fllkmaarsche Courant. Fortinbras' toovermacht Radionieuws Qememtetadea Jeuiiletou Rechtszaken Hontierd vier en dertigste Jaargang. DINSDAG 11 OCTOBER HENSBROEK. No. 240 1932 Woensdag 12 Octcber. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend VARA). 8.Gramofoonplaten, 10.VPRO-mor- genwijding. 1015 Voor Arb. in de Continu bedrijven. R. Numan, declamatie. J. Brook- house MacCarthy, orgel. G. J. Zwertbroek, toespraak en gramofoonplaten. 12.Concert door VARA-kleinorkest o.l.v. P. Duchant en gramofoonplaten. 2.Voor de vrouw, voor dracht en gramofoonplaten. 3.Voor de kin deren. 5-30 Concert door de „Notenkrakers", o.l.v. D. Wins en gramofoonplaten. 7.— Toe spraak door F. van Meurs. 7.20 Concert door het VARA-orkest o.l v. Hugo de Groot, m m. v. H. van Wezel, cello. 8.— J. Ratté: .Verspilling van productieve krachten III. 8.20 Concert door „De Flierefluiters", o.l.v. Hugo de Groot. 8.50 Gramofoonplaten. 9.— „De affaire Dreyfus" III. N.V. Amsterdam sche Tooneelvereeniging o.l.v. A. van Dai- sum en A. Defresne en het VARA-tooneel o.l.v. W. van Cappellen. Algeheele leiding: A. van Dalsum. 10.20 Vaz Dias. 10.30 „De Flierefluiters" o.l.v. Hugo de Groot. 11. Orgelspel door Joh. jong. 11.3012. Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend N. C. R. V.) 8.Schriftlezing. 8.i5 Gramofoonpl. 10. Zang door het N.C.R.''.-Dameskoor. 1030 Morgenwijding. 11.Zangvoordracht IJeanne van Amerongen, sopraan m. m. v, Ali de Jager, piano. 11.30 Concert door W. Tump, viool. R. Hendriks, cello en Chr. jVeelo, piano. 1.302.Vervolg zangvoor dracht. 2.30 Concert m. m. v. H. Kiekens, hobo. Jan de Vente, fluit. B. de Wilde, klari net en F. Gersteling, piano. 4.30 Gramofoon platen. 5.Kinderuurtje. 6.— L. de Ruiter. „Een krijgsman met de pen". 6.30 Engelsche les. 7.7.30 Afgestaan. 7.45 Ned. Chr 'Persbureau. 8.Evangelisatie-samenkomst Baptiste-kerk te Groningen. Sprekers: Ds. J Touw en Ds. F. E. Huizinga. Zang door Gem. Zangkoor. J. Bos, orgri 9.30 Gramo foonplaten. Ca. 10.Vaz Dias. 10.45 11.30 Orgelconcert Frans Hasselaar. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10 50 Tijdsein en weerbericht. 11 05 Lezing 12.20 Orgelconcert Q. Maclean. 1.05 Leo nardo Kemp's orkest. 1.50 Gramofoonpl 2 45 Voor de scholen. 3.50 Stedelijk orkest Bournemouth o.l.v. Sir Dan Godfrey m. m. v, F. Merrich, piano. 5.05 Orgeiconcert S Gustard. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten 6.50 Handel's en Corelli's vioolmuziek door Orrea Pernel. 7 10, 7.30 en 7 50 Lezingen 8.20 BBC-Dansorkest o.l.v. H. Hall. 9.20 Berichten. 9.40 Symphonieconcert door het BBC-orkest o.l.v. A. Boult, m. m v. P. Jo nes, tenor, o.a. Symphonie no. 3 in a kl t. Mendelssohn. 10.05 Lezing. 1120—12.20 Roy Fox en zijn orkest. Parijs „Radic.Fans", 1724 M. 3.05, 12 50 en 7.40 Gramofoonp.aten 9.05 Symphonie concert door het Omroeporkest o.l.v. E Bigot. Kolundborg, 115M. 11.20—12.35 Con cert uit hotel Angleterre. 2.504.20 Concert uit „Rest. Wivex". 4.20—4.50 Gramofoonpl. 7.50—8.30 Omroeporkest o l.v. Reesen, o.a. uit „Cavalleria Kusticana", Mascagni en „Carmen", Bizet. 8.30 Radiotooneel. 9.10 Deensche liederen door Dagnv Moller, zang en F. Jensen, piano. 9.45—10.20 Omroep orkest o.l.v. Reesen. Noorsche muziek. Langenberg, 473 M. 6.25—7.20 Gramo foonplaten. 11.2012.10 Concert uit Müo- chen o.l.v. E. Klosz 12.20—1.50 Concert o.l v. Eysoldt. 4.205.30 Suppé concert uit Frankfurt o.l.v. Merten. 