Alksnaarsche Courant. Amstecdamsche Sieucs Honderd vier en dertigste Jaargang. DONDERDAG 27 OCTOBER. Amerikaansche notities Gemeenteraad van Alkmaar van 27 Oct. 1932 Opgave van Noordhollandsch Landbouwcrediet N. V. No. 254 1932 (Van onzen New-Yorkschen correspondent). Emigratie naar en immigratie uit Amerika. In den goeden ouden tijd trok de verloren zoon naar Amerika en hij verdween voor goed of kwam schatrijk terug. Toen kwam er een tijd, dat ook brave zoons naar het schoon kapellenland trokken en als fatsoen lijke leden van de familie beschouwd bleven. Daarna werd het zoo'n beetje bon ton om een smadelijk gezicht thuis te trekken en te zeggen: „Ik stik hier, ik kan hier m'n vleu gels niet uitslaan, ik wil naar Amerika". En millioenen zeiden in alle landen over de we reld hetzelfde en trokken met vrouwen en kin deeren naar het beloofde land. Tot zij in zul ke getalen kwamen opzetten, dat het conser vatief gestemde Republikeinsche gouverne ment in Washington vond, dat het al te hard van stapel liep en zich ging bezinnen om er een stokje voor te steken: de „quota" wet kwam tot stand, waarbij bepaald werd hoeveel immigranten van elk land per jaar zouden worden toegelaten. Elk quotum moest natuurlijk een basis hebben en tot veler groo- te ontevredenheid werd er een aangenomen, dateerend uit het einde van de 18de eeuw, toen de bevolking voor het grootste deel uit Noordwestelijke Europeanen bestond. Pas later, na 1890 en in het begin van de twin tigste eeuw kwam de groote horde uit Ooste lijk en Zuid-Oostelijk Europa opzetten en had de regeering bijvoorbeeld het jaar 1900 als basis genomen, dan zouden de quota de groote overhand gegeven hebben aan Itali anen, Polen, Russen e.d. Maar de opper- wensch van Amerika is te bestaan uit het „Protestant Nordic race". Na 1924 kwam er een kink in den kabel, doordat van alle kanten stemmen opgingen, om den toevloed van immigranten te vermin deren, zoo niet geheel stop te zetten. Aanlei ding daartoe was in de eerste plaats de toe nemende moeite om ruimschoots werk te vin den, gepaard aan een verlangen van het hee- le volk om nu eindelijk eens tot een samen smelting van al die rassen en nationaliteiten tot een zuiver Amerikaansch geheel te gera ken. De opvatting was geworden, dat Euro pa en de rest van de wereld Amerika als een soort dependance beschouwden, zoodat de in wendige politiek niet heelemaal vrij kwam te staan door de groote contigenten Duitschers, Ieren en wat er verder waren, in plaats dat de millioenenbevolking er een van pur sang Americanisme was. De historie toont het trouwens aan, dat Amerikanen van een be paalden nationalen afkomst nog wel iets ex tra's voor het land hunner afkomst voelen, maar niet in den zin, dat zij er zich noe menswaardig druk voor maken. Die later in Amerika gekomen zijn, dus van het eerste of tweede geslacht en die dik wijls de taal van hun land nog spreken, hou den er wel degelijk nationale, d.i. anti-Ame- rikaansche gevoelens op na. En zoo zien wij hier duizenden en nog eens duizenden Itali anen, die in zwarte hemden paradeeren en dito Hitlerianen om verder te zwijgen van onderlinge veeten tusschen Chineezen, Ja panners, Ieren die voor en tegen de Valera zijn en verder teveel om op te noemen. In Europeesche landen, zooals Frankrijk, bij voorkeur daar waar veel buitenlanders wo nen, heeft de politie al extra last van zulke lieden, die het land van hun gastvrijheid misbruiken om er hun