Rechtszaken LBimenCatid Brieven uit de Hoofdstad De secretaris, de heer Melker, stelde voor ;en schrijven aan den gemeenteraad te rich ten betreffende het gebruik der rijwielpaden. In een vorige raadsvergadering werd in uit zicht gesteld een verordening, aie den wielrij ders zou verbieden den grooten weg te be rijden. Nu zijn de rijwielpaden niet bepaald zeer geslaagd, ze zijn te smal en leveren bij slippen gevaar van in aanraking te komen met heiningdraden, huizen of ramen, of ken nis te maken met beekjes. Besloten werd te vragen deze verordening niet af te kondigen of althans zeer soepel toe te passen. Vervolgens werd verslag uitgebracht over het afgeloopen seizoen, dat natuurlijk alles behalve schitterend was. Door de vereeniging waren geveild: 55049 Kg. aardbeien, 46098 Kg. erwten, boonen, enz. Ontvangen was 10639,32. De vergoedingen aan het bestuur werden bepaald op 200 voor keurder en veiler ƒ80, penningmeester 40 secretaris en 10 voor voorzitter en commissaris elk. Tot nieuw lid voor het nazien der rekening werd benoemd de heer P. 3wart. De heer J. Orij maakte bezwaar tegen de prijsregeling van oude en nieuwe sloffen Daarbij was een eenheidsprijs gesteld, spre ker zou dit een volgend jaar liever anders zien. Hierna kreeg de geestelijke adviseur het voord. Deze zette het noodzakelijke van ör ganisatie uiteen en spoorde aan tot een krachtige propaganda. Ka een dankwoord van den voorzitter werd (K vergadering gesloten. (Van onzen eigen correspondent.) Werkloozenzorg, Tram en Zesdaagsche koorts, £r hangt een plaat in de stad, bestemd voor de jeugdige Werkloozén. „Niet twee keer lezen maar deen" luidt de tekst en hoe wel de bedoelde affiche weinig suggestief, ja zelfs verre van aantrekkelijk is, heeft het bil jet zijn uitwerking niet gemist In grooten getale maken de jonge menschen. door malai se getroffen en tot ledigheid gedoemd, van de geboden gelegenheid tot ontspanning ge bruik. Het is ongetwijfeld een prachtig werk, dit streven om de fut er in te houden bij die jonge kerels, die zoo gauw tot lanterfanten geraken, wanneer nlemdnd ja. behalve de stempelambtenaren twee keer per dag k— zich hun lot wil aantrekken In het groote gebouw der Amsterdamsche Maatschappii vcor Jongemannen aan het Leidsche Boschje heerscht den ganschen dag groóte bedrijvig heid. Hier is wel het centrum van ontspan ning en tijdverdrijf der jeugdige crisisslacht offers, die op wel tien verschillende matilefen hun helaas zoo ruim beschikbaren tijd kun nen benuften. Er is gelegenheid om boksen en zwemmen te leeren, om zich te oefenen in talen, stenografie cf muziek, alsmede om van allerlei vraagstukken de noodige kennis op te doen. Naar een der leiders mij vertelt, bestaat er vcor zwemmen en boksen de meeste animo. Geen wonder, dat deze jonge, flinke kerels zich willen ontspannen en tege lijkertijd een mogelijkheid tot onderscheiding zoeken. En die is bij boksen en turnen beter aanwezig dan bij de lessen over Nederland- sche litteratuur of zelfs bij den cursus voor Eerste Hulp bij Ongelukken. De A.M.V.J. heeft het systeem gebezigd om alle bij haar ingeschreven werkloozen crisislid der vereeniging te maken, waardoor ongetwijfeld direct al een soort vaste band wordt verkregen, een band, welke natuurlijk noodig is om dit werk met succes te verrich ten. Naar richting of overtuiging wordt niet ekeken en een ieder is welkom, indien niet Ouder dan 24 of 25 jaar. De ouderen bekla gen zich vaak. En terecht. Wie ziet wat er hier wordt gedaan voor de