Tuimeltje en Kruimeltje in het Kabouterland, (Rechtszaken £and= en Juin&ouw in Kederiaod, heeft zich tot het Gemeente bestuur van Wannenhuizen met het verzoek de iepenboomen zoodanig te willen laten snoeien. dat ten volle van de wegverbetering kan worden geprofiteerd. BEVERWIJK. De deze week gehouden bazar ter kas- versterking van de Vereeniging voor Vrijz. Herv. besomde de bruto-opbrengst pl.m. 1400. NIEUWE NIEDOpT>. Donderdagavond had in het lokaal van den heer G. Warnaar aan de Langereis een vergadering plaats waar de heer A. Yeltrop van den Beemster sprak over de oprichting van een afd. van den Neutralen Bond van Land- en Tuinbouwers. Het lokaal was goed bezet. Spr. ving zijn rede aan met te zeggen, dat een nooit gekende crisis en een totale financieele en moreele in zinking, op dezen avond de tuinders bij el kaar bracht. De afgeloopen jaren hebben den tuinders geleerd wat ondergang beteekent, wat crisis wil zeggen. Wij doen lessen op uit de reali teit van het leven. Die harde klappen die wi] krijgen leeren ons denken. Economen hebben gezegd, dat in het najaar 1932 het dieptepunt van de crisis zal zijn bereikt. Spr. zeide, dat ons in de eerstvolgende jaren geen periode van bloei ten deel zal vallen, tengevolge van hooge tariefmuren, contingenteering van Duitschland, waardoor de uitvoer naar dat land beperkt wordt tot 40 pCt. van 1931 toen de export al zoo geknakt was. Spr. noemde dit de radicale ondergang, voortaan kunnen we alleen of het binnenland als afnemer on zer producten rekenen. Spr. zeide, dat er een streven is om de koopkracht van het Neder- landsche proletariaat op steeds lager niveau te brengen. Wij moeten ons juist met die ar beiders solidair verklaren. De binnenlandsche markt moet zooveel mogelijk koookrachtig worden gemaakt. De arbeiders moeten we ons tot voorbeeld stellen, die hebben hun machtspositie verovert door hun organisatie. Dit is een duidelijk voorbeeld dat eendracht en solidariteit het middel is om het dak bo ven zijn hoofd te houden. De veilingen kan men niet spannen voor het sociaal-economi sche werk. Men zou dan altijd op principieele punten stranden en spr. noemde het zeer juist dat de veilingorganisatiën zich niet be geven in den strijd op sociaal-economisch ge bied. Daarom is spr. hier gekomen om hier een afd. van den Neutralen Bond van Boe ren en Tuinders te stichten. Dit is thans dure plicht en harde noodzaak. In een wereld van overvloed wordt een schare van menschen gekweekt die aan alles gebrek heeft, terwijl er volksgroepen zijn die aan niets gebrek hebben, alle luxe bezitten en toch ontziet de regeering zich niet de lasten af te wentelen op hen die niets hebben. Deze omstandigheden eischen, dat we ons organiseeren om daardoor de regeering dwingen te doen wat wij willen. De solidariteit die thans opbloeit kan in de toekomst schoone vruchten dragen, een so lidariteit waartoe we thans door harde noodzaak worden gebracht. Bij de gelegenheid tot het stellen van vra gen, zeide de heer Olie het niet noodig te oor- aeelen, dat hier een afd. van den Neutralen Bond wordt opgericht voor een actie tegen verhooging van de grondlasten, omdat aan de Langereis een vereeniging Algemeen Be lang is. Voor die vereenigjng is de heer Olie vertegenwoordiger in den raad en wanneer men actie wil voeren, meende de heer Olie, moest men dat daar ter sprake brengen. De heer Olie verklaarde zich tegen verhooging van opcenten op de grondlasten te hebben verzet. De