On-ze Jioloniën Rechtszaken. Stad en Omgeving. JCeck éi Sxhoal JMmnieuws JCunst £H Wetenschap Sjiqzzonden Stukken de bandjirs in zuid-malang. Bij de officieele opname van de schade, bedriegelijke bankbreuk. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 6 November is de apotheek van dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1, geopend. correspondentie. n v eierv tling NOORDHOLLANDS noorderkwartier. alkmaar, 5 No-v. 1932. Op de heden gehouden eierenveiling waren in totaal 60.000 stuks kipeieren aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt: 6064 7.407.80; 4652 5-205.80. 42.000 stuks Eend eieren, waarvan de prijzen niet genoteerd Bij Otto Walburg; Uitkomende Ufa-films en over hen die daarin speten l Leve de vrjj- voorbij te komen, met gevolg dat hij een van den tegenovergestelden kant ko menden fietser, die juist stil stond bij deze verkeersdrukte, pardoes aanreed, pe fietsende jongen met zijn vrachtje kwam op straat te liggen, gelukkig zon der ernstige gevolgen. welke de beide bandjirs in Zuid-Malang aan richtten, is geconstateerd, dat de polikliniek en 15 huizen geheel zijn vernield, terwijl vele huizen gedeeltelijk werden vernield. Drie bruggen en twee dammen zijn weggeSlagen. De kunstwerken van de irrigatie zijn intact «rebleven. Alle wegen zijn zwaar bescha digd. Honderdtachtig bouws sawah's zijn overstroomd. MOORD TE BATAVIA. Gepleegd door een huisjongen? Mevr. Rijkhof, echtgenoote van een ambtenaar van den P.T.T.-dienst, werd gistermiddag omstreeks één uui- door haar thuiskomenden echtgenoot dood aangetroffen, meldt Aneta aan de Tel. De heer Rijkhof vond bij zijn thuis komst het geheele huis gesloten. Overal trof hij bloedspo.-en aan welke ten slot te leidden naar de keuken, die eveneens gesloten was. De heer Rijkhof trapte de deur open en vond zijn echtgenoo' e met een diepe snede in het onderlichaam. Het onderzoek wees uit dat zeer waar schijnlijk de huisjongen den moord heeft gepleegd. De jongen is voortvluch tig. Een mes en de ledige beurs van het slachtoffer werden bij den put aange troffen. deze gegevens thans aan uw hof verstrekt en neergelegd m vijf rapporten betreffende het door mii ingestelde onderzoek. Het is in het r.lang en voor het geluk der kinderen dat de ""h voogdij zal worden hersteld, net Hof zal later uitspraak doen. POGING TOT AFPERSING. Voor de rechtbank te Winschoten heeft gisteren terecht gestaan ter zake van poging tot afpersing op den openbaren weg de 22- Jav!rHn firmKkei H',H' M- te Wiilochoten. w.Ver^ hte had gedurende geruimen tijd IV"SCu ,n 5n onjstreken onveilig gemaakt door het lastig vallen en molesteeren van meisjes en vrouwen. In den nacht van 10 op u September j.1 had verdachte in de Holstraat te Winschoten de winkeljuffrouw A. T. M. aangehouden en afgifte van haar handtaschje geëischt onder bedreiging met een vuurwapen. Toen zij aan zijn verzoek geen gehoor gaf, vuurde hij een schot af, waarschijnlijk uit een alarmoistool. Op het hulpgeroep van het meisje maakte verdachte zich uit de vceten. Eisch drie jaar wegens poging tot afper sing: Een landbouwer uit Mijdrecht heeft voor de Amsterdamsche rechtbank terecht gestaan wegens bedriegelijke bankbreuk. Verdachte had, toen hij wist dat zijn faillissement on vermijdelijk was, al zijn vee, landbouwwerk tuigen, huisraad enz. bij schriftelijke acte verrekend met een bedrag van 5800, dat hij aan zijn zwager wegens geleende gelden schuldig was. Boven dit bedrag kreeg hij van zijn zwager nog 99 in contanten uitbe taald. De zwager gaf voor niet te weten dat verdachte nog meer crediteuren had en wei gerde die goederen af staan aan den curator in het faillissement, die daarop een klacht in diende. Bij de behandeling van deze zaak voor de rechtbank heeft de president den zwager danig aan den tand gevoeld, omdat hij den indruk had gekregen dat de