jongeren kan in zien dat de anderen zich achtergesteld gevoe len. Bij mijn bezoek aan de A.M.V.JL zit ik plotseling temidden van een vroolijke groep Amsterdammers, zoo van het slag, dat alle Opera's uit het hoofd kan fluiten en bij elk Woord, ad rem als zij zijn, een berijmd ant woord er uit flapt. Er is aebating-middag. Het schijnt een nieuw experiment te zijn, want velen komen kijken en luisteren naar het verloop. Een jonge jolige onderwijzer, die al zijn tijd voor dit werk vrij heeft mo gen maken en zich blijkbaar met veel ambi tie hieraan geeft, staat voor de „klas". De man verstaat de kunst met dit slag jongens om te gaan. Geen hinderlijke discipline of geforceerde tucht, maar leuke omgang met dit Woelige stel Amsterdammers, die zich hier blijkbaar volkomen thuis gevoelen. Im mers hun petten houden zij op en dat is het teeken van op hun gemak zijn en het naar den zin hebben. De inleider is een der hun nen. Het gaat over politiek, rechtsche en link- sche partijen en nu is 't 2de deel van zijn re feraat, het communisme en socialisme, van daag aan de beurt. Ik ben uiterst benieuwd, hoe in deze omgeving de politiek het zal doen. Is dit niet bittere ironie en pijnlijk in hóoge mate. vraag ik mij af? Maar de los heid en de opgewekte, soms wel wat al te vroolijke stemming, waarin hier de meest in gewikkelde theorieën worden verhandeld en de wijze, waarop hier vlotweg met verschil lende stellingen wordt afgedaan, is eigenlijk bewonderenswaardig. Het is, alsof de men schen het zelf niet voelen, dat zij hier vraag stukken aansnijden, waarvan zij, ieder voor zich, zooals zij daar zitten, de dupe zijn ge worden. Zij imiteeren met kinderlijke blijheid -*e hoerastemming uit de stakersvergaderin gen of andere arbeidersmanifestaties, wan neer het een of andere kernachtige gezegde een vaak ingewikkelden volzin besluit. De tragiek ervan is niet ver weg. Alleen z ij voe len het niet, de jongens, dank zij deze werk lozenzorg, die oneindig veel meer nog be- teekent dan het trekken van steun alleen maar. Ik bewonder den leider, die zich tel kens op het critieke moment, wanneer kleine b'nnenlandsche onlusten onder de debaters dreigen, midden in de discussie waagt en dan tactvol uitlegt, hóe de inleider en hoe de man, die het er natuurlijk niet mee eens is, het dan wel heeft bedoeld. De interrupties v»n de voorste rij dt belhamels van het stel klaarblijkelijk, zijn kostelijk en ik mag wel t*«mnen, van de pittige opmerkingen en zot- Je hvallen dier „artisten" nog meer te heb* p"n genoten dan van het ongetwijfeld be langwekkende sociaal-economische betoog met debat. Maar soms. wanneer meer beza- dlgden in felle bewoordingen even een schril beeld geven van den toestand en iets aan de oppervlakte brengen temidden van deze Jeug dige speelschheid van harden klassenstrijd en moeizaam bestaan, dan even weer als van zelf keert men terug naar de werkelijkheid en voelt gij u in het kleine volle zsaltje met twee beenen In het midden der ellende en van alle funeste gevolgen dezer zorgwekkende pe riode. En dan juist ook gevoelt men de waar de van dit mooie werk eerst goed. Dan zoudt gij willen uitschreeuwen naar allen, die hier van niets weten: „Wet u eigenlijk wel, wat hier gebeurt?" Een Crisis-middag om niet licht te vergeten! Het lang-verwachte tramrapport van dr. Lulofs, den electriciteits-difecteur, tijdelijk belast met het beheer van het kwijnende trambedrijf in de hoofdstad, is eindelijk ver schenen. Er wachten ons vele nieuwigheden, tenminste