Afkmaarsche Courant. Fortinbras' toovermacht Jiadiomeuws JieuiMetw £ands m JMw&oim Honden! vier en dertigste Jaargang. DINSDAG 18 OCTOBER Bneven uit de Hoofdstad Jfo. 249 1932 Woensdag 19 October. Hilversum, 296 Af. (Uitsluitend VARA). 8Gramofoonpl. 10.VPRO-morgenwij- ding.' 10.15 Voor Arb. in de Continubedrij ven: Trio Favoriet. R. Numan, dsclamatie. G J. Zwertbroek, toespraak en gramofoonpl. 12.Trio Favoriet en gramofoonpl. 2.—. Voor de vrouw. 3 Kinderuur. 4.30 Vra- genuurtje. 5.30 Gramofoonplaten. 6.30 Or gelspel J. Jong. 7.Weekoverzicht door J. Oudegeest. 7.20 VARA-Balalaika-ensemble o.l.v. I. Powarjef. 7.40 Lezing door J. We ter. 7.45 Vervolg concert. 8.Causerie door !J. W. Matthijsen. 8.25 VARA-orkest o.l.v Hugo de Groot. 9.Uitzending Centr. Bond Transportarbeiders, m. m. v. VARA-tooneel o.l.v. W. van Cappellen en G. Dumant, zang. 9 45 Gramofoonplaten. 10.— Vaz Dias. •10.10 Vervolg orkestconcert. 11.—12.— Gra mofoonplaten. Huizen1875 Af. (Uitsluitend NCRV). 8.— Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. ]0.Zang door het NCR V-dameskoor. 10.30 Morgenwijding. 11.— Zang door J. v d. Rovaert, m. m. v. G. de Kruvff, piano. 12.15 Concert H. Hermann, viool. T. G v. d Haar, viool. H. v. d. Horst, cello en R. A. v d Horst—Bleekrode, piano tot 2.— 2.30 Gramofoonplaten. 3.Concert door Kna penkoor o.l.v. L. C. Keereweer. 4.Harmo niumconcert J. Kort. 5.Kinderuurtje. 6. Gramofoonplaten. 6.15 Lezing. 6.30 Enget- sche les 7.— Afgestaan. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.— Symphonieconcert door de H.O.V. o.l.v. F. Schuurman m. m. v. het NCR V-Dameskoor o.l.v. L. Lauenroth, o.a ,.Eine k'eine Nachtmusik", Mozart. In de pauze: Prof. Dr. J. de Groot: „De nieuwste opgravingen van Sodom, Gomorra en Jeri- cho". Ca. 10.30 Vaz Dias. 11.—11.30 Gra mofoonplaten. Daventry, 1554 Af. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelconcert Q. Maclean. 1.05 L Kemp en zijn Piccadilly-Hotel-orkest. 1.50 Gramofoonpl. 2.45 Voor de scholen. 3.50 Stedelijk orkest te Bournemouth o.l.v. Sir Dan Godfrey m. m. v. Albert Voorzanger, viool. 5.05 Orgelconcert S. Gustard. 5.35 Kinderuur. 6 20 Berichten. 6.50 Chopin- pianorecital door L. England 7.10, 7.30, 7.50 en 8.20 Lezingen. 8.35 BBC-Symphonie- orkest o.l.v. A. Boult. 9.20 Berichten. 9.35 Vervolg concert. 10.35 en 10.40 Lezingen. 10.5512.20 Dansmuziek. Pari/s „Radio-Paris", 1724 Ai. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.50 en 7.40 Concert door het Omroeporkest. 8.20 Radio-tooneel. Kalundborg, 1153 Af. 11.20—1.20 Con- ceft uit Hotel „D'Angleterre". 2.20—4.20 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Grön- dahl. In de pauze: Lezing. 4.204.50 Gra mofoonplaten. 7.20—8.20 Klassieke Fran- sche operettemuziek door het Omroeporkest o.l.v. Gröndahl, m. m. v. Paul Hansen, zang en V. Fischer, piano, o.a. uit werken van Offenbach. 8.509.10 Cellorecital door Karl Bjarnhof, Folmer Jensen, pianobegel. 9.55— 10.20 Saxofoontrio en V. Fischer aan de piano. Uangenberg, 473 Af. 6 25—7.20 Gramo foonplaten 10.45—11.20 Gramofoonplaten. ,11.20—12.10 Concert o.l.v. Klosz. 12.20— I.50 Concert o.l.v. Eysoldt m. m. v. R Eisenberg, bariton en E. Grape, piano. 4 20 5.30 Concert o.l.v. Wolf. 7.20 Koorconcert o.l.v. Zimmermann m. m. v. Omroeporkest en I M 51 IerGerlach, alt. 905 Omroeporkest o.l.v. Kühn, m. m. v. M. Koerfer, piano en D. Feldin, cello. 