dagblad voor alkmaar en omstreken. Hit het JkutemetU Duqdiiksch Ojvevucht Buitenland No. 266 Donderdag 10 November 1932 134e Jaargang VAN CAUWELAART TREEDT AF ALS BURGEMEESTER VAN ANTWERPEN. BLOEDIGE BOTSINGEN TUSSCHEN PERUANEN EN COLUMBIANEN. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco d«->r het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. F7IJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. j)it nummer bestaat ui; drie bladen. Den Haag, 9 Nov. 1932. Drie leiders van belangrijke kamerfracties hebben heden bij de voortzetting van de al gemeene beraadslagingen over de Rijksbe- grooting 1933 in de Tweede Kamer hun stem doen hooren. Eerste was de woordvoerder der Vrijzinnigen, Mr. Knottenbelt, die in een inleidend woord opkwam tegen de zoo vaak gehoorde bewering, dat de bestaande econo mische organisatie der maatschappij oorzaak zou zijn van den slechten tijd, welken wij doormaken. Er zijn allerlei andere oorzaken en niet in de laatste plaats de funeste han delspolitiek, waarvoor ook de sociaal-demo craten schuldig staan. Hun politiek is uiter mate eenzijdig, in de eerste plaats loonpoli tiek waarvan de onjuistheid steeds duidelij ker 'aan den dag treedt. De beginselen der liberale staatkunde zijn in den laatsten tijd wel zeer verwaarloosd: men heeft het be drijfsleven te zwaar belast, de staatsbe moeiing strekt zich te ver uit, het ambtena renkorps is steeds maar uitgebreid. Wanneer het tot belastingverlaging is gekomen, dan lag dat aan de voortdurende stijging der in komsten in de laatste goede jaren waarmede gepaard ging een toeneming der uitgaven. Teen er ten slotte moest bezuinigd worden, werd de zaak op de lange baan geschoven door de benoeming van de commissie-Weiter. Daarmede heeft de regeering wel bewijs ge leverd van gebrek aan zelfstandigheid en kracht. Nu zullen de ambtenaarssalarissen verlaagd worden met een extra-korting voor de ongehuwden Deed men dan niet beter met een algeheele herziening van het Bezol digingsbesluit aan te komen? De spr. pleitte wijders voor een wijziging van de Gemeente wet, waardoor gemeentelijke salarisregelin gen onderworpen zuilen worden aan de goed keuring van de regeering. Ook klaagde hij over de toenemende onbeschaamdheid van het optreden van sommige groepen van staatsburgers, die geen wenschen maar eischen aan de regeering doen toekomen. Zoo een vergadering van sociaal-democratische gemeenteraadsleden; dat daardoor het ver trouwen in het regeeringsgezag bij anderen verzwakt wordt, is begrijpelijk. Men gaat sympathiseeren met het fascisme. De spr. waarschuwde de sociaal-democraten hun heil toch niet in straatdemonstraties te zoeken: geen Kamerlid is b.v. door de demonstratie van gister op Houtrust tot andere meening gebracht. Ten slotte verklaarde de liberale spreker dat zijn partij haar vertrouwen in dit mini sterie geheel verloren had. Een tegenovergestelde meening deed de volgende spreker, de heer Snoeck Henkemans (c.h.) hooren. Hij richtte allervriendelijkste woorden tot het kabinet, dat volgens hem bij de handhaving van het gezag den juisten middenweg bewandelt. Ook over de demon stratie op Houtrust liet hij zich welwillender uit, als een getuigenis van de idealen van de demonstranten. Intusschen moet het gezag hoog gehouden worden, daar anders de vrij heid in gedrang zou komen. De spr. verde digde voorts het parlementaire stelsel als het eene deugdelijke om op de regeering controle uit te oefenen en een parlementair kabinet is een goede waarborg voor een krachtig be leid. De chr.