Alkmaarsche Courant. ^Buitenland Uw wensch mnenCan Romeinsche brieven. Ve. 248 1932 Honderd fier en dertigste Jaargang. DONDERDAG 20 OCTOBER. VEERTIEN KINDEREN. THEODORA OF ALEKSANDRA? Identiteitsstrijd om een meisje. Wanneer we Capri van Napels uit naderen liet het voor ons als een sfynx, zeide de oude Tean Pa"1 maar °P Gregorovius, den Duit- schen geleerde die zooveel en zoo goed over rtalië eeschreven heeft, maakte het uit de ver- te den indruk van «en ouden sarkofaag wel-1 tSlvond- ker zijden versierd worden door wraakgodin- zon verijcj,t met een zachten purperen gloed Armr Fiimpninpn wier lanpp haren ais j__ 1 _ir. 6 hoek van de straat staat, waar de processie in zal draaien, dat die twee gezichten van de vrouw en van de Madonna een moment vlak bij elkaar zijnDe vrouw heft de hand op alsof ze even het hoofd van Maria aan wil raken, maar ze trekt die snel terug alsof het haar heiligschennis scheenmaar nu, door een onverwachte beweging van de dra gers buigt het beeld ietwat vooroverbij na raken die beide gezichten elkander; de vrouw sluit al» in verrukking de oogen hebben de lippen van de Moeder Gods een ondeelbaar oogenblik de hare aangeraakt? „De Madonna heeft haar gekust!" fluiste ren de jonge mannen half verschrikt en ver der gaat de processie; zegenend doet het nen, door Eumeniden wier lange haren als slangen dooreen gewonden zijnen in deze sarkofaag ligt Tiberius, de verschrikke lijke wiens ongure wezen hier nog schijnt rond te spoken, omdat hij maar niet vergeten kon worden! Want het is fataal dat men seden, zooals deze keizer en Nero, een onuit- wischbaar voetspoor achterlaten, lang nadat de herinnering aan hun edelste voorgangers of tijdgenooten verbleekt is. Maar is het niet alsof het kwaad zich met haken vastmeert aan zijn omgeving, als een dier dat zijn angel diep in het vleesch boort? Het gif, dat in het bloed drong, is er niet meer uit te verwijde ren en telkens breekt het als een smetstof naar buiten en zoo woekert het kwaad voort. Zoo ging het hier op dit heerlijke eiland waar de zedelooze Tiberius elf jaren leefde en waar ze hem no niet vergeten kunnen. Het volk beweert immers dat hij diep in het ge bergte onder de ruïnes van zijn paleis op een bronzen ros is gezeten, hij zelf van brons met oogen van diamant evenals zijn paard; zóó had een jonge man, die diep in de scheuren ■van den rotswand naar binnen drong, hem vóór zich gezien, maar hij kon den weg later niet meer terug vinden. Deze sage leeft hier voort evenals in Germaansche landen die van keizer Barbarossa, den grijsaard die, zooals de legende verhaalt, tot steen werd in de rots, waar hij en zijn genooten aan een ta fel zaten. Als de sporen van een roofdier dat op buit belust rondloopt zoo worden we hier telkens weer aan Tiberius herinnerd, al zijn de pa 'leizen, waarvan hij vele op het eiland bouw de, ook tot puinhoopen geworden. Nog altijd gebeurt er veel op Capri dat het daglicht niet kan zien, niet onder de bevolking, die haar eigen leven leeft, maar onder buitenlanders, voor wie de figuur van Tiberius niets af schrikwekkends heeft en die zich hier onbe spied en veilig wanen, maar is de natuur zel ve hier ook niet zóó vol tegenstellingen als nauwelijks op één andere plek van de aarde? Het contrast tusschen het angstwekkende en bekoorlijke herhaalt zich hier tot in het on eindige; vriendelijke dalen vol bloemen, waarin onschuldige kinderen hun kransen vlechten en boeketjes binden, die ze straks aan de vreemdelingen zullen aanbieden inge sloten door wreede ongenaakbare rotsen. Myrthe en Tosmarijn geuren tusschen de stee- nen die misschien eens aangeraakt werden door Tiberius. Moeilijk begaanbare bergpalen voeren van het strand langs klippen en afgronden naar boven, maar overal zijn nu langs den weg kleine blanke huizen gebouwd; door kleur rijke tiunen omkransd liggen ze als in een veilig nest verscholen tusschen