DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. fljoyeliiksch Owvzicht ffiuitetrfand Oiirnimland P7IJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. No. 260 Donderdag 3 November 1932 134e Jaargang de toestand in duitschland. ALKMAARS Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco >r het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De kwestie Pruisen-rijksregeering. „Duitschland het dichtst bij de proletarische revolutie". Wij moeten net vandaag eens weer over Duitschland hebben, waar iedereen zich ge reed maakt voor de aanstaande rijksdagver kiezingen, doch ook nog tijd vindt, om andere kwesties onder de oogen te zien. En daar is daar allereerst nog steeds de kwestiePruisen en de rijksregeering. Gistermiddag heeft de premier van Beieren, dr. Held, tegenover persvertegenwoordigers een verklaring afgelegd over het optreden van het rijk tegenover Pruisen. Held wees er in de eerste plaats op, dat het juist Beieren is geweest, dat als eerste land de noodzakelijk heid van hervorming der grondwet heeft aangeroerd. „Beieren aldus dr. Held bestrijdt iedere grondwetswijziging, iedere rijkshervorming, welke buiten het recht om met geweld moet worden doorgevoerd. Voor alles moet men er eens ernstig naar streven met behulp van wettige factoren de rijksher vorming te verwezenlijken. Mislukt zulks, dan is er nog steeds tijd genoeg, om de kwestie van een eventueelen noodtoestand te onder zoeken. Op het oogenblik is zulks niet accuut. De oplossing van het dualisme Rijk-Pruisen heeft Beieren zich nimmer tot taak gesteld, doch het heeft slechts constitutioneele garan ties geëischt opdat de overige landen niet door het Rijk in hun eigen rechten worden aangetast en eventueel als zelfstandige staten zouden kunnen worden afgezet. Eerst in Augustus 1932 heeft de Beiersche regeering nogmaals alle kwesties in een memorandum samengevat en Held zelf heeft het den Rijks kanselier in een langdurige bijeenkomst over handigd. Deze heeft nadrukkelijk verklaard dat men er zich op kan verlaten dat niets zal worden gedaan zonder dat men zich tevoren met Beieren in verbinding zal stellen Tijdens zijn bezoek aan München heeft de Rijkskanselier opnieuw nadrukkelijk gezegd dat er niets zal geschieden voordat men zich met de landen in verbinding zal hebben gesteld. Wat de noodverordening van 20 Juli be treft, heeft Beieren er geen twijfel over ge laten dat de bevoegdheden van een Rijkscom missaris al naar het doel van zijn aanstelling in de grondwet nauw omschreven zijn, en dat het niet mogelijk is dat alle bevoegdheden van een landsminister door den Rijkscom missaris worden overgenomen en dat dan door hem de landsregeering of een lands minister zou worden vervangen De Rijksregeering heeft ons voor een fait accompli gesteld, doordat zij de nieuwe Rijksministers heeft benoemd en met het be heer der Pruisische ministers heeft belast door deze Pruisische ministeries op te heffen of met Rijksministeries te vereenigen. Dit is een inmenging in de inwendige orga nisatie van een land, welke nóch in overeen stemming is te brengen met federatieve ge dachten, noch met de overwegende opvat ting van het Recht. Beieren is voor de Rijkshervorming, aldus dr. Held, doch niet met middelen van een staatsgreep of met behulp van art. 48. Thans wordt verklaard dat de Rijksregeering niet meer met Beieren zal verkeeren. Dergelijke bedreigingen zijn zeer dwaas en politiek niet ongevaarlijk. Dr. Held verklaarde bereid te zijn ook thans ieder oogenblik met Rijkskanselier von Papen rustig en zakelijk te onderhandelen. De minister-president besloot zijn verkla ringen met de verzekering dat indien bij het Rijk dezelfde goede wil voorhanden is als bij Beieren, ook thans de mogelijkheid niet