Agenda ^Binnenland SSucqedïihe Stad en O JUoirinciaai 'flieuios ONZE DRUKKERIJ UW DRUKWERK HOORN. NOORDSCHARWOUDE. STELLING INGESTORT OP HET PANTSERSCHIP JACOB VAN HEEMSKERK. Een matroos overleden een ander in zorgvollen toe stand. voorzien van de nieuwste machines levert fraai en snel. Vraagt offerte aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERMS. COSTER ZOON Nieuws uit België. Bioscopen. Victoria-theater, tot en met Donderdag el- ken avond om half 8 hoofdnummer Zwei in einem Auto (rom.), hoofdrollen Karl Lud- wig Diehl en Ernst Verebes. Toegang voor eiken leeftijd. Stedelijk Museum Breedst r., eiken dag 912 en 1.303.30, Zaterdag 91 geopend, Zondag gesloten. Tentoonstelling teek en ge nootschap Kunstzijons doel, in het gebouw van de Noordhollandsche L vensverzekering Mij. op het Hofplein to met Zondag 30 Oct. geopend van 11 tot 4 Donderdag 27 October. 8 uur, Harmonie, optreden de heCT en m rrouw Clinge Doorenbos voor de Neü. ver een. van Huisvrouwen. 8 uur, Kapelkerk, samenkomst Evang- Maatschappij; spreker prof. dr. C. G W age naar; zang, orgel, viool. 8 uur, in de Graanhandel aan het Lut Oudorp, demonstratie met het Varadyne-toc stel Vrijdag 28 October. 7.30 uur, bij A. Rus te Heerhugowaard, lezing met lichtbeelden van den heer s t Constandse over het ontstaan van mensch <n7^5duür, Harmonie, bridgewedstnid 7.30 uur, bij Bouwstra te St. Pancras, evangelisatie-samenkomst, sprekers is. kui oer en I. Groen. Zaterdag 29 October 7.30 uur bij Vijzelaar te Broek op Lan- gendijk evangelisatie-samenkomst, sprekers Is Kuiper en J. Groen. Zondag 30 October. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering ,,ue houten ham" door het Alkmaarsch Tooneei 7.30 uur, bij" Bouwstra te St. Panc"-r> evangelisatie-samenkomst, sprekers is. zui per en J. Groen. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Toenemend gevaar voor bandieten. In verband met het dagelijks toenemende gevaar voor bandieten, hebben duizenden Chineezen en Russen, zoomede vele Enge.- sche families Charbin ontruimd. Bijna dage lijks hebben overvallen, ontvoeringen en brandschattingen door Chineesche roovers plaats, die zich op klaarlichten dag tot mid den in de stad wagen. HOOVER OVER DE AMER1KAANSCHE VLOOT. Naar aanleiding van den vlootdag, die heden in de U.S.A. wordt gevierd heeft pre sident Hoover een oproep gepubliceerd, waarin hij verklaart, dat het op grond van de grondwet de eerste plicht van de regeering der U.S.A. is de nationale verdediging vei lig te stellen; de regeering heeft er met suc ces naar gestreeeft de internationale bewa pening te land zoowel als ter zee in overeen stemming te brengen met de overeenkomsten van Londen, indien deze bemoeiingen ten slotte toch zullen mislukken, dan is de regee ring der U.S.A. gedwongen de Amerikaan- sche vloot tot de uiterste grens van de Lon- densche vloot overeenkomst uit te breiden en haar vloot daardoor op gelijke sterkte te brengen met de machtigste vloot ter wereld. LIJK AANGESPOELD. Voor de derde maal in deze maand is aan het strand te De Koek op Texel een lijk aan gespoeld, thans van een pl.m. 40-jarigen man flink van postuur, 1.75 m. lang, gekleed o.m. in linnen jas en broek (z.g. soldatenlin- nen) en lage, zwarte rijgschoenen. Op de knoopen van de jas vertoonde zich het En- gelsche wapen. Het stoffelijk overschot is begraven op de algemeene begraafplaats te Den Helder. STOPZETTING DER CULT1VEER1NGSWERKEN IN DEN W1ERINGERMEERPOLDER. Met