!B'aumdand TREINBOTSING OP HET STATIONS- EMPLACEMENT OEN BOSCH. ^Boeken 3Mqz<zwdm Stukken Jifdschciftm school, in welker ruime gymnastiek lokaal de arbeiders-woningbouwvereeni- ^ing Rochdale den genoodigden verver- behingen aanbood. Een lampicnoptocht. Tegen den avond toonde de jeugd haar vreugde over de totstandkoming der bruggen: in een langen stoe. trok ken de kinderen met lampions achter de tonen der muziek het kwartie rdoor. den laatste was vol bloed dat uit talrijke verwondingen vloeide. De uit 60 wagons bestaande trein uit Eind hoven is bijna geheel vernield en het gevaar, dat de hoog opgestapelde wagons zouden omvallen, was zeer groot. De ruïnes versper den het geheele uitgangspunt van dit belang rijke station, zoodat alle verkeer moest wor den stopgezet, zoowel over Zwaluwe als in de richting Eindhoven—Tilburg en in de richting Arnhem—Utrecht, waar geen trein kon binnenkomen of vertrekken. Twee licht gewonden. Aan zienlijke schade. Gistermorgen te omstreeks kwart over vj heeft op het stationsemplacement Den Boscn een botsing plaats gehad tusschen een goe derentrein, welke uit de richting ®oxte;.„, J neureed, en een rangeertrein. Een veertigtal wagons van den binnenkomenden trein 1 elkaar geschoven. Een gedeelte van dez trein kwam terecht op een rangeerhuisj waarin zich op dat oogenblik drie rangeer ders. bevonden. Het mag een wonder heeten dat deze personen aan den dood zijn on - snapt. De arbeiders Breeart en van de "oer, beiden woonachtig te Den Bosch, bekwame lichte verwondingen, doordat zij door de rui ten vielen en vervolgens in een prikkeldraad versperring terecht kwamen. Het geluid van de botsing was zoo hevig, dat de bewoners van Den Bosch uit hun slaap opschrikten. Onmiddellijk vertrokken reddingscolonnes naar de plaats van het ongeval. Een voorloopig onderzoek heeft uitgewe zen dat van den rangeertrein een trekstang en een koppeling bij het achteruitzetten en stoppen zijn gebroken, ten gevolge waarvan een treindeel losgeraakte en den binnenko menden terin tegemoet reed. Hoewel het trein personeel noodsignalen gaf en de machinist !van den binnenkomenden trein uit alle macht •remde, kon de botsing niet meer worden voorkomen. De materieele schade is zeer aan zienlijk. Het treinverkeer ondervond langdu rige stagnatie. Eerst te ongeveer kwart over negen kon het over één spoor worden hervat. 'Ondanks het vroege ochtenduur was de pu blieke belangstelling zeer groot. Bijzonderheden over de toedracht. Het was circa vijf uur, toen de rangeerders op het Zuidelijke deel van het emplacement den goederentrein uit Roozendaal, bestemd 'voor Utrecht, hadden ontvangen. Daar in de samenstelling van dezen trein enkele wijzi gingen moesten worden gebracht, werd on middellijk met het rangeeren begonnen. Juist werd de trein achteruit gezet, toen op het oogenblik, dat de machinist weder begon af te remmen, ongeveer op de helft van den trein de wagons van elkaar raakten en het laatste treingedeelte op eigen gelegenheid bleef te- rugrijden. Dit geschiedde met een vrij groote snelheid. Al het mogelijke werd gedaan om het weg rijdende treingedeelte tot staan te brengen, maar men was hierin nog lang niet ge slaagd, toen tot groote ontsteltenis van den rangeerder in de verte de lichten van den Eindhovenschen trein uit de duisternis op doemden en met groote snelheid naderbij kwamen. Noodsignalen werden afgegeven doch de duisternis had den Eindhovenschen bestuurder een goed uitzicht belemmerd. Toen hij de signalen herkende, zetten plotse ling de remmen met dreunend geweld aan, maar de snelheid van den trein was nog veel te groot. Met een geweldigen slag reed hij op 'den rangeerenden trein in. De botsing was ontzettend, want de zwaar geladen Eindho- venaar had 60 wagons achter zich. Met don derend gekraak stapelden de wagons zich op eikaar, onmiddellijk achter de locomotief, waardoor deze van den