-historische partij is bereid tot de vorming van een dergelijk kabinet samen te werken met elke partij, die voor godsdienst gezin en gezag wil strijden Zijn partijgenoot Rutgers van Rozenburg heeft aan het slot der vergadering van heden aan deze rede eenige financieele beschouwin gen vastgeknoopt, waarbij hij waarschuwde tegen een luchthartige leeningspolitiek als de sociaal-democraten zijn toegedaan en aan drong op een zeer voorzichtig financieel be leid dat geen te zware lasten op de toekomst legt. De omvangrijkste rede van den dag is wel geweest die welke juist tusschen beide ver melde christelijk-historische toespraken is ge houden. -Het was de rede van den leider der sociaal-democratische fractie, ir. Albarda, die bij wijze van inleiding een heele acte van beschuldiging tegen het kapitalisme deed hooren en het van alle maatschappelijke te kortkomingen en fouten betichtte. De spr. heeft vervolgens tal van onder werpen onder handen genomen. Zoo heeft hij beweerd, dat we er met loonsverlaging niet kunnen komen en gepleit voor verhoo ging van de directe belastingen. In het bij zonder kwam hij op tegen verdere verlaging van de salarissen der ambtenaren, die sinds 1929 hun inkomen met 46 millioen hebben zien verminderen. Vervolgens heeft hij ge protesteerd tegen een mogelijke inkrimping van den steun aan werkloozen. Van uitkee- ringen in natura, waarvoor een commissie- Lambooy is ingesteld, wilde hij in geen ge val iets weten. Ongetwijfeld wilde de spr. wel van bezuiniging hooren, doch dan in de eerste plaats op de defensie waarvoor nog altijd veel te veel wordt uitgetrokken. Het ge heele oorlogsapparaat dient te verdwijnen! Sprekende over de positie van het ministerie vroeg de heer Albarda of men dit als demis sionair moet beschouwen? De Memorie van Antwoord zwijgt over de zaak en het schijnt Directeur: C, KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. wel dat minister De Geer aan de tariefwet- verhooging blijft vasthouden. Zou het echter niet beter zijn om b.v. een heffing van het vermogen in eens ten bedrage van één per cent, te verdeelen over twee of drie jaar, oo te leggen? Waarom 'n couponbelasting afge wezen ten minste voor 1933? Waarom niet gedacht aan een belasting op het vermogen linn °°^e hand, dat thans misschien wel 400 milhoen bedraagt? En hoe staat het met de conversiemogelijkheden? Waarom ook niet gelet voor tal van productieve werken, door den spreker opgesomd? Toen hij kwam te spreken over de klachten betreffende cumulatie van pensioenen en tractementen uit de openbare kassen, heeft hij den heer Braat verweten, dat hij de zaak op zoo onwaardige wijze ter sprake had ge bracht. Het heeft hem verwonderd, dat de heer Braat op zijn brochures wel zijn naam heeft laten drukken, doch er niet heeft bijge voegd, dat hij Ridder in den Ned. Leeuw was. Immers zijn ridderschap is een verkla ring, waarom zoovelen weigeren die onder scheiding te aanvaarden. Kon het haast be- leedigender? De heer Braat vertrok evenwel geen spier bij het aanhooren van deze on vriendelijkheid In andere Kamers zou mis- schen wat anders zijn gebeurd! De spr. heeft verder geklaagd over de te vriendelijke houding van de overheid tegen over het fascisme, de gebeurtenissen van 20 Sept. ook weer opgehaald, kritiek geoefend op de bevoegdheidsoverschrijding door som mige departemtale ambtenaren, beweerd, dat de regeering stelselmatig de zoo prachtig ge slaagde demonstratie op Houtrust heeft te gengewerkt, geïnformeerd naar de talrijke particuliere wapenfabrieken hier te lande enz. Ten besluite heeft de heer Albarda met warme overtuiging weer eens gepleit voor de idealen der socialisatie. Morgen voortzetting. TWEE DUITSCHE ARTIKELEN IN ENGELSCHE BLADEN. Opnieuw de gelijkgerechtigdheidseisch. In de Engelsche „News Chronicle" is een artikel verschenen van den Duitschen rijks minister van buitenlandsche zaken, Freiherr von Neurath, over de politiële redenen voor den Duitschen gelijkgerechtigdheidseisch, waarbij hij telegelijkertijd geantwoord heeft op enkele punten van de nota van Sir John Simon, zonder echter deze te noemen. Ter inleiding merkte von Neurath op, dal thans zoo spoedig mogelijk de vraag beant woord moet worden, of de algemeene ontwa pening al of niet mogelijk is en of de hoop, die men vestigt op de economische wereldcon ferentie, gerechtvaardige is, of tot