DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN randspiritus Ho. 243 Vrijdag 14 Ociober 1932 134e Jaargang Uil het %u BjOQeliifisch OmciicfU ^Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het gebeele Rijk 2.50. L.osse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contractei, rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drio bladen Den Haag, 13 Oct. 1932. De Tweede Kamer is heden weder bijeenge komen met de bedoeling tot 23 December te blijven zitten en niet vóór de afdoening der Rijksbegrooting 1933 naar huis te gaan. Voor de vergadering van heden waren een aantal conclusies en kleinere ontwerpen aan de orde gesteld alvorens men in behandeling nam het ontwerp op de instelling van be drijfsraden. Het eerste punt der agenda van heden was de conclusie van de commissie voor de Rijks uitgaven over de herhaaldelijk reeds bespro ken briefwisseling tusschert de Rekenkamer en den minister van onderwijs betreffende het beheer der universitaire klinieken te Utrecht, in het bijzonder rakende de positie van het personeel, welke aan de controle der Reken kamer zou ontsnappen. De commissie acht te dezen toestand onwettig en op grond daar van pleitte de heer Tilanus (c.h.) voor een nadere wettelijke regeling. De betrokken minister achtte dit niet doen lijk omdat de klinieken een privaatrechtelijk karakter zouden dragen, doch bij het monde ling debat erkende hij de mogelijkheid en wenschelijkheid van een wijziging der comp tabiliteitswet. De heer Tilanus trok daarop zijn amendement in en de conclusie der com missie werd zonder herstemming goedge- keurd. Een wetsontwerp betreffende het in beheer van anderen overbrengen van rijkswegen en omgekeerd, strekkende cm administratieven omhaal te voorkomen werd na een niet altijd belangwekkende gedachtenwisseling over te ruime machtsdelegatie aan de regeering hier bij gegeven en aanneming van een amende- ment-Bongaerts (rjc.) om die vrijheid te be perken tot die wegen, welke behooren tot het wegenplan, zonder herstemming goedge keurd. Het ontwerp tot goedkeuring van het ver drag van Geneve betreffende den gedwongen of verplichten arbeid, leverde den heer Qa- mer (s.d.a.p.) stof tot een vrij uitvoerige rede. In beginsel ging de spr. accoord met het ont werp, keurde echter af, dat in Indië nog vele vormen van gedwongen arbeid (o.a. heere diensten en diensten op particuliere lande rijen) zulen blijven voortbestaan. De heer Joekes (v.d.) had ook wel kritiek; hij wees echter op de verbeteringen op het gebied der heerediensten, terwijl hij niet wil de verzwijgen, dat een al te radicale afschaf fing daarvan op dit oogenblik te veel geld zou kosten. Van de gelegenheid maakte de spr. gebruik om nadruk te ivgen op het rechtstreeks nuttig effect van dit verdrag. De heer Beumer (a.r.) getuigde van zijn geringe belangstelling voor het ontwerp, doch zette daarnaast de volkomen overbodig heid van de voorgedragen regeling voor ons, ook voor Ned.-Indië, uiteen. De toestanden in Indië zijn zelfs veel beter dan die welke het verdrag gewenscht acht. Als het verdrag niet door ons werd aanvaard, zou dit geen verandering voor ons rijk geven. De minister van koloniën, de heer De Graaff sloeg de ontworpen conventie toch hooger aan dan mr. Beumer. In ieder gevai verwachtte hij heilzamen invloed er van voor de toekomst. Aan de leden, die kritiek hadden uitgeoefend beloofde de minister overweging van hunne opmerkingen, waarvan hij vele in beginsel beaamde. Het wetsontwerp werd hierna aangenomen met 51 tegen 15 stemmen. Hierna hield mevr. De VriesBruins (s.d.a.p.) hare interpellatie over de opheffing van de kweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam en lichtte de volgende vijf vra gen toe: 1. Is de minister niet van oordeel, dat uit stel van de beslissing tot opheffing van de Rijkskweekschool voor Vroedvrouwen te Am sterdam, mede in verband met de besprekin gen, die in November en December 1924 bij de ^behandeling van hoofdstuk X der Rijks- begrooting over 1925 hebben plaats gehad naar aanleiding van de voorgestelde verhoo ging der subsidie voor de Wilhelminaschool te Heerlen, meer in overeenstemming zou zijn geweest met de rechten der Kamer? 