schuld gefin geerd was. Toen na de pauze de zitting werd voortgezet, kon de zwager echter allerlei papieren, schuldbekentenissen, overleggen, die hij intusschen had gehaald en waaruit het bestaan van die schuld kon blijken. Na een uitvoerig getuigenverhoor de curator achtte het onmogelijk dat verdachte te goeder trouw zou hebben gehandeld eisente de officier acht maanden gevangenis >af. Uitspraak over 14 dagen. HET BOSSCHE GEVAL. De advocaat-generaal bij het gerechtsho te 's-Hertogenbosch mr. F. Couvee heeft ge concludeerd tot toewijzing van den eisch tot herstel in de voogdij van een katholieke moe der over haar kinderen. E)e rechtbank had dezen eisch afgewezen. Men herinnert zich, dat vroeger reeds rechtbank en hof afwijzend hebben beschikt op een request der moeder die na scheiding hertrouwd is met een protestantschen man op grond dat de moeder niet in staat zou zijn de kinderen een katholieke opvoeding te geven. Onlangs is toen een nieuw request in gesteld, en opnieuw heeft de rechtbank den eisch der moeder afgewezen, waartegen deze in hooger beroep is gegaan. In zijn thans genomen conclusie vraagt de adv.-generaal zich af in hoeverre in de gods dienstige opvoeding de continuïteit bewaard moet blijven. Dat dit zoo moet zijn, is blijk baar niet de opvatting van alle grootendeels uit katholieke leden samengestelde voogdij raden de rechtbank te Maastricht heeft onlangs een protestansch kind onder voogdij van een katholiek gesticht gesteld. Ik vraag me af, aldus de proc.-generaal, of de voogdijraad wel ten volle de belangen van de kinderen behartigt door alleen de kwestie principieel te stellen. De raad heeft alle wel gevoelde en naar voren gebrachte bezwaren royaal opgegeven. Nimmer heeft de algemeene commissie voor kinderver pleging of een lid van den Voogdijraad een bezoek gebracht ten huize van de moeder Hebben zij alles onderzocht en overwogen? Na dan allerlei vragen van practischer aard te hebben opgeworpen beantwoordt de adv-generaal deze op grond van de ervarin gen, opgedaan bij een door hem ingesteld on derzoek. Ik heb, zegt hij, de woning bezocht met het echtpaar en ook met de kinderen ge sproken, lang genoeg om een indruk te krij gen die zonder eenigen twijfel gunstig is. De kinderen verlangen zeer naar huis, houden van hun moeder en stiefvader. Het is in het belang der kinderen dat zij naar hun moeder terugkeeren; het voortdu rend gemis aan contact voelen zij sterk Waarom dien terugkeer tegen te houden waarom den jongen in een gesticht te laten waar hij het niet zoo goed heeft als thuis? Slechts bij uiterste noodzaak wil de wet ver storing van het gezinsleven. Vrees, dat de kinderen van hun geloof zul len afdwalen, is niet een voldoende motief om den terugkeer tegen te houden. Bovendien is mij "ebleken, dat deze vrees niet gerechtvaar digd is De rechtbank nagaande of die vrees gewettigd is, had m.i. op alle omstandig-, heden moeten letten en er rekening mee moe ien houden doch zij achtte de vrees alleen daardoor reeds aanwezig omdat de kinderen 2<>uden komen onder leiding van een vrouw, aan wie het door de r.-k. kerk verboden is ge worden haar godsdienst uit te oefenen. Uit de Gegevens, die de rechtbank ten dien ste stonden, was dit niet te beoordeelen andere gegevens heeft de rechtbank niet ge vraagd. Ik heb, zoo besluit de adv.-generaal, DE WERKLOOZEN EN DE BRANDSTOFFENTOELAGE. Wij hebben gister uit „Het Volksblad" de mededeeling overgenomen, dat de door den minister toegestane brandstoftoelage van een gulden op aandrang van de Soc.