trein losbrak en weg zakte. De balken en wanden der gesloten wagons werden van de onderstellen afge rukt en een tiental meters ver weggeslingerd. De drie en vier hoog opgestapelde wagons sloegen om en vormden een verschrikkelijke chaos, waardoor alle sporen werden ver sperd. Van alle kanten snelde het stations- personeel op het alarm toe en spoedde zich -langs de ruïnes om er mogelijke hulp te ver leen en. Al spoedig bleek de toedracht van het ongeluk en toen de treinbestuurders en de beide remmers zich kwamen melden, werc nog slechts de treingeleider vermist, Dit was de heer Breeaart uit Den Bosch, die volgens voorschrift in den eersten wagen achter de tender moet verblijven. Het bleek, dat deze wagon bijna geheel was versplinterd en on der twee kolenwagens was terecht gekomen. Öp het geroep van het treinpersoneel werd echter tot ieders verbazing onmiddellijk ge antwoord en gelukkig bleek, dat de heer -Breeaart in zijn netelige positie geen groot letsel had bekomen. Met behulp van zijn ka meraden is hij uit zijn nauwe cel, die bijna zijn graf was geworden, bevrijd. Een buitengewoon staaltje van zelfbeheer- 6Ching toonde deze man toen hij vóór alle andere zaken eerst zijn spoorwegdocumenten bijeen zocht. Toen bleek ook, dat hij de tegen woordigheid van geest had gehad om de gas vlam van zijn wagen, welke intact is geble ven, te dooven, waardoor het gevaar voor ontploffing van ontsnapte gassen uit de hou ders werd voorkomen. Eerst nu meldden zich nog drie andere personen, die nauwelijks aan den dood waren ontsnapt. Het waren de voorman-rangeerder De Bruin en de beide rangeerders Vermeer en Nijholt. Deze drie personen waren op het oogenblik van de botsing in het rangeerlo kaal aanwezig, dat vlak naast de rails is ge plaatst. In ziin val heeft de trein dit lokaal vrijwel geheely vernield, hoewel het uit steen is opgetrokken. De drie rangeerders hebben zich het leven gered doordat zij in groote haast zijn gevlucht zoodra het gedreun der remmen van den Eindhovenschen trein hen waarschuwde, dat iets bijzonders gebeurde. Alle drie snelden door het schattlokaal naar buiten, toen terzelfdertijd boven hun hoofd het dak reeds ineenstortte en de deuren be gonnen weg te zakken. Alles kraakte en ver splinterde en buiten dreunden en daverden de wagons, die op elkaar reden. Door de duisternis misleid, viel Nijholt door een ruit, terwijl Vermeer in het dradennet van het seinwezen viel en vervolgens voorover in een draadversperring tuimelde. Het gezicht van REORGANISATIE-COMMISSIE. Bovengenoemde commissie, die den minis ter van defensie van voorlichting moest die nen nopens mogelijke versobering in de vre- dessamenstellingen van de onderdeden der infanterie- en artillerie-brigades, is thans ont bonden. VERBODEN LECTUUR. Het maandblad „Kerk en Vrede" is opge nomen op de lijst van geschriften, waarvan het in bezit hebben of verspreiden den mili tairen is verboden. INLIJVING UIT DE PROVINCIE NOORDHOLLAND. Op 20 October a s. zal eene inlijving van dienstplichtigen der 2e ploeg van de lichting 1032 plaats hebben uit de Provincie Noord- -folland; deze recruten zijn bestemd voor het 21e regiment infanterie te Amersfoort en zul len worden opgeleid tot onder-officier. ROUTEBEPALING EN MONSTERROL. Een onderwerp van juridischen aard. Concept van een alge- meenen maatregel van bestuur om advies. Op de schriftelijke vragen van den heer W. Drop, lid van de Tweede Kamer, betreffende het gebruik, dat reederijen maken van de in de monsterrol voorkomende bepaling om trent het wijzigen van de bestemming van het schip gedurende de reis en betreffende spoe dige inwerkingtreding van de nieuwe wette lijke regeling van de arbeidsovereenkomst van kapiteins en schepelingen, hebben de mi nisters van economische zaken en arbeid en van justitie geantwoord. De bedoelde bepaling in de monsterrol is rechtsgeldig onafhankelijk van art. 