EN Qatydiiksch Oveczicht ^Buitenland No. 245 Maandag 17 October 1932 134e Jaargang Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. uosse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTLfcN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contractei rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drlo bladen EEN REDEVOERING VAN VON PAPEN. Het economisch program der rijks- regeering beoogt een middenstands- politiek. Ouitschland zal zijn schulden nakomen door een betaling in waren. Meer dan 6000 personen waren gistermid dag aanwezig toen rijkskanselier von Papen op een congres van de Vereenigde Econo mische Organisaties voor Paderbom om om geving het woord voerde. De voorzitter van het congres Richard Mueller, uit Oerlinghausen, heette de aan wezigen welkom en verzocht toestemming een telegram van hulde te mogen zenden aan rijkspresident von Hindenburg. In dit tele gram wordt de hoop uitgesproken dat onder leiding van den rijkspresident het Duitsche bedrijfsleven en daarmede het Duitsche Vaderland spoedig een betere toekomst mogen tegemoet gaan. Rijkskanselier von Papen heeft gedurende meer dan een uur het woord gevoerd en daar bij in de eerste plaats kwesties van economi- schen en socialen aard besproken en ten slotte den binnen- en buitenlandschen poli- tieken toestand behandeld. Na dank te hebben gebracht voor de vriendelijke welkomstwoor den, herinnerde von Papen er aan dat hij steeds weer Westphalen, het gedeelte van het rijk, waar hij geboren is, opzoekt, om er nieuwe kracht en moed te vinden. De rijkskanselier zette allereerst het Eco nomische plan der rijksregeering en het doel der economische politiek uiteen Arbeid en brood te verschaffen en vrij baan te maken voor het herstel van het bedrijfsleven is het voornaamste doel. Het economische plan, aldus von Papen, is een belangrijk onderdeel van onzen nationalen vrijheidsstrijd. De le:- dende gedachte van het economische plan is uit den stellingsoorlog over te gaan tot de beweging en de moreele energie van de natie weer vrij te maken voor een welbewust han delen. De staatsleiding is voorgegaan en dringt zonder ophouden voort. De econo mische leiding heeft dit optreden moedig ont vangen en zal het hopenlijk verder voeren. Wij hebben geen bizonder „systeem", doch wij gelooven dat het beroep op de persoonlijke verantwoordelijkheid, moed iets te onder nemen ook het algemeen belang het grootste nut brengt. In dezen zin is het economiscn program der rijksregeering ook door het be drijfsleven begrepen. Maar dit program is geenszins slechts voor de grooten bestemd, het zal en moet alle nijveraars ten goede komen. Wat wij willen is een uitgesproken middenstandspolitiek, is een economische wederopbouw op de breedste basis. Slechts op deze wijze zijn ook de offes te recht vaardigen welke wij voor de ten uitvoer legging van ons program van het land mce- ten eischen. De rijkskanselier besprak vervolgens de kwestie der werkverschaffing, waarbij hij er den nadruk op legde dat de regeering bereid is plannen voor werkverschaffing te over wegen. E>e werkzaamheden zullen productief moe ten zijn en megen valuta en crediet niet op het spel zetten. Al zou het aantal opdrachten voor openbare werken nog zoo worden uit gebreid, het zou niettemin nimmer werk kun nen verschaffen en een productie kunnen leve ren als vereischt wordt voor de bestrijding der werkloosheid. Geen van boven af geleid bedrijfsleven, geen socialisatie, geen „Plan- wirtschaft" zou het probleem kunnen oplos sen Duitschland door den a.s. winter heen te heipen. De rijkskanselier zal er naar streven haar economisch plan door nog verder te nemen maatregelen te completeeren. Von Papen wees daarbij op het uitgeven van op drachten door openbare lichamen, het rijk, de landen