zoo de Raad deze plannen allen goedkeurt. Wij zouden een sectietarief krij gen, niet meer de heele lijn voor één en her zelfde geld dus, maar al naar gelang den af te leggen afstand een te betalen ritprijs. Er waren altijd vele bezwaren in onze betrekke lijk nog kleine stad, doch die schijnen thans éen voor één uit den weg te zijn geruimd. Ook het huidige tramnet met lijnenloop zal duch tig worden herzien. Wij spreken van stamlij nen met aansluitingen, van opgevoerde rij snelheid en van een algeheele reorganisatie ten aanzien der bevorderingen en den leeftijd van pensionneering. Immers dr. Lulofs kan het systeem niet bewonderen, naar uit zijn rapport blijkt, waarbij volgens een schema van anciënniteit de opengevallen plaatsen van chefs en andere superieuren door opge schoven lager personeel worden ingenomen. Hij spreekt van de noodzakelijkheid van fris- sche- en ook van jonge krachten en men voelt uit dit rapport den zin voor moderne bedrijfsefficiency en het breken met allerlei wellicht verouderde methoden. Het behoeft geen betoog, dat de werknemers niet zeer te spreken zijn over het zoo juist verschenen rapport en het laat zich aanzien, dat bij de as. Raadsbeschouwingen hierover nog wel harde noten zullen worden gekraakt. Toch is Lulofs de man, van wien veel te verwachten is en aan wiens eigenlijken dienst de zaken puik in orde zijn. Ook de loonen zelf van het huidige trampersoneel zullen volgens den rapporteur niet kunnen worden gehandhaafd en op het peil van andere groote gemeenten in ens land gebracht dienen te worden, waar door een bedrag van niet minder dan een half millicen jaarlijks direct al bespaard zou kunnen werden. Maar wie met loonsver laging aankomst is nu juist geen geliefd reorganisator in deze tijden, zoodat de nieu we plannen nog wel met veel tegenstand ie kampen zullen krijgen! Maar wij trammen weer als bij elke begrooting en voorloopig zijn wij nog niet aan het eindpunt De zesdaagsche koorts heeft ons te pakken. De sceptici, die aanvankelijk weinig goeds voorspellen van een zesdaagschen wielerwed strijd in Nederland, schijnen ongelijk te krij gen. Tenminste te oordeelen naar aen voor verkoop, die ons weer eens laat zien, hoe wei nig pijl men kan trekken op die onbereken bare macht: het publiek. Wij kunnen nog niet oordetien over de wedstrijden zelf, maar zeker is alvast, dat er belangstelling voldoen de zal zijn. Alsof het heete broodjes zijn worden de waarlijk niet billijke passe-par- touts weggehaald aan de R.A.I.-kassa en bij de voorverkoop-adressen en de honderden guldens reeds neergeteld. De baan staat voor het grootste gedeelte en men moet bewonde ring hebben voor den Goudschen uitvoerder De Wilde, die in minder dan geen tijd dit groote bouwwerk van hout in de R.A.I.-hal Het verrijzen. Men wordt onwillekeurig ge fascineerd door dit bedrijvige gedoe, door de kleurige biljetten en de luidruchtige aankon digingen van den aanstaanden zesdagen- strijd. Er zweeft een sfeer van ongekende romantiek, vart nieuwe sensatie en emotie rondom deze voor ons land nieuwe onder neming. Dat zal het geheim van het voor- loopige succes dan ook wel zijn. De organisatoren schijnen aan den goeden kant te zitten. Zij bekommeren zich niet om gezicht op de baan, niet om deze of een an dere bocht; er is één punt, waarop zijn even wel al hun aandacht hebben gevestigd; de kassa, waar het geld nu binnenstroomt, de eenige juiste maatstaf Voor „den stand" van de Zesdaagsche! VAN SIEGEN. VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Openbare