441 Wet boek van Koophandel. Zoodanige bepaling- komt in verschillende monsterrollen voor. Dat daarvan bij andere bij het conflict be trokken reederijen het gebruik zou zijn ge maakt, hetwelk bij de stoomschepen „Rotter dam" en „Veendam" aanvankelijk in het voornemen lag, is den ministers niet bekend. De vraag, welk gebruik van die bepaling mag worden gemaakt, is van juridischen aard, daarover heeft, in geval van geschil, de rechter te beslissen. De bepaling zal ook na de inwerkingtre ding van de nieuwe wettelijke regeling van de arbeidsovereenkomst rechtsgeldig zijn Ook daarom kunnen de ministers hetgeen ge beurd is niet van beslissende beteekenis ach ten voor de vraag naar het meest geschikte tijdstip van die inwerkingtreding. Gelijk de minister van Justitie reeds te kennen gaf in zijn antwoord op vroegere vragen is het be ter daarover vooraf verschillende belangheb benden te hooren. Een concept van een algemeenen maatregel van bestuur, houdende de noodige voorschrif ten ter uitvoering van voornoemde wet, is dezer dagen om advies toegezonden aan ver schillende organisaties van werkgevers en van werknemers, wier oordeel nopens het ge schikte tijdstip voor de inwerkingtreding der wet daarbij tevens is gevraagd. Daarnaast nog de commissie-Molengraaff of dezer leden te hoorén, komt niet noodig voor en ook niet dienstig, nu aan deze com missie haar voorzitter is ontvallen. WESTLANDSCHE VERENIGING VAN VARKENSHOUDERS. Actie tegen de crisis-varkenswet. Donderdagavond is te 's-Gravenzande definitief opgericht de Westlandsche vereeniging van varkenshouders, welke zich ten doel stelt actie te voeren tegen de huidige uitvoering van de crisis- varkenswet. In totaal traden een 170 per sonen als lid toe. Het doel is, langs or- v;anisatorischen weg te komen tot een betere en billijker toepassing van de crisiswet, waardoor de toegezegde steun inderdaad volgens de opvattingen der vereeniging steun zal zijn. Als bestuursleden werden benoemd do hee- ren C. A. v. Beveren, Loosduinen; Th Franke, Monster; R. Kuyvenhoven, Poel dijk; J. v. Geest, 's-Gravenzande en v. d Wel, Maasdijk. De Westlandsche vereeniging zal zich aansluiten bij den op te richten Neder- landschen bond van varkenshouders. EEN GEZELLIGE RAADS VERGADERING. Burgemeester uitgescholden In de Donderdag gehouden zitting van den gemeenteraad van Kattendijke (Zl.) merkte het lid de heer J. F. Hundersmarck terstond na de vaststelling der notulen op, dat de aanbieding der begrooting voor 1933 niet officieel in een raadsvergadering was ge schied. De voorzitter antwoordde, dat dit bij schrij ven aan de raadsleden was gebeurd. Nadat de begrooting voor 1933 daarna in enkele minuten was vastgesteld en een steun regeling voor werkloozen in het leven was geroepen, stelde de voorzitter aan de orde de schorsing van het lid Hundersmarck wegens handelingen in strijd met art. 26 der Ge meentewet. Dit lid (schilder van beroep), zou voor een electricien uit Goes, die de electri- sche geleidingen in de openb. lagere school had aangelegd, eenig schilderwerk hebben gedaan en daarvoor 1.60 hebben ontvan gen. De heer Hundersmarck ontkende voor ge noemden electricien werk te hebben uitge voerd, wel voor zekeren L. Smit te Katten dijke, maar hij zeide dit kosteloos uit vriend schap te hebben gedaan. De voorzitter noemde dit toch middellijke levering aan de gemeenet. Of dit kosteloos is geschied, doet niets ter zake. Toen de voorzitter het schorsingsvoorstel in stemming wilde brengen, diende de heer Hundersmarck schriftelijk zijn ontslag als raadslid in, welke aanbieding vergezeld ging van een stortvloed van scheldwoorden aan het adres van den voorzitter en een der wethouders. Bij de rondvraag kwam ter sprake de ver tering gemaakt door de brandweer bij een brand, die daar onlangs heeft gewoed. Met toestemming van den burgemeester zijn voor de brandweer negen brooden van