£cmd= enJxim&cuui Jicomacuud Tlieuws BEVERWIJK. HEILOO. gehoord, dat er nog levende menschen in het gebouw waren. Men veronderstelde eerst, dat het hier den directeur van het Marktwezen en zijn klerken betrof ofwel, dat de ijverige secretaris van Alcmaria V.V.V. nog laat had zitten werken, maar de directeur voornoemd deed „ijskoud" zijn raampjes dicht en trok zich van den brand verder niets aan en in het Alcmaria-kantoor was heelemaal geen leven te bespeuren. Desniettegenstaande, werd het gerucht dat zich een „dame" in den toren bevond steeds sterker en voor men nog goed en wel begrepen had wat een vrouwmensch op dat uur in den toren kon zoeken, had een handige brand weerman haar reeds in zijn armen. Hij deed haar een touw om het middel en liet de schoo- ne vanaf den eersten omgang in de dakgoot zakken, waar een collega deze nimf opving en haar via een brandweerladder op den be- ganen grond bracht. Naarmate zij lager zakte, verdween haar zoo fabelachtig ge noemde schoonheid en ontpopte zij zich meer en meer als een carnavalsfiguur met een witte muts op. Gelukkig maar, want zij kwam zoo onelegant naar beneden, dat onze collega van het Noord Hollandsch Dagblad, zijn prin cipe getrouw, ondanks alle bewondering voor onze kranige brandweer, niet kon nalaten een critische opmerking over het dessous van dit slachtoffer te maken. Zij verloor bovendien, evenals Asschepoefster, nog een muiltje, maar het was gelukkig niet van glas en kon onbeschadigd uit de dakgoot gevischt wor den. Maar met dat al heeft onze brandweer toch weer eens getoond hoe vlug en hoe kranig zij kan werken. Schrijver dezes heeft als jong verslaggever bij den Vlissingschen toren ge staan, toen het vuur daar aan alle kanten uitsloeg en de klokken van het carillon een voor een naar beneden kwamen vallen, sinds dien heeft de brandweer overal de beschikking over zooveel beter materiaal gekregen, dat een torenbrand veel krachtiger bestreden kan worden dan dat vroeger het geval was. Laten wij hopen, dat deze demonstratie nooit werke lijkheid zal worden en dat onze prachtige Waagtoren voor het vuur gespaard zal blij ven. Na afloop der demonstratie voor de groote Waag trok het gezelschap naar de kleine, waar een demonstratie in het springen zou worden gegeven. Wij kunnen ons voor stellen, dat men dat liever vanaf het kleine Waaggebouwtje daed, vooral om dat de springers nu eenmaal niet voor de moeilijke keuze stonden te verbranden of zich in de dieote te storten. Eenige brandweermannen sprongen van omstreeks 5 M. hoogte in het wijd uit gehou den reddingszeil en kwamen zonder kleer scheuren op den beganen grond, hoewel ge bleken is, dat het springen in een dergelijk zeil op zich zelf nog een heele kunst is. Wij gelooven, dat de Castricummers zeer tevreden waren en dat ook de aanwezige bur gemeester van Koedijk wel geconstateerd zal hebben, dat Koedijk honderdmaal verstandi ger zal doen zich voor de brandbestrijding bij Alkmaar aan te sluiten dan een eigen dienst in te richten, die veel duurder en veel gebrek kiger zal moeten zijn. Publiek was bij deze gratis voorstelling in grooten getale aanwezig en hoewel gezien de houding van de geredde „jonge"-dame de voorstelling eigenlijk niet beneden de 18 jaar toegankelijk moest zijn, was de jeugd natuurlijk in dichte rijen present en ging er een hoeratje op als een brandweerman zijn spuit eens een oogenblikje in de verkeerde richting liet dwalen. Met claxongebrul en sirenegeloei zijn de dappere brandweermannen ten slotte weer huiswaarts gekeerd. DE NOOD IN DEN WEST-FRIESCHEN TUINBOUW. De inrichting van het in- en verkoopbureau voor tuinbouw producten in Noordholland. Zooals gemeld, za! het door de provincie Noordholland in te stellen in- en verkoop bureau voor tuinbouwproducten worden ge vestigd in het Landbouwhuis te Alkmaar. Tot directeur van het bureau is, zooals be kend, benoemd de heer P. Klant, secretaris van de provinciale commissie uit de veilingen in