Alkmaarsche Courant. Fortinbras' toavermacht Honierfl fier en dertigste Jaargang. MAANDAG 17 OCTOBER W ARMENHUIZEN. OUDE NIEDORP. HOOGKARSPEL. TEXEL. HENSBROEK. LANGENDIJK. OUDKARSPEL. EGMOND-BINNEN. DE STREEK. OUDEWAL TE WARMENHUIZEN. Mo. 245 1932 Jiadionieims Dinsdag 18 October. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend AVRO). 8.Gramofoonplaten. 10.Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Orgel concert P. van Egmond Jr., m. m. v. W. Her- jcenraht, bariton. 11.R. V. U. 11.30 Ver volg orgelconcert. 12.Ensemble Rentmees ter. 1245 Gramofoonplaten. 1.1.45 En semble Rentmeester. 2.Aansluiting met het Concertgebouw te Amsterdam: Caecilia- concert door het Concertgebouworkest o.l.v. E. van Beinum. 3.Naaicursus. Mevr. I. dê Leeuwvan Rees. 4.— Zang door A. Stroink, m. m. v. E. Veen, piano. 4.30 Kin deruurfte. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte. 6.30 R.V.U. Dr. J D. Bierens de Haan: „Het begrip der per soonlijkheid". 7.— Vervolg Kovacs Lajos. 7 30 Engelsche les. 8.— Operaconcert door het Omroeporkest o.l v. V. Marini, m. m. v. solisten. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Om roeporkest ol.v. N. Treep. 11 Vaz Dias. 11 05—12.— Gramofoonplaten Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K.R.O.) g_9 15 en 10.Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.15 Trioconcert tot 1 45 2-Voor de vrouw. 3.Knipcur sus. 3-30 Hoedenmaakcursus. 4.HIRO. 5 10 Populair concert. 6.30 Esperantoles. 650 Lezing. 7 Gramofoonplaten. 7.10 Causerie. 7.45 Voordracht. 8— Concert. 8.30 Lezing. 9.Vaz Dias. 9.15 Vervolg concert. 11.—12.— Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 11.05 Lezing 12.20 Orgelconcert door E. O'Henry. 1.05 Commodore Grand orkest o.l v. J. Muscant. 2.20 Voor de scholen. 4.50 Moschetto en zijn orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Chopin pianorecital door L England. 7.10 Italiaansche les. 7.40 BBC-theater orkest o.l.v. S. Robinson m. m. v. R. Russell, bari ton. 8 50 Causerie. 9 20 Berichten. 9.40 Con eert O. Slobodskaya, bariton :n J. Smeterlin piano. 10.50 Lezing 105512.20 Dans muziek door Roy Fox en zijn band. Parijs „Radio-Paris?'1724 M. 8 05 Gra mofoonplaten. 12.20 en 7 40 Concert door het Kretly orkest. 9.05 Kamermuziek door het Omroepkwintet m. m. v. solisten. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Con eert uit het Bellevue Strandhotel. 2.204.20 Concert door Carl Rydahl en zijn orkest m. m. v. Edith Norrie, zang en V. Fischer piano. 7.20—7.50 Guitaar en citherconcert. m. m. v. Fritz Mühlhölzl. 9-4011.20 Ka mermuziek door blaasorkest, fluit, hobo, kla Tinet, hoorn, fagot en piano. 11.20—11.50 Dansmuziek uit „National Scala". Langenberg, 473 M. 6.25—7.20 Gramo foonplaten. 11.20—1210 Concert o.l.v Fried, m. m. v. Hanna Fladt en G. Ban mann, piano. 12.201.50 Concert o.l.v Wolf. 4.20—5.35 Concert m. m. v. Delseit. 7.20-^-9 20 „Der Intendant in der Klemroe" intermezzo in twee actes van Cimarosa Bew.: Dr. E. Latzko. Dir. Th. Blumer. Re gie: Schmiedel. Rome, 441 M. 8.05 Populair concert. 8.50 „Quattro Annidopo" blijspel in een bedrijf van Praga. 9 20 Vervolg concert. 10.15 Ber Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12.20 Concert. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Lee mans. 5.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 6.05 Kinderuurtje. 6.50 Zang door A. Britte Morin. 