DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN Tien jaar fascisme in Italië. ^Buitenland Ho. 246 Dinsdag 18 October 1932 134e Jaargang Dageliiksch Oveczicht De crisis is öf een crisis in het stelsel" en zat worden opgelost, óf zij is een „crisis van het stelsel" en dan staan wij tegenover den over gang van het eene beschavingstijdperk naar een ander. Mussolini spreekt! Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het gcheele Rijk 2.50. i,osse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTlfcN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groofe contractei rabat. Groote letters naar plaatst uimte. Brie vet franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v L HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3, redactie 33. Directeur: C, KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drio bladen Zondag j.1. heeft men in geheel Italië feest gevierd ter gelegenheid van den tienden jaar dag van het fascisme. In Rome, het centrum der feestviering, was een enorme menigte samengestroomd, om Mussolini toe te jui chen. Daar waren bijeen de voorzitters van Kamer en Senaat, de secretaris-generaal van den Grooten fascistischen Raad, senato ren, Kamerleden en afgevaardigden uit alle provincies in Italië. En omringd door een 20.000 vaandels kwam men bijeen, teneinde hulde te brengen aan Mussolini. Toen de groote man verscheen, werd hem een onbeschrijfelijke ovatie gebracht, die mi nutenlang duurde en aanhield tot het oogen- blik, dat Mussolini begon te spreken. Hij hield een redevoering, waarin hij volgens een uitvoerig Stefoni-telegram aan het Hbld. o.a. het volgende zeide: Kameraden. Het is juist tien jaar geleden, den 16en October 1922, dat in een bijeen komst, welke door mij werd bijeengeroepen en in de Via San Marco 46 te Milaan werd gehouden, tot de fascistische omwenteling werd besloten. Allen, die aan deze historische bijeenkomst deelnamen, zijn hier thans aan wezig. De discussie was levendig en alle standpunten werden uiteengezet. Aan het einde der bijeenkomst werd bij volkomen een stemmigheid een accoord bereikt aangaand: do onmiddellijk te treffen maatregelen, die be stonden in de overdracht van het bewind aan een quadrumviraat in de vorming van colon nes, die naar Rome zouden optrekken en in bijzonderheden betreffende de mobilisatie der Zwarthemden en de aan het quadrumviraat te geven bevoegdheden. Wanneer wij bepaal de redevoeringen uit deze periode herlezen, zouden wij verbaasd kunnen staan over de klaarblijkelijke bescheidenheid onzer doel einden. Maar wanneer een leger zich in be weging stelt, dient het onder de best moge lijke voorwaarden te vertrekken en zoo min mogelijk bezorgdheid te verwekken. De jong ste politieke ervaringen in verscheidene landen van Europa doen ons zien, dat onze macht, gelijk steeds, met wijsheid gepaard ging De opstand staat tot de revolutie als de taktiek tot de strategie. De opstand is slechts een moment in de revolutie. De algeheele omwen teling zou pas later beginnen. Zij begon in derdaad in Januari 1923, toen de vrijwillige militie voor de nationale veiligheid en de Groote Fascstische Raad werden gesticht. Het is het oogenblik om één ding te zeggen, dat u zelf misschien zal verwonderennl. dat van alle omwentelingen in de moderne ge schiedenis de onze de bloedigste is geweest. Zij eischte gedurende drie jaren groote offers aan jong bloed en dit verklaart en rechtvaar digt onze volkomen politieke en moreele on buigzaamheid. Wij staan aan het einde der eerste tien jaren, zoo vervolgde de Duce. Ge zult van mij geen balans verwachten. Veeleer wil ik denken over hetgeen wij de komende tien jaren zullen doen. (Applaus). Het