Alkmaarsche Courant. Pluimveeteelt. JleofUszaken iBifwwland Itoiidenl fier en öeiUflste jaargang. DONDERDAG 3 NOVEMBER. Nieuws uit België. Financieele publiciteit. De beteekenis van twee financieele processen. Om pers-toestanden te verbeteren. Nieuwe „persvormen". No. 260 1932 'Van onzen eigen correspondent.) Brussel, Nov. 1932. Enkele weken geleden werd er, voor een van de strafkamers der Brusselsche Keen bank, gepleit in een belangrijk proces. Be langrijk, omdat de hoofdbeschuldigde man was, die aan het hoofd heeftgestaa van de bekende „Fraternelles de anti- Vlamsche en fascistisch getinte organ^a 'e- die in 1930 den bekenden raid op Dixmuide heeft ondernomen, en anderzijds omdat he proces zeer eigenaardige gewoonten heet aan het licht gebracht, die niet ter eere strek ken van de Belgische pers. Het is niet de eerste maal trouwens, dai J het publiek een gelegenheid krijgt om te zien verbeterjng wat er achter de schermen van het financiee le tooneel gebeurt. Reeds bij het proces van de leden der Beurscommissie 1928 heeft men moeten onthullen welke verderfelijke practij- ken worden gebruikt door sommige finan ciers om het geld van de spaarders in han den te krijgen met de medewerking van som sche zijde herhaaldelijk opgekomen teren het georganiseerde bedrog van het publiek door middel van betaalde berichten in sommige bladen en een socialistisch minister van staat heeft niet geaarzeld in de socialistische „Peu rde'' een voorstel te formuleeren om aan deze publiciteit een einde te maken. Dit voorstel komt hierop neer, dat een wet zou bepalen, dat een enkele onderneming door middel van de pers of anderszins, een andere financieele publiciteit zou mogen voeren dan deze, wel ke exclusief tot doel heeft de bekendmaking van de balans, de verslagen van den raad van beheer, de processen-verbaal van de ver gaderingen van aandeelhouders en de notee ring der aandeelen. Verder zou de wet moe ten bepalen, dat geen enkel blad openlijk of in het geheim subsidies zou mogen ontvan gen van een industrieele of financieele onder neming, anders dan tegen het gewone han delstarief, maar dan met de mededeeling „publiciteit". Wie met perstoestanden eenigszins bekend is zal spoedig inzien dat een dergelijke wet tenslotte niet veel kan uithalen. Wij zeiden het reeds: de persvrijheid is een te kostbare zaak om er lichtvaardig mee om te gaan. Er is o.i. maar één middel om op persgebied waardige toestanden te scheppen en dit ligt evenveel bij het publiek als bij de leiding van de bladen en de journalisten zelf. Hieruit zal men kunnen besluiten, dat men in België toch bekommerd is met de zaak en op persgebied wordt nage streefd. In het begin van dit jaar is het eerste congres voor journalistieke weten schap gehouden, namelijk te Gent, als afdee- ling van de Vlaamsche wetenschappelijke congresen. Dit congres, waarop een Neder lander, dr. Lievegoed, een spreekbeurt ver vulde, en waaraan ook door dr. Van Blan- UCH IV IulJoW11 TV 4- I VU1UV, Vil UMl UW11 vsvsi* Viww* i mige bladen, die hun lezers misleiden, vn i^^tein werd deelgenomen, had veel succes, eerste proces bracht al de wisselagenten op jg een middel om in breeden kring van de beklaagdenbank die in 1928 deel uitmaak- jntellectueelen belangstelling op te wekken ten van de Beurscommissie. Deze commissie heeft bevoegdheid te beslissen over de intro ductie van nieuwe aandeelen op de Beurs. En door het verraad van een wisselagent, die wraak wilde nemen, was het parket er achter gekomen dat bij de introductie van nieuwe aandeelen Citroen op de Brusselsche Beurs, al de leden van de Brusselsche Beurscommis sie door 't Citroën-syndicaat begiftigd wa ren geworden met een aantal aandeelen, in optie, waarop zij gemiddeld 50.000 frank winst hebben gemaakt. Alvorens de introduc tie toe te laten, hadden zij de optie aanvaard. Zij besloten eensgezind voor ae inschrijving van de aandeelen