en de gemeenten, zoomede de rijks- spoorwegen en de rijksposterijen en wees daarbij in het bizonder op de arbeidsmarkt. Sinds de maatregelen van economisch- politieken aard zijn bekend gemaakt, is de koers van waardepapieren, welke ter beurze verhandeld worden, met ongeveer 2*/« mil- liard Mark gestegen. Daarbij gaat het niet om speculatieve, doch om beleggingsaankoo- pen, waardoor de credietbasis van het Duit sche bedrijfsleven aanmerkelijk is verbreed. Door den beteren toestand van de bedrijven en de arbeidsmarkt heeft de rijksminister van financiën reeds thans kunnen besluiten, de maandelijksche bijdrage in de crisissteunver- leening aan de gemeenten in October te ver- 'hoogen van 50 tot 60 millioen Mark, terwijl in November dit bedrag met nog 5 millioen zai worden verhoogd. Overgaande tot de z.g. verordening in zake loonsverlaging d.d. 5 September ver klaarde de rijkskanselier, dat de moeilijk heden, die in den beginne ontstaan zijn door het samenwerken van ondernemers en werk nemers reeds grootendeels zijn overwonnen doordat niet meer gevreesd behoeft te wor den voor een in gevaar brengen van den eco- nomischen vrede. Tegenover de critiek op de regeling van den invoer van zekere landbouwproducten schilderde von Papen den ernstigen nood toestand van den landbouw, welke er toe leidt den invoer van zekere levensmiddelen aan een regeling te onderwerpen. Juist de contingenteering van den invoer treft de con sumenten het minste en beschermt de natio nale productie. Het verwijt, dat de economische politiek tot tweespalt leidt, verwierp de rijkskanselier door er op te wijzen, dat een economische politiek moet worden gevoerd welke alle tak ken van nijverheid binnen het mogelijke be schermt voor de volledige instorting. Het moet de taak van iedere rijksregeering zijn de grondproductie van het land te bescher men als basis voor de moreele en materieele wedergeboorte van de natie. De rijkskanselier behandelde uitvoerig de kwestie der buitenlandsche schulden. \1 is het, aldus von Papen, ook gelukt in korten tijd meer dan vijf milliard RM op buitenland sche leeningen terug te betalen, zoo is het niet mogelijk thans nog eens kapitaal naar het buitenland te laten gaan. Daarom moet ver wacht worden dat boven het bestaan van het Stillhalteverdrag het buitenland het bedrag der aan Duitschland geleende gelden zal con- solideeren. De rijkskanselier wees er daarbij op, dat Duitschland ter economische wereld conferentie het standpunt zal innemen dat de schuldenaar zijn verbindtenissen slechts kan nakomen door een betaling in waren. Dat houdt als voorwaarde in dat het buiten land zijn grenzen opent voor onze produc ten. De terugbetaling te verkrijgen van schul den en tegelijkertijd de grenzen te sluiten voor waren, beteekent het volledige afzien van de dwingende wetten der economische logica. De kanselier refereerde hierbij even aan de resultaten der conferentie van Ottawa, waar van de resultaten in dit opzicht niet bemoe digend zijn. Niettemin mag de hoog niet worden opgegeven dat de economische we reldconferentie in dit opzicht voortgang zal brengen, daar een verbetering van het ge heele bedrijfsleven in de wereld anders niet mogelijk zal zijn. Tot slot gaf de Rijkskanselier een kort overzicht van den politieken toestand. Een krachtig staatsbestuur is noodig om de fac toren van onzekerheid zoo mogelijk terzijde te stellen en het volk het gevoel te geven dat het wordt geleid. Uit dien hoofde heeft de rijksregeering, wat de buitenlandsche politiek betreft, den strijd moeten opnemen voor het recht en de vrijheid van Duitschland. Wij willen niet bewapening tot den stand van bewapening van onze buren, doch ontwape ning van geheel Europa en de geheele wereld; gelijk recht en gelijke veiligheid. Ons doel