ingang van 2 November a.s worden de cultiveeringswerken in den Wieringer- meerpolder stopgezet. WIERINGERWAARD. Woensdagavond hield ons Nutsdeparte- ment een huishoudelijke vergadering in het lokaal van den heer H. v. d. Woude onder leiding van den heer J. Koomen. Aanwezig slechts 5 personen. Bij de opening zeide de voorzitter, dat we met genoegen kunnen terugzien op het werk van 't Departement, speciaal wat betreft de floralia-tentoonstelling. Ingekomen was een verzoek van het Na tionaal Crisiscomité om 2 leden aan te wij zen om in 's comité zitting te nemen. Door het bestuur werden voorzitter en secretaris aangewezen. Uit het jaarverslag hebben we aangetee kend, dat het ledental met 7 is verminderd en dat de nutsavonden in het afgeloopen seizoen goed zijn geslaagd. De rekening van den pennigmeester gaf als ontvangst aan 319,21, uitgaven f 238.15, batig saldo 81.06. Bij de ont vangsten was inbegrepen een saldo van t vorig jaar ad 106.15. De ontvangsten der leeskring waren ge weest 149.48, uitgaven 136.30, batig saldo 13.18. De uitslag der floralia-tentoonstelling was, dat de ontvangsten hadedn bedragen 308.44; de uitgaven 265.14, zoodat hier een batig saldo was te boeken ada 43 30 De voorzitter bracht een woord van dank aan den penningmeester voor zijn uitstekend gehouden beheer, volgde bestuursverkiezig Aan de beurt van aftreding waren de heeren K. A. Kaan en H. K. Koster. Gekozen wer den de heeren K. Zijp en Daan Kaan. Eerst genoemde, die aanwezig was, nam de benoe ming aan Den heer Kaan zal bericht wor den gezonden. Dan werd aan de orde gesteld bespreking winteravonden. Een groote hoe veelheid aanbiedingen was bij 't bestuur in gekomen. Na eenige discussie werd besloten, dat 't bestuur voor den len avond zal trachten een filmavond te houden. V oor den 2en avond, welke met eigen krachten val gevuld worden, werd de 2e helft in December ge noemd. Verder zal 't bestuur zich in verbin ding stellen met den heer Larette voor een 3en avond, terwijl de laattse avond een amusementsavond zal worden ook weer met eigen krachten. Bij de rondvraag werd door den heer Sieswerda ter sprake gebracht om voor de Nutsbibliotheek enkele nieuwe boeken aan te schaffen. Allen voor. De voorzitter stelde ten slotte voor, om voor 't batig saldo van de floralitentoonstellir.g enkele dingen aan e koopen, welke voor der gelijke avonden van dienst kunnen zijn als attractie. Goedgevonden. Hierna sluiting. HEILOO. De afd. Heiloo van den Nationalen Bond „Het Mobilisatiekruis" hield Dinsdag avond een druk bezochte vergadering in café Admiraal. De voorzitter, de heer J. Admiraal Nz. opende, en deed eenige mededeelingen over het beleid van het bestuur. Ingekomen was een missive van het hoofd bestuur, waarin aan de afdeeling het recht werd verleend om afdeelingen in den kring Alkmaar op te richten. Een reeks van ingekomen stukken werden behandeld, het bestuur kreeg mandaat om te handelen zooals men het goed vond. Beslo ten werd gebruik te maken van de gelegen heid om kosteloos een genoeglijken avond (projectielantaarn) gebruik te maken, opdat de leden en hun huisgenooten eens een ont spanning hebben. Dankbetuiging van oud- generaal Snijders voor de huldiging op 29 September. Daarna kwam in behandeling de beschrij vingsbrief voor de vergadering op 29 Octo ber te Utrecht. De vergadering sprak zijn te leurstelling uit dat ons voorstel niet op de agenda stond, doch de secretaris meende, dat het op een