEDEN- CONFERENTIE MISLUKT? Pessimisme te Londen. De conferentie gaat waarschijn- Ii|k niet door. TWINTIG DUITSCHE CONSULATEN WORDEN OPGEHEVEN. COMMUNIST GEARRESTEERD. NAT. SOC. PROTEST. 41 duitsche communisten gearresteerd. de eerste sneeuw in duitschland. HET FRANSCHE LUCHTVAART SCHANDAAL. CANDIDATEN VOOR DE NOBELPRIJS-LITERATUUR. werkloozenonlusten te belfast. DE ONDERHANDELINGEN VAN DE VALERA TE LONDEN. ACHT PERSONEN VERDRONKEN. WERKLOOZEN-ONLUSTEN IN SPANJE. AARDSCHOKKEN IN TURKESTAN. GENERAAL QLINGER DE LEIDER DER BRAZILIAANSCHE OPSTANDELINGEN GEARRESTEERD. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Tsitsikar van de buitenwereld al- gesneden. ^Birnieniand ALKMAARSCHE Dez* Coarant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. ï^osse nummers 5 cents. t PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 1—5 regeis 1.25, elke regel meer 0.25, groote contractei, rabat. Groote letters naar plaatsruimte, Brievt-.c franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. ^.-j Directenr: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nnmmer bestaat alt drie bladen Dinsdag heeft de premier van de Duitsche regeering, Stauning, de zitting van den Deenschen rijksdag geopend namens der koning en hij heeft daarbij een rede gehou den, waarin hij een uiteenzetting gaf van de plannen der regeering. Stauning deelde mede, aldus lezen wij o.a. in het Hbld., dat een voortzetting der uitbe taling van crisishulp, ook aan den landbouw, zooals tot dusver, wel niet mogelijk zal zijn Hij sprak daarbij de hoop uit, dat de ontwik keling der prijzen die hulp ook overbodig zal maken. Wel worden andere maatregelen over wogen om den landbouw te hulp te komen, o.a. door uitstel te verleenen van rentebeta ling voor schulden. De valuta-politiek en de handelspolitiek moesten volgens den premier op dezelfde wij ze als totdusver worden gevoerd. Het streven om Denemarken in financieele overeenstem ming en verbinding met Gr. Brittannië te houden moest in het belang van den land bouw worden voortgezet en voorts moest ge tracht worden schommelingen in den valuta koers en daling van de waarde van het geld te voorkomen, daar dit groot nadeel zou toe brengen aan het economische leven en scha delijk zou zijn voor den internationalen han del. De valutaregeling heeft een gunstige han delsbalans teweeggebracht wat, aldus Stau ning, van groote beteeken is is voor de inter nationale beoordeeling van 's lands toestand; voorts is door de regeling van den invoer uit breiding der werkloosheid voorkomen en groo- ter werkgelegenheid geschapen. Verder kon digde de premier aan dat er een nieuwe valutaregeling zal worden voorgesteld in plaats van die welke 1 November afloopt. De bedoeling is dat handel en industrie maar in vloed zullen krijgen op de valutacentrale. Ter bestrijding van de werkloosheid zijn plannen in overweging tot tijdelijke verkor ting van den arbeidstijd, beperking van over werk, bespoediging van bepaalde openbare werken en het vinden van nieuwe markten voor Deensche producten. Ook het bouwbe drijf en de scheepsbouw vallen onder deze plannen. (In een interview heeft Stauning gezegd dat er geen sprake kan zijn van een algemeene verkorting van den werktijd maar slechts van een verkorting na een spe ciaal onderzoek van de eischen en de bijzon dere positie van de verschillende industrieën) Ten behoeve van deze werkzaamheden en tot dekking van het verlies dat de staatshuis houding door de buitengewone omstandig heden lijdt, moet naar verhoogde inkomsten worden gezocht zonder in