10.5011.20 Imre Magyari en zijn orkest. Rome, 441 Af. 8.05 I. „II Tabarro", ly risch drama in 1 acte van Puccini. II. „Gian- ni Schicchi", lyrisch blijspel in 1 acte van Puccini. Leiding: R. Santerelli. Brussel, 508 Af. en 338 Af. 12.20 Max /Sexys' orkest. 5.20 Gramofoonpl. 6.35 Gra mofoonplaten. 6.50 Saxofoonrecital door Paul Gason. 7.05 Radio-tooneel. 7.20 Gra mofoonplaten. 7.50 Berichten. 8.20 Radio- Symphonie-orkest o.l.v. Kumps. Marsick- programma. In de pauze: Causerie en berich ten 338 M.: Zie 508 M. 5.20 Trio Alpaerts. 6.20 Gramofoonplaten. 6.50 Pianorecital mevr. SwaesWouters. 7.20 Gramofoonpl 8.20 Concert door Blaaskwintet. 9.20 Lezing. 9 35 Concert o.l.v. Moreau uit de Memline- zaal te Antwerpen. 10.20 Berichten en Ver volg concert. Zeesen, 1635 Af. 7-20 Concert op electri- sche instrumenten (Trautonium-Theremin, 77 naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. Bigourdin was de eerste, die hem verwel komde op zijn uitgelaten manier, noemde hem mijn dappere en mijn jonge held en drukte hem in zijn armen. Fortinbras schud de hem hartelijk de hand op Engelsche ma nier. Corinna, die er stralend en gelukkig uitzag, gaf hij een kus. En toen kon hij Féli- se begroeten, die op den ahtergrond was ge bleven. Haar groote donkere oogen zagen hem vragend aan. Ze strekte de hand uit en beroerde de leege mouw. Ze las in zijn oogen wat zij er nog nooit in gelezen had. Zijn eenige arm strekte hij naar haar uit en met een snik viel ze hem om den hals De enorm groote levensbelangen en le vensvragen, waarmede hij de laatste maan den had geworsteld, hadden bijna volkomen uit zijn geheugen gewischt de zaligmakende kus van een andere vrouw. Met modder be klad half doof door het gillend gebrul der granaten en omgeven door bloed en dood, dagen en dagen achtereen, was hij gaen be- seffeii. dat Lucilla niets was geweest dan een Hellerton en Neo Bechstein. 8.10 „Drei Kai- serjager", spel van F. A. Angermayer. 9.40 Berichten. 10.11.20 Imre Magyari en zijn kapel. (Van onzen eigen correspondent.) '11£' „Voetgangersweek". Zoo staan wij dan aan het begin der „Voetgangersweek", de periode van energieke bescherming der meest ver drukten onzer moderne maatschappij: de voetgangers. Men heeft er grapjes over gemaakt, gesproken van den laat- sten voetganger, van het uitstervende ras en van de ontdekking van den voet- gange. En inderdaad de wandelaars zijn er de laatste jaren door het hen over rompelende snelvérkeer en de abnor male ontwikkelingssnelheid, daarbij -in de hoofdstad bekaaid afgekomen. Nu is het natuurlijk gedeeltelijk hun eigen schuld. Zij meenden, dat het niet noodig was zich te storen aan de teekens onzer verkeersagenten, aan de stopbordeu b.v., en waar de liefde niet van een kant kan komen, trokken de agenten zich steeds minder van de voetgangers aan en het kan gerust worden erkend: het zag ir benard voor de weggebruikers met do oudste rechter uit. Er ontstond op een goeden avond zelfs een Bond van Voet gangers in Amsterdam, maar toen het publiek bemerkte, dat daar andere be langen mede gemoeid waren dan de hun ne, en zij slechts benut moesten worden voor het karretje van een paar handige advertentiecolporteurs, toen bleek de aanhang voor deze edele opzet gelukkig nihil. Doch thans heeft „Veilig Vefkeer" zich over wandelend Amsterdam ont fermd. De nog jonge vereeniging, met het motto ,,'t Gaat om menschenlevens" in haar Vaan, wist zich in korten tijd nog geen jaar de sympathie der hoofdstad te verwerven, voornamelijk