DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE RIJKSDAGVERKIEZINGEN DxiqeÜiksch Owvzicfit ^Buitenland Ho. 264 Dinsdag 8 November 1932 134e Jaargang Meerdere persstemmen luiden ongunstig voor de regeering, die voor dezelfde moei lijkheden sfaaf, als van den zomer. tfflTLER's OPROEP. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling >cor Alkmaar 2.—, franco 4r r het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. F7IJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestr.at uit drie bladen. Oisteren begonnen wij ons reïaas over de Duitsche rijksaagverkiezingen met de opmer king, dat de verschillende partijen weldra met verklaringen zouden komen, die zouden moeten bewijzen, dat „het succes groot was". Dat zouden alle partijen doen, zoowel de winnende als de verliezende groepen. Lang hebben wij niet op een dergelijke verklaring moeten wachten, want Hitier heeft er reeds een bekend gemaakt van zijn partij, die overal eenigszins achteruit ging. Die ver klaring luidt: De verkiezing van Zondag heeft het door de regeering von Papen verwachte resultaat de nat.-soc. partij zoo in haar fundamenten te schokken, dat zij gedwongen zou zijn haar gerechtvaardigde aanspraken op de regee- ringsleiding op te geven, niet gebracht. De verwachtingen van den verkiezings strijd der vereenigde tegenstanders van het nationaai-socialisme, van von Papen tot aan Thaelmann zijn vastgeloopen op de innerlij ke hechtheid en geslotenheid fier beweging. De nat.-soc. partij heeft haar vuurproef schitterend doorstaan en daarmede voor goed bewezen, dat zij niet meer kan worden uitgeschakeld als de beslissende machtsfactor van het politieke leven van Duitschland. Met een blok van bijna 200 mandaten staat de N.S.D.A.P. nog steeds als verreweg de sterk ste partij in een nog slechts hechter en krach tiger positie als ooit tevoren. In een haar on der de meest ongunstige voorwaarden opge drongen strijd is het bewijs geleverd, dat de achter Adolf Hitier staande millioenen Duit sche volksgenooten door niets meer van hun rotsvast vertrouwen in de nat.-soc. beweging kunnen worden afgebracht. Slechts een in het niet zinkend percentage van conjunctuur speculanten of, wat wereldbeschouwing be treft, nog niet tot een overtuiging gekomen kiezers heeft de leege beloften van den heer von Papen en de achter hem staande kleine partijen gevolgd. Het nat.-soc. ziet in dit ge beuren voor zich zelve slechts een innerlijke winst die zijn uitwerking vindt in een ver hooging van zijn strijdkracht. Deze door een „nationale'' regeering afge dwongen verkiezingsstrijd heeft in plaats van het nat.-soc. te treffen, slechts het eene succes gehad, dat het bolsjewisme in Duitsch land hierdoor tot een sterkte is gekomen, als nooit tevoren. Daarmede is de voorspelling van Adolf Hitier juist gebleken, dat de regee- ring-von Papen de onvrijwillige gangmaker van het bolsjewisme is. De uitslag van deze verkiezing moet thans een ieder de oogen openen voor het feit, dat het nat.-soc. niet al leen onwrikbaar is, maar integendeel het geestelijke bolwerk vormt tegen een sovjet- Duitschland. De heer von Papen heeft door deze verkiezing tegen zijn wil aan binnen- en buitenland slechts opnieuw bevestigd, dat niet hij of een „club van heeren" Duitsch land kan redden van den chaos, maar enkel en alleen de nat.