de eerste plaats den productieven arbeid te belasten. In dit ver band wil de regeering de in 1927 ingevoerde verlichting der vermogensbelasting voor groote vermogens ongedaan maken en ook rekent zij op een verlaging der militaire uit gaven door aanneming van het bekende voor stel om leger en vloot te wijzigen in een wachtcorps en een staatsmarine. Aan het slot van zijn rede zeide de pre mier dat er in de wereld teekenen schenen te zijn die op licht in den toestand wijzen, maar dat men zich daardoor niet mocht laten ver leiden te gelooven aan een zeer snelle ver betering en opbloei. Hij eindigde met een „leve ons vaderland Denemarken", dat met drie hoera's beantwoord werd. o Zooals gebruikelijk ging aan de opening van den Rijksdag een godsdienstoefening in een der kerken vooraf waarin de predikant de wetgevers aan de hand van Matt. 11 :21— 24 („Wee u, Chorazin! wee u, Bethsaïda! want zoo in Tyrus en Sidon de krachten wa ren geschied, die in u geschied zijn, zij zouden zich eertijds in zak en asch bekeerd heb ben") vermaande te luisteren naar het weege roep van den tijd over het land. De predikant zeide, dat hij slechts zelden op Cnristians- borg, waar de Rijksdag zetelt, kwam, maar dat hij den indruk had dat de leden het daar heel goed konden hebben. Hij wenscht hen echter toe dat er een krachtige wee-toon in de lucht zou klinken telkens als er zitting was; hij wenschte hen toe dat zij 's nachts slecht zouden slapen doordat zij gestoord zouden worden door een gestadig klinkend „Wee!" In welingelichte kringen verluidt, dat de Fransche regeering bij het bijeenkomen van het bureau der ontwapeningsconferentie een nieuw ontwapeningsplan zal willen indienen, dat een zeer gelukkige oplossing van ontwa pening en veiligheid zou zijn. Het plan houdt wederom in, international iseering van de luchtvaart en het sluiten van regionale de fensieve verdragen. Het zou betrekking heb ben op de geheele wereld, doch in een af zonderlijk hoofdstuk, speciaal rekening hou dend met den toestand in Europa. Men meent te weten, dat het gisteren is toegezonden aan de Fransche delegatie te Geneve, die het aan en laatste onderzoek onderwerpt. De vooruitzichten van de Vijfmogendheden- conferentie zijn Woensdag4 in Engelsche kringen tamelijk pessimistisch beoordeeld. Het schijnt dat het voorstel is uitgegaan van MacDonald. In Londen heeft het de aandacht getrokken kringen Maandag de moge lijkheid dat Amerika aan de conferentie zou kunnen deelnemen hadden geopperd, terwijl de in de avonduren verschenen officieele mede- Stater^ refereerde aan de Vereenigde ,V/D politieke kringen te Londen heerschte woensdagavond bijna algemeen de indruk dat de Engelsche regeering het plan te Londen een conferentie bijeen te roepen voor 'het geval éérst tusschen Engeland, Duitsch- land, Frankrijk en Italië de kwestie der Duit sche gelijkgerechtigdheid zou worden be sproken, niet verder zal vervolgen. De door Herriot te berde gebrachte bezwa ren hebben geen hoop meer gelaten op een toestemming van Frankrijk. Een officieele Engelsche mededeeling, dat de conferentie niet zal plaats vinden, is nog niet te Londen verstrekt. Er wordt wèl ver klaard dat de aangekgenehid nog wordt overwogen. Het Londensche conferentieplao. De Berlijnsche ochtendbladen pubiiceeren reeds artikelen over het mislukken van het Londensche conferenticplan. De „Lokalanzeiger" zegt dat voor de Rijksregeering een zeer duidelijke toestand is ontstaan. Zij kan afwachten wat haar door Genève wordt aangeboden. De Engelsche regeering heeft overigens in haai