fllkmaarsche Courant. tyiMicaties !BUtnmtand Jieck SxAaol Rechtszaken Honden) fier en dertigste Jaargang. DINSDAG t NOVEMBER. STEMMEN BIJ VOLMACHT. Londensch aanteekenboek TOONEEL TE LONDEN. Te waar om goed te zijn. „Words and Music". HOOG WATER. i— No. 258 1932 ggg= a— HINDERWET. Heden is op de gemeente-secretarie ter in zage gelegd een verzoek met bijlagen van de N.V. W. F. STOEL Zns. BOUWMATE- RIAALBEDRIJF te ALKMAAR, om ver gunning tot het UITBREIDEN VAN EEN KALKBRANDERIJ, door bijplaatsing van 5 electro-motoren, t.w. drie van Y, P.K., één van 2 P. K. en één van 3 P.K., voor het in werking stellen van diverse werktuigen in het perceel ZEGLIS nr. 118. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden ingediend ten Stadhuize dezer ge meente, mondeling op DINSDAG 15 NO VEMBER a.s., voormiddags te ELF UUR, en schriftelijk vóór of op dien tijd. Geduren de drie dagen vóór gemelden dag kunnen de verzoeker en hij, die bezwaren heeft inge bracht op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 1 November 1932. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOEL MA, Secretaris. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat de kie zer, met inachtneming van het in de Kieswet bepaalde, bevoegd is BIJ VOLMACHT te stemmen, indien zijn beroep of werk zaamheden medebrengen, dat hij her haaldelijk of althans gedurende een gedeelte van het jaar werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente, mits zijn af wezigheid, indien hij gedurende het tijd vak of de tijdvakken, waarin hij aldus werkzaam is, een of meermalen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede is bevoegd bij volmacht te stemmen de vrouw, welke gehuwd met een kiezer, die voldoet aan bovenstaande voo: waar den, met haar man, in verband met diens beroep of werkzaamheden, afwezig pleegt te zijn. De aanwij zing van den gemachtigde geschiedt eerst nadat de belanghebbende een daar toe strekkend verzoekschrift aan het ge meentebestuur heeft ingediend; de in diening moet geschieden voor 1 Januari a.s. Formulieren voor deze verzoekschrif ten zijn van heden af kosteloos verkrijg baar ter gemeente-secretarie le afd Voor het opmaken der volmacht moe ten de kiezers zich in persoon vervoegen *.er secretarie. Alkmaar, 1 November 1932. De Burgemeester voornoemd, WENDELAAR (Van onzen eigen correspondent). «Te waar om goed te zijn", de titel in het Nederlandsch van het jongste tooneelstuk van Shaw, is een juiste kenschetsing gebleken. Dat is de meening van Bernard Shaw zelf. Zijn nieuweling heeft het niet veel langer dan zes weken op het Londensch tooneel kunnen uit houden. Dat komt, volgens den schrijver, ota- dat het te waar is, te waar in het bijzonder voor de schouwburgbezoekers, die de hoogste prijzen betalen voor hun plaatsen, voor de stalles-gasten. Shaw heeft gezegd, dat hij het zich best kan voorstellen, dat deze menschen geen 12 shilling willen betalen om zich van de planken af onaangename waarheden te hooren toevoegen. De menschen voor wie hij schrijft, zijn intelligent maar arm en daarom vindt hij dat een stalles-plaats nooit meer dan 5 shilling moet kosten. Maar hij weet even goed als ieder ander, dat geen schouwburg in Londen kan bestaan met zulke lage prijzen. En den meesten troost zal Shaw moeten vinden in zijn tweede opmerking, dat n.1. het publiek eerst twintig jaar nadat een stuk van hem is uitgekomen, op het verstandelijk peil komt, dat het in staat stelt zijn werk te waardeeren. In derdaad vinden veel van zijn oude stukken een benijdenswaardig succes. Maar dat kon toch ook worden gezegd van „The Apnlecart", zijn