-soc. beweging van Adolf Hitier. De N.S.D.A.P. is zich thans meer dan ooit bewust van deze, haar groote en verantwoor delijke taak. Zij zal Duitschland ondanks den heer von Papen weten te behoeden voor het bolsjewisme. o Deze verklaring was nog niet genoeg voor de nazi's. Adolf Hitier heeft verder nog een drietal oproepingen gepubliceerd, waarvan de eerste luidt: „Nationaal-socialisten, nationaal-socialisti- sche vrouwen, partijgenootenDe zwaarste strijd in de geschiedenis onzer partij ligt achter ons. Een geweldige aanval op de be weging en de rechten van het Duitsche volk is afgeslagen. De regeering-von Papen heeft, ondanks geweldige beloften, ondanks toepas sing van alle denkbare machtsmiddelen, on danks het gebruik van de grootste propagan- da-middelen van bijna de geheele pers en de radio, ondanks krantenoplagen enz., een ver nietigende nederlaag geleden. De haar toe gewijde Duitsch-Nationale Volkspartij en haar aanhang omvatten geen tien procent van het Duitsche volk, 90 procent staan te- gover haar. Voor ons is de beteekenis van dezen verkiezingsuitslag duidelijk: Voortzet ting van den strijd tegen dit regime tot het definitief uit den weg is geruimd. De komen de weken en maanden zullen daarbij onze beste bondgenooten zijn. Zij zullen niet meer door den gestegen economischen nood van ons volk de positie der regeering versterken, doch zij zullen het besef verdiepen, dat onze nationaal-socialistische waarschuwing juist is en dat het regime-von Papen en de daar door met nieuw leven bezielde burgerlijke partijen Duitschland steeds verder het bols jewisme tegemoet voeren. Reeds deze verkie zing heeft het bewezen. Slechts deze reactie van Hugenberg en von Papen is er schuld aan, dat thans in den Duitschen Rijksdag voor den eersten maal 100 bolsjewisten plaats némen. Ik stel daarom de parolen voor de houding onzer partij even ondubbelzinnig vast als na de eerste ronde van de presidentsverkiezin gen: Onvoorwaardelijke voortzetting van den strijd tot aan de overwinning tegen deze ge deeltelijk openlijke, gedeeltelijk verkapte te genstanders van een werkelijk herstel van ons volk. Geen compromissen en geen ge dachte aan eenige overeenstemming met deze elementen. Ik geef daarom voor de voortzetting van den strijd de volgende instructies: 1. Alle organisatorische kwesties en werk zaamheden der partij treden terstond op den achtergrond tegenover de eene taak van uiterste krachtsinspanning tegen de regee ring. 2. Alle krachten worden aan het werk ge steld voor het inzetten van een nieuwe pro paganda-campagne. 3. Alvorens dit regime en de partijen die het dekken vernietigend verslagen zijn valt er niet te onderhandelen. De orders voor het uitvoeren van deze in structies geef ik nog in den loop van deze week". De oproep is geteekend: Adolf Hitier. In den tweeden oproep aan de S.A.- en S.S.-mannen dankt Hitier voor den zwaren arbeid, die zij voor de beweging hebben ver richt. „Ik weet met hoeveel offers, leed, zorg en ontbering gij hebt moeten strijden. Ik weet dat gij iets bovmenschelijks gepresteerd hebt en dat velen uwer naar rust verlangen. Ik kan dit begrijpen, doch ik kan er niet aan toegeven. Wij allen gelooven het beste gedaan te hebben, doch wij moeten ons zelf overwin nen en nog meer presteeren. De strijd moet tot het einde worden voortgezet tot onze te genstanders definitief verslagen zijn. Ik be paal daarom het volgande, dat de S.A. en de S.S. terstond in overleg met de politieke propagandaleiding der partij het werk en daarmede den strijd hervatten". Een derde oproep is gericht aan de leiders der verschillende partij-organisaties, waarin Hitier de nationaal-socialistische jeugd en de vrouwen, sprekers en schrijvers en andere propagandisten dank zegt voor het door hun verrichte werk. o Na deze Hitleriaansche ontboezeming thans eenige persstemmen. In de nat.