al door het tempo, waarin zij de zaken af deed, en haar actieve wijze van ageeren. Aanvankelijk kon zij zich slechts met de jeugd bezig houden. Het cijfer van onge lukken en slachtoffers onder de kinde ren in de hoofdstad daalde gestadig ieder kwartaal. Door het propageeren van verkeersclubs, met de politie- examens voor de kinderen, door het or- ganiseeren v*an kleurwedstrijden op de scholen en andere middelen, bleek het ook bij ons mogelijk het aantal slacht offers van het verkeer te beperken En nu de volwassenen! Met beide handen heeft de hoofdstedelijke politie het idee van „Veilig Verkeer" tot het houden van een „Voetgangersweek" geaccepteerd en de tallooze maatregelen, welke in ver band met de belangen der voetgangers in de komende week genomen worden, zijn het resultaat van een innige samen werking tusschen de politie en „Veilig Verkeer", zooals de hoofdcommissaris in een daartoe belegde conferentie met vertegenwoordigers der pers vertelde. Hier is nu eens op nuttige wijze het par ticulier initiatief ingeschakeld bij de bemoeiingen der overheid, welke nu eenmaalen vooral in deze-tijden van bezuinigen niet altoos volledig kun nen zijn. Daargelaten nog het feit, dat speciaal in dit geval, een niet officieele instantie over betere middelen beschik ken kan op propagandistisch terrein dan de overheid. Het is te wenschen, dat de Amster dammers de les zullen begrijpen en aan het verzoek van den Burgemeester, zoo- als het in al onze kranten staat afge drukt, nu bij het begin dezer propagan- dawesk, om hun medewerking te verke nen bij het streven naar verkeersveilig heid, zullen willen voldoen. „De Geneeskundige Dienst heeft het al druk genoeg of m.a.w. een paar secon den geduld in het verkeer is nog altijd beter dan weken in het ziekenhuis!", zoo luidt de aanhef van het gedrukte biljet met wenken, dat in honderddui zenden exemplaren door de agenten aan de wandelaars zal worden uitgereikt. Maar de fietsers, de 200.000 tweewieligen en de automobilisten zijn niet vergeten. Ook voor hen is propaganda-materiaal genoeg in voorraad. Het zal zeker echt- Amerikaansch toe gaan. Er zijn speciale politieposten op 70 punten engeveer. De stad is volgeschilderd met opschriften op het plaveisel, kernspreuken ook al de veilighendsgedachte uitschreeuwend, er rijdt een sprekende auto om waarschu wingen en wenken luidh uit te deelen, alle bioscopen draaien „de sprekende Hoofd-Commissaris Versteeg", die niets heeft nagelaten om deze week tot een succes te doen worden. Automobilisten ignis fatuus (een droombeeld), dat hem af trok van de werkelijke beteekenis van zijn le ven. Toen hij daar gewond lag tusschen de loopgraven in die hel van machinegeweren, wist hij dat er maar één lief standvastig we zen was, dat hem helpen zou om trouw en waar zijn eigen leven te leven. Toen Félise in de overgave aan haai vreugde en leed hem omarmde en hij haar zachte lippen kuste, viel alle zorg als een kleed van hem af. Hij fluisterde: Je hebt een groot hart; ik heb dit niet verdiend. Maar jij bent in mijn leven de al- 1crccrstc Félise was tevreden. Zij wist dat de oorlog valsche goden verdreven had uit zijn £ici. Uit dat brandende vuur kén alleen waarheid te voorschijn komen. En zoo was Martin voor altijd weerge keerd in zijn aangenomen vaderland, dat op de haar eigen expansieve wijze tot ..c.u verklaarde. De Engelschman, die een lichaamsdeel had afgestaan aan Perigord, zou in hooge eere