7.05 Omroepkleinorkest o.l.v. Lee mans. 8.20 Radiosymphonieorkest o. 1. v Meulemans. 9.05 Causerie. 9.20 Vervolg con eert. 10.20 Ber en gramofoonplaten. 338 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans 1.30 Gramofoonplaten. 5.20 Radiosymphonie orkest o.l.v Meulemans. 6.05 Kinderuurtje 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 „Stoornissen", radiorevue door A. Suis. 10.20 Berichten en gramofoonplaten. Zeesen, 1635 M. 7.20 Zie Langenberg 9 20 Berichten en hierna tot 11.20 concert uit Hamburg o.l.v. K. Barth, m. m. v. Albert Nocke, viool Een d?s'j Foster's Maagplllen 's avonds bij het naar bed gaan genomen, verzekert een goede aachtrust en verschaft 's morgens volkomen normale stoelgang. f 0.65 pet flacon. JmiMeUm naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 76) Ze sloeg haar armen om den hals van een verbaasden, maar vriendëlijken ouden heer in de vestibule van het Hotel des Grottes, en kustte hem. Hij gaat goed vooruit, riep ze zenuw- achtig.H ij heeft me hierheen gezonden om op hem te wachten. Ik ben zoo gelukkig en ben dood van moeheid. Maar in jou is het vonkje leven, mijn lieve Corinna, zei Fortinbras, dat de hoop rechtvaardigt. Félise en ik zullen ons best doen in je het leven te houden. Het was winter, eer Bigourdin sterk ge noeg was om terug te komen. Corinna had zich geheel in haar nieuwe leven geschikt en vond het maken van foie gras een myste rie, dat haar geheel in geslag nam. En ook in een stad waar iedere vrouw haar man. broeder, zoon of verloofde in voortdurend gevaar wist om gewond of gedood te worden was veel hulp en troost te geven. Wanneer een vrouw zei; !fitovinciaal 'flieuws Vereeniging „Steunt Elkander Donderdagavond vergaderde de ver. „Steunt Elkander" in de zaal van den heer Slikker. Voorzitter was de heer C. Barsinger- horn. Hij bracht naar voren dat de gevallen die den laatsten tijd voorkomen geen vertrou wen meer in de vereeniging stellen. Om een feit te noemen zeide spreker dat het is voor gevallen dat een onvolwaardige kracht werd gestuurd wat heelemaal geen onvolwaardige kracht is maar heel zijn taak goed verricht. Meer gevallen zijn voorgekomen en spr. wilde deze liever niet in details opnoemen, doch het is voor hem als leider genoeg. Door de vergadering werd opgemerkt, dat, al heeft de vereeniging een andere leider, deze wantoestanden evengoed bestaan blij ven. Beter zou het zijn maar dadelijk op deze vergadering de zaak duidelijk naar voren te brengen en een en ander grondig te bespre ken. Door de aanwezigen werd verzocht of de voorzitter eenige feiten wilde noemen. Hierna kwam ter sprake de houding van twee leden die bij een ziektegeval niet wilden invallen. Dit gaat niet op en de vergadering vond deze houding zeer onsympathiek. Zulke leden heeft de vereeniging niet noodig, want zooiets is juist contra het doel. Deze ledea zullen worden geroyeerd, wat algemeen door de vergadering besloten werd. Door een lid is bericht ingestuurd dat hij als lid der vereeniging bedankt. Ook onder de aanwezigen waren er nog twee geneigd om als lid te bedanken, wat door de anderen zeer werd betreurd want uit een vereeniging die 24 leden telt, kunnen geen vijf leden worden gemist. Het nut der vereeniging werd nog eens uitvoerig besproken. Vooral in de zen tijd, zou het te betreuren zijn als de vereeniging viel. Door deze uiteenzetting trokken twee leden