op een na laatste stuk. De reden van het falen van ,,Too Good To Be True" (want een Shaw-stuk dat na zes weken geen belangstel ling meer krijgt, heeft gefaald) zal wel zijn, dat het te weinig dramatische kracht heeft, dat er nog veel meer in gepraat en nog veel minder in gehandeld wordt dan in het algemeen al met Shaw-stukken het geval is. Noel Coward heeft al even min als Shaw de gewoonte om een blad voor den mond te ne- mep. De geniale jonge man, die nu langzamer hand tien jaar lang de eerste viool heeft ge speeld op het Engelsch tooneel, ontziet zijn pu bliek niet beter dan de patriarchale drama turg van onzen tijd het doet. Maar Noel Co ward behoeft geen verontschuldigingen te zoe ken voor de ontvangst van zijn werk, eenvou dig omdat die ontvangst altijd fabelachtig is. Terwijl zijn „Cavalcade" nog triomfen vierde in den ouden schouwburg van Drury Lane, werden in een ander theater, de Adelphi in The Strand, de menschen weggestuurd, omdat er geen zetel meer te krijgen was. Noel Co ward is van alle markten thuis. Hij begon met gewone tooneelstukken, die zeer mooie belof ten inhielden. Die beloften zijn niet geheel in vervulling gegaan. De jonge Coward heeft in den loop der jaren zijn artistiek geweten wat geweld aangedaan. Hij is meer en meer gaan geven wat een publiek, dat eerder geamuseerd dan tot denken gestemd wil worden, verlangde. Maar in al het amusement, dat hij verschafte, was er toch altijd een ondertoon van ernst en een moraal voor de onstandvastige en lichtzin- nige samenleving van na den oorlog en voor de leiders in de wereld, die klaarblijkelijk leiden en verlakken zinverwant achten. Coward heeft den laatsten tijd geen tooneelstukken meer geschreven, maar zijn veelzijdig talent ge bruikt om spectakelstukken, operettes en re vues te scheppen. Zijn nieuwste oeuvre, „Words and Music", is een revue. Het werk onderscheidt zich van andere tooneelwerken van hetzelfde type door zijn eenheid. Van een revue verwacht men veelal dat ze zonder veel onderling verband is samengesteld van onge lijksoortige stukken en brokken. „Words and Music is een organisch geheel, hetgeen zich laat verklaren; want zoowel de „words" als de „music zijn van de hand van Coward; en de regie eveneens. Elke schakel van dezen ket ting van zang en satire toont de hand van den zelfden kunsthandwerker. Hier geen als droog zand aan elkaar hangende scènes en teksten en tafereelen, waarvan de zin of de symboliek zeer ver moet worden gezocht, maar in geesti ge woorden, vlotte handeling en genoeglijke wijsjes samen gevatte commentaren op de dwaasheden en zwakheden van den tijd, die te zamen een homogene voorstelling geven. Coward leest zijn publiek even hard de les als Shaw, maar hij doet het op een wijze, wel ke meer amuseert en luchtiger is en minder van de hersenen vergt. De „Children of the Ritz die hij in geestige coupletten hekelt, zijn de jonge en minder jonge vrouwen en mannen in het Londensche West-End, die hun dagen verdoen met even luxe als leege genoegens, zonder te denken aan de toekomst of aan de moeilijke en verontrustende problemen van den tijd. Wanneer een crisis, als die, welke Engeland een jaar geleden doormaakte, hen een oogenblik in hun zelfverzekerdheid en zelfgenoegzaamheid doet wankelen, vragen zij zich af (en het is hier in de Adelphi een koor van prachtig gekleede meisjes met miss Joyce Barbour als leidster, dat het doet in een aller geestigst liedje) wat er van hen worden moet, wanneer de wereld rond hen ineenstort en de deftige winkeliers van Mayfair geen crediet meer geven: „Without a sou, what can we do? W'11 