Noordholland. De heer A. W. Michels, lid van Ged. Sta ten van Noordholland, zal optreden als voorzitter van de commissie, die op de ver richtingen van het ie- en verkoopbureau toe zicht zal hebben te houden. De samenstelling van deze commissie moet nog plaats hebben. Zooals bekend, ste1t het in- en verkoop bureau zich ten doel de aan de Noordhol- landsche groentenveilingen aangevoerde pro ducten, die de daarvoor gestelde minimum prijzen niet kunnen opbrengen, voor rekening van de provincie aan te koopen. Aan elke veiling wordt één van de hande laren als vertegenwoordiger van het bureau aangesteld, die zorg moet dragen voor de verzending van de producten. De door de provincie overgenomen produc ten zullen worden gedistribueerd als men schelijk voedsel, daar waar een tekort bestaat, of als veevoeder. Voor de distributie als rnen- schelijk voedsel zal de directeur zich in ver binding stellen met liefdadige instellingen en inrichtingen van sociaal nut in verschillende plaatsen van het land, voor zoover deze in richtingen in aanmerking komen, om door het bureau te worden bediend. Voor de levering van groenten, eventuëel ook van vroege aard appelen, als veevoeder of pluimveevoeder, wordt de medewerking gezocht van diverse landbouworganisaties. Door de bovenvermelde maatregelen wordt aan de tuinders eenige vergoeding voor hun ne onverkoopbare producten verzekerd en tegelijk de vernietiging van goede producten voorkomen. Zij, die zich met het bureau in verbinding wenschen te stellen, kunnen zich wenden tot den directeur, Landbouwhuis te Alkmaar. De tack van het provinciale in en verkoopbureau. Een redacteur van de Tel. heeft een onder houd gehad met den heer Klant, die, zooals wij reeds hebben gemeld, tot directeur is aan gesteld van het Provinciale in- en verkoop bureau voor Tuinbouwproducten in Noord- holland, welk bureau binnen veertien dagen zijn moeilijke taak zal beginnen. Wij ontlee- nen aan dit onderhoud het volgende: „Indien de proefneming slaagt", aldus de heer Klant, „zal dat voor een groot deel te danken zijn aan de medewerking van be staande liefdadige instellingen en aankoop organisaties. De taak van het bureau is immers deze: dat de door Ged. Staten aangewezen soorten van tuinbouwproducten die aan de veilingen de te bepalen minimumprijzen niet opbren gen, door de provincie worden overgenomen, teneinde die producten zoo mogelijk te distri- bueeren als menschelijk voedsel, daar, waar een te kort be- taat en anders tot veevoeder te bestemmen. De moeilijke taak is nu om de tegen den minimum-prijs overgenomen tuinbouwpro ducten daar te plaatsen, waar behoefte be staat, zonder dat die distribueering de tuin ders zelf concurrentie aandoet. Men moet dus die menschen weten te bereiken, die anders niet, of in zeer geringe mate in staat zijn te koopen. Door een onoordeelkundige uitdeeling zou men het prijsniveau drukken en een voor de tuinders averechtsche uitwerking verkrijgen. Ik heb reeds een toezegging ontvangen van het Leger des Heils, dat de kwestie in ernsti ge overweging heeft genomen. Het spreekt vanzelf dat er contact gezocht wordt met andere instellingen, die in staat zijn hun taak in deze speciale richting uit te breiden. Daar de commissie van toezicht nog niet geheel is samengesteld de commissie zal behalve het lid van Gedeputeerden, den heer A. W. Michels, menschen uit land- en tuin bouworganisaties en één uit den handel be vatten zijn de voorbereidingen nog niet voltooid. Doch wij vertrouwen dat er een weg gevonden zal worden om de bezwaren op te heffen". Hoe het zal gaan. „Het zal zoo moeten gaan. Wanneer op een veiling, b.v. die te Broek op Langendijk, een product den minimumprijs niet opbrengt, dan neemt de provincie door bemiddeling van het bureau dit product over tegen een vastgestelden minimum-prijs, welken Ged. Staten zich zoo mogelijk iets hooger denken. De vertegenwoordiger op de veiling geeft het kwantum op aan het bureau te Alkmaar, waar men