om te bedanken hun be sluit in, de andere die schriftelijk bericht had ingezonden zal men trachten te bewerker* om lid te blijven. De heer D. Mink stelde voor om bij ziekte enz. de andere dag een hulp disponibel te stellen en wel de eerste veertien dagen. Mocht het ziektegeval langer duren, dan iedere dag een werkkracht te verschaffen. Na dit voorstel uitvoerig te hebben besproken werd hiertoe besloten. Na deze besprekingen verzocht de verga dering of de heer Barsingerhorn zich weder om als leider disponibel stelde. Deze nam de benoeming aan doch onder voorwaarde dat niet weder gevallen van der- gelijken aarci zullen voorkomen. Rondvraag. De heer P. de Groot bracht naar voren dat men wel eens verneemt van ziektegevallen waar soms te lang mee geloo- pen wordt. Spreker achtte het toch beter te voorkomen dan te genezen. Het bestuur kreeg machtiging om volgens besluit de eerste veertien dagen om den ande ren dag een werkkracht disponibel te stellen, zoo te wijzigen, dat als bij een vorstperiode groenten verloreir zouden gaan, dagelijks een werkkracht te geven. Daarna sluiting. BROEK OP LANGENDI IK Vrijdagmorgen 11 uur werd in het ge bouw van de Langendijker Groen-Centrale de 11de droge bloembollenveiling gehouden. De aanvoeren waren zeer gering, terwijl ook zeer weinig koopers aanwezig waren. Verschillen de partijen plantgoed, zooals Dream, Clara Butt, Nartus Ornatus en Will. Copland ble ven onverkocht. Alvorens tot het veilen werd overgegaan, nam de heer S. de Boer Kz., de veilingleider, het woord en bood zijne verontschuldiging aan, dat er zoo weinig was aangevoerd. Het was echter niet de schuld van de veiling, daar deze veiling op verzoek van verschillen de aanvoerders was gehouden. Spr. maakte van de gelegenheid gebruik, om bij deze laat ste veiling den aanvoerders en kooplieden een woord van dank te zeggen voor de ondervon den medewerking. De volgende prijzen werden besteed voor leverbare: Bartigon 0.05 en Clara Butt 0.25 per 100 stuks. Voor plantgoed waren de prijzen als volgt: Artus 0.05, Clara Butt 0.05, Will. Cop land 0.05, Farnecombe Sanders 0.07, La Reine 0.11, Murillo 0.06—0.20, In- glescombe Yellow 0.090.11, alles per K G. De aangevoerde gladiolen werden opge houden. Steunregeling werkloozen. De steunregeling in deze gemeente voor werklooze land- en tuinbouwarbeiders, zooals deze tot April 1932 heeft gegolden, is door den minister wederom geldig verklaard, voor- lcopig tot 6 November a.s. De uitbetaling aan werkloozen zal vanaf Zaterdag 15 November 1932 geschieden. Hélas, mon pauvre homme, il est bles sé la-bas (helaas, mijn arme man is daar ginds gewond), dan kon zij met innige sym pathie en kloppend hart zeggen: En mijn man ook. Want evenals alle andere vrouwen had zij daar son homme (haar man). Co rinna ook, kende nu het elementaire geluk. Er was veel nood in het kleine stadje. Het gemeentebestuur deed zijn best. In vele ge vallen deden de vrouwen het werk van de mannen. Maar in de grotwoningen kon geen gespierde arm het weekloon uit de rotsen slaan. Boucabeille, Martin's aan drank over gegeven vriend, had zijn zonden geboet door dapperheid en lag in een onbekend grsf- Co rinna die door Martin van Boucabeille ge hoord had, bracht het kind in het hotel en zorgde er voor en nam de moeder als arbeid ster op de fabrique. Corinna had nog nooit zoo'n vol leven gehad, zooveel warmte in haar hart