op de beursnoteering mach tiging te verleenen. Het aandeel werd geno teerd, steeg, steegToen alle opties wa ren geliquideerd alle aandeelen geplaatst, kwam de baisse. En later de ontdekking der omkooperij, waarbij de bestuurder van den financieelen dienst der stad Brussel en de griffier van de Beurscommissie ook waren betrokken en werden veroordeeld. Maar te vens ontdekte men, dat het syndicaat van uit gifte de „pers'' had bewerkt. En in het dos sier bevindt zich een lange, zeer lange lijst van bladen, die de communiqués van het syndicaat tegen betaling als redactioneelen tekst hebben geplaatst. Deze lijst werd nooit gepubliceerd. Nu kwam het tweede proces. Ook hier ging het over de introductie van nieuwe aan deelen op de Beurs, namelijk de aandeelen Crickboom. Ook hier waren de leden van dezelfde Beurscommissie „begroet" gewor den, zooals dit in technische termen in Brus selsche Beurskringen schijnt te heeten, als men iemand van een ojoenbare dienst wil om koopen. De introductie werd met buitenge wone snelheid verleend en weer verloren de spaarders een massa geld. De rechtbank heeft veroordeeld. Maar het proces zelf was niet alleen het proces van den beschuldig den wisselagent Wagemans, en van het lid der Beurscommissie, Van der Buecken, maar van de financieele enandere pers. Toen het openbaar ministerie zijn requisitoir aan ving, kwam het uit voor deze opvatting. Het aarzelde geen oogenblik de financieele pers van medeplichtigheid te beschuldigen en wees met verontwaardiging op het dossier, waarin de lijst voorkwam van 165 Belgische organen, die de communiqués van het Crick- boom-sndicaat, steeds tegen betaling, hadden opgenomen, als redactioneele tekst. Er werd, tijdens de debatten, 'geen onderscheid ge maakt tusschen de financieele en de groote politieke- of informatiedagbladen. Het open baar ministerie nam geen oogenblik de ver dediging op van wat wij de groote pers zou den kunnen noemen. Het wist wellicht waar om. In het dossier lag de beruchte lijst met 165 namenDe beklaagden, die zich moesten verantwoorden wegens verduistering ten nadeele van het syndicaat, verklaarden dat 200.000 franks was besteed geworden aan deze publiciteit, die zij op een valsche rekening moesten verantwoorden in de boek houding, evenals de begiftiging van de Beurscommissie. Een feit is dat hoofdzakelijk kleine finan cieele chantageblaadjes van duistere wissel agenten, van dergelijke publiciteit hebben genoten. Maar ook financieele organen, en andere dagbladen, die een uitgebreide finan cieele rubriek hebben, kwamen voor op de lijst. En dit is wel teekenend voor de moraal van sommige Belgische couranten, die aldus niet aarzelen de goede trouw van een goed- geloovig publiek te verschalken. Aan deze en dergelijke practijken is het wel te wijten dat in Belgie het publiek niet dezelfde achting en dezelfde waardeering heeft voor zijn courant als in Nederland, afgezien nog van het ver schil in informatiewaarborgen en technische uitvoering. Het publiek weet nochtans te oór- deelen en juist deze bladen, die een politiek van onafhankelijkheid voeren ten opzichte van de financieele machten, zooals „Het Laatste Nieuws" en „La Demière Heure", die niet de minste publiciteit opnemen zon der dat zulks duidelijk te herkennen is, wor den door het publiek gewaardeerd en berei ken oplagen die boven de 200.000 nummers gaan per dag. „La Dernière Heure" heeft in haar maatschappelijke statuten zelfs een ar tikel opgenomen waarin elke financieele ru briek wordt verboden, evenals elk financieel bericht, dat niet door een publiciteitsnum mer wordt gevolgd. Dit is een journalistieke lichtzijde van het vraagstuk, waartegen wettelijk geen maatre gelen bestaan. De persvrijheid is overigens een teere plant waaraan, in het belang van voor het ware wezen der pers, haar groote sociale en beschavingsrol duidelijk te doen begrijpen door ieder en tevens