worden gehouden, tot het einde zijner dagen. Nu was hij een man, die de meest groote menschelijke ondervindingen had doorge maakt. Een man met fijn eergevoel, van be proefden meed, met ijzeren wil en hooge idealen. Het leven, dat voor hem lag, was be ter voor hem dan welk ander hij ook gekozen mocht hebben. Want het komt er niet zoo- op aan wat men doet in zijn leven, dan alle ziel kunnen hun remmen gratis laten con troleeren door Veilig Verkeer, er staan een dertigtal stalletjes over de geheele stad om de ledenwerving niet te ver- waarloozen in deze week en verder zijn er nog tal van maatregelen om op inten sieve wijze de voetgangers te laten zien, hoe het wel zou kunnenwanneer allen maar meewerken. En ook het groote geheim der lichtsigna len heeft men ons thans ontsluierd. Zij hin gen al een paar dagen voorzien van jutten omhulsels, als het ware om de verrassing nog grooter te doen zijn. En nu hebben wij dan ook de automatische verkeersregeling door groene, roode en gele lichtsignalen te beginnen met het Leidsche Plein, waar het stopbord nu verdwijnt. De agent zal nog wel moeten blijven staan. Het is moeilijk de menschen en vooral de Amsterdammers aan iets nieuws te gewennen en er zal voorloo- pig nog wel streng toezicht moeten zijn. Maar ook hier weer is het ons publiek zoo makkelijk mogelijk gemaakt. Een keurige „folder" met duidelijke situatieteekeningen met de kleuren der lichten bij verschillende posities daarin verwerkt, wordt eveneens door de agenten uitgereikt en in vele gezin nen zal men 's avonds na de krant bij een kopje thee zeker met de geheele familie over het kleurige drukwerkje heengebogen zitten om de lichtpuzzle te ontwarren. Het is ongetwijfeld een goede gedachte ge weest om deze proef met de lichten-ver- keersregeling samen te doen vallen met de voetgangersweek. Immers ook dit systeem van lichten kent een speciale periode voor het overgaan van de voetgangers en moet dus zeker niet tot de allerminste maatregelen ter beveiliging van den voetganger gerekend worden. En aan nog een andere proef. Een veelgebruikt middel in Amerika en bij onze Oostelijke naburen. Wij krijgen op een paar punten waar het oversteken voor wande laars levensgevaarlijk is, welk gevaar zij echter nog steeds meenen te kunnen trotsee- ren, hekjes. Een gewone alledaagsche afba kening van voetweg en rijweg, zoodat over steken daar althans onmogèlijk wordt ge maakt. Het is ook een proef en wij zullen moeten zien. hoe Amsterdam reageert. Het kan natuurlijk zijn, dat het middel wat te Pruisisch is, dat men dat niet wil. Maar zoo zijn wij nu eenmaal. Wij schreeu wen moord en brand, met vergaderingen en ingezonden Stukken, wij benaderen raadsle den en nog hoogere autoriteiten om in ons stadsbestuur toch maar vooral daar eens op te wijzen en op het doen verdwijnen van dien onhoudbaren toestand aan te dringen, maar wij vergeten zoo licht ook de hand vooral in eigen boezem te steken. Op wel zeer moderne manier zal daar ook vooral den voetganger op gewezen worden in de komende week. „VoetgangersVeek". Bij het hooren ervan kijken wij nog een beetje raar. Begrijpen niet precies wat er gebeuren moet. Of wij mis schien loopen moeten leeren, wordt er al ge vraagd. Het doet er niet toe wat wij nog den ken. Hoofdzaak is, dat de voetgangers nu zullen begrijpen dat het om hen gaat, dat wij hun medewerking behoeven en zij die op vatting zullen weten te waardeeren. En dan ook zal het in onze stad mogelijk zijn het aantal ongevallen onder vol wassenen te beperken.