7.50—8.20 Concert uit Londen o.l.v S. Robinson m. m. v. het Radio-Mannenkoor 8.20 Symphonieconcert door het Omroeporkest o.l.v. Buschkotter m. m. v. E. Erdmann, piano, o.a. Pianoconcert in Bes gr.t., 3eethoven. 10.—11.20 Concert ©Tv. Wolf. Rome, 441 M 9.05 Mascagni-concert m. m. v. orkest en solisten o.l.v. Casolari. Brussel, 508 en 338 Al. 508 M.: 12.20 Concert o.l.v. Moreau. 5.20 Kamermuziek. 6.20 Gramofoonpl. 8.20 Concert door de Stafrauziek der Grenadiers o.l.v. Lt. R. de Ceuninck. 9.Gramofoonpl. 9.20 Radio tooneel (gram.pl.) 9.50 Concert uit de Mem- linezaal te Antwerpen o.l.v. Moreau. 338 M.: 12.20 Zie 508 M. 6 20, 6.50 en 8.20 Gramofoonplaten. 9.20 Concert door de Stafmuziek der Grenadiers o.l.v. Lt. R. de Ceuninck. 10.30 Concert uit de Memlinezaal o.l v. Moreau. Zeesen, 1635 M. 6 50 „Undine", romanti sche opera in 4 bedrijven van A. Lortzing, m m. v. solisten, koor en orkest o.l.v. Paul Breisach, ca. 8.35 en 9.50 Berichten. Na afloop tot 11.20 Dansmuziek door WiKi Schönfeld en zijn orkest. De tuinders eischen een steun vijftien gulden. van naar het Engeisch van William Locke door J. E. d. B. K. 71i U spreekt goed en met overtuiging, Monsieur, zei de Maire tot Fortinbras ze zaten met hun twaalven in het gewone hoek je van het Café en Monsieur Casenzac, de eigenaar stond er bij maar wat voor be wijzen hebt u voor Engeland's medewerking Martin, wiens geheele gestalte beefde, sprak toen met luide stem Monsieur le Maire, daar is niet een En- gelschman, met bloed in de aderen, die eew- gen twijfel koestert. Ik, een Engelschman van weinig beteekenis, spreek voor mijn vader land. Zorg u, dat ik aangenomen word als volontair, als gewoon soldaat bij de infante rie, en ik zal strijden voor Frankrijk. vaard mijn geliefde, Monsieur le Maire t is de gelofte van den eenigen Engelschman in Brantome uit naam van het Engelsche volk. Aan alle hoeken van de wereld zijn er duizenden, die beter zijn dan ik, die geinspi- reerd worden door dezelfde gevoelens van loyaliteit. Zorg dat ik aangenomen wordt. De raad dezer gemeente hield Vrijdag morgen een spoedvergadering. Allen aanwe zig. De voorzitter, burgemeester Kooiman, opende de bijeenkomst in verband met een i verzoek uit een tuindersvergadering die Don derdagavond werd gehouden, waar in ver band met den dringenden nood een steun van 15 per week en per gezin werd ge- ëischt. De voorzitter hoopte dat de zaak een besluit zou nemen in het welbegrepen be grepen belang der gemeente, waarbij spr. opmerkte, dat het voor de gemeente een moei lijke tijd is. Het gemeentebestuur is niet al tijd in staat aan alle vragen te voldoen. Spr. wenschte de leden een wijs beleid toe. De nood is tot de lippen en nog verder ge stegen; in eerste instantie wordt de hulp der gemeente ingeroepen, maar de bedoeling is dat de gemeente een beroep doet op het rijk. De gemeente kan het verzoek alleen dan in willigen, als ze een zoo groot mogelijke sub sidie van het rijk ontvangt, aldus is dat on mogelijk. Weth. Oudejans vond eischen een leelijk woord en ook zal het rijk wel geen 15 toe staan. Spr. dacht dat als het rijk niet helpt, de gemeente niets kan beginnen. De voorzitter zeide dat de steunwet nog wel éenigen tijd van voorbereiding zal vorderen, maar er is nu directe steun noodig? Wat de gemeente betreft merkte spr. op dat de concept begroo ting 1933 sluit met een nadeelig saldo van 3800. De gemeente kan dus niet helpen. Er is nu misschien nog een 1000 in kas, maar dan is het op en kunnen we niets meer