is reeds voldoende om ons heen te zien, om ons er van te overtuigen, dat het door ons bereikte ont zaglijk is. Doch wanneer wij ons opmaken voor de tweede tien jaren, moeten wij over richtsnoeren beschikken. Ik begin met die, welke mij zelf betreffen. Ik ben uw leider (luid applaus, kreten van: „Leve de Duce") en ik ben als steeds bereid alle verantwoorde lijkheden op mij tc nemen. (Applaus). Wij moeten onverzettelijk ten opzichte van ons zelf zijn, trouw aan onze geloofsbelijdenis, aan-onze beginselen, aan onzen eed, en geen enkele concessie doen noch tegenover het ver langen naar een terugkeer van het verleden, noch tegenover vrees voor moeilijkheden in de toekomst. Allen, die meenen de crisis met too vermiddel en te kunnen oplossen, zijn op een dwaalweg geraakt. De crisis is öf een „crisis in het stelsel" en zal worden opgelost, öf zij is een „crisis van het stelsel", en dan staan wij tegenover den overgang van het eene beschavingstijdperk naar een ander. In de landen, waar men het kapitalisme nog meer heeft willen uitputten door een staats- kapitalisme in het leven te roepen, is de ellende eenvoudig schrikbarend. (Applaus). Men werpt ook het probleem van de jeugd op. Dit probleem stelt zich zelf. Het wordt gesteld door het leven, dat zijn jaargetijden heeft zooals de natuur. In de tweede tien jaren diqnt plaats te worden gemaakt voor de jeugaNiemand is ouder dan degene, die jaloersch is op de jeugd. Wij willen dat de jonge mannen de fakkel opnemen, welke door ons geloof werd ontstoken, en dat zij bereid zijn onzen arbeid voort te zetten. Wij dienen hen, die ik de hoeksteenen van het nationale leven zou willen noemen, verder te „fascisti- seeren"; zij moeten zich niet te veel laten in beslag nemen door de gewone bestuurszaken, in die mate dat zij van de vreugde en de be dwelming van het risico om tot alles bereid te zijn afstand zouden doen. Na te hebben gezinspeeld op Napoleon, deze Buonaparte, die gebeeldhouwd was uit hetzelfde machtige ras als Dante en Michel Angelo, die nimmer het Fransch correct leerde uitspreken; deze Buonaparte, wien Italië dank verschuldigd is omdat hij de eerste fakkel van de eenheid des vaderlands ontstak en de Italianen onder de wapenen riep, die hij zelf tot de beste soldaten van Europa rekende, besloot Mussolini aldus: Ge vereenigt u heden te Rome, het Rome, dat wij wilden bezitten om het op te heffen in de liefde en de trots der Italianen, en in de bewondering der wereld. Ge komt bijeen op deze plaats, welke het hart is van Rome (langdurig applaus). Niet alleen omdat het Palazzo Venizia er zich bevindt, dat ge bouwd is door een dier steden, welke wij kei zerlijk zouden kunnen noemen, zooals Genua, Pisa, Amalfi, Ravenna en zelfs Florence, welke haar onsterfelijk genie over de wereld uitzonden, maar tevens omdat er zich het al taar bevindt van de graven der fascisten. De Onbekende Soldaat is het symbool van Italië, hij is de hoogste getuigenis van het geen de onwrikbare zekerheid was en van hetgeen nog komen zal. POLITIEKE GEBEURTENISSEN IN DUITSCHLAND. Hugenberg over de contingen teering- In het kader der verkiezingspropaganda toerde Dr. Hugenberg te Lubeck gister avond het woord waarbij hij o.a. uiteenzette dat de regeering von Papen voor de belang; rijkste landbouwproducten haar toevlucht had genomen tot de z.g. contingenteering, waarop direct een groote strijd was ontstaan. Buitenlandsche belanghebbenden trekken vol gens een vast plan hun in Duitschland ge plaatste bestellingen in, ten einde de Duit- sche exportindustrie te intimideeren en mo biel te maken tegen de Duitsche regeering en haar plannen. Het staat spreker echter duidelijk voor oogen, hoe