pcouwciaai Tlieuws Qetneentecaden £attd: en Jxiitdouiu jBucqedii&eStand 3Mqz<zmdm Stukken lüeec&ericfit Stad en Omqeuinq. ZUIDSCH AR W OUDE. Bioscopen. Victoria-theater, tot en met Donderdag el- ken avond half 8 hoofdnummer Love me Tonight (rom.), hoofdrollen Maurice Cheva- lier en Jeanette Mac Donald. Toegang voor eiken leeftijd. Stedelijk Museum (Breedstraat), eiken dag geopend van 9—12 en 1.303.30; Zaterdags van 9—1; Zondags gesloten. Donderdag 20 October. 8 uur, Bioscoop Harmonie, hoofdnummer Turksib, vertooning voor de Volksuniversi teit. Vrijdag 21 October. 8 uur, handelsschool, lezing met lichtbeel den over het boogovenbedrijf te IJmuiden door den heer Blaauw. 8 uur, doopsgezinde kerk, ds. Bonga van Leiden over „Brand" van Ibsen. Gisteravond vergaderde de afd. Langen- dijk van de Vereen. „Volksonderwijs ten lokale van den heer P. Kramer te Zuifl- Scharwoude. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, de heer L. Mallekote, gehoopt te hebben, dai een ander op zijn plaats zou zitten. In de be stuursvergadering was benoemd de heer ae Graaf, doch deze had gemeend de functie niet te moeten aanvaarden. Tegen het verwijt, dat de afd. te weinig actie had gevoerd tegen het ontwerp-Terp- stra, meende spr. te moeten opkomen. De heer van Mever van Zaandam heeft over dit onderwerp gesproken op den feestavond in Februari. Bij het vorige ontwerp 6 jaar geleden zijn er 2 vergaderingen gehouden, die door het slechte bezoek jammerlijk mis lukten. De afd. zal echter niet nalaten de noodige aandacht aan het ontwerp-Terpstra te schenken. Naar aanleiding van de notulen werd ge vraagd of er in Warmenhuizen nog een afd. is opgericht, waarop de voorzitter antwoord de, dat men in die gemeente daarvoor den tijd niet gunstig achtte. Ingekomen was een schrijven betreffende kringvorming. Op een vergadering hiertoe gehouden waren aanwezig de heeren Malle kote, Janssonius en C. Bankersen, en is be-. sloten tot oprichting. De afd. Langendijk wordt in het bestuur van den kring vertegen woordigd door den heer Janssonius. Van het Comit' van actie tegen Onder- wijsverslechtering neergelegd om het ont werp-Terpstra, was een schrijven ingekomen, dat bij de aanbieding, der talrijke moties een protestvergadering in den Haag zal worden gehouden en ook de deelname van de afd. werd verzocht. Daar het bestuur is besloten de afd. te doen vertegenwoordigen, waarvoor voorloo- pig is aangewezen de heer Janssonius. De veigadering ging hiermede accoord. Besloten werd alsnog een schrijven aan de plaatselijke moderne vakbeweging te zenden Een schrijven over de Propagandafilm zal door het bestuur onder oogen worden ge zien. In behandeling werd thans genomen de be schrijvingsbrief voor de algemeene verga dering. De verschillende voorstellen gaven geen aanleiding tot besprekingen en de afgevaar digde kreeg vrij mandaat. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden gekozen de heeren H. Jansonius en C. Bankersen en tot hun pl.- vervangers de heeren J. Renaud en M. Wa genaar. Aan de orde werd gesteld de benoeming van een bode, wegens het bedanken van den heer J. Jongejan. Met algemeene stemmen werd voor deze functie gekozen de heer C. Bankersen. Bestuursverkiezing ter vervulling van de vacature A. B. Jansen.