- Een streven waar voor „Veilig Verkeer" ten allen tijde lof ver diént en op onze medewerking zal moeten kunnen rekenen. VAN SIEGEN. zeer DE LANGENDIJKER GROENTE VEILINGEN. Het In- en Verkoopbureau van de pro vincie Noord-Holland zal weldra zijn werk zaamheden aanvangen en het zal dus niet meer noodig zijn, tuinbouwproducten te ver nietigen, omdat ze minder opbrengen dan de door de organisaties vastgestelde mini mum-prijzen. Momenteel komen er al heel weinig producten in aanmerking, welke door het genoemde Bureau zouden worden opge kocht, als niet opbrengende deze prijzen. Misschien dat er enkele partijtjes slaooonen voor in aanmerking zouden komen, maar overigens is er voor een optreden van het Bureau weinig aanleiding. Voor zoover we weten (het komt althans niet voor in de op 9 April door het Groepsbestuur vastgestelde lijst van minimum-prijzen) is er geen mini mum-prijs voor aardappels vastgesteld; an ders zou dit product er voor in aanmerking komen, te worden opgekocht met het doel, waarvoor het Bureau is opgericht. Hoe min der dit moet ingrijpen, hoe beter dit is, daar dit beteekent, dat de prijzen hooger zijn dan men had verwacht. Dan wordt bovendien be reikt, dat de handel zich niet in zijn wiek geschoten voelt en hij zich niet behoeft te be klagen over een concurrentie, hem aange daan met overheidsgeld en overheidsbemoei- wel of men zijn leven zoo goed mogelijk leeft. En tot die overtuiing was Martin ge komen. Hij wist dat, hoewel de glinsterende prijzen van de aarde achter gouden tralies liggen, die alleen te openen zijn met gouden sleutels, er nog veel kostbaarder dingen zijn, die gevonden worden bij de welbekende heu velen en dalen om ons heen. Dien avond zat het vijftal aan tafel in de leege salie a manger, want er was geen en kele gast in het hotel. Maar nooit hadden ze in zoo'n gelukkige stemming bij elkaar geze ten. Op het einde schonk Fortinbras zich een half glas wijn in. Kinderen, zei hij, ik ga afwijken van de gewoonte van jaren. Deze oude Bourgogne zal mij niet ten kwade voe ren bij deze gelegenheid, die zoo mooi is en zoo plechtig. Ik drink op je beider geluk. Mfcar aan wien hebben Martin en ik ons geluk te danken? riep Corinna met een vurige blos op haar wangen en een glinstering in haar blauwe oogen. Geheel alleen aan u, Marchand de Bonheur. Ja, dat is waar, zei Martin, zijn arm naar Fortinbras uitstrekkende. De ex-Marchand de Bonheur zag hen beiden vriendelijk aan. Voor het eerst van mijn leven, zei hij, heb ik rede* trotsch te ziin on ing. Allicht kan de handel er zelf nog iets toe bijdragen, dat het Bureau zeer weinig koopen moet. Wat betreft het verloop der prijzen op de veilingen, moet worden geconstateerd, dat een iets gunstiger stemming valt waar te ne men, uitgezonderd voor de aardappels. Met de prijzen daarvan is het treurig gesteld, zoo treurig, dat verschillende bouwers nog maar niet tot rooien zijn overgegaan, omdat de financieele uitkomsten de moeite en kos ten niet loonen. De hoogste prijs, die in de afgeloopen week voor Schotsche muizen aan de veiling te Broek betaald werd was 1.20 pér 100 K.G., te Noordschanvoude 0.80. Zaterdag werd aan deze veiling voor groote Schotten 0.500.60 betaéfld, voor de an dere 0.30—0.70. Blauwe Eigenheimers brachten in maximum 1.90 op, doch Bij af wijkende kwaliteit werd 0.801.10 be taald. Voor Eigenheimers