misverstand berustte. Als afge vaardigden werden gekozen de heeren J. M. Zonneveld en G. Smits. Op voorstel van het bestuur zal op het hoofdbestuur een beroep worden gedaan om eenige gezinnen te steu nen. De secretaris deelde mede dat de verlo ting een batig saldo van pl.m. 80 oplever de. Het bestuur stelde voor om het bedrag beschikbaar te stellen voor verstrekking in natura. Aldus besloten. Mededeelingen. Het schrijven aan den bisschop van Haarlem en B. en W van Héi- loo, inzake werk aan den bouw van klooster en ziekenhuis „St. Willebrordus", heeft geen resultaat opgeleverd. De secretaris zeide dat men in de vergadering van den r.-k. Volks bond zich had geuit of wij ons bemoeiden met het werk der organisaties. Spr. sprak dat te gen. Het was een voorstel van de vergade ring en wij hebben het volste recht om voor de belangen van onze leden op te komen, bo vendien beweegt onze organisatie zich op het terrein van maatschappelijk werk. Op ons adres voor de naar onze meening in aanmerking komende mobilisatie-invalide is nog niets vernomen. Blijkbaar heeft men het bij Defensie geweldig druk dat men op adressen van vier maanden geleden nog niet antwoordt. Besloten werd om aan de gemeente te vra gen om subsidie. Bij de rondvraag vroeg een der leden of wij niet eens een poging wilde aanwenden om aan de compriteerende wijze waarop het Burgerlijk Armbestuur werkloozen bedeeld (in werkelijkheid honger laat lijden) een ein de te maken. Verschillende leden zagen gaar ne een vereeniging of instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon. De voorzitter zeide dat de r.-k. raadsfrac tie er weinig voor zal gevoelen. Het B. A. Is zóó van zijn eigen voortreffelijkheid over tuigd dat het zich met hand en tand aan het oude vasthoudt. De secretaris meende dat we dat maar aan de S. D. A. P. en Volksbond moeten overlaten. Ook ons heeft een verzoek bereikt om aan de oprichting van M. H. mee te werken en spr. wilde wel zeggen dat hij weinig er voor gevoeld om voor anderen de kastanjes uit het vuur te halen. Besloten werd om, als een verzoek wordt ingediend ad-haesie te betuigen. Ingekomen was een verzoek om op te richten een coöp. bakkerij. Waarom stond dat niet op de agenda vroeg men! De voorzitter en secretaris oordeelden het overbodig. Er was twee jaar geleden reeds een poging ge daan. De bakkersorganisatie en de prijzen- commissie van die organisatie hebben ons toen overtuigd dat het voor de bakkers ook geen vetpot is. Bovendien kunnen die perso nen (een drietal waarvan kapitaalkrachtig) zelf wel de stoot geven. Aldus besloten. Na een dankwoord aan den secretaris volgde sluiting. Hij, Zij en Hottentot. Woensdagavond opende de Rederijkers kamer ,,'t Ontluikende Roosje" het seizoen met de opvoering van Hij, Zij en Hottentot, een Amerikaansch blijspel in 3 bedrijven van William Maples, bewerkt door C. van Kerckhoven Jr., onder regie van den heer P. v. 't Veer. Oudergewoonte was de groote tooneelzaal van „De Rustende Jager" zoodanig bezet dat men behalve gewone plaatsen ook nog plaats moest maken in de paden en achter in de zaal. Het tooneel en de handeling der personen was echt Amerikaansch. Zoowel de •dames als heeren schijnen op te gaan in paardensport en wedden. De hoofdpersoon in dit blijspel is Sem Harrington (A. üreeuw Jr.) die voor een rijke en ervaren paardenkenner wordt versleten. Zijn roem over zijn renpaarden en capaciteiten is ver bluffend. In werkelijkheid is hij een andere