be ginnen. De heer Visser vroeg of er geen voorschot kan worden gegeven op de hulp van de ko mende tuinbouwsteunwet. De voorzitter: dat loopt over de veilingen en zal wel zeer moeilijk te regelen zijn. De heer Koning zeide dat deze gelden wel noodig zullen zijn voor de komende groote betalingen, maar er is hulp noodig. De voorzitter deelde mee wat vermeld stond over de komende tuinbouw-steunwet. Het zal nog wel eenigen tijd duren voor de zaak voor elkaar is. Het is geen kwestie van een week of 14 dagen, anders zouden we deze spoedvergadering niet hebben gehouden Weth. Wit was voor steun aan dit adres, dat ook in andere gemeenten aan de orde zal komen. Dit zal de steunverleening mis schien nog kunnen bespoedigen, komt de steunwet eerder dan we denken, dan is er nog niets verloren. Weth. Oudejans vroeg of de organisaties niet kunnen helpen aan de actie. De heer Koning zeide dat de organisaties niet alle wenschen omvatten. Weth. Oude jans wilde wel een verzoek doen maar vrees de dat we geen 15 zullen krijgen. Zouden we niet met minder te vragen, meer kans heb ben? Weth. Wit wilde niet alleen den steun tot de tuinders bespreken maar ook de boe ren helpen daar die het net zoo noodig heb ben. De heer Koning zeide dat de regeering dit nooit goed zal keuren, gezien het feit dat de boeren al geholpen worden door de zuivel- steunwet. De voorzitter constateerde nu dat de raad het verzoek wil steunen en stelde voor, het volgende aan den minister mede te deelen. Tuinders eischen 15 steun per week en per gezin, de gemeenteraad in spoedeischen- de vergadering bijeen ging accoord met de zen eisch en verzoekt dringend hulp van het rijk daar gemeentekas geen middelen heeft voor verleening van hulp op groote schaal, steun is onmiddellijk noodig en zal nog deze week in moeten gaan. Tuinders en gemeente verkeeren in financieëlen nood. De raad ging hiermede accoord. Nu zal verder afgewacht moeten worden wat de minister beslist, dan zal wederom een vergadering belegd worden. Een af schrift van het telegram zal gezonden wor den aan Ged. Staten. Nu kwam nog ter sprake dat 3 tuinders op het oogenblik aan den weg van het Hoog heemraadschap werken en die naar hun be drijf terug moeten, maar die dan gesteund zullen moeten worden. Algemeen is men van gedachte dat een tuinder niet aan den weg behoort te zijn, maar op zijn bedrijf. De ge meente zou voor deze gevallen direct steun kunnen verleenen, mits dit thans alleen voor deze gevallen geldt. De heer Koning zeide dat er op 't oogenblik eigenlijk maar één is die aan den weg werkt met een vol bedrijf. De voorzitter: dat zullen we uit moeten maken als we het over het principe eens zijn. Tenslotte besloot de raad In het Engeisch kon Martin nooit zoo ge sproken hebben. Langzaam zouden dan de woorden gekomen zijn. Maar hij was onder Franschen en hij was gewend zich in het Fransch uit te drukken. Een goedkeurend ge mompel volgde. Ja, riep Martin, ik schenk Frankrijk mijn leven als een onderpand van mijn va derland. Laat mij aangenomen worden, Mon sieur le Maire. De Maire, een magere man met grijze oo- gen en een kaal hoofd, zag hem eenige oogen blikken aandachtig aan. C' est bien (het is goed), zei hij. Ik aan vaard uw gelofte. Morgen moet ik naar Pé- rigueux gaan om Monsieur le Prefet te spre ken, die mij zeer genegen is. Hij heeft invloed op den Minister van Oorlog. Ga mede naar Périgueux. Ik neem op mij, dat het in orde komt. Ik dank u, Monsieur le