heer Veltrop zeide, dat de actie tegen de grondlasten geheel los stond van de op richting van een afd. hier en dat een neutrale vereeniging voor gemeentebelangen niet ver geleken kan worden met een neutralen bónd van tuinders en boeren, die zich over geheel ederland beweegt, opdat de eischen der tuin ders en boeren aan de regeering kenbaar worden gemaakt. Weth. Gayaard die ook aanwezig was, zei de een jaar geleden op een vergadering in Alkmaar naar voren te hebben gebracht af schaffing grondbelasting, Hoogheemraad- schapslasten en Bannelasten. Spr. zeide, dat hij nu zelf genoodzaakt was zijn stem te ge ven voor verhooging opcenten grondbelas ting en personeele lasten. De gemeente is verplicht die maatregelen te treffen, die tot dekking van extra uitgave tengevolge van de crisis noodig zijn. Het aantal onbelasten groeit met den dag. Men is verplicht om de begrooting sluitend te maken en men was genoodzaakt 100 op de Gemeentefondsbelasting te heffen. De wet bepaalt dat men zoo hoog mag aan en niet hooger; maar er zit tevens aan vast dat zoo men 100 opcenten op de Gemeentefonds - belasting heft 20 opcenten op de Grondbe lasting moeten worden geheven en 150 op centen op de personeele belasting. Spr. is het roerend eens dat we er beroerd aan toe zijn en dat hij met groote tegenzin zijn stem er aan heeft gegeven. Men voorziet dat er dezen winter ongeveer 50 werkloozen zullen Zijn. Ook voor tuinders die zich niet kunnen redden zal de gemeente moeten bijspringen. Men was verplicht de begrooting in te die neni zooais is gedaan. De lasten zijn hier per H A 3o a 40 gulden. Dat kan er thans niet at. Spr. noemde dit een punt van strijd met alle kracht bij de regeering. De heer Gaygard zeide nog vernomen te nebben dat indten men vergat te betalen de fiscus er niet voor zal terugdeinzen de aan slagen in te vorderen via zuivelfabriek of veiling. De heer Veltrop zeide nog, dat men door het bekleeden van een verantwoordelijke po sitie voor consekwenties kwam te staan die moeilijk zijn te aanvaarden. Besloten werd een afdeeling op te richten en samenwerking met de Tuinbouwvereeni- ging te Nieuwe Niedorp die Zaterdag ver gaderde en op haar agenda heeft staan hei punt „en bloc" aansluiten bij den Neutraler. Bond.^ 32 personen gaven zich op deze ver gadering als lid op. Inzake de actie tegen verhooging opcenten grondbelasting zal de vergadering van de Tuinbouwvereeniging te Nieuwe Niedorp worden afgewacht waar Zaterdag dit punt zal worden behandeld Hierija sluiting. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Strafzitting van Vrijdag 14 October. HET HARM STOMP-SLOMP-MYSTERIE ONTSLUIERD. Onlangs was te Bergen de fruitventer Harm Slomp bekeurd wegens het innemen van een standplaats zonder vergunning der locale autoriteiten. De heer Slomp werd als- toen vereerd met twee bonnetjes, waarvan de een stond ten name van Slomp en 'n ander geadresseerd was aan Stomp, 'n mixtuur, waarop de begunstigde, van meening zijnde dat men ook van het goede te veel kan krij gen, voor den kantonrechter zeer terecht aan merking maakte. Het onbeduidende zaakje werd toen aangehouden, heden voortgezet en de heer Harm Slomp a la minute vrijgespro ken. BIJ 'T KANTJE AF HET ZIEKENHUIS MISGEREDEN! Een 19-jarig „student" uit Amsterdam, reed op 14 Juli j.1. te Bergen met zijn motor op zoodanige roekelooze wijze, dat het wei nig scheelde of hij was door de „Eeuwige Laan" de eeuwigheid binnen getuft. Want het is toch al zeer