Amsiecdamsche !Bcucs £v' tBiiitwland, Wereldspaardag 31 October. h W JCunst m Wetenschap DE POLITIEKE LEIDING VAN HET VOLKENBONDSSECRETARIAAT. Geen overeenstemming. IN AANBOUW ZIJND HUIS INGESTORT. Twee personen zwaar gewond. DE AANSTAANDE GRONDWETS HERVORMING IN DUITSCHLAND. BLOEDIGE BOTSINGEN OP MINDANAO. 6 dooden. OP 111-JARIGEN LEEFTIJD OVERLEDEN. DE DIRECTIE VAN DE DUITSCHE RIJKSBANX TEGEN DE CONTIN- GENTEERINGSPOLITIEK. De brief van het directorium der Rijksbank. Het Rijkskabinet heeft zich gister in aanwezigheid van den president der Rijksbank Dr. Luther o. m. bezig gehou den met het schrijven van het directo rium der Rijksbank dat betrekking heeft op de contingenteeringspolitiek. GEVECHTEN TUSSCHEN MOHAM MEDANEN EN SIKHS. 14 dooden. BRUTALE JUWEELENDIEFSTAL. ROOFOVERVAL TE DUSSELDORP. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Japansche militaire trein in talud gereden. AMOKLOOPER IN LETMATHE. r$IROOP FAM El ave van 15 Oct. 1932 van Hoordhollandsch Landbouwcredie» N. V. fl fl geweldige linksche van den wethouder en ik, arme, van mij blijft heelemaal niets heel. De burgemeester voelt de zaak aan zooals het behoort en spreekt woorden van troost tot de betrokkenen, woorden zocals een goed va der betaamt. Maar dan toch (vader dui zendmaal excuses) wijkt ook hij af van dit goede pad en verwijt de organisaties der ge dupeerden gebrek aan medegevoelen met „de menschen van de lichtbedrijven". Als een schip strandt, als een trein de railleert, wordt naar de oorzaak gezocht dooi onpartijdigen en b ij verzuim den schul dige gestraft. Nu de gedupeerden een der gelijke procedure vragen en deze toevallig uit hoofde van hun maatschappelijke functie tegen verdere overheidsinmenging zijn, heet het een hetze tegen het radiobedrijf ?n draagt men den kapitein-machinist zelf het onderzoek op. Bij trein- of bootramp zijn de slachtoffers „het groote publiek" nier zijn het de kringen waaruit de raadsmeerderheid haar kiezers niet recruteert. Wat is politiek toch een raar ding. Een stroohalm in deze zaak rest ons nog namelijk het rapport van den directeur. En nu ik gisteren toch eenmaal tot de raadszaal als gelijke ben toegelaten, zou ik graag van mijn kortstondig raadlidmaatschap gebruik willen maken om van den directeur te eischen dat in zijn rapport wordt opgegeven de ma ximum-belasting van de doorgeslagen trans formator in de Ridderstraat, de topbelasting van de norma'e aansluitingen aan deze transformator, de belasting van de straatver sieringen en daarenboven de capaciteit van de Oudegracht-illuminatie. Met deze vier cijfers, die te controleeren zijn en een lijstje van de diensturen van administratief- en technisch personeel der lichtbedrijven in de laatste maanden en haar verdeeling over de resp. bedrijven, zou ten zeerste gediend zijn: allereerst het algemeen belang maar daar naast de nieuwsgierigheid van Uw dankbare plaatsgebruiker. OPMERKER. OVNOODIGE AFSLUITING VAN NATUURSCHOON. Zeer geachte Redactie. Met volle instemming las ik in Uw 'Avondblad van 12 dezer het artikel on der bovenstaanden titel, waarin om. was opgenomen de vraag, waarmede zich ds heeren Voüte en Zeiler nopens dit on derwerp hebben gewend tot het College vr.n B en W. te Bergen. Inderdaad is de hier aangeroerde zaak een zeer ernstige en daarom spijt het mij conerzijds, dat voornoemde heeren ge meend hebben met den bedoelden stap hunnerzijds in dezen vorm te kunnen volstaan, anderzijds, dat het juist twee leden van den raad der gemeente Ber gen zijn geweest, die zich over de han delingen van de provincie ter zake schending van Natuurschoon meenen te moeten beklagen. Ik vrees n.1. met groote vreeze, dat, indien te ziiner