D HEILOO. ST, PANCRAS, OUDKARSPEL. VOOB DB gliBHTTJHS. LEGKAART De dokier Meld er ook wel van. Raadselhoekie xxxxxxx i X i i t x (Nadruk verboden)'. jrun veel succes toewenschte bij hun optreden in het komende seizoen. Nog in verband met het 25-jarig bestaan werd gistermiddag in het Fransciscaner- Idooster voor alle schoolkinderen een bios coopvoorstelling gegeven, ongeveer 125 kin deren waren aanwezig, welke tevens werden onthaald op ranja en chocolade. Des avonds om 7 uur werd een film afge draaid voor de ouderen, terwijl des avonds om 9 uur wederom een mooie film met den bekenden Chevalier in de hoofdrol werd afge draaid voor de bewoners uit de naaste om geving van het Hooster, welke eveneens 'werden onthaald op bier en sigaren. Landarbeiderstichtinz. Het bestuur van de Stichting volgens de iLandarbeiderswet voor den Kring der ge meente Heiloo heeft onder nadere goedkeu ring van den raad der gemeente van het rijk, een plaatsje toegewezen aan den land arbeider P. Schouten, op het bouwterrein van de Stichting aan de Zevenhuizerlaan Een gedeelte van dit terrein, gelegen langs den Westerweg, zal aan particulieren wor den verkocht. De afd. Heiloo van den Nationalen Oranjebond hield Donderdagavond verga dering in café Admiraal. De voorzitter, de heer H. Nijdam opende, heette welkom en zeide dat het bestuur voor stelt om de vacatures in het bestuur te doen vervuilen. De secretaris gaf een verslag van de goed geslaagde feesten op 31 Augustus. Dank werd gebracht aan zoovelen die mede werkten, doch vooral aan B. en W. die het Grondbedrijf afstonden en ook het bordes van het raadhuis. In het bestuur werden gekozen de heeren P. Hoefjes en N. Meilink. De Seecretaris, de heer Gras, zag in de uitslag bestuursver kiezing een reaen om heen te gaan. Hij wenscnte niet met Meilink samen te werken. !Uit de daarop, gehouden discussie bleek dat een deel der leden niet tevreden waren met den gang van zaken tijdens 31 Augustus. De voorzitter constateerde dat waar ge werkt wordt men fouten kan maken. Spr. zag niet in waarom het ongeoorloofd is om de kinderen te laten meespelen die zich op den zelfden dag aangaven. De heer Meilink verklaarde dat hij geen bedoeling had iemand onaangenaam te zijn doch de heer Gras bleef bij zijn besluit. Ir de financieele commissie werden benoemd de heeren P. A. M. Kehl en G. Smits. Eer, voorstel om wijziging te brengen in de naam stelling van den bond (waarschijnlijk een plaatselijke Oranjebond) werd aan het be stuur opgedragen. Na een dankwoord aan den secretaris, volgde rondvraag, waarin veel interne zaken de revue passeerden. Daarna sluiting. Sint-Nicolaasfeest, Het Comité Sint-Nicolaasfeest O. L. S Heiloo heeft den datum van het feest vastge steld op Vrijdag den 2en December 1932. Overtuigd van den ernst van den tegen woordigen tijd heeft het Comité niettemin niet 'geaarzeld ook dit jaar wederom een be- roeple doen op de mildheid van de ingezete nen der gemeente. Daar velen de misère van den tegenwoor digen tijd aan den lijve ondervinden en daar door niet in staat zijn te geven of zooveel te geven, als zij dat gewoonlijk deden, hopen wij, dat zij, die door die misère niet of niet in die mate worden getroffen, af van hunne bijdragen naar verhouding zullen verhoo- gen, opdat niet de kinderen, hiervan de dupe zullen worden, door het zoo begeerde Sint- Nicolaasfeest, te moeten missen. Het'Comité verzoekt de Commissieleden collectanten ook in dezen tijd vriendelijk te willen tegemoet komen. vri Dinsdag 11 October vergaderde de Véreeniging Volksonderwijs in het café van den heer Bouwstra, onder leiding #van het hoofd der O. L. School, de heer P. de Ruiter. Uit het jaarverslag stippen wij aan den treurigen toestand van het onder wijs voor het schipperskind. De rekening van den penningmeester gaf tot uitslag dat een ontvangst was te boeken met inbegrip van saldo 1931 292.99. Uitgaaf 235.45. Saldo 57.54, Door den kring Alkmaar is een verga dering belegd in Central, en daar is op gericht de kringafd. „Kinheim". Als be stuurslid is o.a. gekozen de heer de Rui ter van St.