het publiek te doen deelnemen aan haar ontwikkeling, haar onafhankelijk te versterken. En nu wij het toch over perstoestanden hebben moeten wij er ook op wijzen hoe hier te lande voor de nieuwe „persvormen", als wij het zoo mogen noemen, belangstelling is ontstaan, n.1. voor de radio als mededee- lingsmiddel en voor de film. Sedert het Na tionaal Radio-Instituut is tot stand gekomen, krijgen de Belgische luisteraars dagelijks, bij hun middageten en 's avonds bij het souper, het „gesproken dagblad" te hooren, zooals dat officieel wordt genoemd. Dit gesproken dagblad wordt verzorgd door redacteurs in staatsdienst. Het heeft, eerlijk gezegd, niet veel beteekenis, waarmee wij niets krenkends bedoelen voor de redactie van dit gesproken dagblad, maar alleen een vaststelling doen van een feit. Dit gesproken dagblad is een officieele zaak, staat onder censuur, is bijge volg niet alleen door den spreektijd beperkt, maar ook door de berichten, waarbij nog de voor een „dagblad" doodende beperking komt, dat de informatiediensten zich moeten bepalen bij de mededeelingen van een offi cieus telegraaf-agentschap en bij deze van deware dagbladen. Belangrijker is echter, als nieuwe pers- vorm, de opening van een zeer modern film theater, bij het Noord Station, in het een trum van de stad, n.1. de Cineac of „Ciné- Actualités". Dit filmtheater is, na Londen en Parijs, naar de onderneming zelf verzekerd, het derde van dien aard in Europa. Men woont er, tegen zeer lagen prijs, van 2 tot 4 frank, gedurende 50 minuten, de voorstelling bij van de nieuwste actualiteiten. De onder neming is onafhankelijk van een filmmaat schappij en huurt eenvoudig de actualiteits films. Maar zij heeft het doel zelf actualitei ten op te nemen in België en zal hiermee spoedig beginnen. De zaak heeft reusachtig veel succes. Wij meenen dat voor filmjour- nalistiek een groote toekomst is weggelegd IETS OVER PLUIMVEEHOUDERIJ IN JOEGO-SLAVIE. Vandaag had ik eigenlijk over een ernstige ziekte moeten schrijven, die thans in ons land en elders nog al optreedt, n.1, de zoogenaamde Klein'sche ziekte. Maar ik zit deze brief te schrijven in de prachtige hoofdstad van Joego slavië, in Belgrado, vóór het open raam van mijn kamer dat een prachtig uitzicht geeft over de Donau en haar zijrivier de Save, met het meest schitterende zomerweer dat wij water landers ons kunnen denken en dan zal de lezer begrijpen, dat ik thans niet over ziekten wil praten. Ik maak me dus van die Klein-sche ziekte kort af en deel daarover alleen voor- loopig het volgende mede: de kippen sterven onder verschijnselen van sufheid, soms na één dag ziek zijn in vollen leg of rui. Als de ziekte onderkent is moet men direct flink ontsmetten en door middel van de bloed-agglutinatie methode de andere kippen laten onderzoeken of er nog smetstofdraagsters bij zijn. Deze moeten direct opgeruimd worden. Bedenk dat Klein'sche ziekte en Pullorum zusje en broertje zijn, een gevaarlijk duo dus. Wie Klein'sche ziekte bestrijdt, bestrijdt dus ook Pullorum en omgekeerd. Hier in Joego-Slavië kent men niet veel ziekten, omdat de pluimveestapel zeer dun is, evenals de bevolking. Het land is enorm veel grqoter dan Nederland (oppervlakte 96.134 vim-kante Eng. mijlen. Rad.), doch de bevolking bedraagt maar twaalf millioen. Daar staat te genover dat de kippenhouderij extensief be dreven wordt, dat wil zeggen, weinig kippen op een reusachtige oppervlakte, die zelf hun kost,e ophalen en geen geld aan voer of ar beidsloon kosten. De toestanden zijn hier to taal verschillend op elk gebied. Vanaf grens tot hier in Belgrado, van 7 uur van Jesenice tot 's avonds 10 m vliegt men steeds maar door met den trein de vlakte der Save, die bij Belgrado in de Do nau uitmondt. Eén reusachtige vlakte met vrijwel niets dan mais. En ga ik van hier naar het noorden naar Budapest, weer de reusach tige Donauvlakte, veel mais en