Rndteniaad Rechtszaken JCeck ói Schooi een reukoffer. contingenteering van den invoer van brood. verkeersongevallen. 20.000 sigaren gestolen. Xe Zaandam is gisternacht ingebroken in j, ^josk van J. Bunders aan de Schoolmees terstraat. Ontvreemd is om een partij van 20 000 sigaren. Vermoedelijk zijn deze ver voerd met een auto, die zijn weg naar Am sterdam heeft genomen. De minister van economische zaken en /trbeid heeft in antwoord op schriftelijke vra gen meegedeeld, dat eerstdaags een maat regel tot contingenteering van den invoer van brood zal worden afgekondigd. RELLETJES TE HAARLEM. Een agent met zijn eigen wapens mishandeld en daarna onder den voet geloopen. In het bureau van het Burgerlijk Armbe stuur in het Proveniershuis in de Groote Houtstraat te Haarlem hebben zich gister middag relletjes voorgedaan. Een aantal werkloozen, dat om brandstof fen kwam vragen, trachtte door te dringen tot de kamer van den directeur, welke op de eerste verdieping gelegen is. Beneden aan de trap stond een agent, die den werkloozen den weg versperde. Men drong zóó op, dat de agent genoodzaakt was zijn sabel te trek ken, waarvan hij echter in de kleine ruimte geen gebruik kon maken. Er ontstond een worsteling, waarbij den agent zijn sabel ont rukt werd. Met zijn gummistok probeerde hij nog de menigte tegen te houden, doch tegen de overmacht was hij niet opgewassen. Ook de gummistok werd hem afhandig gemaakt. Met zijn eigen wapen werd hij verder buiten gevecht gesteld eri door de werkloozen, die de trap opklommen, onder den voet geloopen Boven aan de trap stond echter een tweede agent, die de opdringende werkloozen met zijn sabel de trap afwerkte. Twee hunner kregen hierbij zoodanig letsel, dat zij naar het St. Elisabethgasthuis moesten worden overgebracht. Een sterke politiemacht heeft daarna het Proveniershuis ontruimd en op straat de menigte met de blanke sabel uiteen gedre ven. Drie personen zijn gearresteerd, die ver dacht worden de hoofddaders van de relletjes te zijn. In de wachtkamer heeft men later de sabel van den agent teruggevonden. De gummistok bleek echter verdwenen te zijn. De agent, die onder den voet was geloopen, heeft zich in het ziekenhuis moeten laten verbinden. IN EEN ONZEEWAARDIG SCHIP NAAR SPANJE. O een levensmiddelen aan boord. Dinsdagavond kwam de stuurman van het in de Waalhaven te Rotterdam liggende stoomschip Kelbergen op het bureau van de Rivierpolitie aldaar aangifte te doen, dat ëen langszij van dat schip gelegen hebbend zeilscheepje, een soort van open sloepje, was gestolen. Hij gaf een signalement van het scheepje op en een boot van de Rivierpolitie trok op onderzoek uit. Omstreeks 11 uur praaide men ter hoogte van de Lekhaven eeu scheepje, tad precies aan de beschrijving be antwoordde. Aan boord bevonden zich twee Duitschers die beweerden, dat zij het scheep je even tevoren ergens hadden gevonden en dat zij thans op weg waren naar Spanje. Dit verhaal klonk al dadelijk ongeloofwaardig, want het bootje was niet zeewaardig en aan boord waren geen levensmiddelen. Men vond er echter wel een revolver, een dolk en een gummistok. De beide Duitschers, de 32- jarige koopman P. P. H. uit Gönnersdorf en de 21-jarige P. H. uit Niederweilen zijn ter beschikking van den Vreemdelingendienst ge steld. Het bootje is in beslag genomen. LEGATEN. Behalve de 10,000 aan het Centraal Israël, krankzinnigengesticht te Apeldoorn heeft de heer A. Presser, 30 Juni te Amster dam overleden de volgende legaten ver maakt: aan het Centraal Israël. Wees- en Doorgangshuis te Leiden en het Centraal Israël Weeshuis te Utrecht elk 5000, het Ned. Israël. Jongensweeshuis te Amsterdam 2400, het Ned. Israël. Meisjesweeshuis aldaar 