Tuimeltje en Kruimeltje in het Kabouterland. tRecfii&zakm Voor het behoud der AlkmaarscheRechtbank O DOL-tand pasta Een adres van de Kamer van Koophandel. - dagelijks gebruikt - Voor de Huisvrouw. - m*kM het extra subsidie ten behoeve van Maatsch- Hulpbetoon over 1932, ten bedrage van 70 duizend over een vijfhal jaren te verdeelen Ged. Staten gewen als hun oordeel, dat dit bedrag over meerdere jaren mag worden verdeeld, doch dat het thuisbehoort op den gewonen dienst van dit jaar. Hierdoor wordt de geheele begrooting ontwricht en hebben B. en W. naar middelen uitgezien om de be grooting sluitende te maken. Teneinde genoemd subsidie nu met 60.000 te kunnen verhoogen en alzoo te brengen op 151.000, zijn verschillende maatregelen reeds van te voren genomen; korting op salarissen, verhoogingen opcen ten enz. Voorts zullen onderhoudswerken worden uitgesteld en verschillende uitgaaf posten scherper worden geraamd, terwijl verder vermoedelijk zal moeten worden over gegaan tot opvoering van de winst uit het electriciteitsbedrijf en het gasbedrijf, alsme de tot verhoogimg van de uitkeering uit het algemeen reservefonds ten bate van den ge wonen dienst van 10.000 tot 17.500, waardoor genoemd fonds momenteel is uit geput. De opvoering van vorenbedoelde win sten is verkregen door voor het jaar 1932 de afschrijvingen op de verschillende activa te verminderen. Hoewel met de aangeboden ontwerp sup- pletoire begrooting thans wederom een reëe- le begrooting is verkregen, vreezen B. en W., dat ook de verhoogde raming voor Maatsch. Hulpbetoon niet toereikend zal blijken. Mocht zulks het geval blijken dan zal een 2de verhooging zeker op den gewonen dienst een nadeelig saldo veroorzaken, dat dan over meerdere jaren zal moeten worden verdeeld. In beginsel blijkt hiertegen bij Ged. Staten geen bezwaar te bestaan. In verband hierme de bieden B. en W. aan: I. een ontwerp-suppletoire begrooting dienst 1932; II. een ontwerp besluit tot tijdelijke afwij king van art. 29 der Verordening op het be heer van de Technische Bedrijven dezer ge meente. Voor de raadszitting was aan de leden medegedeeld, dat bij de samenstelling der ontwerp-suppletoire begrooting dienst 1932 abusievelijk geen rekening is gehouden met de opbrengst van de heffing van 50 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting, met ingang van 1 Mei 1932. Hierdoor stijgen de gewone inkomsten met 7 3825. De geraamde uitkeering uit het al gemeen reservefonds kan met dit bedrag worden verminderd, zoodat deze uitkeering daalt van 7500 tot 3675. De heer Spaander kon zich niet vereenigen met den aankoop van twee perceelen grond van de Diaconie ten behoeve van het uitbrei dingsplan. Het gevolg was, dat de begrooting aange nomen werd met 14 tegen 1 stemmen (Spaan- derl. Alsnu kwam aan de orde het voorstel tot hernieuwde vaststelling van de verordenin gen op de heffing en invordering van school geld voor het gewoon lager onderwijs en voor het uitgebreid lager onderwijs, van be grafenisrechten en van bruggeld, Conform besloten. Voort kwam in behandeling een voorstel Inzake de verordening op de winkelsluiting. Voornamelijk betrof dit punt het prae-aa- iries inzake een tweetal bij B. en W. ingeko men adressen: le. van B. S. de Jong en negen anderen met verzoek om visch- en fruitwinkels op .Zondag gedurende 6 achtereenvolgende uren in den namiddag voor het publiek geopend te mogen houden; 2e. Een verzoek van de Hoornsche Mid- denstandsvereeniging om de winkels gedu rende den zomertijd gedurende de eerste vijf dagn der week inplaats van acht tot 's avonds negen uur geopend