is uitgesloten dat men tot overeenstemming zal kunnen komen op de door Beieren omschreven voorwaarden. o De secretaris-generaal van de Duitsche Centrumpartij, dr. Vockel, heeft gisteren een redevoering gehouden, waarin hij o m. op merkte, dat de regeering-von Papen sinds maanden groote hervormingen aankondigt, doch dat een werkelijk gezonde conservatieve en de autoriteit van den staat en het staats bestuur garandeerende hervorming door deze regeering niet meer zal kunnen worden doorgezet. Na de laatste redevoering van Rijks minister von Gayl waarin de plannen voor de eerste maal concreet zijn uiteengezet moe ten wij tot ons groot leedwezen constateeren, dat deze regeering geen concessies biedt voor de herziening van de constitutioneele rechten. Inzake de kiesrechthervorming kunnen wij in bizondere mate het gebrek aan een groote organische en constructieve concessie vast stellen. De kenner van het kiesrecht in Duitschland is sinds lang van meening da! het tot nu toe geldende kiesrecht onorganisc.1 is en hindernissen inhoudt voor de verzame ling van politieke krachten in een gezonde, gematigde en autoritaire democratie. Vervol gens besprak dr. Volker de economische maatregelen der Rijksregeering. o Het orgaan van de Komintern, de „Pravda" bevat onder den titel „De conferentie der Duitsche bolsjewisten" een hoofdartikel, waarin de richtlijnen van de Komintern voor de leiding van de Communistische Partij in Duitschland worden aangegeven. Uit dit arti kel blijken de omstandigheden, welke hebben geleid tot de verwijdering van Heinz Neu- mann uit de Duitsche Communistische Partij. De „Pravda" zegt, dat Duitschland in een periode van den verscherpsten klassenstrijd is getreden. In dezelfde mate als de fascistische regeering er naar streeft de tegenstellingen in het Duitsche kapitalisme te overwinnen, treden deze steeds scherper aan den dag. Het blad wijst op de stakingsbeweging, die onder leiding van de revolutionnaire vak- vereenigingen voortdurend toeneemt. Duitsch- land is een belangrijk knooppunt in den re- volutionnairen strijd van d e proletarische massa der wereld. Van alle kapitalistische staten staat Duitschland het dichtst bij de proletarische revolutie. Het thans geëindigde congres van de Duitsche kapitalistische partij is daarom van internationale beteekenis. De politiek van de Duitsche bourgeoisie heeft ten doel met het protestgeschreeuw te gen Versailles de arbeidersmassa van den klassenstrijd af te houden. Hierin ligt ook de eigenlijke politieke beteekenis van de natio- naal-socialistische beweging. In werkelijkhed is de Duitsche bourgeoisie echter bereid met de Fransche bourgeoisie tot overeenstemming te komen. Dat de K. P. D. de fouten in de beoordeeling van het fascisme evenals de verwisseling tusschen het fascisme en het sociaal-fascisme erkend heeft fouten, die door Hainz Neumann en zijn groep werden gemaakt, is voor de ideologische verster king van de K. P. D. van de grootste be teekenis. Na verdere critiek op de Duitsche sociaal- democratie, die, naar het blad zegt, na de fascistische omwenteling in Pruisen bij de behandeling te Leipzig haar waar gezicht ge toond heeft, zegt de „Pravda" dat de fascis tische dictatuur in Duitschland nooit van zelf zal eindigen. De verdere ontwikkeling van het fascisme in Duitschland zal van het door voeren van den klassenstrijd afhangen. Daar om heeft ThSlmann er in de conferentie op gewezen, dat het van de grootste beteekenis is dat spoedig en met kracht bij het volk het bewustzijn wordt gewekt van de juistheid der communistische gedachte en van de beteeke nis van de werkelijke rol der sociaal-democra tie voor de ontwikkeling van het fascisme. De K.P.D. begrijpt, dat Hitier slechts één der vormen is van het fascisme en dat de strijd evenzeer gevoerd moet worden tegen de sociaal-democratie, die ook thans nog haar politiek van het kleinere kwaad voortzet. WEDEROM BOTSINGEN IN HAMBURG. Gister is het in de Spaldingstrasse tus schen communisten en nat.