ASPIRIN Natte veeten.... Pomeinsche brieven. dan In Delft is aangehouden en naar Den Haag overgebracht een dienstbode, die bij baar werkgeefster in de residentie geld, klee ding en een gouden broche had gestolen. echter met de meeste nauwkeurigheid ver vulde. Dat de vereeniging dan ook kon blij ven bestaan, lag zeker ook aan de zuinigheid die betracht werd. Cadeautjes geven was uit den booze, reisjes maken was onmogelijk, enz. En gelukkig, dat B. en W. steeds bereid waren, om toestemming te geven voor he* houden van verlotingen. Uit de opbrengst daarvan kon steeds een kleine reserve ge vormd worden, die echter altijd moest wor den aangesproken. Gelukkig, dat de directie van 't Gulden Vlies steeds zeer soepel was. „Grooter mede werking hadden wij, aldus de heer Vóórhaar, niet durven denken en den heer Mooij zijn wij grooten dank verschuldigd. Zondag gaat de A. O. O. V. jubileeren. Dan zullen de heeren Vóórhaar en Gerrit sen met trotsch op de afgeloopen vijf jaren terug kunnen zien. En met haar de dames Molenaar-v. Vliet en M. Bijl, de heer A. Govers en enkele anderen. Zondag zal den tjokvolle zaal de A.O.O.V. toejuichen. Zondag zal namens een huldi gingscomité, dat dezen zomer werd opge richt, hartelijke woorden worden gesproken. Zondag.... Wel ja! Zondag gaan wij de moderne operette: „De koningin van Mont-Martre" zien- Tot Zondag dus! Jkovwckud Vtieuws ten tot stichting van de afd. Wieringermeer, die in dezelfde rechten zal treden als de Hoofdvereeniging terwijl den leden dezelfde verplichtingen zullen worden opgelegd. De VARA-frontactie heeft alhier opge bracht 164. Zeer zeker een prachtig re- sultaat. De afdeeling heeft thans 171 leden. DE STRIJD OVER DE BEMALINO VAN DEN HEERHUGOWAARD. De behandeling in een vergade ring van Ged. Staten te Haarlem. De strijd over de bemaling van den Heer- hugowaard, waarvan wij in ons blad van Zaterdag een overzicht gaven, is gisterraid- dag in de vergadering van Ged. Staten te Haarlem voortgezet. Er was veel belangstelling uit den polder. De voorzitter, de commissaris der koningin, waf een samenvatting van de zaak uit de stukken en las vervolgens voor een résumé uit het raoport van den hoofdingenieur-direc teur van Óen Pro. Waterstaat. In dit rapport bespreekt de hoofdingenieur de tegenwoor dige bemaling en de uitgebrachte adviezen en verklaarde zich te scharen aan de zijde van prof. Thierens. De heer Poland, die van reclamanten het eerst het woord kreeg, las een zeer lijvig stuk voor, dat een overzicht bleek te zijn van het behandelde in de verschillende polder- vergaderingen. De voorzitter wees er spr. op. dat de tijd van Ged. Staten kostbaar is, en dat de notu len der vergaderingen bij de stukken van Ged. Staten aanwezig zijn. De heer Poland achtte die voorlichting on voldoende en las zijn overzicht tot het einde Uit. Veivoigens kwam de heer Kostelijk aan het woord. Spr. achtte zijn taak niet moeiliik, omdat be wezen is, dat electrische bemaling te verkie zen is boven elke andere. Het is moeilijk te verklaren, dat men in dezen tijd nog moet pleiten voor toepassing daarvan in den Heerhugowaard. Een voorname factor noemt spr. de kosten. In het rapport van prof. Thierens komt het financieele voordeel van electrische bemaling duidelijk uit en de hoofdingenieur-directeur becijfert in zijn rapport, dat bij 1600 maal- uren met electriciteit de kosten f 9588 zijn, met dieselmotoren 10.745; bij 18C0 maal- uren 10.288 met electriciteit, 11.005 met dieselmotoren; en bij 2000 maaluren 10.9988 met electriciteit en 11.305 met dieselmotoren. Electrische bemaling is dus ongeveer 800 voordeeliger. Een noodelooze belasting met f 800 is niet onoverkomelijk», maar ze is ongewenscht, omdat ook het polderbestuur zuinig moet zijn. Blijkens de rekening over 1931 is er een post van 9902 achterstallige belastingen op een totalen aanslag van 70.887; dat is 14 Spr. betoogde, dat blijkens het feit, dat de stemmen staakten