zitting van Maandag 31 Oct.) ALCOHOLVERDWAZING. Berouw komt rui de zonde. Tot gangmaker van óeze politiezitting was aangewezen de 25-jarige timmerman Wilh. Hub. Schr., die zich op 13 Aug. te Urk in kennelijken staat, een ziekte die anders op Urk zoo goed als nooit voorkomt, met extra veel geweid had verzet tegen den plm. 190 c.M. langen rijksveldwachter en den gem. veldwachter W. Kok door te rukken, trekken, krabben en bijten. Het was een zwaar karweitje om dezen wild geworden houtbewerker te bedwingen en be hoorlijk op te bergen. De revolver moest er zelfs nog bij te pas komen om de revolution- nair gezinde vrienden van Schr., die hem wil den ontzetten, in bedwang te houden. De politierechter noemde het optreden van den verdachte, die thans at uit de hand en zijn spijt betuigde, 'n schandaal en hoogs, treurig in dezen kommervollen tijd. Verdachte had nog een mallen brief geschreven, die zijn onaangename positie eer slechter dan beter maakte. Het werd wenschelijk geacht den heer Wiggers te telefonecren ten einde een reclasseeringsonderzoek op het eiland der gelukzaligen te doen instellen, net betiett een lofwaardige poging om den timmerman van den drank af te helpen. Op 15 Dec. hervatting. EEN VREEMDSOORTIGE VERZAMELAAR. De 18-jarige stoffeerdersknecht Franciscus Th. E. te Alkmaar, had in Oct. 1931 gestolen ten nadeele van den heer L. Langedijk een kris of Indisch dolkmes, in Juni '32 een rend- jong, 'n ander soort Indische dolk, eigendom van den heer Rahder, schoolopziener te Alk maar, voorts een revolver, toebehoorende aan den heer A. Kolk en ten slotte nog 1 gulden uit de cassa van den heer J W. FJ Ober. De indoneslsche dolken waren ontvreemd ter ge legenheid van verhuizingen en de revolver uit de cabine van den vrachtauto in gebruik bij den expediteur A. Kok. De kleptoma-nische verzamelaar, destijds in dienst van den heer had dan ook nog verzameld een gulden door hem uit de cassa geplunderd, doch hij werd toen op heeter- aaad betrapt door den heer Ober Junior, die al lang de meening koesterde,dat het jong- mensch op 't gebied van eerlijkheid niet „18 karaats" was. Besloten werd tot een nader onderzoek naar de omstandigheden van den verdachte en de voortzetting bepaald op 5 December e.k. EEN ZIJPER BURGER MET LOSSE HANDEN. De 44-jarige bollenkweeker Corn. Wilh. G wonende te Burgerbrug gemeente Zijpe, had op 4 Augustus zijn dorpsgenoot Gerrit Mo lenaar afgedroogd op een manier, die niet door den beugel kon. De oorzaak van dit ruwe optreden van den vechtlustigen bollen kweeker ten opzichte van een veel ouderen en gevechtsminderwaardigen tegenpartij betrof een geldkwestie over bollenleverantie. De arme heer Molenaar was echter zoodanig toegetakeld, dat de politierechter den ver dachte adviseerde zich liefst zót spoedig mo gelijk aan te sluiten bij de vredesactie. Eisch 25 boete of 25 dagen hechtenis. Uitspraak 1 maand voorw. met 2 proefjaren Ga heen en zondig niet meer, zei de politie rechter zalvend ten afscheid. EEN AMOK MAKENDE OUDE AGRARIËR. De 63-jarige landbouwer Jan B. te Aarts woud, gem. Hoogwoud, garneerde de zon- daarsbank op grond van het nogal zwaar lijvige feit, dat hij op 7 Juli had gedreigd den 34-jarigen koopman Córnelis Boon aan een broodmes te spietsen. Voof zoover dit moorddadige voornemen niet tot effect was gekomen, werd hem subsidiair tenlaste ge legd, bedreiging met doodslag of zware mis handeling. De verdachte is een buurman van Boon en had naar diens meening diens hond