-soc. wederom tot een boting gekomen, waarbij schoten gelost worden. Een communist werd door een schot in de bovendij gewond. 80 arrestaties verricht. Tot den middag zijn ongeveer 80 perso nen gearresteerd, allen communisten. De politie autoriteiten deelen mede, dat het in de bedoeling ligt na te gaan of zich onder dc- gearresteerden personen bevinden, die be trokken zijn geweest bij de botsing met de nationaal socialisten. WILDE VERKEERSSTAKING IN BERLIJN. Ofschoon de gister gehouden eerste stem ming over een staking bi* de Bërliner Ver- kehrsgeselschaft niet de noodige meerderheid vóór een staking heeft opge'everd, schijnt het toch tot een wilde staking te zullen komen De „Rote Fahne" schrijft in dit verband, dat, aangezien ruim 78 pCt. van diegenen die ge stemd hebben, zich hebben uitgesproken voor staken, de conferentie met algemeene stem men 't besluit genomen heeft vandaag vroeg de staking te beginnen. Er is een centrale stakingsleiding gevormd, die samengesteld a uit leden der R. V. O. van den Christelijke Bond, de N.S.B.O. en de ongeorganiseerden. Alle instanties van den dienst zijn in deze centrale stakingsleiding vertegenwoordigd. Een reeks dienstafdelingen heeft gister avond nog personeelsvergaderingen gehou den waar overal het stakingsbesl uit bev es- tigd werd. Zoo heeft een door 500 arbeiders bezochte personeelsvergadering van de tram remise en de autobusgarage met algemeene stemmen het besluit genomen, dat Donder dagmorgen geen wagen meer zou rijden. Het werk nog niet hervat. Hedenmorgen is in geen der bedrijven van de Berliner Verkehrsgesellschaft het werk hervat. Tegen de verwachting, die men na de stemmingen van vannacht, die wel een meer derheid voor de staking opleverden, doch waaraan niet door voldoende arbeiders was deelgenomen, zoodat men slechts op wilde stakingen rekende, staat het geheele bedrijf stil en rijden er geen trams, bussen of onder grond. Tot nog toe arresteerde de politie twee nationaal-socialisten en een communist, die zich aan gewelddadigheden hadden schuldig gemaakt. In het algemeen heeft de staking een rustig verloop. Door den bond van ambtenaren en kan toorpersoneel wordt medegedeeld, dat de sta king bij de B.V.G. uitsluitend het rijdende personeel betreft. ROOFOVERVAL TE KEULEN. Gister zijn te Keulen de 61-jarige onge huwde Utta Korte en een postbeambte, belast met het bezorgen van geldzendingen ver moord. Hiervan wordt verdacht een jonge man, die denzelfden dag bij de vrouw een kamer gehuurd had. Men vermoedt, dat hij aan zijn eigen adres een kleine geldsom heeft gezonden, met de bedoeling den postbeambte, wanneer hij dit geld zou brengen, te over vallen en te berooven. Bij het uitvoeren van zijn daad zou toen de kamerverhuurster zijn komen toeloopen, waarop deze eveneens slachtoffer werd. BEDRIEGER GEARRESTEERD. De crimineele politie is er in gesclaagd een gedurende vier jaren door de Duitsche poli- tie-autoriteiten gezochten bedrieger, Land mann, uit Jacobstadt (Letland) te arrestee ren. Landmann heef honderdduizenden roe belbiljetten, uit den Russischen inflatietijd afkomstig, in hoofdazak in de Rijnprovincie in omloop gebracht. In het bizonder heeft hij banken, wisselkantoren en reisbureaux on veilig gemaakt. „SPRITWEBER" TOT EEN IAAR GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD. E>e onder den naam „Spritweber" bekend geworden koopman, Herman Weber is gis ter veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en een geldboete van 8.000 