bloemen en groen. En hoe welig groeien hier de vrucht- boomen. Moerbeien, olijven en vijgen in over. vloed; goudgele citroenen lachen tusschen het donkere loover in welker schaduw we den geurigen wijn drinken die „Tiberius' tranen" genoemd wordt omdat een traan van dezen Srran wel een heel zeldzaam en kostbaar ing moet geweest zijn Aan het strand zitten de vrouwen, ze wer ken aan de netten. Die vrouwen en meisjes gelijken niets op de bevolking van Trastevere, maar ze zijn ook van Grieksche afkomstde ze menschen vormden lange jaren een afge sloten wereldje op een rotsachtig stukje grond. Sicilië is genoemd een steen, die door de laars wordt voortgeschopt. Capri schijnt niet meer dan een kraal, die wegrolde uit de winkelkast van een juwelier. De boot, die van Napels komt, wordt be stormd door visschers die den toerist naar de blauwe grot willen roeien. Dit wereldwon der zooals ze genoemd is, werd pas in het be gin van de vorige eeuw ontdekt door een paarse hilders die op het eiland werkten; zij waren vast besloten door te dringen in de holte die, zooals de sage zeide, door booze geesten bewoond werd. Er bestond toen nog geen bootje klein genoeg om er binnen te va ren ze timmerden een bak en toen ze er dicht genoeg bij waren, gooiden ze zich in de zee en zwommen naar binnen. Jubelend en kreten van verrukking uitend kwamen ze naar bui ten en zwammen weer terug; van zulk een schoonheid als ze daar aanschouwden had den ze nooit kunnen droomen! Nu is de blauwe grot, waar volgens het volk Tiberius zich baadde met zijn favorites, wier blanke lichamen als albast in den azu ren vloed schitterden, het groote aantrek- kingspunt van Capri, hoewel hier ook een groene, urperen en zilevren grot aan de an dere zijde van dit eiland is welker schoonheid als niet minder tooverachtig geroemd wordt want we zijn hier nu eenmaal in een sprookjesachtige, fantastische wereld. En fantastisch zijn hier ook de processies. Gregorovius zag er eene, die gehouden werd om de druivenziekte af te weren. De mannen droegen witte kappen, de vrouwen witte sluiers over het hoofd; de eersten hadden de ranken van braamstruiken om het hoofd ge wonden, zij maakten op hem den indruk van Bachus-priesters, zij zongen op klagenden, eentonigen toon hun litaniën: het scheen den schrijver dat hij heel ver van Italië vertoefde. Nu was het 't feest van Maria-hemelvaart Het kleine wassen beeld van de heilige Maagd werd in processie door de nauwe straatjes gedragen; het zou de huizen van alle bewoners zegenen. Acht zeelieden droe gen het onder een baldakijn die de kleine fi guur overhuifde- het gezicht was van fijne was, het gewaad hemelsblauw, de handjes heel onstoffelijk. Het volk vol devotie omstuw de haar met gebogen hoofd, sloeg zich op de borst, durfde niet naar haar opzien. Op het kleine plein, dat omringd is door lage huizen, was in één dier woningen een boogvenster; daaruit leunde een jonge vrouw. Zóó dicht nadert de baldakijn dit venster, dat op den de Japansche burgers op het station Mant- sjoelie, dat door Chineesche vrijscharen is bezet, te willen beschermen. Karachan ant woordde, dat de Russische grensbeambten opdracht zouden krijgen Japansche onderda nen hun bescherming te verleenen. den kalmen zeespiegel, de witte huizen en het I fijne gezichtje van het wassenbeeld dat nu ontroerd schijnt en glimlacht ETHA FLES. DE ROEMEENSCHE REGEERINGS- CRISIS. Manioe bereid een kabinet te vormen. Manioe is Woensdagmiddag na een lang durige bespreking met Titulesco door den Roemeenschen koning in audiëntie ontvan gen. Bij het verlaten van het slot verklaarde Manioe tegenover de wachtende journalisten dat hij bereid is een nieuwe regeering te vor men met Titulesco als minister van buiten- landsche zaken, terwijl Vajda weigert tot de regeering toe te treden. In verband hiermede is het nog niet geheel zeker dat het zal gelukken een nieuwe regee ring tot stand te brengen. SNEEUWSTORM OVER DE N.