^^^^^l^^H^H In deze functie was de vorige vergadering gekozen mej. N. H. Kos van Son, die echter gemeend heeft te moeten bedanken. Thans werd met bijna algemeene stem men gekozen als vertegenwoordiger der ge meente Oudkarspel de heer D. van Dijk. Bij de nu volgende rondvraag deed de voorzitter mededeeling, dat de heer List zich door omstandigheden genoodzaakt heeft ge zien zijn functie als penningmeester neer te leggen. Deze functie was bij hem in goede handen. Namens de afd. wenschte de voorzitter den heer Kist dank te zeggen voor de accu rate vervulling van zijn werkzaamheden. Spr. hoopte op verdere prettige samenwer king. Een denkbeeld van den heer Stoop om de contributie in de toekomst bij vooruitbetaling te innen, zal door het bestuur onder de oogen worden gezien, evenals een voorstel van denzelfde om in de gemeente Oudkarspel een propaganda-feestavond te organiseeren, met het oog op het daar geringe aantal le den. De vergadering was van oordeel, dat het goed en nuttig is een feestavond te organisee ren, waarop de voorzitter de toezegging deed, dat dit nader onder de oogen zal wor den gezien. De heer List bracht hierna nog een woord van dank voor de aangename samenwerking gedurende bijna 10-jarige vervulling van het penningmeesterschap. Hierna sluiting. In de hierna gehouden bestuursvergade ring werd tot penningmeester gekozen de heer M. Wagenaar van Broek op Langen dijk. terwijl de heer Mallekote zich bereid verklaarde den voorzittershamer nog voor één jaar te hanteeren. gaan, ui] zou zeggen, aai nci een welvaren streek is, waarin hij zich echter zeer zou ver gissen. Er wordt armoede geleden, ondanks den grooten overvloed. De oorzaak hiervan is. dat de maatschappij aan den rand van dén afgrond staat. Daarbij komt het groote aantal werkloozen. In den land- en tuinbouw is de werkloosheid nog niet zoo groot doch er is geen brood te verdienen. Spr. heeft ech ter de overtuiging, dat deze crisis weer zal over gaan. Nu de maatschappij ziek is, kan men twee standpunten innemen en wel ten eerste het laten uitsterven, zooals in de groote crisis in 1890 of men kan de helpende hand bieden. Spr. staat op het standpunt, dat zoo veel mogelijk moet worden geholpen erl ge steund. De arbeiders in de industrie worden gesteund, wel niet zooals wij 't wenschen, doch het is toch iets. In de vorige crisis werden de arbeiders aan hun lot overgelaten. Nu wordt er wat voor hen gedaan door werkverschaf fing en steunregeling. Ook de arbeiders in den land- en tuinbouw moeten worden geholpen, maar op welke ma nier? Spr. interesseerde zich zeer voor de plaats, waar de millioenen terecht komen, welke zijn bestemd voor de werkers. Het is niet altijd in den zak van hen voor wie ze zijn bestemd. In normale tijden krijgt de werker niet wat hij verdient, een groot deel gaat naar den landheer en hypotheekhouder. Met een statistiek uit Friesland toonde spreker aan, dat in 1927—1928 over 25000 H.A bleek, dat de werkers 3.6 millioen en het kapitaal 3.70 millioen ontvingen, wat een schandelijke verhouding is en een grenzen- looze uitbuiting. De S. D. A. P. stelt zich op het standpunt om te trachten te voorkomen, dat het naar het kapitaal gaat. Daarom is aangedrongen op een Pachtwet, welke de werkers zoon be schermen en waardoor de pachters, als het slecht gaat, recht zullen hebben op verminde ring van pacht. Dit is driemaal geprobeerd en in 1932 is de pachtwet-Ebels, na de noodige verslechteringen er in te hebben aangebracht, aangenomen. Er is veel goed gedaan, doch het is nog verre van volmaakt. Over de betaling der kosten naar draagkracht heeft men voort durend strijd moeten voeren met de burger lijke partijen, die de verschillende belastingen door den consument wilden laten betalen. Spr. wees op de enorme bedragen aan be lasting, welke door den consument worden opgebracht, welke belastingen per jaar pl.m. 80.000.000 beloopen. Zeer veel malen is de hulp der regeering ingeroepen. Spr. ging de verschillende steunregelingen na. Voor den tuinbouw is een verbazend klein beetje gedaan, terwijl de Nederlandsche landbouw wordt geholpen met rond 150 mil lioen gulden of wel 3 millioen gulden per week. Nu zal er echter wat gebeuren. Er is een wetsontwerp op til, al heeft