-Pancras. Bestuursverkiezing. De aftredende heeren C. Kloosterboer en A. Volkers werden met algemeene stemmen her kozen. Beschrijvingsbrief Algemeene Vergade ring. Besloten werd om den afgevaardigde vrij mandaat te geven voor de stemmin gen in het hoofdbestuur. Het voorstel Assen, Veenhuizen en Zoutkamp, om aftredenden direct her kiesbaar te stellen, werd ondersteund. De afd. Veenwouden stelde voor om de contributie van 60 op 50 ets. terug te brengen, dit werd eveneens ondersteund gezien de moeilijkheid om de gelden bijeen te brengen. Voor de andere voorstellen werd vri. mandaat gegeven. Als afgevaardigde werd gekozen de heer C. Kloosterboer en als plaatsver vanger de heer M. v. d. Tak. Van het bestuurslid C- de Jong was een schrijven ingekomen om het St. Ni- colaasfeest te doen houden. Vele kinde ren zullen door de malaise thuis niets kunnen ontvangen, doch misschien door de gave der beter gesitueerden kan voor het kind iets gedaan worden. Met algemeene stemmen werd beslo ten om St. Nicolaasfeest te houden. Hierna sluiting. „Moeten wij ons laten verkoopen?" Donderdagavond werd in de zaal van den heer C. Vis, alhier, een bijeenkomst ge-, houden, waar de heer De Weerdt, van Neder- horst den Berg, sprak over het onderwerp Moeten wij ons laten verkoopen?" Er was "ij veel belangstelling. Bij de opening werd door den heer Mink van W armenhuizen teleurstelling uitgespro ken over het feit, dat de delegatie naar Rus land dit jaar niet kon doorgaan, wat door den heer de Weerdt, die hierna het woord verkreeg, werd uitgelegd. De delegatie zal evenwel toch doorgaan in het volgend jaar. De gelden hiervoor bestemd, zijn op de spaar bank gezet. Alvorens tot het eigenlijk onderwerp over gaan, wenschte spr. eerst de crisis en de wijze waarop de Nederlandsche regeering de tuinders helpt, bespreken. De crisis is, zooals reeds was voorspeld erger geworden en de Nederlandsche tuin bouw staat voor een volkomen ruïneering en er is geen lichtpuntje te bekennen. Men zal «omen te leven in de grootste armoede en tot Paupers worden gemaakt, overgeleverd aan iet Burg. Armbestuur. De bedrijven zullen te gronde gaan. Spr. ging hier dieper op in en noemde de strooming, die er nu onder de tuinders heerscht om de grenzen voor de Duitsche artikelen te sluiten, welke tactiek volgens spr. niet goed zou zijn. Het is niet goed, dat als Duitschland de deur dicht doet, wij het ook doen. De nood der Hollandsche bouwers is echter de nood der Duitsche arbei ders, welke door loonsverlaging en werkloos heid de producten niet meer kunnen koopen. De Duitsche tuinbouw is met regeerings- hulp zeer uitgebreid en men staat er versteld van, wat daar uit den grond gestampt is. En geen prutswerk. De Duitschers hebben het netjes van de Hollanders geleerd. De grove tuinbouwproducten zijn in Duitschland ook reeds onverkoopbaar geweest, zoodat er van im port uit Nederland geen sprake kan zijn, Duitschland wordt weer een landbouwstaat, daar zij voor hunne industrieproducten geen afzetgebieden hebben. Daarom wordt de tuin bouw daar gesteund om het kapitalisme in stand te houden. De Nederlandsche tuinbouw en zuivel moet worden ingekrompen net als de anderen, om een catastrophe te voorkomen, waarvan het kapitalisme het slachtoffer zal zijn. Om ons bekommeren zij zich echter niet. Spr. ging na, wat door dr. Rietzema op het Land- huishoudkundig Congres te Amsterdam is gezegd en haalde een artikel aan uit de „Tuinderij", waarin het stelsel van Zwitser land