teleurstel ling moet leiden. Volgens den tekst van het Verdrag van Ver- sailles is het duidelijk dat de Ontwapening slechts de eerste stap is naar algemeene ont wapening. De Duitsche eisch, dat het Ver drag van Versailles tot grondslag zal wor den gemaakt van algemeene ontwapening is gebaseerd zoowel op het principe der gelijk gerechtigdheid alsook op den wil tot ontwa pening, aangezien de Duitsche ontwapening reëel en doeltreffend is gebleken. De meerder heid der nazi's heeft echter geweigerd een ontwapeqjngssysteem te aanvaarden dat be rust op het Verdrag van Versailles. De Vol kenbondsresolutie van 23 Juli gaat helaas meer in de richting van bewapening dan van ontwapening. Voor Duitschland is het doel loos deel te nemen aan een overeenkomst die voor de verschillende volksgroepen verschil lende rechten bevat. Von Neurath wijst de beschuldiging dat Duitschland opnieuw be- wapienen wil. af. Niet Duitschland wil be wapenen doch de andere landen, die weige ren te ontwapenen en dezelfde verplichtingen als Duitschland op zich hebben genomen Men mag hopen dat de Duitsche eisch ten slotte toch nog als iets natuurlijks wordt er kend. Von Neurath spreekt tenslotte de hoop uit, dat de houding van Duitschland een be slissende stoot moge geven aan de onderhan delingen over de algemeene ontwapening. O Tegelijkertijd licht in de „Daily Express de Duitsche rijksweerminister, generaal von Schleicher, de militaire züde van den Duu- schen gelijkgerechtigdheidseisch toe. De verdedigingsgedachte heeft noch met militairisme, noch met aanvalsplannen iets e maken. Zij is in tegendeel de tote waarbof? voor den vrede, aangezien misbruik van mili taire macht moet ophouden wanneer e weerkracht van een staat den oorlog m den zin van een aanval te gevaarlijk maakt. Von Schleicher wijst op de tegenstelling, dat Duitschland sedert 1919 bezig is zijn binnen- landsche vrijheid te herwinnen, doch niet over de middelen beschikt om die vrijheid naar buiten te verdedigen. De Duitsche de fensieve gedachte heeft ten doel, de Duitsche gelijkgerechtigdheid te zoeken in de verdedi gingsmiddelen, het Duitsche volk tot eenheid te brengen omtrent de nationale defensie en de beperkende bepalingen daarvoor op te hef fen. Hoe kan een weermacht zonder vliegtui gen, tanks, zware artillerie, strijdbare man schappen en bewapeningsindustrie de lands grenzen tegen zwaar bewapende staten ver dedigen. Hoe kan een volk zich veilig voelen wanneer zijn weermacht streng van het volk gescheiden is en wanneer het verboden is iets met militaire zaken te maken te hebben? Wanneer Duitschlands niet versterkte en gedemilitariseerde grenzen door de van mo derne wapenen voorziene vestingen van den tegenstander beheerscht worden, en Duitsch land beroofd is van luchtverdediging? De geschiedenis van Duitschland in de laatste twaalf jaar is het antwoord op deze vraag. Naar buiten toe heeft Duitschland een strijd zonder succes van recht tegen macht gevoerd Economisch is Duitschland door de herstel betalingen aan den rand van den ondergang gebracht. In het binnenland is het moreele leven uitgehold, evenals de autoriteit van den staat. „Wij moeten de waarheid onder het oog zien, dat recht zonder macht hulpeloos heid beteekent en macht zonder recht niets dan tirannie is". Tenslotte eischt generaal Von Schleicher ook een vergadering van de gezindheid in het Duitsche volk zelf, name lijk de bereidheid om offers te brengen en zich aan discipline te onderwerpen, en verder den geest van kameraadschap in den dienst van het vaderland. De staat moet de active vertegenwoordiger van de defensiegedachte worden. Ree<s bij de jeugdopvoeding moet de vaderlandsliefde vooraan gaan. Deze taak mag niet worden overgelaten aan partijen en organisaties, doch moet door den staat zelf ter hand worden genomen. Slechts op deze wijze kunnen staat, volk en Rijksweer tot nationale eenheid worden samengesmol- ten. t DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Het