onvoorzichtig om te trachten met een flinke vaart een voorrijdenden auto voorbij te willen rijden, terwijl van de andere zijde een z.g. tegenligger in aantocht is. De motorrijder kwam dan ook bij dat gevaarlijk experiment in botsing met het rijtuig van ze keren heer C. Bontes, geraakte tegen de vlak te en mocht waarlijk van geluk spreken, dat hij er slechts met een lichte handwonde af kwam. Het jongmensch stond nu terecht, ont kende, trots de zeer verzwarende getuigenis van den heer C. Zeeman uit Wieringerwaard, alle schuld. Hierdoor was het noodig ook den te laat verschenen heer Bontes te hooren en werd de verdere behandeling verdaagd tot a.s. week. SLECHT BELOONDE GALANTERIE. De 47-jarige heer Jan Willem B., aanne mer te Castricum, is zonder twijfel een ga lant automobilist, die niet kon aanzien, dat een dame in den modder ploetert, terwijl hij hoog en droog achter het stuur troonde. Op 30 Juli alzoo de Mient aldaar berijdende, in viteerde hij een paar w.jidelaarsters in zijn wagen te stappen, maar was zóó intens met deze uitnoodiging vervuld, dat hij het verkeer vergat en den met twee groote koffers zwoe gende controleur W. Fokke met de schokbre- kers van zijn rijtuig van achter zoo'n schok gaf, dat de schok heelemaal niet werd ge broken en de heer Fokke met zijn koffers voorover op de straat smakte, zijn knieën kneusde en ook nog met die gekneusde knieën door zijn beste broek viel. De aanne mer, die niet gauw genoeg een minnelijke schikking trof, stond nu ook nog terecht voor artikel 22 en werd veroordeeld tot 15 gulden boete of 15 dagen, benevens 20 schadever goeding aan den heer Fokke. wegens aange daan letsel aan broek en koffers, waarbij de gezwollen knieën dan maar niet in rekening werden gebracht. VAN DAT KWAALTJE MOET HIJ GENEZEN WORDEN. Stond dezer dagen de 20-jarige schippers- maat Jacob W. uit Oudorp terecht wegens het verkeeren in kennelijken staat van dron kenschap, thans had deze al te ijverige ver eerder van Bacchus en Cambrinus zich al weer te verantwoorden en wel ter zake het nog meer ernstige feit, dat hij op 20 Augus tus op de Nieuwesloot in etwas angeheiterden toestand op een rijwiel had gezwierd en er ger nog door zijn onberekenbaar gehannes oorzaak was geweest, dat een wielrijdster, mej. A. de Groot, werd aangereden en zich een gat in 't hoofd viel. Natuurlijk ontving deze jeugdige pimpelaar, die trouwens alles geredelijk toegaf, een flinke schrobbeering en werd hij veroordeeld tot 20 boete of 20 dagen. DE LIMMER BLOEMENVENTERS RAKEN IN 'T GEDRANG. De reusachtige bloemenmanden door de negocianten in kinderen van Flora op hun rijwielen geplaatst hebben een breedte van plm. 93 c.M., terwijl maar 65 c.M. is toege staan. Het schijnt dat tot duyer de Alkmaar- sche handhavers der wet door hun uitge spreide vingers naar die bloemenmanden blikten, maar thans worden de bonboekjes ook hier in gebruik gesteld en verscheen de 18-jarige J. P. N. uit Limmen ter zake deze overtreding. Hem werd slechts 50 cent of 1 dag opgelegd, maar daarmede wordt de mand niet kleiner en het stuur niet breeder. NIET TOEGELATEN VOOR DE CONVERSATIE. De 21-jarige arbeider Jan de J„ een ver dienstelijk lid van de openluchtsociëteit „arm maar vroolijk", die haar avondvergaderingen houdt op de leuning van de brug over de brug van de Oudegracht bij het KI. Nieuw- land, was daardoor in conflict gekomen met artikel 201 secundo der algem. politieverorde ning, dat dergelijke zitplaatsen strafbaar