werd aanbevolen. De uitvoer zal afnemen, als de grenzen dicht gaan. Hoe duurder de producten zijn, hoe minder de arbeider kan koopen. Als het vet en de boter dus belast worden, kan de arbeider minder koopen. Hooge loonen is in het voordeel der boeren. Spr. zeide, dat tegen stelling niet is arbeider contra boer, doch in de stad arbeider contra bezitter en op het land bouwer contra bezitter. Spr. wees op de onrechtmatige steunverleeningen welke aan de grooten meer geven dan aan de kleinen. De Commissie van de Varkenswet werkt nog zeer geheimzinnig. De instelling van het Iu- en Verkoopbureau noemde spr. een groote ccmedie om de menschen zoet te houden en de storting van in een fonds om de tuin ders te leeren sparen, een slag in het gezicht der tuinders. Dit is de grootste comedie en de andere comedie is, als Valstar op de Prov Comm. vergadering wordt uitgenoodigd om den leeuw uit te hangen en te brullen, dat men zich maar op hen moet verlaten. Het In- en Verkoopbureau is verder ingesteld om de menschen in de stad te sussen, die te keer gaan, als ze hooren, dat de producten wor den vernietigd. Thans was spr. genaderd tot het eigenlijke punt van bespreking. Het ge val van Wit te Lutjewinkel is een geval uit vele. Als men het van de regeering, de prov. commissie of de groote organisaties moet hebben, krijgt men niets. Men laat ons ten onder gaan. Men moet zich echter zelf helpen en wel op deze manier. Men heeft uit dit ge val geleerd op elkaar te vertrouwen en soli dair te zijn. Spr. is van meening, dat iemand die, na het allernoodzakelijkste voor zich en zijn gezin heeft aangeschaft en daarna niet be talen kan, niet behoeft te betalen. Spr. haal de verschillende gevallen uit eigen ervaring aan, waar verkoopingen waren verhinderd Spr waarschuwde, wat er straks zal gebeu ren als de nieuwe weg door het Geestmeram bacht wordt aangelegd, welke in werkver schaffing te gaan, ried spr. aan, om voor den aanleg van een normalen weg normaal loon te bedingen. Spr. wees op den toestand in de nabijheio van Nijmegen, waar het nog veel erger is dan hier. Doch zoo wordt het hier ook. Langzamerhand zal men tot dit peil af zakken. De grenzen moeten niet dicht en er moet contact worden gehouden met de Duitsche arbeiders. Verschillen moeten aan kant wor den gezet in den strijd om het bestaan. Er moeten in het parlement vertegenwoordigers worden gekozen, die, los van elke politieke partij voor de belangen der tuinders kunnen opkomen en er van verzekerd kunnen zijn, dat ze namens de bouwers spreken, dat deze ach ter hen staan. Spr. wekte op tot aansluiting bij het Boerencomité en na te denken wie de vijand is. Men moet als één man front ma ken tegen het kapitalisme. Hierna werd geelgenheid gegeven tot het stellen van vragen. De heer Groet van Warmenhuizen merkte op, dat er wol te kort was. De veemen liggen echter vol en de kleerenkasten zijn leeg. De vijand zit wel in eigen land. Spr. wes op de handelwijze van het Armbestuur te Huizen en zeide, dat overal vandaan protest aan het Armbestuur werden verzonden. Men besloot ook vanuit deze vergadering een protest te zenden. Wethouder Bakker was van meening, dat de delegatie naar Rusland eigenlijk wel had kunnen doorgaan, daar het Matnijsen toch ook mogelijk was geweest naar Rusland te gaan. Spr. dacht, dat het hoofddoel van het beleggen der vergadering voor de delegatie was om volk bij elkaar te krijgen. Als de tuinbouw moet worden gesteund en de producten komen op de mestvaalt terecht, was het volgens spr. toch beter, dat artikelen werden verbouwd, die wel waarde voor ons hadden. De landbouw was er toch om het volk te voeden. Aardappelen zijn er genoeg doch volgens spr. was het toch wel wensche- lijk, dat de ooftteelt werd uitgebreid, evenals de glascultuur, daar er