-Dem. raads fractie voor de werkloozen beschikbaar wordt gesteld, zoodat de werkloozen deze week boven het te verstrekken mud cokes een toeslag van vijftig cent zouden krijgen. Men verzoekt ons thans van de zijde van Maatschappelijk Hulpbetoon te willen ver melden, dat omtrent een en ander nog geen officieel bericht bij het Maatschappelijk Hulpbetoon is binnengekomen. HET INGENIEURSDIPLOMA BEHAALD. De heer g. E. F. van Dijk, alhier, verkreeg 3 dezer het ingenieursdiploma voor electro- techniek van de Technische Hoogeschool te Delft. HET AUTO-ONGELUK BIJ ILPENDAM. Begrafenis van het vierde slacht offer. Op de Algemeene Begraafplaats te Haar lem is gistermiddag onder groote belang stelling het stoffelijk overschot ter aarde be steld van den heer P. Hellingman, een der slachtoffers van "het noodlottig auto-ongeluk nabij Ilpendam. In den stoet werd het vaandel meegedra gen van de Ned. Ver. voor Spoor- en Tram- wegpersoneel, van welke vereeniging een de putatie aanwezig was. Collega's uit Tilburg waar de overledene vroeger werkzaam was, bewezen den overledene de laatste eer. Aan de groeve werd o.a. het woord gevoerd dooi den heer Prins namens de Ver. van Spoor en Tramwegpersoneel. Een neef van den ontslapene dankte voor de belangstelling. INTERNATIONAAL VREDESWERK. Wij ontvingen gistermiddag bezoek van den heer Osterhaus, vertegenwoordiger der Amerikaansche Vereeniging Work round the Educational Club. Deze vereeniging heeft een aantal afge zanten, die in een 23-tal groepen door Europa trekken, om landen en volken te lee- ren kennen en reeds nu de kiemen te zaaien voor vredesgedachten. Men staat b.v. de internationale politie macht voor en men poogt in onderwijskrin gen invloed uit te oefenen om de geschiede nisboekjes zoo veranderd te krijgen, dat niet meer het voeren en winnen van oorlogen als de grootste daden onzer voorouders be schouwd worden. Zoo hoopt men door een opvoeding in anderen geest ten slotte een nieuw geslacht te krijgen, waarin de vredes gedachte overheerschend is. Vele landen zijn ook reeds bereisd door den heer Osterhaus, die zich thans met zijn jonge vrouw te Alkmaar bevond en hier ae kaasmarkt heeft bezichtigd. Deze propagandisten reizen in een Ford auto van bijzondere constructie, waarmede reeds 400.000 K.M. zijn afgelegd. Zij maken dus tevens reclame voor het Fordproduct en worden dan ook door de Forddealers op elke wijze geholpen. Te Alkmaar is dus de heer W. Schmidt hun gastheer geweest. Heden gaat de tocht naar Hoorn en ver volgens naar Amsterdam, Den Haag en Roermond. Gisteravond trad de heer Osterhaus op verzoek op voor de hier gevestigde Duitsche Vereeniging. In Amsterdam hoopt hij in het openbaar voor een grootere gro^p belang stellenden te kunnen optreden. Dat dit wereldvredeswerk niet dadelijk overal succes heeft, behoeft geen betoog. Maar acties als deze, die uitsluitend op weg nemen van verkeerde gedachten en interna tionale verbroedering gebaseerd zijn, komen de groeiende vredesgedachten toch zeker ten goede. LUTHER- EN PALESTINAFILM. De Paulus-vereeniging (afd. Jeugdweik) schrijft ons: i Woensdag 9 November zal in de zaal van Waakt en Bidt de Luther- en Palestinafilm vertoond worden. Naar wij vernemen waren velen reeds zeer voldaan over hetgeen zij in deze film zagen. Diepen indruk maakte het leven van Luther, zoowel zijn kinderjaren, vooral wanneer uitkomt zijn 'nmg gods dienstig leven, als op lateren leeftijd, wan neer hij aan de kloostermuur staande klaagt Ock wanneer hij voor den Keizer en het volk staat en uitspreekt: „Hier sta ik, ik kan niei anders". De geheele film boeit van begin tot einde. Wanneer de Palestina film voor ons oog verschijnt met de plaatsen, waar een maal onze Heer en Heiland leefde en stierf, komt men niet alleen onder den indruk van het schoone. maar nog meer van de groote beteekenis die het Heilige land voor ons Christenvolk heeft. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur (Zaterdag 9 uur) tot den volgenden morgen 8 uur In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 16,52 uur licht op- mede de vakleeraren in rechtspositie gelijk gesteld worden met de overige leerkrachten bij het onderwijs. W. K. alhier. W ij zullen Uw vraag doorzenden aan den inspecteur van ..Dierenbescherming De 54e jaarlijksche collecte voor de scholen m. d. Bijbel heeft bij totaal 250 locale comité's opgebracht 33.032.31. OUDERAVOND AAN DE ROCHDALE- SCHOOL. Onder voorzitterschap van het hoofd der „Rochdaleschool", den heer J. G. Hazeloop, vergaderden de ouders van de leerlingen de zen avond in een der lokalen. Alvorens tot de opening over te gaan wer den onder leiding van den heer Nieboer en mej. Hagedoorn (piano), eenige liederen ge zongen door de leerlingen der hoogste klas, welke zeer in den smaak vielen bij de aan wezigen. De hoofdonderwijzer betuigde den kinderen zijn tevredenheid door hen op een reep chocolade te onthalen, waarna zij met dankbare en blijde gezichtjes huiswaarts gingen. De voorzitter hield daarna zijn openings rede met voldoening constateerend, dat de vergadering goed bezet was. Doch vreugde is niet altijd onvermengd, zooals hij zei door zijn leedwezen erover ui^ te spreken, dat er dit jaar aan de school geen 7e klas bestond. Na voorlezing der notulen werden zij on gewijzigd goedgekeurd. De daarop volgende sonate Kuhlau op ge voelige wijze weergegeven door mej. Hage doorn en den heer Nieboer werd met aan dacht beluisterd en door een hartelijk ap plaus gewaardeerd. Tijdens de pauze werd genoten van een heerlijk kopje thee. De heer Hazeloop gaf na de pauze een in leiding over „Huiswerk", waarin hij uiteen zette, dat huiswrk in vele gevallen nuttig en soms zelfs noodzakelijk is, vooral indien het gegeven wordt om de zwakkeren in de gele genheid te stellen, met de klas mee té gaan en niet in die klas te blijven zitten. De heer A. Kesselaar bracht als declama tor ten gehoore, eenige gedichten van Ada- ma van Scheltema en een fragment uit Ib- sen's Peer Gynt, n.1. „Ase's dood", waarvan de muzikale gedeelten werden verzorgd door mej. Hagedoorn en de heer Nieboer (viool). Dezen laatste komt zeker een extra woord van waardeering toe door het harmonisch geheel van declamatie en muziek, wat door de aanwezigen ook kenbaar werd gemaakt door een spontaan applaus. Moeilijkheden ondervonden met theeschen ken op vorige vergaderingen waren nu uit den weg geruimd door een bouilloir te hu ren. Strikt genomen schijnt het de bedoeling te zijn B. en W. te verzoeken een bouillor te mogen aanschaffen (hetzij voor eigen of al gemeen gebruik met vergaderingen) Er komt den conciërge zeker een woord van dank toe. De vergaderzaal zag er als gewoonlijk weer gezellig uit. Mej. Hagedoorn en de heer Nieboer brach ten de Cavatine Raff en de melodie van Ru- binstein ten gehoore, waarvoor zij een wel verdienden bijval oogstten. Het laatst kwam de heer Kesselaar met een paar komische voordrachten, waardoor zijn succes nog verhoogd werd. 'De ouders stelden vervolgens eenige vra gen omtrent het „Huiswerk", waarop zij een bevredigend antwoord ontvingen. Bij sluiting maakte de heer Hazeloop de opmerking, dat het wenschelijk zou zijn om in 't vervolg een grooter lokaal te gebruiken, door de flinke opkomst der ouders. Aan allen die hun medewerking hadden verleend bracht hij een woord van dank. Met voldoening mag teruggezien worden op dezen goed geslaag de avond. DE HERVORMDE KERK TE ELLECOM. Ingaande 1 Januari a.s. heeft graaf Bentinck van Middachten alle niet krachtens zijn lidmaatschap van de hervormde kerk verschuldigde betalin gen opgezegd, hetgeen o.a. tot gevolg heeft, dat de predikant en de koster dan zijn ontslagen. Deskundig onderzoek moet hebben uitgemaakt, dat Middach ten geen rechten op de kerk kan doen gelden. De gemeente zal er zich spoe dig over beramen wat haar te doen staat. Ten aanzien van de kerkelijke goederen, die er vroeger geweest moeten zijn, is het onderzoek blijkbaar nog gaande. HET ONDERWIJS-NOODWETJE. De Onderwijs-Centrale te Amsterdam heeft een