verbod van den chemischen- den gasoorlog. Het bureau der ontwapeningsconferentie heeft gister het rapport behandeld van den Italiaanschen vertegenwoordiger, Pilotti, over het verbod van den chemischen en den gas oorlog. Tijdens de debatten werd algemeen ge wezen op de moeilijkheden, die gelegen zijn in de scheiding tusschen aanvals- en ver dedigingswapenen op chemisch gebied. De Amerikaansche gezant Wilson eischte, dat het volledige verbod van alle chemische en gas- wapens gelijkelijk tot alle staten zou worden uitgebreid. De Zwitsersche bondspresident Motta legde er den nadruk op, dat reeds in de vredesverdragen het principe van een verbod van den chemischen oorlog was vast gelegd. Massigli, de Fransche gedelegeerde, wees er op, dat voor eenige jaren in een groote Europeecshe stad, Hamburg, feiten ge constateerd waren, die bewezen hadden, dat ook een verbod van particuliere vervaardi ging van gasmaskers onontbeerlijk is. Mas sigli verklaarde verder, dat zelfs zuiver tech nische instrumenten in geval van oorlog ge makkelijk tot chemische aanvalswapenen kun nen worden verbouwd. Daarom moet het verbod van chemische wapenen eerst nog van een technisch standpunt uit diepgaand worden onderzocht. Na uitvoerige debatten werd besloten de verschillende technische problemen van een verbod van den chemischen en gasoorlog te doen onderzoeken door een bijzondere com missie. DE ZITTING VAN HET DUITSCHE RIJKSKABINET. Het Rijkskabinet is gister voor de eerste maal na de Rijksdagverkiezingen bijeenge komen voor een bespreking over den poli- tieken toestand. In de kabinetszitting heeft allereerst de Rijkscommissaris voor den Ar beidsdienstplicht een uiteenzetting gegeven op grond waarvan werd besloten het leger der arbeidsdienstplichtigen ook den geheelen winter door te laten bestaan. Vervolgens werd de politieke toestand uitvoerig besproken. Algemeen werd de overtuiging uitgesproken, dat een nationale concentratie gewenscht is. Naar verluidt, zou de rijkskanselier te dien einde in den loop van de volgende dagen de partijleiders ontvangen om hen over deze aangelegenheid op de hoogte te stellen. Een aftreden van het kabinet of van enkele leden van het kabinet is niet te verwachten Het is ook onwaarschijnlijk dat de minister voor landbouw. Freiherr von Braun zal aftreden, aangezien de kwestie der contingenteering voor een oplossing staat, welke waarschijn lijk de betrokken partijen zal tevreden stellen. Voorts werd in de kabinetszitting besloten ter gelegenheid van de bijeenkomst van den rijksraad met de dan te Berlijn vertoevende ministers van de Duitsche landen besprekin gen te voeren. Een officieel communiqué is niet met betrekking tot de gister gehouden kabinetszitting verspreid. BOTSINGEN IN CHEMNITZ. 7 zwaargewonden. In aansluiting op een sociaal-democratische herdenking van de revolutie te Chemnitz is het op twee plaatsen in de stad tot schiet partijen gekomen tusschen leden van den rijksbaoier en nauonaal-socialisten. Hierbii werden, volgens opgave van de politie, 7 personen zwaar gewond. De politie herstelde de rust. BOTSING TUSSCHEN COMMUNISTEN EN POLITIE. Gisteravond is het in de binnenstad van Breslau tot botsingen gekomen tusschen communisten en de politie. Toen een stoet van ongeveer 800 communisten in afzonderlijke groepen naar den Wachtplatz marcheerde en de politie met behulp van den gummistok de menigte uiteenjoeg, viel deze de agenten plot seling aan, waar bij een politieagent met een mes in den slaap gewond werd. Een tweede agent kreeg een messteek, die echter niet door zijn jas heendrong. 3 personen werden ge arresteerd. Het Belgisch socialistische arbeiders- verbond heeft gisteravond een algemee ne vergadering gehouden, teneinde een besluit te nemen inzake de regeling van de kwestie van het schepenencollege te Antwerpen. De vergadering was buiten gewoon druk bezocht. Een duizendtal af gevaardigden was verschenen. Na middernacht eerst werd de uitslag bekend. 