tijd door het college vaa B. en W. aan de betrokken prov'nciale autoriteiten zal z'ji. r kennis gebracht de inhoud van het schrijven van de heeren Voüte en Zeiler, deze autoriteiten zulH.i antwoorden: „Gij ziet wel den splinter in ons provinciaal oog, doch niet den balk in Uw gemeente oog!" Wat toch is het geval? Ook in het ge meentelijk natuur-reservaat is men krachtig doende om de natuur te „ver fraaien". Overal stuit men op omraster de perceelen (lang niet fraai om te zien!) rechts en links van bestaande wegen is prikkeldraad gespannen en worden witte paaltjes met kwistige hand over het duin verspreid. Over die witte paaltjes een enkel woord, omdat derzelvcr beteekenis op het eerste oog niet direct duidelijk is. Men moet daartoe de op talrijke plaat sen aangebrachte verklaringen lezen, welke ter kennis van het publiek bren gen, dat zich tusschen meergenoemde paaltjes het pad bevindt! Op gelijk 1 wijze stellen bij legermanoeuvres twee infan teristen verbonden door een touw een brigade voor! Der waarheid getrouw moet echter worden toegegeven, dat tusschen de paaltjes inderdaad op meer dere plekken een mul zandspoor loopt. Dit spoor is blijkbaar öf met opzet ge maakt door de zachte en voerende be staande moslaag te verwijderen of het is ontstaan door het transport met wagens of karren, welke de meergenoemde paaltjes en verklaringsborden naar de plaats hunner bestemming moesten ver voeren. Welke de oorzaak is, alleen hierdoor is reeds aan het duincomplex, dat indertijd met aller hulp werd aange kocht om het „in den ongerepten toe stand waarin het zich bevond, onge schonden voor het nageslacht te be waren", méér schade toegebracht dan ooit door de in evenredigheid met de oppervlakte, schaarsche bezoekers van deze duinen in tientallen jaren met op zet had kunnen worden toegebracht. Dat deze aanleg van paden natuur lijk een gereede aanleiding is om nu het "wandelen buiten die paden ,strengstens zu untersagen" en dit verbod op zijn beurt weer den volke kond wordt gedaan door de benoodigde art. 461 W. v. S.- bordjes, zulks behoeft geen nader be toog. De handhaving dezer bepaling over een terrein van 90 H.A. zal echter in de practijk wellicht eenige moeilijkheid met zich brengen. Dit alles evenwel moge geen bezwaar zijn, als het doel „corriger la nature" maar bereikt wordt! Bergenaar. Naschrift. Men deelt mij mede, dat deze padenmakerij dient om de werke- loozen aan werk te helpen. Ik beken nederig ongelijk te hebben geha 1 met het uiten van mijn bezwaren, want werkverschaffing bovenal! (Ook wij oordeelen het niet noodzake lijk, dat in het Berger natuurreservaat in bepaalde gedeelten het publiek langs paden wordt geleid, door puntdraad en paaltjes. Dit is echter geheel iets anders dan de afsluiting van een duingebied, zooals dit door het Provinciaal Bedrijf plaats heeft. Volgens de bouw- en wo ningverordening is men in Bergen ver plicht voor een verandering van terrein afscheiding toestemming van de ge meente te vragen. De raadsleden zijn met hun vragen bij B en W. wel aan het juiste adres, aangezien deze ook voor het plaatsen van het hek toestemming hebben moeten verleenen. Red. Alkm. Crt.) De geheime zitting van de commissie van veertien, die gisteravond om 22 uur 30 zou beginnen, is eerst om 23.30 aangevangen, daar in de particuliere vertrekken van den secretaris-generaal, den voorzitter der com missie en den Duitschen gedelegeerde von Rheinhaben. Bij dit onderhoud is men er niet in geslaagd een overeenstemming tot stand te brengen. In verband hiermede is overeen gekomen de geheele kwestie der reorganisa tie van de politieke leiding van het volken bondssecretariaat uit te stellen tot de