Harnngton, maar als ieder hem voor de „echte" verslijt geeft hij maar toe omdat er een vrouw, Peggy Fair Fax (Mevr. Roest— Bood) in het spel komt waarop hij smoor lijk verliefd wordt en hij ontdekt dat zij al leen aan een echte paardenkenner haar ge negenheid kan geven. Hoewel hij niet of na genoeg niet kan rijden, doet hij toch aan de courses mee en komt op „Hottentot" de wilde duivel het eerst aan en... wint de liefde van Peggy. Het spel van Sem Harrington was zoo als we dat van A. Greeuw Jr. gewoon zijn, n.1 geheel af. Zijn hulpelooze figuur als hij op komt toen hij pas van het paard was ge smakt als zijn optreden als jockey waren ge heel af. Het SDel van mevr. Roest-Bood was wel goed, doclr we hebben haar in een ande re rol wel eens beter gezien. Het spel van de butler Cweek (A. Roest) was onbetaalbaar, daarvoor niets dan lof. Het spel van Alex Fair Fax bleef beneiden het middelmatige, die zelfde geldt voor Larry Gilford. Mooi le vendig spel gaf Mrs. Carol ChadwicK (mej. C. de Jager). Er is onbedaarlijk ge lachen en aan het einde van het 3e beariji hield het applaus zoolang aan als we nog niet hebben meegemaakt en dat was verdiend. Grimeering en kap werk van de firma K'r" derickhoff te Hoorn waren uitstekend. De costumes iut het magazijn „West-rrisia niet minder. Niets was gespaard om de too- neeldecop te doen uitkomen en daarvan maakt men een ernstige studie. Het gen schap Deutekom (die hier geen onbekende is) zorgde voor mooie muziek en voor afwisse ling tusschen de pauzes. En dan wordt zoo gauw de regisseur vergeten. Oude heer van 't Veer, blijf nog eenige jaren „de leider van ,,'t Ontluikende Roosje" en vergast ons op stukken zoo als gisteravond. Dan zal dc populariteit van de Kamer toenemen. Ged. Staten hebben afwijzend beschikt op een verzoek van Th. B. Brand om ver gunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, omdat de raad het aantal ver gunningen bepaalde op 5 en wel tot 1936 Nadien kan zij verzoek wederom tot den raad gericht worden. In de Dinsdagavond gehouden vergade ring van een 3-tal organisaties, is besloten zich tot de raad te wenden met een verzoek om te komen tot oprichting Maatschappelijk Hulpbetoon. De afdeeling van de Vereen. „Volkson derwijs" heeft in de Keizerskroon haar jaar- lijksche ledenvergadering gehouden onder leiding van den heer Ds. Van den Broek. Medegedeeld werd, dat het bestuur in dit winterseizoen een propaganda-avond zal be leggen, waar de film „Volkonderwijs mar cheert" zal worden vertoond. Uit het jaarverslag bleek, dat de collecte-^ en bloempjesdag voor het fonds „Tot Steun" 380.81 heeft opgebracht. Aan de collecte commissie wordt hartelijk dank gebracht. De gehouden bestuursverkiezing had tot uitslag, dat als zoodanig worden herkozen de heeren Ds. Van den Broek, Janssen en Van Veen. De heer Janssen nam zijn be noeming aan, doch bedankte als secretaris. Het bestuur zal later de functies verdeelen. In de vacautre van mevr. Van de Rol (wegens a.s. vertrek) werd gekomen mevr. Doudart de la Grée. Mevr. van de Rol "werden woorden van dank gebracht voor haar werkzaamheden ten bate aer vereeniging. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor de a.s. algemeene vergadering behandeld. Aan de afgevaardigden werd in groote trekken vrij mandaat verleend. Als zoodanig werden gekozen de heeren Eriks en Janssen. Na afloop der agenda werd door den heer Van Veen, directeur der R.H.B.S. en be stuurslid der afdeeling, een belangwekkend referaat gehouden over Schoolrichting en aanleg. Na afloop dezer voordracht, welke met de meeste belangstelling werd gevolgd, volgde een geanimeerde gedachtenwisseling Hierna sluiting. r Woensdagavond vergaderde de gym- nastiekvereeniging „Hercules en Hygiéa" in het lokaal van den neer J. de Bakker. Een flink aantal leden was aanwezig. De voorzitter, de heer A. Ootjers, opende de vergadering met een woord van welkom, waarna de secretaris, de heer G. Blaauboer het jaarverslag oVer 1931-1932 uitbracht, waaraan wij ontleenen, dat dank werd ge bracht aan den voorgaanden secretaris, den heer A. Bakker en werd gewezen op de nood zakelijkheid voor de persoon zei en voor de vereeniging, dat turners van middelbaren leeftijd hunne vereeniging trouw blijven. Het aantal leden bedraagt 189, waarvan 115 adspiranten tegen verleden jaar resp. 77 leden en 140 adspiranten, wat wei z'n oorzaak vindt in de steeds aanhoudende crisis. De uitvoeringen zijn alle goed geslaagd De total-filmavond is mislukt. Gewezen werd op het mooie werk van de turners G. Ens en C. Langendijk op, de ge houden turnwedstrijd te Hoorn van Amster dam tegen de Rest van Nederland. Ook kwam G. Ens uit op de landenwedstrijd Ne derlandDuitschland, waar hij een hoog aantal punten wist te behalen. De verslag gever sprak zijn genoegen uit over het feit, dat de directeur, na zijn ziekbed weer in het midden der vereeniging is. Alle bestuursleden waren aftredend en wer den met bijna algemeene stemmen herkozen. Het bestuursvoorstel om den 2den Kerst dag een uitvoering te geven, werd aangeno men. Dan zal weer door een orkest worden meegewerkt, terwijl verschillende balletten zullen worden uitgevoerd. Hierna sluiting. In verband met bovenstaand bericht verne men wij nog, dat de voorgenomen beperking van den baconinvoer door Engeland voor onze industrie van groot gewicht is. Zooals men weet, ligt het in het voornemen, voor ieder land een contingent vast te stellen, daarbij rekening houdende met de inrichting der betrokken bacon-industrie. De Ottawa- besluiten hebben deze kwestie naar voren ge bracht en onderhandelingen over de uitwer king der genomen besluiten noodzakelijk ge maakt vooral in verband met het aan Canada toegestane kwantum. Het totale verbruik van bacon en ham bedroeg in de jaren 1925 tot 1930 10670000000 cwts. Van deze hoeveel heid is ongeveer 1/7 in Engeland geprodu ceerd en 6/7 uit de dominions en verschillen de andere landen ingevoerd. Nu ligt het in de bedoeling de productie in Engeland per vier maanden telkens met 10 pCt. op te voe ren. Dit zal tengevolge hebben; dat in onge veer 2 lA jaar de productie van bacon in En geland verdubbeld is. Voor de contingentee- ring is echter nog geen basis vastgesteld, en dit vormt bij de besprekingen een der voor naamste punten. Gistermiddag is tijdens het verrichten van herstellingen, aan H.M. pantserschip „Jacob van Heemskerk" dat in het droogdok op de marinewerf te Den Helder is opgenomen, een stelling ingestort, waarop zich twee matrozen bevonden. Beide matrozen werden ernstig ge wond en moesten naar het marine-hospitaal worden overgebracht, waar de matroos eerste klasse J. H. V. Wiedeler in den afgeloopen nacht aan zijn verwondingen is bezweken De toestand van het tweede slachtoffer den matroos 3e klasse K. H. Zurig, is nog zorg wekkend. UITVOER BACON NAAR ENGELAND. Nederlandsche besprekingen Londen. Naar wij vernemen vertoeven drie regee- ringsvertegenwoordigers