te mogen houden. B. en W. merkten op, dat een verzoek van den gemeenteraad te Alkmaar om de visch- winkels op Zondag vier achtereenvolgende uren open te mogen houden, bij den minis ter bezwaar heeft ontmoet. B. en W. meenen dat een dergelijke bepaling voor Hoorn ten aanzien van de visdrwinkels nimmer door den minister goedgekeurd zou worden. B. en W. hebben geen bezwaar ten aan- kien van de fruitwinkels een dergelijke bepa ling, als in Alkmaar geldt, in de Winkelslui tingsverordening op te nemen. Ook kwam het B. en W. gewenscht voor ook in deze gemeente de bloemenwinkels op Zondag open te houden. Ten aanzien van het verzoek van de Hoornsche Middenstandsvereeniging is door B. en W. advies ingewonnen bij diverse ver- eenigingen. De meeste vereeniging wensch- ten het sluitingsuur van 8 uur te handhaven. B. en W. stelden dan ook voor niet te vol doen aan het verzoek van de Hoornsche Mid- deustandsvereeniging. De commissie van de strafbedreigende verordeningen vereenigt zich met dit standpunt. Na uitgebreide dis cussie wordt het voorstel van B. en W. aan genomen met 12 tegen 3 stemmen (Spaander, mevr. Rupert en den heer Smits). In behandeling kwam voorts een voorstel tot wijziging van de steunregeling voor Werkloozen. Hierbij werd art. 10 der steunregeling ge- wijzigd, waarbij o.m. nieuwe bepalingen en voorwaarden worden vastgesteld voor hen die voor steun in aanmerking meenen te ko men. Tevens werden groepen genoemd aan wie geen uitkeering wordt verstrekt. Tevens een nadere regeling omtrent het z.g. stempelen. Conform Besloten. Alsnu volgde een voorstel tot het verleenen van een crediet ten behoeve van toekenning van bijdragen van vereenigingen, welke zich ten doel stellen ontspanning en ontwikkeling van werkloozen. B. en W. stelden voor, voor dit doel we derom een crediet te verleenen van 500. Aldus besloten. Verder kwam aan de orde het voorstel in zake de verstrekking van goedkooge cokes aan behoeftigen. B. en W. waren van meening, dat ook thans tegen gereduceerden prijs of gratis cokes dient te worden verstrekt aan de be hoeftige gezinnen. Met het oog op de bijzondere tijdsomstan digheden kan echter geen betrouwbare ra ming van kosten worden overgelegd. Het college stelde nu voor ter zake van Maatsch. Hulobetoo? een blanco crediet te verleenen. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat van Ged. Staten bericht is ontvangen, dat aan bepaalde categoriën van werkloozen een kolentoeslag ad 1 per week kunnen worden verstrekt. Een amendement van den heer Bossen werd aangenomen, waarbij voorloopig een crediet van 1000 wordt verleend, terwijl de raad de zeggingschap over suppleties in handen houdt. Verder volgt het prae-advies naar aanlei ding van een beroepschrift van den heer C. van den Berg Jzn., ingevolge art. 6, van de verordening op de Monumenten ten opzichte van het perceel West 72. Den 6en Augustus is door B. en W. inge volge artikel 6 van de verordening op de Mo numenten, aan den heer C. van den Berg Jz., de vergunning geweigerd tot het vernieu wen van den gevel van zijn perceel, West 72. B. en W., gesteund door de Commissie voor de Monumenten zijn van meening, dat de door den heer van den Berg voorgestelde verbouwing van den betrokken gevel een ontsoering van het stadsbeeld zou beteeke- nen, welke niet kan worden toegestaan. Zij zijn voorts van oordeel, dat de gevel zonder overwegend bezwaar in denzelfden vorm kan worden herbouwd. De heer v. d. Berg betwistte dit standpunt en meende, dat daarmede veel hoogere kos ten gemoeit zijn. De vereeniging „Oud-Hoorn" had bereids teekeningen doen