nationale vechtpartij tjes aan te wakkeren en te beslechten. Maar in de V. S. is dat nog veel sterker! In New York wonen meer Italianen dan in Rome, meer Polen dan in Warschau, meer Grieken dan in Athene en dezer dagen komt er een moordgeval voor het gerecht, waarbij een Italiaansch fascist aangeklaagd wordt een anti-fascist doodgestoken te hebben. Nu ge beuren er wel meer moorden in Amerika er zitten eenige tientallen op hun executie in Sing-Sing te wachten maar men vindt in het algemeen, dat dit al welletjes is; waar om er nog van buiten bij te halen? En zoo ontstond langzamerhand het idee om al die lastige werklooze vreemdelingen buiten de deur te zetten. Het is misschien niet zeer menschlievend en zeker heelemaal niet strookend met de Amerikaansche illusie, dat in dit land ieder welkom is, verdrukten en werkwilligen, jong en oud, arm en rijk, maar sinds de Hollanders en de Pilgrim Fathers drie eeuwen geleden hier aan wal stapten is daar het noodige aan getornd. Zoodat tegenwoordig geen enkel land ter wereld zooveel obstructies in den weg legt om er zelfs maar als eenvoudig toerist of bezoe ker aan te komen als het land waar het Vrij heidsstandbeeld aan den ingang van de grootste haven ter wereld staat. Zoover is het gekomen, dat de stroom landverhuizers een terugspoelende golf is geworden: per jaar verlaten er meer menschen Amerika dan dat er binnen komen Om het in eenige duidelijke cijfers weer te geven: vroeger kwamen de landverhuizers hier binnen tot een getal van een millioen per jaar. Nu komen er nog 3000 per maand of ongeveer 35.000 per jaar binnen, maar er gaan er drie maal zooveel terug, ongeveer honderd duizend, hetzij gedwongen of uit eigen beweging. Dit laatste is al een heel eigenaardige geschiedenis. Een landverhui zer, die niet zijn „eerste papieren" aange vraagd heeft of wel de eerste officiëele stap pen tot naturalisatie in Amerika heeft ge daan en dus nog een onderdaan van een andere natie is, kan zich door de Amerikaan sche regeering op haar kosten uit het land laten zetten. Natuurlijk 's dat geen plezierige geschiedenis wanneer de aanvrager geen geld heeft om zijn reis te betalen, want hij en zijn familie worden dan voorlcopig op E'iis Island ondergebracht, waar het op het oogenblik weer even stampvol zit als tien jaar geleden, doch nu met lieden die de zee over willen in plaats van aan land stappen en verder gaat de overtocht per derde klasse. Maar de groote animo bewijst, dat een massa moedeloozen eensklaps heimwee aaar hun geboorteland hebben gekregen en den ken, dat zij het daar met hun eigen taal en landgenooten, in hun bekende omgeving toch beter zullen kunnen harden dan in het groote Amerika, waar zij toch nog vreemdelingen zijn gebleven, ook al waren zij er eenige jaren ingeburgerd. Die over het geld beschik ken, kunnen eenvoudig te Washington kennis geven van hun voorgenomen reis, waardoor zij op de nominatie komen te staan om later weer als „quota immigranten" toegelaten te worden, wanneer de tijden weer beter zullen worden. Want ten slotte heeft Amerika met zijn honderd en twintig millioen zielen nog zulke uitgestrekte en kolossale gelegenheden voor verdere ontwikkeling, dat immigratie bij beter tijden zonder twijfel weer aangemoe digd zal worden, ofschoon wel niet volgens de oude regels van een kwart eeuw geleden, toen iedereen welkom was, die aan zekere sanitaire voorschriften voldeed. Want Ame rika is al lange jaren bezig