in Londen om be sprekingen te voeren over den Nederland achen bacon export naar Engeland. te O .V (Van onzen correspondent). Het verkeersprobleem. Een nieuwe wet. De verplichte verzekering met een tiende onverzekerde persoonlijke verant woordelijkheid. Het rijbewijs. In voering van een verkeerspolitie. Een in ternationale verkeerstentoonstelling om het publiek op te voeden. Reeds jaren geleden werd er in België ge werkt aan de oplossing van het verkeerspro bleem. Het gebeurde op een wijze, die op af stand gezien, wel een beetje naïf lijkt. Er werd een zoogenaamde „verkeersweek" ge houden en, te Brussel, werd het geheele poli tiekorps gemobiliseerd om zoowel voetgan gers als automobilisten op te leiden voor een goede toepassing van de verkeersregelen en zoowel verkeersbeleefdheid als voorzichtig heid te leeren. Gedurende een week stond er een agent aan een tramhalte waar automobi listen de sléchte gewoonte hebben door te rijden als een tram stopt en wien hij, eventu eel, een vermaning gaf, ofwel werden de voetgangers berispt, die te vroeg van de tram sprongen. Maar na een week was het afgeloopen en dan ging alles weer rustig zijn gangetje. De verkeersweek is dan ook, meenen we, opgedoekt, omdat'men er zich re kenschap van heeft gegeven, dat het met het verkeersprobleem een andere vaart moet ne men, wil men tot bevredigende resultaten ko men. Het aantal doodelijke ongelukken is wel afgenomen, maar is toch nog schrikwekkend hoog. In 1929 werden in België 27.510 on gelukken geboekt, met 429 dooden en 8.003 gewonden. Het volgende jaar waren er in de Brusselsche aglomeratie 6 852 ongelukken, met 55 dooden en 2.940 gewonden. Met het oog op dergelijke cijfers is een eenvoudige „verkeersweek" als preventieve maatregel niet meer voldoende.. Sedert verscheidene jaren heeft men ge werkt om geleidelijk een definitieve oplossing te vinden en dit op allerlei gebied. Door wij ziging aan de bestaande verkeersreglemen ten zoowel als door politiemaatregelen en door toepassing van de internationale signa lisatie. In een groote stad als Brussel is waarlijk een reusachtige poging gedaan om het verkeer te verbeteren, door het behoorlijk te regelen en door de signalisatie, op zeer vernuftige wijze. Men heeft reeds resultaten geboekt, want in 1927 telde men in België 130.307 auto's, die 6.372 slachtoffers maak ten. In 1931 waren er 250.030 auto's met 8.449 slachtoffers. Op 100 auto's waren er in 1927 vijf slachtoffers en in 1931 was de verhouding 3,6. Men stelt zich voor het hier bij niet te laten. Sedert een paar jaren is een nieuw ver keersreglement van kracht, dat verouderde opvattingen heeft terecht gewezen, onder meer het voorrangsrecht van den automobi list op bepaalde punten, de wijze om elkan der voorbij te rijden en de hieraan verbon den verantwoordelijkheid. Bij deze gelegen heid werd ook een maatregel genomen die de wielrijders verplichtte een rood achterlicht te plaatsen aan hun rijwiel. Honderden onge lukken hebben zich voorgedaan door het ont breken van dit licht. En het heeft jaren ge duurd vooraleer het zoo ver is gekomen, dat rood achterlicht werd voorgeschreven. Nu is echter een grondige wijziging in voorbereiding of liever zij werd reeds door den Senaat goedgekeurd. Alvorens volledig van kracht te worden moet zij nog door ch Kamer worden aangenomen. Deze nieuw verkeerswet voert, voor de eerste maal ver iplichtingen in voor de voetgangers, die er rekening mee zullen