adres gezonden aan de Tweede Ka mer, waarin zij, in verband met het wetsont werp tot wijziging der Lager-Onderwijswet 1920, de Kamer verzoekt niet mede te wer ken aan verslechtering van de leerlingen schalen en van de positie van het onderwij zerscorps. Voorts heeft de Onderwijs-Centra le zich met een adres tot den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen ge wend met het verzoek te willen bevorderen, dat maatregelen worden getroffen waardoor de vakonderwijzers- en onderwijzeressen, als- heid; de misstap van Madeion CfcHidet. verder: dansnachten in HoHywood; over het ubileum van Fie Carelsen, over Paganim, enz. Het nummer wordt aangevuld door zeer fraai uitgevoerde foto's en portretten DAS LIED EINER NACHT. EEN TRIOMF VOOR JAN KIEPURA. Bioscoop Theater Harmonie. In 1925 beleefde Berlijn een sensatie op muzikaal gebied. De jonge tenor Jan Kie- pura zong voor het eerst in Duitschlands hoofdstad. Men sprak reeds van een nieuwe Caruso. Een aangename verschijning met een schitterende stem. De loopbaan van Kiepura is na dien een aaneenschakeling geweest van voldoen aan allerlei contracten. Zelfs Wee- nen was niet in staat hem vast te houden Hij ging naar Amerika en keerde met roem bela den weer in Europa terug. De Ufa engageer de hem voor de hoofdrol in „Das Lied einer Nacht" en hij bleek de beste zanger onder de filmacteurs. Het scenario der nieuwe film was wel ge schikt om de kwaliteiten van Kiepura op zijn voordeeligst te doen uitkomen. Hij vervult nï. de rol van Ferraro. Ferraro is de groote zanger. Als hij zingt stroomen alle theaters en concertzalen vol. Als overwinnaar trekt de zanger $an de eene plaats naar de andere, overal bejubeld door het publiek en benijd door velen. In werkelijk heid is Ferraro echter r.iet zoo gelukkig. Hij is de slaaf van zijn schitterende contracten en zijn vrouwelijke manager. Op zekeren dag wordt het Ferraro te erg en hij ontsnapt. In den trein maakt hij kennis met een zekeren Koretzky. Maar in een deftig hotel aangeko men verwisselt men den zanger en Koretzky. Dit leidt tot allerlei conflicten, vooral als ten slotte Koretzky een langgezochte misdadiger blijkt en Ferraro, die den naam Koretzky heeft aangenomen in zijn p'aats wordt gear resteerd Als hij terecht staat zal Ferraro be wijzen dat hij de zanger is. Hij zingt en refters, toeschouwers, enz. zijn opgetogen Ferraro wordt vrijgesproken, 's Avonds zingt de groote tenor in de opera, wordt de echte Koretzky gearresteerd en volgt ook de verzoening tusschen den zanger en Mathilde, het meisje, dat aanleiding is geweest tot de liefdesidylle van den zanger. Jan Kiepura is de geweldige attractie van deze film. Men moet alleen al om zijn zang deze film zien en hooren. Magda Schneider is een allerliefste Mathilde en verder zorgen Frits Schulz, Otto Walburg en Ida' Wüst voor een prima ver tolking der overige rollen. „Das Lied einer Nacht" is een succesfilm, die men niet verzuimen mag. „FRAULEIN, FALSCH VERBUNDEN" IN HET VICTORIA THEATER. Na een zeer gevarieerd voorprogramma met 'n Paramountjournaal, Polygoonnieuws, een teekenfilm en een klucht draait in het Victoria Theater als hoofdfilm „Fraulein, falsch verbunden", een film vol geestige toe valligheden en vondsten, en waarin het lot een heel aangename rol speelt. Wie zich door het lot gedupeerd acht, kan door deze film volkomen van pessimisme genezen worden, want hier wordt door het toevaj niet juist alles in de war gestuurd, maar een vergis sing zorgt er voor, dat ieder krijgt wat hem rechtens toekomt. Welke is nu die vergissing? De nieuwe directeur van een telefooncen trale, Rainer, correspondeert tengevolge van een huwelijksadvertentie, met een jonge dame met wie hij tenslotte 'n ontmoeting afspreekt: bij de electrische klok. De opera-zanger West verkeert in een vree- selijk humeur hij heeft een vrouw, die tel