beslist waar het product geplaatst kan worden. De vracht komt voor rekening van den dis- tribuant. En dit vormt nu juist een van de moeilijkheden, vervolgde de heer Klant. Door de tijdsomstandigheden zijn ook de instel lingen van liefdadigheid in financiëele moei lijkheden geraakt, zoodat een hooge vracht prijs de distributie der opgekochte tuinbouw producten, als menschelijk voedsel, zou kun nen belemmeren. Daarom hopen wij ook op de medewerking van de directie der Ned. Spoorwegen wat betreft de vrachtprijsbereke ning; terwijl ook hulp gevraagd zal worden der crisis-comité's". „En als het ingekochte kwantum niet tegen vrachtprijs verkocht kan worden?" „Dan zal het product als veevoeder worden gebruikt. Een 50-tal organisaties hebben reeds haar hulp toegezegd. De veehouders en ook de pluimveehouders worden er indirect door gesteund, daar dezen geen bezwaar kunnen hebben tegen de vervoerkosten. Deze bedragen pl.m. 40 a 50 per 10.000 K.G. Het is de bedoeling, dat men ook buiten Noofd-Holland van deze regeling kan profi- teeren". „Komt het bureau eigenlijk nog wel op tijd? vroegen wij; er is immers al zooveel vernietigd en wat betreft de aardappelen js er al geen sprake meer van een minimum prijs". „De 'hulp van het in- en verkoopbureau komt laat, maar als wij daadwerkelijke hulp kunnen geven, dan zijn wij nog niet te laat. Ja, in den boonentijd is er vooral in Kenne- merland van dit product veel vernietigd. En wat de aardappelen betreft: in Bovenkarspel brengen de vroege slechts 50 a 60 cent de 100 K.G. op, dat wil zeggen drie zakken vol! Einde Juli, toen het door de commissie-Min- derhoud gewijzigde voorstel-De Miranda- Polak door Provinciale Staten werd aange nomen, was al dringende steun voor de aard appelteelt noodig. De tuinders kuilden het product, dat 2.50 de 100 K.G. deed, in. Thans is de toestand in plaats van beter, erger geworden. Iets gunstiger staat het met de sluitkool en bloemkool; deze twee pro ducten brengen den minimumprijs op het oogenblik wel op; doch straks komen deze voor overneming door de provincie in aan merking. De sluitkool heeft nu nog een mini mum-prijs van 60 cent per 100 K.G., maar dat blijft niet zoo". „Hoe oordeelen belanghebbenden over dezen steunmaatregel Vorming van een fonds. „Op de buitengewone algemeene vergade ring op 23 Aug. j.1. van de Provinciale com missie uit de Veilingen in Noord-Holland is het plan besproken en werd het volgende voorstel van het bestuur aangenomen. Zoodra het bureau zijn werkzaamheden 'begint, zal men overgaan tot het vormen van een fonds dat dient om daaruit een uitkeering te doen voor aan de veilingen aangevoerde produc ten, die de minimum-prijzen niet opbrengen. Maandelijks zal een half procent van het om- zetbedrag aan de Prov. commissie voor dat fonds worden afgedragen; de rente daarvan komt eveneens ten bate van het fonds. De zoogenaamde onverkoopbare producten zul len slechts aan die veilingen worden overge nomen, waar ten minste een half procent van den veilingomzet ten behoeve van dit fonds geheven wordt. Dit kan beschouwd worden als een soort opvoedende bepaling, daar de tuinders ge noodzaakt worden zelf voor de toekomst te zorgen door een fondsvorming, waarmede later het overnemen van producten zelf ge financierd kan worden. Wat nu een crisis maatregel is, kan blijken in normale tijden, wanneer óók producten vernietigd dreigen te worden denk aan den sterken groei van spinazie b.v. van blijvende waarde te zijn". „En als deze proefneming gelukt?" „Dan zal dit wellicht een reden kunnen zijn om b.v. ook voor Zuid-Holland een der gelijk bureau in werking te stellen; terwijl het dan wellicht ook voor het Rijk een aanleiding kan zijn om in deze richting te werken; want de twee rentelooze voorschotten aan een ge deelte van Noord-Hollands tuinbouw blijken onvoldoende hulp te geven. Hoewel Ged. Staten onlangs besloten om slechts voor 1932 100.000 uit te keeren, ver trouwen wij dan ook voor 1933 een