twaalf ons gekocht, maar daarbij zijn gecon sumeerd 3Yt pond boter en acht pond kaas. Ook is vier liter brandewijn en wat bier ge dronken en zijn 150 sigaren opgerookt. De raad laakte deze eet en drinkpartij ten zeerste, GROOT-VERLOF ARTILLERIE. De dienstplichtigen van de onbereden-artil lerie (de voor-geoefenden), ingelijfd op 16 September 1932, worden op 29 October a.s. weder in het genot van groot-verlof gesteld. RECHTSPOSITIE WATERSCHAPS PERSONEEL. Mej. S. Groeneweg, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van Water staat gevraagd: Is de minister bereid te bevorderen, dat zoo spoedig mogelijk goedgekeurd worden de daarvoor in aanmerking komende door Pro vinciale Staten vastgestelde ïeglementen, re gelende de rechtspositie van waterschaps- personeel, opdat de daarbij betrokken colle ges van Ged. Staten 'voortgang kunnen ma ken met de toepassing van bedoelde regelin gen? DE MINISTER ALS VOOGD. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan het gemeentebestuur van F.mmen laten weten dat hij niet kan goedkeuren het besluit van den raad tot de heffing van op centen op de personeele belasting variëerende tusschen 120 en 200. De minister blijft eischen dat de opcenten worden opgevoerd tot 200. De veel te hooge schattingen van het meubilair en rangschikking in klassen met weinig aftrek, hebben den minister niet kunnen bewegen een progressieve hef fing variëerende tusschen 120 en 200, waar toe de raad voor eenige weken besloot, goed te keuren. ONWEER. IN HET KANAAL GEREDEN. Sinds Donderdagavond werd te Raalte vermist de 21-jarige Lok, wonende te Boetele onder de gemeente Raalte, die uitgegaan was om eenige gramofoonplaten te koopen. Nadat de politie tot dusverre tevergeefs naar hem had gezocht, werd zijn lijk Vrijdagavond uit 't Overijselsch kanaal opgehaald. Vermoede lijk is hij door de duisternis misleid en met zijn fiets in het kanaal gereden. NBREKER IN BELGIE GEARRESTEERD. Naar wij vernemen zijn enkele dagen ge leden te Brugge aangehouden, als verdacht van diefstal van 2000 bij insluiping, onge veer midden September gepleegd in een wo ning aan de Oesterstraat te Den Haag, twee jongelieden van ongeveer 19 jaar, die na het verkrijgen van den buit de vlucht naar het buitenland hadden genomen. Hun uitlevering is aan de Belgische regeering verzocht. BELASTINGOPBRENGSTEN. Het Centraal Bureau voor de Statistiek pu bliceert voorloopige opbrengstcijfers van rijksinkomsten- en vermogensbelasting: 1930- 1931 was voor de inkomstenbelasting top jaar, daarna volgde een inzinking van 3 68 Het bedrag der in de vermogensbelasting vallende vermogens bereikte het hoogste !>unt over het 'belastingjaar 1929/30, n.1. p 15.666 millioen, waarop een teruggang is gevolgd tot 14.299 millioen over 1931/32 /daling 3,68 Het gemiddeld vermogen per aangeslagene was van alle vergeleken jaren het laagst over de belastingjaren 1924- 1925 en 1931/32, n.1. 74.000. Opgemerkt zij, dat deze bedragen den toestand aangeven bij den aanvang van het belastingjaar op 1 Mei. INBREKERS IN DE SLAAPKAMER. In den vorigen nacht hebben inbrekers zich toegang verschaft tot den boekhandel van de firma Meys Wolf aan den Heuvel te Oss. De dieven, die zich aan de achterzijde van het huis toegang hebben verschaft, heb ben op hun gemak den winkel doorsnuffeld en uit de toonbanklade een bedrag van 5, benevens een partij postzegels ontvreemd. Vervolgens hebben zij een partij boeken en een schrijfmachine ingepakt en gereed gezet om mede te nemen. Daarna zijn ze naar bo ven gegaan met de 'bedoeling de brandkast, die zich op de slaapkamer van den eigenaar, den 'heer S. Hal, bevindt, te forceeren. Toen zij in de slaapkamer waren, werd de bewoner wakker. Op het zien van de inbrekers begon lij te schreeuwen, waardoor de omwonenden gealarmeerd werden. De dieven slaagden er echter in te ontkomen. De 3 jaren geleden te Witmarsum nieuw