Novem- bervergadering. Naar gelijkluidend in alle kringen wordt verzekerd, zijn de onderhandelingen vastge- loopen op de Duitsche eisch, dat in de toe komst door geen enkele mogendheid meer dan twee leidende posten zouden mogen worden bekleed, welke eisch door de tegen partij niet werd aanvaard. De geheime zitting van de commissie van 14, die ingelicht werd over het resultaat van de vertrouwelijke besprekingen, werd na vijf minuten verdaagd tot hedenmorgen, wanneer nog een laatste poging gedaan zal worden een uitweg te vinden. Gister woedde in boven-Kassel bijna den geheelen dag een hevige storm, tengevolge waarvan een in aanbouw zijnd huis instort te. Aan het huis werkten op het oogenblik van het ongeluk 9 arbeiders. Twee hunner werden zwaar gewond. Een onderzoek, dat door de politie werd ingesteld, bracht aan het licht, dat er geen technische fopten waren begaan, maar dat alleen de buitengewone kracht van den storm de oorzaak is geweest van het ongeluk. De Duitsche rijksregeering heeft thans of ficieel de betrokken instanties van het rijks ministerie van binnenlandsche zaken op dracht gegeven een ontwerp uit te werken voor een grondwetshervorming. Voor dit ontwerp zijn de richtlijnen in groote trekken reeds opgesteld. Hieruit blijkt, dat de eigenlijke grondwets veranderingen tot een minimum zullen wor den beperkt, terwijl de overige veranderingen zoo veel mogelijk door eenvoudige maatrege len van bestuur tot stand zullen worden ge bracht. Wat Pruisen betreft, zullen slechts twee Phiisische' ihinisteries grondwettig als zelf standige ministeries blijven bestaan, n.1. het ministerie van binnenlandsche zaken en het ministerie van financiën. Verdere grondwets veranderingen zullen den Pruisischen land dag betreffen, die niet meer hej; recht zal krijgen om éénmaal, in den aanvang der wet gevende periode zijn standpunt te bepalen t. 0. v. den door den staatspresident, resp. rijks president benoemde regeering. Wanneer de landdag dan geen motie van wantrouwen aanneemt, blijft de Pruisische regeering ge durende de wetgevende periode van den landdag in functie, vooropgezet, dat de rijks dag als rijksregeering het vertrouwen niet opzegt, waarna de rijkspresident nieuwe be sluiten zou moeten nemen. De rijksregeering moet onafhankelijk ge maakt worden van de al te onzekere invloe den van de partij, resp. toevalsmeerderheden. Zoo zullen rijksdagbesluiten slechts genomen kunnen worden met een wettige meerderheid, dus niet met een meerderheid van de aanwe zigen. levens zal een eerste kamer naast den rijksdag worden ingesteld, die het recht zal hebben rijksdagbesluiten te verwerpen. Het ten val brengen van de rijksregeering zou aan dezelfde bepalingen onderworpen zijn. Al deze, de verhouding van rijksregeering tot rijksdag betreffende veranderingen zouden natuurlijk grondwetsveranderingen beteeke- nen. De eerste kamer zou gevormd worden uit den rijksraad'. Wat de samenstelling betreft, zal de rijksraad, welks leden door de landen benoemd worden, een derde uitmaken van de eerste kamer. Een gelijk aantal leden zal wor den gehaald uit den economischen rijksraad, dus uit de beroepsorganisaties en bonden, ter wijl een derde gelijk aantal uit persoonlijkhe den zal bestaan, die zich bijzonder verdien stelijk hebben gemaakt voor staat en volk en die door den rijkspresident zullen worden be noemd. De huidige rijksraad, de voorloopige eco nomische rijksraad, zouden verdwijnen. Het kiesrecht voor den rijksdag zal door verhooging van den kiesgerechtigden leeftijd en met de mogelijkheid van herstemmingen veranderd worden. De voor den rijksdag ge kozen Pruisische afgevaardigden zullen te vens den Pruisischen landdag