geweest om zie ken en gebrekkigen, die immers een last voor de gemeenschap zouden kunnen worden, of anarchisten en dergelijke lieden te weige ren. Ook is er een groot aantal, die eenvoudig bij hun kraag gepakt worden en gedepor teerd. Daar zijn de duizenden en nog eens duizenden, die hier destijds op onwettige wijze binnengeslipt of achtergebleven zijn. Wat de laatsten betreft, nog bestaat de toe stemming om hiér zes maanden of bij aan vraag in Washington langer dan zes maan den. als bezoeker te komen voor redenen van studie, zaken doen, familie opzoeken of iets dergelijks. Het is tegenwoordig niet meer zoo makkelijk om stilletjes achter te blijven, aan gezien de federale ambtenaren een scherpe controle uitoefenen en bij aankomst in New- York wordt vaak een borgtocht van honder den dollars geeischt, terwijl eenige personen 'hier zich garant moeten stellen Het gouver nement is al sinds eenige jaren bezig een waren drijfjacht op deze achterblijvers uit te oefenen en het nieuwste nieuwtje van deze week is, dat Hollywood aan een scherp on derzoek wordt onderworpen, omdat daar de noodige artisten schijnen te zijn blijven han gen, die al lang hun periode van bezoek over schreden hebben. Iedere maand vertrekt er 'n trein aan de Westkust, die langzaam naar New-York rijdt en onderweg hoe langer hoe grooter wordt en hoe langer hoe meer passagiers in de van tralies voorziene wagens meeneemt. Het is de deportatietrein, waarin allerlei opgepikte lieden vervoerd worden naar Ellis Island. In de eerste vier maanden van dit jaar werden aldus 16.021 vreemdelingen het land uit gezet en aangezien een zeer conservatieve schat ting van den minister van Arbeid aangeeft, dat er minstens 400.000 vreemdelingen on wettig in dit land zijn, die zooveel mogelijk opgepakt worden, zullen nog heel wat treinen van West naar Oost gaan alvorens zij verdwenen zijn. Intusschen is het zeer de vraag of er geen nieuwe overtreders via de Canadeesche en Mexicaansche grenzen het land weer binnenkomen, want de aantrek kingskracht van Amerika blijft nog altijd be staan voor hen, die er nimmer een voet zetten. Bij de gedwongen deportatie, d.w.z. de menschen, die tegen hun zin opgepakt en over de grens gezet worden, behoort ook een per centage van lieden, die ernstig kennis ge maakt hebben met het gerecht, hun vonnis uitgezeten hebben en bij hun ontslag aan de gevangenispoort opgewacht werden door immigratieambtenaren. Het betreurenswaar dige is nu, dat misdadigers en niet-misdadi- gers hutjo-mutje bij elkaar in den trein gaan en op Ellis Island aankomen, hetgeen de fat soenlijke lieden niet bepaald aangenaam kun nen vinden. Deze week gingen er 500 gede porteerden terug van de 1032 vreemdelingen, die er opgesloten zaten. Het was een rustige en ordentelijke groep in tegenstelling met anderen, die rumoerig en opstandig zijn, om dat Amerika hen in de steek had gelaten. De meerderheid bestond uit vrouwen en groo- tendeels bestonden de menschen uit Duit schers, leren, Schotten, wat Polen en Hon garen. Zelfs zag ik een groepje Arabieren apart zitten met hun wonderlijke bundeltje kleeren en bagage. Er was een groep Duit- sche acrobaten bij die drie jaar geleden kwamen en veel te lang bleven. Het was een heel verschil met acht jaar geleden, toen ik er eens was om iemand af te halen! De raad kwam heden in buitengewone zitting bijeen ter behandeling van het voorstel van B. en W. tot aanvaarding van de Rijksvoorwaarden