Maire, zei Mar tin. Toen praatten ze allen door elkaar en hie ven hun glazen tot Martin omhoog en Mon sieur Viriot bestelde champagne en toen de wijn ingeschonken was, klonken er kreten van Leve 1' Angleterre! Vive la France! Vive Martin! En Monsieur Viriot riep: Vive notrc bon Périgourdin (leve onze goede Périgordiër-) Fortinbras, die naast Martin zat, zei: Ik gaf de rest van mijn leven om gedu rende de volgende maanden zoo jong te zijn tot directen steun over te gaan als hier be doeld, welke dat zullen zijn, zal nader aan gegeven worden. Het bedrag is 15 per week. Weth. Oudejans: en als het rijk nu niet helpt? Voorz.: dan houdt het op, het gaat nu maar om oogenblikkelijke hulp voor een en kel geval tot de beslissing van het rijk is af gekomen. Weth. Oudejans vond 15 te hoog, gezien waartoe de regeering tot nu toe be reid is. Hij stelde 12 voor. De heer Schrooder zeide, dat de steun voor het bedrijf wordt gegeven, niet alleen voor levensonderhoud. De voorzitter vond het inconsequent dat men 15 aan de regeering vraagt en dan zelf met 12 voor den dag komt. Wethouder Wit vond ƒ15 noodig in een gezin met kinderen, maar in een geval waar net hier om gaat, vond hij 15 wel wat hoog. De voorzitter vond, dat we de zaak alge meen moeten bekijken, de een heeft er meer voordeel van dan de ander. De heer Koning zeide, dat er bij den steun aan de veehouderij ook geen rekening wordt gehouden met de behoefte, iedereen krijgt het, ongeacht of hij het noodig heeft of niet. Weth. Wit vond dit geval volkomen op zich zelf staande. Besloten werd 15 te ge ven. Als tuinder wordt beschouwd hij die een volle week in zijn bedrijf werkzaam is, dus geldt het hier thans één geval. Met een dankwoord door den voorzitter uitgesproken tot den heer Koning, die we gens zijn benoeming tot administrateur van het G.E.B. zijn laatste vergadering heeft bij gewoond, sloot de voorzitter de vergadering, nadat het scheidende raadslid een woord van dank aan voorzitter en raadsleden had uit gesproken. DE DOODELIJKE AANRIJDING OP DEN HELDERSCHEN WEG. De Hooge Raad verwierp een cassatiebe roep van iemand, die ter zake van dood door schuld (een aanrijding te Bergen, waarbij het meisje S. gedood werd, op 21 Oct. 1931) door de rechtbank te Alkmaar is veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, welk vonnis werd bevestigd door het gerechtshof te Am sterdam. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 11 October. UITSPRAAK IN VORIGE ZAKEN. Dirk Willem M., chauffeur, Beverwijk, ge detineerd, oplichting gepleegd te Bergen, 1 maand gevangenisstraf met 1 maand aftrek en ter beschikking der regeering gesteld. Joh. Corn. v. d. H., venter te Texel, thans in voorarrest, zedenmisdrijf art. 247 straf recht, 10 maanden gevangenisstraf voorw. met een proeftijd van 3 jaar. Willem Frederik H., werkman, Büttger, Duitschl., thans gedetineerd, rijwieldiefstal en verduistering gepleegd te Andijk, 1 jaar gevangenisstraf. Hendr. Joh. dé Vr., bakker te Alkmaar, in voorarrest, zedenmisdrijf art. 248 strafrecht, 10 maanden gevangenisstraf voorw. met 3 proefjaren. -* VOOR DE POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Openbare zitting van Maandag 10 October. EEN IDEALIST OP DEN ZETEL DER ZUCHTEN. In den loop van dit jaar compareerde als verdachte de ruim 60-jarige makelaar Wijert D., wonende te Alkmaar, tegen wiens wijze van zaakwaarnemen zulke ernstige be denkingen waren ingebracht, dat de officier het noodig achtte