kens weer mantels, hoedjes enz. ziet en.... koopt en wil weer in een betere stemming geraken. Daarom belt hij, omdat zijn vrouw dien avond zal gaan bridgen, een paar vrienden op om met hen uit te gaan, zonder succes evenwel. Dan komt hij op een idee: hij maakt een praatje met de telefoonjuf frouw, dit is Inge, een alleraardigst meisje, en spreekt met haar een ontmoeting af: bij de electrische klok. Precies acht uur is Rainer bij de klok, een oogenblik later Inge, en de gelukkige vergis sing is daar. Als deze twee weg zijn komt Lotte, de mannequin, die oorspronkelijk voor Rainer was bedoeld en die er met West van door gaat. Nu blijkt welk een dans Rainer is ont sprongen, want Lotte kostelijk gespeeld door Trude Berliner is een infaam bru taal type, en zij bereidt West ze ziet hen voor Rainer aan alvast op zijn taak voor en vertelt hem van snoezige hoedjes en nog beeldiger japonnen, die hij straks voor haar zal kunnen koopen. En aldus zorgt zij er voor. dat hem de lust tot dergelijke ongeoor loofde uitstapjes op grondige wijze vergaat. Inge en Rainer maken het beter, ze kunnen het uitstekend met elkaar hebben. Maar een dergelijke vergissing moet natuurlijk tot com plicatie aanleiding geven en dat doet ze dan ook. Want als Inge den volgenden dag, naar zii denkt, Rainer opbelt, krijgt ze natuurlijk West aan de telefoon, die Lotte voor zich denkt te hebben en die haar kort en krachtig zegt waar het op staat. Rainer krijgt een brief van Lotte, voor wie hij Inge aanzag, waarin staat, dat ze hem na zijn belachelijk gedrag van den vori- gen avond niet meer wenscht te ontmoeten. Zoo lijkt de toestand hopeloos. Maar ge lukkig is Inge zóó terneergeslagen, dat ze op de centrale vergissing op vergissing be gaat en bij den directeur moet komen. Dan zegt ze hem, naar ze meent, goed de waar heid en loopt kwaad weg. Maar er is nog een goeie oude cantine- houder en wie niet aan hem gedacht heeft, heeft buiten den waard gerekend, want hij is het. die de oplossing brengt. Men begrijpt wel, dat een film met een dergelijk onderwerp, tal van amusante moge lijkheden biedt. Het geheel is dan ook uiterst geslaagd, en wie een gezellige avond wil hebben die ga er heen. De twee hoofdrollen worden op uitste kende wijze vervuld door Magda Schneider en Johannes Riemann. CINEMA EN THEATER. In het nummer van heden vindt men over films: MYRA HESS. Gisteravond op het podium een verschij- ning die jaren geleden voor 't eerst in Alk- maar kwam. Dat was in de tijd der Ous- hoorn-concerten op één van die concerten kwam Myra Hess $iano spelen. Gisteravond trad de kunstenares bij de kamermuziekver- eeniging op en vond een hoewel niet geheel gevulde, dan toch een zóó bezette zaal en )alcon dat het voor ieder die het met onze kamermuziekvereeniging goed meent, voldoe ning gaf. De pianiste, eenvoudig persoon als zij is, legt die eenvoud ook in haar spel. Geen po seeren vóór 't klavier, geen buitengewoon drukke bewegingen, geen zoogenaamde per soonlijke opvattingen, zich uitende in over dreven rubato's; niets daarvan; 't gaat alles eenvoudig in z'n werk, vandaar die mooie, fijne vertolking van Mozart's rondo in a klei ne terts, met kleine klankverheffingen in het groote terts gedeelte, vandaar die fraaie op bouw van de fuga in Mozart's fantasie in c groote terts, 'n werk dat men bijna nooit hoort, vandaar dat duidelijke spel in die fuga. Van Beethoven had de kunstenares de so nate, opus 110 gekozen, die met een korte in leiding begint, waaraan aansluit een een voudige begeleiding, later onderbroken door gebroken accoord passages; al dat materiaal iijn geacheveerd voorgedragen totdat het „Allegro molto" in 'n groot forte begint. Dit gedeelte maakt wel 'n groot contrast met het „Adagio, ma non troppo", dat uiterst gevoe lig werd weergegeven. Daarop volgt de Fuga, vrij van vorm, want zij wordt onder