2. Is bij het totstand komen van bedoelde beslissing de opleidingsgelegenheid voor vroedvrouwen in ons land aan de drie be staande scholen in haar geheel onder oogen gezien? 3. Acht de minister het in verband met de toekomst van de verloskundige verzorging in ons land verantwoord, om één van de bei de Rijksscholen geheel buiten werking te stel len? 4. Weegt de bezuiniging, die met het slui ten van de school te Amsterdam wordt ver kregen, op tegen de groote nadeelen, die deze opheffing zou meebrengen? 5. Is de minister alsnog bereid om, indien het mogelijk is door bezuiniging het verlies op de exploitatie zoo gering mogelijk te ma ken, de Rijksschool te Amsterdam weer in haar geheel te laten functionneeren Minister Ruijs de Beerenbrouck beant woordde de interpellatie. Hij wees er op dat reeds in 1924 gedacht is aan de opheffing van een der rijkskweekscholen voor vroed vrouwen. Toen is de zaak niet doorgegaan, doch de feiten hebben het denkbeeld van op heffing weer naar voren gebracht: er zijn te weinig leerlingen voor de bestaande twee rijkskweekscholen. Dit klemt nu te meer nu de financieele toestand zoo benard is ge worden, dat het een weelde is twee scholen te handhaven. Daarom is na overweging be sloten tot opheffing van die te Amsterdam en die te Rotterdam te handhaven. Het be sluit daartoe mocht de regeering nemen zon der de Staten-Generaal er in te kennen. De ernst der tijden drong tevens spoed te maken met de opheffing van de school vóór den aanvang van den cursus. De Kamer kan al tijd nog achteraf de regeering ter verant woording roepen. Er blijft naar 's ministers overtuiging voldoende hulp op het gebied van kraamverzorging. De opheffing der school brengt het rijk voordeel op, al is het wellicht een nadeel voor Amsterdam. Maar daar mag het Rijk zich in dezen niet om be kommeren. Door bezuiniging was de instand houding der school niet mogelijk; in ieder geval brengt de opheffing een winst van 50.000 voor 's lands kas. Wil de gemeente Amsterdam de school handhaven, dan wil de regeering zich zeer tegemoetkomend betoo- nen en alle medewerking verleenen. Mevr. De Vries—Bruins (s.d.a.p.) repli ceerde en betoogde de noodzakelijkheid van de handhaving der school ten gunste van de volksgezondheid. Amsterdam behoeft daar niet voor te zorgen, zoomin als de provincie Spr. overweegt nog de indiening van een mo tie ten gunste van een handhaving der school. Zoo noodig zal zij deze indienen. Mevr. Bakker—Nort (v.d.) betreurt even zeer de opheffing van de school te Amster dam. Eenige bezuiniging van beteekenis zal er het gevolg niet van zijn. Nadat als hekke- sluiter voor dezen dag de heer Goseling (r.k.) zich had doen kennen als tegenstander van de opheffing der kweekschool verdaagde de voorzitter de verdere behandeling der zaak tot Vrijdag. DE FRANSCH-BRITSCHE BESPREKINGEN. Het doel is de algemeene ontwapenings onderhandelingen uit de impasse te helpen. Zooals men weet worden te Londen door MacDonald en Herriot besprekingen gevoerd de ontwapening betreffende. De Fransche mi nister-president Herriot is daarvoor expres naar Engeland overgestokeu. Gister hebben de onderhandelingen eenige uren in beslag genomen. Heden zullen zij worden hervat. Herriot heeft met den Franschen ambassa deur te Londen, Fleuriau en de heeren Al phand en Ray die hem op zijn reis vergezel len, de lunch gebruikt bij MacDonald in Downingstreet waar zij voorts ontmoetten Lord Hailsham en andere ministers. Later in den middag werden de besprekin gen voortgezet. Zij duurden twee uren. Me degedeeld wordt, dat zij van zeer vriend- schappelijken aard zijn en morgenochtend om tien uur zullen worden voortgezet, waarna het