vormen. Te Cotta op het tot de Philippijnen be hoorende eiland Mindanao is het gister tot ernstige botsingen gekomen tus schen inboorlingen en politiebeambten. Vijf inboorlingen en een politieman wer den gedood. In den ouderdom van 111 jaar is gis ter in Ballymascanlan in Ierland Mej. Katharina Plunkett, dochter van baron Plunkett, overleden. Op 22 November zou zij haar 112den verjaardag hebben gevierd. Als bijzonderheid vermeldt dit telegram nog, dat Katharina Plunkett in haar lange leven nog nooit in een auto of vliegtuig heeft gezeten en een buiten gewone afkeer had van radio. De „Deutsche Tageszeitung" maakt melding van een gerucht volgens het welk de directie van de Rijksbank een brief zou hebben gezonden aan de Rijks regeering waarin zij er met nadruk op wijst bij een doorvoering der contingen- teeringspolitiek niet in staat te zijn ver der de garantie te kunnen geven voor het op peil houden van de Duitsche va luta. Naar wij vernemen, is het juist dat de directie van de Rijksbank tot de Rijks regeering een dergelijke waarschuwing heeft gericht Nopens dit schrijven verluidt te be- voegder plaatse dat de Rijksregeering in overeenstemming met de Rijksbank con stateert dat over een interne briefwisse ling geen mededeeling kon worden ver strekt. Er kan evenwel worden vastge steld dat niet gesproken is over een in gevaar brengen van de valuta. De kwestie der contingenteeringspoli tiek is niet in het Rijkskabine behan deld en zou ook niet behandeld kunnen worden, aangezien de Duitsche commis sie nog niet teruggekeerd is van haar rondreis door Europa. Eerst na haar terugkeer, vermoedelijk in den loop der volgende week, zouden eventueele be slissingen kunnen worden genomen. In het Hissargebied, in den Pendsjab, is het tot een bloedige botsing gekomen tusschen Mohammedanen en Sikhs. 14 Mohammedanen werden gedood, 11 zwaar gewond. In het Strand te Londen hebben gis termiddag twee bandieten een buitenge woon brutale juweelendiefstal gepleegd, op een uur waarop het daar ter plaatse zeer druk is. Een der mannen sloeg plotseling het raam van een juweliers zaak in, de tweede greep de juweelen. Wel werd onmiddellijk alarm gemaakt, maar de dieven slaagden er toch in, in de menigte te ontkomen. Gister is de kassier van een veehandel door twee bandieten tegen den grond ge slagen en van zijn actenmap, inhouden de 1150 M., beroofd. De onverlaten zijn in een auto, welke zij te Duisburg had den gestolen, ontkomen. Volgens berichten uit Charbin is op den Chineeschen' Oosterspoorweg als ge volg van een aanslag een Japansche mi litaire trein ontspoord. De locomotief en vier wagens zijn van den spoordijk gestort. Volgens nog niet bevestigde mededeelingen zouden 21 soldaten zijn gedood en 65 ernstig gekwetst. De aan slag is gepleegd door Chineesche vrij scharen. In de nabijheid van het politiebureau in Letmathe (Duitschland) kreeg een ze kere Karl Sommer oneenigheid met zijn vader, die echter spoedig door de politie werd beslecht. Op den thuisweg echter brak de ruzie opnieuw los, waarbij de zoon plotseling een mes te voorschijn haalde en zijn vader neerstak. Vervol gens ijlde de man als een razende door de straten. Toen hem ondenveg een vrouw met haar zoon ontmoette, stak hij beide neer. Hierop rende hij verder. Achtereenvolgens verwondde hij toen een zoon van den kolenhandelaar Ley met een messteek op ernstige wijze, en een zekere Hugo Brandenburger, dien hij mét een steek in de hartstreek zoo zwaar wondde, dat de dood bijna onmid dellijk intrad. De dader is gearresteerd. TITULESCU OVER DE BETREKKINGEN VAN ROEMENIE MET SOVIET-RUSLAND EN FRANKRIJK. Alvorens Woensdagavond Parijs te ver laten heeft de nieuwe