vervaardigen, bij welke de bezwaren van B. en W. werden weggenomen. Thans werd berekend of zoodanige uit voering werkelijk meerdere kosten mee brengt. Er zijn nu onderhandelingen gaande omtrent deze eventueele meerdere kosten tus- schen „Oud-Hoorn" en den heer Van den Berg. Hierop kon echter door B. en W. niet wor den gewacht, daar binnen twee maanden na het beroepschrift door den raad moet wor den beslist. Welke de uitslag der onderhan delingen ook moge zijn, stelden B. en W., mede op advies van den directeur van het Rijksbureau voor den Monumentenzorg, voor, meerenbedoeld beroepschrift van den heer v. d. Berg ongegrond te verklaren. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 14 tegen 2 stemmen (Bossert en Spaander). Aan den heer K. de Vries, onderwijzer aan gemeenteschool I, werd eervol ontslag verleend wegens benoeming te Alkmaar. Hierna sluiting. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is het volgende adres gezonden: Met terzijdestelling van alle persoonlijke en plaatselijke belangen, die bij de voorgestelde opheffing van de Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar een rol spelen, veroorlooft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier zich om aan Uwe Hooge Vergadering de belangrijkste be zwaren en grieven te noemen, welke niet slechts in haar district, maar zelfs ver daar buiten, in kringen van handel, nijverheid, landbouw en veeteelt en verder van schier al degenen, die door hun ontwikkeling en in zicht geacht mogen worden de belangen van deze streek onbevooroordeeld te kunnen bezien, tegen deze opheffing worden gevoeld. Door vele Gemeentebesturen, Corporaties en andere groepen van personen zijn aan de hand van cijfermateriaal, kaarten en andere gegevens aan Uwe Vergadering reeds uit voerig de algemeen geldende bezwaren naar voren gebracht, zoodat de Kamer meent er mede te kunnen volstaan om op de meest markante punten te wijzen, die voor het be houd der Rechtbank te Alkmaar pleiten. Uit de Memorie van Toelichting bij het Wetsontwerp blijkt duidelijk, dat Z.E. de Minister van Justitie streeft naar een ratio- neele verdeeling v?n ons land in Arrondisse menten (zie de Toelichting bij de verdediging van de opheffing der Rechtbank te Zutfen). In het geval „Alkmaar'' is hiervan echter al lerminst sprake, zoodat de Kamer veronder stelt, dat bij het voorstel tot opheffing der Alkmaarsche Rechtbank de geographische ligging van het Arrondissement geheel over het hoofd moet zijn gezien. Maar al te velen verkeeren ten onrechte in de meening, dat Noordholland bij Alkmaar feitelijk ophoudt en zij plegen te vergeten, dat 42 K.M. noordelijker nog de belangrijke gemeente Den Helder met 30.000 zielen ge legen is en dat ook het aanmerkelijk noorde lijker liggende eiland Texel met zijn 7000 in woners straks bij het Arrondissement Haar lem zal worden ingedeeld. De afstand Den Helder—Haarlem bedraagt ca. 76 K M., ter wijl Texel ca. 90 K M. (dus ongeveer de af stand van Amsterdam naar Arnhem) van Haarlem verwijderd is, waardoor veel tijd verlies en hooge reiskosten voor de justitiabe len zullen ontstaan, die door het Rijk niet op redelijke wijze zullen worden vergoed. Als voorbeeld van de bijzondere moeilijk heden, die zich zullen voordoen, diene, dat net des winters voor inwoners van Texel ïwLK °™OJLdiik, zal zi-in °P één <kg de Rechtbank le Haarlem te bezoeken. Wanneer men even een blik op de kaart van Noordhol- land werpt, blijkt maar al te duidelijk, op welk een noodlottige wijze een belangrijk deel, ja zelfs het grootste gedeelte van Noordholland van een centraal gelegen