stelt, en werd heden veroordeeld tot maar 3 boete of 3 dagen. HIJ HAD GEEN BEWIJS VAN GOED GEDRAG. Een ingezetene van het woonwagenpark te Alkmaar, de vischventer Cor v. N., door omstandigheden gedwongen in het onderhoud van zijn gezin te voorzien door het venten met galanterieën, kon op 6 October geen ver gunning toonen. Het gevolg laat zich den ken, 0.50 boete of 1 dag. MEN MOET DE BRUTALITEIT NIET TE VER DRIJVEN. j 22-jarig timmerman uit Heerhugo- waard, de heer A. A. B., kwam op 14 Aug op den Middelweg in moeilijkheden, aange zien hij een motor bereed, zonder voorzien te zijn van een geldig rijbewijs. Dit gemis kwam aan den dag na een plaats gehad heb bende aanrijding, die nog in den justitionee- len vetpot zit. Vonnis 6 boete of 6 dagen SCHATGRAVERS EN „LICHTBAKKERS IN KENNEMERLANDS DUINEN. De wildstroopers uit Egmond aan Zee, die geregeld elke zitting aanwezig zijn, ont braken ook ditmaal niet op het appel. In de eerste plaats de heer Rijer Zw., een kunstenaar in 't konijnendelven bij gebrek aan een trawler-engagement, die op 7 Aug. de duinen van den heer v. Vliet had uitge- peuterd, 15 boete of 15 daeen. Dezelfde tunnelgraver stond later nog eens terecht in vereeniging met den visscher Corn. St., nog een leerling in t vak. De kantonrech ter maakte echter geen onderscheid: ieder 20 boete of 20 dagen. Het betrof hier stroo pen met behulp van honden en lichtbakken. Voorts verschenen nog de visschers Jan V en Engel P., die 's morgens om 5 uur al wer den aangetroffen in de prov. duinen van Cas tricum, gewapend met schoppen en voorzien van honden. Jan V., die een prachtteekening had gemaakt om de onjuistheid van het pro- ces-verbaal aan te toonen, zei sarcastisch: Die veldwachters maken er tegenwoordig n lolletje van! Jij maak er ook 'n lolletje van, grapjaste de ambtenaar. Nou, gromde Jan grimmig, mot je maar naar me gezicht kijken! Enfin de teekening werd overgelegd, dó be zwaren aangehoord en de zaak uitgesteld tot a.s. week, ten einde den verbalisant Castri cum aan den tand te voelen. DE NIEUWSTE PLAAG VOOR STAD EN DORP. Bij de 7 tormenten van Egypte is nu ook 'n achtste verschenende wet op de Zondags sluiting! Althans de sigarenhandelaar C. B. te Bergen zal er wel niet milder over denken. Deze heer stond heden dan terecht ter zake den verkoop van sigaretten uit een op het stationsplein aldaar geplaatste kiosk, op Zon dag 18 September. De comparant verklaarde naar zn meening niet strafbaar te zijn en had in overleg met den chefveldwachter zich la ten bekeuren ten einde juridisch te laten uit maken, wie gelijk had. Natuurlijk werden er weer heel wat woordjes gewisseld tusschen mr. Tack en den gedaagde, die niet schroom de bedoelde wet broodroof te noemen. Gevorderd werd schuldigverklaring en ver oordeeling tot 12 boete of 12 dagen, doch de kantonrechter wenschte alvorens vonnis te wijzen, den heer Vermeulen nog te hooren en bepaalde de voortzetting der zaak op a.s. week. (Mondelinge uitspraak 14 October 1932) C. B. te Alkmaar, overtreding winkelslui tingswet, 3 boete of 3 dagen hechtenis. W. J. W. te Alkmaar, straatschenderij, 4 boete of 1 week tuchtschool. J. Z. te Haarlem, G. K. en C. K. te Alk maar, G. K. te Rustenburg, dronkenschap, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. H. M., T. v. G„ A. v. V. en S. de G. te Amsterdam, H. v. G. te Zaandam, loopen verboden grond, de 1ste, 2e, 3e en 4e, ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 5e 3 boete