volledige communiqué zal worden ver strekt. Herriot is voornemens hedenmiddag om vier uur naar Parijs terug te keeren. Gisteravond heeft Sir John Simon een diner gegeven in Claridge ter eere van den Franschen premier. Tot de aanwezigen be hoorde MacDonald. Het verluidt dat gister niets is gebeurd dat invloed zou kunnen hebben op het voorstel dat door de Britsche regeering is te berde ge bracht en dat in principe is aangenomen door Frankrijk, Duitschland en Italië, welke viei» mogendheden in de naaste toekomst een conferentie zullen houden. Het doel van de bijeenkomst van gister stond niet in verband met deze onderhande lingen, maar diende er slechts toe een open hartige gedachtenwisseling mogelijk te maken nopens de methoden tot wegneming van de hinderpalen welke de algemeeiv ontwape ningsonderhandelingen in den weg staan. Het ligt niet in de bedoeling werkzaamhe den te verrichten welke resorteeren onder den Volkenbond of welke door de ontwapenings conferentie worden behandeld. De bedoeling der minister-presidenten is veeleer de ontwapeningsconferentie te assis- teeren om haar werkzaamheden te kunnen yoortzetten. De besprekingen van gister wrren alleen op dit doel gericht. De informeele gedachtenwisseling heeft aan beide zijden voldoening gegeven. Van welingelichte, niet-officieele, Fransche zijde is gisteravond verklaard, dat Herriot den Engelschen premier reeds in groote lij nen het Fransche ontwapeningsplan heeft medegedeeld. Het zou evenwel niet juist zijn reeds thans van een uitgewerkt plan te spre ken. Herriot schijnt te trachten eventuee'.e tegen-voorst ellen van MacDonald in zijn plan te verwerken. Feitelijk zou Herriot be oogen een algemeen ontwapeningsplan, een consultatief plan, regionale veiligheidsver dragen tot stand te brengen, terwijl hij er ook naar zou streven een internationale strijdmacht te vormea Van Fransche zijde wordt gesproken over een tegenplan van MacDonald tegen het Fransche ontwapeningsontwerp. In dit tegen- plan zou de principieele erkenning van de Duitsche gelijkgerechtigdheid zijn opgeno men. De besprekingen van Herriot met MacDo nald zouden er toe moeten bijdragen in deze richting een oplossing tot stand te brengen. Uit de tot nu toe door de Engelschen uitge sproken zienswijze, krijgt men den indruk dat MacDonald met succes heeft getracht de be spreking van plannen op den achtergrond te dringen, welke niet direct samenhanken met dringen, welke niet direct samenhangen met te Geneve weder op gang te brengen. Tijdens het onderhoud heeft, aldus wordt verklaard, MacDonald zich bereid verklaard ook de kleinere mogendheden tot de bespre kingen der groote mogendheden toe te laten. Betreffende den zetel der conferentie is men het nog niet eens geworden. Het is mo gelijk dat MacDonald niet zal persisteeren bij de aanwijzing van Londen, als zetel der conferentie. o Begrijpelijkerwijze bestaat er bij de Parij- sche pers groote belangstelling voor de reis van den minister-president naar Londen, waarvan men een opleving der ontwapenings onderhandelingen te Geneve verwacht. De bladen verheelen echter niet, dat tusschen de opvatting van Herriot en van het Engelsche Foreign Office nog een vrij groot verschil van meening bestaat over de wijze, waarop men de Duitsche regeering genoegdoening kan geven. In de „Echo de Paris" schrijft Pertinax, dat MacDonald zeer waarschijnlijk zal trachten Herriot te bewegen tot besluiten, die er op gericht zijn, Duitschland weer tot deelne ming aan de besprekingen te Geneve te be wegen. Herriot zal zich echter tegen alle on derhandelingen verzetten, die buiten het ka der van een zuiver vriendschappelijke ge dachtenwisseling vallen. Hij zal op niets ingaan, dat gelijk staat met een definitieve oplossing van de door Duitschland gestelde kwestie. De „Petit Parisk gelooft niet, dat Mac Donald den Frartachen minister-president een vast omlijnd plan zal voorleggen. Her riot zal echter