Rechtbank verstoken zal worden, terwijl in het uiterste Zuiden der Provincie op nog geen 20 K.M. afstand van elkaar, twee Rechtbanken gevestigd zullen zijn. In het adres der Gemeente Alkmaar werd reeds uitvoerig aangetoond, dat de Alkmaar sche Rechtbank een taak heeft, die den om vang van vele elders in den lande gevestigde Rechtbanken overtreft, die niet voor opheffing in aanmerking komen. Doch zelfs indien de omvang der Alkmaarsche Rechtbank gerin ger ware, dan zou, volgens het oordeel der Kamer, de opheffing niet gemotiveerd zijn, indien de vitale belangen van dit distric zwaarder zouden wegen dan de bezuinigin- voorkomt het leelijke verkleuren der tanden en een onwelriekenden adem. gen, die bij opheffing zouden worden ver kregen. Dit nu is zeer zeker het geval. En terecht merkt de minister op, dat het aantal behandelde zaken niet den eenigen maatstaf vcor de opheffing mag vormen. (Zie Memorie van Toelichting bij de opheffing der Arr. Rechtbank te Zutfen). In verband met het feit, dat er in dit Ar rondissement zeker tien duizend handelszaken en bedrijven zijn gevestigd, moge de Kamer van Koophandel er bovendien nog op wijzen dat het de Nederlandsche wetgeving zelve is, die den koopman een gemakkelijk verkeer met de Rechtbank waarborgt. Immers art. 314 van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvor dering geeft aan kooplieden het bijzondere ge waardeerde voorrecht, dat de schuldeischer zijn schuldenaar kan doen dagvaarden voor de Rechtbank der woonplaats van den schuld eischer. Wanneer de Wet dit voorrecht aan kooplieden verleent, mag toch redelijkerwijs verondersteld worden, dat onze landsregee- ring er voor zal waken, dat zij dit onschat bare voorrecht zal doen handhaven en de koopman dus een rechtbank dichter bij zijn woonplaats zal mogen aantreffen dan op een afstand van 40—90 K.M., zooals thans wordt voorgesteld. Daar de advocaten en procureurs zich door gaans plegen te vestigen in die gemeenten, waar een Rechtbank zetelt, zal ook in dit op zicht de rechtsbedeeüng sterk achteruitgaan. Resumeerende oordeelt de Kamer dus af gezien van de geuite meening van bevoegde deskundigen, dat de reeds met werk over stelpte Rechtbanken te Haarlem en Amster dam door de meerdere werkzaamheden uit gebreid zullen moeten worden en een bezui niging daardoor uiterst twijfelachtig is dat, gezien de geografische ligging van het Arrondissement Alkmaar eft de daarmede samenhangende aard der bevolking, met de opheffing van de Rechtbank te Alkmaar de eenige in Noordholland benoorden het Noord- zeekanaal de vitale belangen van deze streek, waarin de grootste kaasmarkt ter wereld gevestigd is en waar handel, land bouw, veeteelt en visscherij zulk een belang rijke plaats innemen, ernstig zullen worden geschaad en een rationeele indeeling van het land in Arrondissementen allerminst zal wor den bevorderd. De Kamer veroorlooft zich derhalve hare hierop gegronde motieven ter kennis van Uwe Hooge Vergadering te brengen en met den meesten aandrang te verzoeken in het belang van de rechtsbedeeling der inwoners van Hollands Noorderkwartier de voorgestelde opheffing van de Arrondissementsree!;bank te Alkmaar niet te aanvaarden. eereden zou hebben, met een snelheid van circa 90 K.M., tengevolge waarvan hij bi] het inhalen van eenige fietsers niet of onvol doende uitweek en één hunner aanreed. Het slachtoffer is spoedig daarna overleden. Verdachte verklaarde geen schuld te heb ^De president mr. W. van Lanschot merkte op, dat bekl. reeds herhaaldelijk voor woest rijden terecht heeft gestaan. De auditeur-militair achtte