480 afgevaardigden hebben zich uitgesproken voor een samenwerking met de liberalen, tegen 270 voor samen werking met de katholieken, terwijl 60 afgevaardigden blanco stemden. Dientengevolge treden de katholieken uit het socialistisch-katholieke college van burgemeester en schepenen. Burge meester van Cauwelaert treedt af als burgemeester. Hij is gedurende 8 jaren burgemeester geweest van de stad Ant werpen. SNELTREIN RlfDT OP ZEVEN WEGWERKERS IN. Vijf dooden. In de omgeving van Watford (15 K.M. ten Noorden van Londen) werden 7 wegwerkers door een sneltrein gegrepen. De arbeiders liepen op de rails, aangezien een personen trein over het herstelde traject reed. Vijf der arbeiders werden gedood en twee werden ge wond. Ten gevolge van den dichten mist en den stoom van de locomotief van den personen trein hebben zij den uit de tegenovergestelde richting komenden trein niet opgemerkt. DE ECONOMISCHE STRIJD TUSSCHEN ENGELAND EN IERLAND De regeering van den Ierschen vrijstaat heeft bekend gemaakt, dat zij uitvoerpremiën zal geven op alle fabrikaten tot een gelijk bedrag van de rechten, die op deze fabri katen zullen worden geheven door Engeland na 15 November, op welken datum de rijks preferenties tusschen Engeland en Ierland eindigen. In den Dail zette Lemass evenwel uiteen, dat ge,n uitvoerpremiën beschikbaar zouden worden gesteld voor vee en landbouwpro ducten. De toestand in de wereld en vooral in Engeland is van dien aard, dat. wanneer de regeering van den Vrijstaat de bevolking zou willen vrijwaren voor de ergste gevolgen der depressie, de nationale politiek geheel zou moeten worden veranderd. Het kan zijn, al dus Lemass, dat in de toekomst wij zullen moeten voortgaan vee, bacon etc. uit te voeren met verlies, aangezien landen als Rusland en Duitschland tegen zeer lage prijzen deze waren verkoopen, teneinde onze eigen inkoopen van artikelen, die wij niet kunnen voortbrengen mogelijk te maken. DEPRESSIE AAN DE RIVIERA. In het Casino te Cannes heeft men in het seizoen 1931 ongeveer 50 pCt. minder inkom sten geboekt dan het vorige jaar. In Juan les Pins bedroegen de ontvangsten slechts een derde van die van 1930. Desondanks is het seizoen hier nog beter geweest dan in de andere badplaatsen, zooals Biarritz, Deau- ville, Le Tourquet. ONRUST IN SPANJE. In geheel Spanje heerscht een algemeene onrust. Dagelijks komen daden van geweld voor in alle deelen des lands. Men is hier van meening, dat in hoofdzaak communisten de oorzaak zijn van deze gebeurtenissen. Zoo deed gister een groep van 25 jonge com munisten een aanval op een aantal winkels in Bilbao, waar zij er in siaagden niet een groo- ten buit te ontkomen. Rumoerige openbare vergaderingen wor den overal gehouden, zoodat de politie de handen vol werk heeft, 'n Vigo en Baree- lona zijn ernstige stakingen in het scheep vaartbedrijf uitgebroken, terwijl in aragossa een staking in het bouwbedrijf is ontstaan. Tijdens een proces in Bilbao. waar een werkgever vermoord was. maakten de syndi calisten in de rechtszaal een zoodanig rumoer. <4a+ de voorzitter de zitting moest schorsen. GOEMBOES IN ROME AANGEKOMEN Gisteravond tegen 10 uur is de Hongaar- sche premier Goemboes met een extratrein in Rome aangekomen. Ter verwelkoming was Mussolini. in zijn kwaliteit van minister van buitenlandsche zaken aan het station ver schenen. Hij werd begeleid door den onder staatssecretaris Suvich. en verscheidene mi nisters, waaronder de minister voor Lucht vaart Balbo en talrijke hooggeplaatste ambte naren. De begroeting was buitengewoon hartelijk- BLOEDIGE ONGEREGELDHEDEN IN GENEVE. 