spr. er niet veel fiducie op. Men zegt, dat er geen geld is, doch spr. gelooft niet. dat het geld weg is. En anders kan er nog heel wat gevonden worden uit het militairisme. Ten tweede door een heffing op de groote vermogens en inko mens zal geld binnen kunnen komen. Het nationaal vermogen schatte spr. op 10 milliard, als 1 wordt geheven, zou dit een opbrengst geven van 100 millioen. Ook een belangrijke factor is de wanorde in de distributieregeling. Er is 150 millioen gegeven, doch het is nog veel te weinig, als men weet, dat de to tale jaaropbrengst van 1928 1400 millioen was en men deze voor 1932 hoog schat op 900 millioen. Een zeer klein gedeelte kan dus maar worden voorzien. Spr. wees op de klei ne inzinkingen welke om de 6, 7 of 8 jaar te rugkomen en de groote, die om de 40 jaar te rug komen in het kapitalistisch stelsel. Dat komt door de kapitalistische productierege ling, welke gaat om winst. Een socialistische productieregeling kan dit opheffen, doordat dan niet meer wordt geproduceerd dan de mensehen noodig hebben. De oplossing dei- crisis wordt bemoeilijkt door de hooge tol muren etc., die de verschillende landen op trekken. Deze crisis zal geen permanente zijn en men moet zich voorbereiden op een volgen de crisis. Het blijkt, dat het kapitalistisch stelsel uit den booze is. Men zal propaganda blijven voeren. Men moet werken voor het socialisme en den opbouw van een betere maatschappij (Applaus). Na eenigen tijd te hebben gepauseerd, werd den gelegenheid gegeven tot debat, waarvan door verschillende personen gebruik werd gemaakt. De verschillende sprekers werden allen door den heer Vap der Sluijs beantwoord, waarna de vergadering werd gesloten onder dankzegging. DE CRISIS IN DE LAND- EN TUINBOUWBEDRIJVEN. Rede van het Tweede Kamerlid van der Sluis. In de zaal van den heer C. Vis te Oud karspel werd een vergadering gehouden, waar als spreker optrad de heer van der Sluis, het S.D.A P. Kamerlid. De heer van der Sluis zeide, dat, als er hier een vreemdeling door Nnn^hdland zou ZUID- EN NOORDSCHERMER •Woensdag, des voormiddags 10 ure, verga derde de Raad dezer gemeente, onder voor zitterschap van burgemeester C. de Groot. Voor kennisgeving werden eenige ingekomen stukken aangenomen. Medegedeeld werd, dat zich te Groot-Schermer 5, te Driehuizen 3 leer lingen voor het vervolg-onderwijs hadden aan gegeven, zoodat de cursussen niet door gaan. Aan het hoofd der school in eerstgenoemd dorp werd op diens verzoek vergunning ver leend, om particulier eenig onderwijs in een der schoollokalen te geven aan de leerlingen die zich hebben aangemeld. Ingewilligd werd een verzoek van eenige ingezetenen te Driehuizen, om plaatsing van een straatlantaarn aldaar. Tevens zal bij den transformator te Groot-Schermer een licht punt worden aangebracht, meer in het bijzon der ten dienste van het electriciteitsbedrijf zelf Aan de Commissie voor den legwedstrijd te Beemster werd een subsidie verleend van 10.—. Na toelichting door den voorzitter en nadat Mevrouw SlootenSmit een en ander o trent den gunstigen financieelen toestand gemeente had medegedeeld, werd zonder dis cussie de begrooting voor het electriciteitsbe drijf voor 1933 vastgesteld, gewone dienst 11575.