-AMERIKAANSCHE PRAIRIËN. Volgens een bericht uit Zuid-Dakota heeft aldaar, evenals in Noord-Dakota, Montana en Wyoming een sneeuwstorm van buitenge wone heftigheid gewoed. Men vreest, dat zeer groote verliezen zullen blijken te zijn geleden onder het vee in de weiden. Alle verbindings wegen, spoorwegen en electrische geleidingen zijn verbroken, of gestremd. 100 JAAR MORSE. Naar aanleiding van den honderdsten ver jaardag van de uitvinding van de morsetele- graaf is gister in het Maarileensche senaats- ;ebouw een plechtig herdenkingsfeest gehou- Jen van het internationale radio- en tele- graafcongres. Plechtig werd de dag gememo reerd, waarop Morse op den terugreis van Le Havre naar New York zijn uitvinding deed en daarmede de wereld een der belang rijkste middelen tot het overseinen van be richten schonk. Bijzonderen bijval oogstte de overhandiging van een gedenkschrift over Morse en zijn telegraafsysteem aan de aan wezigen. Ten slotte eerde de vergadering het aandenken van Morse door l minuut het stilzwijgen te bezwaren. ONTEVREDEN GRIEKEN MAKEN HET HUN CONSUL LASTIG. Een groep van 20 Grieken heeft Woens dagmiddag een bezoek gebracht aan het Grieksche consulaat te Antwerpen. Zij waren ontvreden, omdat zij geen voldoening had den bekomen. Zij drongen de bureauruimten binnen en slingerden alles wat binnen hun bereik kwam in het rond. De consul, de heer Nicolaidis, werd door een paar projectielen getroffen en tamelijk ernstig aan het hoofd gekwetst, zoodat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Hedenavond is een razzia gehouden in het havenkwartier ten einde de ontvluchte da- d-rs op te sporen. wordt werkelijkheid, wanneer gij „Zij"-Crême een vaste plaats op Uw toilettafel geeft. De charme en frischheid van Uw teint zal dan Uw stoutste verwachtingen overtreffen. In prijzen van 203045 en 75 cent. REDEVOERING VAN MUSSOLINI. Het revolutionnaire klimaat van het fascisme. Gister heeft te Rome naar aanleiding van de 10-jarige herdenkingsfeesten een buiten gewone zitting plaats gevonden van den na- tionalen raad der corporaties onder voorzit terschap van Mussolini. Mussolini hield een inleiding, waarin hij den nationalen raad der corporaties een „typisch revolutionnaire instelling" noemde, die ontkomen zou aan het gevaar van de bureaucratische onvruchtbaarheid, wanneer de leden niet vergaten, dat de revolutie een geestelijk verworven bezit en een „moreel klimaat" beteekent. De wereldcrisis zou, wan neer in Italië niet het „klimaat der devolu tie" geheerscht had, in dit land veel ernstiger uitwerking gehad hebben. Hij is er van over tuigd, dat tusschen de beide tegengestelde economische ervaringen, die de werela, tegen woordig opdoet, het laatste woord der synthese en van het evenwicht door Rome gesproken zou worden. Voor den politierechter te Clerkenwell verscheen gisteren een jongen van 18 jaar, beklaagd van diefstal, zegt de N. R. C. De rechter vond in het geval aan leiding de familiebetrekkingen van het jonge mensch in het openbaar mee te deelen. De jongen is n.1. zwakzinnig en kan op dokters attest in een inrichting worden opgenomen. De vader van het gezin, waartoe hij behoort, is 62 jaar oud. Zijn oudste kind is een dochter van 34 jaar. Van haar kinderen zijn er twee geplaatst op een school voor zwakzinni gen. De tweede dochter is eveneens ge trouwd een van haar kinderen is op een school voor zwakzinnigen geplaatst. Het derde kind is getrouwd doch nog kinder loos. Het vierde kind, ook een dochter, is op een school voor zwakzinnigen ge weest. Zij is getrouwd van haar man weggeloopen, en haar drie kinderen toonen alle drie physieke gebreken. Het vijfde en het zesde kind zijn op een school voor zwakzinnigen geweest. Het zesde is getrouwd. Nummer zeven en acht waren tweelingen en zijn jong ge storven. Het negende is op een school voor zwakzinnigen