lagen de prijzen tus schen 0.701.60, welke laatste prijs ech ter bij hooge uitzondering werd besteed. Blauwe aardappelen, die vroeger veel ge vraagd werden, worden nu verkocht voor ge middeld 1 per 100 K.G. Voor Duken is alle belangstelling afwezig, zoodat ze voor uiterst 'age prijzen van de hand gingen, nl. 5060 cent. Met de drielingen liep het ook al bijzon der slecht: aan de veiling te Noordschar- woude kwam het meermalen voor, dat niet meer dan 30 cent werd gemaakt. In totaai werden 44 spoorwagons verhandeld. Voor roode kool was de stemming niet on gunstig. Alles wat wordt aangevoerd, wordt verkocht en minimumprijzen van 60 ct. kwa men niet meer voor. We spraken zelfs hande laars die graag bepaalde partijen hadden gekocht, doch hun orders niet konden uitvoe ren, omdat het begeerde goed niet aange voerd werd. De laagste prijs, aan de Broeker veiling besteed, was 80 cent. Deze prijs werd besteed voor afwijkende kwaliteit groote. De groote van goede kwaliteit brachten 1 en soms aanmerkelijk meer op. Voor het aller mooiste goed, dat is kool van klein 3 pond, werd 3.503.90 betaald. Al naar grootte en kwaliteit werden prijzen besteed tusschen 0.803.90. Aangevoerd werden in totaal 25 spoorwagens. Ook vond de aangevoerde gele kool af nemers, zoodat ook hiervan alles kon worden verkocht. De prijs ervan bleef iets achter bij dien der roode kool. De allerminste bracht 2.202.70 met een verminderde belang stelling op het einde der week. Voor groote en kleineren was iets afwijkende kwaliteit werd van 0.701.20 betaald. De aan voer aan beide veilingen beliep 18 spoor wagens. Deensche witte kool, die nog spaarzaam wordt aangevoerd, bracht 0.90—1.80 op. Witte kool verhuist voor verreweg het grootste deel naar de inmaakfabrieken. Hoe het met de ingemaakte zuurkool zal afloopen, is niet te zeggen. De prijzen van de witte kool ondervinden dus ook de nadeelige ge- volgen van de groote onzekerheid en de fac toren, die storend werken op een gunstigen prijs op de groentenmarkt. De aanvoer be liep 55 spoorwagens. Voor uien is de stemming bepaald gunstig. De prijzen waren nog iets beter dan de vorige week. Er werd nog gele nep voor 7 verkocht, beneden 6 werd niets verkocht. Gemiddeld werd meer dan 6.50 gemaakt. Drielingen liepen tot boven de 5, gemid deld is 'hiervoor 4.50 gemaakt. Hier golden van 3.80—4.80, grove uien van f 3.20 4.30. In totaal werden 20 spoorwagens aangevoerd. Ook bloemkool brengt goede prijzen op Lecerf heeft echter zeer veel van draaihartig- heid te lijden gehad, zoodat voor velen de financieele uitkomsten nog niet schitterend zullen zijn. Mooie eerste soort bracht van 1015 op, kleinere en iets afwijkend 2 tot 5 minder. Voor reuzen werd van 8 13 betaald. Tweede soort liep van 1 4.30. In totaal beliep de aanvoer 22000 st. Met den aartvoer van slaboonen begint het sterk te verminderen. De mooiste brengen hooge prijzen op, tot meer dan 21. Sterk afwijkende kwaliteit wordt voor 2 of iets meer verkocht. De mooiste komen uit de kassen. De mooiste bieten brachten 1.502 of veel moest echter voor prijzen van 0.60— 1.50 worden verkocht. Groote peen gold van 1.401.90, kleine 0.70—0 80. Voor rapen werd 1.20 per 100 K.G. be steed. Voor rammenas werd 1.102.30 be dongen. Tomaten liepen weer wat in prijs op, zoo dat voor B-kwaliteit weer 13 werd be steed en voor A ruim 1 minder, C 8.10 en CC ruim 2. Druiven golden voor Alicante 25; Fran- kenthalers gemiddeld 22. ik heb