je mishandeld. Het eene woord haalde het andere uit, maar toen buurman met het broodmes kwam opzetten en op Boon begon los te steken, sprong Boon vlug als een kan geroe op zij en nam toen wijselijk de beenen. Het verweer van den gevaarlijken ouden heer, dat Boon hem met een knuppel te lijf wilde gaan, werd niet voldoende bevestigd. De officier schakelde zelfverdediging vol komen uit en requirèerde voor het ernstige feit 2 maanden gevangenisstraf. De aldus begiftigde repliceerde dat het hem niet mee viel. Ik had eer docht, dat Boon beskuldigde was, mompelde hij naïf. Aangezien verdachte niet scheen te wil len weten hoe hoog hij in de inkomsten belasting was aangeslagen, maakte de poli tierechter de kous direct af, door hem te ver- oordeelen tót 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 proefjaren en bovendien nog tot 35 boete of 35 dagen hechtenis. EEN ONRUSTIG INGEZETENE UIT EGMOND AAN DEN HOEF. De ook bij den kantonrechter gansch niet onbekende heer Theodorus K. te Egmond a/d Hoef, vee-expediteur en handelaar aldaar, had zich heden te verantwoorden wegens twee strafbare feiten. In de eerste plaats had hij op 11 Aug. zijn voormaligen vriend A. de Waard, op wien hij den laatsten tijd bijzon der gebeten is, zooals reeds uit de kanton gerechtsverslagen bleek, mishandeld, door hem een stomp onder de kin toe te bren gen. Voorts had hij zich op 17 Aug. met ge weld verzet tegen de veldwachters Mineé en Kramer, die hem uit een danslokaal moesten verwijderen. De heer de Waard hield zich onledig met koeien te melken en ontving op zijn land visite van den heer K. met het hierboven om schreven gevolgd. Het relletje op 17 Aug. had plaats in de danstent omstreeks half twee in den frisschen morgen. Het verzet was hevig en hardnekkig. De heer K. ontkende dronken te zijn geweest. De veldwachters hadden al 3 dagen achter hem aan geloopen. Minnee noemde verdachte een abnormaal persoon voor de samenleving Gevorderd werd wegens wederspannigheid 1 maand gevangenisstraf en wat betrof de mishandeling 25 boete of 25 dagen hechte nis. Uitspraak 6 weken gevangenisstraf. VOORZOROEN VOOR DEN INMAAK. De bloemenhandelaar Pieter K. te Limmen vond op buurman Venniks erf een tweetal niet al te frissche inmaakpotten en vermeen de dat deze hem wel te pas konden komen voor den inmaak van tuinboontjes of andij vie. Hij eigende zich die potten toe echter ver zuimende zijn buurtjes toestemming te vra gen Hij stond aisnu terecht wegens diefstal en ontkende eenig strafbaar opzet. Eisch 1 week gevangenisstraf. Uitspraak 1 maand voorwaardelijk met 2 proefjaren. HET HELDERSCHE OEMEENTEOAS AFGETAPT. De 26-jarige loswerkman Rudolph P. te Den Helder, kwam in conflict met de justitie, omdat hij gratis had geprofiteerd van het geemeentegas, nadat zijn meter ter zake wan betaling was weggenomen. Rudolph wist zich op bovenomschreven manier te redden. Hij koppelde een clandistiene leiding aan de hoofdbuis en klaar was Kees. Eisch 15 boete of 15 dagen hechtenis. Vonnis 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk met 2 proef jaren. DE BAKFIETS IN HUURKOOP. Een Spanbroeker winkeliertje, Nicolaas Z had zich in huurkoop aangeschaft voor 75 een bakfiets maar nadat hij slechts 2 X 6 had afbetaald, liep de zaak al fout en ver kocht hij de bakfiets voor 37.50 aan den heer P. N. Kuiper te Schermerhorn. De leve rancier, C. Breefjes te Hoorn, kon zich met deze handelsvrijheid niet vereenigen en dien de een klacht in met gevolg dat Spanbroe ker thans terecht