hem voor den Politierech ter te dagvaarden. Nu is misbruik van ver trouwen een niet onbelangrijk misdrijf, doch het is ook een gewichtige zaak over een be jaard en tot dusver onbesproken burger een onteerend vonnis uit te spreken en daarom wilde de politierechter zich ter dege beraden, alvorens tot een uitspraak over te gaan. Waar twijfel was gerezen omtrent de volledi ge toerekeningsvatbaar van dezen makelaar, gelastte de politierechter het uitbrengen van zijn rapport omtrent dén toestand van diens geestvermogens en werd heden het onderzoek ter zitting voortgezet met het hooren van diverse getuigen, waaronder ook dr. Hoene veld en de heer Wiggers Ondanks zijn min der benijdenswaardige positie had genoemde heer D. nog lust gevonden een brochure te schrijven over de oprichting van een R.K. sociaal-economische compagnie, die volgens de meening van den schrijver een afdoend middel zou kunnen zijn ter beëindiging en voorkoming van de thans heerschende maat schappelijke misstanden. Ook wij hebben ken nis genomen van de ideeërt, in deze brochure als jij. Wat zul je je trotsch gevoelen. Maar Martin's nuchtere Engelsche aard verloochende zich niet. Heelemaal niet, zei hij, ik ben nog een erg onrijpe held. Alleen in de Légion Etrangére (vreemden legioen), dat fantastisch regiment van dol drieste waaghalzen, kon een vreemdeling zon der veel navragen aangenomen worden. Maar om in het gewone Fransche leger op genomen te worden, dat is een andere zaak. Aan vele draden moest getrokken worden. En dat geschiedde voor Martin. Het was in zijn voordeel, dat hij twee jaren gediend had in Cambridge en de korporaalsstrepen ver worven had. En juist toen er aan al die dra den getrokken werd, verklaarde Engeland Duitschland den oorlog. De Préfet de la Dordogne overwoog ten tweeden malen Martin's verzoek en zette er vlug zijn handteekening onder en zoo werd Martin soldaat in het Fransche leger. Het gebeurde, dat de eerste persoon, die hij ontmoette, toen het bericht kwam, Félise was. 't Was bij de deur van de fabrique. Hij wuifde met het papier. Ik ben aangenomen. Ze verbleekte, legde dë handen op haar hart, maar dapper zag ze hem aan. Wanneer ga je? Ik ga dadelijk naar Périgueux om dienst te nemen. En waaneer kom je terug? ontwikkeld en vermeenen, dat dit geschrift, indien het inderdaad een zuiver criterium is van des schrijvers mentaliteit, den psychiater wel eenig materiaal heeft verschaft ter vast stelling van zijn diagnose. Dr. Hoeneveld en ds. Barnhorn conclu deerden in hun rapport, dat verdachte toe rekeningsvatbaar moest worden geacht, hoe wel zijn psychische gesteldheid eeniger m3te afweek. De politierechter ,mr. Krabbe, vond het vreemd, dat verdachte nog was voortgegaan met zijn fantasiën met betrekking tot de door hem geschreven en door ons gereleveerde brochure. Mr. v. Loockeren Campagne, curator in het faillisement, gaf op verzoek van den officier financieele inlichtingen, die voor den heer D. niet bepaald schitterend waren. Daaruit bleek ten duidelijkste, dat verschillende goed ver trouwende lieden de dupe waren van zijn financieel beheer. De reclasseeringsambtenaar, de heer J. H. Wiggers, adviseerde een voorw. veroordee ling zonder het opleggen van bijz. voorwaar den om onder toezicht-stelling. Dr. Hoeneveld achtte op grond van de geestesgesteldheid van verdachte eenig toe zicht toch wel gewenscht. Door den officier werd een gecombineerde straf het meest geschikt bevonden en requi- rverde