is, een toestand waarbij binnen Europa geen hegemonie en geen systeem van poli tieke bondgenootschappen bestaat, doch een toestand waarbij de volkeren in wederzijdsche achting menschelijke idealen kunnen na streven. De kanselier besloot zijn uiteenzeting met een waarschuwing tot de economische leiders van wie groote verwachting worden gekoes terd. In dit uur gelden al onze krachten, ons denken en ons handelen. Met Hindenburg voor een nieuw Duitsch land". De redevoering van den rijkskanselier werd met grooter. bijval begroet. Met het „Deutschland-lied" werd het con gres besloten. Gistermiddag heeft rijkskanselier von Papen te Dortniund een redevoering gehouden, welke ongeveer den zelfden inhoud heeft als de redevoering welke hij des morgens te Pa- derborn had uitgesproken. De rijkskanselier wees er op dat te Dortmund 72 per 1000 hoofden der bevolking crisiswerkloos zijn, terwijl de verhouding in het rijk gemiddeld 33 per 1000 bedraagt. OVEREENSTEMMING OVER HET VOLKENBONDSSECRET ARIAAT In de geheime zitting van de Commissie van veertien voor de hervorming van het Volkenbondssecretariaat is Zaterdagmiddag na ongewoon moeilijke onderhandelingen en herhaalde telefonische gesprekken met Parijs, ome, Londen en Berlijn overeenstemming be reikt, waarbij is toegeven aan de Duitsche eisch betreffende de verdeeling der belang rijke functies in het Secretariaat. Vastgesteld is, dat in de toekomst elke mogendheid niet meer dan twee vertegen woordigers in de hooge politieke leiding mag hebben. Volgens net besluit vallen on der deze regeling de posten van secretaris generaal, twee plaatsvervangende secreta rissen-generaal, drie ondersecretarissen, de rechtskundige raadsman en de twaalf direc teuren van de afzonderlijke afdeelingen. Door deze regeling moeten een hooggeplaatst Franschman en een Italiaan aftreden. De Volkenbondsraad was voor Zaterdag bijeengeroepen voor een streng geheime zit ting, waarin de verkiezing van een nieuwen secretaris-generaal zou worden besproken. De tegenwoordige plaatsvervangende secre taris-generaal, de Franschman Avenol, is de eenige candidaat. Van Duitsche zijde wordt er op gewezen, dat de beslissing nu bij de rijksregeering ligt. De secretaris-generaal zal voor tien jaar worden benoemd, de plaatsvervangende secretarissen voor acht en de ondersecreta rissen voor zeven jaar. DE ENGELSCH-IERSCHE ONDER HANDELINGEN AFGEBROKEN. De Engelsch-Iersche onderhandelingen over de land-annuïteiten zijn afgebroken. SENAATSVERKIEZINGEN IN FRANKRIJK. In Frankrijk hebben Zondag verkiezingen plaats gehad voor een derde van het aantal Senaatszetels. Bij eerste stemming zijn reeds 53 candidaten gekozen. Tot hen behooren Poincaré, Paul-Boncour, generaal Hischauer en Francois de Wendelm die tot nu toe afge vaardigde voor den Elzas is geweest. Geen belangrijke wijzigingen. Dee verkiezingen voor den senaat hebben tegen de verwachting geen belangrijke wijzi gingen in de samenstelling van den senaat gebracht. Wel is er een kleine verschuiving naar links vast te stellen welke tot uiting komt in een verlies van 7 zetels van rechts. De regeeringspartij wint vier zetels, terwijl de socialisten een zetel verliezen. Vijf en der tig senatoren werden voor de eerste maal gekozen. Achttien leden van den senaat die zich reeds candidaat gesteld hadden werden verslagen. Onder hen bevonden zich echter geen bekende personen. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK. Een ernstig spoorwegongeluk waarbij 7 personen werden gedood en 15 gedeeltelijk ernstig gewond, heeft Zondagavond laar plaats gehad nabij Tiet station Cherance tus schen de stations Folligny en Cautances Een personentrein, die geheel bezet was kwam 50 M. vóór het station in botsing met een rangeerenden goederentrein. De eerste wagen van den personentrein werd in elkaar geschoven, terwijl ook de eerste wagens van den goederentrein werden vernield. Tot in den laten nacht waren 7 lijken geborgen. Vijf tien gewonden waren reeds naar het zieken huis overgebracht. Men vreest, dat onder de overblijfselen van den vernielden wagon nog twee lijken liggen. Uit het onderzoek is gebleken, dat de schuld moet worden geweten aan den sta tionschef van C., die den machinist van den goederentrein had toegestaan op het traject met enkel spoor te rangeeren, hoewel de per sonentrein reeds was aangekondigd. Het to taal aantal dooden zal waarschijnlijk stij gen tot 9. FRANSCH HOTEL AAN DE RIVIERA VERBRAND. Een der grootste luxe-hotels aan de Fran- sche Riviera nabij Menton is Zondagavond een prooi der vlammen geworden. Het luxe hotel, waarin vele bekende staatslieden plach ten te vertoeven, is tot den grond toe afge brand. Menschenlevens zijn niet te betreu ren. De materieele schade wordt op 15 millioen frs. geraamd. De brand is waar schijnlijk in de liftkoker uitgebroken. DE ONTWAPENING. Een Duitsch ontwapeningsplan? De ,,Star" meent te weten, dat een Duitsch ontwapeningsplan is uitgewerkt, dat zich on derscheidt door zijn buitengewonen eenvoud. Duitschland zou dan de andere mogendhe den uitnoodigen, alle aanvalswapenen af te schaffen en zich bereid verklaren, toe te stem men in de gelijkheid der verdedigingswape nen Wanneer dan de vraag zou rijzen, wat aanvals- en wat verdedigingswapenen zijn, dan zou Duitschland de beslissing hierover aan de andere mogendheden overlaten. Eogelsche persstemmen. De opvattingen van de Engelsche bladen van Zondag over de verdere ontwikkeling van den politieken toestand, nu Duitschland Genève als conferentie-plaats heeft afge wezen, loopen zeer uiteen. De „Sunday- times" houdt rekening met de mogelijkheid, dat de eerstvolgende stap een uitnoodiging van MacDonald aan de vertegenwoordigers der rijksregeering zal zijn om besprekingen in Londen te komen houden, op grond waar van misschien wegen en middelen gevonden zullen kunnen worden om Duitschland weer tot deelneming aan de ontwapeningsonder handelingen te bewegen. Wickham Stead ge looft, dat men allereerst zal trachten de Fransche bezwaren tegen een andere plaats van samenkomst als Genève te overwinnen. De diplomatieke correspondent van den „Observer" beweert, dat een mondelinge be spreking langs de gebruikelijke diplomatieke wegen tusschen Londen, Parijs, Rome en Berlijn reeds is begonnen, teneinde op deze i wijze tot een overeenstemming over de plaats I van samenkomst te komen. Dit blad be schouwt den toestand alsof de bijeenkomst van de vier mogendheden reeds volkomen zeker was en alleen nog plaats en tijd be paald moesten worden. Na Herriot's terugkeer. Minister-president Herriot, die Vrijdag avond te Parijs is teruggekeerd, heeft tot nu toe nog geen verklaring gedaan omtrent zijn besprekingen met MacDonald. Evenmin heeft hij zich uitgelaten over de houding der Duitsche regeering. Hij wees er alleen op, dat men in Engeland Duitschland langza merhand in zijn ware gedaante gaat zien. De „Temps" schrijft, dat het Duitsche ant woord een nieuwe politieke fout is, die zich aansluit bij de fouten, die de regeering-von Papen in de laatste weken heeft begaan. Duitschland verlamt alle pogingen tot orga nisatie van den vrede, tot handhaving van de veiligheid en tot herstel van het vertrouwen. Ook andere Fransche bladen eischen het voortzetten der besprekingen zonder puitsch- land. De „Intransigeant" zegt, dat men, wan neer in Genève een overeenstemming wordt bereikt, in gesloten front voor Duitschland treden en het met nog meer nadruk tot ver standigheid aanmanen. In een semi-officiëele verklaring heet het, dat de houding van Duitschland als een on middellijke beleediging