2400, het Ned. Israël. Armbestuur aldaar 1500, de Joodsche Invalide 2000, de Vereeniging Liefdadigheid naar Vermo gen Amsterdam 1000, de Vereeniging trein 8.28 H.IJ.S.M. 1000 en aan de Ver eeniging Keren Hajesod tot opbouwing van Palestina 1000. DE RELLETJES TE 'S-GRAVENHAGE OP 20 SEPTEMBER. Het antwoord van de regeering op de vragen van tut Kamerlid Albarda. De minister van binnenlandsche zaken heeft thans beantwoord de schriftelijke vra gen van ir. J. W. Albarda, lid van de Twee de Kamer, over het optreden op 20 Septem ber j.1. te 's-Gravenhage door leden van en kele vereenigingen en door de politie, en de houding van de Overheid daartegenover Aan de regeering, aldus minister Ruys, is bekend geworden, dat men van particuliere zijde zoo vereenigingen als enkelingen zich heeft opgemaakt om zich op 20 Septem ber j.1. te scharen langs den weg, dien het staatshoofd bij het gaan naar en komen van de Ridderzaal volgde, mede teneinde even- tueele pogingen, welke mochten worden ge daan om het Staatshoofd met schreeuwen of anderszins onaangenaam te zijn, door een krachtige huldiging te overstemmen. De minister ontkent, dat in de bijeenkomst op Dinsdagmorgen 20 September onder de leiding van den heer Van Pallandt gehouden •n den Dierentuin te 's-Gravenhage, waar het optreden in de straten werd voorbereid, onder anderen de raad is gegeven zich voor dat optreden aan een aangewezen adres van stalen ploertendooders te voorzien. Over de circulaire van den heer Groeninx Van Zoelen. in zijn kwaliteit van algemeen secretaris der Nationale Unie, zegt de minis- jor, dat daarin inderdaad een passus voor- bomt, waaruit de bedoeling kan worden af geleid om bij pogingen tot een communisti sche demonstratie desnoods mtt geweld op te treden De in een der vragen bedoelde hulpverle ning aan de politie door een cadet is der re- geerinr bekend Bedoelde militair heeft, over eenkomstig het bepaalde bij art. 24 van het Reglement betreffende de Krijgstucht, deze hulp verleend, toen de politie zich in zijn na bijheid genoodzaakt zag, gewapenderhand op te treden tegen een menigte demonstran ten. Na afloop van dit treffen heeft een in specteur van politie den cadet te kennen ge geven, dat zijn hulpverleening niet werd ver- langd; de cadet heeft aan dezen wenk ter stond gevolg gegeven en is zijns weegs ge gaan. Van deelneming aan een charge of aan cenig ander politie-optreden door jongelie den, met stokken gewapend, is niet gebleken. Dat van de zijde van fascisten herhaalde lijk de orde in gevaar zou zijn gebracht, is niet gebleken. De politie moest een aantal fascisten tegen een dreigende menigte in bescherming ne men, hetgeen haar plicht was. Om haar taak te vergemakkelijken, heeft de politie den fas cisten verzocht, bij elkaar te blijven. Deze bescherming die geen andere is geweest dan aan elke andere groep burgers, zoo noo- dig, ware ten deel gevallen is, evenals bij andere gelegenheden, op weinig opvallende wijze verleend. Optochten zijn niet toege staan. Wat betreft den passus in de reeds ge noemde circulaire, dat de Nationale Unie de zekerheid zou hebben verkregen met haar actie op 20 September de desbetreffende or ganen der overheid van dienst te zijn, de re geering en haar organen hebben met deze aangelegenheid geenerlei bemoeiing gehad. Er zijn niet door dreigend en tartend op treden van particulieren gevaren voor de openbare orde te voorschijn geroepen en evenmin zijn uitdagende vertooningen van fascisten door de politie begunstigd. Indien ooit particulieren eigenmachtig een gedeelte van ae taak der politie zouden trachten op zich te nemen, zou het de taak der politie zijn aan dit revolutionnair optre den onmiddellijk een einde te