hij 2 maanden gev. onvoorwaardelijk en 2 maanden voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar. Mr. Krabbe wenschte ten slotte in deze bij zonder ingewikkelde zaak de verantwoording niet te dragen en verwees alzoo de zaak naar de meervoudige strafkamer. EEN PAAR ZEER ONGEWENSCHTE BEZOEKERS. De Chr. geheelonthoudersvereeniging, ge vestigd aan de Spoorgracht te Den Helder, exploiteert onder meer aldaar een koffiehuis en hotel. In den nacht van 30 op 31 Mei kreeg deze localiteit bezoek van de heeren Corn. v. H. en Wilh. v. d. B., die In kennelijk beschonken toestand verkeerden en onder veel spectakel bier of sterken drank, die daar na tuurlijk niet getapt wordt, verlangden. De heer Pernee, de conciërge, die deze brave begunstigers graag kwijt was, verzocht de „heeren" meermalen vergeefs de zaal te ver laten en belde, het vruchtelooze van zijn po- gingen inziende, de politie op. Intusschen werd de heer Pernee door de opgewonden be zoekers lastig gevallen en een" bestuurslid, den 66-jarigen D. de Lange, die den con ciërge wilde assisteeren, door Wilhelmus v. d. B. tegen de buik getrapt. Gemelde heeren moesten thans terecht staan ter zake de hen telaste gelegde strafbare fei ten, doch de helden schenen de conversatie met den politierechter, mr. Ledeboer, blijk baar te vreezen en schitterden alsnu door af wezigheid. Zij staan bij de plaatselijke politie als lastposten bekend, is het op ondervinding steunende oordeel der politie! Eiséh tegen no. 1 25 boete of 25 dagen en tegen no. 2 35 boete of 35 dagen om hem het schoppen af te leeren. Vonnis conform eisch. ONBUI KB ARE KRACHTEN VOOR DE FORMATIE VAN EEN KEURKORPS. Het staat wel vast, dat voor onwillige ad- spirant-miliciens de keuringsraad niet be paald populair is. Heden althans had de poli tierechter een heele sectie keuringsspijbelaars te berechten. Alleen de heeren Wijnood D., metselaar te Hoogwoud en Pieter Nic. Schr., 'n fabrieksarbeiders te St. Maarten, alsmede Nico K. uit Winkel, waren op 't appèl ver schenen. Rens D., Nic. Joh. K., Jan M. ble ken niet aanwezig te zijn. had de politierechter een heele sectie van der gelijke keurings-spijbelaars te berechten. Al leen de heeren Wijnood D., metselaar te Hoogwoud en Pieter Nic. Schr., 'n fabrieks arbeider te St. Maarten, alsmede Nico K. uit Winkel waren op 't appèl verschenen. De niet-aanwezigen Rens D., Nic. Joh. K., Jan M. bleken niet aanwezig te zijn. De comparanten deelden mede gewetensbe zwaren te hebben. De politierechter waar schuwde hen gemoedelijk, dat deze princi pieele houding hen in groote moeilijkheden zou kunnen brengen. Eisch tegen eiken verdachte, met uitzonde ring van den heer N. J. K., f 25 boete of 25 dagen en ten K., die al een correctie had on dergaan, 35 boete of 35 dagen. Vonnis overeenkomstig eisch. De heer Nico W„ die later verscheen, ver klaarde wel aanwezig te zijn geweest, doch te hebben geweigerd zich te laten keuren, om dat men niet wenschte hem in te lichten waar vóór deze keuring eigenlijk noodig was Voorts had hij ook principieele bezwaren. De officier vulde zijn dagvaarding aan met de mededeeling, dat het hier betreft de ver plichting om zich aan een keuring voor dienstplicht te onderwerpen. Eisch 35 boete of 35 dagen. Vonnis dito. EEN SLAG OP HET HOOFD. Een 32-jarige tuinder uit Lutjebroek, de heer Dirk Sch., stond terecht naar aanlei- Dat weet de hemel, zei hij. En toen drong het tot hem door, dat ze ernstig ontroerd