-soc. „Angriff" schrijft dr. Goeb bels o.a., dat wanneer deze verkiezing nog eenigen zin wil hebben en wanneer de regee ring niet over elke geschreven en ongeschre ven wet der volkssouvereiniteit wil heen- schrijven, Von Papen dan nog in den loo van vandaag met zijn geheel kabinet moet a treden. Dat de nat.-soc beweging een zeker verlies zou lijden, die naar haar toe waren gekomen zonder zich bewust te zijn van dé politieke omwenteling, die het doel is en de historische taak van het nationaai-socialisme De „Münchener Neueste Nachrichten schrijft o.a., dat het resultaat der verkiezin gen, parlementair gezien, de mogelijkheid van een meerderheidsvorming van Centrum en rechterzijde met uitsluiting der Duitsch Nationalen niet meer bestaat. De „Kölnische Zeitung" schrijft, dat het noodig zal zijn binnenkort den nat.-socia listen opnieuw de vraag van deelneming aan de regeering voor te leggen. Wanneer het re sultaat wederom een nationaal-socialistische weigering zou zijn dan zou men na korten of langen tijd een nieuwe Rijksdagverkiezing moeten krijgen. Blijkens het resultaat van deze verkiezing kan de regeering een derge lijke ontwikkeling met gerustheid tegemoet zien. De „Kölnische Volkszeitung" schrijft, dat de regeering niet lang kan aarzelen met de erkenning van het feit, dat haar ïsoleering dreigend is toegenomen. Von Papen heeft in een particulier onderhoud opnieuw met de ontbinding van den Rijksdag gedreigd. Zoo als de zaken in Duitschland thans staan, zou een nieuwe ontbinding van den Rijksdag een nieuwe radicalisatiè van de massa veroorza ken. De Duitsch Nationale „Dresdener Nach richten" schrijft eveneens dat deze verkie zing de noodzakelijke oplossing piet. heeft gebracht. Gezien van het standpunt der pre sidentiele regeering is het doel van Rijks dagontbinding door den verkiezingsuitslag slechts gedeeltelijk bereikt. Thans blijft nog over om de poging van 13 Augustus te her halen. De „Dresdener Anzeige" schrijft dat nu deze verkiezing weer doelloos geweest is men eindelijk den weg van samenwerking zal moeten bewandelen. De nat.-soc. „Freiheitskampf" constateert, dat von Papen s doel, het nat.-soc. te liqui deeren, mislukt is. Het nat.-soc. handhaafd zijn eisch om de leiding van het rijk. Het „Hamburger Fremdenblatt" vraagt, of i jeen poging zal worden gedaan om alles wat iet radicalisme als niet bevorderlijk en pro ductief beschouwt, zich nauwer te doen in eensluiten. Het merkwaardigste acht het blad den teruggang van het aantal stemmen van het Centrum. Waarschijnlijk is dit veroor zaakt door de tweedracht tusschen Bruening en von Papen. Het is te wenschen dat de par tijen op een modus vivendi met von Papen tot overeenstemming kunnen komen, aangezien men anders in de practijk een coalitie tus schen nationaal-socialisten en communisten zou kunnen krijgen, waardoor het land en niet alleen het parlement een chaos zou wor den. De „Frankforter Zeitung" merkt op, dat het aantal zetels van Duitsch Nationalen en Duitsche Volkspartij nog hooger had kunnen zijn als men rekening houdt ;/et de positie, waarin de autoritaire regeering hen heeft ge steld. Er is een nieuwe factor in de parlemen taire constellatie getreden. Om het parlement weer te laten functionneeren is een boven de partijen staande parlementaire aaneenslui ting noodig. doch het is de vraag of men in nerlijk reeds zoover is, wat weer ervan af hangt wat de nat.-soc. in dit jaar hebben ge leerd. De „Hannoversche Kurier" schrijft, dat uit den verkiezingsuitslag blijkt, dat de nat.