Roemeensche minister van buitenlandsche zaken Titulescu in een onderhoud met eenige persvertegenwoordi gers mededeelingen gedaan over de Roe- meensch-Russische onderhandelingen en over de betrekkingen tusschen Roemenië en Frank rijk. In tegenstelling tot andere geruchten ver klaarde Titulescu te moeten mededeelen, dat hij de portefeuille van buitenlandsche zaken had aanvaard om zich geheel en al te wijden aan de belangrijke vraagstukken der buiten landsche politiek, die thans op den voor grond staan. Hij was geenszins van plan ook in de binnenlandsche politiek een zuiverings campagne te ondernemen. Tusschen hem en den Roemeenschen minister-president bestond reeds sedert jaren een oprechte vriendschap. Omtrent zijn opvatting over het Fransche ontwapeoingsplan antwoordde Titulescu desgevraagd, dat hij hiervan niet voldoende op de hoogte was. Hij had echter geen ge legenheid verzuimd om van de Volkenbonds clausule af steeds weer op de noodzakelijk heid van veiligheid te wijzen. Aan een vertegenwoordiger van de Répu- blique" deed Titulescu uitvoerige mededee lingen over de Roemeensch-Russische onder handelingen. Hij verklaarde persoonlijk onvoorwaarde lijk voorstander van toenadering tusschen Roemenië en Rusland te zijn. Het thans aan de orde zijnde non-agressie-pact diende echter ingrijpende wijzigingen te ondergaan. Wanneer de Sovjet-regeering bereid zou zijn het Kellogg-pact als het voornaamste steuo- unt in de verhouding tusschen Rusland en oemenië te erkennen, zou niets een over eenstemming in den weg staan. Hij kon ech ter geen overeenkomst onderteekenen, welker uitwerking een verzwaakkmg van genoemd pact zou beteekenen. Ook tegenover een Rus- sisch-Fransche overeenkomst verklaarde Titu lescu welwillend te staan, want hij was van meening dat Roemenië ook belang heeft bij een ontspanning tusschen Rusland en Frank rijk. Herriot heeft de verantwoordelijkheid weten te waardeeren, die Trtolescu bij het aanvaarden van den portefeuille op zich heeft genomen. Hij heeft dit gedaan met de be doeling eenerzijds om Roemenië ook op deze wijze te dienen en anderzijds om de geruchten te dementeeren, als zou Frankrijk Roemenië in den steek hebben gelaten. COLUMBIA EERT EEN NEDER- LANDSCHEN GEZAGVOERDER. Op 14 September j.1. is te Santa Marta (Columbia) aan den heer D. Klok, gezag voerder van het motorschip „Columbia" van den K. NN. S. M. het ordeteeken uitgereikt, welke onderscheiding hem de regeering van de republiek Columbia had toegekend. Den 17en December 1930, toen de „Co lombia" op haar eerste reis Santa Marta aandeed als eerste passagiersschip in de „Colon-Lijn" was de dag, waarop het hon derd jaar was geleden, dat Simon Bolivar, de vrijheidsheld dezer landen (Columbia, Venezuela, Ecuador, Bolivia) gestorven was, welk feit in Columbia plechtig werd herdacht en bij welke gelegenheid de president van Columbia gast was aan boord en door de etat-major werd deelgenomen aan de plech tigheid, welke voor een deel in en nabij het huis, waar Simon Bolivar had geleefd, zich ■speelde. Op 14 September jl. heeft kapitein Klok, vergezeld van de etat-major uit naam van het Nederlandsche volk een krans gelegd aan den voet van het standebeld van Simon Bolivar. Des namiddags werd hem het orde teeken uitgereikt. Daar deze decoratie een militaire is, waren vele officieren en troepen in militair verband aanwezig. Na deze plechtigheid was er een officieele receptie aan boord, gevolgd door een offici eel diner, terwijl de avond met een bal werd besloten. -.