geweest. Nummer tien is op driejarigen leeftijd aan rood vonk gestorven. Nummer elf, de jongen die thans terecht stond, is op een school voor zwakzinnigen geweest. Het twaalf de kind is gestorven toen het vijf dagen oud was. Nummer dertien is op een school voor zwakzinnigen geplaatst. Het veertiende en jongste kind ligt op het oogenblik met dyphteritis in een zieken huis. Toen ik den vader verleden week vroeg, hoeveel kinderen hij had, zei de rechter, wist hij het niet en begon hij ze op zijn vingers na te tellen Ik hielp hem met zijn berekening, die echter onjuist bleek. Het staat niet aan mij, een ge neesmiddel voor deze feiten aan de Kand te doen, zoo besloot de rechter, maar ik beschouw het als mijn plicht als ma gistraat, om ze bekend te maken wan neer zij te mijner kennis komen. vlak in uw gezicht. Brutaliteiten. Schoppen van achteren en voren. En dat licht, men schen, en die donkerten die uit de wolken vallen, en gelijk draperijen gaan hangen rondom de boomen, of die rollende tapijten zijn waar gij op moogt trappen. De wolken gaan een gang boven op den top van den heuvel. De walkuren zitten er schrijlings boven op. De stukken vliegen naar alle kanten. De wereld keert onderst boven. Nu moest ge schilder zijn om dat in vliegende kleuren te schilderen op een doek, waar alle menschen zouden van spreken. Of een romanschrijver, om uw gezonde, uw bloeiende, uw blozende, uw schoone helden door dat Octoberweer te verzinnen, de hoog te op. Of een dichter van muziek.... Ge zijt maar een simpel mensch, met moe de spieren. Ge tilt u op. Het weer van Octo ber vaart door u en uw bloed en uw gepeïn zen en uw ziel. Hebt ge tot vandaag moeten wachten om te ervaren hoe schoon dat Octo berweer is. Ik wensch u nog dit toe: boven op den heuvel ligt een witte begraafplaats De wol ken laten een franje aan elk kruis. De wind doet de ijzeren bloemen en de marmeren pla ten klepperen: o dichter van Octobermuziek En ge ziet dan een kleine groep, die volgt achter een zwarte gedaante, door zwarte dragers gedragen. Hoe vliegen nu de bla deren. En hoe vallen ze met den regen, met de zwarte gedaante, met den wind, met het gekras van twee kraaien, met de donkerte, met het licht, met de bloemen van dat volk in bet graf, onder dat Octoberweer. Sta op den heuvel. De verre toren wordt wit. Het heele dal vloeit stil licht En het regent nog een beetje. Wat er bleef van den zomer, en die doode mensch, en die bladeren, en dat hoopke volk, en gij zelf, hoe ligt en hoe staat het daar in dat Octoberweer. EEN REDE VAN FRANKLIN D. ROOSEVELDT. De democratische candidaat voor het pre sidentschap der U.S.A. Franklin D. Roose- veldt, gouverneur van den staat New-York, heeft gisteren voor een groot gehoor te For- besfield in Pennsylvania een verkiezingsrede gehouden, waarin hij de lang verwachte ver klaring aflegde omtrent zijn standpunt in zake de bonusuitkeering aan de oud-strijders. Het bleek, dat ook hij, evenals zijn republi- keinsche tegenstander Hoover, zich verzet tegen het betalen der bonuspremie aan de oud-strijders. gecontingenteerd. Dit contingent zal worden vastgesteld op 55.000 ton per jaar tegen een vast, voor alle boter exporteerende landen gelijkelijk geldend, tarief van 75 mark ner ton. Het boter-contingent van ieder der betrok ken landen zal binnen het kader van dit al- gemeene contingent naar rato van den invoer dezer landen in de jaren 1929 t/m. 1931 worden vastgesteld. Het behoeft na alles, wat wij te dezer plaatse den laatsten tijd over deze kwestie hebben geschreven, geen betoog, dat door een dergelijke regeling de positie van Neder land op de Duitsche botermarkt belangrijk ongunstiger zal worden dan thans het geval is Weliswaar wordt het invoertarief voor een deel van onzen zuivelexport naar Duitschland lager thans bedraagt het voor de eerste 5000 ton vijftig mark, voor de rast 100 m. per ton terwiji het in de