3 dooden, 15 zwaar gewonden. Een groep rechts georienteerde, burger lijke politici, die zich de „Union Nationale" noemt, had gisteravond te Genève een anti socialistische vergadering belegd in een ge> sloten localiteit. De socialistische leiders, te. zamen met de communisten, hadden in ver band hiermede hun aanhangers opgeroepen tot een tegendemonstratie voor het gebouw. Teneinde onlusten te voorkomen, mobiliseer den de autoriteiten hierop de politie en een compagnie jonge soldaten. Toen echter de menigte de troepen zag arriveeren, begon zij tegen het ingrijpen der militairen te protes teeren en den soldaten de geweren uit de hand en de kepis van het hoofd te slaan. Tegen 10 uur werd hierop het bevel gegeven op de menigte te schieten, waarop het vuur uit een machinegeweer geopend werd. Er vielen 3 dooden en 15 zwaar gewonden. Voorzoover valt na te gaan, hebben de ge beurtenissen te Genève zich als volgt afge speeld. De democratische nationale groep de Union Nationale, die conservatief gezind is, doch in de laatste jaren een sterk fascisti- schen inslag kreeg, hield in de Salie Com munale de Plainpalais een vergadering. Tij dens de vergadering, die speciaal was ge richt tegen de actie van de beide plaatselijke socialistische leiders Leon Nicole en Dicker in den Kantonnalen raad, verzamelden zich vele socialistische en communistische arbei ders voor het gebouw. De politie had de ge bruikelijke voorzorgsmaatregelen getroffen en de omgeving van het gebouw afgezet. De verzamelde massa groeide echter steeds aan en nam ten slotte een zoo dreigende hou ding aan, dat de politie vreesde de afzetting niet te kunnen handhaven en militaire hulp inriep. Toen de soldaten arriveerden, werden ze met woest geschreeuw en beschimpingen ontvangen. Zij werden door de menigte aan gevallen en de geweren werden hun ontrukt. Een officier werd met een knuppel bewuste loos geslagen en aan alle kanten weerklonk het geroep: „Bandieten! Moordenaars!" Op vallend was het groote aantal vrouwen, dat aan deze demonstraties deel nam. De politie riep inmiddels de hulp in van twee nieuwe compagnieën van de infanterie- recrutenschool, terwijl ten slotte nog eeni ge machinegeweren in stelling werden ge< bracht. Toen het vuur werd geopend, ont stond een onbeschrijflijke paniek. Aanvanke lijk stoof de menigte uiteen met achterlating van dooden en gewonden Dit was echter voor de meesten een aanleiding om stand te houden. De Internationale werd aangeheven, de aanvallen werden voortgezet, zoodat de troepen opnieuw het vuur openden. Wat er gebeuren moest. Volgens mededeelingen van de Geneefsche politie zouden de leiders der socialisten en communisten te Geneve gisteravond de vol gende instructies hebben gegeven: Alle café's in de omgeving van gemeente lijke zaal van Plain-palais worden zooveel mogelijk bezet. Ten tweede: stormtroepen be zetten de zaal waarin de Union Nationale haar vergadering houdt en bezetten het po dium Ten derde: met alle ten dienste staan de middelen moet het voortzetten der verga dering onmogelijk worden gemaak. Ten vier de: pogingen der politie om de orde in de zaal te herstellen of om betoogingen buiten de zaal te verhinderen moeten zoo noodig zelfs met geweld worden gekeerd. Ten vijfde: de straten in de omgeving moeten worden bezet om het optreden van militaire troepen te verhinderen. De Geneefsche autoriteiten zijn van mee ning, dat de aanval der socialisten en com munisten op de militaire troepen reeds gerui- men tijd van te voren is voorbereid, aange zien vele communisten in het bezit van wa' penen zouden zijn geweest. De bezetting van de Columbiaansche grensstad Leticia door Peruaansche ko lonisten heeft thans tot de eerste bloe dige botsingen tusschen Peruaansche en Columbiaansche marinestrijdkrachten geleid. In het oerwoud is het op de ri vier Uutumayo, een zijrivier van de Amazona, tot een verbitterd gevecht ge komen tusschen vier Peruaansche eu eenige Columbiaansche oorlogsschepen. De Peruanen zijn er in geslaagd de Co lumbiaansche kanonneerboot „Cartha- gena" tot zinken te brengen en de „San ta Maria" buit te maken. Toen het bericht van de overwinning te Leticia bekend werd, werden groote manifestaties gehouden ten gunste van Peru.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1