zeer voor zichtige en officieuze verklaring aan het Reuter-bureau, door te wijzen op de af wijzende houding der Fransche regeering zelf geconstateerd dat de z.g. schuld aan de mislukking van de Londensche conferentie niet in Berlijn, maar in Parijs moet worden gezocht. Klaarblijkelijk wil de Engelsche re geering thans in Genève een soort compromis tot stand brengen en dan Duitschland voor de keus stellen dit aan te nemen of niet. De „Tag" spreekt over een „geslaagde sabotage van Frankrijk". De „Vossische Zeitung" is van meening, dat de Engelsche regeering thans klaarblijk?- 1 ijk de tijd wil laten werken. Voor Duitsch land is deze wending uiterst verrassend en weinig gewenscht. Klaarblijkelijk heeft de gedachtenwisseling tusschen Simon en Her riot in Parijs tot resultaat gehad dat Frank rijk de Duitsche gelijkgerechtigdheid niet wil toestaan hetgeen de oorzaak er van kan zijn, dat Engeland het conferentieplan opgeeft. De „D A.Z." stelt in het licht dat het mis lukken van de Londensche conferentie in Ber lijn niet minder betreurd wordt dan in Londen, want Duitschland is bij de voorbe reidingen tot deze conferentie tot aan de grens van het mogelijke gegaan om een einde te maken aan den strijd tegen de ontwapening Door Frankrijk's schuld heeft de Europeesche politiek weer een groote kans laten loopen. De ..Boersenzeitung" wijst er op, dat men in welingelichte politieke kringen in Berlijn nog kort voor het binnenkomen van de des betreffende berichten uit Londen een iets opti mistischer oordeel heeft gehad over het tot stand komen van de conferentie. Maar de in- transigentie van Herriot is weer eens sterker geweest dan de goede wil van Duitschland Naar de „DAZ" meldt zullen, met het oog op nieuwe 'bezuinigingen in totaal twintig consulaten worden opgeheven. Te Metz is de leider van een in de Duitsche taal verschijnend communistisch blad Durr- meyer gearresteerd, omdat zijn blad sinds eenigen tijd vertrouwelijke beschikkingen van den Franschen generalen staf bevatte betref fende de mobilisatie en betreffende evacuatie- maatregelen. Volgens berichte® in Parijsche bladen weigert Durrmeyer te antwoorden op de hem door den rechter van instructie ge stelde vragen. De Reichsarbeitsgemeinschaft'der nat. soc. journalisten 'heeft den rijksminister van justitie een telegram gezonden, waarin op scherpe wijze wordt geprotesteerd tegen de veroordeeling van de nat. soc. redacteuren van den Angriff in het bekende proces, dat de voormalige poHtie-vioepresident dr. Weiss aanbangig had gemaakt. In de omgeving van Stuttgart zijn gister 41 communisten gearresteerd onder verdenking van hoogverraad. De gearresteerden volgden een, naar het schijnt, verboden cursus. In het Beiersche bergland is de eerste sneeuw gevallen. Zeer vele plaatsen in het Oberland en de bergstreken zijn in een sneeuwkleed gehuld. In de Allgau is 'boven de 1300 M. zeer veel sneeuw gevallen. In de Ammergauer Bergen zou de sneeuw 30 c.M. dik liggen. BOERENBETOOGING TE PARIJS. Te Parijs is een groote boerenbetooging gehouden, waaraan 5000 boeren en landbou wers uit alle deelen van Frankrijk deelnamen. De betooging nam een resolutie aan, waarin de boeren werden opgewekt, tot het weigeren van het betalen van belasting zoolang de graanprijs niet weer een normale hoogte had bereikt. Na afloop van de vergadering trok ken 800 deelnemers in gesloten gelid naar de graanbeurs waar zij de officieele prijsnotee- ring voor landbouwproducten in stukken scheurden en heftig protesteerden tegen de prijzenpolitiek der regeering. Tiet kwam