gevoeld, als zij 's morgens wakker werd. Félise was veel zachter en vriendelijker ge worden nu het misverstand tusschen haar vader en haar was opgehelderd en betoonde haar groote genegenheid. En toen kwam Bigourdin, met ziekteverlof naar het heette, maar hij had de officieuse mededeeling gekregen, dat zij diensten niet meer gevraagd zouden worden. Dit wierp een waas van treurigheid over zijn vroolijke thuiskomst. Plaatselijk Crisiscomité. Donderdagavond vergaderde het-Plaatse lijk Crisiscomité onder voorzitterschap van den burgemeester. De penningmeester Dr. C Postma deed rekening van het gevoerd geldelijk beheer, waarbij bleek, dat nog een klein voordeelig saldo resteerde. De voorzitter leidde hierna in het agenda punt: „Te beramen middelen ter verkrijging van gelden voor in dezen winter te verleenen steuiv'. Spreker lichtte uitvoerig toe, dat het gemeentebestuur en de instellingen van wel dadigheid voor groote haast onoverkoombare moeilijkheden staan. Terwijl de nood bij klei nere tuinbouwers en werkloozen steeds nij pender wordt, slinken de voor steun beschik bare gelden van gemeentebestuur en armbe sturen onrustbarend. Spr. becijferde, dat voor 1932 het Burgerlijk Armbestuur 4460 voor steun moet uitkeeren, het R.K. Armbestuur 5000, de Prot. Armvoogdij 3500, terwijl Diaconie en part. weldadigheid 400 votce- ren, hetgeen voor 1932 een totale som vordert van 13.300. Daarenboven komt het gemeen tebestuur met den dag in grootere moeilijk heden en zorgen, zoowel van financieelen en van administratieven aard. Toch heeft het tot heden het hoofd boven water weten te hou den. Het zal zaak zijn aldus spr. het Plaatselijk Crisiscomité financieel te verster ken, daar de instellingen welke van gemeente wege subsidie genieten zooals het burgerlijk armbestuur geene uitkeeringen mogen doen voor werkloozen, indien van Rijkswege gesubs. werkverschaffing of steunregeling bestaat, op gevaar af alle subsidie te verlie zen. In deze voor tal van ingezetenen kom mervolle tijden zal dit moeilijk zijn, doch het moet geprobeerd worden. Spr. nam zich voor de aangelegenheid met het Nationaal Crisis comité te Den Haag te bespreken en zou het op prijs stellen, indien ook dr. Postma zich hiervoor beschikbaar stelde. Na uitvoerige besprekingen werd aangeno men, dat collecteeren zeer weinig baten zal brengen. Waar slechts beperkte keuze is in de middelen ter verkrijging, der zoodringend noodige gelden werd na rijp beraad besloten eene verloting te organiseeren. Uitgegeven zullen worden 3000 laten a 10 ets. Als hoofd prijs zal vermoedelijk een rijwiel worden be schikbaar gesteld. Een beroep zal worden ge daan ter verkrijging van andere prijzen. De hoop werd uitgesproken, dat ieder zAl medewerken, opdat bij het Nationaal Crisis comité te Den Haag met succes een beroep kan worden gedaan op steun in den vorm van brandstoffen, dekens en geld. De voorzitter en dr. Postma namen op zich besprekingen te Den Haag te voeren. Besloten werd niet in te gaan op een desbe treffende schrijven tot het beschikbaar stel len van zilveren lepeltjes, waarvan de kos ten per stuk zijn 2 en waarvan 25 ets. ten bate van het Nationaal Crisiscomitéen 75 van het Plaatselijk Crisiscomité zal komen Na de gebruikelijke rondvraag werd de ver gadering gesloten. 