—, kapitaaldienst 2720.07 beiden in ontvangst en uitgaaf. Alsnu kwam in behandeling de gemeentebe- grooting. De heer van der Laan vroeg en ver kreeg eenige inlichtingen omtrent de werkver schaffing. Hij stelde voor de presentiegelden van den raad en de jaarwedden van de wet houders met 25 pet. te verlagen. De heer Heinis iad dan liever ook de jaarwedden van de ambtenaren willen verlagen. Het voorstel van der Laan werd na eenige discussie aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de leden Posch, Smit, van der Laan en Vaalburg; tegen de leden Heinis, Mo lenaar en SlootenSmit Mevrouw Slooten besprak bij den post controle op den Ontvan ger de wenschelijkheid, dat ook B. en W. de volledige controle naast het accountantsonder zoek blijven behouden. De heer Heinis vroeg, of de gemeente ver plicht is, toezicht te houden op schoorsteenen, hetwelk door den voorzitter werd ontkend. Over de uitvoering van de vleeschkeuring ont spon zich eene breedvoerige discussie. Mevr. Slooten brak terloops nog even een lans voor een noodslachtplaats te Groot-Schermer. De heer Posch zag daar evenwel geen licht in, evenmin als de voorzitter, en meerdere leden. Mevr. Slooten stelde voor 50 opcenten te heffen op de vermogensbelasting, omdat dit als eisch gesteld wordt door de regeering, als men steun wil hebben voor de werkloozen. Het voorstel werd met klem door den heer Posch bestreden en verworpen met 5 tegen 2 stem men, die van de leden Heinis en SlootenSmit. De begrooting werd hierop met algemeene stemmen vastgesteld, geheel zooals zij door B. en W. is voorgedragen, te weten: gewone dienst: 43655.25, kapitaaldienst: nihil, beiden in ontvang en uitgaaf. Aan de orde is de benoeming van een onder wijzeres te Groot-Schermer (vacature Stomp- horst). De voordracht luidde: 1. C. Schipper te Beverwijk; 2. A. Ch. P. de Ridder, thans tijdelijk de betrekking vervullende; 3. H. J. Heyt, Heiloo. De voorzitter deed voorlezing van alle stukken betreffende de sollicitanten. m. las hij het bericht van het hoofd en het advies van den inspecteur voor. Laatstge noemde berichtte, dat hij, nu de voordracht ge heel afwijkt van zijn advies en van dat van het hoofd, het plaatsgehad hebbende „overleg" als niet gepleegd beschouwt en dreigt met inter ventie van de regeering. De voorzitter zette uiteen, waarom het college geen van beide voordrachten, die behoudens nr. 1 ook weer geheel uiteenloopen, heeft kunnen volgen, maar met een voordracht naar eigen inzicht is gekomen. B. en W. zijn van oordeel, dat het zelfde overleg met den inspecteur is gepleegd als altijd te voren. Waarom dit nu plotseling niet wettig zou zijn, nu niet des Inspecteurs advies is gevolgd, is het college niet duidelijk. Daarom stelde het ook voor thans wel degelijk tot het doen van eene benoeming over te gaan. Het college kan niet aannemen, dat de regee ring ooit deze benoeming zou vernietigen. Alles is volkomen volgens de wet behandeld. Even vóór de raadsvergadering is ten raadhuize ge bracht een brief van het hoofd der betrokken school, den heer S. van Stralen. Van dezen brief, aan den Raad gericht en in gesloten om slag gedeponeerd, heeft dus noch de voorzit ter, noch het college kennis kunnen nemen. •De voorzitter las nu dat schrijven voor, waar uit blijkt, dat de schrijver zich verwondert over de plaatsing van nummer 2 op de voor dracht en dat hij den raad uitdrukkelijk advi seert nummer 3 te benoemen. De voorzitter sprak er zijne ernstige afkeuring over uit, dat een ambtenaar, in casu een schoolhoofd, over het hoofd van B. en W. heen, den raad tracht te bewegen, af te wijken van eene voordracht, die door het daarvoor aangewezen gezag is ingediend. Meerdere leden stemden met deze zienswijze üETROUWD: Hendrik Elings en Magdalena Prangl. Jacob de Jong en Hendrika Beets. GEBOREN: 51 Margaretha Christiana Geertruida d. v lohannes Theodorus Antonius Kuhne en Margaretha Geertruida Honig, Tine Margot d. v. Christiaan Cornelis Schoewert en Josephine Guillemine Marguerite Eggen. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRIJZEN. AMSTERDAM, 20 Oct. 1932. Op de he den gehouden aardappel markt waren de prij zen onveranderd. Aanvoer 1 lading, zijnde 714 H.L. in. Uitge- Tof stemming werd 'nu overgegaan, bracht werden op: Mej. C. Schipper 2 stemmen. A. Ch. P. de Ridder 2 stemmen H. J. Heyt 3 stemmen. Een tweede vrije stemming gaf hetzelfde resultaat. Bij tusschenstemming werd nu aan gewezen met 5 stemmen tegen 2 op Mej. de Ridder, mej. Schipper om in herstemming te komen. Die herstemming brengt 3 stemmen op mej. Schipper, evenveel op mej. Heyt en een stem in blanco. Het lot beslist nu terstond dat mej. C. Schipper benoemd is. De benoe ming zal ingaan 16 November. Tot lid der plaatselijke commissie van toe zicht op het lager onderwijs werd met ingang van 1 Januari a.s. herbenoemd de heer J. A Rijnberg, hoofd der school te Driehuizen, af' tredend. Zulks met alle stemmen. Het primitief kohier Hondenbelasting werd nu vastgesteld. De heer van der Laan wees op den bouw valligen toestand van het plakbord der ge meente aan de Zuidervaart en vroeg of het juist was, dat gemeente-ambtenaren niet mochten mededingen naar de betrekking van agent- der arbeidsbemiddeling. De voorzitter zeide, dat ieder vrij had kun nen solliciteeren, ook een gemeente-ambtenaar De heer Molenaar deelde mede, dat er iets defect is aan de brugleuning te Driehuizen en zou gaarne zien, dat B. en W. het hunne de den, om Driehuizen te doen handhaven als halteplaats voor den autobusdienst van Ton en v. d. Hoff. Dit laatste zijn B. en W. reeds voornemens. De heer van der Laan vroeg of de politie er scherp op wil letten, dat schippers de brug te Driehuizen niet vernielen om er onder door te varen. Zij forceeren meermalen die brug vooral bij hoogen waterstand. De voorzitter zeide, dat hij zoodra hij van eenig feit als hier bedoeld kennis krijgt, den veldwachter soms zelfs per auto er heen zendt, hetgeen deze week nog is gebeurd. Hierna sluiting. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactu. De opname in de rubriek, b*wijsl geenszins dat de redactie er mede instemt). Alkmaar, 18 October 1932. Mijnheer de Redacteur! De V. A. R. A. voert een intensieven strijc1 c!nt?aUcaTnüima^ h?°gi: Uneven d€r radio centrales. Te Amsterdam is door afdeeling K een geweldige straatreclame voor het petition nement aangebracht. pemjon In Alkmaar werden de radio-centrales door gemeente aangekocht en samengevoegd tot gem. radiocentrale, naar ik meen met goed keuring van „familie van de V. A. R. A." Van prijsverlaging voor abonnement hier van gemeentewege geen sprake, wel straffe bepalingen bij wanbetaling. Hier dus een prachtterrein voor intensie ven strijd tegen hooge tarieven. Hoogachtend, J K. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Uitslag veiling, gehouden bij opbod, te Alkmaar op Woensdag 19 October 1932, ten overstaan van Mr. C. J. de Lange, notaris te Alkmaar, van twee kapitale boerenplaatsen, bestaande uit woonhui zen, voorzien van brongas-installaties. stallen, schuren, erven, uitmuntend wei land, eenig rietland, water en kade, al les aaneen gelegen aan en nabij de But- terhuizen en Ringsloot, in de gemeenten Sint Pancras, Oudorp, Koedijk en Heer- hugowaard, te zamen groot 43 hectaren, 24 aren 49 centiaren, eigendom van den heer C. Kalis te Alkmaar, geveild in de navolgende 37 perceelen: 1. Huis, schuur, tuin en erf, 0.64.30 H.A. 2030.— 2. Weiland, 1.48.00 3034 40 3. id. 2.00.00 3820.— 4. id. 2.54.60 427728 5. id. 1.97.30 3156 80 6. id. 1.25.10 2076 66 7. id. 2.46.10 4306.75 8. Huis, schuur en erf 0.20.20 730.— 9. Weiland 142.20 1720 62 10. id. 1.42.00 1746.60 11. id. 2.03.50 183150 12 Rietland, 1.71.60 317.46 13. Kade 0.45.90 240 14. id. 0.73.10 260 15. Weiland 1.51.40 1135.50 16. id. 1.72.00 122120 17. id. 1.94.80 1110.36 18. id. 1.97.80 939.55 19. id. 1.06.20 876.15 20. id. 1.36.20 85125 21. id. 1.74.00 800.40 22. id. 1.33.60 61456 23. id. 0.72.33 350.80 24. id. 0.58.35 280 08 25. id. 1.02.00 566.10 26. id. 0.85.70 479.92 27. id. 0.71.20 427.20 28 id. 0.55.50 352.43 29. id. 0.51.02 260.20 30. id. 0.39.00 267.15 31. id. 0.62.90 440.30 32. id. 0.74.50 55130 33. id. 0.72.75 414.68 34 id. 0.92.40 646.80 35. id. 0.37.64 271. 