juist handel en industrie spoedig de invoering van een be perkt en elastisch gehandhaafd contingen ten-systeem niet als deelneming aan een of ander systeem der autarkie, hetgeen wij afwijzen, maar als een overgangstoestand naar herstel van een gezonde binnenlandsche markt en een nationaal economische bewe gingsvrijheid van Duitschland even zeer lullen wenschen als indertijd de maariegelen van Bismarck tot het systeem der bescher mende rechten. Wel is waar waren de vor men, waarin het contingenteeringssysteem werd ingevoerd niet zeer gelukkig. Zoo iets doet men ineens zonder iemand iets te vra gen. Verder moet het afzonderlijke vreemde land niet de afzonderlijke importeur een ze ker quotum van den nog toegestanen invoer krijgen en wel een quotum dat wordt afge meten naar de mate waarin 't Duitsche han delsverkeer met het betreffende land actief is. Het contingent moet tegenover het vreemde land een tegenprestatie zijn voor het opne men van Duitsche industrieproducten. Dat de huidige regeering deze beide punten in den beginne anders behandeld heeft, kan dat slechts in zeker opzicht den leidenden mam nen verweten worden. Zij hebben over net hoofd gezien dat men nieuwe methodes niet in de practijk kan invoeren met medewerkers die jarenlang deze nieuwe methodes bestre den hebben toen de invoering daarvan ver- geleken bij thans slechts kinderspel zou zijn geweest. Het contingenteeringssysteem is in laat ste instantie eenvoudiger dan het systeem der deviezenregeling. Verkiezingsdemonstratie van het Centrum. Gisteravond heeft de Duitsche Centrum partij te Munster een verkiezingsdemonstra tie gehouden. De tweede voorzitter der partij, Joos, hield een redevoering, waarin hij de houding der partij t. o. v. het kabinet von Papen uiteenzette, zeggende dat het Centrum geen enkele verantwoordelijkheid op zich kon nemen voor de door de huidige regeering gevolgde politiek. Een regeering die werke lijk regeeren wil heeft wel iets anders te doen dan de volksvertegenwoordiging onbekwaam tot werken te maken door systematische par- lementsontbindingen ten einde zoo de vrije hand te krijgen voor haar experimenten. Den staat moet het recht ontzegd worden het totale geestelijke en religieus zedelijk leven van het volk te centraliseeren voor zijn doeleinden, de staat heeft geen absoluut recht op een school- en opvoedingsmonopolie en de opvatting der huidige regeering over opvoeding en school moet verbazing wekken. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door Dr. Bruening. die zijn beleid als Rijks kanselier verdedigde en verder uiteenzette dat hij het niet wenschelijk achtte dat men in een tijd waarin het nog om het bestaan van millioenen ging, zich bezig te houden met een grondwetshervorming. Ook is het niet mogelijk een volk een staatsvorm met geweld op te dwingen. HET DUITSCHE STAATS- GERECHTSHOF. Nadat nog verschillende getuigen en des kundigen door het staatsgerechtshof waren gehoord in de procedure van den staat Prui sen tegen het rijk verklaarde Ministerialrat Schuetze namens den rijkscommissaris van Pruisen, rijkskanselier von Papen, dat over tredingen van de grondwet in een land moe ten worden behandeld volgens art. 19 van de grondwet. De aanklagers nu beweren, dat art. 48 is overtreden. In dit verband moet verklaard worden: De werkzaamheid van den rijkscommissaris bij de afzetting van mi nisters en bij de ontheffing uit hun functies van hooge staatsambtenaren is niet ge baseerd op de grondwet van het land, doch op de opdracht van den rijkspresident. Daarom doe ik het voorstel, aldus Schuetze, de aanklacht van de uit hun functies ont heven ministers als ontoelaatbaar af te wij zen. Om kwart voor