soon be begging for a crust We can't survive and keep alive Without the darling bankers' trust. Niet alleen de kinderen van de luxe worden getroffen door Coward's hekelliedjes, al schij nen zij hem het meest bezig te houden, want de melodie, die van het refrein van het liedje, waaruit ik een paar regels heb aangehaald, gaat in een variatie van rhythmen door de gansche revue heen. De vroegwijze kinderkamer, waar op een hobbelpaard gedelibereerd wordt over de theo rieën van Freud; of de Britten in Indië, die maar half bewust van de machten die in dat land zijn ontketend, blijven vertrouwen dat de zon boven het gouvernementspaleis nooit on der zal gaan; of de dagbladen van de onnoo- zele sensationeele soort, die schreeuwend om aandacht vragen voor den man, die in een tobbe van rubber over het Windermeremeer heeft gevaren en voor de oudste vrouwelijke postambtenaar, die Koningin Victoria de hand heeft gedrukt en die tot op den huidigen dag dagelijks brieven blijft bezorgen; of een stel filmgekke vrouwen van rijpen leeftijd die ver liefd zijn op denzelfden filmheld; of de dochter van een nachtclubhoudster, die in den huwe- lijksauto-de-luxe stapt met een lord al die menschen en de nieuwe toestanden, waarin zij passen of die zij hebben geschapen, zijn hier op rijm gebracht en op muziek gezet door dezen even jeugdigen als scherpen waarnemer van zijn tijd, door dezen begaafden spotter, die in „Words and njusic" zoo raak kan zijn. Coward heeft een aantrekkelijke en vlotte manier om zijn medemenschen op hun dwaas heden en tekortkomingen te wijzen. Maar het kan niet alleen zijn om de manier, dat hij de gunsteling blijft van het publiek. Shaw, die altijd heeft afgebroken, maar nochtans het menschdom voor beterschap vatbaar achtte, schijnt, in ,zijr\ laatst^ stuk zelfs niet meer aan deze verbjeteringsvatbaarheid te gelooven. Mis schien is dat een der voornaamste redenen waarom het publiek hem den rug heeft toege keerd. Coward mag een scherp satirist zijn, hij blijft nochtans zijn medemenschen liefheb ben en verzufmt nimmer, in wat hij ook schrijft, zijn publiek de les mee naar huis te geven van de onvergankelijke waarde van het mensche- lijk hart, zijn moed en zijn trouw. Er is genoeg optimisme in. „Words and Music" om van den rijkdom van puren humor, welken deze revue 'geeft, niet te spreken om vertrouwen te kunnen behouden in de toekomst der ge meenschap. Maastricht heeft last. De Maas is voor Maastricht ongeveer sta- tionnair gebleven. Ze heeft een streep door de rekening gehaald van de werken aan de Servaasbrug. Zoover het werk aan den kant of boven den waterspiegel kan geschieden, gaat het zijn gang. Maar de arbeid in de putten is gestaakt. De uiterwaarden en ook een gedeelte van het Stadspark staan onder water; Ook d.e Waal stijgt nog steeds De Waal voor Nijmegen is in de laatste 24 uur nog 36 c.M. gewassen. Op de Waalkade staat het laagste gedeel te thans blank. Tot gistermiddag konden de werkzaamheden in verband met den bouw van dé Waalbrug aan de Lentschezijde nog gaande worden gehouden, doch men vreest, dat men het werk spoedig zal moeten sta- .ken. Aan deNijmeegsche zijde ondervinden de •werkzaamheden geen moeilijkheden. In •den Ooypolder stijgt het binnenwater snel en het'gemaal kan den watervloed niet ver- werken. Rondom. Boxmeer alles water. Ten gevolge van de zware regens van Zondag is het Peelwater weer sterk gestegen, in de omgeving van Boxmeer zijn thans on afzienbare watervlakten. De toestand wordt verergerd door de kwel, daar het Maaswa ter hoog tegen de dijken staat. Door een autc aangereden en