over het voorstel om het besluit van 7 Juni in te trekken de be stuurders van den polder zich geen juist oor deel over de nieuwe bemaling hebben kunnen vormen. Hij dringt tenslotte aan op bevorde ring van electrische bemaling. De dijkgraaf, de heer W. van Slooten, ging den loop van zaken nog eens na en be streed de verschillende tegen hem in de pol dervergaderingen en de stukken geuite be schuldigingen. Wat de levering van motoren betreft, gaat het bij spr. om de zaak. niet om den naam van een leverancier. Hij heeft steeds electrische bemaling verdedigd. Prof. Thierens gaf nog enkele toelichtin gen op zijn rapport, in het bijzonder betref fende de capaciteit van de motoren in de aan biedingen van Werkspoor en van Thomassen. Den heeren van het pqlderbestuur is maar niet duidelijk te maken, zei spr., dat de zwaardere motoren van Werkspoor grooter capaciteit hebben bij gelijk verbruik. Elke deskundige begrijpt dat. De heer Wonder, hoofdingeland, gaf een uitvoerige uiteenzetting van de behandeling dezer zaak. De voorzitter interrumpeerde, dat de hoofdzaken Ged. §taten bekend zijn. De heer Wonder kwam dan tot zijn con clusie en zei, dat het dagelijksch bestuur van den polder niet recht door zee is gegaan. De meeningen van hoofdingelanden hebben niet steeds alle aandacht gehad. De hoofdingenieur-directeur, jhr. Rei- gersma, maakte nog enkele opmerkingen over verschillende motoren en verklaarde zich ge heel bij prof. Thierens aan te sluiten. Hierna werd nosr gerepliceerd. Ged. Staten zullen hun beslissing nader bekend maken. SCHAGEN De heer P. Raat, directeur van de Gem. Eierveiling, heeft tegen 1 Januari 1933 ont slag aangevraagd. Reductie Landprijzen. De diaconie en kerkvoogdij der Ned. herv gemeente en het bestuur van het weeshuis hebben besloten de landprijzen voor hei ioopenöe jaar te verla gen en te brengen op ongeveer f 80 per H.A. naar gelang van kwaliteit. Ziekenhuisverpleging De vereeniging voor Ziekenhuisverpleging alhier heeft beslo We spraken in onzen vorigen brief ovel den indruk, dien Camille Mauclair, de schrij ver van „La Majesté de Rome", van de Eeuwige stad ontving, waar de verminkte zuilen op het Forum hem herinnerden aan de overoude bewoners van Rome, die van hier uit hun wet voorschreven aan heel de omrin gende werelden; het scheen hem dat zij, opge staan uit den doode, hem toeriepen; ,Nog zijn wij levend! Wij leven nu en altijd", een strijdkreet die weerkaatst werd door het Rome van Mussolini! Wanneer het oude Imperium nu weer in al zijn majesteit voor hem opreeds en hij zich sterk bewust werd, dat de steenen hier als opzogen heel het gevoels- en denkleven van lang verdwenen geslachten, dan onderging Mauclair in die uren de magische suggestie, die een anorganische wereld, schijnbaar dood, maar in werkelijkheid vol leven en be weging, op ons vermag uit te oefenen. Juist in Rome, waar zoo geweldig sterk alles beleefd werd wat eenmaal ontwaakt in de menschenziel tot zoo hartstochte lijke uitbarsting kwam, ondergaat een voor occulte verschijnselen gevoelige natuur niet zelden de gewaarwording gevangen te zijn in een gedachten-wereld, waarmede anderen eerst langzamerhand vertrouwd worden. Al leven wij evenwel maanden in Napels, Milaan of Venetië als in Rome, de vogels die daar met onhoorbaren vleugelslag om ons heen volgen, hebben ons verlaten; in een ander milieu leven geheele andere ge dachten en de klanken, die wel al bijna gin gen vrstaan, vernemen we niet meer, want elke provincie van Italië heeft zijn zeer eigen geschiedenis en atmosfeer. Van deze is wel geene zóó beminnelijk en zóó doortrokken van éénzelfde gevoelsleven als het zoete Umbrië, dat het „heilige Um- brië" genoemd is. Het heeft een recht op dien naam, niet alleen omdat het de geboorte grond van den „Poverello" is, maar ook om dat hier de groote ordestichter Benediktus, de offervaardige S. Clara en de hartstochte lijke Rita van Cascia geboren