t 4- JlecfUszakea 3ngezonden Stukken joojaor-ee ij <^i±i±ö:£i Weigert namaak! REBUS DE IEPEN2IEKTE KOENTJE'S JASJE ALS DE BLAADJES VALLEN Raadselhoekie m/ -/'.TjT'ïTr xxxxxxx Vastgesteld werd hierop de verordening reeelende de eischen van benoembaarheid en bezoldiging van veldwachters. Ka eenige bespreking werd besloten tot overname van de Geelvinckstraat. De N.V stort 375 in de gemeentekas voor herbe strating en 145 voor beplanting met boo- 01 De pensioengrondslagen voor het gemeen- tepersoneel werden conform vastgesteld. Bij de rondvraag diende de heer Aukes den f,eer G. Res een reprimande toe. Meermalen, aldus spr., heeft de heer Res bewezen, dat hij zijn raadslidmaatschap wil gebruiken om zich persoonlijk te bevoordee- fen Bij de overdracht van de Geelvinck straat kwam dit, toen hij zeide, „als ik de N. V. 45 kan bevoordeelen, zal ik dit niet la ten" tot uiting en eveneens was dit het ge val bij zijn informeeren naar de plaats voor de nieuwe school. Dit doet de man, die bij de inwoners rond gaat om te vertellen, dat er in den raad met het gemeentegeld wordt ge smeten. De heer G. R es: Wij hebben voor de school geen grond beschikbaar. Met mijn in- formaties maakte ik een grapje. Als de school €r moet komen, dan wensch ik alleen, dat ze jjjet over de spoorbaan komt. Devoorzitter sloot dit incident met dc opmerking, dat ook raadsleden in hun fantasie en grapjes voorzichtigheid moeten betrachten om geen verkeerden indruk te ma len. Hierna sluiting. VRIJGESPROKEN VAN DIEFSTAL VAN TOEGANGSBEWIJZEN. De Amsterdamsche rechtbank sprak gister een koopman en een fietsjongen, verdacht van diefstal van drie plaatsbiljetten voor den wedstrijd Holland—België, vrij. De diefstal zou hebben plaats gehad op het Rembrandtplein, waar een secretaris van een voetbalvereeniging met eenige staan plaatsen voor den wedstrijd rondliep. De verdachten vroegeft deze biljetten te koop; deze koop werd volgens de verdachten gesloten a 7 per stuk. De officieele prijs van de kaarten was echter maar 1. Toen de verkooper zijn hand uitstak, met de bil jetten erin, pakte een van de „koopers" die snel aanmaar gaf den verkooper slechts 3. Een relletje volgde en twee rechercheurs maakten tegen de koopers proces-verbaal op wegens diefstal. Het O.M. had tegen een der verdachten 40 boete gerequireerd en tegen den fiets jongen had hij vrijspraak geëischt. HET DRAMA VAN EEN VERDUISTERDEN AUTO. Voor de rechtbank te Amsterdam stond een 20-jarige jongeman uit Utrecht terecht, verdacht van verduistering van een auto. Het jongemensch, dat aan een leventje van vroo- lijken Frans den voorkeur gaf boven gere geld werk, huurde op zekeren dag in zijn woonplaats een auto, waarmee hij hoofd- «tadwaarts toerde. In Amsterdam gekomen, weigerde het vehikel dienst en werd gestald in een garage. In den tijd tusschen h.et defect worden en het stallen had de jongeman ken nis gemaakt met een „handelaar" in auto's Samen toog het tweetal naar diverse café's en tenslotte biechte de Utrechtenaar op, dat hij in den knoei zat. Na vele glazen „Voor burg" en aanverwante artikelen besloot de jeugdige automobilist om „zijn" wagen te verkoopen. Hier begint de geschiedenis duis ter te worden. De huurder van den auto, ver dacht van verduistering, verklaarde den auto voor 100 te hebben verkocht, de kooper hield vol 600 te hebben betaald, hij h< het zelfs „zwart op wit''. Op deze officieuse koopacte stond ook vermeld, dat de koc/r het recht had den auto uit de garage te ha len. Volgens den kooper was de verdachte niet dronken geweest toen de transactie werd af gesloten. De oorspronkelijke eigenaar van den auto kwam vertellen, dat hij nog geen cent scha devergoeding had gekregen, noch van verd., noch van diens familie. De officier van justitie eischte wegens ver duistering een gevangenisstraf van één jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk. den machinist, waarin gevraagd werd naar het al of niet bezwaard zijn van