zijnerzijds trachten, MacDo nald er van te overtuigen dat het besté mid del om te Geneve uit het slop te geraken is gelegen in de verdediging van den vrede op den grondslag der bestaande verdragen en door gemeenschappelijk optreden. De Londensche pers wijdde gister de mees te aandacht aan het pasgepubliceerde Blauw boek over de conferentie van Ottawa, doch sommige bladen bevatten niettemin nog be schouwingen over de besprekingen die Her riot gister met MacDonald zal voeren. De diplomatieke medewerker van de „Dai ly Telegraph" schrijft, dat het onderhoud tusschen MacDonald en Herriot niet meër zal zijn dan het geven van een duidelijke uit eenzetting van den toestand. Bij de behande ling van de kwestie, hoe men Duitschland ter Ontwapeningsconferentie weer aan de conferentietafel kan terugbrengen zal Mac Donald het Engelsche standpunt uiteenzetten in hoeverre naar Engelsche opvatting aan den Duitschen gelijkgerechtigdh^dseisch te gemoet kan worden gekomen. Het nieuwe Fransche ontwapeningsplan is zoo omvang rijk en zoo ingewikkeld, dat het van te voren een nauwkeurig onderzoek van deskundigen noodzakelijk maakt. Bovendien moet van te voren het standpunt der Dominions worden gevraagd. Ten aanzien van het nieuwe con sultatieve pact moet er rekening mede wor den gehouden, dat de Amerikanen zich de handen niet van te voren willen laten binden zoolang zich geen noodgevallen voordoen. Nog minder zijn zij bereid de voordeelen en voorrechten van een neutrale mogendheid op te geven. De besprekingen tusschen MacDonald en Herriot kunnen wellicht de vraag ophelderen of binnenkort een conferentie der Locarno- mogendheden te Geneve of in een andere plaats kan worden verwacht. Bij aankomst te Londen heeft Herriot verklaard, dat hij groote prijs stelt op een hervatting der ont wapeningsonderhandelingen. Hij en MacDo nald hoopten wegen te vinden om Duitsch land weer naar Gerieve terug te voeren. machtsmiddelen van den staat misbruiken door partijpolitiek, dan is ingrijpen geboden. Oldenburg bijvoorbeeld kan zich fantastische dingen veroorloven, zonder orde en rust in gevaar te brengen. Maar als een regeering de beschikking heeft over 200.000 politie agenten en bovendien over het IJzeren Front, dan heeft de rijkspresident meer reden tot een handelend optreden. Dr. Gottheiner verklaarde, dat de rijksre geering protesteert tegen de opvatting, dat zij schuld zou hebben aan de toestanden, die de maatregelen van 20 Juli ten gevolge heb ben gehad. Hij las daarop een telegram van Von Gayl voor, waarin de rijksminister o.a verklaart, dat hij zich herinnert, dat Seve- ring heeft gezegd, dat de aanstelling van een rijkscommissaris voor Pruisen zich niet lang meer zou kunnen laten wachten. Dr. Brecht neemt stelling tegen het ver wijt, dat Pruisen tegenover het rijk een drei gende houding heeft aangenomen. Dr. Bumke protesteerde er tegen, dat de persoon van den rijkspresident' bij de zaak werd betrokken. Geheimrat Anschuetz uitte zich daarop over de vraag, wanneer van art. 48 al. 2 ge bruik kan worden gemaakt. Alinea 2 veron derstelt belangrijke verstoringen van orde en rust, onverschillig of die worden veroorzaakt door Oldenburg of door Pruisen. Grenzen voor een rijks-ingrijpen zijn alleen te vinden in de zelfgebondenheid van dat ingrijpen en vooral in de evenredigheid van de aan te wenden middelen. Het Staatsgerechtshof zal hebben uit te maken, of de aangewende mid- delen inderdaad evenredig zijn geweest. Dr. Gottheimer verklaarde daarop, dat de rijkskanselier hem telegrafisch had opgedra gen het volgende te verklaren: „Onderhandelingen of overeenkomsten als aangegeven in de verklaring van den verte genwoordiger van de rijksregeering van 11 October zijn noch door mij persoonlijk Doch in opdracht van mij door tusschenpersonen gevoerd of gesloten, en wel ook niet vóór ik rijkskanselier werd". Het standpunt van de rijksregeering inza ke de benoeming van ambtenaren wordt