acht werd de zitting geslo ten verklaard. De president deelde med, dat het onmogelijk is een datum vast te stellen, waarop reeds nu uitspraak zal worden ge daan, doch hij onderstelde, dat zulks Dins dag over een week, dus den 25 October zai kunnen geschieden. TREINONGELUK BIJ INNSBRUCK. Twee dooden, negen zwaar ge wonden. Op het station Innsbriick-West heeft een ernstig treinongeluk plaats gehad. Twee per sonen zijn om het leven gekomen, negen zwaar gewonden zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Het onderzoek naar de oorzaken van het ongeluk heeft nog geen resultaat opgeleverd. MIJNONGELUK TE HUKELOVEN. In den afgeloopen nacht tegen half twee werd door een gasontploffing in de mijn Sophia Jacoba te Hükelhoven een mijnwerker g-dood, terwijl vier anderen zoo zwaar wer den gewond, dat voor hun leven wordt ge vreesd. Vijf andere mijnwerkers liepen lichte gasvergiftiging op. De reddingsbrigade was spoedig ter plaatse om de slachtofers te ber gen. BELANGRIJKE KABINETSRAAD IN BELGIE. Geen contingenteering meer. Nog geen ontbinding van de Kamer. De Belgische kabinetsraad, welke gister middag is gehouden heeft beslist dat er geen aanleiding meer bestaat om nieuwe contin- genteeringen in overweging te nemen. De vroeger in deze kwestie getroffen maatregelen zullen worden herzien. Men heeft ook den politieken toestand besproken. Deze bespreking leidde tot geen resultaat en zal Dinsdag worden voortgezet. De mogelijkheid eener a.s. Kamerontbin ding blijkt dus niet zoo zeker te zijn als vroe ger wel beweerd werd. Treedt de regeering af? In de zitting van het kabinet hebben de li berale ministers, naar nader wordt gemeld, aangedrongen op parlementsontbinding. De minister-president weigerde evenwel het ont- bindigsdecreet te onderteekenen. In deze hou ding werd hij door de Katholieke ministers gesteund. Waarschijnlijk zullen de liberale ministers aftreden, waardoor het geheele kabinet zijn ontslag zou moeten aanvragen. Er zou dan een nieuwe regeering moeten worden ge vormd, welke het parlement naar huis zendt en nieuwe verkiezingen voorbereidt. HONGERSTAKENDE LAPPOLEIDERS IN FINLAND. Vier Lappoleiders in vrijheid ge steld. Naar aanleiding van de hongerstaking van de gearresteerde Lappo-leiders kwam de Finsche regeering gisteravond bijeen, in een kabinetszitting. Na een opgewonden discus sie werd besloten, vier der gearresteerden en wel: Ko6ola Lind, Haclunden Sario onmid dellijk op vrije voeten te stellen. Generaal Balenius, die niet in vrijheid werd gesteld, verklaarde de hongerstaking te zullen voort zetten. De regeering heeft de ontslagen Lap po-leiders slechts beperkte bewegingsvrijheid toegestaan. DE VIERMOGÈNDHEDEN- CONFERENTIE. Genève opnieuw verworpen. De Engelsche zaakgelastigde, Newton, heeft gistermiddag den rijksminister van bui tenlandsche zaken, von Neurath, een bezoek gebracht en hem opnieuw Genève voorgesteld als zetel der a.s. Viermogendhedenconferen- tie. Bij de besprekingen heeft von Neurath met een uitvoerige motiveering verklaard, dat Genève voor Duitschland onaannemelijk is. Thans kan verwacht worden, dat onder handelingen zullen aanvangen over een an- andere conferetiezetel. In ieder geval moeten de onderhandelingen niet als mislukt wor den beschouwd. In politieke kringen acht men thans het tot stand komen der conferen tie meer dan ooit zeker. MACDONALD OVER ONTWAPENING. De grondslag van de Britsche politiek is niet herbewapening, maar ontwapening, al dus verklaarde MacDonald gister aan het noenmaal dat de Nationale Labour Commis sie te Londen te zijner eere heeft aangebo den en waarbij nagenoeg alle leden van het kabinet mede aanzaten. Hij verklaarde, dat de Britsche