gedood. De auto reed door. In den nacht van Zondag op Maandag is langs de grens te Kerkrade tusschen Pannes- heide en Holz een man, die in Pannesheide op familiebezoek was, door een Hollandschen auto overreden en gedood. De chauffeur doofde de lichten en reed door, zonder zich om zijn slachtoffer te bekommeren. Het slachtoffer is 34 jaren oud, gehuwd en vader van drie kinderai. Hij was spoorweg arbeider te Oberhausen. Langs de Maas. De uiterwaarden en de lage terreinen bij de nieuwe havenwerken te Roermond staan blank. Door het voortdurende wassen van de Maas, nadat eenige dagen een belangrijke val was ingetreden, is de toestand weer ver ergerd, zoo wordt uit Venlo gemeld. Alle uiterwaarden, landerijen en de boer derij de Staai zijn weer overstroomd. De stand is thans zoo, dat hoog op het water liggende schepen nauwelijks onder de spoor- en voetgangersbrug over de Maas kunnen passeeren. Zondag moest een schip per zijn stuurhut zelfs afbreken en opstaan de voorwerpen verwijderen. In gewone tijden is de rivier vier meter la ger. Alle schepen zijn naar de haven ver haald. De Maasstraat wordt met overstroo ming bedreigd, de kelders staan vol water. De Maas voor Grave is sedert Zondag middag nog 5 c.M. gewassen en schijnt op het oogenblik tot staan te zijn gekomen. Ech ter in verband met den was op de bovenri- vier verwacht men hier nog hoogeren stand. Rondom Deventer. Wegen en landerijen in de gemeente Bath- men worden meer en meer onder en in het water gezet. Het centrum van de buurt schap Loo (de school, winkelzaken, enz.) is volkomen geïsoleerd. Alleen langs een wei land is het dorpje nog door plassen en mod der te bereiken. Alle toegangswegen staan hier geheel of gedeeltelijk onder water. Voor verscheidene landbouwers zal het onmoge lijk zijn de melk van hun vee naar de zuivel fabriek te krijgen, daar de melkrijders slechts met levensgevaar enkele wegen, waarin groote gaten zijn geslagen, zouden kunnen passeeren. In de buurtschap Loo, het Bathmensche veen en de landstreek tusschen Wippert-stuw en de Arkelsteinswaterleiding zijn vijftien boerderijen voor de post onbereikbaar. Bij den Wippert-stuw had men een door laat gegraven in den dijk van de nieuwe Schipbeek om hierdoor een deel van het on- dergeloopen gebied in dezen omtrek te ont lasten van het water. Dit gat werd echter weer gestopt, omdat het uitstroomende wa ter noodlottig werd voor den dijk. Over de oude Schipbeek spoelde een brug weg, die toegang geeft tot landerijen tusschen oude en nieuwe Schipbeek. Het Holterbroek, het Bathmensche veen en nagenoeg geheel Dijkerhoek staan thans diep onder water, met ruim vijftig boerde rijen. Er komt nog steeds veel water van de Bolksbeek op de Schipbeek, waardoor de toe stand nog telkens verergert. Een der werkloozenkampen bij Bathmen staat geheel onder water en moest ontruimd worden. Doordat de IJsel bij Deventer zeer hoog is, zoodat ook daar reeds de oeverlanden on der water loopen, kan de Schipbeek, die in den IJsel uitmondt, slechts traag afstroo- men, hetgeen den toestand ten Oosten van den IJsel nog weder verzwaart. De schade is reeds zeer groot door het verloren gaan van nog te velde staande gewassen, ingekuil de voederbieten en aardappelen, benevens in de boerenwoningen staand water en hooi en rogge daarbij opgeslagen. Het ligt thans in de bedoeling, om voor- loopig het werk van den bouw van een stuw tusschen Holten en Bathmen uit te stellen, zoodat daar het water vrij door de bedding kan stroomen, terwijl men voor het later ma ken van den bouwput aldaar een omleidin^s- kanaal wil doen graven. Een en ander met