tot een handgemeen met de politie, die het ge bouw ten slotte ontruimde. Eenige personen werden gearresteerd doch spoedig weer op vrije voeten gesteld. De Fransche regeering heeft inmiddels reeds besloten om tot steun aan de graanmarkt 6.000.000 centenaar graan van den oogst van dit jaar op te slaan. Door deze hoeveelheid aan de markt te ont trekken hoopt zij het evenwicht tusschen vraag en aanb., dat door den gunstigen oogst van dit jaar gevaar loopt, verstoord te wor den, weer te herstellen en den graanprijs te stabiliseeren. Tegelijkertijd heeft deze maat regel de bedoeling om 'n voorraad te kweeken voor het volgende jaar, voor het geval, dat de oogst dan zou mislukken. De landbouwers, die zich verplichten een bepaald deel van hun oogst pas het volgende jaar aan de markt te brengen en beschikbaar te stellen voor den staatsvoorraad, krijgen een premie van onge veer 10 frcs. per dubbele centenaar. Het par lement zal toestemming worden gevraagd om de noodige credieten voor den aankoop van 6.000.000 centenaars graan beschikbaar te stellen. Gistermorgen is men overgegaan tot de arrestatie van Collin, die verdacht wordt de aandeelen in het z.g. luchtvaartschandaal te 'hebben vervalscht Collin verklaarde tegen over den rechter van instructie dat hij on langs door twee hooggeplaatste persoonlijk heden is aangespoord te verklaren de ver vaardiger te zijn van de door Bouilloux- Lafont gedeponeerde aandeelen. Hiervoor zou hij 25 000 francs en een maandelijksche toe lage van 5000 francs voor den duur van zijn leven ontvangen. Bouilloux Lafont die gister opnieuw is verhoord, verklaarde dat hij voor de hem overhandigde aandeelen totaal 50.000 francs heeft betaald. De laatste cheques die waren uitgeschreven ten name van den vroegeren minister van luchtvaart Dumesnil en afge vaardigde Renaudel, zijn hem door een zeke ren Jean de Lubersac overhandigd. De rech ter heeft hierop een bevel tot in hechtenis neming uitgevaardigd tegen Jean de Luber sac. Als candidaten voor den Nobelprijs voor literatuur worden genoemd: Paul Valéry, Stephan George, Kostes Palmas en Maxim Gorti en Iwan Bunin. Heel dreigend was de toestand in Belfast, waar de werkloozen onder het zingen van de internationale door de straten trokken en op eenige plaatsen ruiten inwierpen en win kels plunderden. De politie trok met eenige honderden manschappen tegelijk op en moest met behulp van gummistok en pantserauto's de menigte uiteen drijven. Verscheidene per sonen, waaronder twee politie-agenten wer den gewond. Bij de besprekingen, welke gistermorgen te Londen plaats vond met De Valera wend besloten den 14 October te Londen onder handelingen te openen tusschen de Engelsche en Iersche regeering betreffende de kwestie der Iersche schadeloosstelling en andere Engelscb-lersche kwesties. In zoowrre is voortgang gemaakt bij de besprekingen dat het thans mogelijk wordt geacht, dat De Valera na het aftreden van den gouverneur- generaal bereid is tot concessies in de een of andere kwestie. De Valera die tijdens zijn verblijf te Londen door detectives werd be waakt, is gisteravond doorgereisd naar Dublin. In de Finsche Golf zijn bij een scheeps- ongeluk acht personen om het leven gekomen. Een buitenlandsch schip verzocht het Rus sische stoomschip „Prijemny" een loods te zenden. Een met acht j>ersonen bemande boot zou den loods overbrengen. De boot kwam evenwel met het stoomschip in botsing en zonk, waarbij alle opvarenden verdron ken. Op verscheidene plaatsen in Spanje hebben werkloozen-onlusten plaats gehad, naar wordt medegedeeld