ge bouwde beerderij, eigenaar het Algemeen Weeshuis te Harlingen en bewoond door den heer P. Hibma, is Donderdagavond door den bliksem getroffen en afgebrand. DE BANKBILJETTENDRUKKERIJ. Komt weer op beperkte schaal in werking. Gemeld wordt, dat de bankbiljettendruk- kerij van de N.V. Joh. Enschede Zn. te Haarlem met ingang van 17 October weer op beperkte schaal in bedrijf zal worden ge steld. Hoewel er van eenige opleving in dit bedrijf eigenlijk geen sprake is, zijn de werk zaamheden thans weer van dien aard, dat overgegaan kan worden tot in werking stel ling van een gedeelte van het indertijd ont slagen personeel. FINANCIEELE MEDEDEELINGEN VAN DE REGEERING. Voorkomende in het antwoord op het voorloopig verslag van de T wee- de Kamer over het wetsontwerp tot tijdelijke heffing van opcenten cp den bieraccijns. Thans hebben de minister van financiën, jhr. mr. D. J. de Geer, en de minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, hun memorie van antwoord uitgebracht op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot tij delijke heffing van opcenten op alle invoer rechten en op den accijns op bier, alsmede herziening van het tarief. Wij ontleenen er het volgende aan: Aan de douane-beambten is geen opdracht gegeven, dat zij thans reeds de dertig voor gestelde opcenten op de invoerrechten moeten heffen. Ook behoeven importeurs geen verkla- ring te onderteekenen tot nadere betaling. De president van De Nederlandsche Bank en diens voorganger hebben de regeering be slist ontraden stappen te doen in de richting van ontmunting van het zilvergeld en de ver vanging daarvan door nikkel. Een belasting op radiotoestellen zal in de aanhangige weeldeverteringsbelasting kun nen worden opgenomen en daar kunnen strekken ter opvanging van wat ten gevolge van de gewijzigde tijdsomstandigheden de opbrengst beneaen de destijds gemaakte ra ming zou blijven. De minister van financiën heeft dit punt bij de betreffende commissie aanhangig gemaakt. De invoering van een couponbelasting is sinds eenigen tijd bij den minister van finan ciën in ernstige overweging. Wordt er toe overgegaan, dan zal teneinde dubbele belas ting te voorkomen de contribuabele de be voegdheid moeten hebben, de betaalde belas ting af te trekken van zijn aanslag in de in komstenbelasting. Ofschoon met het oog op de daling van de prijzen der grondstoffen en de verminde ring van productiekosten wellicht aan de mo gelijkheid zou kunnen worden gedacht, dat de brouwerijen een gedeelte van de voorge stelde accijnsverhooging voor hare rekening nemen, achten de ministers het wel waar schijnlijk dat deze verhooging, althans voor een groot deel, zal worden afgewenteld op den consument. Hiertegen bestaat ook geen bezwaar, daar de normale werking van de accijnzen is, dat zij door den verbruiker van het belaste artikel worden betaald. Wordt dus de prijs van het bier per glas met slechts één cent verhoogd (voor licht bier zou wellicht met een prijsverhooging van een halven cent per glas kunnen worden vol staan), dan is de acciinsverhooging volledig gedekt 460e STAATSLOTERIJ Verbeteringen 5e Klasse, 16e Lijst: 6860 70 m. z. 7860 70, 6900 m. z. 7900, 2465, 4448, 16101 m. z. met 70. Het nieuwe Verkades-album Vetplanten Het lag wel eenigszins in de lijn, dat, ge zien het groote succes van het laatste album van de firma Verkade: „Cactussen", het door velen zoo zeer verbeide nieuwe album een vervolg op die mooie cactussen zou zijn. En ziet, het is zoo, de heer A. J. van Laren heeft nu de Vetplanten bij den kop genomen en als men het album doorbladert, blijkt dat menige Cactus en Vetplant door veel liefhebbers over één kam geschoren wordt en broederlijk bijeen in het Cactushoekje van den venster bank staan. Vandaar ook het nauwe verband tusschen beide uitgaven, want wie het wondermooie cactus-album naarstig bijeen gezameld heeft, zal niet rusten