R.M. wegens het op de groote schaal smokkelen van devir -en naar NederlaM es Zwitserland. DUITSCH-NATIONAAL BURGEMEESTER UIT ZI[N AMBT ONTZET. Van D-uitschnationale zijde wordt het vol gende medegedeeld. De nationaal-socialisti- sche regeeringspresident Boehncker in Euthin heeft den Duitsch-nationalen burge meester, dr. Stoffregen op staanden voet uit zijn ambt ontzet. De burgemeester werd in den loop van den middag door een afdeeling politie onder leiding van den politie-kapitein uit zijn bureau verwijderd. De burgemeester heeft de politie gewezen op het onwettige van deze daad en een telegram van protest gezonden aan den regeeringspresident von Oldenburg. „DAS ANDERE DEUTSCHLAND" TOT 1 MEI VERBODEN. De Berlijnsche politiepresident heeft op grond van de verordening inzake politieke excessen het te Berlijn verschijnende tijd schrift „Das andere Deutschland" met direc- ten ingang tot en met 30 April a.s. verboden. NAT. SOC. SCHIET IN VAKVEREENIGINGSHUIS. Gistermiddag trad een nat. soc. het so cialistische vakvereenigingshuis in de Eisen- bahnstrasse binnen, klom naar zolder en ver wijderde daar de vlag van het IJzeren Front Het dundoek stak hij in zijn zak. Intusschen waren in het trappenhuis eenige socialisten verschenen die den nat. soc. wilden tegen houden. Toen deze zich den pas zag afge sneden trok hij een revolver en schoot. Een persoon werd gewond in bovendij en hand. De dader vluchtte, doch kon na een korte achtervolging worden gegrepen en aan de politie worden overgegeven. VIJF DOODEN BIJ EEN VLIEGTUIG ONGEVAL. Bij Rohrbrunn in den Spessari verongelukte de D 724 waar schijnlijk ten gevolge van vleu gelbreuk. Op weg van Neurenberg naar Frankfurt vit Fürth is gistermiddag het vliegtuig D 724 (type Junkers F 13) bij Echterfuhl in de buurt van Rohrbrunn in den Spessart ver ongelukt. De vijf inzittenden vonden den dood. Aan boord bevonden zich Oberregierings- rat Werdner en Regierungsrat Eischenbach uit München, een vertegenwoordiger van den Münchener vliegdienst, en verder de vlieger Anton Schulz en de mecano-marconist Karl Frank. Nadere bijzonderheden. Omtrent het ernstige ongeluk in den Spes sart meldde Wolff aan 't Hbld. nog de vol gende bijzonderheden. De plaats, waar het vliegtuig neergestort is, bleek heel moeilijk bereikbaar. Na een voorloopig onderzoek is gebleken, dat het ongeval te wijten zou zijn aan vleu gelbreuk. Men vond tenminste een helft van den vleugel op eenige honderden meters af stand van de plek, waar het vliegtuig zelf zich in den grond heeft geboord. De machine is in het dichte geboomte neergestort: de toppen van een paar boomen werden er glad afgescheurd. En zóó wel was de slag blijkbaar, dat de romp van het vlieg tuig zich diep in den grond boorde. Een der slachtoffers ligt er nog onder; drie werden in de buurt van het vliegtuig gevonden: het lijk van den vijfde, die naar men van oogge tuigen vernam, uit het vliegtuig zou zijn ge sprongen is nog niet gevonden. In tegenstelling met andere geruchten meldt de Lufthansa aan het Wolffbureau te Berlijn, dat alle vijf de lijken geborgen zijn: de drie passagiers werden in de kajuit, de piloot en de marconist in de stuurcabine ge vonden. Toen het ongeval plaats greep, was het zicht zoo slecht, dat ook de ooggetuigen over de wijze waarop het ongeval gebeurde, slechts vermoedens kunnen uitspreken. Het rapport der deskundigen wordt eerst heden vroeg verwacht. Een ooggetuige aan 't woord. Een ooggetuige van het vliegtuigongeluk deelt mede, dat het ongeval niet, zooals eerst werd gemeld om 12 uur 50 heeft plaats ge had, doch om kwart over een. Er hing een dichte mist, zoodat men slechts enkele meters zicht had. Het vliegtuig vloog bizonder laag en vlak boven de bosschen tusschen Ech- terthal