moeten houden, dat de weg aan het asverkeer toebehoort en dat ook hun verantwoordelijkheid in het gedrang komt wanneer zij zich onvoorzichtig op de* zen weg wagen, zonder voorzorgen te ne men, of wanneer zij b.v. niet in rechte lijn een weg oversteken. De wagen krijgt, op den weg, een prioriteitsrecht ten opzichte van den voetganger. Ook het beginsel van de ver plichte verzekering wordt toegepast. Voor taan zal de automobilist, om een nummer plaat te bekomen, een polis moeten overleg gen van een verzekeringsmaatschappij, die wettig is erkend en waardoor hij kan bewij zen, dat hij zijn burgerlijke verantwoorde lijkheid tegenover derden heeft gedekt. In breuken hierop worden zwaar gestraft. Aldus zal het niet meer gebeuren, dat onverant woordelijke automobilisten slachtoffers ma ken wien zii, onvermogend zijnde, niet kun nen vergoeden. Op dit gebied evenwel wordt een gansch nieuwe opvatting gehuldigd, wel ke onbetwistbaar in de Kamer niet zonder de bat zal worden aanvaard. De wet, die door den Senaat is aangenomen, verklaart inder daad, dat degene, die van een vervoermiddel Gebruik maakt, slechts voor negen tienden zijn burgerlijke verantwoordelijkheid kan ver zekeren. Het resteerende tiende zal hij steed* persoonlijk moeten dekken. Zoo b.v. zal dé automobilist, die veroordeeld wdrdt tot de h? taling van 100.000 fr. vergoeding, zelf voor 10:000 fr. moeten instaan. Elke verzekering* bepaling, welke hiermee in strijd is, wordf onwettig verklaard. Wat hiermee beoopn wordt is duidelijk, n.1. beletten dat de auto mobilist roekeloos zou te werk gaan en re" kende op zijn verzekering, minder voorzor gen zou nemen dan wanneer hij uit zijn eigen' zak moet betalen. Er wordt gespeiuleerd on het persoonlijk belang om ongelukken te ver. mijden. Deze opvatting wordt fel bestreden" omdat zij een vrijheid aantast, die op velerlei ander gebied ook aan banden zou kunnen gelegd worden, om dezelfde reden. Dezelfde redeneering geldt in de toepa*. sing van het beginsel, dat de burgerlijke ver. antwoordelijkheid van den werkgever voor de betaling van de boeten, die hun personeel kan oploopen wegens verkeersovertreding^ niet meer mag worden ingeroepen. Het zuijJ steeds de belanghebbenden zelf zijn, die len moeten instaan voor de betaling, [w maatregel wordt algemeen goedgekeurd, want er zijn nog steeds te veel chauffeurs die rekenen op hun feitelijke immuniteit' wanneer zij rijden voor een patroon, om de gevaarlijkste verkeersacrobatie uit te halen Ook het rijbewijs wordt ingevoerd. Dat is, de aflevering van het rijbewijs zal aan bijzon- dere voorwaarden worden onderworpen Op dit oogenblik kan iedereen, die de vereischte verkeerstaxe betaalt, een „getuigschrift" be. komen, een blinde evengoed als een kreupele. De nieuwe wet bepaalt, dat aan zekere be- kwaamheidsvoorwaarden zal moeten voldaan worden, zoowel psychische alsphysische. Een koninklijk besluit, zal de voorwaarden moe ten vaststellen, doch men neemt aan, dat wel. licht een klein examen zal worden ingesteld. Wie zekere antecedenten heeft, b.v. in ver band met dronkenschap, zal geen rijbewijs kunnen bekomen. Een andere nieuwigheid is, dat degene, die in overtreding wordt genomen of een onge. val heeft veroorzaakt, zonder dat het schade of leed van een ander heeft toegebracht, van vervolgingen wordt vrijgesteld wanneer hij op staanden voet 50 fr. betaalt aan den ver- baliseerenden agent. Deze bepaling zal ooi nog veel inkt doen vloeien, al