stond wegens verduistering. Eisch 25 boete of 25 dagen hechtenis. Von nis 1 maand gev. voorwaardelijk met 2 proef jaren. EEN VULPENHOUDER INGEPIKT. De niet verschenen Dirk van W. te Den Helder, nam op 6 Augustus in het café van i den heer Thijsen een vulpenhouder mee. De ze vulpenhouder behoorde feitelijk aan een glazenwasscber van wien de heer Thijsen hem had geleend. Eisch 20 boete of 20 da gen. Uitspraak conform. EEN TRAGISCHE REDEN TOT NIET VERSCHIJNING VAN EEN GETUIGE De verdachte Fokke T., knecht van den heer D. Bank, veehouder te Zuid- en Noord- schermer had zich schuldig gemaakt aan diefstal van een rijwielplaatje, eigendom van den heer W. Zee, buurman van D. Bank, al daar. Deze zaak werd thans door den politie rechter behandeld en het bleek dat getuige Zee inmiddels was overleden. Tegen den niet- verschenen verdachte werd gevorderd 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak conform eisch. Het betrof hier geen bijzonder brave jongen. EEN DUITSCH KAMERKATJE TOT SLUITING DER PLECHTIGHEID. De 21-jarige dienstbode Fr. Hillegond. B., geboren in Duitschland en thans in voor arrest, stond terecht ter zake eenige haar ten- laste gelegde verduisteringen: het bedrag ver tegenwoordigend van 8.93 en 4.38, zulks ten nadeele van den geneesheer dr. van Nop pen te Limmen en welke geiden het meisje waren ter hand gesteld, ten einde daarmede eenige leveranciers te voldoen. Mevrouw van Oppen, als getuige gehoord, verklaarde niet zoo bijzonder over het meisje tevreden te zijn. De groentehandelaar had de 8.93 tot dus ver nog niet ontvangen. De officier deelde mede dat hij het meisje niet over de grens had willen doen zetten en zij geen goede re putatie genoot, vandaar haar voorloopige hechtenis. Gevorderd werd 2 maanden gev. Mr. Belonje, verdediger van verdachte, wees op de geringheid der bedragen en had het meer wenschelijk geacht dat het meisje direct over de grens was gezet. Waar volgens den minister deze rechtbank niet veel heeft te döen, verbaasde pleiter den langen preven tieven hechtenistermijn. Eindelijk verzocht pleiter het opleggen eener gevangenisstraf gelijk aan het voorarrest. De officier verdedigde daarop uitvoerig de nood- zakelijkheid zijner maatregelen. Uitspraak 2 maanden met 1 maand aftrek. Uitspraak 2 maanden met 1 maand aftrek ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 1 November. UITSPRAAK IN VORIGE ZAKEN. Antje V,, huisvrouw H. H. te Alkmaar, dief stal, 1 dag gevangenisstraf en ter beschikking der regeering gesteld. Corn. Petr. F. F. te Helder, thans in voor arrest, misdr. art. 248 Bis strafrecht, geen uit spraak. Jan de V. en Arie de B. te Alkmaar, vernie ling en mishandeling, le 3 maanden gev. en 2e 25 boete of 25 dagen. Herin. Th. S. te Alkmaar, hooger beroep veroordeeling overtreding motor- en rijwiel- wet, vrijsprekend vonnis kantonrechter be vestigd. Verdeaiger was mr. C. A. de Groot. HET VERSCHE KADETJE. Nog geen prinüpieele belisslng. De Hooge Raad deed gisteren bij vervroe ging uitspraak in de zaak van den directeur van hotel Suisse te Amsterdam, die in de hotelkeuken 's ochtends vroeg brood had doen bakken en dit vóór 10 uur had afge leverd aan de gasten. In hooger beroep was de directeur door de Amsterdamsche rechtbank ontslagen van rechtsvervolging, tegen welk vonnis de offi cier van justitie in cassatie ging. Op grond van onvoldoende motiveering heeft de Hooge Raad dit onnis vernietigd en de zaak verwe zen aar het gerechtshof te Amsterdam. Hier mede is dus nog geen