door Dr. Gottheiner aldus samengevat, dat de rijkscommissaris ondanks het provisoir ka rakter van zijn functie het recht heeft, maat regelen met voortdurende werking te nemen. De doelmatigheid in ieder speciaal geval is ter beoordèeling van den rijkscommissaris en kan niet het onderwerp van bespreking door het Staatsgerechtshof uitmaken. Dr. Bumke stelde daarop de rijksregeering de vraag, of er rekening mede moet worden gehouden, dat het rijkscommissariaat in Prui sen binnenkort zal eindigen en of er nadere bijzonderheden over kunnen worden medege deeld, onder welke voorwaarden men zou kunnen besluiten tot opheffing van de veror dening van 20 Juli. In het verdere verloop van het proces Prui senRijk voor het staatsgerechtshof werd een verklaring van rijksminister van binnen- landsche zaken von Gayl benevens een tele gram van den rijkskanselier bekend gemaakt waarin o.a. medegedeeld werd, dat de rijks kanselier noch persoonlijk, noch door een door hem aangewezen tusschenpersoon met Hitier onderhandelingen heeft gevoerd of overeenkomsten heeft aangegaan. HET PROCES PRUISEN CONTRA HET RIJK. Bij de voortzetting van het proces Pruisen contra het rijk is het Staatsgerechtshof over gegaan tot de bespreking van de voorwaar den voor de behandeling van alinea 2 van art. 48. Dr. Bumke wierp daarbij verschil lende vragen op, o.a. deze, of Pruisen op het standpunt staat, dat, wanneer de schuld van het in gevaar brengen van orde en rust aan het rijk moet worden gegeven, de rijkspresi dent geen recht had op grond van art. 48 al. 2 in te grijpen. Proff. Schmitt sprak vervolgens over de voorwaarden voor een ingrijpen. Zoowel op grond van art. 48 al. 1 ex al. 2 kan de rijks- president ingrijpen, wanneer hem dat uit po litieke overwegingen noodig schijnt. Wan neer een landsregeering of een Landdag de Hsultkool gedrenkt In brandspiritus, idoaal middel voor het aanmaken van Uw haard. Splritusvarkoopkonl. „Bergen op ZoomDelff ring der banken en der sleutelindustrieën, de planmatige leiding van het economisch leven tot het welzijn van het geheel docfr een socia- listischen staatswil. Hoe meer Nat.-soc. in den rijksdag, hoe meer baronnen in de regee ring. Slechts over den bereidwillig toegekeer- den rug van Hitier is von Papen aan de macht gekomen. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Japan en Mantsjoerije. Het telegraafagentschap Sjimboen Rongo heeft een bericht gepubliceerd volgens het welk de Japansche regeering heeft besloten in de Volkenbondsassemblée voor te stellen het besluit nopens het rapport-Lytton later te nemen. Deze Wensch wordt gemotiveerd met 't feit, dat de Mantsjoerijsche reg. drie of vier jaar respijt moet worden gegeven om te bewijzen, dat de in 't rapport-Lytton ver vatte beschuldiging dat Japan de vorming van de Mantsjoerijsche regeering heeft ge steund, niet juist is. Japan heeft een econo misch belang bij Mantsjoerije en hoopt, dat te dien tijde ook daar orde zal heerscnen. Njeuwe activiteit van het Roode Leger bij Hankau. „Northchina Dail News" schrijft, dat de communistische troepen, na hun nederlaag 'n nieuwe actie hebben ingezet tegen de Chi- neesche regeéringstroepen en zijn opgemar cheerd tot in de omgeving van Hankau. Zij trachten Hankau te omsingelen. Mantsjoerijsch autoriteit neerge slagen. Het lid. van den Mantsjoerijschen staats raad, Liji Sjoen werd, terwijl hij in zijn hotel te Tsjangtsjoen zat te dineeren door den gouverneur van Heilung Kiang generaal Sji Yoeon met een bijl aangevallen en neer geslagen. Hij werd zoo ernstig gewond, dat men voor zijn leven vreest. Generaal Sji Yoan beschuldigd Li Ji Sjoeng ervan hem te heb ben willen dwingen den gouverneurs post op te geven. De zaak heeft in Tsjangtsioer groot opzien gebaard. CYCLOON OVER EEN DORP. Gisteravond is in het dorp Laudenbaeh bij Weinheim door een hevige cycloon geteisterd. In het Zuidelijk en het Oostelijk deel van het dorp werden van ongeveer 150 huizen de daken afgerukt. Ruim 200 ooftboomen werden uit den grond gerukt. De wegen zijn met dakpannen en puin bedekt. Er deden zich ge lukkig geen persoonlijke ongevallen voor. SOC.