behulp van werkloozen. Den bouwpunt bij Holten voor de Wippert- stuw, een zeer kostbaar bouwwerk, wenscht men te behouden, omdat toelating van het water thans de stuwfundamenten totaal zou vernielen. Met drie ploegen wordt hier dag en nacht doorgewerkt aan den bouw. BRANDEN. Een lamp omgevallen. Door het omvallen van een lamp ontstond Zaterdagavond brand in een woning aan den Fortweg 75 te Apeldoorn, bewoond door den heer A. Pater. De woning werd geheel een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. In de herv. kerk te Zuid-Scharwoude werd gisteravond een algemeene hervor- mingsdienst gehouden, waarbij als spreker optrad de heer ds. Boeke, van Schoorl, mevr Smit—van de Wal van Noord-Scharwoude eenige gedichten voordroeg en ook een kerk- koortje zich hooren liet. Met groote aandacht werd de spreker in zijne improvicatie over: „Gij zijt het licht der wereld" gevolgd, en de declamatie wist met hare boeiende liederen- voordracht de luisteraars voor zich te win nen. Het zangkoortje, voor deze gelegenheid samengesteld, voldeed eveneens. Het kerkge bouw was zeer goed bezet. Ds. Boeke dankte alle medewerkers voor deze in alle opzichten goedgeslaagde samenkomst. 'Voor een tot de uiterste hoeken gevuld kerkgebouw hield ds. Bloemhoff te Heiloo een beschouwing over den hervormer Luther. Spreker schetste den monnik, den grooten hervormer van zijn tijd als een man van de daad, die niet anders kon dan hij deed. Het was voor hem een moeilijke tijd toen hij om zijn kerk te dienen, de feilbaarheid van die kérk toonde. Na lange en ernstige zielestrijd keerde hij die kerk (de r.-k. kerk) den rug toe omdat hij zich niet meer met de zienswijze er van kon vereenigen. In een duidelijk betoog plaatste spreker den grooten hervormer in het middelpunt en op de hem eigene wijze wist hij zijn gehoor te boeien. Spr. concludeerde dat de hervor ming nog in een begin-stadium is. Dat vol strekt zich niet in enkele honderden jaren, doch zal het werk van eeuwen zijn, of de her vorming in het volle daglicht zal komen ligt aan ons zelf. Spr. verduidelijkte dat in drie stellingen. Bij K. B. is aan dr. J. H. Zaaijer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als rector- magnificus der Rijksuniversiteit te Leiden ge durende het studiejaar 1932—1933 en is als zoodanig voor het overig gedeelte van dit studiejaar benoemd dr, J, Huizing*; Ds. J. H. Huygens te Heerjansdam heeft bedankt voor het beroep naar de evangelisatie te Hoorn. Bij het op Vrijdag 28 Oct te Amsterdam gehouden examen, vanwege de VereeD. van Leeraren in Stenografie en Machineschrijven, slaagde als Dictaat-Stenograaf Ned. de heer J. Kwantes te Winkel. De heer J. L. Wielenga, cand. en hulp prediker te Slootdorp (Wieringermeer) is be roepen tot predikant bij de geref. kerk te Arum. De heer G. S. Oegema, candidaat te Kampen, heeft bedankt voor het beroep als hulpprediker naar de geref. kerk te Kolhorn. LANDDAG VOOR ECON. ONDERWIJS. Zaterdag werd te Amsterdam een nationale landdag gehouden voor onderwijs op econo mischen grondslag. De vergadering, die on der leiding van mr. A. Bruch stond, werd o.a. bijgewoond door prof. dr. R. H. Woltjer, voorzitter van den Onderwijsraad en de in specteurs dr. S. Elzinga en drs. J. van Andel. In de ochtendvergadering leidde dr. H. F. Slijper, voorzitter van het Nat. Bur. voor Onderwijs op Economischen Grondslag, het rapport van de studiecommissie van de Nat. Ver. voor Handelsonderwijs en het Nat. Bureau in. Spreker vestigde in zijn betoog oa. de aandacht op de in de laatste jaren verschenen onderwijsrapporten, waarbij hij gelegenheid