perceelen, hem toebehoorende, in verband met zijn borgstelling voor de leening van verdachte. Deze brief heeft den machinist nooit be reikt. Verdachte beweerde, dat deze brief ge sloten was geweest in een aan hem gericht schrijven, met verzoek dezen aan zijn buur man^ döor te geven. Hij ontkende, dat hem den brief was toevertrouwd om hem als post bode te bestellen. Uit de verklaringen van den afzender bleek intusschen, dat de brief wel geadresseerd was aan den machinist. Een referendaris bij de posterijen deelde me de, dat de brief op zoodanig tijdstip was aangekomen, dat verdachte dezen niet besteld kan hebben. In de oude zaak, die van de valschheid in geschrifte, eischte het O. M. vrijspraak, doch in deze zaak eischte het acht maanden ge vangenisstraf, met last tot onmiddellijke ge vangenneming. EÜ rechtbank weigerde de gevangenne ming en bepaalde de uitspraak op 3 Nov. VERNIELING EN BEDREIGING. Overhangende rozentakken. Een tuinman te Hattem stond, in hooger beroep van een vonnis van den politierechter te Zwolle, terecht voor het Arnhemsche ge rechtshof wegens vernieling van rozenstrui ken, waarvan hij takken had afgesneden en tevens wegens bedreiging: toen de eigenares van de struiken aanmerking maakte op het verwijderen van de takken dreigde de tuin man haar met zijn snoeischaar te gooien. Langs het erf van verdachte stond een ro zenhaag, waarvan takken over dat erf afhin gen. De tuinman verzocht de eigenares van de rozenhaag herhaaldelijk om de overhan gende takken op te snoeien. Toen dit niet ge schiedde, heeft hij ze zelf afgesneden; hij meende dat te mogen doen op grond van art. 714 B.W. omdat de takken hingen boven den grond waarvan hij huurder was. In het in deze zaak gewezen arrest over woog het Hof, dat al zou mogen worden aangenomen dat het recht in bovengemeld wetsartikel omschreven, toekomt niet alleen aan den eigenaar van den grond maar ook aan den huurder en ook betrekking heeft op takken van struiken, die recht toch nooit meer omvat dan noodig is om aan het over hangen van takken op zijn erf een eind te maken. Het geeft dus slechts recht tot het af snijden van de overhangende gedeelten van de takken. In dit geval was de verdachte veel verder gegaan, immers van een aantal tak ken heeft hij mede afgesneden groote gedeel ten, welke niet overhingen maar bleven boven het erf van den nabuur-eigenaar. Het Hof achtte de te laste gelegde bescha diging bewezen, terwijl het de gebezigde be dreiging als bedreiging met zware mishan deling kwalificeerde. Verdachte werd veroor deeld tot dezelfde straf als de politierechter had opgelegd 40 boete, subs. 20 dagen hechtenis). - Vraagt de echte Poeder» en Tabletten I Echt zijn ze alleen, wanneer op de verpakking de naam van den fabrikant in nevenstaande handteekening voorkomt zich stelt op het standpunt der (allopa tUche!) wetenschap? Zouden ijveraars voor den wereldvre de er goede nota van will«n nemen dat de strijd tegen de vivisectie ook de strijd tegen den gifgas-oorlog is? In de phy- siologische laboratoria worden de gif gassen op dieren geprobeerd. - Is er in den Alkmaarschen raad nie mand die voelt voor vrede en voor die ren, die eens wil vragen hoe het met de marmottenkwestie eigenlijk is gesteld? Hetgeen de heer Hoek daarover heeft verteld wordt door vele Alkmaarders die kiezers en belastingbetalers zijn, niet ge loofd en zij hebben toch recht het juiste daaromtrent te weten. Nogmaals, zoolang de zaak der mar motten niet officieel is opgehelderd, be hoeft de Alkmaarder niet trotsch op zijn Dierenpark te zijn. Als schrijver van de opstellen hier maar rekening mee wil houden. Met beleefden dank voor de plaatsing. Hoogachtend, J. FREDERIKA GEHRELS. Bergen, 20 October. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. De opname in de rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt ONTROUW POSTBODE VOOR HET GERECHT. Te Rotterdam heeft in April j.1. een 26-ja- Tige brievenbesteller terechtgestaan, verdacht van valschheid in geschrifte. De brievenbe steller was door verschillende oorzaken in groote financieele moeilijkheden geraakt. Hij had een leening aangegaan bij de Noord- Nederlandsche Volksbank te Groningen. Op deze leening was een zeer groot bedrag af gelost, toen verdachte het verzoek deed een nieuwe leening aan te gaan, waarmee dan tegelijkertijd het nog uitstaande gedeelte der oude leening zou worden afgedaan. In verband met de grootte der leening stelde de Volksbank de voorwaarde, dat bor gen zouden worden gesteld. Verdachte sprak hierover met zijn buurman, een machinist, doch deze weigerde. Ondanks die weigering gaf verdachte dezen man en diens vrouw toch als borgen op. Aan beiden werden de desbetreffende stukken ter teekening gezon den, die daarna voorzien van de vereischte handteekeningen bij de Volksbank terugkwa men. Het crediet werd verleend, doch bij de afbetaling begon het al spoedig te haperen, zoodat de bank verplicht was de borgen aan te spreken. Toen kwam uit. dat de machinist zich geen borg had gesteld en dat de betref fende bescheiden van valsche handteekenin gen waren voorzien. Toen de zaak voor de rechtbank kwam, deed verdachte zijn in de instructie afgeleg de verklaring, waarin hij bekende, niet ge stand, aldus deelt de Tel. mede, doch be weerde dat zijn vrouw de valsche handteeke ningen op de stukken had geplaatst. In ver band met een nader onderzoek heeft de recht bank de zaak toen voor onbepaalden tijd aan gehouden. Thdfls moest verdachte wederom terechtstaan, doch nu tevens voor het feit, dat hij als brievenbesteller, zijnde een ambte naar van een openbare instelling van ver voer, een aan hem toevertrouwden brief zou hebben verduisterd. Het betrof hier een brief van de Noord-Nederlandsche Volksbank aan VOOB 13El KIjEIlSrTiTïlS. Mijnheer de Redacteur. Ondergeteekende breekt zich het hoofd over de vraag: wat zou de schrijver van het artikel „In den Alkmaarder Hout' in uw blad van 19 dezer, met zijn opstel, waarvan hij ons nog meerdere in uit zicht heeft gesteld, eigenlijk beoogen? Als men begint te lezen denkt men te doen te hebben met een dierenvriend die de massa nader tot het dier wil bren gen, doch komt men aan het eind van het relaas dan leest men dat hij jonge en oude visschers van Alkmaar vraagt om de kleine visch, die zij in het water plegen terug te werpen, te bewaren en aan oppasser De Vries te brengen voor de lepelaars die niet genoeg natuurlijk voedsel krijgen. Nu, de jeugd, die niet wijzer is, zal aan dezen oproep wel gevolg geven. Ik zie haar al uittrekken met hengels en blikjes, ze gaan nuttig werk doen; de meneer in de krant heeft er immers om gevraagd! Voor de vischjes, die anders met hun deerlijk gewonde lijfjes weder direct in hun element worden terugge bracht, beteekent dit verlenging van lijden, ze kunnen nu, voor wie weet hoe lang nog, naar adem snakken er bij Voor de jeugd beteekent het: aankwee king van oppervlakkigheid, dieren mar telen om andere dieren daarmee te voe den. Schrijver wenscht de liefde van den Alkmaarder voor het dierenpark te ver- grooten en hij doet dit door indirecte propaganda voor het hengelbedrijf Jat op het medegevoel afstompend werkt, 't Lijkt wel iets op het doel dat de mid delen heiligt. Schrijver is hoogst incon- sekwent. Hij zegt: „Laat de dieren in den Hout in vrijheid hun natuur bewa ren!" Als dan de lepelaars niet hun natuurlijke voeding kunnen krijgen (de apen krijgen die zéker niet) dan moet hij pleiten voor de vrijheid dezer dieren, dit komt èn lepelaars èn visch ten goede. Het is voor de visch beter in den snavel van een lepelaar een natuurlijken dood te sterven dan om door een met een worm (ook die nog) omkleeden haak te worden verschalkt. Als men zich opmaakt om op een zeker punt de massa voo. te lichten, drage men vóór alles zorg zelf op dat punt geheel en al verlicht te zym - len gelijkt anders op een blinden le:dsman of op iemand die met de linkerhand