waarop Rijks subsidie in de werkverschaffingsloonen in uitzicht is gesteld. Reeds voor 1 uur was de groote toe gangsdeur van het stadhuis gesloten, omdat de publieke tribune geheel met werkloozen was bezet. Afwezig de heer Keijsper met kennis geving. De notulen werden conform vastge steld. Ingekomen zijn: a. Een besluit dd. 12 October 1932, nr. 26 van Gedeputeercke Staten dezer provincie, tot verdaging hunne beslis sing omtrent het raadsbesluit van lo September 1932 tot het verstrekken van een renteloos crediet aan noodlijdende tuinders. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een brief dd. 12 October 1932, nr. 53 van hetzelfde College, ten geleide van een afschrift van een uittreksel uit he Koninklijk besluit van 23 September 193. nr. 10, houdende goedkeuring van het raadsbesluit va.. 21 Juli 1932 tot vasts te.- ling van verordeningen tot wijziging vt.n de verordeningen op de heffing (en invordering) van schoolgelden voor het onderwijs aan de Gemeentelijke Avond school voor Nijverheidsonderwijs en de Gemeentelijke School voor Litgebreid Nijverheidsonderwijs te Alkmaar. Als voren. c Een brief dd. 19 October 1932, nr. 11 van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 13 October 1932, nr. 12, tot vaststel ling eener verordening op de arbeids beurs der gemeente Alkmaar. Als voren. d. Een brief dd. 17 October 1932, nr. 66/21834, le afd. van den Commissaris der Koningin in deze provincie, ten ge leide van een afschrift van het Konink lijk besluit van 30 September 1932 nr 24, houdende goedkeuring van de daar bij behoorende raadsbesluiten van 30 Juli 1931, nr. 5 en 21 Juli 1932, nr. 13 tot wijziging der verordening, regelende de inrichting der gemeentepolitie. Als voren. e. Een brief dd. 15 October 1932 van J. Broeder, daarbij berichtende zijne be noeming tot lid der commissie van toe zicht op het Stedelijk Muziekparkaan te nemen. Als voren. f. Een brief dd. 18 October 1932 van D. Gerritsma, daarbij mededeelende zijne benoeming tot onderwijzer aan de Gemeenteschool nr. 8 aan te nemen. Als voren. g. Een brief dd. 25 October 1932 van oe leden van den raad J. Vogelaar en J. Ringers, daarbij verzoekende aan Bur gemeester en Wethouders vragen te mo gen stellen omtrent den gedenksteen in het gebouw van de Lichtbedrijven. Toegestaan aan het einde van de agenda. h. Een adres dd. 25 October 1932 van het Bestuur der bloemisten-patroons- vereeniging Alkmaar en omstreken en enkele bloemisten-patroons, niet-leden dezer vereeniging, verzoekende van de bloemenventers van elders wegens den verkoop van bloemen in deze gemeente een belasting te heffen. In handen gesteld van Burgemeester en Wethouders om bericht en raad. i. Een adres dd. 24 October 1932 van het Bestuur der Alkmaarsche Neutrale Schoolvereniging, alhier, verzoekende de financieele medewerking der ge meente, op grond van artikel 72 der L. O. wet 1920, ten behoeve van de stich ting van een bijzondere school voor ge woon L. O. In handen gesteld van Burgemeester en Wethouders om bericht en raad. j. Een adres ingekomen 24 October 1932 van het Bestuur der Vereeniging voor Logopaedie en Phoniatie te 's-Gra- venhage, verzoekende op te richten een cursus in logopaedie voor onderwijs krachten bij het voorbereidend en ge woon L. O. In handen gesteld van Burgemeester en Wethouders om bericht en raad. Wethouder van Slingerland deed het voorstel om den heer Jonker, aan de Dr. Schaepmankade, 1025 M2. grond te