werden. Van geen landschap in Italië gaat zooveel bekoring uit als van het panorama, dat zich voor ons uitbreidt, wanneer we van de wal len, die Perugia omgeven, heenzien over het Umbrië waarvan we de golvende heuvelen tot aan den horizon zien wegdeinen. Een zilve ren nevel houdt op een Octoberochtend als een gazen sluier het land gevangen, totdat de zon haar wegtrekt en de olijvengaarden voor ons onthult, waartusschen zich Assisi nestelt, dat nu den indruk op ons maakt van een vlucht witte vogels, die neerstreek ronc de basiliek van S. Franciskus. Zoo schaarden zich wel voor zeven eeuwen de leerlingen van den heilige om hun meester! En deze leerlingen en trouwe volge lingen werden heden in het bijzonder in As sisi herdacht. Daarom is het stadje dezen 4den October, den sterfdag van Franciskus, feestelijk versierd; in de nauwste straatjes hangen nog keurige kleedjes uit de ramen een houten Madonna-beeld van ouden datum, dat hier bijzonder vereerd wordt, krijgt van daag een gouden kroontje; met liefde droeg ieder geloovige daarvoor zijn penningske bij en de asch van vier zeer geliefde leerlingen wordt met die van „Madonna Jacopa di Settesoli" in kostbare urnen naar Assisi ge bracht om daar naast het stoffelijk overschot van den Poverello bijgezet te worden. Deze „Modanna Jacopa'' uit het adellijke geslacht der Frangipani's behoorde tot de derde orde der Francescanen; zij was eea goede moeder voor haar kinderen en er werd van haar geschreven, dat zij' een groot hart bezat, een steken wil en een mannelijk uiter lijk; daarom noemde Franciscus, die vaak bij haar in Rome gastvrijheid genoot, haar „Broeder Jacopa". Toen nu de heilige eenige dagen voor zijn dood uitgeteerd in de Por ziuncola lag, kreeg hij een groot begeeren naar een bijzonder voedsel, dat „broeder" Jacopa voor hem placht te bereiden en hij zond een der minderbroeders met een bood schap naar Rome met verzoek hem iets van deze spijze mede te geven. Weinige uren na dat de bode vertrokken was, werd er aan de deur van de cel geklopt en daar stond tot ver bazing van de broeders modanna Jacopa met de spijs waarnaar de zieke zoo verlangd Daar een vrouw niet binnen mocht komen in de Porziuncola stonden de leerlingen ver legen, maar Franciskus had haar stem her kend en riep: „Gezegend zij de goede God die ons broeder madonna Jacopa gezonden heeft! laat haar binnenkomen, voor zulk eeu broeder geldt het verbod niet!" en weenend wierp de trouwe vriendin zich bij het leger van den stervende, wiens wenschen nauw ge uit, door het klankbord van haar ziel werden opgevangen. Ook de asch van broeder Leo en Angel o zou van nu af bij die van hun beminden meester rusten. Onvermoeid zongen deze beiden den „Zonnegang", die laatste dagen waarin Franciskus door zoo hevige lichaams smarten gefolterd werd. Uit de oogen, die niet meer de heerlijkheid van de aarde zien konden, rolden vreugdetranen en de lippen herhaalden nauw hoorbaar: „Gezegend zij mijn Heer en mijn God voor onze zuster de dood van het lichaam! Broeder Leo werd vaak door Franciskus „Schaapke van God" genoemd; voor hem schreef hij in zijn laatste levensdagen op een blad perkament: „Heilig zijt Gij,o God God van alle Goden. Schepper van alle wonderen dezer aarde!" den zang waarin hn den Al machtige zoo onvolprezen verheerlijkt. Toen hii ziin Loflied" geëindigd en met een kruis geteeiend had, vouwde hij het blad samen en schreef 33n de buitenzijde! Heer zegene en behoede U" en met groote teerheid den trouwen makker aanziend, herhaalde hij be wogen: „De Heer zegene U, broeder Leo!" Beiden weenden van aandoening en Francis kus reikte het kostbare schriftstuk den leer ling toe zeggend: „draag dit bij u tot aan uw dood". De band tusschen Franciskus en zijn meest getrouwe leerlingen was wel heel sterk; de geest van liefde, die hen verbond, was een onverbreekbare; ook hun beeld leeft in Urn-. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-band buisjes van 20 tabletten nu II. .70 en oranjezakjes van 2 tabletten fL —.10. brië voort en daarom heerschte er heden zulk een feestelijke stemming in Assisi. In plech tige processie werden de urnen naar de ba siliek gedragen. In den stoet, die zich door de versierde straten beweegt, zijn twee prin sessen uit het geslacht der Orsini's, die een kostbaar zilverlaken schonken, waarop de sarkofaag van Broeder Jacoba di Settesoli zal rusten. De groote bronzen klok, een geschenk van alle gemeenten van Italië toen Franciskus' eeuwfeest gevierd werd, begint plechtig te beieren en als nu een klein koor den „Zonne- zang" in de klare herfstlucht laat opklinken, zien we weer in den geest de broeders deze aanheffen, terwijl zij den heilige naar zijn laatste rustplaats dragen. Wij zien ze weer: Rufino de ridderlijke, Masseo de sterke, Angelo wien Franciskus zijn testament toevertrouwde en de zoo be minde Leo het „Schaapke van God", de Jo hannesfiguur uit de schare Wij zijn nog levend. Wij leven nu en al tijd, zongen de zuilen op het Forum Roma- num voor de verbeelding van den dichter het mag waar zijn dat het oude Rome altijd weer zich verjongt en weer oprijst uit den doode zoolang de Eeuwige Stad overeind staat, maar onvernietigbaar is de geest van den heiligen Franciskus en uit het koperen vaatwerk dat de asch der getrouwen om sloot, hoorden wij als een zoete, troostende zang: Nog zijn wij levend. Wij leven nu en altijd! ETHA FLES. adresseeren aan Ged. Staten. Hierbij sloeg deze wethouder met de vuist op tafel. De voorzitter: Adresseer maar. Dat is we! eens vaker gebeurd. (Doelende op de school kwestie). Bezwaren tegen de gemeenterekening. Na deze gewichtige discussie bood de voor zitter, jhr. E. L. H. Th. J. von Bönning- hausen, namens B. en W. de gemeentereke ning over 1931 aan. Tot groote verazing van den voorzitter merkte de recalcitrante wethouder op, dat hij niet met de rekening accoord kon gaan. Zijn collega zeide, dat de wethouders geen ver antwoordelijkheid wenschen voor deze ge meenterekening. De voorzitter: En in de vergadering van B. en W. is besloten om de rekening aan den raad aan te bieden? Toen deden de heeren geen mond open! In de raadsvergadering kwamen nu echter grieven los. Er zijn, zoo werd verklaard, zoo veel pennen op de secretarie aangeschaft, dat men er wel een kantoorboekhandel mee kan openen. Voorts is er in 1931 een vlag voor het raadhuis aangeschaft, die ruim zeventig gulden heeft gekost. (Ontsteltenis op de pu blieke tribune.) Dat is een schandaal. C>e voorzitter: Als het teveel is kan men misschien het bedrag vergelijken, dat voor een vlag ten behoeve van de r.k. meisjes school is uitgegeven. Een „inktpeiler" noodig. Verder stelde de voorzitter voor om een commissie van onderzoek te benoemen, welke zal nagaan hoeveel pennen ter gemeente secretarie aanwezig zijn. Door het aanbren gen van een peiler kan dan de inkt worden gemeten. Het slot van het liedje was, dat de meenterekening niet werd aangeboden. tBimtmCand COMMUNISTISCHE RELLETJES TE SCHIEDAM. Ruiten ingedrukt en ingegooid. Na de rustige demonstratie van werkloo- zen te Schiedam op Dinsdagmiddag j.1. voor het verkrijgen van een kolenbijslag, is gister avond opnieuw gedemonstreerd, welke de monstratie minder rustig verloopen is. De werkloozen verzamelden zich om 8 uur in de Lange Kerkstraat, waarna zij naar de Hoogstraat trokken. Daar drongen zij sa men, maar toen zij, na sommatie, weigerden door te loopen, zijn zij met gummistok en sa bel uiteengeslagen. Door het gedrang werden twee spiegelrui ten ingedrukt; één ruit is ingegooid door een zekeren W. v. D., die gearresteerd is. Later op den avond moest de politie nog eenige charges uitvoerenK. C. en J. L. wer den dusdanig gewond, dat zij in de politie post aan den Buitenhavenweg moesten wor den verbonden. Ook de arrestant was ge wond. EEN GRATIS KOOP-DAG. Proces-verbaal opgemaakt te Gro ningen. Een