af breekt wat hij met de rechter heeft op gebouwd. De Alkmaarder behoeft niet trotsch te zijn op zijn Dierenpark althans niet zoo lang van officieele zijde niet is ver klaard dat het opzenden der marmotten naar het Rijksserum-instituut is ge staakt. Wel heeft de heer Hoek eenige maan den geleden die zaak heel onschuldig voorgesteld en het doen voorkomen als of er nimmer marmotten voor vivisectie doeleinden geleverd zijn, maar hoe kan anders de Ned. Bond tot Bestrijding der Vivisectie aan B. en W. verzoeken de levering te willen staken en ten ant woord krijgen dat het gemeentebestuur (Vlïlj Het iepenziekte-comité en zijn werk. Ten einde de voortzetting en uitbrei ding van het onderzoek inzake de iepen ziekte mogelijk te maken, werd in 1930 op initiatief van de Vereeniging van deskundige hoofden van Gemeentebe plantingen in Nederland het „Comité tot bestudeering en bestrijding van de Iepenziekte" opgericht. Daarin namen zitting de hoofden van instellingen, die deel zouden nemen aan het onderzoek, of die bij hun practisch werk bij de op lossing van het vraagstuk bijzonder be lang hadden. Op verschillende wijzen heeft het Comité een groote bedrijvig heid ontwikkeld. Het wist provincies, gemeenten, waterschappen enz. en ook particulieren te bewegen tot geldelijken steun, want allereerst was geld noodig voor het onderzoek. Zooals uit de vorige artikelen is ge bleken, zijn reeds belangrijke uitkom sten verkregen. Het is echter in verband met het groote belang, waarom het hier gaat, n.1. het behoud van de voor ons land feitelijk onmisbare iepen, noodza kelijk het ondeizoek voort te zetten. Onder leiding van Prof. Joha. Wester- dijk wordt in het laboratorium Willie Commelin Schotten te Baarn getracht, ook meer te weten te komen omtrent de levensverschijnselen van de ziektever wekkende zwam (Graphium Ulmi). Zeer belangrijk voor de practijk is voorts, dat het onderzoek naar iepen, die een groote mate van onvatbaarheid voor de ge vreesde ziekte bezitten, zoo krachtig mo gelijk wordt voortgezet. Men heeft ge gronde hoop, er in te zullen slagen, voor de ziekte onvatbare iepen te vinden, die ook voor wegbeplanting geschikt zijn. Het onderzoek omtrent de meest doel treffende wijze van bestrijding der iepen- spintkevers de overbrengers der ziek te wordt te Wageningen onder leiding van Prof. Dr. W. Roepke voortgezet Van alle kanten werden middelen, waarvan de samenstelling meestal geheim was, ter genezing van aangetaste iepen aan bevolen. De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen onderzocht deze op hun bruikbaarheid, doch tot nu toe bleek geen enkel middel deugdelijk te zijn. Behalve door het geven van veel steun aan het eigenlijk onderzoekingswerk, heeft het comité zich ook beijverd in breeden kring belangstelling te wekken voor d& iepenziekte en haar bestrijding. Zoo werd het vorig jaar te Utrecht een tentoonstelling georganiseerd en dit ja,ar zijn er een drietal gehouden. Door mid del van vlugschriften en persberichten tracht het comité zooveel mogelijk ken nis te verspreiden en op te wekken tot medewerking, ook van particuliere zijde. Een zoo algemeen mogelijke mede werking van belanghebbenden is nood zakelijk om de ziekte tot staan te bren gen. De taak van het comité is nog geens zins geëindigd. Integendeel, de loopende onderzoekingen in samenwerking met de practk opgezet, moeten worden voort gezet; de voorlichting mag niet worden gestaakt. Dit kan slechts geschieden, in dien allen, die zich tot dusverre afzijdig hielden, in de verkregen uitkomsten een aansporing zien om het comité zooveel mogelijk te steunen. Volledigheidshalve wordt hierbij me degedeeld, dat het Comité als volgt is samengesteld: E. D. van Disel Dir. van het Staatsboschbeheer Utrecht voorzit ter; J. L. Bouwer voorz. v. d. Ver. van deskundige hoofden van gemeentebepl., Haarlem, vice-voorzitter, Ir. N van Poe teren, Insp. Hoofd v. d. Plantenziekten- kundigen Dienst, Wageningen, secreta ris; Ir. J. P. van Lonkhuyzen, Dir. v. d. Ned. Heidemaatschappij, Arnhem, pen ningmeester; S. G. A. Doorenbos, Dir. der Gemeente-Plantsoenen, Den Haag, Ir. L. C. Geerling, waarn. Dir. v. h. Rijksbosch- bouwproefstation, Wageningen; Prof. Dr. H. M. Quanjer, beheerder v. h. Lab. voor Mycologie, id.; Prof. Dr. W. Roep- ko, beheerder v. h. Lab. voor Entomolo gisch Lab. Willie Commelin Scholten, Baarn. Oplossingen der raadsels uit het vorige nummer. Voor grooteren. 