1V.O.L. Polder. Bij de op Woensdag 12 dezer gehouden verkiezing van den W.O.L. Polder is met 34 van de 36 uitgebrachte stemmen tot be stuurslid van den W.O.L. Polder herkozen de heer P. Steur te Blokhuizen. Werkverschaffing Namens het bestuur van den W.O.L. Pol der is ter bestrijding van de komende werk- lioosheid een voorstel gedaan aan B. en W. van Oude Nieudorp, van den volgenden in houd: Verschillende slooten in eigendom en on derhoud, behoorende aan ingelanden van den polder, behoeven noodzakelijke verbete ring, welke verbeteringen tengevolge van de buitengewoon ongunstige uitkomsten in de Tuinders- en Veehoudersbedrijven niet op kos ten van de betrokkenen kunnen worden uit gevoerd. Daar volgens een ontvangen schrijven van de R.K. Arbeidersvereeniging „St. Deus Dedit" bij uitvoering van dergelijke werk zaamheden op ongeveer 60 Rijkssubsidie mag worden gerekend, is het polderbestuur bereid om de alsdan nog ongedekte 40 der loonen als volgt te verdeelen60 daarvan voor rekening van de gemeente 20 voor den eigenaar der sloot en 20 voor reke ning van den polder, terwijl de polder dan bovendien zorg zal dragen voor schuthout en en het noodige toezicht. Overwegende, dat bij uitvoering dezer rege ling, de arbeiders aan werk worden gehol pen, de gemeente een flink werkobject wordt aangewezen, de polder den watertoevoer ver beterd ziet en de landeigenaren voor wie het algemeen zeer moeilijk wordt om hulpmest stoffen aan te koopen, op die manier voor be mesting de noodige specie op den wal krijgen, mag worden verwacht, dat binnenkort een af doende regeling tot uitvoering van dit plan tot stand zal komen. Sluisbouw. Hoewel de bouw eener sluis, ten gunste der tuinders in den W.O.L. Polder thans on uitvoerbaar moet worden geacht, omdat het in Een paar dagen na zijn terugkeer kwam er een brief van Martin, geschreven in een hos- Ingekomen zijn: pitaal. Mijn liefste Félise, Ik ben wel en gezond. Maar ik kreeg een kogel in mijn linkerarm, toen we een Duit- sche loopgraaf aanvielen en ik kreeg een stuk granaat tegen mijn hoofd, dat mij bewuste loos maakte. Toen ik bijkwam, lag ik midden tusschen de loopgraven in de vuurlinie, en ik moest heel stil blijven liggen, met naast mij twee gesneuvelde kameraden. Toen ik daar zoo lag en elk oogenblik door een ko gel gedood kon'worden, heb ik veel nage dacht. En veel van die gedachten zal ik je vertellen, als ik je zie, wat heel gauw gebeu ren zal. En na 36 uren werd ik gevonden en naar de ambulance gebracht, waar ik ver bonden werd, waarna ik naar het groote hospitaal achter het front werd gezonden Op dien tocht lag ik op stroo met vele ande re gewonden. Frankrijk's goede hoedanighe den zitten het soms in den weg, want dat stroo is zoo hard als jonge eikenstammetjes. Toen ik aankwam, had ik hooge temperatuur en was ik buiten mijzelf van pijn, zoodat ik niet weet wat er gebeurde. Toen ik weer tot bewustzijn kwam, vertelden ze het mij. Er was koudvuur bij gekomen en mijn arm was boven den elleboog afgezet. Ik heb altijd het gevoel gehad een incompleet wezen te zijn, een tijd als deze onverdedigbaar zou zijn de toch reeds hooge lasten nog op te voeren, mo gen wij ons toch verheugen in de omstandig heid, dat de voorbereiding om ten eene male in het centrum vanuit den polder op het bui tenwater te kunnen komen zeer zeker binnen kort een flinke stap voorwaarts zal zijn ge gaan. Na overleg tusschen bet bestuur van de Rilders en de Provinciale Waterstafct in oordholland, is thans bij Ged. Staten