van den Volkenbond is te beschouwen, daar Genève niet alleen zetel der ontwapeningsconferentie is, maar zetel van den Volkenbond. BULGAARSCHE EMIGRANTEN WILLEN TERUG KEEREN. Zondagmorgen zijn 32 politieke emigranten, o.w. de beide vroegere Bulgaarsche ministers Athanastoff en Stoyanoff die sinds 1923 in Zuid-Slavië woonden over de grens gekomen om naar Bulgarije terug te keeren. Aange zien den beiden ministers en velen der ande ren emigranten tot nu toe nog geen amnestie werd verleend, hebben de Bulgaarsche auto riteiten voorloopig geweigerd de emigranten weer in hun vaderland toe te laten. Er zou zelfs getracht worden hen weer naar Zuid- Slavië te doen emigreeren. De overige emi granten o.w. eenige vrouwen en kinderen zijn reeds onder sterke bewaking naar Sofia over gebracht. Indien de Zuid-Slavische autoritei ten móchten weigeren de emigranten toe te laten tot Zuid-Slavie, dan zullen deze in een Bulgaarsche gevangenis worden opgesloten. DE DUITSCH-ITALIAANSCHE ONDERHANDELINGEN. Overeenstemming te Rome? Bij de besprekingen van de Italiaansche en de Duitsche vertegenwoordigers betreffende de kwestie der wederzijdsche betalingen in het handelsverkeer is volkomen overeenstem ming bereikt. Den 17 October kunnen de wederzijdsche betalingen worden hervat op de wijze welke tot 30 Sptember werd gevolgd. ERNSTIGE VERKEERSONGEVALLEN. Twee dooden, drie gewonden Gisteravond heeft te Berlijn een reeks van drie ongevallen plaats gevonden, waarbij 2 personen gedood en drie gewond werden. In de Knesebeck-strasse werd de 68-jarige Sani taetsrat Schwersengki door een auto over reden en zoo zwaar gewond, dat hij kort na in het ziekenhuis te zijn gebracht, overleed Op de Heerstrasse reed een motorrijwiel tegen een onverlichte auto. E>e motorrijder zelf werd slechts licht verwond, een 15-jarige jongen echter, die in den zijspan medereed, werd zoo zwaar gewond, dat hij spoedig overleed. Terzelfdertijd botsten op den Kur- fuerstendamm een auto en een motorrijwiel tegen elkaar. De motorrijder en de duo- passagier werden zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht. POLITIEKE BOTSING IN LEIPZIG. Drie zwaar gewonden. In de Kircrstrasse is het gisteravond tus schen gasten van een Arbeiterheim en voor bijgaande nationaal-socialisten tot een bot sing gekomen, waarbij ook geschoten werd. Drie nationaal-socialisten werden zwaar ge wond. TE ERNSTIGE EXCESSEN DORTMUND. Twee dooden, twaalf gewonden. Gister is het te Dortmund tot ernstige ex- botsingen plaats gehad lusschen nat.-soc. en communisten, waarbij geschoten werd. Een arbeider is door een messteek in de long levensgevaarlijk gewond, een ander kreeg een steek in den rug en ernstige hoofdwonden. Kort na middernacht werd iemand door een pistoolschot zwaar gewond. Door het Ueber fallcommando zijn 21 nat.-soc. gearresteerd. Gister is het te Dortmund tt ernstige ex cessen gekomen. Bij de poging der politie een straat, waarin het tot onlusten was gekomen, schoon te vegen, werden de beambten aange vallen, waardoor zij zich genoodzaakt zagen van de wapenen onbruik te maken. Er werden eenige schoten gelost, waarbij twee personen, een man en een vrouw, werden gedood en twaalf jjersonen min of meer ernstig werden gewond. Tot de gewonden behoort een politiebeambte, die niet levensge vaarlijk door een schot in het hoofd werd ge wond. In de ochtenduren waren nationaal-socia listen in groepjes van 40 tot 50 personen door de straten getrokken om pamfletten uit te geven. In de omgeving van het Borsigplein kwam het tot een vechtpartij met communis ten. Op verschillende plaatsen is het tot vecht partijen gekomen, waarbij ook werd gescho ten. Aangezien de onlusten steeds grooter om vang aannamen, werd de politie gealar meerd. Het is de politie in vrij korten tijd ge