verdach.e schuldig en requireerde 5 maanden hechte nis met ontzegging van het rijbewijs voor één jaar. VERDUISTERING TEN NADEELE VAN EEN ZIEKENFONDS. Voor de rechtbank te Almelo heeft terecht gestaan een lid van den gemeenteraad te Lonneker, verzekeringsagent woonachtig te Glanerbrug, die verdacht werd, dat hij van Mei 1929 tot Maart 1932 als bode-admi nistrateur van het ziekenfonds van den arts Oldeboom verschillende bedragen had ver duisterd, totaal circa 7000. De eisch was negen maanden gevangenis straf. HAAR KIND VERLATEN. De Rotterdamsche rechtbank had een 36-jarige werkster wegens het opzettelijk verlaten van haar kind veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. In hooger beroep is door den advocaat-generaal verzwaring der straf tot zes maanden geëischt. Het Ho. te 's-Gravenhage veroordeelde verdachte tot twee maanden gevangenisstraf. DOOD DOOR SCHULD. Een marechaussee voor het Hoog Militair Gerechtshof. Op Donderdag 3 November zal het Hoog Mi litair Gerechtshof in hooger beroep behandelen de zaak van den marechaussee S. van de bri gade te Sittard, die door den krijgsraad te 's Hertogenbosch is veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf met verlaging tot den rang van soldaat, wegens het aan zijn schuld den dood van een ander te wijten hebben. Het betreft hier den marechaussee, die heeft geschoten op een man, die zonder licht op de fiets reed, aan de gevolgen waarvan deze man is overleden. VECHTPARTIJ OP KONINGINNEDAG TE WEESP. In Weesp is het aan 't einde van den ko ninginnedag op het Buitenveer tot een hevige vechtpartij gekomen. Enkele inwoners uil Weesperkarspel, die den dag te Weesp hac den doorgebracht, werden te middernach lastig gevallen door een werkman, die lateri nadat zij zich eerst van hem bevrijd hadden hen weer opwachtte, thans in gezelschap van een vriend. Deze twee trokken de man nen van de fiets en een verwoed gevecht ont stond, waarbij de Weesperpartij nog een man versterking kreeg. De inwoners van Weesperkarspel werden in den letterlijken zin des woord afgetuigd. Een hunner werd het neusbeen gebroken, zijn oogen werden dichtgeslagen, beiden kregen overal bloedende wonden er wer den n.1. straatklinkers gehanteerd en van hun kleeren bleef niet veel heel. Politie kwam er aan te pas om de drie mannen van hun weerlooze slachtoffers af te halen en moest zelfs een der aanvallers met een klewang be werken om hem het gevecht, dat feitelijk maar van één zijde werd gevoerd, te doen staken. De drie werklieden, die sinds 5 September in voorarrest zitten, hebben gister voor de Amsterdamsche rechtbank terechtgestaan. Bij de behandeling der zaak bleek dat de vechtlust van verdachte niet vreemd was ge weest aan overmatig gebruik van alcohol; een der verdachten bezat bovendien een heel vechtstrafregister. E>e officier van justitie die den indruk had gekregen dat een der slachtoffers er eigen lijk meer dood dan levend was afgekomen, eischte tegen ieder der verdachten vier maan den gevangenisstraf. De rechtbank zal 2 No vember vonnis wijzen. EEN WOESTE RIJDER. Vijf maanden hechtenis geëischt. Dinsdag heeft voor den krijgsraad te 's Hertogenbosch een 22-jarig cadet-sergean* der Kon. Mil. Academie te Breda terecht gestaan, die in den avond van 14 Juli vol gens de dagvaarding op de Leidsche Vaart te Haarlem hoogst roekeloos en onvoorzichtig 't Gaat winteren! Nu weer breien? Voor- t dan maar! Men vroeg mij lo. een dames-pullover, ^ier heeft u een leuk model, zeer geschikt om o ider wintermantels en over shantung, zij den of linnen blouse te worden gedragen. U fcreit deze in 2 