en Weibersbrunn. Te oordeelen naar het onregelmatig functionneeren van den motor, moet zich tijdens de vlucht een motor defect hebben voorgedaan. Plotseling weiger de de motor en het vliegtuig kwam met don derend geraas op de boomen terecht. De eene vleugel is afgebroken en staat in den grond. Het vliegtuig zelf is ongeveer 100 M. verder neergekomen. Het is geheel vernield. De breuk in den vleugel zou ontstaan zijn bij het neerkomen op de boomen. Volgens een andere lezing zou het ongeluk veroorzaakt zijn door het afbreken van den vleugel. Reeds op aanzienlijke hoogte zou de vleugel los zijn geraakt. Bij den val is het toestel in brand geraakt. Het vuur was even wel van geringen omvang, aangezien de machine in den grond sloeg, waarbij het vuur werd verstikt. De tot nu toe geborgen vier lijken zijn deerlijk verminkt. De tot nu toe nog niet gevonden vijfde inzittende zou reeds tijdens den val uit het toestel zijn gespron gen. Een gerechtelijk onderzoek is aangevan gen. HERDENKING VAN GUSTAAF ADOLF Ter herinnering aan den 300sten sterfdag van Gustaaf Adolf is gister te Berlijn een herdenkingsplechtigheid gehouden door de Gustaaf Adolf-vereeniging en den Evangeli- schen Bond. Het woord werd o.a. gevoerd door den rijksminister van binnenlandsche zaken Freiherr von Gayl en den „Hof- und Domprediker" dr. Doehring, die de mensche lijke en militaire grootheid van den Zweed- schen koning uitvoerig schilderde. Het is zijn groote verdienste geweest, dat hij het Duit sche protestantisme zijn zelfstandigheid te ruggegeven heeft. ROOFOVERVAL TE HAMBURG. Gistermiddag eischte een man, die de klee ding van een ambtenaar der posterijen droeg toegang tot de woning van het echtpaar te Hamburg, teneinde de telefoonleiding te con troleeren. Toen de man binnen was, werd voor de tweede maal gebeld. Twee mannen vroegen, of de „postbode" er al was. Toen de vrouw hierop argwaan kreeg en den beiden mannen toegang weigerde, wierpen dezen haar tegen den grond! Een der mannen be dreigde de vrouw met een revolver en riep: De tijd is slecht, hier met de geïnde huur'. De beide anderen doorzochten het huis en stalen huurgelden ten bedragen van onge veer 500 M. Hierop namen zij de vlucht. Een hunner, die eenige schoten afgevuurd had, kon worden gearresteerd, de beide an deren ontkwamen. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND AFGENOMEN. De maandelijksche opgave van het aantal werkloozen in Engeland zal een verminde ring aangeven van 100 000. Dit is te bevre digender daar dit gedeelte van het jaar het werkloozencijfer doorgaans toeneemt. VON GRONAU TE ATHENE. De Dornier-Wal-vliegboot is onder leiding van Wolfgang von Gronau gistermorgen tegen twaalf uur gedaald in de haven van Athene. Gronau heeft het voornemen de volgende etappe te Rome te beëindigen. Na Rome zal het oversteken van de Alpen de grootste hindernis opleveren. HULP VOOR DE GESTRANDE „TOWARISJTSJ-STALIN". De Russische vrachtstoomer „Towarisjtsj Stalin", die Dinsdag bij den ingang van den Eisfjord aan de Westzijde van Spitsbergen met 126 Russische mijnwerkers, benevens hun vrouwen aan boord en met een zeer kostbare lading gestrand is, heeft hedenmiddag hulp gekregen van 5 Engelsche vischtrawlers en zes Duitsche, benevens van het Russische s.s. „Krestjanin." Deze schepen hebben de passa giers en een deel der lading aan boord geno men. De „Towarisjtsj Stalin" heeft drie groo te lekken. De bemanning stelt pogingen in het werk ze te stoppen. EENSGEZINDHEID IN DE PARTIJ VERLANGD. Motie tegen zes soc.