principieele beslissing in deze zaak verkregen. INBRAAK TE NIJMEGEN. In den nacht van 21 op 22 April 1.1, heb ben twee Duitschers een ouden heer aan den Groesbeekschen Weg te Nijmegen in diens woning aangevallen, toen zij betrapt werden op inbraak. Hierop namen zij de vlucht. De heer kon hen echter na hun arrestatie her kennen. De rechtbank te Arnhem veroordeelde ieder de verdachten tot drie jaar en negen maan den gevangenistraf met aftrek van voor arrest. In hooger beroep legde het Arnhem- sche Hof hun 4 Vu jaar op eveneens met af trek der preventieve heentenis. Beide ver- dacten teeltenden cassatie aan. De adcocaat-generaal bij den Hooger) Raad, mr. Wijnveldt, concludeerde nu tot ver werping dezer beroepen. Arrest 7 November. DE NUTSSPAARBANK. Geen bankierskantoor. De Hoage Raad heeft bij vervroeging uit braak gedaan in de zaak tegen den voor zitter der Haagsche Nutsspaarbank, die in eerste instantie door den Haagsehen Kanton rechter tot 1 boete is veroordeeld wegens overtreding der handelsregisterwet, doordat hij nl. weigerde de spaarbank als bankiers kantoor te doen inschrijven in het handels register. In hooger beroep gaf de Haagsche recht bank een vrijsprekend vonnis in overweging, dat de spaarbank geen bankierskantoor is. De officier van Justitie ging hiervan in cas satie. Dit beroep heeft de Hooge Raad thans niét ontvankelijk verklaard. DE NOOD ONDER DE BINNEN SCHIPPERS. Een landelijk comité voor directe steunverleening. Tengevolge van de crisis is de nood onder een groot aantal Rijn- en binnen schippers zeer hoog gestegen. In verschillende plaatsen werd door de plaatselijke organisaties van het On derwijsfonds voor d« Scheepvaart in sa menwerking met andere organisaties reeds steun aan schippersgezinnen ver leend. Bij dit werk bleek dat een lande- JjJJtc organisatie noodzakelijk is. Om hiertoe te komen heeft de directeur van het Onderwijsfonds Maandagmiddag te Amsterdam geïnstalleerd een comité voor directe steunverleening aan schip persgezinnen. In de onmiddellijk na de installatie gehouden vergadering van het comité kwam tot uiting, dat er behalve aan vol doende geldmiddelen vooral gebrek ls aan sajet, flanel, katoen en schoenen. Het secretariaat van het comité is ge vestigd bij het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart Binenkant 22, Amsterdam- Centrum. DE BENZIXE-ONTPLOFFING TE HANSVVEERT. Het tweede slachtoffer overleden. Naar men zich zal herinneren heeft Vrijdag j.1. in de loods achter het huis van den heer P. SchOuwenaar een ben zineontploffing plaats gehad, waardoor in de loods waarvan de deur gesloten was, brand ontstond. De zestienjarige dochter van den heer 8. kwam in de vlammen om. De heer 3. is Zondag in het ziekenhuis te Goes aan de verwon dingen overleden. TEGEN MOTORWEDSTRIJDEN OP ZONDAG. Actie, in Friesland gaande. De Provinciale Bond van „Patrimonium" in Friesland en het comité Friesland van den Chr. Nat. Werkmansbond hebben tot den minister van waterstaat het verzoek gerkcht om voortaan geen toestemming meer te ver- leenen voor het houden van motorwedstrijiiden op Zondag. Tevens heeft blijkens een door den minister aan Oed. taten gedane mededeeling een der devisie-commandanten der maréchaussee nog het bezwaar geuit, dat de manschappen van de maréchaussee en gemeentelijke politie korpsen vele Zon- en feestdagen moeten klaar staan en dienst doen, zoodra eenige vereeni ging wegwedstrijden op den publieken weg wenscht te houden, hetgeen bij een groot aan. tal wedstrijden wel zeer