voor hij ook de collegaas- vetplanten in woord en beeld op zijn boeken plank heeft staan. Zooals gezegd, de heer van Laren heeft den tekst verzorgd en hij heeft dat op zeer boeiende wijze gedaan. De vele planten, die nu nog veelal beschouwd worden als: „dooie dingen, die toch niet of zeer weinig groeien" toovert hij om in natuurwonderen van de eerste soort, die aller aandacht waard zijn De heer van Laren weet van alles en nog wat te vertellen, en, aan de hand van de zee: goede illustraties, is een handleiding samen gesteld, die iederen liefhebber zonder aarze len doet wenschen dit zeer mooie album te be zitten. De schilders J. Voerman, C. Rol en H. Rol hebben op de hen bekende manier zeer talent, vol de verschillende illustraties op doek ge zet en de moderne offsetdruk maakte daar schier volmaakte reproducties van. Trouwens, hij die het Aquarium-album en het Cactus album bezit, weet hoe mooi juist de platen in de laatste uitgaven zijn. Een zeer groote vooruitgang in „Vet planten" is het feit, dat voor het eerst onder de plaatjes èn Hollandsche èn Latijnsche namen zijn vermeld, vooral die Latijnsche namen zullen het album voor liefhebbers en kweekers nog belangrijker maken. Per slot van rekening heeft men juist in de lief hebberij en kweekerij van onze moderne kweekelingen nog veel aan de Latijnsche na men, omdat de Hollandsche namen, die ge baseerd zijn op verschillende specifieke eigen schappen van de planten nog niet voldoende ingeburgerd zijn. We zullen voorloopig nog niemand hooren spreken van een b.v. „baar- digdikblad" maar van een „Crassula bar- bata". En zoo worden door het boven be schreven feit twee partijen geholpen, zij die de Hollandsche namen willen invoeren en zij die zich aan het aloude Latijn willen houden Wat nog meer te zeggen van deze uitgave. Men begrijpt dat typografisch de zaak ook prima in orde is, alsook het bindwerk en de verpakking. Summa summarum is het nieuwe album de laatste telg van een heele rij troetelkinde ren van de firma Verkade, die door menigeen in eere gehouden wordt en menige boeken s'ert, van Lente, Zomer, Herfst en Winter af, tot nu de nieuwste spruit toe. Waarmee genoemde firma niet alleen een door de jaren heen gewaardeerde reclame lanceert, maar ook duizenden in den lande aan zich verplicht door hen de oogen te openen en te wijzen op het vele schoons dat de natuur biedt, en dat nog maar al te vaak door volwassenen en kinderen omdat ze er word°P attCnt cemaakt worden genegeerc (Buiten verantwoordelijkheid, van (U Redact'e. De opname in ae rubriek, bewb# geenszins dat de redactie er mede instemt Geachte Redacteur, Verzoeke beleefd opname van onderstaand ingezonden stukje in uw blad. Bij het voorzien van een vacante betrek, king bij een of andere gemeente-instelling stuit men blijkbaar op bijna onoverkomenlij. ke bezwaren, doch het is verwonderlijk hoe goed men zich hier doorheen weet te slaan, k wil hier eenige algemeene eischen voor een vacante betrekking laten volgen: le. Het hebben van een „kruiwagen". 2e. Moet de sollicitant van dezelfde kleur zijn als'de, tot benoemen, bevoegde per, soon(en). 3e. Moet de sollicitant uit een andere ge, meente komen (deze bepaling is gemaakt om het werkloozencijfer op peil te houden, zoo. dat de „omzet" van Maatschappelijk Hulp. betoon niet vermindert). 4e. Betrouwbaarheid. (Dit is echter maar van ondergeschikt belang). 