was. Natuurlijk hoop ik te eeniger tijd terug te komen, als de oorlog uit is, maar...., Met trillende stem zei ze: Je kunt sneuvelen Dat is met duizenden het geval. Ik moet de kans wagen. Ze wendde zich om, sloeg beide handen voor de oogen en barstte uit in een vloed van tranen. Hij sloeg zijn arm om haar heen en zij snikte met haar hoofd op zijn schouder Hij fluisterde: Gaat het je zoo aan het hart wat er met mij gebeurt? Ze rukte zich los en zag hem aan met oogen, die fonkelden door haar tranen heen. Denk je, dat ik een stuk hout ben of een steen? Ik ben half Engeisch, half Fransch. Je gaat vechten voor Engelend en voor Frankrijk. Geloof je, dat een vrouw die dingen niet voelt? Ik zou je haten als je niet ging in den strijd, maar ik zou het vreeselijk vinden als je gedood werd. Ze vloog weg. Hij zag haar niet meer al leen, voor hij het Hotel des Grottes verliet. Toen hij met Bigourdin en Fortinbras in de oude onnibus stapte, die hem naar het sta tion brengen zou, spelde zij een driekleurig lint op zijn jas en zag hem diep in de oogen. En zijn hart gaf hem in om te zeggen: Je bent meer waard dan al de Lucillas ding van het feit, dat hij op 7 Juli na aan- varing met een motorboot van Slachter den jeugdiges P. C. Slagter met een vaarboom een opstopper had toegediend. Verdachte werd driftig omdat Slagter zijn motor niet wilde afzetten en erkende hij dat hij één slao- had toegebracht, een mep die het jonge mensch tegen het linkeroor trof. De politie rechter wees verdachte op het gevaarlijke vari zijn daad, terwijl de officier vorderde 20 boete of 20 dagen. Uitspraak 1 maand ge- vangenisstraf doch voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Geen oplegging van bij- zondere voorwaarden. De veroordeelde lapte niet vlug en nam bedenktijd, tot droefenis van mr. Ledeboer, die meer waardeering had verwacht. DE DAMES KREGEN OOK EEN BEURT. De schoen van overvloed! Een 43-jarige ventster uit Alkmaar, Wil' helmina E., weduwe van Willem Sch. had zich te verantwoorden omdat zij te Texel op 14 Juli ten nadeele van een ouden heer ge naamd Monté, die haar met weldaden, war me thee en gekookte eitjes had overladen, 3 bankbiljetten van 10 had ontvreemd. Deze bankbiljetten werden later door den rijks veldwachter uit haar schoen gehaald. Het geld was geborgen in een kistje op de bedde- plank geplaatst. De 83-jarige oude man, die het koopvrouwtje zeer aardig vond, speet het te moeten zeggen, dat zij hem die 30 gulden had ontstolen. De heer de Jong verklaarde nader, dat de vrouw hem onder tranen had gesmeekt, de zaak niet door te zetten, doch de rijksveldwachter had geantwoord, dat hij dit aan de justitie moest overlaten. Gerequi- reerd werd 2 maanden gevangenisstraf. Vonnis 15 boete of 15 dagen, benevens 2 maanden gevangenisstraf doch voorwaarde lijk met 3 proefjaren. HET VUISTRECHT IS WEL' PRACTISCH, DOCH GEEFT EENIGE.' RISICO. Een rasechte Alkmaarsche slager, de 24- j'arige heer E. B. is gauw geneigd eventueele meeningsverschillen of aange daan onrecht met zijn stevige vuist te beslechten. Een methode, die wel de beko ring heeft van het sensationeele, doch in verband met artikel 300 van het wetboek van strafrecht, dat in 474 recepten voor schriften geeft tot behoud der justitieele ge zondheid van den Nederlandschen staatsbur ger, niet altijd als het non plus ultra van aangename afwikkeling der zaken kan wor den aanbevolen. De heer B. stond dan te recht, dat hij op Zaterdagavond 16 Juli