veefokkerij. Volg ik de Donau naar het oosten naar Boeka rest, weer mais, dagen lang sporen, steeds mais. Het is haast niet te gelooven wat hier aan mais geproduceerd wordt in deze Donau vlakten, die ik nu alle doortrokken heb. En steeds mais en onder op den grond een soort de menschen. De boeren wonen steeds in de dorpen bijeen en moeten dus uren ver met hun ossenwagens om hun land te bereiken. Van daar dat men lange trajecten sporen kan zon der een huis te zien. Op de grasvlakten is hat voor ons zeer typisch de groote kudden vee, varkens, koeien, schapen en ganzen te zien weiden, elke kudde apart onder toezicht van vrouwen of kinderen. Wat pluimvee betre zijn het vooral de ganzen die opvallen, overa bij de dorpshuisjes een klein troepje ganzen, die zelf hun kostje moeten opscharrelen in de buurt van het huis of in de gemeenschappelij e weiden gedreven worden. Ze leveren aan e dorpsbevolking vleesch en dons en vroolij en het straatbeeld blijkbaar op. Straten zijn er namelijk niet, het heele dorp ligt aan een breede, onbeslrate weg en daar dienen de gan zen of varkens voor sieraad. Naast de mais viel mij de groote hoeveelheid boekweit op, die ook weer voor mensch en dier voedsel le vert Dan in de meer vochtige streken de geweldige bosschen met de houtzagerijen en verdere neven-industrieën. Het Slavonisch eikenhout is ook bij ons als een goede hout soort bekend en bodem en klimaat werken blijkbaar gunstig samen deze houtsoorten te doen groeien. Het klimaat is thans schitterend, voor ons warm, doch absoluut niet hinderlijk. Ten eerste omdat ook de heeren hier al met hun kleeding op de warmte ingesteld zijn en we allen hier lustig rondloopen in hemd met losse kraag, maar ook omdat het klimaat droog Toen we verleden week kwamen woei er naar ons idee een zacht briesje over de Save, waar we deze week onze Europeesche roei- kampioenschappen hebben, doch de Serviërs vonden'dit al een hevige wind en zeiden dat dit iets was wat zelden voorkomt. En inder daad, thans straalt van den blauwen hemel al dagen lang een prachtig zonnetje en geen blad beweegt. Tegen zes uur begint het donker en frisch te worden, 's Winters is het fel koud en vriest vaak de Donau, die hier een reusachtige breede stroom is, dicht. Ook al weer geen kli maat dus dat pluimveeziekten in de hand werkt. De Joego-Slavische regeering ondersteunt op origineele wijze de pluimveehouderij door aan de kleinere stations foktoomen in modelhokken te plaatsen en de boeren, die op de stations wachten, krijgen dus gelegenheid voorlichting op gebied van pluimveeteelt te genieten. Belgrado is een stad in snelle opkomst en niemand kan ontkomen aan den indruk dat hier gewerkt wordt om een groote stad uit den grond te stampen zooals nergens ter wereld. Reusachtige huizenblokken, kantoorgebouwen, alles nieuw en overal wordt nog steeds zonder ophouden gebouwd. Zelfs op Zaterdagmiddag en op Zondag zag ik op verscheidene plaatsen nog doorwerken en in een paar jaar tijds (ik was hier in 1929 ook) is deze stad weer enorm verfraaid en uitgebreid. Belgrado beheerscht door zijn ligging op een berg feitelijk van oudsher de Donauvlakte en de oude forten in het stadspark getuigen nog i eeuwenlangen strijd tusschen Christenen en Turken, die hier te Belgrado steeds tegen elkander botsten. Belgrado is een prachtige en zindelijke stad. Wat zindelijkheid betreft kunnen onze Hollandsche groote steden het er op geen stukken bij halen. Kom eens op een Zondagavond in Rotterdam of Amsterdam, de straten bezaaid met papier en rommel, de straat een permanente vuilnisbak voor ieder die papier weg té gooien heeft. Hier geen pa piertjes te zien. Op de straten echter geen sporen daarvan, ze worden direct verwij derd In de parken wordt den geheelen nacht doorgewerkt en alles bespoten, zoodat 's morgens alles er frisch en malsch uitziet. Dan de ligging der stad tegen den berg aan, geen