maken. Alleen op de overheid rust de plicht en de verant woordelijkheid de openbare orde te handha ven. Zij zal dien plicht te allen tijde, met alle haar ten dientste staande middelen, onver kort nakomen. Iedere poging om haar die taak uit handen te nemen en buiten of tegen het wettig gezag, met geweldmiddelen de openbare orde te handhaven, beteekent een verstoring van de openbare orde en zal, als een begin van burgeroorlog, in de kiem wor den gesmoord. VOETBAL-DEBAT. De gemeenteraad van Ouddorp (Z. H.) zoekt naar wegen om het voet ballen op. Zondag te verbieden. In de laatstgehouden raadsvergade ring van Ouddorp (Z.-H.) is bij de rond vraag opnieuw het voetballen op Zondag ter sprake gekomen. De voorzitter, burgemeester Gobius du Sart, verklaar- do zich niet competent het voetballen te verbieden. De heer Tanis (ger.) voorzag, dat als •aan deze sport op Zondag geen einde wordt gemaakt „wel een paar duizend Rotterdammers met lui van Voorne en Putten eiken Zondag naar hier komen". „Als de voorzitter er", zoo vervolgde de heer Tanis, „geen einde aan kan ma ken, dan moeten wij de gemeentewet maar wijzigen" De voorzitter: „Wie zegt mij op wel ken grond ik proces-verbaal kan laten opmaken?" De heer Grinwis (a.-r.): „Natuurlijk op den grond, waar ze voetballen". (Hilari teit). Het staatk. gereformeerde lid Job Padmos vertelde hoe hij aan den Heere heeft gesmeekt om vrijmoedigheid om het te zeggen. Hij moet het in Gods naam zeggen aan den burgemeester, dat deze er wel aan mag denken, dat „hiji van God is gesteld als burgemeester en een maal verantwoording zal moeten afleg gen van zijn daden". De raad besloot ten slotte zich tot het Dr. Kuyperhuis te wenden om advies. STOOMPONT IN GEBRUIK GENOMEN. Gisterochtend om 11 uur is het nieuwe Stoompontveer over het Noordzeekanaal na bij Asendelft in gebruik genomen. BEPERKING DER AANSPRAKELIJKHEID VAN GARAGEHOUDERS. Initiatief van de B.O.V.A.O. Teneinde uniformiteit te brengen in de on derscheidene wijzen en beantwoordingen waarmede het autorijdend publiek door ga ragehouders en autoreparateurs wordt be kend gemaakt tot het niet aanvaarden van zekere risico's betreffende in stalling of repa ratie gegeven automobielen, heeft de B. O. V. A G. (Bond van Automobielhandelaren en Garagehouders), waarin pl.m. 1250 bedrij ven zijn georganiseerd, dienaangaande aan zijn leden een emailleschild verstrekt, hou dende den volgenden tekst: B O V A G-Aansprakelijkheid beperking Stalling, verzorging, reparatie en berijden van motorrijtuigen geschieat slechts°^er d- uitdrukkelijke bepaling, dat wij voor d.efstal, verlies, tenietgaan, beschadiging, of welk- schade ook, in geen enkel opzicht aansprake lijk zullen zijn, behalve voor zoove*blijkt van ernstige tekortkoming van de(n) be- "UT«"nSI l W&ï?ÏSSri» kenbaar daarvoor ontworpen wit-blauw embleem. Door deze wijze van bekendmaking en door het verspreiden van duizenden circulai res bij autohouders, door het gelijkluidend bedrukken van alle uitgaande stukken der leden, hoopt de B.O.V.AG. te bereiken, dat bedoelde aansprakelijkheid-beperking alge meen bekend wordt, dat er te dien opzichte een usance ontstaat, waarbij zoowel de auto mobilist als de garagehouder of hersteller belang heeft BINNENVAART-ALMANAK 1933. Van het Onderwijsfonds voor de Scheep vaart te Amsterdam, ontvingen wij de beken de Binnenvaart-Almanak voor het jaar 1933. Deze Almanak is dit jaar opnieuw uitge breid en bevat niet minder dan 144 pagina's tekst. Behalve alle gegevens omtrent Onder wijs, het Onderwijsfonds voor de Scheep vaart, scholen, internaten, diploma's Rijn patenten enz. bevat de Binnenvaart-Alma nak een overzicht der Stormseinen; Water standen en vaarwaterdiepten in den