dergelijk bedrag beschikbaar zal worden gesteld indien de proefneming slaagt. M ant de aanvoer van den kouden grond gaat immers het geheele jaar door! In de winterperiode komt de aan voer van spruitkool en z.g. bewaarkoor (witte en gele enz.). Daarna weer salade en spina zie". „Is het percentage der vernietiging van onverkoopbare producten groot?" „Vorig jaar is er een hoeveelheid bewaar- kool van 500 wagons, d i. oOO maal 10.000 K.G. vernietigd. Doch de totale aanvoer be droeg toen echter pl.m. 11.000 wagons. Hoe dit jaar zal worden is nog niet precies te zeg gen. Doch iedere vernietiging, hoe gering ook in verhouding tot het totaal, is yerwer- pelijk en werkt deprimeerend en vaak fnui kend op den kweek lust en productiemogelijk heid der tuinders. Er wordt in vele tuinders gezinnen bittere armoede geleden en er zijn vele arme menschen, die de anders voor ver nietiging „bedoelde" groenten best kunnen gebruiken. Als het bureau beide categorieën van men schen eenigermate tegemoet kan komen, dan is de proef geslaagd. Maar dan moet ook van de zijde der voor distributie in aanmerking komende instellingen de volle medewerking toegezegd worden. Deze belangrijke schakel moeten wij vinden", zoo besloot de heer Klant het onderhoud. BROEK OP LANGENDIJK. 'Maandagavond werd het 40-jarig be staan der Chr. Gem. Zangvereeniging „Halleluja" feestelijk herdacht in de Ned. herv. kerk door het geven van een jubileum-concert onder leiding van den heer Paul Kok. De voorzitter, de heer J. Pluister, open de op de gebruikelijke wijze en sprak een kort welkomstwoord tot de aanwe zigen, welke in zoo'n groot getale aan de uitnoodiging gehoor gegeven hadden om deze herdenkingsavond bij te wo nen, waarna de secretaris, de heer Ooijevaar, een breedvoerig overzicht gaf van het wel en wee der vereeniging in het afgeloopen tijdperk. Ingekomen waren felicitaties van het plaatselijk mannenkoor „de Lofstem", chr. oratorium-vereeniging, Bond v. Chr. zangvereenigingen in Nederland, Ned. Herv. Kerkkoor en het oud-lid M. Hart te Eindhoven, terwijl bij monde van den heer J P. de Hartigh namens het plaatselijk fanfarecorps „Advendo", de heer Jansen te Alkmaar namens den ring van chr. zangvereenigingen in Noordholland en de heer G. Duif namens de chr. zangvereeniging „Looft den Heer" te Sint Pancras de gelukwenschen werden overgebracht. Een prachtige bloemenmand, geschon ken ter eere van dit jubileum, versierde het podium. Burgemeester Slot releveerde als een der mede-oprichters de totstandkoming van het koor onder leiding van den heer J. Glas Az. en sprak verder als hoofd der gemeente namens de burgerij er zijn dank over uit, dat het koor bij bijzondere gelegenheden ten allen tijde gereed staat, hun medewerking te verleenen. De heer S. Wagenaar sprak als mede oprichter, ook namens den oud-directeur Glas en releveerde de lotgevallen der vereeniging tijdens hun lidmaatschap en directeur zijn. Directeur Kok herinnerde er aan dat terugziende op hetgeen achter de ver eeniging ligt, dezen dag de eere toe komt aan Hem, welke dit heil geschon ken heeft. De heer K. Kok trad hierna naar vo ren en zong begeleid op het orgel door den heer Pluister, een ode aan de ver eeniging door hem zelf gemaakt op de wijs van Hollands Glorie van R. Hol, hetwelk zeer mooi werd gezongen. Hierna werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het programma hetwelk een 12-tal nummers bevatte. Allen de revue te laten passeeren zou ons te ver voeren, daar over het geheel gezongen werd zooals we dat steeds ge woon zijn van dit koor met zijn 102 leden en eminente directeur. Machtig rolde de zang door de kerk bij het zwel len der crescendo's en liefelijk het ge hoor gestreeld bij het zingen der pia- nissimo's. Zoowel samenzang en uit spraken, rythme en nuanceering gaven weer het hooge peil waarop de heer Kok deze vereeniging gebracht heeft, welke een volgende gelegenheid op een con cours reeds mede zingt in de eere-afdee- ling- Vermelden