wonder dat de Joegoslaaf trotsch is op zijn hoofdstad en de buitenlander met verbazing deze schoone en werkzame stad beschouwt. Dr. TE HENNEPE. BEEEDIGD. Door de Arr. rechtbank alhier is heden beëedigd.als advocaat en procureur de heer J. P. Windhausen, thans nog waarnemend ambtenaar van het O. M. bij het kanton gerecht ter standplaats Roermond. De heer Windhausen zal zich te Hoorn vestigen, van rPChtsolecing in Frankrijk I Van de uitgevoerde en in bewerking ziinri. op het gebied van ree p mededeelin- opdrachten noemen wij raadhuis 7le verwijzen adressanten naar demedeoeeiun IP^ ambachtsschoo,J Gouda) W^vaX^SsYn het „Advokatenblad" van I bachtsschool Den Haag, sociëteit Amici£ ^'SotemberT? en als bijlage voegen zij 'Dij Le^n Kamer van Koophandel Rotterdam hun adr« een verslag van de vergadering De beeldhouwer Hildo Krop droeg aan Jé va! NederUindsche kantonrechters, gehou- chamotte-fabriekop een levensgroote plastiek dffl oo Zaterdag 17 September te Utrecht. van zijn hand, bestemd voor het gebouw vaJ Tenslotte vragen adressanten de Kamer de de Kamer van Koophandel te Rotterdam, jn aangeboden wetsontwerpen niet aan te M't nieuwe maten^l te gieten te branden, nemen, doch, indien zij geen termen kan vin-1 A^f,n^„^°^raber zal d,t ^"ldhoowwe^ den om den thans bestaanden toestand te handhaven, dan het zgn. uitstervingssysteem op eenigerlei wijze in de wet vast te leggen. VAN EEN VRIENDELIJKEN VERLOOFDE. Het was hem om 't geld te doen. Iemand uit Den Haag had reeds eenigen tijd omgang met een Westlandsche schoone uit Monster. Het Monstersche dametje kon het best met haar Haagschen verloofde vinden en kon dan ook maar niet begrijpen, dat som mige harer kennissen den man niet vertrouw den en haar waarschuwden. Men vermoedde n.1., dat de Hagenaar onder een valschen naam met het meisje omging en door samen weefsels van verdichtsels het meisje bewoog tot afgifte van geldbedragen. Inderdaad bleek het meisje reeds eenige malen geld te hebben verstrekt, omdat de vriendelijke verloofde haar daarom vroeg. Toen het geval der politie van Monster ter oore kwam, werd tot arrestatie van den ver loofde overgegaan, nadat een uitvoerig on derzoek was ingesteld. Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat de man inderdaad onder een valschen naam met het meisje om ging en van haar enkele bedragen aan geld had weten los te krijgen. Er is proces-ver baal opgemaakt. DOOR EEN STIER AANGEVALLEN. Gisteravond is de stierenhouder E. te 1 Vierlingbeek (N. Br.) door een stier aange vallen. Het woedende dier verwondde zijn eigenaar ernstig in den rug. Deze werd door een buurman ontzet. Zijn toestand is zorge lijk. worden onthuld. De rijksbouwmeesters hebben het materiaal reeds voorgeschreven in de bestekken voor verschillende rijksgebouwen. Verschillend bekende architecten deden evenzoo. D eerste export-opdracht is reeds in werking. Met reden mag dan ook word»n verwacht, dat dit nieuwe, moderne bouwn), teriaal een belangrijke werkverruiming j" Geldermalsen zal geven. Verschillende nieuwe toepassingen zijn nog in voorbereiding: ventilatie-steenen (ter vtr vanging van ijzeren roostertjes) zijn re^ aan de markt; brievenbussen voor woonhui, zen volgen spoedig. De directie heeft nu een soort prijsvraag uitgeschreven onder allen, die in het bedrijf werkzaam zijn. Ieder kan producten opgg, ven, die in dit nieuwe materiaal te vervaardi- gen zijn en waarvan een behoorlijke afzet, mogelijkheid wordt verwacht. Alle denkbeel. den worden onderzocht door een commissie uit het bedrijf, waarin zitting hebben de bei de directeuren, een chemicus, een verkooper en een arbeider-vormer. De inzenders van elk denkbeeld, dat tot uitvoering komt, ont. vangt als belooning een bedrag in geld en bovendien en percentage van den geheelen omzet van het artikel. de s morgens uur hier, DE BEDREIGDE KANTON GERECHTEN. Het uitstervingssysteem bepleit. De kantonrechters