36. id. 0.63.40 434.29 37. id. 0.85.90 601.30 naar waarnemingen, verricht in den morgen van 20 October. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Verwachting, geldig tot den avond van 2Ü October: Meest matige tijdelijk wellicht toenemen de Zuidwestelijke tot Westelijke wind; zwaar bewolkt tot betrokken; af en toe eenige regen; aanvankelijk iets zachter. Overzicht. In het Noordwesten van het waarnemings gebied heeft zich in de afgeloopen 24 uur weer een uitgebreide depressie ontwikkeld, die vooral bij IJsland de barometer deed da len. Bij een secundaire drukdaling, die he dennacht onze omgeving passeerde nam in ons land de wind weer toe, zoodat aan de kust opnieuw een krachtige Zuidwester waait. Het lijkt echter niet waarschijnlijk, dat deze zich tot stormkracht zal ontwikkelen. De de pressie, die ons eergisteren stormachtig weer bracht heeft zich verder Oostwaarts verplaatst. In het Zuiden nam de hooge druk in beteekenis af. De temperatuur steeg over IJsland, de Britsche eilanden, onze om geving en Noord-Frankrijk. Zij daalde vooral in Zuid-Frankrijk. In Scandinavië komt reeds 10 graden vorst voor. De neer- slag was uitgebreid doch op vele stations niet zeer zwaar. Groningen heeft in ons land met 5mM. de grootste hoeveelheid afgetapt. Totaal 43.24 49 H.A. 43410.59 De afslag en combinatiën blijven be paald op Woensdag 26 October 1932, des morgens 10 uur, in het „Central" aan de Nieuwesloot te Alkmaar, ten overstaan van den notaris mr. C. J. de Lange. De verkooper is bereid aan een soliden kooper van het geheel of een belangrijk gedeelte een hypotheek van 60 procent der koopsom tegen 43/« per jaar te verstrekken. ZUIDERZEERAAD. Eervol ontslag aan den heer D. de Boer Dz. Bij Kon. besluit is aan den heer D. de Boer Dz. te Stompetoren, oud-voorzitter van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van den Zuiderzeeraad. BENOEMD. De heer J. Wittenberns, werkzaam aan de Lichtbedrijven, is benoemd tot bezoldigd bestuurder van den Bond van Overheidspersoneel. CONT1NGENTEERING VAN KOUSEN, TAPIJTEN, GARENS EN TAFELGOED. De Kamer van Koophandel, Oudegracht 182 te Alkmaar, maakt belanghebbenden er hierbij op opmerkzaam, dat de aanvragen ter verkrijging van een toewijzing voor den in voer van kousen en sokken, tapijten en dgl., naaigaren en tafel- en servetgoed enz. uiter lijk op 25 October a.s. bij haar moeten wor den ingediend. Zij vestigt er hierbij de aandacht op, dat overeenkomstig de Koninklijke Beslu.ten niet tijdig ingediende aanvragen als regel door het Crisis In- en Uitvoerbureau niet meer in be handeling worden genomen. Aanvraagformulieren zijn bij de Kamer verkrijgbaar. EEN ZWERVELINGETJE. De heer Verwer, inspecteur van Dieren bescherming, heeft een jong Cypersch jroesje een mooi diertje waarvan de eigenaar niet bekend is. Wie dit diertje een vriendelijk tehuis wil verschaffen anders zal het noodgedwongen afgemaakt moeten worden kan zich hedenavond tuschen 7 en 8 uur ten huize van den heer Verwer Oudegracht hoek Baanstraat vervoegen. OPRICHTING AFD. ALKMAAR VAN DEN NEDERLANDSCHEN TREKKERSBOND. Men schrijft ons: «an den opkomst was zta bovrodiaend toS, di „Mgen d. voorzitter de feraadSTSeS en de aanwezigen hartelijk welkom heette. Het woord was dan aan den heer G. Hout zager, voorzitter van afd. Haarlem, die het doel van den bond, het propageeren van het jeugdherbergwerk en het trekken en verblij ven in de natuur nader uiteenzette. Hij wees er op dat de bond zich in de eerste plaats heeft toegelegd op het doen van daden. De vraag