vond om critiek uit te oefenen op het rapport van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel, al kon hij waardeering hebben voor de onderscheiding van kern- en keuzevakken, in dat rapport naar voren ge bracht. Voorts critiseerde spr. het feit, dat een wettelijke regeling van het handelsonder wijs nog steeds ontbreekt. Aan het eind van de ochtendvergadering werd zonder discussie en met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de landdag uitspreekt, dat goed onderwijs op economischen grondslag een belangrijk mid del is ter bevordering van volkskracht en volkswelvaart, oordeelt, dat het ontbreken van een goede wettelijke regeling een belet sel is voor den bloei en de resultaten van dit onderwijs en de regeering verzoekt een spoedige wettelijke regeling, waarbij het rap port van het Nat Bureau zooveel mogelijk wordt gevolgd, te bevorderen. In de middagvergadering sprak prof. dr. M. J. H. Cobbenhagen. rector magnificus van de R.K. Handelshoogeschool te Tilburg, over: „De cultureele beteekenis van het onderwijs op economischen en socialen grondslag". Spreker wees er op, dat het woord handel, in beperkten zin opgevat tot veel misverstand ten aanzien van het handelsonderwijs heeft geleid. Het is noodig er op te wijzen, dat scholen voor handelsonderwijs zijn scholen voor onderwijs op economischen en socialen grondslag. Het economisch onderwijs, dat het maatschappelijk leven tot onderwerp heeft is nog in zijn groeiperiode. Het sociale element mag niet op den achtergrond worden ge drongen. Tot overlading behoeft dit niet te leiden, indien men het onderwijs op 6-jarige basis instelt. Vervolgens ging spr. de betee kenis van het woord cultuur na. Is het studie object, dat het handelsonderwijs gekozen heeft, geschikt voor cultureele vorming? Is het te gespecialiseerd, gelijk wel beweerd wordt? Het is, aidus spreker, noodzakelijk ge worden, dat ieder mensch zich beperkt tot een betrekkelijk klein gebied. De eenzijdigheid, die het specialistische weten meebrengt, blijkt echter velen te machtig te worden. Bovendien, geen enkele menschelijke handeling kan geïso- seerd worden veis taan. Hoe vereenigen wij de noodzaak tot specialisatie eenerzijds en den drang om buiten het speciale weten te treden anderzijds? Door voldoende ruimte in het onderwijs te laten voor een stelsel van kern en keuzevakken. Het onderwijs, dat zich speciaal bezighoudt met de maatschappelijke vakken, moet ook een inzicht geven in dat gene, wat op andere levensgebieden bestaat. Dit is noodig ter wille van de synthese. De grondslag voor verdere studie moet bij het middelbaar onderwijs worden gelegd. Het zijn. cultureel gezien, toch we! zeer arme geesten, die niet verder zien dan het terrein van hun dagelijksrhen arbeid. Van de school wordt hier een taak geëischt. Zij moet de be langstelling van de jonge menschen voor waarheid en schoonheid wek Ken. Niemand, aldus spreker, die de handelsvak ken kent, zal dezen vakken cultuurvormende kracht kunnen ontzeggen Spr. is overtuigd, dat in de kernvakken van het economisch on onderwijs voldoende objectieve elementen zijn gelegen om het denken te scholen. Ten slotte wees spreker er nog op, dat het de verantwoordelijke taak van de leeraren is om cultuurdragers te zijn. Nadat prof. Woltjer nog de vergadering had toegesproken sprak dr. Moller uit Til burg een slotwoord. Hierna brachten de deelnemers aan den landdag een bezoek aan het psycho-technisch laboratorium van prof, dr. J. Waterink. DE OPHEFFING DER RECHTBANKEN In het Novembernummer van het Maand blad voor Berechting en Reclasseering komen o.a. voor