we nog dat een 4-tal num mers gezongen werden door den heer ,T. Kok (tenor) met J. Pluister (orgel), wel ke zeer goed werden weergegeven. Ten slotte werd na het zingen van „Dankt, dankt nu allen God" deze feest avond door den heer J. Glas Az. op de gebruikelijke wijze gesloten. RUSTENBURG. In de heden gehouden bestuursvergade ring van het Witte Kruis werd door het be danken van den heer Van den Heuvel als voorzitter, als zoodanig gekozen de heer J. Koelemeij. Gister werd door notaris Hillebrand vaii Obdam het voor enkele jaren nieuw gebouwd woonhuis, bewoond door den heer D. Jongh, verkocht. Hoogste bieder was de heer P.'Óud voor 2220. Het werd bij afslag niet ge mijnd. NOORDSCHARWOUDE. Maandagavond werd op de Oosterstraat en ook op de Dorpsstraat een brandweer demonstratie gehouden met spuitsiukken en slangen op de waterleiding. Het materiaal bleek nog in goeden staat te zijn. Het was een drukte, die niet alle dagen voorkomt, vooral van de zijde der jeugd, die vaak een nat pak riskeert. CASTRICUM. Zooals gewoonlijk werd den tweeden dag van den Bakkummer kermis een vogelschietwedstrijd gehouden achter het café van W. Borst. In tegenstelling met andere jaren, toen gewoonlijk in twee ploegen van min stens 12 schutters werd geschoten, werd thans aangevangen met 12 deelnemers. De uitslag is als volgt: le vogel: romp G. A. Hogendijk, Haar lem; kop W. J. Driessen, Castricum; vleugel G. A. Hogendijk; vleugel J. de Greef, Warmon; staart VV. J. Driessen en vlag G. A. Hogendijk. 2e vogel: romp A. Willemse, Zuid- Schalkwijk; kop J. Schrier, Warmond; vleugel J. v. Noort, Warmond; vleugel H. v. d. Berg, Noordwijkerhout; staart G. A. Hogendijk en vlag P. Koelewijn, Bakkum. 3e vogel: romp J. Schrier; kop H. v. d. Berg; vleugel P. Meiman, Vijfhuizen; vleugel J. Schrier; staart P. Koelewijn en vlag W. J. Driessen. 4e vogel: romp J. v. Steijn, Zuid- Schalkwijk; kop P. Meiman; vleugel W. v. d. Berg, Heiloo; vleugel A. Willemse; staart G. A. Hogendijk en vlag idem. Een vrij groot aantal toeschouwers sloeg deze wedstrijd gade. De Bakkummer kermis behoort thans weer tot het verleden. Zondag was het bezoek zeer slecht, wat zijn oor zaak vond in het meer dan slechte weer. De verschillende kermisvermakelijk heden en kramerijen zijn dan ook dien dag niet open geweest of slechts heel kort. Beter ging het den tweeden dag, hoewel toen aanvankelijk het weer zich ook slecht liet aanzien. Toen het echter in den namiddag droog werd, heeft men niet te klagen gehad over het bezoek. De stemming was heel goed, al zijn eenige jongelui die wat al te luidruchtig waren uit een café gezet moeten worden. Bazar voor de Vereeniging van Vrijz. Hervormden. De reeds dit voorjaar aangekondigde bazar ter kasversterking voor bovenge noemde vereeniging werd Dinsdagmid dag om 3 uur door de presidente van het dames-comité der bazar Mevr. Brat in het repetitielokaal „de Harmonie" aan de Groene laan geopend. Onder de genoodigden merkten wij o a. op het hoofd der Burgerlijke ge meente Beverwijk en Mevr. v. Hattum. In haar openingswoord bracht spreek ster o. m. naar voren dat deze bazar in t leven geroepen was om voor eens en altijd te breken met eene oude sleur om bij de leden gedurig aan te kloppen voor giften tot instandhouding der Vereen! ging. Dank bracht zij nog uit tot de dames van het comité, welke kosten noch moei te gespaard hebben tot het welslagen dezer fancyfair; zoomede aan de gevers en geefsters die door allerlei schenkin gen getoond hebben de vereeniging een warm hart toe te dragen. Ten slotte dankte mevr. Brat nog mevr. Honing en den heer L. Stiens welke aanstonds op zich zullen nemen de opening met zang en pianobegelei ding enkele oogenblikken aan te vullen. Daarna was het woord aan den burge meester, die den wensch uitsprak dat deze fancy-fair in elk opzicht aan het voorgenomen doel mag beantwoorden. Als slot kregen wij de begaafde stem van mevr. Honing te hooren, tegelijk met de uitmuntende