toekomst slechts 75 mark voor den geheelen export zal bedragen, maar daar staat tegenover, dat Denemarken, Zweden en Finland door de op heffing van de valuta toeslag in het vervolg tegen hetzelfde tarief zullen kunnen invoeren als wij en dus, dank zij hun gedeprecieerde valuta in een veel gunstiger positie komen te verkeeren dan Neaerland. Zij zullen tegen aanzienlijk lageren prijs dan de Nederland sche zuivelexporteurs hun boter op de Duit sche markt kunnen aanbieden en het gevolg zal natuurlijk zijn, dat Duitschland eerst de goedkoopere Scandinavische boter zal koopen en pas, als de contingenten dezer landen vol zijn, het restant van zijn behoefte in Neder land zal dekken. Weliswaar hebben de onderhandelingen tusschen Duitschland eenerzijds en Denemar ken en Finland anderzijds nog niet definifief haar beslag gekregen, maar dit kan toch, naar wij vernemen, ieder oogenblik het geval zijn. De Deensche delegatie is reeds naar Kopenhagen teruggekeerd en in Deensche regeeringskringen is men begrijpelijkerwijze van meening, dat de thans in principe over eengekomen regeling zeer gunstig voor Dene marken is. Men kan dus verwachten dat de onderhandelingen binnenkort ook definitief haar beslag zullen krügen. DE ZUIDERZEE-STEUNWET. De a.-r. kiesvereeniging te Enkhuizen, op wier initiatief in het program van actie der a.-r. partij in 1929 een paragraaf is opge nomen, waarin werd aangedrongen op her ziening van de Zuiderzee-steunwet, heeft in haar deze week gehouden vergadering op nieuw de zaak der Zuiderzeevisschers be sproken. Aan het slot dezer besprekingen werd een motie met algemeene stemmen aangenomen waarin den a.r. volksvertegenwoordigers wordt verzocht bij voortduring hunne volle aandacht aan de nooden der visschers te wil len schenken en krachtig te bevorderen een loyale en billijke uitvoering van de Zuider zee-steunwet. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De Japanners bezetten Toensjoea. Officieel wordt medegedeeld, dat de Ja pansche troepen gisteren na hevige gevech ten de stad Toensjoea in Noord-Mantsjoe- rije, waar het hoofdkwartier der Chineesche vrijscharen is gevestigd, hebben bezet. Na een langdurig artillerie- en machinegeweer gevecht drongen de Japansche troepen de stad binnen. Volgens Japansche berichten maakten zij duizenden gevangenen. Soe Pin Wen wil een wapenstil stand. Het Japansche opperbevel deelt mede, dat de leider der Chineesche vrijscharen, gene raal Soe Pin Wen, heeft verklaard, dat hij bereid is met het Japansche hoofdkwartier een wapenstilstand te sluiten op voorwaar de, dat zijn troepen van de Mantsjoerijsche regeering amnestie krijgen. Terstond na het verkrijgen van dezen waarborg zou hij reid zijn de vijandelijkheden te staken De Mantsjoerijsche minister van buit. zaken bij den Jap. keizer. De Mantsjoerijsche minister van buiten- landsche zaken Hsie Tsjie Hsji is gisteren door den Japanschen keizer in audiëntie ont: vangen. Hij bracht den dank over van Pu Yi voor de erkenning van den Mantsjoerijschen staat door Japan. De keizer dankt in een te legram Pu Yi voor het zenden van deze mis sie. Karachan belooft bescherming van de Japanners te Mantsjoelie. De Japansche zaakgelastigde te Moskou heeft tijdens een bespreking met den waarne mende volkscommissaris van buitenlandsche zaken Karachan over den toestand in Mant- sjoerije verzocht de Russische autoriteiten op te dragen voorzoover in hun vermogen is De „News Chronicle" maakt, volgens het Hbld., melding van een merkwaar- digen strijd om de identiteit van een mooi 22-jarig meisje, dat uit Belgrado naar Engeland is gebracht om ver- eenigd te worden met haar ouders na een scheiding van meer dan 20 jaar. Volgens haar paspoort is het meisje Aleksandra Sawitsj, de aangenomen dochter van den heer Sawitsj, een wel gesteld voormalig dagbladeigenaar te Belgrado. Maar de heer en mevrouw George Georgiadis, die te Southend