een rapport van de Vereeniging voor Strafrechtspraak over de taak van Kin derrechter en Voogdijraad, twee artikeltjes over de tegenwoordige Kinderrechtspraak in verband met de bezui niging van de hand van d. J.een rekest over bezuiniging van het Verbond Pro Juventute en een artikel over Vergadering der Vereeni ging voor Strafrechtspraak: besoreking aan hangige bezuinigende wetsvoorstellen. En de rubriek Rechtspraak. Een straf ge motiveerd met de eischen van den strijd om veilig verkeer. De opheffing van rechtbanken. Een tusschenvoorstel wordt gedaan in de brandende kwestie betreffende de opheffing van Rechtbanken. Wij lezen daarin o.a. het volgende: Het algemeen en bijna onverdeelde verzet tegen de massale opheffingsvoorstellen van rechterlijke colleges heeft ons geïmponeerd en waarschijnlijk ook Minister en Volks vertegenwoordiging. De fictie dat er eenvou dig in de provincie een aantal luiaards zou zitten en dat de opruiming daarvan niet al leen een noodjge sayeeryjg^jpafi.tj'egel zou zijn maar tevens zou beteekenen de oplossing van het vraagstuk der reorganisatie van de rechterlijke macht die fictie schijnt toch in haar eenvoud de werkelijkheid niet ten volle te dekken. Fundamenteele kwesties van recht spraak worden door de opheffingsvoorstellen geraakt. Het is dan ook op het oogenWik, meenen wij, de vrij algemeene verwachting dat de regeeringsvoorstellen niet ongewijzigd zullen worden aangenomen. De vraag: wat dan? want voor geheel ongewijzigd be houd van den tegenwoordigen toestand is ook wel niemand meer, nu eenmaal de grond op dit gebied radicaal is omgewoeld. Ons voorstel zou zijn: voor enkele (wei nige) rechtbanken zou het opheffingsvoorstel zonder bezwaar kunnen doorgaan. Voor al de overige thans met opheffing bedreigde rechtbanken houde men de beslissing aan en winne eerst nader advies in van deskundigen over de vraag hoe het best door reorganisatie kan bezuinigd worden. Bij het kiezen der deskundigen moge de rechterlijke madit zel ve, in al haar geledingen, niet vergeten wor den. Minister en Volksvertegenwoordiging zajn on getwijfeld getroffen door de bereidheid van allen, die over het onderwerp geschreven hebben, om tot noodzakelijke bezuiniging mee te werken: Mr. de Bie, Prof. Scholten, Mr. Judell, Jhr. Mr. van der Does, Prof. de Blécourt, Prof. van Oven, Prof. Cleve- ringa, enz. en evenzeer schrijver deze:; iy het vorig nummer van dit Maandblad. Zij allen geven technische overwegingen en voorstel len maar keuren de methode van de hak- bijl of guillotine af. Wij gelooven niet dat het mogelijk is tegenover dit alles de gedane sim pele voorstellen eenvoudig door te drijven met behulp van den krachtigen wind, die door de slechte algemeene omstandigheden wordt geblazen in de zeilen van elk bezuini ging najagend schip. Het zal ook ieder te denken geven dat van al de genoem.de schrij vers er niemand is, wiens persoonlijk belang bij de aanhangige voorstellen kan zijn be trokken. Als men het door verschillende personen geschrevene nagaat dan ziet men één telkens terugkeerende combinatie van gedachten, n.1. de wenschelijkheid van behoud vaai de meer locaal aangepaste rechtspraak maar met een eenvoudiger organisatie, die ivordt aan gestipt. Verschillende geopperde reorgani satievoorstellen voor het eerst gmuit en nog niet aan onderlinge vergelijking e n bespre king onderworpen wijken vooralsnog on derling in de wijze van uitwerking nogal van elkaar af. Nader overleg is dus noodig. De algemeene richting, die wij hierboven schets ten, schijnt ons echter aan de meest voorstel len gemeenschappelijk en juist