bij de arbeiders nog geen druiven op tafel verschijnen. Spr. is het met den heer de Weerdt eens, dat er voor het kapitalistisch stelsel een ander in de plaats moet komen. Spr. was van meening, dat het kapitalisme er meer aan zou hebben als er Deze legkaart stelt voor: Meneer Vaal Muizestein, de muis, Gaat met een reuzepeer naar huls. Straks juichen alle kleuters blij, Ze houden van een peer als wij! v (Nadruk verboden). vrijhandel was, dan dat de grenzen dicht werden gedaan. Het kapitalisme werkt aan eigen ondergang. De handel noemde spr. de oorzaak van het kapitalisme. Door het geval te Schagen steekt men geen geld meer in den tuinbouw. Spr. vroeg zich af, of de heer Wit er nu zoo veel beter aan toe was. Als het werd verkocht, zou hij misschien wel meer hebben gemaakt. De spaorkas, de eerste hypotheek- gemaakt. De spaarkas, de eerste hypotheek- het geld ontvangen, daar dat toch meestal geld van menschen is, die het geld best kun nen gebruiken. De tweede hypotheekhouder heeft het per ceel nu voor een matigen prijs gekocht, en ah het aanstonds weer een opgaande tijd wordt, zal deze het weer verkoopen en er goed aan verdienen. Spr. noemde deze handelwijze van het Boerencomité „Kinderspel", evenals hei optreden van de heeren L. de Visser en Wijn koop om bij de opening van de Staten-Gene- raal te roepen „Weg met dit of dat". De heer K. Kaan stelde de vraag, of de spreker dacht, dat de Duitsche tuinbouw nog langer door de regeerïng zou worden ge steund, of dat er een andere politiek zou ko men. Spr. vreesde, dhf ~er conflicten zouden komen. Verder zeide spr., dat de minimumprijzen eigenlijk bescheioen garantieprijzen moesten zijn. Spr. vroeg, waarom de drie communis tische Statenleden voor de door Ged. Staten voorgestelde regeling hebben gestemd. Hierna verkreeg de heer de Weerdt weer het woord en noemde eerst nog een voorval te Hensbroek van een tuinder, die een sproei middel van een firma te Alkmaar had ge kocht, welk middel niet goed bleek te zijn, zoo- dat de bouwer ruim 400 schade heeft ge had. De kunstmesthandel wilde echter geen schadevergoeding betalen, zoodat overal met lijsten wordt rondgegaan, waarop wordt ge- teekend, dat men niet meer van genoemde firma zal koopen, als niet de 400 schade vergoeding is betaald. Vervolgens lichtte spr. de zaak Huizen toe. Spr. zeide, dat de heer Bakker zich vergist, dat de delegatie evengoed had kunnen door gaan De heer Matthijssen kon wel heengaan, doch die had een goede portemonnaie te zijner beschikking, terwijl de tuinders reis geld hebben tot de Russische grens en verder de gasten zijn van de Russische regering. Dus moest daarvoor organisatie zijn. Spr. sprak het volstrekt tegen, dat de vergaderingen wa ren belegd om menschen bij elkaar te krijgen. Wat betreft den verbouw van tarwe maakt t spr niet uit, of hij kool verbouwt en er niets voor ontvangt of dat het tarwe is waarmee hij 7 cent per uur kan verdienen en te gronde gaan Wat de druiven op de tafel der arbei ders betreft, zeide spr., dat dit hem zat in de koopkracht der arbeiders. Ze kunnen ze niet koopen. Spr. noemde een geval, dat te Den Briel de melk in de sloot werd gedaan, ter wijl in Rotterdam zeer veel arbeidersgezin nen zullen zijn, die niet teveel melk zullen gebruiken. Het is de kwestie maar, dat ze deze menschen niet bereikt. De vraag, waarom de communisten voor hebben gestemd, kon spr. niet beantwoorden, daar hij niet als communist, doch als secre taris van het Boerencomité sprak. Tegenover „de grenzen dicht" moeten wij „de grenzen ópen" eischen. De Duitsche zoowel als de Hollandsche kapitalisten weten niet, welken kant ze heen moeten. Het kapitalisme heeft zichzelf echter overleefd en moet weg. Over de kwestie-Schagen zeide spr. niet te hebben gedacht, dat de heer Bakker