broken door het Adagio, later keert de fuga, in andere bewerking terug. De auditie van deze sonate gaf van de eerste tot en met de laatste noot een ongekend genot. Brahms, wiens honderdste geboortedag men dit muziekseizoen herdenkt, was verte genwoordigd met drie Intermezzo's (opus 119) somtijds als Meditatie's gespeeld, en met de keen voorgedragen Rhapsodie in Es groote terts. Tot slot 'n aantal Preludes, uit het won derwerk er zijn er meen ik vier en twin tig van Chopin. Verschillend van stijl, ver schillend van inhoud, doch alle op buiten gewoon muzikale wijze uitgevoerd; alle nuancen die men aan het klavier ontlokken kan, tooverde de pianiste uit het instrument. Aan het einde verlangde het publiek een toegift, waaraan welwillend werd voldaan. A. K. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. De opname in de rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt). HET PEILSEIN BIJ RAAKSMAATS- BOEZEM. Wanneer de Ringvaart is opgemalen tot het maalpeil, geven de daarvoor aangewe zen molenaars of machinisten het sein tot stopzetten der gemalen, bij dag door het hij- schen van een donkere vlag, bij nacht door het ontsteken van een helder licht. Na een half uur wordt de vlag gestreken of het licht gedoofd. Als weder met malen kan worden aange vangen, verschijnt weer voor een half uur de vlag of het licht. Deze wijze van handelen kan m.i. aanlei ding geven tot abuizen. Ware het niet een voudiger en beter, wanneer de donkere vlag of het heldere licht werden gehandhaafd, zoolang niet gemalen mag worden? Dan waren abuizen uitgesloten. Met dank voor de plaatsing. Dirkshorn, 4 Nov. 1932. L. REUVERS. Mijnheer de Redacteur! Verleden week Vrijdag werd te Bergen een arbeider, werkzaam in de z.g.n. werkver schaffing alhier, plotseling ontslagen, omdat hij bij een woordenwisseling met een der voormannen der werkverschaffing van mee- ning verschilde over de leiding enz., en zich in dat gesprek min of meer de vrijheid ver oorloofde ongepaste uitdrukkingen te rich ten aan het adres der bedoelde leiding. In omstandigheden, wanneer een der partijen zich beleedigd gevoelt, volgt proces-verbaal en wat dies meer zij. Nu echter werd be klaagde gestraft met schorsing van drie weken. Wat dus practisch beteekent bloot stelling van het gezin aan pauperisme. Ja, maar zal men zeggen, er zal toch zeker wel een behoorlijke motiveering bestaan voor de handelwijze van de desbetreffende autori teiten Op 27 Oei ober werd een andere arbeider op het raadhuis ontboden, van wien verondersteld werd, dat hij de woordenwisse ling (kon) hebben gehoord. Hij werd op straffe van ontslag, gedwongen, de woorden te herhalen, die aanleiding waren geweest tot het treffen van het bedoelde gezin. Men komt dan wel tot de slotsom, dat er van een behoorlijke bewijsvoering geen sprake is en er nog minder redelijk en zedelijk is gehandeld door deze werkgevers) die door middel van een briefje, dus niet eens persoonlijk aan den arbeider berichtte, dat hij voor drie weken geschorst is. En wat doen de andere werkloozen hier tegen? Ze berus ten en wachten gelaten op nieuwe slacht offers. Door de Federatie-voorzitter is reeds geconfereerd met de betrokken werkgever(s) doch men kon dezen niet overtuigen. Opmer kelijk is wel dat thans blijkbaar niet naar de oorzaken wordt gezocht van zoo'n geval En het is teven6 te betreuren, dat de arbeiders door hun godsdienstige of politieke over tuiging onderling zoo verdeeld zijn, dat er niet eensgezind wordt opgetreden, wat aan de andere zijde wel het geval is. Rest ons nog een woord van dank aan alle arbeiders voor hun offervaardigheid, betoond toen hun werd gevraagd, dk gezin voor on dergang te behoeden. U, mijnheer de Redacteur dank voor de plaatsing, Het bestuur afd. Bergen, Federatie van Bouwvakarbeiderê,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 3