-dem. Groning- sche Statenleden, die vóór loonsver laging hadden gestemd. Op den beschrijvingsbrief voor de vergade ring van de gewestelijke federatie Groningen der s.d.a.p., die op 19 en 20 Nov. te Gronin gen zal worden gehouden, komt een voorstel voor van de afdeeling Groningen van den volgenden inhoud: „De jaarvergadering, gehoord de bespre kingen over de houding der Statenfractie bij de jongste loondebatten in de Statenverga dering van 19 Juli 1932, kennis genomen hebbende van het feit, dat zes partijgenooten statenleden hebben gestemd vóór de loons verlaging van ambtenaren en werklieden in dienst der provincie, stelt vast, dat de hou ding van deze partijgenooten in lijnrechten strijd is met de geheele politiek van de partij ten aanzien van de loonsverlagingscam- papgne van de bezittende klasse; dat door een dergelijke houding het prestige der partij in hooge mate is geschaad en eischt van deze partijgenooten, dat zij hun mandaat ter be schikking stellen van de partij en aftreden als leden der Provinciale Staten". De leden, tegen wie deze motie gaat, zijn mevr. W. PloegmaBentum, D. Bartels, L. H. Mansholt, F. Spiekman, M. Buitenkamp en K. Freye. De afdeeling Haren heeft daarnaast een motie ingediend, waarin leedwezen wordt uitgesproken over het gebeurde, maar tevens het vertrouwen dat de fractie in den vervolge aangaande belangrijke zaken eensgezind zal optreden. De afdeeling is van meening, dat een deel der Statenfractie verkeerd heeft ge handeld, maar dat daarom verdienstelijken Statenleden en toegewijden partijgenooten niet het vertrouwen mag worden opgezegd. NAT. JONGEREN-VERBOND. Geen revolutionnaire tendenr. Het hoofdbestuur van het Nationaal Jon- geren Verbond deelt mede, dat besloten is het lidmaatschap van deze organisatie on vereen igbaar te verklaren met dat van den Alg. Néd. Fascistenbond. In de motiveering tot dit besluit zegt het hoofdbestuur, dat het heeft moeten vaststellen, dat de Fascisten- bond nog immer blijk geeft zoo noodig langs revolutionnairen weg zijn gesteld doel te zullen trachten te bereiken. Zoonoodig zal eenzelfde standpunt ingeno men worden ten opzichte van andere bewe gingen met eventueel revolutionnaire ten- denz, wanrteer de practijk dit noodig maakt JUBILEUM WILLEM SMIT 00. Bij de herdenking van het vijftigjarig be staan van de N.V. Electrotechnische In dustrie voorheen Willem Smit Co. te Slik kerveer waren o.a. tegenwoordig ir. Van Ries- sen namens het departement van koloniën, de heer W. F. Pot namens het departement van marine, de heer Rosskopf, directeur van de Transformatorenfabriek te Nijmegen, en de heer Wouda namens de Vereeniging van Fabrikanten op Electrotechnisch Gebied. Aan de directie werden twee geschilderde portretten van de beide oprichter der NV., de heeren W. M. Smit en A. Pot Azn., na mens het personeel aangeboden. De direc teur, de heer C. Pot. heeft voor dit fraaie ge schenk dank betuigd, en medegedeeld, dat de directie besloten heeft aan Slikkerveer een flink verenigingsgebouw aan te bieden. Het personeel, thans bestaande uit pl.m. 300 per. sonen, is op ruime wijze onthaald; aan ieder van hen werd een luchtfoto van Slikkerveer aangeboden. De heer A Pot is in Februari j.1. over leden. DE WAALBRUG TE NIJMEGEN. Moet 1 Maart 1935 opgeleverd wor den. Op 29 November a.s. zal te 's-Gravenhage worden aanbesteed het maken van den onder bouw, de vier pijlers en het bouwen van de landhoofden, van de brug over de Waal bij Nijmegen E)e kosten van dit werk, dat op 1 Maart 1935 moet worden opgeleverd, worden geraamd op 1.355.000. EEN 102-JARIGE. Dinsdag is de heer L. Ouwenbroek in de Raephorststraat te Rotterdam 102 jaar ge worden. De oudste burger van de Maasstad heeft een felicitatiebrief van den burge meester gekregen en den geheelen dag is er bezoek geweest in de woning van zijn fami lie in de Benthuizerstraat, om den nog kras sen grijsaard geluk te wenscheo.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1