begeleiding van den heer Stiens. In stede van den cathecheet Ds. v. Peursen, die verhinderd was de opening bij te wonen, was het de heer H. Blom die in korte trekken den dank van het bestuur vertolkte, waarna door een paar meisjes bloemen werden aangeboden aan mevr. v. Hattum en de pas genoem de zangeres. Rest nog te melden dat een paar lief tallige meisjes in de theeschenkerij wa ren, gekleed in echt oud Zaansche klee derdracht. Neutrale Middenstandsbond. De Neutrale Middenstandsbond hield Dinsdagavond een goed bezochte vergade ring in café van Gemeren. De voorzitter, de heer A. Greeuw Jr. open de, heette allen welkom en wees op de ern stige tijden die de middenstand doormaakt. In onze vorige vergadering aldus spreker heb ik de hoop geuit dat de volgende ver gadering onder gunstiger omstandigheden zou plaats hebben, doch het heeft niet mogen zijn. Tal van winkelzaken hebben hun reser ves opgeteerd en met groote verliezen ge werkt en of dat nog niet genoeg is zitten we opgescheept met de Zondagsluiting. Geen wonder dan ook dat de groote zaken in de steden daardoor zoo ernstig zijn gedupeerd dat men via de groote organisaties heeft be sloten zich tot den minister te wenden om de Zondagsluiting uit die Wet te lichten. En dan hebben we het rapport-Weiter, een rapport waarin men ons nog meer in den put wil helpen. De hooge salarissen laat men onaan getast en de kleine salarissen wil men be snoeien en het is juist die laatste catagorie waaruit de middenstand zijn kracht put. Is het aldus de voorzitter niet in- droevig dat Ged. Staten van Noordholland de salarissen van burgemeesters, secretaris sen en ontvangers met 6 pCt. korten en hun bovendien nog premievrij pensioen cadeau geven? Ook de hooge pensioenen laat men ongerept. Is het niet in-droevig dat het P. W. B in Noordholland een 3en adj.-directeur aanstelt op een aanvangsalaris van 80(X) en de Crisisvarkensver. een directeur op „slechts" 12000. Als het de regeering ernst is om te bezuinigen dan moet zij vooi gaan, dat zou meer geven dan dat de minister een beroep doet {in zijn radiorede) op de burgerij om sober te leven. Laten ministers en Kamer leden maar eens beginnen, daar ligt een terrein braak om de bezuiniging in praktijk te brengen. Spr. eindigde met den wensch diat de middenstand in deze ernstige tijden eens gezind zal zijn om aan den kwaden tijd het hoofd te bieden en hoopte dat men vast aan eengesloten de belangen van den midden stand zal behartigen. (Instemming). Ingekomen was een missive van het hoofd bestuur inzake de door de regeering inge stelde commissie die zal onderzoeken of een verstrekking in natura voor de werkloozen gewenscht is. De heer van Gemeren zag in de ministe- riëele bemoeiing een wenk om nogmaals een poging aan te wenden om den gemeenteraad te verzoeken om ook hier aan de werkloozen in natura te verstrekken en wel in samenwer king met „De Hanze". Waarschijnlijk neemt de raad nu een ander standpunt in.' Aldus besloten. Bespreking St. Nicolaasfeest. Het is, aldus de voorzitter, vanzelfsprekend dat wij geen beroep op de leden durven doen om een win kelweek te houden of iets anders wat veel geld kost. Wij stellen U voor om circulaires te verspreiden en te adverteeren mn de inge zetenen er op te wijzen dat men evengoed ter plaatse kan koopen. Aan de middenstanders is het dan om hun étalages aanlokkelijk te maken. De burgerij moet zien dat we even goed en goedkoop kunnen leveren dan in Alkmaar. Verschillende heeren gingen met het voorstel accoord, doch enkele meenden dat er voor den Middenstandsbond nog een ander terrein braak ligt. Is het, vroegen zij, niet droevig dat het gemeentebestuur beste dingen houdt (schilderwerk o.l. school en besteding rioleering) waar voor den aanne mer geld bij moet. De gemeente profiteert van de werkloosheid om de neringdoenden nog meer uit te buiten, 't Is droevig, doch men moet het zeggen. Tegenover de opmerking dat de zaken- menschen zelf wijzer