rijst wel eens of naast tal van jeugd organisaties voor de N.T.B. nog wel plaats is, maar de geweldige groei wijst op haar bestaanszekerheid. Wat doen we al zoo in den bond? We trekken, kampeeren, organiseeren week ends, studeeren wandelliederen en volksdan sen in, kortom we doen alles wat de liefde tot de natuur kan bevorderen, waarin het jeugd- herbergennet ons uitstekende diensten be wijst. De kwaliteit der jeugdherbergbezoe kers is echter, door de geweldige ledenaan- was, buitengewoon verslechterd. De kenmer kende jeugdherbsfeer ontbreekt, men hoort jazzmuziek op de piano in plaats van vroo- lijke marschliedjes. De N.T.B. stelt zich ten doel van hen goede trekkers te maken. Direct is een aanvang gemaakt met het leeren van liedjes, volksdansen en trekkersmuziek. Ook de jeugdherbergouders moesten in dit werk worden betrokken en op het laatstgehouden congres zijn allen ambtshalve lid geworden. Een ander belangrijk doel van de N.T.B. is het uitoefenen van stuwkracht op het jeugd herbergwerk. Juist in deze slechte tijden, de mechaniseering van den arbeid, heeft de mensch en speciaal de jonge mensch behoefte aan rust in de natuur, deze rust kan hij krij gen door het jeugdherbergnet. Een werklooze behoeft geen lid meer te zijn van de N.J.H.C. om daar gebruik van te kunnen maken, mits de leider slechts lid is. De contributie be draagt slechts 1 per jaar. Veel vertelt spr. dan van het goede en nuttige wat door de afd. Haarlem reeds wordt gedaan. Hij noo- digde allen uit Zondagmorgen 9 uur samen te komen in de Jeugdherberg Lijsterbes aan het Zeglis en met de Haarlemsche leden een wandeling door de duinen te gaan maken. Alle aanwezigen traden als lid toe, zoodat deze avond een buitengewoon succes ge noemd mag worden. Besloten werd een zaaltje te zoeken waar de volgende week begonnen kan worden met zingen en volksdansen om de week. De avond werd vastgesteld op Vrijdagavond Secretaresse is mej. Schuyff, Payglop 9. FAILLISSEMENTEN. De rechtbank alhier heeft heden in staa van faillissement verklaard: S. Kroonenburg, koopman te Hoorn, Zee dijk 30, met benoeming van mr. W. A Ub- bens tot rechtercommissaris en van mr. To- mas te Hoorn tot curator; C. J. Beemsterboer, barbier te Wognum; rechtercommissaris mr. J. Krabbe, curator mr. Prins; W. de Bouter, horlogemaker te Egtnoud aan Zee; rechter-commissaris mr. A. M. Le- deboer; curator mr. Leesberg; L. Liefting, bollenhandelaar te Uitgeest; rechter-commissaris mr. W. A. Ubbens; cu rator mr. Winkel. HET SPIRITISME EN DE KERK. Gisteravond sprak de heer H. H. Theunis- se uit Overveen in de zaal van het Logege- bouw aan de Ged. Nieuwesloot voor de Ned. Ver. v Spiritisten „Harmonia", afd. Alk maar. In deze lezing recapituleerde spr. al lereerst kortelings den inhoud van zijne le zing over het spiritisme en den bijbel, waar in uiteengezet werd, dat spiritisme en bijbel twee woorden voor een en hetzelfde begrip waren, dat de bijbel was een geschiedkundig boek met een aaneengeschakelde reeks van spiritische feiten van 2 h 3000 jaar geleden te toetsen aan 't spiritistisch gebeuren van heden ten dage, terwijl 't loochenen van het spiritisme gelijk stond, de waarheid van den bijbel te ontkennen. Spr. belichtte het ont staan van een priesterstand, de r.k. gods dienst en haar vervolging van spiritische media in de middeleeuwen om vervolgens de tegenwoordige positie van de kerk in het al gemeen te bespreken, aan de hand van door ae kerk zelf aangegeven redenen voor het verloopen der kerkelijke beweging. De reden van de ontkerstening van het volk werd daar na in den breede besproken in verband met de door de kerk gegeven voorstellingen van hemel en hel, eveneens de weigering van de

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2