Nationale regeering den Volkenbond bijstaat en zijn statuut onderschrijft. Ik wensch een ontwa pening, welke een werkelijke bijdrage vormt tot het probleem den vrede te bereiden. Dat is het probleem der gelijkgerechtigdheid. Duitschland weet zeer goed, dat Groot-Brit- tannië zijn eischen ter Ontwapeningsconfe rentie als gelijke te worden behandeld niet bestrijdt. Het weet ook, dat wij er naar stre ven van deze gelegenheid gebruik te maken om met Duitschland in hechter vriendschaps relatie te geraken. Duitschland nu verklaart zich bereid een Viermogendhedenconferentie bij te wonen, doch weigert daartoe naar Genève te gaan om redenen welke mij moei lijk vallen te kunnen ontdekken. Ik hoop in deze, dat Duitschland's laatste woord nog niet is gesproken. De Britsche regeering zet haar bemoeiingen in deze aangelegenheid voort en hoopt binnen enkele dagen nadere mededeelingen te dezer zake te kunnen doen. DE DOOR DE BANDIETEN GEVANGEN GEHOUDEN ENGELSCHEN. In bevoegde kringen werd gister ver zekerd, dat goed nieuws is ontvangen van mrs. Pawley en den heer Corkran, die door Mantsjoerijsche bandieten gevangen worden gehouden. De onderhandelingen om de vrijlating der Engelschen te verkrijgen worden voortgezet AUTO-ONGELUK BIJ PARIJS. Twee dooden; één gewonde. In den nacht op Maandag heeft in de omgeving van Parijs een auto-ongeluk plaats gehad, waarbij een Duitsche journalist en een Oostenrijksche dame werden gedood, en een tweede Duitsche journalist werd gewond. DE REGEERING VAIDA VOEVOD IN ROEMENIE AFGETREDEN. De Roemeensche minister-president Vaida Voevod heeft den köning ontslag aange vraagd. De koning heeft dit aanvaard. Vaida heeft koning Carol op de hoogte ge steld van den toestand, welke ontstaan is door den strijd om het Russisch-Roemeen- sche non-agressiepact, zoomede door de ver houding van hem tot Mihalache. Zooals be kend is de laatste vóór Titulescu. Vaida heeft den koning medegedeeld, dat het toetreden van Titulescu tot de huidige regeering niet mogelijk is. Hij kon Carol evenwel niet van zijn ziens wijze overtuigen, waarna hij zijn ontslag aanbood. Vaida werd voorloopig met de afwikkeling der staatszaken belast. Manioe Roemeensch kabinetsfor mateur? De strijd, welke gedurende vijf dagen te Sinaia is gevoerd tusschen Titulescu en Vaida is voorloopig geëindigd met de over winning van Titulescu. Wie de nieuwe regeering zal moeten vor men, is nog niet bekend. In politieke kringen gelooft men, dat Manioe zal worden belast met de vorming van een nieuwe regeering, waarin Titulescu minister van buitenlandsche zaken en Vaida minister van binnenlandsche zaken zou wor den. Ook alle andere ministers zouden dan in functie blijven. VERBOD VAN DEMONSTRATIES, VERGADERINGEN EN OPTOCHTEN IN WEENEN. De Oostenrijksche minister voor de veilig heid heeft in verband met de bloedige gebeur tenissen van Zondag j.1. te Weenen en met het oog op de vroegere botsihgen de directie der bondspolitie te Weenen opdracht gegeven in Weenen alle demonstraties, optochten en vergaderingen in den open lucht, die uit gaan van de bij genoemdie gebeurtenissen be trokken partijen, d.w.z. de sociaal-democra ten, de communisten en de nationaal-socia- listen, benevens demonstraties van vereeni- gingen, die tot deze partijen behooren, te ver bieden. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK BIJ TEMESVAR. 