naamlooze vennootschap, handelende in damesstoffen had in de stedelijke bladen te Groningen bekend gemaakt dat zij op een bepaalden dag in de maand November, waarvan de datum in gesloten enveloppe in bewaring was gegeven, gratis stoffen be schikbaar stelde, en wel tot een zelfde bedrag als de koopers, dien dag bij haar hadden be steed. De enveloppe zou op 1 December wor den geopend en de datum bekend gemaakt worden. De politie heeft hierin echter een overtre ding der loterijwet gezien en proces-verbaal opgemaakt. ZES GROS PENNEN EN EEN DURE VLAG. Critiek op het beleid van Ootmar- sums dagelijksch bestuur. De Twentsche correspondent van het Hbld schrijft: In de laatste zitting van den gemeenteraad van Ootmarsum is het weer eens heel middel- eeuwsch toegegaan. Het begon met een ver zoek van een der raadsleden om de notulen voor te lezen, welke liefhebberij een uur in beslag nam. Na de lezing van de notulen ontspon zich een allervermakelijkst debat, waarbij een der leden ook een verslng in een der Twentsche bladen wilde betrekken. Hij verweet den ge meentesecretaris, dat deze het verslag tijdens de kantooruren op de schrijfmachine der secretarie had getikt. De spreker verlangde, dat den secretaris in zijn instructie zal worden voorgeschreven, dat hij geen krantenverslagen meer mag ma ken. Het meest ergerde de spreker zich over he feit, dat in het verslag, waarin een kwestie werd behandeld over het bouwen op ge meer.tegrond door dit raadslid, de toevoeging „Stille verwenschingen" stond, Wie heeft dat kunnen constateeren? riep deze spreker woe dend uit. De voorzitter: Niemand man, daarom staat er ook „stille". ,J1et kan niet op!" Na dit incidentje kwam een der wethou ders met grieven tegen den secretaris los. Het meest ergerde dit lid van het edelachtabar college zich aan het feit, dat men op de secretarie denkt „Het kan niet op". Er zijn o, schande! maar eventjes zes gros pen nen aangeschaft. „De secretaris doet niets!' riep <je wethouder uit, en de spreker wilde ge- BRANDWEERAUTO OP PUBLIEK INGEREDEN. Zes gewonden, van wie drie ernstig. Hedennacht omstreeks vier uur werd brand ontdekt in de groote boerderij van den heer Nieboer, staande naast de herv. kerk, aan het Oosterdiep te Wildervank (Gr.) De brand was achter in de schuur ontstaan. De eigenaar slaagde erin het zich in de schuur bevindende vee te redden. Inmiddels hadden de vlammen ook het voorgedeelte van de boerderij aangetast, zoodat weldra alles een vuurzee was. Met groote moeite werd een bejaarde tante, die bij den heer Nieboer inwoonde, door een raam gered. De brandweer, die spoedig aanwezig was, kon tegen de vuurzee weinig uitrichten. Daarom werd assistentie gevraagd van de autospuit uit Stadskanaal. Deze kwam spoe dig. Doordat vermoedelijk de bestuurder, de heer Meines, directeur der vennootschap A. G.O.S., den afstand tusschen de autospuit en de toeschouwers niet goed berekende, reed de auto op de menschen in. Een paniek ont stond. Het bleek, dat zes personen verwon dingen hadden bekomen, meerendeels be staande uit beenfracturen. De gewonden, al len inwoners van Wildervank, zijn de heeren J. Smalbil, Raad, West Sr., West Jr. en For sten en mej. Buiringe. Van deze personen zijn de heeren Forsten, die een hoofdwonde bekwam. Raad en West Jr. er ernstig aan toe. Geneeskundige hulp was spoedig aan wezig. De boerderij is tot den grond toe af gebrand. HOOG WATER. De Wippertstuw bij Holten. Men schrijft ons: In het kamp aan de Wippertstuw bij Holten is beraadslaging gehouden, waarbij tegenwoordig waren de commissaris der ko ningin in C^erijsel, de hoofdingenieur-direc teur van den provincialen waterstaat, ir. van Linden van den Heuvell, het lid van Ged Staten mr. Te Winkel en de directeur van het rijksbureau voor de ontwatering, jhr. ir C. H. van Panhuys. Bij deze beraadslagingen is onder meer het moeilijke technische vraag stuk besproken ter verwezenlijking van het beraamae