«p doet hoesten bedaren maakt'nePsiijm dos Lrang ht^xrdarl KORTE BERICHTEN. Ter hoogte van de Parkhaven te Rotterdam is gister op de Maas een sleepboot omgeslagen en gezonken. De drie personen, die daarbij te water raak ten, werden gered. SPEENHOFF JUBILEERT. In Cabaret-Hollandais te Den Haag is Donderdagavond, naar aan het Hbld. wordt gemeld, aan het echtpaar, of liever aan het gezin-Speenhoff een hartelijke huldiging be- reid. Heet gold 't feit dat Koos Speenhoff dertig jaar geleden voor het eerst is opgetre den als dichter-zanger. Na bij zijn binnenkomen met een langdu rig applaus te zijn begroet, zong Speenhoff twee van zijn eerste en van zijn beste - liederen „Er waren twee aardige menschen en „De Schutters van Rotterdam". Vervol gens zong Cees twee van die overal in ons land bekende liedjes als „Het broekje van Jantje" en „'t Herderinnetje", waarvan het laatste 't eerst door haar werd gezongen, toen ze in 1902 het tooneel betrad. Toespraken volgden. De conférencier Piet Holman wees op het voortdurend succes, dat Speenhoff nog steeds behoudt. De direc teur van Hollandais, de heer Kleyn, deed uit komen dat de levensliedjes van Speenhoff in tegenstelling met zoovele andere levend blij ven. L. Speenhoff zelf zeide, dankbaar te zijn, nog altijd te mogen zingen en dit te hebben mo gen doen overal waar Nederlandsch wordt gesproken, ook in België en Ned. Indië, als mede in Amerika; dankbaar, te mogen ver tolken zijn eigen lied, zijn eigen muziek, zijn eigen taal. Speenhoff kreeg van de directie van Hol- landais een krans, mevrouw Speenhoff bloe men. Opg (Ontvangen per draadlooze telefoon). 1000, STAATSLEEN1NGEN. 5 0/# Nederl. 1932 4Nederl. 1917 4 1931 BANK-1NSTELLINGEN. Handel Mpij. Cert. v. Koloniale Bank Ned. Ind. Haoeldsbank D. Reichsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delit Cert. Kücbenm. Ace. Nederl. Ford Philips óloeiL Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL Am. Smelting Anaconda Ass. Gas Electr. Betbleh. Steel Cities Service General Aviation Steel comm. - Studebaker U. S. Leatber Zweedsche Lucilers CULTUUR MAATSCH. R V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actiong MIJNBOUW. Alg. Ezplor. Mij. Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtscbe Petr. Kon. Petr. 1 Perlak t Continental Oü Shell Union 1 RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Serbadjadi lnterc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lijn Gem. Elg. Kon. Ned. Stoomboot Niev. Goudriaan Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oostkust Oude Deli Senembab AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Railw. Cert Union Pacific Wabasb *Exdividend. fExclaim. B - W**# fl l f 1 PROLONGATIE Vorige koers 1021/g ion/, 99%, 767/8 67 64»/, 100 458/g 4 1157, 1313/g 115»/, 14% 19%, 20/s 17%, 3%) 33/s 3=1/16 63/8 4»/s 91/s 188»/, 130 91 Vi 535/s 36 00 132i/, 791/, 1331/, 1493/, 817, t%> 601/, 281/8 221/g 20b/8 2J/l6 4% 33/, 191/3 167, 65V, 143 19 1188/, 120 Vorige 39 91/, 59 2*/< koers 1 pCt. Koera van heden tei pl.m. 10.30 77 463/,.7 661/, .3»/, 116 1311-2^ 116V, 16Va 217, 27/s 191/8 3>/s 388/S 68/, 5 192-7, 130 92 54 136 15 79 1527, 83 29 24 20 65 146 131/, 121 130 pl.m. 10.45 42 10 64 463/,.7 131j-2j 1168/,.7 213/sri 18|-i% 41/16 191i/, pl.m. 11.00 152-j 83-4 623/, 2J%6 147 119-20 3 Heden 1 47-1/2 132-7, 117-V, 21%,-f 18-97,6 4-i/ie 192-1/, pl.m. 11.15 47 J16J-V, 21 -«Ae 19-% 4 152-7, 191J.2) 152-J 6Vs-s/i 62i/, 147 61%-) 621/2-s 19 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen Berlijn Parijs Brussel Bazel Weenen p. Kopenhagen Stockholm Oslo Nsw-¥ork 1 taliC NIET OFFICIEEL Vorige koers 8.567, 59.121/, 9-757/8 34.55 48.01 44!50 44.10 43.15 2.48»/8 12.75 Koer. op heder 11 uur 6.567i 59.127, 9.76 34.55 48.02 44.50 44.- 43 10 2.483/, 12.74

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 11