mrs. G. Kolff te Gelder malsen, C. W. van Ommeren te Heusden, \V van Son te Amersfoort en F. J. G. van Tricht te Enschedé hebben een adres gericht aan de Tweede Kamer inzake het voorstel der regeering tot opheffing van 48 kantonge rechten. In dit adres betreuren adressanten niet alleen het voorgestelde wetsvoorstel, maar ook, dat in de commissie-Weiter geen enkele jurist uit de practijk, hetzij magistratuur of advocatuur, heeft zitting gehad, zoodat deze commissie geheel en al verstoken is geweest van de inlichtingen welke 'n veelzijdige levens ervaring en autoriteit zouden hebben kunnen bieden. Adressanten betwijfelen voorts de juistheid van de voorgespiegelde bezuinigin gen ad 350.000 per jaar en wijzen op de schade en het groote ongerief, dat uit de op heffing van 48 kantongerechten zal voort vloeien voor vele justitieabelen. Vele kanton gerechten, zeggen zij, zijn, in het bijzonder ten plattelande, overladen met zaken, welke voortvloeien uit de crisispachtwet-1932 en bovendien zal het platteland nog meer van intellect worden beroofd, terwijl toch bekend is, dat de bewoners van het platteland drin gend behoefte hebben aan adviseurs van eeni ge ontwikkeling. Adressanten dringen voorts aan op een meest doeltreffende bezuiniging door toepassing van het „uitstervings- 7st"m. en waarneming van de openvallen- utrwL vf1} r rechter in een naburig SJ11 tha"s r<*ds in 25 kantons geschiedt, wanneer door wetswijziging wordt mogelijk gemaakt, dat ook de wwkzaam heden van twee griffies door een griffier w™- den waargenomen, kan een totale bezuiniging van meer dan 350-000 per jaar wofde! vei kregen en met het laten voortbestaan van de thans bestaande kantons, zoodat finan cieele reden geen aanleiding kunnen zijn om zonder meer 48 kantongerechten het leven te benemen. HOOGTIJDAG OP GRAMOFOON- PLATEN. De moeilijkheden zijn nog niet op gelost. Deze dagen hebben wij een bericht aan „Het Volk ontleend, volgens hetwelk d* V.A.R.A. van de soc.-dem. protest-betooging op 8 November te 's-Gravenhage een oogge tuigenverslag op gramofoonplaten zal laten opnemen, waarop ook de redevoeringen zul len worden vastgelegd. Deze gramofoonpla ten zouden den volgenden avond, dus Woens dag 9 November, in den zendtijd van de V.A.R.A. worden gedraaid en uitgezonden. De uitzending zou worden opgenomen op een installatie van de Ned. Seintoestellenfabriek Naar de „N. R. Crt." thans verneemt, zal deze opneming te Hilversum geschieden en in dit geval zal de N. S. F. een rijkstelefoon lijn moeten huren, benevens nog een ge meentetelefoonlijn van de gemeente 's-Gra venhage, die ook nog een speciale lijn naar de tribune der sprekers zal moeten aanleg gen. Men is voor deze uitzending dus weer af hankelijk van het Rijk. Voor het geval het Rijk de telefoonlijn niet beschikbaar zou wil len stellen voor deze tegen de regeering ge richte betooging, blijft er nog een andere mo gelijkheid, namelijk het opnemen ter plaatse, hetgeen allicht kostbaarder Is. Verder zal natuurlijk de Radio-Omroep- Controlecommissie de teksten van de te hou den redevoeringen (op de wasplaten) moeten goedkeuren, vóór de uitzending van dit pla ten mogelijk is. Voor het geval de Controlecommissie haar goedkeuring niet zal verleenen, kan de V.A R A. nog een achterdeurtje vinden door de platen naar Leuven (België) te sturen en ze daar door de Soc. Arb. Radio-Omroepver- eeniging te laten afdraaien. EEN NIEUW NEDERLANDSCH BOUWMATERIAAL. In April van dit jaar begon de chamotte- fabriek te Geldermalsen proeven te nemen om, naast haar gewone fabrikaten, een nieuw product op de markt te brengen, het zoogenaamde „ijzersmelt." Deze proeven zijn volledig geslaagd, zoo dat reeds in Juni de afleveringen konden be ginnen van de verschillende artikelen: vloer en wandtegels; raamdorpers, gevelafdekken, traptreden en trap-stootborden. Het product wordt gekenmerkt door de mooie paars