verkoopen voor 8 de M2. Conform besloten. Voorstel inzake aanvaarding van de voorwaarden waarop Rijkssubsidie in de werkverschaffingsloonen in uitzicht wordt gesteld. Het voorstel gedaan in bijlage 157 pu bliceerden wij in het nummer van gister •in extenso. De heer Bak k e r wees er op, dat de regeering door de herziening de gemeen ten van haar bronnen had beroofd. De regeering heeft daardoor den plicht de gemeenten con amore te steunen, doch doet dit niqt en misbruikt haai macht de gemeenten in haar financieelen nood te dwingen. Voor spr is dit een zwaar ding, doch de personeele belasting -ou zoo omhoog gaan, dat de vraag naar voren komt wat het beste is in het be lang van de arbeidersklasse. Wordt het voorstel verworpen dan moet de perso neele belasting met 50 omhoog en wordt de arbeidersklasse nog erger ge troffen dan met de loonsverlaging van de werkloozen. Zijn fractie zal zich dan ook niet tegen het voorstel verzetten, doch doet dit met een protest aan de regeering. De heer Venneker bracht een woord van hulde aan het college. Aan het voorstel zitten voordeelen voor de gemeente en vooral verheugde spreker zich er over, dat de werkloozen in eigen gemeente te werk worden gesteld. Toch zijn er schaduwkanen aan het voor stel, omdat geen onderscheid gemaakt wordt tusschen niet- en georganiseer- den en met de grootte van het gezin. Een arbeider met 5 kinderen krijgt 19 25 steun; komt hij bij de werkverschaffing dan ontvangt hij 18. Spr. weet dat het aangenamer is voor werk e ontvangen, dan door steun, doch het is hard dat hij daardoor 1.25 achteruit gaat. Spr. vraagt het college toch iets voor deze menschen te doen. Spr. gelooft met den heer Bakker, dat de financieele voor deelen zoo groot zijn, dat het voorstel aanvaard moet worden. Ook zijn fractie za' voorstemmen. De heer G o v e r s Het voorstel houdt ook in het maken van een bad- en zwem inrichting. De raad besloot daarover nader te beslissen en dit zal toch wel ge schieden. De heer Woldendorp had liever gezien dat het college de bijlagi niet in den raad had gebracht. Men staat echter voor een fail-accompli. Spr betreurde, dat geen rekening is gehouden met de groote gezinnen en hoopte dat het col lege nog iets zal doen om de lange dagen voor de werkloozen te verlichten. De heer v. d. V a 11 oordeelde het een bittere pil. De uitkeering bij M. H. met een gezin van 2 kinderen bedraagt 15 plus 25 cent brandstoffen en huurtoe- slag 17. Wanneer men nu 48 uur werkt in de werkverschaffing ontvangt men 21.60. Het loon wordt nu bij flink doorwer ken en wanneer men Iet op liet toezicht van de Heidemaatschappij, dat wordt ingeschakeld, spreker is daarvoor hui verig) 18.35 met een huurbon. Spr. teekent het toezicht van de Heidemaat schappij, die een voor het werk niet ge- schikten arbeider n taak laat doen en dan daarna 't stukloon bepaalt Het loon zal dan ook practisch 33 cent worden, hetgeen beteekent een loonsverlaging van 15 en dit voor een loon, waarvan men niet in het leven kan blijven. Spr. hoopte dat hij zich vergist, maar de loonsverlaging beteekent 3.48 voor een gezin. Bespaard wordt daardoor od de arbeiders 17000. Wij zien geen anderen uitweg, zijn ge dwongen onder chaildeeuwsche juk door te gaan. Verzet is niet mogelijk. Het Ioondruk-ministerie zet ons het mes van loondruk op de keel. De bedoeling is door neerdrukking van het loonpeil en verhooging van de levensbehoeften, de hoeveelheid onbe taalde arbeid te