-soc partij haar stemmen heeft verloren aan de burgerlijke partijen, zonder nieuwe stemmen te krijgen uit het Marxistische kamp. En hier luidde de uitspraak gunstig voor den werkgever. „Een typiste", zoo wordt in de motiveering van het vonnis verklaard, „is verplicht, alle correspondentiewerkzaamhe den, welke haar chef van haar eischt, te ver richten, tenzij het een gefingeerden brief be- "treft. Dit was hier niet het geval, daar er wel degelijk sprake was van een ernstigen minne brief". Door haar weigering, verder op te ne men, stelde de typiste zich bloot aan een on middellijk ontslag zonder schadeloosstelling. Haar eisch werd derhalve afgewezen. DE VERKEERSSTAKING IN BERLIJN Dr nat. soc. staken verder. De persafdeeling van de nat.-soc. organi satie van bedrijfscellen te Berlijn deelt mede In tegenstelling met de bekendmaking van de centrale stakingsleiding van de Berlijn sche verkeersbureaux, waarmede wij nat. socialisten niets hebben uit te staan, consta teeren wij, dat de nationaal-socialistische or- fanisatie van bedrijfscellen tot dusverre geen efboom in beweging* heeft gezet om de te recht om hun loon strijdende werknemers van de Ij. V. G. te bewegen tot het opheffen van de staking. Voor de nationaal socialisten in de B.V.G. geldt nog steeds de leuze: Het werk ligt stil. Wij hadden en hebben ook verder niet het voornemen een economischen strijd in een politieke baan te leiden, zooals de R.V.O dat gedaan heeft. Wij constateeren wederom, dat de communisten door dit breken van de sta king hun ware gezicht getoond hebben en zetten tegenover hen en de sociaal-democra tische verraders een gesloten economisch front van allen, die door de BVG benadeeld 2ijn. De toestand wordt beter Het bedrijf der BVG is zoo goed als geheel hervat. Gistermiddag hebben zich bijna even veel werkwilligen gemeld als in, de ochtend uren, toen 5600 leden van het personeel zich hebben aangemeld. Om negen uur gister avond zal het tram- en autobusverkeers weer worden gestaakt, ten einde het personeel niet te overbelasten. Hedenmorgen vroeg zal het tram- en omnibusverkeer, zoomede het ver keer onder den grond op normale wijze wor den hervat. TYPISTE IN CUPIDO'S DIENST. Merkwaardig proces te Berlijn Een jonge Berlijnsche typiste, Hildegard Müller, werd, zoo vertelt de Tel., onlangs bi; haar chef ontboden voor het opnemen van een paar brieven. Nadat zij, ^gewapend met potlood en blocnote, in J had plaats genomen het volgende: „Liefste Irene. De avond van gisteren zal mij' steeds onvergetelijk blijven. Het is mij alsof ik je aanbiddelijk gezichtje nog steeds Verder kwam hij niet. Want de typiste was verontwaardigd opgesprongen en zeide: ben hier niet in dienst genomen om minne brieven te tikken. U moest u schamen om zoo iets van mij te verlangen. Schrijft u zulke briefjes maar zelf!" „Goed", antwoordde de directeur. „U krijgt uw salaris uitbetaald tot en met vandaag, en u kunt onmiddellijk heengaan". Het tweede bedrijf der geschiedenis speelde voor de Berlijnsche rechtbank. Juffrouw Müller had namelijk met haar ontslag op de directeurskamer dicteerde de chef haar blijkt, dat deze beperking van den invoer niet voldoende is, zal nog een vermindering mei 10 plaats hebben. Onderhandelingen worden gevoerd met Nederland, Denemarken. Zweden en Letland over een vermindering van den invoer van varkensvleesch en vel met 30 Deze beperkingen van den invoer zullen voorloopig gelden, voor de maanden November en December. De gevolgen van de beperking van den invoer zal een alge meene prijsstijging van het vleesch in Enge land zijn. DE PERIODIEK „DIE INTER NATIONALE" TOT 1 MEI 1933 VERBODEN. De politiepresident te Berlijn heeft de periodiek „Die Internationale" met ingang van gister tot 1 Mei 1933 verboden wegens het opwekken tot een politieke staking en op hitsing. POGING TOT ROOFMOORD. Maandagavond zou te Düsseldorf een geldtransport