5e. Capaciteiten (Deze eisch is echter ver* ouderd en telt niet meer mee). De raadsvergadering van de gemeente Ur- sem (zie verslag in de Alkm. Courant d.d. 14 dezer) brengt dan ook weer eens een nieuw staaltje aan het licht, n.1.: Een rijksveld wachter, aldaar, die het daar blijkbaar een beetje warm kreeg, (men leze toch vooral het betreffende verslag) wilde graag het baantje van administrateur bij Maatschappelijk Hulp. betoon te Alkmaar, waar indertijd een op. roeping voor in de bladen stond, hebben. Nu, den burgemeester van Ursem even gevraagd) of hij de zaak in Alkmaar zou willen bespre ken (de persoon in kwestie voldeed bijna aan alle eischen) en het was voor elkaar. Hoe het mogelük is dat een veldwachter di rect verantwoordelijk administratief werk kan verrichten begrijp ik niet, maar waar is dat velen met ruim voldoende capaciteiten hun neus stootten en zullen blijven stooten. Men vertelde mij eens dat iemand, die een invloedrijk persoon verzocht hem aan werk te helpen, ten antwoord kreeg: „Ja, als je nu gezeten had kon ik misschien wat voor je doen". Ik heb lang aan de juistheid hiervan getwijfeld, maar het begint thans op waar heid te gelijken. Met dank voor plaatsing, E. „DES PUDELS KERN" (Het punt, waar 't omgaat). Alle instanties van het Rijks-schooltoezicht gelden ook bij het Bijzonder Onderwijs. Doch: in verzwakte mate. Dit is zwak uitgedrukt. En aan alle „insiders" (menschen die op de hoogte zijn), bekend. FREDa. W. RAPPOLD, lid Hoofdbestuur Volksonderwijs. P.S. Op de propagandavergadering van Volksonderwijs in onze stad circa half Janu ari a.s. zal de kwestie van de lesrooster in het bijzonder, afzonderlijk aan de orde wor den gesteld. De belangstellenden wordea dan echter ook verwacht. F. W. R. De Hollandsche Revue heeft een artikel van J. C. Bloem over het werk van J. Gres- hoff. De muziekrecensent toont aan hoe noo dig het is, dat de rechten van de componisten in hun voordeel worden herzien. Er is eeu wetenswaardige bijdrage van E. Ziegfield ge titeld „Van ossenkar tot vliegtuig". Vele wen ken en raadgevingen worden gegeven voor veilig verkeer. Dr. G. Scholte schrijft over slapen zonder narcotica. Het kort verhaal is ditmaal van Florence Eekhout „De Groote kans". Dr. J. W. Frans bepleit lucht voor de baby en de redactie schrijft over Chopin's eerste liefde. Willy Corsori geeft een korte schets „De poppen". Verder de gewone g» zellige en uitgebreide rubrieken. De Waterkampioen. Deze week weer een aantrekkelijk nummer, met wedstrijdkieken en verslagen met een ar tikel over kanosport en een alleraardigst reis verhaal van een tocht op de Rijn, waarbij na tuurlijk de noodige mooie kiekjes het geheel nog boeiender maken. Voor de liefhebbers een belangrijk nummer. Panorama heeft een interessant artikel over parachutespringen en een aardig geïl lustreerde beschouwing over den oua-burge- meester van New York, Jimmy Walker. In „Begin en einde" wordt het observatorium in Greenwich beschreven. Van koning Njoja in Kameroen, zijn volk en diens kunst wordt een aardige beschouwing gegeven. Er zijn dit maal novellen van Oswald Dallas, van Ed win P. Smart, J. A. Steuart en H. K. Web ster. Actueel nieuws uit binnen- en buiten- land in illustratievorm en fraaie natuur opnamen maken dit tijdschrift als altijd inte ressant. In Kie-ke-boe worden de avonturen van den held van het tijdschrift door de redactrice verder verteld. Mevr. C. M. van den Berg— Akkerman verhaalt van een regendag en Antoinette van Dijk beschrijft een klein eendje, dat praten wilde. Er zijn versjes van de redactrice, mevr. Cramer—Schaap en van I. IJzerman. Do Heyting leert oe kleine meisjes met kruissteekjes figuurtjes maken. Het October-numraer van De Nieuwe 0& heeft een novelle van R. Blijstra. Fanny Re»" dingius Salamonson schrijft over schoonheid* goedheid en waarheid. Dr. Jac. van EsseO houdt kunstpsychologische beschouwingen en Melis Stoke heeft een boeiende schets „Na die jaren". Hans P. var den Aardweg houtf een beschouwing over „Meisjes in Er zijn versen, van Hèlène Swarth, H®n» Cappenberg en H. Asder. Willem Kloo» geeft „Binnengedachten" en schrijft 0*5 Johan de Meester. Dr. Rob. Roemans een Vlaamsche kronidc, N. G. een lijks overzicht, Maurits Wagenvoort een»" tenlandsch overzicht en Jeanne Klojj*T Reyneke van Stuw» "*rvolgt de dafl^ "ubrieL

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 8