onder invloed van com munistische agitatie. Te Cuenca hebben werk- looze kellners de ruiten van café's eq restau rants ingeworpen. Ook het regeeringsge- bouw werd bedreigd, zoodat de politie ver sterking uit Madrid is ontboden. In verschillende dorpen in de provincie Badajoz hebben werkloozen 'boerderijen over vallen en vee geroofd. Te Vigo hebben stakende visschers het woonhuis van een reeder in brand gestoken en den reeder op straat mishandeld. Te Fer- rol hebben onbekenden de kerk in brand ge stoken, die geheel afbrandde. tot het aandeel in den arbeid; 3o. vermijding van het opslaan van voor raden, uitsluitend voor speculatieve doel einden. Op voorstel van den heer Peltzer (België) werd over het rapport niet verdei gesproken het zal, na studie in de verschillende landen, in een later congres punt van discussie kun nen uitmaken. Voorts bracht de heer Tulloch (Engeland) een rapport uit over valsche aanduiding om trent den oorsprong van textielgoederen. Verschillende aanwezigen namen deel aan de debatten hierover. Een besluit werd niet genomen. De voor zitter hoopte dat alle landen met de gemaakte opmerkingen rekening zouden houden. Volgens berichten uit Tashkent en Samar- kand zijn in Turkestan vrij hevige aardschok ken waargenomen. De leider der Braziliaansche opstandelin gen, generaal Berthold Klinger, is gearres teerd. Onder militaire 'bewaking is hij te Rio de Janeiro aangekomen, waar hij direct in de gevangenis werd opgesloten. Waarschijn lijk zal hij voor den krijgsraad moeten ver schijnen. Volgens te Moskou ontvangen officieele be-J richten uit Mantsjoerije, hebben de Chinee- sche vrijscharen alle verbindingen ten Wes ten van Tsitsikar vernield, zoodat de stad op het oogenblik practisch geheel van de bui tenwereld is afgesneden. Ook het spoorweg verkeer van Charbin naar het Westen is on derbroken. Een 10.000 man sterke afdeeling van Chineesche vrijwilligers heeft de stad Wangta ten Noordwesten van Charbin be zet. Volgens mededeelingen in de te Charbin verschijnende bladen wordt met man en macht gewerkt, aan de versterking van Tsit sikar. Ook in de omgeving van Angantsji vinden bloedige gevechten tusschen Japan- sche troepen en Chineesche vrijscharen plaats. DE NEDERLANDSCHE STRAAT JONGEN, Een gevaar voor het toerisme in ons land. De Parijsche correspondent van het Hbld. schrijft: Een paar weken geleden ontmoetten wij in gezelschap een bekend Fransch tooneelschrij- ver en criticus, die op het punt stond een reisje per auto naar ons land te ondernemen. Met een paar andere Nederlandsche vrienden gaven wij hem goeden raad, maakten een reisplan voor hem op en voorspelden hem een prettige en interessante reis. Die voorspelling zou echter niet uitkomen. Het blijkt dat de Fransche bezoeker zóó afgeschrikt is door de ontvangst, hem door de Rotterdamsche straatjeugd bereid, dat hij ons land zoo gauw mogelijk den rug heeft toegekeerd. Naar het schijnt, zijn er op de wegen in de onmiddellijke nabijheid van Rotterdam ware benden kwajongens, die loeren op auto's met buitenlandsche letters. Zien ze er een, dan werpen ze zich erop, om den vreemdeling den weg te wijzen. Sommige klimmen op de treeplanken en spatborden, anderen begelei den het voertuig op de fiets. Voor zoover de Franschman het begreep was de bedoeling hem naar een bepaald hotel te leiden, en hem daarna de bezienswaardigheden van de stad te laten zien. Toen de toerist in een hotel aan komen was wachtte de hinderlijke lijfwacht voor den ingang net zoo lang tot hij er weer uitkwam en het bleek volstrekt