tot een bedrag van 48000 R.M. van het abattoir naar het hoofdpostkantoor worden gebracht. Het vervoer geschiedde in een taxi door vijf personen. Toen de auto het abattoir verliet kwam plotseling een tweede auto aanrijden, waaruit ongeveer 10 schoten op de inzittenden van den eersten wagen werden gelost. Vier personen werden aan hoofd, armen en beenen gewond. Ook de chauffeur kreeg een schot in den onderarm. Hij verloor de tegenwoordigheid van geest niet en gaf vol gas. Nadat hij het geld naar een politiepost had gebracht begaven de ge wonden zich naar het ziekenhuis. ANTI-DUITSCHE DEMONSTRATIE TE BRUNN. Te Brünn heeft Maandagavond een anti- Duitsche demonstratie plaats gehad. Voor het Duitsche huis, waarin de Duitsche natio naal-socialistische afgevaardigde Krebs in vergadering sprak, verzamelden zich eenige honderden Tsjechische fascisten. Zij trachtten in de zaal binnen te dringen. Bij de gevech ten, die ontstonden, werden verscheidene per sonen gewond. Een aantal personen werd door de politie gearresteerd. SMOKKELJACHT DOOR DÜSSELDORF De broeder van den „smokkel koning" Szymanski na een op windende jacht door Düsseldorf gearresteerd. De Düsseldorfsche douanebeambten had den er Zondag in den vroegen morgen lucht van gekregen, dat aan de Nederandsche grens bij Wegberg een met smokkelwaar be Iaden vrachtauto in de richting Düsseldorf over de grens gekomen was. Onmiddellijk werd toen te Düsseldorf op de Rijnbrug een controle ingesteld. Tegen halftien verscheen de gesignaleerde smokkelauto, maar aan het bevel om te stoppen, gaf de chauffeur geen gehoor. Hij gaf integendeel vol gas en reed in volle vaart op de douanebeambten af. De zen konden echter nog bijtijds op zij sprin gen. In een gereedstaanden dienstwagen zet ten de grens-beambten toen een achtervol ging in door de straten van Düsseldorf Door het drukke verkeer op dat uur konden de beambten in 't eerst niet op den smokkel wagen schieten. Later, toen zij den auto op eenige meters afstand genaderd waren, wer den op de cabine van den smokkelwagen eenige schoten gelost. Daarop stopte de auto der smokkelaars. In een oogenblik waren honderden menschen samengestroomd. Een van de beide inzittende smokkelaars zag kans tusschen de menigte te verdwijnen. De ver rassing der grensbeambten was groot, toen zij in den anderen man den bekenden smok keiaar Theodoor Szymanski, broer van den „smokkelkoning" Frits Szymanski, herken den De auto, waarin 500 pond cigarettentabak gevonden werd, is in beslag genomen SLACHTOFFER VAN POLITIEKE VECHTPARTIJ. In den nacht van Zondag op Maandag heeft in de Kanzlerstrasse te Chemnitz een vechtpartij plaats gehad tusschen eeni nationaal-socialisten en communisten. L_ werd van de vuurwapenen gebruik gemaakt. Een nationaal-socialist is aan de bekomen verwondingen overleden. DE INVOER VAN VLEESCH IN ENGELAND. Vermindering van invoer De Engelsche minister van landbouw heeft medegedeeld, dat het niet mogelijk is, nieuwe invoerrechten op vleesrh te heffen, omdat Nhierdoor ook de dominions zouden worden ge staanden-voet geen genoegen genomen en een troffen. Alleen een beperking van den invoer can vleesch is mogelijk. Tot dusver zijn met de hieromtrent gevoerde onderhandelingen de volgende resultaten bereikt. Ten eerste ver mindering van den invoer van schapenvleesch uit Zuid Amerika met 20 en ten tweede vermindering v. d. invoer van Amerikaansch rundvleesch voorloopig met 10 Wanneer eisch ingediend tot uitbetaling van drie maanden salaris. De rechtbank stelde haar in hte gelijk; ook zij vond, dat een typiste niet gehouden is, dienst te doen als „postillon d'amour". De chef echter ging in hooger beroep, en de zaak Irwam voor het Landesarbeidsgericht. HET WERK IN DE SPINNERIJEN IN LANCASHIRE HERVAT. In bijna alle spinnerijen in Lancashire ié gister het werk hervat tegen het nieuws, met 14 pCt. verminderde, loontarief. Pogingen de spinners te bewegen niet aan het werk te gaan, bleven zonder resultaat Vele bedrijven, welke reeds eenigen tijd stil gelegd zijn, blijven ook verder, in verbanc met den slechten economischen toestand, ge sloten. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. De maandelijksche werkloosheidsstatistiek die gisteravond gepubliceerd is, geeft een belangrijke vermindering van het aantal werkloozen aan. Op 24 October waren er ongeveer 9.397.000 verzekerden tusschen de 16 en 64 jaar in Groot-Brittannië aan het werk, d.i. 246000 meer dan een maand te voren, maar 51000 minder dan een jaar geleden. De ingeschreven werklcozen op dienzelfden datum, 24 October, bedroegen 111.005 min der dan een maand tevoren. DE STRITD VAN ENGELAND MET IERLAND. Naar verluidt zullen morgen belangrijke verhoogingen van de rechten, geheven op goederen, die uit Zuid-Ierland in Engeland worden ingevoerd, worden vastgesteld. Op vee zal een recht worden geheven van 40 van de waarde, op boter, eieren, room, bacon, varkensvleesch, pluimvee etc. zal een recht worden geheven van 30 pCt. Tot dusverre werd een uniform recht van 20 geheven. DE ONTWAPENING. Herriot over het ontwapenings plan en Italië. de betrekkingen met Minister-president Herriot is gister te Pa rijs aangekomen. Hij heeft direct aan een kabinetsraad deelgenomen, waarin beraad slaagd werd over de maatregelen welke ge nomen zullen worden voor het sluitend maken der begrooting. Het deficit is op papier weg gewerkt. De kabinetsraad heeft gister voorts kennis genomen van een rapport dat door Paul Bon cour werd uitgebracht over de ontvangst van het Fransche ontwapeningsplan te Genève. Met algemeene stemmen werd den ministei van oorlog door het kabinet dank gebracht. Tegenover persvertegenwoordigers heeft Herriot verklaard dat de Fransche toestand te Genève na de toelichting op het ontwape ningsplan wezenlijk is verbeterd. Betreffende de FranschItaliaansche betrekkingen ver klaarde Herriot dat deze op een verstandige basis moeten worden gebracht. Na den oor log is men moreel onrechtvaardig tegenover de Italianen geweest. Men moet toegeven dat Ithalië de mogelijkheid heeft gehad neutraal te blijven. Italië is evenwel den oorlog inge gaan, op een oogenblik dat men reeds heef' geweten dat het ontzettend zou worden. HET COMMUNIST PRESIDENT VAN KANTON SCHAFFHAUSEN. In het Zwitsersche kanton Schaffhausen werd de communistische nationale raad Bringolf met medewerking der sociaal-demo craten tot president gekozen. Dit is de eerste maal dat een communist in Zwitserland een vooraanstaande administratieve post heefl verworven. ZWITSERLAND RATIFICEERT HET DUITSCH-ZWITSERSCHE HANDELSVERDRAG. De Zwitsersche Bondsraad heeft gister hel Duitsch-Zwitsersche handelsverdag goedge keurd. Wanneer het verdrag ook van Duit sche zijde zal zijn geratificeerd, zal het der 17 November in werking treden. DE VIJFTIENDE VERJAARDAG VAN DE OCTOBER-REVOLUTIE IN RUSLAND. Moskou heeft gister op plechtige wijze de herdenking van de October-revolutie her dacht. Reeds vroeg in den morgen verdron gen zich duizenden betoogers door de stra ten, waar overal muziek ten gehoore werd gebracht De huizen zijn met vlaggen ver sierd. Opschriften, aanplakbiljetten en diagrammen verkondigen het succes van de economische en cultureele ontwikkeling van Soviet Rusland. Oo het Roode Plein is een

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1