daar zoo over zou spreken. Hij was er niet voor en niet tegen. Het crediet zou vernietigd zijn door dit geval, doch spr. vroeg zich af, waar men vóór dien tijd geld kon krijgen. Men moet zoo aan den gang. Er is geen keus. De heer Bakker: Is hij dan gered? De heer De Weerdt: Ook de notarissen hebben dat gezegd, doch het gaat niet alleen om boer Wit te helpen, het gaat om allen. Het moet niet meer voorkomen, dat iemand wordt „verkocht". Voor machinegeweren en bajonetten behoe ven we niet bang te zijn, want als je een ver- kooping verhindert, zeg je gewoon niets. Op de vraag van den heer Bakker hoe het ging bij onderhandschen verkoop, antwoord de de heer De Weerdt, dat de kooper dan werd geboycot, wat spr. met eenige voorbeel den illustreerde. Spr. noemde de houding van den heer Bakker vijandig aan de belangen der tuinders, omdat hij hinkt op twee stand punten en geen bepaalde lijn volgt. Spr. geloofde niet, dat er een wijziging zou - Dokter, komt u toch eens kijken! Miek, mijn popje, ziet zoo bleek! - Wilt u haar eens onderzoeken? ïs haar maagje soms van streek? - Weet u, gist'ren was ze jarig! En ze heeft, ja, laat eens zien, - Vier, vijf taartjes wel gegeten! Is ze daarvan ziek misschien? - Maar Mevrouw, wat moet ik hooren! \ier, vijf taartjes! Stel je voor! - Dat was veel te veel voor Mieke, 't Mag niet weer gebeuren, hoor! - Stopt u haar maar gauw in 't bedje, Want, al vindt ze het ook naar, - Rust en heelemaal niet eten, Dat alleen kan helpen maar! - Is uw popje weer eens jarig En er komen taartjes bij, - Zeg, Mevroüw, al ben ik dokter, Denkt u dan ook eens aan mij? R. WINKEL. (Nadruk verboden). komen in de Duitsche politiek en toonde aan dat Duitschland zichzelf van de grove pro ducten kan voorzien. Hierna sluiting. Oplossingen der raadsels uit het vorige nummer. Voor grooteren. 1. K Krakeling U r k baars Meikers Krakeling weiiand L o i r e ons g 2. De paal brak en het kind viel. (Aken). Wanneer ben je jarig, Annie? (Riga). Wij komen To, Nellie en Louise dan halen om uit te gaan. (Mentone en Sedan). Ik ga Mien straks een bezoek bren gen. (Amiens). Moeder draagt dien leuken gesp al ie dagen tegenwoordig. (Spa en Gent) 3. Salamander. Maas, das, sla, Daan, mand, merel. 4. Waag, hals; waaghals. Voor kleineren. 1. De wind. 2. Vlier, lier. 3. Een spiegel. 4. Rood Rusland, kuil mast zaal v 1 am inkt deur OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Mijn geheel wordt met 6 letters ge schreven en noemt een groot vier voetig dier. 3, 5, 6, 1 is een voedzame drank. De 6, 4,1 is een rivierarm in ons land. Een 6, 2, 3 is een jong viervoetig dier. 1, 2, 6, 1 wordt door den metselaar gebruikt. 6, 5, 4, 3 is een grondsoort. 2 Vul deze 16 vakjes in met: 4A40 1D2L3N1R1Z maar doe het zóó, dat je van links naar rechts en van boven uaarjje- nedeu krijgti 3. 4. lo een grjot vertrek. 2o een rU ier in Italië. 3o een ander woord voor jaar. 4o een metaal. Verborgen deelen van den rag. Ik kom ir U. ten Noorden der spoor lijn te wonen. Dit goed is duur en bovendien on sterk. Heeft Tante Alida Vondel gelezen? 'k Ben een viervoetig dier; Verandert men mijn staart, Dan word 'k een Duitsch' rivier. Je vindt mij op de kaart! Voor kleineren. Wat kun je maken van: 'k Ben een bekende visch, Maar met een and'ren kop Word 'k plotseling een kleur. Noem beide namen op! Als 1, 2, 3 een vloeistof kan bevatten en 4, 5, 6 een visch is, wat voor water wordt dan genoemd door li 2, 3, 4, 5, 6? Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslijnen komt da naam van een groot viervoetig dier. X X t X i X lo rij een klinker. 3o iets,g\vat je van je hand kimt maken. 4o 't gevraagde woord. 5o de naam van een maand. 6o een verkorte meisjesnaam. 7o een medeklinker,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7