Rijn; be tonning en bebakening (met illustraties)be langrijke seinen uit het Binnenaanvarings- reglement; het gemiddeld tijdverschil, gemid delde duur van stijging en daling van het water en haventij of havengetal van eenige belangrijke havenplaatsen de hoogste waterstanden voor 1933 te We- meldinge, Veere, Zierikzee, Willemstad, Rot terdam, Dordrecht, Gorinchem, Schoonho ven, Hansweert, Vlissingen, Terneuzen, Bath, Antwerpen, Den Helder, Harlingen, Zout kamp, Delfzijl. Verder artikelen over „de bediening en het onderhoud van verbrandingsmotoren", „wat de schipper van de sociale verzekeringswetten (Ongevallenwet 1921, Invaliditeitswet, Ziek tewet) moet weten" en „de werking van eb en vloed". Tenslotte zijn in de Binnenvaart-Almanak opgenomen een scheepsjournaal, de sleep vaarttarieven van den Rijn en een overzicht van de los- en laadtijden in Nederland, België en Duitschland. De Binnenvaart-Almanak 1933 is op aan vrage te verkrijgen bij het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, Binnenkant 22 Amster dam-C. De prijs bedraagt Ö.40. DE SPOORWEGTARIEVEN. De verlaging van de abonne mentsprijzen. Naar verluidt zou de directie van de Nederl. Spoorwegen voornemens zijn aan den Spoorwegraad voor te stellen, den jaar prijs van de abonnementen eerste klas terug te brengen van 800 tot 640; tweede klas se van f 600520 en derde klasse van 400 op 360. Wat de verlenging betreft zou het in de bedoeling liggen op een maand abonnement een onbeperkte verlengingsduur voor te stellen, waarbij alleen de eerste een hooger bedrag betaald moet worden. DE OP DE TEXELSCHE KUST GESTRANDE VISCHKOTTER. Vlot gebracht. De kotter de H.D. 108, die Dinsdagavond op de Texelsche kust is gestrand, is Woens dagmiddag door de sleepboot Utrecht van het bureau Wijsmuller vlotgebracht. De sleepboot is Woensdagmorgen om ongeveer half zeven naar de strandingsplaats vertrok ken. Met behulp van de motorvlet werden de trossen op de H.D. 108 uitgebracht. Tegen twaalf uur, toen het water begon te wassen, kon men met trekken beginnen en om onge veer drie uur was men erin geslaagd het schip vlot te brengen. Bij de stranding is de schroef verloren ge gaan. Of het schip nog meer averij heeft ge leden is op het oogenblik nog niet te zeggen. Eerst wanneer het schi, op de helling staat, zal daarover een oordeel kunnen worden ge vormd. Groot zal de schade evenwel niet zijn. Twee gewonden. Een expeditie-auto van de Drachtster Com pagnie, die een dienst onderhoudt van Am sterdam en de Zaanstreek naar het Noorden, reed hedenmorgen op de Meppelerweg bij Zwolle tegen een boom, waardoor het ge- heele voorstuk, de cabine incluis, werd ver nield. De inzittende personen, Van der Veer en Petersma uit Suameer, moesten naar het Sofia-zieken'huis worden overgebracht. Ernsligè aanrijding. Gistermiddag vond op de Kraakschelaan te Doesburg een ernstige aanrijding plaats. De 36-jarige vrouw Delaak werd, toen zij een suikerbiet van den weg wilde oprapen, door den auto van den heer Bruns uit Arn hem aangereden, met net gevolg, dat de vrouw ernstige verwondingen aan hoofd en armen opliep. Doordat de auto nog sterk ge remd had, maakte de wagen een slag om en kwam tegen een lantaarnpaal aan den kant van den weg terecht. De auto werd ernstig gehavend. De toestand van de vrouw is ern stig. Aanrijding met doodelijken afloop. Gisteravond reden op den Maliesingel te Utrecht twee wielrijders, die door een met steenen beladen vrachtwagen werden gepas- seerd. Even daarna slipte de auto plotseling tengevolge van de gladheid van het asfalt en het rottend blad. Een der wielrijders werd door den auto gegrepen en tegen een boom geslingerd. Dit geschiedde met zulk een he vigheid, dat hij daarna weer op den weg te rechtkwam. Het slachtoffer werd overge- bracht naar de Academische Klinieken, waar hij na aankomst overleed. De schuldvraag wordt door de politie onderzocht. KORTE BERICHTEN. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft het voorstel van B. en W. tot onbewoonbaar- verklaring van 115 woningen in de Jordaan goedgekeurd. Dinsdagavond is te Warnsveld in den ouderdom van 60 jaar overleden dr. J. Gun- nink, rector van het Chr. lyceum te Zutphen. E>e boottrein, aansluiting gevend op het ms. „Indrapoera", hetwelk 28 October a.s. van Marseille vertrekt, zal op Donderdag 27 October te 13.46 uur van Den Haag H.S.M te 14.15 uur van Rotterdam D.P. en te 15.15 uur van Roosendaal vertrekken. De Vereeniging „Bond van Nederland- sche Bierbrouwerijen" 'heeft een uitvoerig adres gezonden aan de Tweede Kamer tegen de voorgestelde opcenten op den accijns oo bier In het r.k. ziekenhuis te 's-Gravenhage is gisterochtend overleden de heer A. M. Hens, oud-lid van den Raad van Neder- landsch-Indië en oud-gouverneur van Atjeh en onderhporigbeden, Te Haarlem is, 81 jaar oud, overleden de heer G. J. van Gasteren, oud-directeur van den Haarlemschen Stadsschouwburg. De totale netto-productie der gezamen lijke steenkolenmijnen in Limburg gedurende September bedroeg 1.069.066.90 ton. Sedert Maandagmorgen wordt te Kerk- rade vermist de 18-jarige N. Vinders. Het meisje begaf zich naar de drukkerij, waar ze werkzaam was. Zij is daar niet aangekomen. HET GELD DER ANNUÏTEITEN. In Ierland gebruikt? Naar verluidt heeft men thans goede reden aan te nemen, dat de regeering De Valera besloten heeft om binnen kort over te gaan tot het opnemen van de gelden bestemd voor de annuiteiten en deze te gebruiken voor Iersche doeleinden. Het deposito heeft reeds een totaal van ruim 2.000.000 be reikt. Het is nog niet bekend voor welke doel einden dit geld besteed zal worden.- Zoo lang er nog een mogelijkheid bestond, dat men met de Engelsche regeering tot overeenstemming zou kunnen komen, lag het deposito veilig maar thans is de regeering tot de overtuiging gekomen, dat er niet de geringste kans bestaat op een aanvaarden van haar gezichtspunten, weshalve het zich heeft voorgenomen het geld in Ierland te be steden. DE HONGERMARSCH NAAR LONDEN. De Londensche politie heeft in totaal 18000 agenten gemobiliseerd en de hulppolitie or der gegeven zich gereed te houden voor- het geval, dat de voor heden in Hydepark vast gestelde groote hongerdemonstratie tot on lusten aanleiding mocht geven.- De politie verwacht, dat de Londensche, werkloozen eveneens zullen deelnemen aar. de demonstratie teneinde te prbtestteren te gen de werkloosheid en den means test. Straalsgewijze kwamen uit alle richtingen de stoeten der hongerdemonstranten gister in de richting van Londen. Zij worden begeleid door krachtige afdeelingen politie. In de voorsteden van Londen zijn gister avond massa-vergaderingen gehouden, ten einde de 2000 hongerdemonstranten te ver welkomen. De gemeenteraad heeft nog geen besluiten genomen met betrekking tot het on derdak brengen van de betoogers. De orga nisatoren van de demonstratie verklaren, dat zij in geen geval een aanbod tot onderdak brengen in herbergen zouden aanvaarden, maar dat zij de van het land komende hon- gerbetoogers zoo veel mogelijk bij elkaar wil len houden. ENGELAND NIET VERPLICHT DE GRENZEN VAN POLEN EN TSIECHO-SLOWAKIIE TE BESCHERMEN. In het Lagerhuis is gister gevraagd of: 1. Het verdrag van Locarno de Engelsche regee ring feitelijk of stilzwijgend verplicht de grenzen van Polen en Tsjechoslowakije te be schermen tegen een aanval: 2. De Engelsche regeering door de bepalingen van het ver drag van Locarno den Volkenbond het recht heeft gegeven er over te beslissen welken staat moet worden geholpen. De minister van buitenlandsche zaken be antwoordde het eerste deel der vraag met „No". Wat het tweede deel betreft, verklaar de hij dat de Volkenbondsraad geen besluit kan nemen dat bindend is voor Engeland zonder daarvoor de toestemming te hebben ontvangen van den Engelschen vertegen woordiger. DE WEENSCHE UNIVERSITEIT WEER GESLOTEN. Gister hebben te Weenen weer eenige ma len ongeregeldheden plaats gehad tusschen nat.