moet gezegd worden, dat de nieuwe wet het publiek en vooral het rijdende publiek, onverschillig laat. Slechts wanneer zij zal worden toege past zullen dezebelanghebbenden beginnen te protesteeren Dat is nu eenmaal zoo. Dat met een dergelijk systeem de deur wa genwijd openstaat voor misbruiken, ligt voor de hand. Het voornaamste punt van de nieuwe rege ling is tenslotte de invoering van een wegen- politie. Als er iets oorzaak is van de anar chie op de wegen, dan is het niet het gebrek aan een behoorlijke wegenpolitie. De gen darm is het begin en het einde van allen eer bied voor de wet en waartoe dienen alle voorschriften als iedereen maar al te goed weet, dat er niemand is om over de naleving en de toepassing 'té waken? Te Brussel is sedert twee jaar een motorbrigade toege- voegd aan de verkeerspolitie, nl. agenten- motorfietsers, die toezicht uitoefenen op de snelheid van de automobilisten en op de andere reglementsbepalingen. Sedert het be staan van deze brigade is het op gevaarlijke wegen in de stad veel veiliger geworden. Aldus, samengevat, de voornaamste nieu wigheden van de nieuwe Belgische verkeers wet. Men wil ook een ernstige poging doen om het pub'iek een verkeers-opvoeding te ge ven, welk doel de officiëele verkeersdienst van het ministerie van binnenlandsche zaken sedert jaren overigens nastreeft. Thans reeds werkt men aan een tentoonstelling, die in Maart van het volgende jaar zal worden gehouden in de lokalen van het jubelpark te Brussel, en dit met een internationaal karak ter. De Belgische verkeersdienst wil de Bel gische methodes vergelijken met de buiten- landsche en zoo zal op deze tentoonstelling door deelneming o.m. van Nederland, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Zweden, Zwitserland, Italië en de Vereenigde Staten worden aangetoond wat er op verkeersgebied in deze landen is tot stand gebracht. Deze tentoonstelling, die speciaal onder bescher ming staat van Brussel en Antwerpen, zal ook speciale inzendingen hebben van groote steden als Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Berlijn, Düsse'do'f, Hamburg, Genua, Londen, Zürich, Madrid enz. Er zal een massa materiaal bijeengebracht worden over de middelen om het publiek en ook de jeugd op te voeden inzake verkeer en over vraagstukken als de onbewaakte overwegen Er zullen films worden vertoond En na te Brussel te zijn gehouden zal de tentoonstel ling verhuizen naar Antwerpen, Luik en nog vele andere steden, om ten slotte terug te kee- ren naar de hoofdstad,' waar zij zal worden bertendigd als een klein museum. Dit alles is ongetwijfeld interessant e" toont aan, dat het verkeersprobleem hier te lande op ernstige wijze wordt aangepakt. GETROUWD: Cornelis Beentjes en Klaasje Schutz. Pieter Boerman en Elisabeth de Boer. Reijer Lodder en Frencina Schutte. D" bele Kok en Bertha de Block. Ale Heer® en Aaltje van 't Hof. Johannes de Brui en Grietje Scharlewi. OEBOREN: Wilhelmus Hendrikus z. v. Antooj, Kemps en Johanna Pullens. Maria A ana Antonia d. v. Adrianus van Aarle Agatha Brasser OVERLEDEN: .a.r Maria Dekker wed. Jacob Kooij 82 1 EEN BINNENBRANDJE- Op den hoek DoorbraakAchterst** werd vannacht vegen 12 uur een brano dekt, die zich zoo ernstig liet aanzien, j,(j brandweer aanrukte. Met een 9,ral„tedee' vuur, dat beperkt bleef tot het achterste van de lunchroom, gebluscht. is Verzekering dekt de schade. De oorz»"* onbekend.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2