bruine kleur en door de groote hardheid en dichtheid van het materiaal, waardoor het on doordringbaar is voor water, maar ook voor olie, zuren enz. Behalve het paars-bruine materiaal dat het den naam ijzersmelt heeft gegeven, slaagde het laboratorium van de chamottefabriek erin, een gelijke kwaliteit doch in andere kleur te vervaardigen, een genuanceerd geel-blond, zoowel in lichte als in donkere tinten. De productie wordt bij de stijging van den afzet opgevoerd en bedraagt thans reeds veertig duizend K-G per week. VERKEERSONGEVALLEN. Door een vrachtauto gedood. Dinsdag is het zevenjarig zoontje van den heer Den Otter te Dungen (N.-Br.) ondei een vrachtauto uit Boxtel geraakt en op slag gedood. Gistermiddag is de motorrijder A. Schreu- der uit Swammerdam op den Handweg te Amstelveen in volle vaart tegen een telefoon paal gereden. Na verbonden te zijn door dr. Van Deursen, is S. in bedenkelijken toestand per ziekenauto naar het Luthersche Diacones- senhuis te Amsterdam vervoerd. Wandelaars aangereden. Gisteravond zijn de dames E. G. van E. en A. G. S. te Maastricht, die van een visite huiswaarts keerden, op de Cabergerweg door een hen achterop rijdenden auto, bestuurt door den her I. uit Maastricht, aangereden en ernstig gewond. Beiden zijn naar het zie kenhuis Calcariënberge overgebracht. Hun toestand is ernstig. Een jongen doodgereden. Op den Frieschen straatweg te Kostverlo- ren (gem. Groningen) trachtte gistermiddag de 8-jarige J. H. Roelssema uit de Tweede Spoorstraat aldaar, in het voorbijgaan een suikerbiet te grijpen van een passeerenden auto. De reep mislukte, de jongen kwam te vallen en werd overreden door den eveneens met bieten geladen aanhangwagen. De knaap was onmiddellijk dood. Door een auto overreden en gedood Gistermiddag is het 5-jarig knaapje L., ut de Rustenburgerlaan te Haarlem in de Wt helminastraat aldaar door een auto gegrepen en op slag gedood. Uit het onderzoek is ge bleken, dat den bestuurder geen schuld treft Tegen een tram opgelooptn. De 18-jarige F. H., uit de Verschoorstraat te Rotterdam is gisteravond op de Wol- phaartsbocht tegen een tram opgeloopen. Met een zware schedelbreuk is hij in het zie kenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Verblindend licht Op den Haarlemmerstraatweg te Halfweg ter hoogte van de Zwetbrug, had gister avond een autobotsing plaats, waarbij één persoon ernstig werd gewond. Ter plaatse stond in de richting Halfweg defect en onverlicht aan den kant van den weg een aanhangwagen van de Internatio nale Snelvervoer te IJmuiden, waarvan de bestuurder met de tractor naar Haarlem was teruggereden om de noodige reparatie te In- ten verrichten. Uit de richting Haarlem naderde een be stelauto van de firma Bloemist uit Amster dam. Tengevolge van de verblindende ver lichting van een auto uit tegenovergestelde richting en door den regen merkte de be stuurder van laatstgenoemden auto den aan hangwagen niet op en kwam hiermede in botsing, Deze botsing was zoo hevig, dat het bestelwagentje geheel vernield, terwijl de be stuurder ernstige wonden aan het hoofd kreeg. Door de politie is proces-verbaal opge maakt. EEN KEURIG RECLAMEBOEKJE. Velen, die in de laatste jaren i® Duitschland reisden, zal het niet ont staan zijn, welk een grooten rijkdom dit land aan bouwwerken uit den vroolijkeD Rococo-tijd bezit. Er zijn zelfs vele ste den, die men als bepaalde Rococo-pl®*1' sen kan beschouwen, zooals Pots da®' Dresden en vooral ook Würzburg- nu den kunstliefhebber de gelegen alle partijen, liefst zoo weinig mogelijk moet I worden geraakt. Nochtans is van socialisti-meloenen, curblssen voor het vee en ook voor Over de gevolgen van overijlde bezuiniging ^ouw' de schipbreuk „Wat ben Je toch lastig, ,Je hebt altijd zoo op die volte In Zandvoort ge en en nou is het ook alweer niet goed." (Passing Show),

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 10