dezer provincie ingezonden een plan, om in den nieuw aan te leggen Provinciale weg een brug te bouwen aan de Weel, bezuiden de wo ning van den heer H. de Boer, alsmede tot verbreeding en verdieping van eene bestaande sloot in het land van den heer H. Wit, welke verbinding geeft vanaf de Toekomstsloot naar Raaxmaatsboezem ten noorden van den tuin van den heer G. Portegijs, alwaar dan tevens een opslagplaats zal worden aangelegd. Wij willen hopen, dat de uitvoering dezer plannen spoedig haar beslag zal krijgen, om dat de tuinbouw bij de7e aan te brengen ver betering gebaat kan zijh. Te water geraakt. De heer N. J. te 't Veld had Woensdag middag het ongeluk op de kade bij den heer P. Takken te vallen met zijn stalen ros, dat hij in de ringvaart terecht kwam. Waar dit voor J. niet'de eerste keer was, dat hij de peilstand der wateren in deze om geving opneemt, toonde hij zich ook deze keer niet „onredzaam", terwijl de in die nabijheid zijnde polderwerker de Jong direct te hulp kwam en het genoegen mocht smaken om de onvrijwillige badgast weer spoedig op het droge te brengen. Ter gelegenheid van het gouden huwe lijksfeest van den heer D. Brander Tzn., oud burgemeester dezer gemeente, werd het gou den paar onder groote belangstelling een se renade gebracht. Woensdag viel bij het springen over een sloot de jeugdige A. Mantje, zoodanig dat het hem onmogelijk was op te staan. Daar niemand getuige was van dit ongeval en het plaats vond te Spang, waar niet veel passage is, moest de ongelukkige geruimen tijd blij ven liggen zonder door iemand te worden op gemerkt. Ten slotte gelukte het den knaap de opmerkzaamheid te trekken van een passee- renden wielrijder. Daar deze begreep, dat hier direct hulp noodig was, spoedde hij zich naar den Burg om de familie van het onge val in kennis te stellen. Direct werd Dr. Hel- lema gewaarschuwd, terwijl de ziekenauto van 't Witte Kruis den patiënt naar huis vervoerde. Daar het bleek, dat de knaap een bovenbeenbreuk had bekomen, werd hij, na voorloopig door dr. Hellema behandeld te zijn, dadelijk naar Den Helder vervoerd. Bij de heden gehouden herstemming voor bestuurslid van het Geestmerambacht periodiek aftr. de heer D. Schrooder, won. te Alkmaar, werd gekozen de heer Jb. Groot, voorzitter van den polder alhier met 41 stem men. De heer D. Schrooder kreeg 33 stem men. Het is bij ons weten nog nooit gebeurd, dat er op dezen tijd nog aardappels moesten gerooid worden. Thans zitten er nog groote hoeveelheden in den grond. De oorzaak hier van is dat de prijzen zoo laag zijn, dat ze eigenlijk de kosten van rooien en vervoer niet goedmaken. Waren de financieele uitkomsten van de aardappelcampagne het vorige jaar zoo slecht, dat van een ramp kon worden ge sproken ten gevolge van het ernstig optreden der aardappelziekte, thans zullen deze uit komsten nog veel slechter zijn. Donderdagavond vergaderde de Vischclub in het lokaal van den heer C. Vis, alhier. Na eenige besprekingen besloot men om den laatsten Zondag van het seizoen, dat zal dan 12 Maart 1933 zijn, nogmaals een wedstrijd te houden op de Bleek- meerkade. Terwijl men zeer gezellig bijeen was, werd door den heer A. Timmerman de kop van een zeelt ontleed om te bewij zen, dat er een eendje in een zeeltkop zit, welk verhaaltje den vorigen keer vóór „visscherslatijn" werd gehouden. De uitslag van de 9 October j.1. gehou den vischwedstrijd op de Bleekmeerka- de was als volgt: het aantal gevangen baarzen bedroeg 138. De drie prijzen voor de grootste baar zen werden gewonnen door de heeren K. Koster te Noordscharwoude met een baars van 24 'A c.M., Th. Beenken te Oudkarspel met een van 22 K c.M. en St. maar ik ben nooit zoo bespottelijk incompleet geweest als nu. 