1. Kameel. Melk, Lek, lam, kalk. leem 2, (Nadruk verbonden). doorC. E. DE LILLE HOGERWAARD. Trofctiu /Li jXl.ii.LU •.U.U.LLïJ.U. i i I L1.. v— Rö .FRANKFORT. Klik-klak! klik-klak! gaan de pennen! En Marietje, onverstoord, Breit heel ijv'rig aan het jasje Van haar jongenspopje voort. Als het over 'n poosje koud wordt, Krijgt haar Koentje 't jasje aan En kan hij als het niet regent! Met zijn Moesje wand'len gaan. Klik-klak! klik-klak! gaan de pennen! Poppenmoeder heeft het druks Nu eens breien, dan verstellen, Want haar jongen maakt veel stuk! Heel wat komt er kijken, weet je! Altijd is er wat te doen! 'n Robbedoes, dat is haar bengel, Maar't is toch een lieve Koen! Voor geen geld zou zij hem missen, Wantal is hij soms eens stout Altijd zegt hij flink de waarheid, Zoodat Moes toch van hem houdt! Klik-klak! klik-klak! gaan de pennen! Wat zal Koentje netjes zijn, Als hij straks met Moeder wandelt Heerlijk in den zonneschijnl (Nadruk verbonden). z A A L A R N 0 A N N 0 L 0 0 D 3. 1. 3. Ik kom in U. ten Noorden der spoor lijn te wonen. (minuten). Dit goed is duur en bovendien on sterk. (uren). Heeft Tante Leida Vondel gelezen? (avond). Wezel, Wezer. Voor kleineren. KinD kind. Baars, paars. Kan, aal; kanaal. O Olifant, e 1 f vuist Olifant Maart A n s t OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. Mijn geheel noemt een zure vrucht en wordt met 7 letters geschreven. Een 3, 5, 4 is een insect. Een 1, 6, 7, 3 is een geldstukje. 4, 2, 6, 3 groeit aan den kant van water. Een 3, 6, 7, 3 wordt meegenomen, als men gaat kampeeren. 4, 5, 6, 3 vindt men in kachels en schoorsteenen. Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslijnen komt de naam van een klein roofdier. X X X X X X Op de lo rij een medeklinker. 2o een diepe groeve. 3o een boomsoort. 4o 't gevraagde woord. 5o een insect. 6o een gewicht. 7o een medeklinker. Begraven plaatsen in Europa. De oude maD zal in zaken nog wel flink zijn. (2) Wij dragen liever dunne kousen dikke door C. E DE LILLE HOGERWAARD. Oma logeerde bij Moeder, Rietekind was in haar schik, Dacht: Niemand heeft er toch zekef Nog liever Oma dan ik! Maar op een morgen zegt Oma: Rietje, nu ga 'k gauw naar huis. Zijn alle blaadjes verdwenen, Dan ga ik heen. kleine muis. Rietje kijkt even heel ernstig Plots haalt ze stoffer en blik, Gaat aan het vegen. De kleuter Heeft onder 't werken veel schik. En met een kleurtje van 't vegen Laat ze haar bladerschat zien, Zegt: Als ik die maar bewaar.... dan ,,i Blijft Oma a 11 ij d misschien! (Nadruk verboden). We kunnen toch niet met zeven kin deren daar aankomen! Heeft tante Cato u longgymnastiek laten doen? 4. Mijn eerste is manlijk, mijn tweede gestold vleeschnat en mijn geheel een groote aap. Voor kleineren. 1. Ik laat mij lustig drijven. Men slaat mij soms geducht. Toch word ik er nooit boos om En maak 'k niet veel gerucht. Maar draaien doe ik steeds door! Soms spring ik plots'ling weg. Wie my nu niet kan noemen, i Dat is een domoor, zeg! 2. Met o ben ik een deel van je gezicht, met a kan ik iets bevatten en met aa ben ik een tijdsverloop. 3. Welke kleuren kunt ge maken van: Jan Roe Door Raspa Nol Geeger 4. Op de zigzag-kruisjeslijn komt de naam van een vogeltje. X lo rij een lichaamsdeel van X een dier. k X 2o een hemellichaam. k X 3o een kleedingstuk. X 4o iets, dat op water drijft. X 5o een diepte of gat. X - 6o een roofdier. X 7o iets, wat dikwijls bij X een huis hoort. X

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7