plan inzake doorlating van het water en het verwijderen van den door de boeren verwenschten dam. Omtrent dit plan is overeenstemming bereikt en al het moge lijke wordt thans gedaan om den onderbouw van de Wippertstuw Zaterdag a.s. gereed te doen komen. Ter bespoediging van de werk zaamheden heeft men zelfs een aantal steen zetters uit Sliedrecht laten komen. Op het oogenblik wordt weer zijdelings een afvoer kanaal gemaakt, dat naar alle waarschijnlijk heid morgen gereed zal zijn. Verder ligt het in de bedoeling, nog een dam te leggen in de bedding van den thans bijna droogstaanden benedenloop van de beek, teneinde den eer sten stoot van het water bij het doorsteken van den grooten dam voor de stuw te kunnen opvangen. De ingenieur van de Nederlandsche Spoor wegen, ir. de Ranitz uit Zwolle, heeft in ge zelschap van een opzichter uit Deventer, den spoordijk geïnspecteerd van Dijkerhoek naar Holten. De lijn loopt voorloopig geen gevaar. In Zeeuwsch Vlaanderen. In de omstreken van Axel staan uitgestrek te weilanden langs de oevers van de Groote Kreek blank. Tot aan de Sassing is de z.g. Plaat grootendeels ondergeloopen. Ook de toegangsweg van den Kinderdijk af staat blank, zoodat het nog buiten grazende vee naar de stallen gehaald moest worden. Nog steeds worden groote hoeveelheden water uit de Belgische grensstreek door de polderleidingen aangevoerd. Niettegenstaan- cfe het spuien door de sluizen, kan voorloopig nog geen verlaging van den stand worden verwacht. Opmerkelijk is, dat door den abnormaal hoogen stand van het water, het wild op de kreeken in deze streek buitengewoon is toe genomen. De Maas. De Maas voor Grave blijft langzaam was sen. Van landerijen en wegen binnendijks rond Grave wordt door het electrisch gemaal het water weggehouden. De Maas is te Roermond den laatsten nacht nog 22 c.M. gewassen; de aan beide oevers liggende bouw- en weilanden staan blank. De brug over de Oude Maas in den Zevenellenweg is overstroomd en voor het verkeer afgesloten. De werken aan de nieuwe Maashaven zijn stopgezet. Men meldt uit Venlo aan de N. R. Crt.: De was van de iMaas blijft nog steeds aan houden en de rivier heeft een voor dezen tijd van het jaar buitengewone hoogte bereikt, „anderijen aan den Ouden Tegelschenweg staan thans onder water, terwijl verschillen de perceel en dreigen te worden overstroomd. Verschillende kelders zijn reeds over stroomd en ook de Venlosche zoowel als de Bleriksche loskade staan onder water. Te Venlo kan uitsluitend aan de hooge kade worden gelost. Met den hoogen waterstand is een buitengewoon druk scheepvaartverkeer op de Maas gekomen en tal van schepen met groote tonnenmaat komen de Maas afvaren. Een van deze schepen veroorzaakte gister morgen een aanvaring tegen een van de betonnen pijlers van de loskraan, welke laat ste ernstig werd beschadigd Bij het passee- ren onder de spoor- en voetbrug, welke de verbinding tusschen Venlo en Blerik onder houdt, ondervinden verscheidene schepen groote moeilijkheden, daar de doorgang voor de scheepvaart steeds kleiner wordt. Verscheidene schippers moesten voorwer pen op het dek afbreken om onder de brug door te kunnen varen. De hooge waterstand heeft ook invloed op de Noord-Limburgsche beken, welke buiten gewoon hoog zijn. Tengevolge van den over last van het water zijn de normalisatie-wer ken aan deze beken gestaakt. Ook de haven werken te Wanssum zijn stop gezet. Nu echter Maastricht een, zij het geringe, val blijft seinen, meent men in deskundige krin gen, dat ook spoedig hier de hoogste stand wel zal zijn bereikt. In Noord-Oost-Brabant, De aanhoudende was van de Maas heeft te Huisseling groote bezorgdheid gewekt. Men vreest ten zeerste, dat de Beersche Maas zal overstroomen. Mocht dit gebeuren, dan zou zoowel ffuisseling, als de naburige dorpen Neerloon, Overlangel en Deursen geheel door het water zijn ingesloten. Te Huisseling heeft men thans dijkwach'- ten