kleuren met aluminium naal den No. 3. Zet 118 steken op en begin met den boord onder aan in een lichte kleur; eerst 22 naal den: 1 steek recht, 1 steek averecht; dan 10 naalden recht. Vervolgens met de 2de kleur (de donkere) 12 naalden in tricotsteekdaar na 9 ribbels breien in de eerste kleur, en 6 naalden tricotsteek in de tweede; dan weer 9 ribbels 1ste kleur, 4 naalden tricotsteek in de 2de; ten slotte 42 ribbels in de 1ste kleur tot aan de halsopening; zet nu de steken op twee naalden en brei iedere schouder apart: 4 ribbels met aan den halskant bij elke rib bel 1 steek minderen. Voor het armsgat 6 steken afkanten en 29 ribbels verder breien, waarbij aan de halskant 13 maal 1 steek ge minderd wordt. Werk daarna de andere schouder net zoover bij, en zet de steken weer op één naald; zet er voor den hals 34 steken tusschen en brei 29 ribbels tot aan het arms gat. Nu maakt u er weer aan beide kanten 6 steken bij en werkt verder het patroon af zooals aan den voorkant: dus eerst 46 rib bels en verder met de afwisselende kleuren. U moet echter behalve tellen hier ook wel eens af en toe meten, dat die kleurbanden ge lijk uitkomen. Om de halsopening en armsgaten af te werken, moet u er de lussen van opnemen en er met de 2de, donkere kleur een randje van ongeveer 5 naalden hoogte aan vast breien in 1 steek recht, 1 averecht. De halsopening moet u in 2 gedeelten breien en dan hechten achter in den hals. Verder wilde men een eenvoudige maar warme jumper breien. Deze is gewerkt met aluminium naalden No. 21A; noodig heeft u ongeveer 350 gram breikatoen. Zet 114 steken op en brei eerst den boord: - - 1 steek recht, 1 averecht; bij den volgenden toer verspringen: 1 averecht, 1 steek recht- ga zoo voort tot de boord 6 c.M. lang is en brei dan verder 1 naald averecht, 1 naald recht, dus de tricotsteek. De lengte van deze jumper van den boord af tot het begin det halsopening is 33 c.M. Maar u moet zelf be- palen hoe lang u uw jumper maken wilt. Als u aan de halsopening toe is, moet u de jum- per verder in de helft breien, dus op 2 naai. den zetten; minder bij de armsgaten, wat ge- lijkmatig weg, in totaal 7 steken; brei dan tot de hals gewoon recht door, tot een lengte van ongeveer 16 c.M.; kant nu 18 steken af voor den hals; indien alles goed gebreid is, moet u thans nog ongeveer 30 steken, voor de schouders overhouden. Werk de 2de naald precies zoo bij. Zet daarna weer 36 steken tusschen de beide naalden voor den hals en heft de armsgaten bij tot u wederom 114 ste- ken op één naald heeft: brei dan den rug weer tot aan den boord en werk deze in li recht, 1 averecht met verspringen net als bij het voorpand. De mouwen breit u afzonderlijk; zet 50 steken op en brei eerst een boordje van li recht, 1 averecht met verspringen tot een lengte van 6 c.M.; brei daarna verder in den tricotsteek tot de mouw 20 c.M. lang is; meerder dan naar verhouding bij tot 84 ste ken; de mouw moet vanaf den boord 52 c.M. lang zijn. Voor het kraagje neemt u de steken in den hals op en breit daarop 1 recht, 1 averecht met verspringen; als dit boordie 14 c.M. lang is, moet u het dubbelslaan; de jumper is klaar: naai er even de treksluiting tusschen en strijk het werk luchtig op. Ten derde vroeg men mij het patroon van een borstrokje voor een kleinen jongen; mei breinaalden No. 8 kan u dit uitstekend wer ken. Als u zóó breit, dat er ongeveer 1314 steek op de 5 c.M. in de breedte komt, en 1414 toer op de 5 c.M. in de lengte, dan zal volgens dit patroon het borstrokje van den schouder tot onderaan 37 c.M. worden; de mouwen zullen 14 c.M. zijn en de