't Gaat prachtig en ik wil allerlei dingen doen met vingers, die ik niet meer heb. Ik wil wat oprapen, maar er is niets om mee op te rapen. Een week, vóór ik fewond werd, werd mij een nagel afgetrok- en en ik voel het nog altijd zoowat een voet van mij af. Je zoudt er om lachen, als je wist hoe vervelend dat ii. Ik maak geen veront schuldiging, als ik je vraag mij in Brantome te willen ontvangen; al wat mij lief is op de wereld is daar, en naar welke andere plek zou ik gaan Mais sacre nom d' une pipe, riep Bi gourdin, want Félise, na den brief eerst on der tranen voor zich zelve gelezen te hebben, las er nu stukken uit voor om de huisgenoo- tén in te lichten. Wat praat die malle jongen toch! Waar zou hij anders naar toe gaan? Félise vervolgde: Martin, nog onkundig van Bigourdin's terugkomst, zond hem een boodschap. Als je hem schrijft, vertel hem dan dat ik, zooveel als ik mocht, aan Frankrijk heb afgestaan. En halve arm is niet veel. Mais c' est déja quelque (maar het is toch iets) Quelque chose, riep Bigourdin, maar het is een heilige offwande. Ah le pauvre gar con (ach, die arme jongen). Mais voyez-vous (maar zie je) het Engelsche karakter spreekt uit dien brief. Ik heb in het Noorden vele Engelschen gezien. Wij, Franschen, mogen de Rijke te Noordscharwoude met een van 20 c.M. De drie prijzen voor het grootste aan tal baarzen door de heeren J. van der Veer te Oudkarspel met 28 stuks, C Beenken, Oudkarspel met 10 stuks en K Borst Kz. Oudkarspel met 9 stuks. De drie prijzen voor de meeste maat- baarzen door de heeren A. Timmerman, Oudkarspel; L Eiland, Oudkarspel en Van Dam te Noordscharwoude, ieder met 2 stuks. Aan het einde der vergadering kwam er nog een groote verrassing. De heer C. Vis had zooveel „bot" gevangen, dat hij de leden van de vischclub op een groote schaal gebakken bot tracteerde, welke tractatie door de visschers met luid applaus werd begroet en met smaak verorberd. Donderdagavond hield de R.K Volks bond zijn eerste vergadering voor het sei zoen. Uit verschillende ingekomen stukken werd het voornaamste medegedeeld: Wijziging in art. 10 betreffende uitkeering aan werklooze arbeiders; een aansporing om het jaarboek te koopen; een aanstaande actie in samenwer king met het Wit-gele kruis over geestes zieken. Wegens de kosten had het bestuur er van afgezien de studiedagen te Bergen mee te maken. Bij de nieuwe indeeling in distric ten was de afd. onder Alkmaar gebleven. Tesloten werd door elk lid een exemplaar te bestellen van de brochure, die behandelt, wat er voor den arbeider gedaan werd en nog wordt. Aangezien het bestuur in dezen voldoende actief is, werd het niet noodig geacht een comité voor Herw. Levenskracht op te rich ten. De daarvoor gehouden speldjesdag bracht 27,63 op. De voorzitter sprak de wenschelijkheid uit, dat de afd. in het bezit zou komen van een vaandel. Het bestuur zal in de volgende jaar vergadering met een voorstel komen om een bedrag uit de kas beschikbaar te stellen voor een te vormen vaandelfonds. Besloten werd, als de kas het zal