vergrooten. In de uiterste noodzaak aanvaarden wij dit voorstel. Er wordt echter in de stad met vuur gespeeld. Wij moeten be zuinigen op de werkloosheid en aan den anderen kant staat de zoom van de stad gereed met een aanval op de overheids kas. Men moet begrijpen dat dit met vuur spelen is. De regeoring dwingt ons en deze dag zal een aansporing zijn om er het vol gend jaar voor te zorgen, dat deze re geering niet meer terug keert. (Applaus op de publieke tribune). De voorzitter hamerde en dreigde met ontruiming als dit nog eens ge beurde. Mr. Langeveld bracht hulde aan het college, dat niet ten tweede male de rijks- steun afwijst. Spr. herinnerde wat de V.B. voorheen gezegd heeft. Spr. kan zich voorstellen, dat de te werk te stellen werkloozen niet kunnen prestee- ren, wat een bevoegde in stukloon kan ha len. Spr. wil met den heer v. d. Vall in dit opzicht de uiterste zorg en geen geforceerde prestatie eischen. De voorzitter had wel begrepen, dat men een enkel woord van critiek op de re geering wilde spreken, toch wil hij die woor den niet zonder antwoord laten. De regeering doet in deze moeilijke omstandigheden, wat wordt geboden en heeft geen andere bedoe ling dan het welzijn van allen te bevorde ren, al kan men over de maatregelen ver schillend denken. Weth. Westerhof verklaarde, dat deze woorden niet die van het college zijn. De voorzitter oordeelde, dat hij als burgemeester het recht had, het woord te spreken, dat hij noodig oordeelde. Weth. W e s t e r h o f wilde toch voorko men, dat men dacht, dat dit de meening was van het college. De voordracht verdedigen behoefde hij niet. Van den heer v. d. Vall nam hij aan, dat niemand in den raad ver laging van het loon wilde. Men wordt ech ter door de regeering gedwongen. Spr. wijst het woord van lof aan het college af. Het is een harde noot voor het college. Tot nog toe kon Alkmaar zonder hulp van het rijk de zaak financieren. Verschillende belastingen moesten reeds verhoogd worden en de personeele belasting zou voor de ar beiders met 10 verhoogd moeten worden of met 50 pCt. Door aanvaarding van het voor stel is dit niet noodig. Van de vrijkomende bedragen wil het college nog 30000 reser veeren voor een tekort in M.H. en blijft er 135.000 om de verhooging van de perso neele belasting te voorkomen. De huurtoeslag loopt van 2 tot 3 cent per uur. Om langs andere wegen hulp te bren gen, zooals de heer Venneker wilde is reeds in M. H. besproken en zal in het college be sproken worden. Spr. stelt zich voor, dat regen geen verlies voor de werkloozen zal brengen. Hij acht het nog wel mogelijk de werkloozen op andere wijze tegemoet te komen en gaf dit nader aan, de overtuiging uitsprekende, dat hiervoor in-het college een meerderheid gevonden zal worden. Voorts betoogde hij dat de Heidemaat schappij een controleerende taak krijgt. Tij dens het werk zijn de tijdelijke voorwerkers de baas en slechts na afloop van het werk zullen de menschen van de Heidemaatschap pij pas toegang krijgen. Wij hebben zoo lang mogelijk geweigerd onder het juk van de regeering door t< gaan. Als spr. een begrooting zonder de huif van de regeering had kunnen aanbieden, zou hij hebben voorgesteld wederom te weigeren. De regeering weet, dat geen gemeente meer zonder hulp van het rijk kan. Werkloosheids, voorziening is feitelijk rijkswerk, doch de regeering schuift dit op de gemeente. Wij hebben gepoogd zooveel te krijgen als mogelijk was. De regeering