of 3 dagen hechtenis. C. S. Az„ R. Z. Az., K. S. Az., R. Z. en L. A. D. te Egmond aan Zee, overtreding Jacht wet, de 1ste, 2e en 5e ieder 20 boete of 20 dagen hechtenis, de 3e 8 dagen hechtenis, de 4e 15 boete of 15 dagen hechtenis. J. W. B. te Castricum, H. Z. te Limmen, J. G. te Egmond a/d Hoef, G. F. R. te Utrecht, J. W. te Oudorp, A. A. B. te Hugowaard, C. L. te Beemster, W. C. V. te Amsterdam, J. L. te Schermerhorn, M. F. K„ H. P., A- S., J. B„ F. B„ C. F- v. N. te Alkmaar, overtreding Motor en Rijwielwet, de 1ste 15 boete of 15 dagen hechtenis, de 2e en 7e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 3e, 9e, 10e, 12e, 14e en 15e, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 4e en 8ste ieder 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 5e 20 boete of 20 dagen hech tenis, de 6e en 13e ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 11e 12 boete of 12 dagen hechtenis. J. N. te Limmen, A. F. P. O. en C. F. M. te Haarlem, A. R. H. te Bergen, A. P. te Oudorp, F. W. te Amsterdam, G. R. te Haar lemmermeer, G. v. N. en M. V. te Groningen, H. S„ J. de J. en J. P. B. te Alkmaar, over treding Politieverordening, de 1ste en 8ste ieder 0.50 boete of 1 dag hechtenis, de 2e en 6e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 3e, 4e, 9e en 11e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 5e 2 boete of 1 week tuchtschool, de 7e 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 10e vrijspraak, de 12e 1 boete of 1 dag hechtenis. MISHANDELING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch is gisteren behandeld de zaak tegen Th. A. V. te Berghem, verdacht dat hij op 4 September te Haren, gemeente Megen, waar het kermis was, J. Wijnakker met een mes heeft gesto ken, waardoor de getroffene zwaar lichamelijk werd verwond en aan de gevolgen overleed. Verdachte beweerde dat Wijnakker het eerst geslagen had en hij zich toen verweerd heeft. De broer van den verslagene deelde mee, dat men naar een café was geweest en later in de woning van W. ruzie ontstond. Verdachte zwaaide een paar malen met zijn mes om het hoofd van J. Wijnakker en stak hem toen pardoes in het lichaam. De voerman A. Wijnakker verklaarde, dat vader en moeder Wijnakker allen verzocht heen te gaan. V. bleet echter zitten en hield zijn mes in de hand. Getuige sloeg er toen op vreezende, dat anders verdachte den aanval zou doen. Verdachte sloeg toen op vader Wijnakker met het mes op diens borst. Daarna bracht verdachte in het gevecht aan den verslagene den doodelijken steek toe. Koopt goen losse Asplrin-tabletten, het kan minderwaardige en voor de gezondheid schadelijke namaak of waardelooze vervaliching zijn. Aspirin-tabletten worden alleen door de Bayer-fabrieken in den handel gebracht en wel uitsluitend in: origlneeie oranjeband-buisjes ver pakking van 20 tabletten a 70 cent origineele oranje-zakjes verpak- en de king van 2 tabletten a 10 cent. Alleen deze origineele ver pakkingen van BAYER waar borgen echtheid en zuiverheid. Weigert namaak en losse tabletten. Het O.M. achtte een nader onderzoek noo dig en vroeg uitstel der verdere behandeling. Mr. G. Korfschoten verzocht de invrijheid stelling van verdachte welke geweigerd werd. De rechtbank stelde de zaak 14 dagen uit. BRANDSTICHTING DOOR EEN VELDWACHTER. Voor het gerechtshof te Arnhem is gisteren in hooger beroep behandeld de zaak tegen G. J. A., chef-veldwachter uit Zetten, die door de rechtbank te Arnhem was veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, wegens opzettelijke brandstichting in zijn woning op 11 Novem ber 1931. Deze brandstichting geschiedde door het in brand steken van een stroomatras, althans zooals in de dagvaarding vermeld staat, van een hoeveelheid beddegoed. De advocaat-generaal bij het gerechtshof vroeg op formeele gronden vernietiging van hetegerechtshof doch veroordeeling op andere gronden tot dezelfde straf. BRAND DOOR SCHULD. De officier van justitie bij de rechtbank te Middelburg heeft Vrijdag 25 boete subsi diair 10 dagen hechtenis tegen den 45-jari- gen veekoopman te IJzendijke, geëischt, wiens woning op 28 Augustus is afgebrand, doordat de man petroleum had geschonken in een brandend petroleumtoestel, waarop een pan vet stond. DE ONDERZOEKINGEN IN DEN ANDIJKER PROEFPOLDER GE DURENDE DE EERSTE VIER CULTUURJAREN. De „Commissie Proefpolder Andijlc" legt da resultaten van haar onderzoek in een reeks publicaties vast, welke op on geregelde tijden verschijnen naarmate de resultaten van het onderzoek zich tot een samenvatting leenen. De eerste de zer publicaties (mededeeling no. 1) ver scheen in 1929 en bevatte de uitkomsten van het onderzoek naar den bodemtoe stand van den proefpolder en van de Wieringermeer, zooals deze zich voor deed alvorens door cultuurmaatregelen of anderszins hierin wijzigingen waren opgetreden. In de thans als Mededeeling no. II ver schenen tweede publicatie der commis sie wordt een overzicht gegeven van de onderzoekingen in den Andijker Proef polder gedurende de vier eerste cultuur jaren en van de wijzigingen, welke in verband daarmede de drooggelegde bodem heeft ondergaan. Het doel, dat de commissie bij haar onderzoek nastreeft, wordt door haar in de inleiding aldus omschreven, dat zij ter. aanzien van de landbouwkundige vraagstukken, welke zich bij het in cul tuur brengen der Zuiderzeegronden voordoen, zoodanige gegevens bedoelt bijeen te brengen, dat bij dit in cultuur brengen zoowel landbouwtechnisch als economisch, met een zoo volledig moge lijk inzicht zal kunnen worden gehan deld. De vraagstukken welke tot bereiking van dit doel in de eerste plaats voor systematisch onderzoek in aanmerking werden gebracht, hebben betrekking op: 1. de ontwatering der drooggelegde gronden; 2. de bewerking der gronden, vooral ook in verband met het tijdstip waarop deze wordt toegepast; 3. De bemesting der gronden; 4. De keuze der voor de cultuur in aan merking komende gewassen en va riëteiten; 5. De ontwikkeling van het leven der voor de cultuur van belang zijnde micro-organismen. Het onderzoek dezer vraagstukken splitste zich bij de uitvoering in drie af- deelingen, welke in voortdurende nauwe samenwerking arbeidden, t.w. een land bouwkundige, een bodemkundige en een bacteriologische. De thans verschenen rapporten zijn die, welke door de leiders der drie genoemde afdeelingen omtrent hun onderzoekingswerk werden uitge. bracht. Uit den aard dienen zij in onder, lingen samenhang te worden beschouwd daar zij in wezen dezelfde vraagstukken, echter van verschillende zijden belicht,' behandelen. Terwijl er van moet worden afgezien in een kort overzicht als het hier geg«. vene een beschrijving der afzonderlijke proefnemingen te geven, kan omtrent den algemeenen loop van het onderzoek het volgende worden medegedeeld: -I De landboakundige proefnemingen. De landbouwkundige proefnemingen welke in het eerste gedeelte van het rapport worden beschreven hadden