den getuige Th. v. d. Helm uit Oudorp had ge slagen en gestompt. De verdachte erkende het feit, doch beweerde dat deze getuige hem had gehinderd door zich met zijn rijwiel voor de deur van zijn winkel te stationnee- ren en geen gehoor had gegeven aan de ver schillende verzoeken om zich te verwijderen. Bovendien had deze getuige hem een schop tegen het been toegebracht. (Het is een feit dat in de nauwe drukke Achterstraat voort durend kleine conflicten plaats grijpen, ont staan uit de belemmering van het verkeer). De mishandelde getuige verklaarde dat hij door den verdachte zeer ruw behandeld was en kreeg zelf een bemerking over de niet zeer parlementaire taal, die hij onopzet telijk bezigde. Een tweede Oudorper C. Vis ser uit Oudorp, had geconstateerd dat ver dachte getuige v. d. Helm naar de keel greep. Getuige had v. d. Helm ontzet, toen deze blauw werd. De tuinbouwer Jan Komen uit Broek op Langendiik verklaarde als ge tuige a décharge te hebben gezien, dat ver dachte door een persoon die hij niet kende getrapt werd. Eisch 20 boete of 20 dagen. Vonnis overeenkomstig vordering. Veroor deelde nam genoegen met het vonnis en tik te a contant af. EEN DAME MET EEN LOSSE TONG. De niet verschenen juffrouw Theodora Geertude H., huisvrouw H. R., zou op 3 Juli in het openbaar te Enkhuizen, haar buur vrouw, mej. D. Rooker, huisvrouw G. Bak ker, vereerd hebben met het welluidende praedicaat: stinker! Eisch 10 boete of 10 dagen. Vonnis 7 boete of 7 dagene. Deze dame is thans gelukkig een paar kilometer verder gaan wonen. MET EEN SCHOEN ER OP LOS GETROEFD De welgedane Heldersche dame, Mortier- tje K., huisvrouw van Fred van Br., stond terecht wegens mishandeling van den 64-ja- rigen heer F. L. Steeman die zij op 29 Juli met het schoeisel van haar 12-jarigen zoon had geslagen. Verdachte verklaarde dat ge noemde heer haar lastig had gevallen, waar van zij niet gediend was. De behandeling nam echter zoodanige proporties aan, dat de zaak verder met gesloten deuren moest wor den voortgezet. Na heropening requireerde de officier ƒ15 boete of 15 dagen. Uitspraak conform. HET GEBRUIKELIJKE „ONDER ONSJE". De laatste zaak contra Nic. Bakker te Enk- i op de wereld. Maar om hem heen stonden Bigourdin en Fortinbras en Euphémie, Baptiste en Gré- goire, het kamermeisje en een paar menschen uit de fabrique. Hij zeide daarom alleen dit: God zegen je, Félise, zoo lang ik leef zal ik je lint bij mijdragen. Grégoire klom op den bok, Bigourdin sloot de deur. De onnibus reed rammelend de hel lende straat af. Het slanke figuurtje ver dween bij een kromming uit het gezicht. Dat was het laatste wat hij zag van het Hotel des Grottes. Zoowat een week daarna, toen Martin aan het exerceeren was op het warme kazerne plein, réaliseerde hij, dat het juist een jaar geleden was dat hij voor het eerst in Bran tome kwam. Een jaar geleden was hij een treurige, slappen zwoeger geweest op de school van Margitt. Nu, gekleed in de Fran sche uniform, ging hij vechten voor Frank rijk en Engeland in den grootsten oorlog, die er ooit was geweest. En wat zielschokkende gebeurtenissen had hij niet beleefd in dat jaar! Ja, wel was het geweest een jaar vol wondervol gebeuren. itr Mais vous, Numero Sept! Sacre nom de Dieu! Qu' est-qoque vou/ faites la? (maar jij daar, nommer zeven, wat doe je toch)!. Waarop Martin plotseling het volle gewicht van het huidige oogenblik réaliseerde (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5