gewrocht. Zooals de kunstenaar, die gesloofd heeft en géstreden, kan ik zonder verwaandheid mijn meesterwerk herkennen. Mijn eerste idee was, dat Martin en Corinna, ongeslepen, maar eerlijke zielen, hun bestemming zouden vinden door elkaar lief te krijgen. Daar om zond ik ze samen de wereld in en om ze goed onder dak te krijgen, zond ik ze naar mijn eigen familie. En toen ik merkte dat ze er niet over dachten om van elkaar te gaan houden, verzon ik de tegenwoordige combinatie. En ik ben geholpen door den Europeeschen oorlog. Uit kwaad wordt wel eens goed geboren. Mijn kinderen, in mijn hart is de ver troostende gedachte dat na vele verloren jaren, ik toch iets goeds heb tot stand gebracht. Mon père, riep Félise, uw heele le ven is gekenmerkt door opofferende toe wijding. Lieve kindje, zei hij, als ik den te genspoed niet met moed had gedragen, zou ik géén man zijn geweest, laat staan een philosoof. En nu ik hier mijn plicht heb volbracht, moet ik naar Parijs terug om te trachten van eenige hulp te zijn in dezen grooten strijd. Anders was ik den naam van Engelschman onwaardig. Dus, zoodra als jullie veilig en wel ge trouwd zijn, ga ik weg. Doch ik kom je o» en dan eens opzoeken. Maar wanneer. AANDRANG TOT EEN ACTIEVE HANDELSPOLITIEK. In zijn openingsrede van de vergadering van den Aartsdiocesanen boeren- en tuinders- bond, zei de voorzitter, het Tweede Kamerlid baron van Voorst tot Voorst o.a. het volgen de: Wil een land hier zijn producten op de markt brengen, dan moet dat land ook onze producten toelaten. Wij moeten slechts koopen van die landen die bij ons koopen. In dit verband kan ik niet nalaten mijn af- keuring er over uit te spreken, dat verschil- lende afdeel ingen niet breken met de oude sleur, om hun steenkolen uit Duitschland te betrekken. Onze Hollandsche kolen zijn even goed en daarom behooren onze boeren en tuinders hun brandstoffen voor huis en be drijf uit ons eigen land te betrekken! De regeering heeft reeds een machtig wapen in de hand gekregen om aan deze eischen kracht bij te zetten in den vorm van de clea- ring-wet, die hef mogelijk maakt om landen, die onzen export niet wenschen te betalen, met gelijke munt te vergelden of den invoer hunner goed;ren te beletten. En dit geldt speciaal voor Duitschland, daar dit land dubbel zoo veel naar Nederland uitvoert als wij naar Duitschland. Maar van de invoering dier clearingwet is nog niets gekomen. Wij onderhandelen in den treure met Duitschland o.a. over een rechtvaardiger stelsel van invoer onzer boter in dat land, maar onze onderhandelaars ko men telkens terug met de kous op den kop. Zoolang wij aan Duitschland de tanden niet durven te laten zien en dat land in zijn uitvoer niet gaan treffen, zullen wij daar niets bereiken. Gedwongen door bittere noodzaak zal ac tieve handelspolitiek in het midden der be langstelling moeten staan. Met invoerbeperking alléén komen wij er niet; dat bewijst de deplorabeie toestand, waarin landbouw en industrie, niettegen staande de contingenteeringswetten, steeds meer en meer geraken. Landbouw, tuinbouw en industrie met hun groote overschotten heb ben noodig expansie, uitvoer, en daarom zul len wij in de komende periode moeten strijden voor een actieve handelspolitiek, willen wij niet totaal verarmen en doodgedrukt worden Contingenteering kan er toe bijdragen de binnenlandsche markt voor 't binnenlandsch product zooveel mogelijk te behouden, maar wij produceeren