te rijn. Krachtigen indruk heeft daarbij op ons ge maakt de omstandigheid dat ons eigen voor stel dat van den „gedetacheerd en rechter" in hoofdgedachte en tot in sommige details en tot de keuze van sommrie uitdrukkingen toe, overeenkomt met de Fransche wet van 22 Augustus 1929, gewijzigd bii de wet van 16 Juli 1930, waarover Jhr. Mr. van der Does zulke interessante mededeelmgen doet in het Advocatenblad van 15 Sept 1 1. Zelfs gelijke betiteling. De Fransche wet voerde in de „tribunal rattaché". het pl'atse'ijk mi- niatuur-rechtbankje van drie rechters (me r- voudige Kamer) vastgehecht aan de na"clvi|- zijnde grootere rechtbank, terwijl ons vooi- stel wil invoeren den p'aatsHij »n „gecrira cheerden rechter", uitgeprint door, maar verbonden blijvend met, de manstbüzijnde grootere rechtbank. Ons voorstel is, in ver band met de verdere strarisrhbfü'ke ontwik keling van ons land met Frankrijk ver e- leken, meer strafrechtelijk ged'rht en he s opgebouwd op de enkelvoudige fiaui .De lijkheid van het fundamenteele in de be de iceëen is echter zoo "roet dat be' ze.'fs nood zakelijk is te verk'aren dat wij van den Fr~n- schen toestand en de Fmnr-Ve wet in h'-t geheel geen kennis d-0"rrn .v^or ?1 O" o ber 1.1. Eenige gezondheid meet «.r wel lig gen in deze gedachte die ""heel z-1 rijg in Frankrijk en in Nederland on'stond. Onderzoek van deze ""dsrhten, die a'le willen behoud van locaal aane oaste recht spraak, reorganisatie. b"zein tering is ste' ig eisch voordat onze wetgever domweg in het groot den valbijl gaat hantreren 7eer en kele opheffingen ziin re-ds aanstonds moge lijk. Maar voor hef over'ge hervaten wij ons hierboven cursief gedrukt voorstel. M^gelhk brengt dat zelfs meerdere bezuiniging er zeker brengt het betere bezuiniging. BENZINFDAMPVERGIFTIGINO AANGENOMEN ALS OORZAAK VAN DOODELIJK ONGEVAL. Op 24 November 1930 had op den Mui- derstraatweg in de nabijheid van Muiden een ernstig auto-ongeluk plaats, waarbij de mon teur óilsen het leven verioor. De koopman B. I.. wonende te Bussum, reed op genoem den datum op den rijksstraatweg in de rich ting Naarden met zijn auto. Naast hem zat de monteur G. Op een gegeven oogenblik wilde I. een meeligger passeeren: hierbij kwam hij in botsing met een auto uit tegen overgestelde richting. De auto van den Bus- sumschen koopman vloog in brand De mon teur kreeg zulke ernstige brandwonden, dat hij kort na het ongeluk overleed. Ook de koopman moest eenige maanden in de Majel- la-stichting te bussum worden verpleegd. De Bussumsche koopman stond voor de rechtbank terecht, wegens veroorzaken van dood door schuld. Hij werd van het ten laste gelegde vrijgesproken. Het O. M. ging in hooger beroep. Conform den eisch van den proc.-generaal sprak het hof heden eveneens den koopman vrij en bevestigde het vonnis van de rechtbank. Het hof overwoog, dat benzinedampvergiftiging van verdachte waarschijnlijk was, te meer daar uit het ge tuigenverhoor is gebleken, dat de benzinetank van verdachtes auto meermalen lek was. Kort vóór het ongeluk had verdachte schrif telijk nog geklaagd over zijn tank. DOOD DOOR SCHULD. Voor de rechtbank te Maastricht heeft gis teren terecht gestaan H. H. V., aannemer te Limbricht, ter zake dat hij op 28 Juli, toen hij met zijn auto in een bocht op den weg naar Fleerlen een anderen auto wilde passee ren, zekeren Lacroin en Jos. Kelleter, die op een motorfiets aankwamen, heeft aangereden, waardoor beiden gedood zijn. Het O.M. eischte 3 maanden gevangenis straf en intrekking van het rijbewijs geduren de een iaar.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9