bedenkelijk wordt, en de politie van haar eigenlijke en meer be langrijke taak afhoudt, terwijl de manschap pen voor een deel hun Zondagsrust opoffe ren. Naar aanleiding daarvan heeft de commis saris der koningin in Friesland zich thans o.m. tot de burgemeesters in zijn gewest ge- wend met de vraag of zij het voormelde be zwaar deelen. INBREKERSBENDE AANGEHOUDEN TE 'S-HERTOGENBOSCFL De laatste zes weken is 's-Hertogenbosch onveilig gemaakt door een dievenbende, die in alle hoeken van de stad opereerde. Hoewel het veelal bleef bij een poging tot inbraak, hebben de dieven bij eenige geslaagde onder nemingen vrij belangrijke bedragen aan geld ontvreemd. Toen de politie een extra surveil lancedienst instelde, verminderde het aantal inbraken wel, doch ondanks goede aanwij zingen kon nog geen aanhouding volgen. Vrijdag echter was het onderzoek zoover ge vorderd, dat een berucht individu, wonende op de Hofstad, kon worden gearresteerd. Zaterdag volgde de arrestatie van nog drié andere bewoners van de Hofstad en Zondag middag kon tenslotte de vijfde, de heler van het gestolen geld, worden aangehouden. Blijkens het onderzoek stonden nog diverse inbraken op het programma. Brownings, welke de inbrekers tijdens hun werk hadden gehad, hadden zij eenige weken geleden weg geworpen uit vrees voor de politie. De inbra ken hadden bij elkaar 900 gulden opge leverd, maar er iets niets van overgebleven NEDERLANDSCHE HULP AAN FRANKRIJK. Het raadhuis en een school te Alle* jeuille la Garde door Nederland aangeboden. Reuter meldt uit Moutauban: Zondagnamiddag zijn te Altefeuille la Garde het nieuwe raadhuis en de nieuwe bakkerijschool ingewijd, die Nederland aan de door de overstroomingen van 1930 ge troffen gemeente heeft geschonken. De gebou wen zijn vervaardigd met Nederlandschen roöden baksteen; zij zijn een uiting van het streven der bouwers om den Nederlandschen bouwstijl aan te passen aan den localen stijL Bij de plechtige inwijding was o.m. tegen woordig gezant Loudon. Er weiden verschillende redevoeringen ge houden, waarna o.a aan den architect ir. H. Hoekstra het ridderkruis van het legioen van eer werd aangeboden. Onze gezant, jhr. Loudon, droeg de gebou wen aan de gemeente over en sprak daarbij in het bijzonder den burgemeester en 't on derwijzend personeel derschool toe. Burgemeester Carla sprak een treffend woord van cfank voor het Nedertandsche ge schenk. waarna een muziekkorps het Neder- landsche volkslied speelde. DE DREIGENDE NAVORDERING. Duurdere thee. De Nederlandsche vereeniging voor den theehandel heeft aan den raad van ministers Zaterdag een telegram verzonden, waarin adressant zegt dat door uitstel van de behan deling van 't wetsvoorstel tot verhooging van invoerrechten de verwarrende toestand voor den Nederlandschen theehandel nog grooter geworden is, Ten eerste: Iedere basis voor kostprijsberekening ontbreekt, daar eventuee ls verhooging van theerechten 25 cent per ki lo zou bedragen. Ten tweede: De bedragen welke nog steeds door expediteurs aan hunne cliënten berekend worden voor nog niet be staande rechten, beloopen reeds enorme som men en beteekenen een kapitaalsonttrekking aan den handel, welke bijzonder zwaar drukt in deze tijden. Adressant verzoekt den ministerraad met den meesten nadruk in ieder geval het voor stel tot navordering reeds nu in te trekken en daardoor een einde te maken aan de groote onzekerheid welke jn den Nederlandschen theehandel heerscht

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7