lukt de orde te herstellen. Toen de rijkskanselier des middags zou aankomen, waren er talrijke politiebeambten op en in de omgeving van het station aan wezig ten einde eventueele demonstraties te verhinderen. POLITIEKE VECHTPARTIJEN TE BERLIJN. Ook te Berlijn hebben gister eenige poli* tieke vechtpartijen plaats gehad. Drie perso nen werden gewond, terwijl 25 personen wer den gearresteerd. Gistermorgen is het in de Oldenburger- strasse tot een vechtpartij gekomen tusschen communisten en nationaal-socialisten. Er werd geschoten. Een communist bekwam een schotwonde in het hoofd, terwijl een natioaal- socialist een neusbeen werd gebroken. SCHIETPARTIJ TUSSCHEN OOSTENRIJKSCHE NATIONAAL- SOCIALISTEN EN SOCIAAL DEMOCRATEN. Vier dooden, dertig gewonden. In het district Simmering heeft gistermor gen een schietpartij plaats gehad tusschen een afdeeling nationaal-socialisten en een aantal sociaal-democraten. Vier nationaal- socialisten werden gedood, terwijl meer dan 30 jsersonen werden gewond. De nationaal-scoiafisten hadden voor gis termorgen te Simmering een bijeenkomst be legd. Toen een afdeeling S.A.-mannen het tehuis der sociaal-democratische arbeiders passeerden, kwam het tot oneenigheden tus schen de politieke tegenstanders. Er werden eenige schoten gelost. Vier nationaal-socialis ten werden gedood en dertig personen min of meer ernstig gewond. Voor het leven van twee der gewonden wordt gevreesd. De politie zond onmiddellijk een groot aantal beambten naar Simmering. De beambten zijn het sociaal democratische tehuis binnengedrongen, waar zij een aantal geweren en pistolen in beslag hebben genomen. Zestig personen werden ge arresteerd. Zij zijn onder strenge politiebewa king naar het politiepresidium overgebracht. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Het Japansche antwoord op het Lyttonrapport. Naar verluidt, is het Japansche antwoord op het Lyttonrapport thans gereed. Het zal worden toegezonden aan de leden van den Volkenbond en aan de regeeringen van de Vereenigde Staten en van de Sovjet-Unie. In dit antwoord wordt o.a. geconstateerd: 1. Het Lyttonrapport vertoont op ver schillende punten een anti-Japansche strek king. 2 Door het ingrijpen van de Japansche troepen is het gelukt, orde en rust in Mants- joerije te herstellen. 3. In China bestaat geen geordende staat. Er heerscht veeleer anarchie. 4. De Chineesche regeering draagt de verantwoordelijkheid voor de anti-Japansche beweging, in het bijzonder voor den handels- boycott. 5. De Volkenbondscommissie heeft niet de juiste oorzaak van het Japansch—Chi- neesch conflict geconstateerd. Wanneer men de aanleiding van het Japansche ingrijpen in Mantsjoerije had begrepen, dan had men de schuld niet op Japan geschoven. 6. De bommen, die in het begin van Dec. 1931 op den Zuid-Mantsjoerijschen spoor weg zijn geworpen, waren de eerste aanlei ding van het Japansche ingrijpen. 7. De afwijzende houding van de Volken bondscommissie inzake de erkenning van den Mantsjoerijschen staat is te verklaren uit een niet kennen van de politieke situatie. 8. De Japansche regeering wijst een on der internationale controlestelling van Mantsjoerije af, daar deze oplossing, onder alle omstandigheden onuitvoerbaar is. 9. De Volkenbondscommissie heeft haar conclusies getrokken op grond van ongeveer 15*00 brieven, die zij heeft ontvangen van anti-Japanschgzinde particulieren. Het volledige Japansche antwoord zal eind October te Genève en te Tokio worden gepubliceerd. De burgeroorlog in Shantoeng. In den burgeroorflog in de provincie Shangtoeng heeft de gouverneur Han Foe Tsjeo een nieuwe overwinning behaald en de. stad Tsi Foe bezet. De opstandelingen heb ben zich in Westelijke richting teruggetrok ken.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1