-soc. en soc.-democratische studenten. Bij de vechtpartijen werden dertien studenten gewond. De rector heeft de universiteit ge sloten verklaard. Diplomatieke stap van Amerika. De botsingen aan de Weensche universi teit hebben nog onverwachte gevolgen gehad. Er is n.1. gebleken, dat onder de gewonden ook eenige Amerikaansche studenten zijn. De Amerikaansche gezant te Weenen heeft daar op een bezoek gebracht aan den bondskanse lier, die hem genoegdoening beloofd heeft Tusschen den rector en den minister van on derwijs heeft een diepgaande bespreking plaats gevonden, waarin de maatregelen be sproken werden, die genomen moeten worden om een ongestoord studeeren veilig te stellen. In een nieuwe bekendmaking verklaart de rector, dat hij den vertegenwoordiger van den buitenlandsche staat, welks onderdanen de slachtoffers van mishandelingen zijn ge worden, persoonlijk zijn spijt over het ge beurde uit naam van de universiteit zal uit spreken. loosheidsprobleem op te lossen. Thomas ver- klaarde voorts te betreuren dat de Iersche Vrijstaat door zijn eigen actie zich de voor deden van de overeenkomst van Ottawa ziet ontgaan, waarbij spreker hoopte dat deze actie slechts van tijdelijken aard zal zijn -r- RIJKSONTVANGER VOOR DE RECHTBANK. Wegens verduistering en ver- valsching. Het O. M. bij de rechtbank te Leeuwarden heeft tegen den 49-jarigen rijksontvanger te Holwerd wegens verduistering van geldbe dragen o.a. groot 500 en 1000 en wegens vervalsching van het journaal, zes maanden gevangenisstraf gevraagd, met aftrek van vier maanden preventieve hechtenis. De verdachte, zoo zeide de officier, heeft geleefd onder moeilijke omstandigheden. Zijn vrouw was ziek en kon de huishouding niet besturen en de dokterskosten waren hoog. Verdachte heeft buitengewoon sober geleefd. Van speculatie of te ruim leven i» geen sprake. •ZESHONDERD GULDEN BOETE VOOR EEN AANRIJDING. De rechtbank te Leeuwarden heeft eeit 60-jarigen arts te Apeldoorn, die onder Wytgaard met zijn auto in snelle vaart een aqder^ auto aanreed, waardoor een der in zittenden zwaar werd gewond, veroordeeld tot 600 boete of een maand hechtenis. De eisch was een maand hechtenis met een jaar ontzegging. SOLDATEN ALS INBREKERS. Waren van hun korps gedeserteerd. Voor den krijgsraad te 's-Hertogenbosch hebben twee soldaten terecht gestaan, die hun korps te Harderwijk hadden verlaten, omdat'ze geen zin hadden meer naar het rijksopvoedingsgesticht, dat hen om hun dienstplicht te kunnen vervullen tijdelijk in vrijheid had gesteld, terug te keeren. Tien dagen waren ze op zwerftocht en pleegden daarbij inbraken in de villa's van ae heeren Frowein en Mulder te Apeldoorn. In de eerste villa, die onbewoond was, maakte ze 200 mitsgaders jassen en schoe nen buit en deden zich voorts te goed aan wijn en wat ze er verder vonden. In de an dere villa was ook de wijn van hun gading en voorts verdwenen een kistje met thee, zak doeken en sokken. De auditeur-militair vorderde wegens on gehoorzaamheid en diefstal met inbraak en inklimming in vereeniging tegen ieder der be klaagden tien maanden gevangenisstraf met ontslag uit den dienst zonder ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. De