een zaak in bont drijven, beweren dat Alek sandra hun reeds lang verloren dochter Theodora is, die zij als klein kind te Belgrado achterlieten kort vóór den Bal kanoorlog van 1912. Zij hebben het meisje nu bij zich genomen te Southend. De pleegvader te Belgrado, de heer Sawitsj, bestrijdt thans het recht der fa milie Georgiadis op het meisje en be weert dat de heer Georgiadis niet haar vader is. Volgens den heer Sawitsj, die Aleksandra bijna 20 jaar geleden uit een kindertehuis adopteerde en sedert voor haar gezorgd heeft als voor een eigen dochter, blijkt uit de stukken der politie te Belgrado dat haar moeder Helen El- lis h:ctte, niet Georgiadis. Het meisje echter heeft verklaard, ten volle over tuigd te zijn dat de heer George^ Geor giadis haar vader is en deze is in het bezit van een Ensrelsche geboorte-acte uit 1910 ten name Theodora Morris Adis. Hij handelde destijds onder den naam Adis en de achternaam van zijn vrouw is Morris. Het kind raakte tijdens de moeilijkheden op den Balkan zoek en werd onlangs door een vriend van den vader teruggevonden. OCTOBERWEER. In 't Verloren Hoeksken van Het Laatste Nieuws schrijft Nele Klauwaerdinne 't Zou me spijten indien gij niet van Octo berweer zoudt houden. Ge moet dat niet staan te bekijken van achter de effen ruiten van uw raam, of door het portier van een trein of een tram, die vluchten als zat de heele hel gesmeerd achter hun hielen. Ge zult te midden van dat Octoberweer een heuvel optrekken. De wind. De regen. De bladeren. Slagen NEDERLAND EN POLEN. Uitwisseling van goederen. Inyoer van Poolsche textiel- en confectie-artikelen ter waarde van bijna 17 millioen? Mejuffrouw De Jong, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van economische zaken en arbeid de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat tus schen Nederlandsche banken en handelsfir ma's in Polen onderhandelingen zijn aange knoopt, teneinde tot een uitwisseling van goederen te geraken? i 2. Zoo ja, is het juist, dat men van Ne- derlandsche zijde verlangt invoerprivilegiën voor koloniale producten naar Polen, terwijl daartegenover in Nederland Poolsche textiel- en confectie-artikelen ter waarde van 60 millioen zloty 16.800.000), dienen te wor den ingevoerd? 3. Is de minister niet van oordeel, dat de invoer van Poolsche textiel en confectiegoe- deren, ter waarde van 60 millioen zloty, de werkgelegenheid in de voornoemde bedrijvên hier te lande, belangrijk zal verminderen, en dat het derhalxe overweging verdient, dit eventuëel nadeel voor de Nederlandsche in dustrie te voorkomen? 4. Indien het onder de punten één en twee gevraagde bevestigend wordt beantwoord, acht de minister het dan in verband met het onder drie gevraagde niet wenschelijk, alvo rens in deze zaak een beslissing zal worden genomen, de vertegenwoordigers van werk gevers- en werknemersvereenigingen uit het textiel- en confectiebedrijf in een gemeen schappelijke samenkomst bijeen te brengen, teneinde te overleggen, op welke wijze even- tuëele nadeelige gevolgen voor bovengenoem de industrieën kunnen worden voorkomen? DEMONSTRATIE HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. Eenige duizenden handels- en kantoorbe dienden hebben hedenavond, onder leiding van de „Algemeene", een optocht gehouden, waarin zij, naar het woord van een hunner voormannen, hun wil naar meer levens vreugde en minder zorgen des bestaans heb ben gedemonstreerd. De indrukwekkende stoet, waarvan ook zeer vele vrouwelijke kantoorbedienden deel uitmaakten, terwijl verschillende bestuurders aan het hoofd liepen, trok met fakkels en mu ziek van het Museumplein naar de Wester- markt. Op de vele doeken en banieren, die werden meegedragen, stonden de verschil lende leuzen vermeld. Zij geven o.m. te lezen, dat de demonstranten de 40-urige werkweek voor zich opeisehten, alsook een vrijen mid dag voor de winkelbedienden, vacantie