veel meer dan voor de bin nenlandsche markt noodig is. Het overschot, dat den prijs bederft, moet er uit en daarom is voor land- en tuinbouw en industrie in de allereerste plaats noodig: uitvoer, die alleen kan worden bevorderd door een actieve han delspolitiek gebaseerd op wederkeerigheid. Mocht dan, nadat wij alles beproefd heb ben om uitvoer af te dwingen, blijken, dat onze pogingen mislukt zijn, dan eerst is de tijd aangebroken, om onzen land- en tuin bouw om te zetten en terug te voeren op den weg, dien wij na de inzinking in de tachtiger jare der vorige eeuw verlaten hebben en van intensieve cultuur terug te gaan tot den extensieven graanbouw en inkrimping van veeteelt en tuinbouw, sléchts produceerende, hetgeen wij voor onze eigen volkshuishouding noodig hebben, met sluiting der grenzen voor buitenlandsch graan. Dit mag echter slechts het laatste red- middel zijn, wanneer al het andere heeft ge faald, want terugkeer tot de grove culturen van minderwaardige producten beteekent een ernstige verarming onzer boeren en tuin ders, van land- en tuinarbeiders en van dege nen. die op een of andere wijze geld in het land- en tuinbouwbedrijf hebben gestoken, terwijl vermindering van het hande'sverkeer en bemoeilijking van den afzet van industrie producten op het verarmde platteland hun funesten invloed in de geheele samenleving zullen doen gevoelen. De nood der hypotheekboeren. In zijn openingsrede zei spr. met betrek king tot 't hypotheekvraagstuk het volgende: Door de crisispachtwet zijn de pachters er veel beter aan toe dan de eigengeërfde boe ren. wier eigendom met hypotheek is belast. Door de groote daling van de waarde van dén grond is in vele gevallen het geleende be drag niet meer veilig gesteld tegenover de waarde van het verbonden onderpand en kan menigeen ook de rente niet meer geheel op brengen. Nu zijn er zeker hypotheekhouders, die ver stand en hart laten spreken en met den hypo- thecairen schuldenaar geduld willen en kun nen uitoefenen. Maar er zijn ook crediteuren, zooals ook hypotheekbanken, die rente en af lossing moeten eischen, om aan hun ver plichting tot uitloting van pandbrieven te kunnen voldoen. Deze lichamen en ook par ticulieren, die om de een of andere reden over de uitgeleende gelden de beschikking moeten krijgen, zijn genoodzaakt de hypothe caire vordering op te zeggen en omdat de schuldenaar niet gemakkelijk een nieuwe hy- ik sterf hij hield even op, nam een potloodje en schreef iets op den achter kant van het menu wanneer ik sterf, begraaf me in Parijs aan den zuidkant van de Seine en laat deze inscriptie bei telen op mijn grafsteen: Hij wierp de kaart op tafel. Daarop stond geschreven: Ci-git Fortinbras „Marchand de Bonheur." (Hier ligt Fortinbras, koopman in ge luk). Toen de maaltijd was afgeloopen, gin gen ze naar de kleine salon en zaten er om het lustig brandende haardvuur. Bi- bourdin bracht een flesch brandewijn van den Brigadier en trok haar plechtig open. Uit de kast kreeg hij een half do zijn glazen en in elk schonk hij een klein beetje van het gouden vocht, dat, zooals hij eens had verklaard, de ziel bevatte van la Grande Armée (het groo te leger van Napoléon). Wacht even, zei Martin, u vergist il. We zijn maar met ons vijven. Ik vergis mij volstrekt niet, ant woordde Bigourdin. Het zesde glas is voor de nagedachtenis van den dapperen ouden Brigadier. v; EINDE.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5