toelaten, voor de leden van de begrafenisvereeniging St. Barbara 8 a 10 paar zwarte handschoenen aan te koopen. De heer Verhoogt wenschte, dat nog meer leden zich aansluiten, waarna zich nog een paar leden opgaven. De voorzitter kon meedeelen, dat de ver leden jaar geleverde brandstoffen nu geheel betaald waren. Vervolgens werd een uitvoerig verslag uitgebracht van de vergadering van den Centralen Raad op 6 Juni te Haarlem. Bij de rondvraag vestigde een der leden de aandacht op de hooge kosten van het dokters- fonds. De voorzitter zegde toe, dat deze zaak in de volgende vergadering aan de orde gesteld zal worden. Nog kwam ter sprake een boekhoudcursus door de Heidemaatschappij te geven. Ver leden jaar was deze niet kunnen door gaan, door te weinig deelnemers. Deze cursus is meer in het bijzonder voor land- en tuin bouwers. Zeven deelnemers gaven zich nu op. Meer liefhebbers kunnen zich bij den heer Verheggen aanmelden. De collecte voor Hulp in Nood bracht 1,19 op. In de twee vacatures in den Bovenpolder onder Egmond-Binnen, ontstaan door het overlijden van de heeren C. Groot en R. Gul, werd voorzien door benoeming als bestuurs leden van de heeren G. C. Bos, burgemeester van Egmond-Binnen, en R. Gul Rz. te Eg- mond aan Zee. De aanvoer van aardappelen duurt nog onverminderd voort, hoewel in de prijzen geen enkele verbetering valt te bespeuren. Deze zijn dan ook ongelooflijk laag. Duc 25 a 32 cents; grove en fijne Schotten 28 a 60 cents; blauwe Eigenheimers 60 tot 70 cents per baal van 50 K G. De Oudewal te Warmenhuizen werd als verkeersweg belangrijk verbeterd door ver breeding en het aanbrengen van een nieuwen deklaag, waardoor voertuigen elkaar thans gemakkelijk kunnen passeeren. Door de weg gebruikers wordt deze verbetering zeer ge waardeerd. Langs dezen weg staan echter iepenboomen, waarvan de lage takken hoog opgebouwde auto's en autobussen hinderen. Overigens be wijzen de boomen uitstekende diensten, door dat zij bij avond en slechte weersomstandig heden de richting goed aangeven en voorts het te water rijden van voertuigen voor komen. De B. B. N., Bond van Bedrijfsautohouders niet meer praten over le Phlegme Brittani- que. Wat zoo wonderbaarlijk is, dat is de onverstoorbare opgewektheid van den Engel schen. Jamais de longs visages nooit lange gezichten). Als een afgehouwen Engelsch hoofd kon praten, zou het met een ondeu gend glimlachje zeggen: 't Spijt me zoo, dat ik geen sigaret meer kan rooken. En on ze goede Martin maakt een grapje over het stroo in de ambulancetrein. Mon Dieu, ik weet wat het is, maar het is nooit bij mij op gekomen om er een grap over te maken. Na verloop van eenigen tijd kwam Martin in Brantome terug. De treinen liepen nu ge regelder in streken ver van het front verwij derd. Bigourdin leende de limousine, die ae Maire had mogen behouden, omdat hij zich dikwijls snel verplaatsen moest, en met Fé lise en Corinna en Fortinbras haalde hij Martin in Périgueux van den trein. Toen de trein binnenstoomde wuifde een hand onder een welbekend gezicht hen toe. Ze vlogen naar het portier en daar stond hij bij hen, een wollen muts op en in een geha vende en gescheurde blauwgrijze uniformjas een versleten roode broek, de leege linker mouw bengelde er bij. Maar het was een flinke gebruinde figuur, die daar bij hen stond. (Slot volgt),

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5