in groote trekken het volgende verloop. Het te verrichten onderzoek heeft tot middelpunt de afwijkende eigenschap, pen van de jarenlang met zeewater be- dekt geweest zijnde gronden. Alvorens hierop gewassen kunnen worden ge teeld, moeten er diverse veranderingen plaats grijpen. Uit den aanvankelijk met zout water verzadigden grond in te ge- sloten toestand moet door indroging en verweering een lossere, kruimelige bouwvoor ontstaan, tevens de overmaat zout verdwijnen en verdere natuur- en scheikundige veranderingen optreden, Door scheurvorming zet zich het strue- tuurverbeteringsproces van de opper vlakte naar beneden toe voort, waarbij de bouwvoor geleidelijk in dikte toe neemt. De snelheid, waarmede dit plaats heeft en dientengevolge de tijd, noodig om voor de cultuurgewassen een ge schikt milieu te doen ontstaan, hangt samen met de te treffen cultuurmaat regelen. Geheel in overeenstemming met voor heen opgedane ervaringen bleek in den proefpolder het groote nut van een goe de ontwatering van dergelijke droogge legde zoute gronden. De bezwaren, ge opperd tegen buisdrainage, neerkomen de op defect raken tengevolge van onge lijkmatige inklinking van den grond en op onzekerheid ten aanzien van de door laatbaarheid dezer gronden in bva jeugdtoestand, hebben zich bij de om standigheden, waaronder in den proei- polder is gewerkt, in de eerste jaren niet merkbaar doen gelden. In den proefpolder heeft het bij wijze van proef dieper ploegen geen slechtere uitkomsten opgeleverd dan de als regel toegepaste ondiepere bewerking. Een verslechtering van de structuur van den grond, waarvan b.v. melding wordt gemaakt bij de cultuur op met zeewater overstroomde gronden, is te Andijk niet waargenomen. Proeven met bepaalde stoffen, aangewend om eventueele structuurverslechtering ge heel of gedeeltelijk tegen te gaan dan wel op te heffen, hebben op den proef- polder-kleigrond practisch geen uitwer king vertoond. Eerder dan men op grond van oudere ervaringen had durven hopen of kun nen verwachten, bleek de verbouw van gewassen mogelijk. Op de door diepe greppels en drains intensief ontwaterde perceelen werden in het tweede jaar na de droogmaking of wel ongeveer een jaar na het uitvoeren van de begreppe- ling en drainage met een aantal gewas sen reeds bevredigende uitkomsten ver kregen, terwijl in het vierde jaar diverse gewassen gemakkelijk konden concur- reeren tegen die uit de beste zeekleipol ders van ons land. Bij het onderzoek bleek verder, dat van de verschillende landbouwgewassen een beperkt aantal meer speciaal is aangewezen als eerst te telen vrucht; koolzaad, granen en bieten gaven naar verhouding de beste, peulvruchten de slechtste resultaten. De eerst geteelde gewassen bleven zonder uitzondering kort; in het vierde jaar daarentegen wa ren alle normaal ontwikkeld. De bewor- teling hield gelijken tred met de voort- 5, maar bii «ebleven. Tuimeltje vloog dwars door een groot raam en voor hij er erg in had, zat ie in de leeszaal van de kabouters midden op tafel. De oude kabouters dachten niet anders of het was weer een streek van Tuimeltje, maar dat zou hij hun gauw genoeg laten zien. k'iken, zei Tuimeltje met een be gezichten de kabouters liepen voetje voor oe je achter hem aan. Eerst dachten ze nog dat ie grap wilde verkoopen, maar toen zagen ze dat er iets verschrikkelijks aan de hand was. Meneer de wind was weer huis aan het houden,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6