onmogelijk zich van hem te ontdoen. „Ils étaient comms des guêpes", vertelde hij. En de opdringere bende bleek zulk een ondragelijke last, dat de Franschman met zijn auto terstond rechts omkeert gemaakt heeft, en Nederland heeft verlaten zonder er meer iets van te willen weten. Ik weet, dat onze straatjongens een vrijwel onuitroeibaar kwaad vormen, maar kan te gen zooiets de politie nu toch niet wat doen, in combinatie met den kinderrechter mis schien? Wanneer dergelijk gespuis vreemde toeristen op deze wijze in wanhoop het land uitdrijft is de zaak ernstig genoeg om de overheid tot ingrijpen aan te sporen. DE VISCHAFSLAG TE 1JMUIDEN. Een stijging over de maand September. In September bedroeg de vischomzet in den rijksafslag te IJmuiden 721.600 tegen 612.600 in de daaraan voorafgaande maand. Er was dus een stijging in het omzetcijfer te bespeuren, hetgeen zijn oorzaak vond in het wedorom in de vaart brengen van een aan tal opgelegde stoomtreilers. Niettemin be draagt de omzet gedurende de afgeloopen negen maanden in di t jaar, toch nog 2.689.000 minder dan in het gelijke tijdperk van het vorig jaar. INTERNATIONAAL WOLCONGRES. Productie en gebruik. In de gister gehouden zitting van het Internationale wolcongres, kwam onder meer ter sprake de mogelijkheid om de pro ductie van de wolindustrie aan te paSsen aan het gebruik. Over dit punt bracht de heer Lucien Lainé (Frankrijk) een rapport uit. Een internationaal productie-plan, geba seerd op statistische gegevens, is noodig, en ook is het vereischt regelen vast te stellen voor den uitvoer. Rapporteur gaf een schema aan: lo. Slechts gezonde en noodige trans acties aangaan, gebaseerd op de werkelijke behoefte aan de industrie; 2o. de baten van de verschillende kanten der productie ten goede te doen komen aan alle organen van de productie, in verhouding EEN ONBEWAAKTE BEWAAKTE OVERWEG. Wagen aangereden; twee gewonden. Gistermorgen moesten drie kinderen van een veehouder te Houten, even over zessen, met paard en wagen den bewaakten over weg van de lijn Houten—Schalkwijk passee- ren. De kinderen, die de koeien hadden ge molken, staken, daar de boomen open ston den, zonder uit te zien, over. Op dat moment kwam juist de goederentrein van kwart over zes aan. De wagen werd in het midden ge grepen en totaal vernield. Voor op den wa gen zaten twee dochters en achterop de zoon van den veehouder. De laatste kwam met een been onder den trein. Hij klaagde ook over pijn in de borst en is met zijn oudste zuster naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Het tweede meisje is naar haar woning overge bracht. s MISDAAD? Het verdachte geval te Heerenveen. In verband met het justitioneele. onderzoek omtrent de oorzaak van het verdrinken van den venter Wijstra uit Leeuwarden te Hee renveen, kan nog nader worden gemeld, dat geruchten gingen, dat hier niet aan een onge luk moest gedacht worden. W., die niet best bekend stond, getrouwd was en vader van vier kinderen, had te Hee renveen kennis aangeknoopt met een ge trouwde vrouw, wier man door zijn werk vaak afwezig was. Den avond vóór zijn verdrin king bezocht hij die vrouw weer en vond nu ook den man thuis. Er zou toen ruzie ont staan zijn, die eindigde in een vechtpartij op straat, wat door menschen in de buurt ge hoord is. Dicht bij de woning van de vrouw werd des morgens W.'s lijk opgehaald. BRAND Te Pcy-Echt (Limb.) zijn gisternacht huis, schuur en stallingen van den landbouwer Schaeffer afgebrand. Ook de inboedel is ver brand.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1