wilde niet meer dan 38 cent en oordeelde dit reeds meer dan voor 2 jaar en had daarmede gelijk Ten slotte is ons de huurtoeslag toegestaanu, zoodat het loon wordt 40 a 41 cent. Voorts wordt gesproken van een gemid deld loon van 38 cent en is het dus mogelik het iets hooger te maken, al zal het g'mtd- deld 38 cent moeten zijn. Ieder werklooze kan maar een beurt van 6 weken krijgen, om dat zij maar over 5000 werkuren beschikken. Voorts wees spr. er op dat M. H. heel wat meer uitkeert dan voor een paar jaar. Voor 2 jaar had degene die thans schrijft in een in gezonden stuk in de Alkm. Courant over het uitbeenen 8, nu 19. Het is dus belangrijk verbeterd. Het college aanvaart het voorstel omdat ooic de uitkeeringen van de werkloozen er bij betrokken zijn. Spr. behandelde hierop de kindertoeslag, waarin de heer v. Slingerland aanleiding vond, onder gelach op te merken, dat de heer Westerhof hier niet sprak namens het col lege. Weth. Westerhof wees erop, dat er 1000 werkloozen zijn. Slechts voor 100 ar beiders heeft het college voor één jaar werk kunnen vinden. Ook wordt nu voor de arbei ders 10 verhooging van personeele belas ting afgewezen. (Ontvangen pet draadlooze teletoon|. STAATSLEEN1NGEN. 5 0/0 Nederl. 1932 4H Nedetl. 1917 4 1931 B ANK-INSTELLINGEN. Handel Mpij Cert. v. 1000 Koloniale Bank Ned. Ind Haneldsbank O. Keichsbank INDUSTR. ONO BINNENL. Alg Kunstzijde Unie. v. Berkels Patent Calvé Delft Cert Kücbenm. Acc. Nederl. Ford Philips GloeiL Gem Bezit Unilever INDUSTR. OND. BU1TENL. Am Smelting Anaconda Ass Gas Electr. Betbleb Steel Cities Service General Aviation Steel comm. Studebaker U. S Leatber t Zweedsch* Lucifer* t CULTUUR MAATSCH. H. V. A. Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden .at» Dito actions MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. i Boeton Rediang Lebong t PETROLEUM. Dordtscbe Petr. s Kon Petr. Perlak s s Continental Oil i i i Shell Union RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber t Hessa Rubber Serbadjad: interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lijn Gen». Eig. Kon. Ned. Stoomboot Niev. Goudriaan Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oostkust Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atcbison Topeka a Southern Railw. Cert Union Pacific Wabasb 'Exdividend. PRO! fExclaim. Koers van heden te: Vorige koers pl.m. 1.30 pl.m 1.45 pi.m 2.00 pl.m. 2.15 1025/16 101V» 100 70 61 62 97% 70 o2 - - 42'/, 201/r 63% 5%6 112 123% 112% 42% 65 125 6»/, 11 è-% 43-% 12/-8 111%-i 43% 12ij 8$ HV» 3% 127%-i 14% 2% 1'% 3% 3%6 35Vs 6 4% 8'/j 15 18%.} 2% 17'/s 4 36-U, 6 4»/l6 18,-7/M lo% 7%6 185/36 187/36 187/16 i 87/36-i -Vis 176 c/s 120 80 4/% 30 00 l75t/s-6 118 79 47 I7C%-7 f"™"" 17fi 129 12 128 75 123 13-:% 761/, f%6 5 Via 135'/.-6 80 67/g 67/16 136|-7$ 80%-l t8/iö cl/l6i l3t»/,-7 fc8/io 137-% 6%6-i 59'/, 24% 23'/, 23 2Vis 59»/, 24 23 20 27/ie 59}-60 27/16 59»/, 2VI6 4 3% 17'/, 151/, 62 17% 63 142 16'/g 114% 130»/, 141 16% 115 130»/, lH7/,-i 43»/, O1/!# 637/ia 27%6 44% 9% 65 2% - 275/16 1 pCt. Heden 1 pCu WISSELKOERSEN AMSTERDAM. NIET OFFICIEEL Londen Berlijn Parijs Brussel (Beige) a i Bazel a i W tenen p. Scb. 100 i Kopenhagen Stockholm i Oslo a e New-York al'*-* Italit Vorige koers 8.26 59.04 9.76% 34.56 47.96 43)20 43.20 42 10 2.48»/w 12.72 Koers op heden 2 uur 8.15 59.04 9.76»/, 34.56»/, 47.94 4260 42.60 41.60 2.48 12.7?

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9