-DEM. OPROEP AAN HET DUITSCHE VOLK. De „Vorwaerts" publiceert een oproep van het bestuur van de soc.-dem. partij onder het opschrift „Aan het Duitsche Volk". Hierin wordt o.a. gezegd: Rijkskanselier von Papen heeft met zijn redevoering in München de democratische republiek den oorlog verklaard. In plaats van een staatsmacht, die van het volk uitgaat, wil von Papen het conservatieve begrip bij de genade gods stellen. Hij eischt voor de landen de „grondwetsautonomie", d.w.z. het recht monarchie en klassenkiesrecht weer in te voeren. Hij verklaart, dat zijn regeering den wil en de macht heeft de grondwet te veran deren. Hij zal echter voor zijn reactionnaire plannen noch een tweederde meerderheid in den Rijksdag, noch een meerderheid van alle kiesgerechtigden bij een referendum kunnen winnen, zonder dewelke een hervorming op grondwettige wijze niet mogelijk is. De hem ten dienste staande pers geeft ondubbelzinnig te kennen, dat dat zal geschieden langs der. weg van een staatsgreep, door middel van inbreuk op den grondwet. Wanneer het regiem der jonkers de dictatuur van het grootgrondbezet in den grondwet worden ver ankerd, dan wordt daarmede het drukken der loonen en het drukken der ondersteuningen vereeuwigd. De sociaal-democratie stelt zich te weer tegen de plannen van de regeering der baronnen en bereidt zich tot den tegen aanval voor. Volksgenooten, eischt met ons de onteige ning van het grootgrondbezit, de socialisee- DE POLITIEKE LEIDING VAN HET VOLKENBONDSSECRETARIAAT. In de geheime onderhandelingen van di commissie van 14 leden voor de reorganisatie van de politieke leiding van het Volkenbonds secretariaat is gister overeenstemming be reikt tusschen de mogendheden over een reor ganisatie van het secretariaat. Hierbij wordt rekening gehouden met alle Duitsche verlan gens. OVERVAL VAN S.A.-LEDEN OP STAHLHELMLEDEN. Van Stahlhelmzijde wordt medegedeeld, dat in den afgeloopen nacht omstreeks mid dernacht in het stadsdeel Harvestehude een groep jonge Stahlhelmers door S.A.-leden is overvallen. Andere Stahlhelmers schoten te hulp. Een hunner werd door twee messteken zwaar gewond. Twee jonge Stahlhelmleden kregen eveneens messteken. Door de S.A.- leden werden ongeveer 20 pistoolschoten ge lost, die echter hun doel misten. De man, die de meeste schoten had gelost, werd door de Stahlhelmers gevangen genomen en in han den gegeven van de politie. De overige S.A.- leden ontkwamen. FAMILIETWIST ONDER ZIGEUNERS. Vier zwaar gewonden. Gister, op den vooravond van den veemarkt van Wartenburg, is het tusschen eenige zi geuners tot een twist over familie-aange legenheden gekomen. In den loop van den twist wondde de zigeuner Ludwig Herzberg, een reeds verscheidene malen met gevange nisstraf bestraft, gewelddadig mensch, met een scheermes vier andere zigeuners zwaar. Ten slotte vuurde Herzerg 6 maal naar de samengestroomde menigte, waarbij een bloed verwant van een reeds zwaar verwond zigeu ner een kogel in den dij kreeg. Na een wilden jacht slaagde de politie er ten slotte in den man gevangen te nemen en naar de gevange nis over te brengen. Naar men zich herinnert, had de vrouw van Herzberg kort geleden in Berlijn een overval gepleegd op een naaister. Zij wordt door de politie nog gezocht. HET VERDRAG VAN OTTAWA GERATIFICEERD. Voor de Fitsji-eilanden. De overeenkomst vapgOttawa is gistermor gen geratificeerd door ae wetgevende com missie voor de Fitsji-eilanden. De Fitsji- eilanden zijn hiermede de eerste, welke de overeenkomst van Ottawa hebben geratifi ceerd. COMMUNISTISCHE OPSTAND TE BULGARIJE. Volgens te Londen uit Bulgarije Ontvan gen berichten is in Zuid-Bulgarije een com munistische opstand uitgebroken.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1