en pensioen, niet als gunst, maar als recht, een wettelijke vaststelling van den arbeidstijd, terwijl mede getuigd werd 'van hun strijd te gen het alleen-provisie stelsel. De optocht, die door een behoorlijke poli tiemacht werd begeleid, trok langs de ge- heele route, die gevolgd werd, zeer veel be langstelling. Na een korte toespraak van enkele be stuurders, werd hij op de Westermarkt ont bonden. DUITSCHE gOTERINVOER. Algemeene contingenteering te wachten tot 55.000 ion per jaar legen 75 mark per ton. Na- deelig voor Nederland. De Berlijnsche correspondent van het Hbl. meldt: Dezer dagen meldde de „D. A- Z.", dat er een commissie van Deensche en van Finsche gedelegeerden te Berlijn was aangekomen, om daar met vertegenwoordigers van de Duitsche regeering de onderhandelingen te voeren over een herziening van de thans gel dende regeling van den Duitschen boter- invoer. Dit bericht werd weliswaar niet offi ciéél tegengesproken, maar men verklaarde toch, dat er te bevoegder plaatse te Berlijn van dergelijke besprekingen niets bekend was. Dit blijkt echter niet het geval te zijn geweest. Naar wij vernemen zijn deze onderhan delingen inderdaad gevoerdzij hebben reeds in principe tot overeenstemming geleid. Wat te vreezen stond is geschied, Duitschland heeft zich indien onze informaties juist blijken te zijn bereid verklaard het inder tijd aan Finland toegekende contingent van 5000 ton, alsmede den valutatoeslag van 36 mark per ton, die van den boterinvoer uit landen met een gedeprecieerde valuta werd geheven, op te heffen. Instede daarvan zal de boterinvoer in Duitschland algemeen worden DE SALARISVERLAGING VOOR HET RIJKSPERSONEEL. De samenwerkende centrales van overheidspersoneel doen de de regeering een tegenvoorstel Dinsdag heeft te 's-Gravenhage het nadere cwerleg plaats gevonden tusschen de cen- tiaies van overheidspersoneel naar aanlei ding van de regeeringsmededeelingen in de centrale commissie voor georganiseerd over leg. Het moderne comité van overheidsperso neel had schriftelijk bericht aan dat nader overleg niet deel te nemen. De centrales kwamen tot volledige over eenstemming ten aanzien van een te formu leeren tegen-voorstel. Gistermorgen zijn deze besprekingen voortgezet ter omschrijving van het stand punt. Een uiteenzetting namens de centrales is dienzelfden dag aan den voorzitter van de centrale commissie verzonden, met verzoek een en ander ter kennis van de regeering te brengen. INTERNATIONALE JEUGDHERBERG CONFERENTIE. Begroetingsavond. Gisteravond vond in een der zalen van het AMVJ-gebouw te Amsterdam de begroeting plaats van de deelnemers aan de Internatio nale Jeugdherbergconferentie, welke van 20 tot 22 October te Amsterdam op initiatief van de Nederlandsche Jeugdherberg Centrale gehouden wordt. Vertegenwoordigers van de jeugdherberg- organisaties uit Vlaanderen, Denemarken, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Ierland, Noorwegen, Polen. Zwitserland eij Neder land waren aanwezig. De plaatsvervangende voorzitter van de N. J. H. C., de heer A. de Bijl Nachenius, heette de buitenlandsche gasten welkom, waarna de eerste voorzitter van het Duitsche Verbond, Richard Schirrmann, in een rede uiteenzette de noodzakelijkheid van deze con ferentie, waar zij het contact inzake verschil lende problemen en aangelegenheden bevor dert. Spr. waarschuwde er voor, dat deze conferentie, inplaats van woorden, daden moet opleveren. Dat is mogelijk, want jeugd- ehrbergen oprichten en het trekken bevorde ren is werkelijkheid. Over alle verschillen heen kan men door wederzijdsch vertrouwen internationaal de beweging opbouwen ai uitbreiden en ongetwijfeld zal deze confe rentie vérstrekkende practische resultaten afwerpen Met het vertoonen van eenige Hollandsche smalfilms van jeugdherberg- en trekkersleven werd de avond verder gevuld.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9