krijgsraad veroordeelde hen tot acht maanden gevangenisstraf. DE HONGERMARSCHEN IN AMERIKA De plannen, opgemaakt voor groote „hongermarschen" van uit alle deelen vau de Vereenigde Staten culmineeren in een de monstratie in Washington. Naast deze de monstratie, aldus wordt verklaard, zal die der Bonus Marchers, in het niet zinken. Het doel, dat de deelnemers zich voor stellen, is werkloozensteun te verkrijgen van de plaatse lijke federale regeering. Teneinde aan de moeilijkheden in dezen het hoofd te bieden beraadslagen de autori teiten te Washington thans over mogelijkhe den om de marschen te voorkomen en over de maatregelen van orde in de hoofdstad. OTTAWA EN DE WERKLOOSHEID. Bij de behandeling in tweede lezing van het wetsontwerp inzake Ottawa antwoordde de Engelsche minister voor de Dominions, Thomas op een desbetreffende vraag dat de staalindustrie direct, de kolennijverheid di rect door het resultaat van Ottawa in de ge legenheid zal worden gesteld met meer suc ces te concurreeren. Indien de Dominions in staat zouden zijn I jaarlijks honderdduizenden werkloozen op 'c nemen, zoujjejs gedaan .worden om het werk-. Voor de betrekking van onder wij zer(es) aan de u.l.o. te Den Burg en aan de o l- school te Den Hoorn op Texel hebben zich in totaal wel 251 sollicitanten aangemeld, waar uit het teveel aan leerkrachten blijkt. Aan de universiteit te Amsterdam is tot arts bevorderd de heer J. K. Pameijer geb. te Middelharnis. Aan de Amsterdamsche universiteit is tot arts bevorderd de heer J. de Wit, geboren te Venhuizen. De inspectie van het lager onderwijs te Goes zal worden opgeheven. Aan den heer J. A. H. Abeleven, inspecteur aldaar, is reeds kort geleden eervol ontslag verleend. Benoemd tot leeraren aan het lyceum te Zaandam: in de Hebreeuwsche taal.dr. A. W. Groenman en in de Oude Talen: J. C. Conijn, drs. in de klassieke talen te Alkmaar. GEEN GEZANGEN IN DE CHR. SCHOOL? Ds. H. W. M. Hupkes, Ned. Herv. predi kant te Zwaagwesteinde, verzet zich tegen het leeren van gezangen in de chr. school aldaar, en 'heeft daarover verschil van mee ning met het hoofd der school, die betoogd heeft, dat de kinderen dan bijv. ook het Wil helmus niet meer zullen mogen leeren. Eenige ouders hebben zich met den predikant soli dair verklaard;, en aan het schoolbestuur mee gedeeld, dat zij niet wenschen, dat hun •kinderen iets anders leeren dan psalmen. KWEEKSCHOOLEXAMENS 1932. Uit een bijvoegsel „Ned. Staatscourant" van 25 October no. 207 blijkt, dat de resul taten van de kweekschool-eindexamens waren R ij ks kweekscholen: opgekomen 245 m. en 323 vr.; gesl. 221 m. en 299 vr. Gemeentel.- kweekscholen: op gekomen 70 m. en 126 vr.; gesl. 66 m. en 105 vrouwen. Protestantsche: opgekomen 254 m. en 216 vr.; gesl. 238 m. en 243 vr. Roomseh- Katholieke: opgekomen 365 m. en 596 vrgesl. 335 m. en 551 vr. Anderekweekscholen: opgekomen 9 m. en 65 vr.; gesl 9 m. en 56 vr. In totaal blijken zich voor de examens 2287 candidaten te hebben aangemeld, van welke slaagden 2123 of bijna 93 Een overzicht van het aantal geslaagden sinds 1924 geeft het volgende staatje: 1924 geslaagd 1485 1925 1926 1927 1928 1929 1930 1931 1932 1711 2222 2622 2322 2065 1875 1861 2123, waaruit blijkt, dat het aantal geslaagden dit jaar hooger was dan in 1930 en 1931. In percenten met betrekking tot het aantal opgekomen candidaten berekend, wordt ge vonden, dat in genoemde jaren resp. slaagden 'TpCt., 94 pCt., 98 pCt., 90 pCt., 93 pCt., 92 pCt., 92 pCt., 92 pCt., 93 pCt. PREDIKBEURTEN. The Star of Hope, Samenkomst Vrijdag 28 October, 8 uur, de heer Sevensma, Am sterdam. Bovenzaal Central bij jt Hof. - - n - - -

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7