aangesteld. Het rijwiel- en voetpad van Huisseling n-.ar Ravensteii: is geheel over stroomd. In de traverse van de Beersche Maas heeft men veel last van kwelwater, hetgeen een groote schadepost is voor de landbouwers ter plaatse. Te Boxmeer en Sambeek zijn uitge strekte landerijen overstroomd. Verschillende boerderijen zijn daar geheel door het water ingesloten én zijn slechts per roeiboot te bereiken. Te Cuyk is de veerweg van Cuyk naar Mook overstroomd. Ook te Oeffeit, Escharen en Beers staan uitgestrekte landerijen blank. De veehouders lijden daar groote schade, daar men het vee in allerijl heeft moeten stallen. De hooge stand van het water van het oogenblik is grootendeels onaj- hankelijk van het wettelijk toege laten peil van het meer. De Haagsche correspondent van het Hbld. meldt Met de vraag, of de overstrooming in N.- Holland en' Friesland uitsluitend veroor zaakt wordt door den hoogen stand ^n het p-qiL in het IJselmeer, hebben wij ons nog eens tot den rijkswaterstaat gewend. De directeur-generaal, ir. Ringers, zeide ons in de eerste plaats uitdrukkelijk, dat de toestand op het oogenblik zeker even on gunstig zou zijn geweest, indien de Zuider zee niet was afgesloten. De toestand van het oogenblik wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door den abnormalen regenval, die niet alleen in de polders moeilijkheden veroorzaakt, maar ook op het IJselmeer. Het is vrijwel overbo dig te zeggen, dat de abnormale regenval ook het peil van het IJselmeer heeft opge voerd. Daarbij komt, dat, zooals eveneens uiteen is gezet, ook de hooge stand "Van de zee de loozing tegenwerkt. Maar dat was eveneens het geval, toen de Zuiderzee niet was afgesloten. Toen werden groote massa's water uit de Waddenzee de Zuiderzee bin nengestuwd. Er is ook reeds gemeld, dat de sluizen op Kornwerderzand niet op volle capaciteit wer ken, maar deze kleinere capaciteit veroor zaakt toch niet de belangrijke opvoering van het peil van het IJselmeer. De meening is geuit, dat de overstrooming in het Oosten van ons land mede veroor zaakt wordt door den hoogen stand van het water in het IJselmeer. Schipbeek en Bolks beek hebben evenwel met den stand van het peil van het IJselmeer niets uit te staan. Er wordt van belanghebbende zijde op aangedrongen, dat het wettelijk vastgestelde peil van het IJselmeer, dat 13 c.M.N.A.P. is, zal worden gebracht op 40 c.M.N.A.P. Ook al zou het peil van IJselmeer 40 c.M. N.A.P. volgens de wet mogen zijn, dan zou het peil van het IJselmeer er op het oogenblik toch veel hooger zijn, misschien wel om en nabij N.A.P. en dus zou er ook onder die omstandigheid bij den tegenwoor- digen abnormalen regenval sprake ziin van overstrooming. aldus liet de heer Ringers zich positief uit. De toestand, zooals deze zich thans voor doet, verschilt dus niet veel van den toe stand, zooals deze bestond toen de Zuider zee nog niet was afgesloten. Iets anders is, of het niet wenschelijk is, dat het wettelijk vastgestelde peil van 13 c.M.N.A.P. niet hooger moet worden ge steld. Wat Waterstaat betreft, bestaat hier tegen geen bezwaar. Het plan-Lely voorzag in een peil van 40 c.M.N.A.P. Waterstaat zou intusschen met 30 c.M.N.A.P. al reeds tevreden zijn, al dus wist men ons te zeggen. Of het departe ment van defensie daartegen groote bezwa ren heeft? Naar hetgeen wij dienaangaande vernamen, wil het ons voorkomen, dat men in die kringen vermoedelijk wel te vinden zal zijn voor een peil van het IJselmeer, dat meer in overeenstemming zou zijn met het peil, dat indertijd ir. Lely noodig oordeelde. In betrekkelijk korten tijd is het mogelijk, het peil van het IJselmeer te verlagen, wan neer de omstandigheden, die op het oogenblik den hoogen stand veroorzaken, er niet zijn. KORTE BERICHTEN. Op 23 November a.s. zal het honderd jaar geleden zijn, dat te Venlo het r.-k. zie kenhuis „St. Joseph" opgericht werd.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7