18 dooden. Naar de „Donaupost" uit Temesvar (Roe menië) meldt, heeft in de omgeving dezer stad een ernstig spoorwegongeluk plaats ge had, waarbij achttien personen om het leven zijn gekomen en zeer vele gewonden zijn te betreuren. De trein was om 17 uur 40 uit Temesvar vertrokken. Er werden bijna uitsluitend ar beiders vervoerd, die van hun werk naar huis teruggingen. Ongeveer anderhalve Ki lometer buiten het station liepen de beide laatste wagons van den trein bij het passee- ren van een wissel plotseling uit de rails en sloegen om. De beide wagons een perso nenwagen en een postwagen werden nog ongeveer 50 M. meegesleurd. Van de 35 inzittenden weerden 17 op slag gedood, de overigen werden voor het grootste deel ernstig gewond. De lijken van drie mannen en vier vrouwen zijn zoo ernstig ver minkt, dat men de identiteit van deze slacht offers niet heeft kunnen vaststellen. Van de achttien zwaar gewonden is een op weg naar het ziekenhuis overleden. Men vreest dat twaalf gewonden er het leven niet zullen af brengen. De wisselwachter is gearresteerd. Het staat evenwel nog niet vast of hem in derdaad schuld treft, aangezien de wisse! automatisch is. TWEE KROATISCHE POLITICI GEARRESTEERD. arorsag" meldt uit Agram, dat dt „Magy; .roatisch' Kroatische politici dr. Wladimir Matschek en dr. Anton Trumbitsch zijn gearresteerd. De arrestaties hebben plaats gehad wegens overtreding van de Wet tot bescherming van den staat door hun uitlatingen tegenover den correspondent van „Manchester Guardian". Volgens een bericht uit Graz zouden te Agram 100 politieke gevangenen in de poli- tiegevangenis zijn opgesloten. Te Bulka zou een opstand zijn uitgebro ken en Kroatische vrijscharen zijn opgetre den. GANDHI DOOR EEN BEROERTE GETROFFEN. De Dail Herald verneemt uit den intiemen vriendenkring van den Mahatma, dat Gandhi kort na het beëindigen van zijn hon gerstaking door een beroerte zou zijn getrof fen. Zijn ziekte zou de reden zijn, waarom de Indische regeering, naar men zich zal her inneren, toen ploseling alle bezoek aan Gandhi heeft verboden en elke verbinding met de buitenwereld heeft verbroken. Men heeft de uitgebreidste voorzorgsmaatregelen getroffen om te vermijden, dat berichten over Gandhi's gezondheidstoestand de Indische bevolking bereiken. VIJF DOODEN BIJ ACHTERVOLGING VAN MOORDENAAR. Tijdens de achtervolging van een van moord op een ambtenaar verdacht man, kwam het, naar uit Senatobia (Mississipi) femeld wordt, tot een ernstig bloedvergieten. ien negerfarm, waar de achtervolgde zich, naar de politie aannam, verborgen had, werd belegerd. Door salvos, die de politie-ambte- naren op het huis afgaven, werden de eige naar van de farm, diens vrouw, twee zoons en een schoonzoon gedood. Toen de politie vervolgens het huis doorzocht, bleek, dat de gezochte moordenaar in het geheel niet aan wezig was. DE OPSTAND IN BRAZILIË. De bewoners van San Paulo op gewekt tot boycot. Nu de gewapende opstand van de bevol king van den staat San Paulo tegen de fede rale Braziliaansche regeering is mislukt wordt door den leider der revolutionnaire be weging een nieuwe vorm van actie aange kondigd. Alle bewoners van San Paulo wor den opgewekt om de producten en goederen van andere Braziliaansche staten te boycot ten, REGEERINGSCRISIS IN TSJECHO SLOWAKIJE? Volgens een bericht van het „Prager Tage» blatt" nadert de Tsjechische crisis haar op lossing. Minister president Udrzal heef' reeds verklaard, dat hij op dringend adviei van zijn dokters zijn regeeringsfunctie on middellijk zal neerleggen. De „Bohemia" meldt dat het formeele ver zoek om ontslag van het geheele kabinet reeds aan president Masaryk is overhandigd. Het wordt zeker geacht dat weer een lei der van de Tsjechische Boerenpartij opvol ger zal worden van Udrzal. De benoeming uer nieuwe regeering zal volgens andere be richten reeds Woensdag geschieden, zoodat zij zich Donderdag zal kunnen voorstellen aan het Huis van afgevaardigden.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1