wijdte van d? borstrok in het rond zal 49 c.M. wezen. Begin aan den onderkant van den rug met 70 stëken op te zetten en brei de eerste 18 toeren het ribbetje 1 recht, 1 averecht; daar na de volgende 30 c.M. recht heen, averecht terug. Volgende toer: werk met den rechten kant van den borstrok naar r toe 23 steken reclri, kant 24 steken af en brei de overige 23 recht; daarna moet u op de laatste 23 steken 714 c M. breien; vervolgens aan de halszijde 12 steken opzetten voor één helft van de voor zijde; er staan nu dus 35 steken op uw naald. Ga hierop zonder meerderen door over een lengte van 1214 c.M.breek dan den draad af en hecht weer aan bij de andere 23 schou dersteken aan de halszijde; brei ook op deze 23 steken weer een lengte van 714 c.M.; zet aan de halszijde 18 steken er bij op; dan staan er dus 41 steken op uw naald; en dan doorgaan recht heen en averecht terug over een lengte van 1214 c.M., dus gelijk op met den anderen kant. Nu met den averechten kant van het werk naar u toe 6 steken af kanten (dit vormt het belegje voor het split) en averecht afbreien tot het einde van den toer. In den volgenden toer worden alle ste ken, van beide afzonderlijke helften dus bij elkaar, in één toer gebreid: recht heen, ave recht terug; zoo werkt u plm. 1714 c.M. lang; in alle geval tot de voorzijde even lang is als de rug. Daarna maakt u ook deze voorzijde net zoo af met een ribbetje als de rug: 18 toeren van 1 recht, 1 averecht; kant ten slotte zeer losjes af. Voor de mouwen moet u 58 lussen van het armsgat opnemen; dat staat gelijk met 22'4 c.M. over den schouder van den borstrok; brei 7 toeren recht heen en averecht terug; minder aan beide kanten van het werk om den anderen toer één steek: driemaal in het geheel. Brei dan de volgende 12 toeren 1 recht, 1 averecht; kant losjes af; en brei de andere mouw net zoo. Voor het af'werken moet u de naden der mouwen en de zijnaden van den borstrok dichtnaaien; dan rond hals en langs het splitje een toer vasten haken met een sta'en haakpen No. 1, Vervolgens maakt u drie knoopsgaten door de steken wat op zij te schuiven en de ontstane opening rond te fes- torineeren. Zet dan op de andere zijde dei halsopening drie kleine paarimoeren knoop jes; naai het belegje op ziin plaats en pers als alles klaar is, het werk aan den ave- rechtschen kant met een tamelijk warm ijzet °P; KORTE BERICHTEN. Daar de minister de gemeentelijke be paling om aan Sabbathhoudende winkeliers verlof te verleenen hun winkels Zondags in plaats van tot twee uur tot vijf uur open te houden, niet wil goedkeuren, heeft de ge meenteraad van Leeuwarden die bepaling weer ingetrokken. Hedenmorgen is de ruim 30-jarige S. Jongsma te Heerenveen in betrekking hij den heer Hoefnagel in een achter de oper.b- lagere school locpende sloot geraakt en ver dronken. Zijn lijk is later opgehaald. Het Amsterdamsche crisiscomité heeft tot 15 Oct. in 2258 gevallen uitkeering ver strekt, in totaal tot een bedrag van/206.240. 215. Hetondeugende kaboutertje bofte. Er stond een deur open en voorzichtig sloop-ie binnen. Hij "L m dadelijk dat hij in een stal verzeild was geraakt Èr was geen mensch te zien en vlug klauterde hij in een hooiberg om daar den nfteht doop t» hrengen. 210. Toen Kruimeltje bijna sliep zag hij ineens dat er iemand met een lantaarntje de stal binnenkwam. Het was een groote dikke boerenjongen, die de beesten wam voeren. Kruimeltje wilde dat wel eens afkij- kwam voorzichtig uit het stroo te voorschijn» geweldig voorzichtiS hÖ °ok deed, het stroo piepte

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6