moeten zijn, voerde men aan dat de honger de concurrentie doet ont staan, doch dat de overheid van dien toe stand niet mag profiteeren. Besloten werd om contact te zoeken met de Hanze om zoo doende wat te bereiken. Daarna bracht de voorzitter verslag uit van het congres te Arnhem en de heer van Gemeren van de Kamer van Koophandel te Alkmaar. In verband met de resolutie, die de verga dering in Arnhem aannam zullen de afdee- lingen een schriftelijk rapport krijgen van de debaters die het prae-advies van mr. Mole naar verwierpen en zich uitspraken voor minder overheidsbemoeiing, besnoeiing van hooge salarissen en andere zaken, die de middenstand nauw aan het hart liggen. In verband met het verslag van den heer van Gemeren zal de afdeeling zich tot de Tweede Kamer wenden om te verzoeken de rechtbank te Alkmaar te behouden. Daarna kwam in behandeling de overtre ding der maximumsnelheid in onze gemeente. Nergens is het zoo'n janboel als in Heiloo. Men jakkert maar raak, zoowel op den Rijks weg als op de binnenwegen. Hoe daarin ver andering (in casu verbetering) te krijgen, werd druk besproken. Men concludeerde dat de burgemeester het wel geloofde en de politie die Maandags al weet wat ze Zater dags ontvangt, doet evenmin wat. In Lim- men, waar naast de burgemeester de politie actief is, zal men het jakkeren wel laten. In het algemeen belang werd besloten om zich met een klacht tot den burgemeester, als hoofd der politie, te wenden. Bij de rondvraag kwam naar voren, wat de middenstand kan doen voor de leden. Uit een debat tusschen de heeren van Gemeren en J. Rus Czn. kwam de gedachte dat er hier nog veel te doen is. Op het gemeentebestuur, dat de burgers met zijn bestedingen uitbuit, werd critiek uitgeoefend. Waarom behandelt het gemeentebestuur de burgers niet op een wijze zocals het zelf wil behandeld worden, vroeg men. Waarom gaat men met leveranties (b.v. boomen en plantsoen) buiten de gemeente, waarom dupeert men de burgers door te laten inschrijven, waardoor bereikt wordt dat de zakenmenschen nog armer worden? Het is schande en een gemeentebestuur on waardig. Na een zeer uitvoerige discussie werd be sloten om een commissie te benoemen uit beide middenstandsbonden, die een rapport zal saamenstellen en aan de vereeniging zal uitbrengen. Genoemde commissie zal trach ten om te bereiken dat elke zakenman op zijn beurt werk of levering van de gemeente krengt tegen loon dat billijk is. In de com missie werden benoemd de heeren J. van Ge meren en J. Rus Czn., terwijl men de Hanze zal verzoeken om een tweetal leden aan te wijzen. Daarna sluiting. De afdeeling Heiloo van ,,De Macht van het Kleine" welke haar zetel te Haarlem en Heemstede heeft, bestaat 25 jaar. Deze vereeniging geeft verpleging aan toeval lijders en wel op neutralen grondslag. Ter gelegenheid van het jubileum van deze afdeeling die in stilte heel wat werk ver richt zal hier Zondag 10 uur een gedenk- dienst in de Ned. Herv. kerk plaats hebben waar de heer J. Kortehoeve uit Heemstede voorgaat. Het kerkbestuur der Ned. Herv. gemeente stond welwillend het gebouw af, terwijl ds. Bloemhoff ook zijn volle medewerking toe zegde. KORTE BERICHTEN. De Amsterdamsche hoofdinspecteurs Broekhoff, Van IJsendijk en Mouwen zijn tot commissaris van politie te Amsterdam benoemd. In de r.-k. kerk De Liefde aan de Bil- derdijkstraat te Amsterdam is uit een offer blok 500 gestolen. Het blok was in vier weken niet geledigd; eenige leden van het kerkbestuur, die ontdekten wat geschied was, hebben bij de politie aangifte gedaan. In den nacht van Maandag op Dinsdag is ingebroken in het gebouw van het Centraal bureau voor ambtenaars zaken aan de Mau- ritskade te Den Haag. Uit een geldkistje werd een bedrag van ongeveer vijf gulden meegenomen. De buiten was dus gering. Vrijdag aa. is het 25 jaar geleden dat de heer J. L. Verveen werd oenoejnd tot bur gemeester der gemeente KetheL

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7