dagblad voor alkmaar en omstreken. Hit het fyxclenwtt T)jatyeÜiksch Ovevzicht buitenland No. 267 Vrijdag II November 1932 134e Jaargang ALKMAARSCHE Deie Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, franco d«- ,r het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. F7IJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Algemeene beschouwingen R ij k s b e g r o o t i n g. Redevoeringen van de heeren Colijn en Aalberse. Den Haag, 10 November 1932. Het grootste deel der hedenmiddag gehou den vergadering der Tweede Kamer tot voort zetting van de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting voor 1933 is in be slag genomen geweest door de heeren C o 1 ij n en Aalberse, onderscheidenlijk de fractie leiders van de anti-revolutionnairen en de katholieken. Twee sprekers, waarnaar geluis terd mag worden! Vooral de heer Colijn is een vlot en heider spreker en met groote aan dacht beeft de Kamer dan ook zijn uiteenzet tingen gevolgd. Achtereenvolgens behandelde hij de finan- cieele en de economische politiek, de moreele zijde van de crisis, de werkloosheid en enkele wenschen betreffende de v/erking van het parlementaire stelsel na de verkiezingen. Wij volstaan met eenige hoofdpunten uit zijn ruim anderhalf uur in beslag nemende rede te vermelden. Vooreerst legde de spr. er den nadruk op, dat de financieele toestand des hnds veel erger is dan de regeering voorstelt, omdat er een groote achterstand bestaat bij de afschrijving op de spoorwegen, en het pensioenfonds van het spoorwegpersoneel een tekort van 230 millioen aanwijst. Daarbij mag men niet vergeten, dat er op de credieten voor woningbouw belangrijk zal moeten wor den afgeschreven. Wat de economische gevol gen van de crisis aangaat, verüeze men niet uit het oog, dat onze exportmogelijkheden door allerlei omstandigheden belangrijk en voorgoed zijn ingekrompen. De regeering heeft dus met de uiterste inspanning van krachten te streven naar behoud van wat mog is overgebleven. Daarbij moet beter gelet worden op het samengaan van de Neder- landsche en Indische belangen. Het buitenland moet begrijpen, dat wij geen natie van 8, doch van 70 millioen onderdanen zijn. Wat betreft de moreele zijde van de crisis, zij heeft ons achteruitgang op geeste lijk en moreel gebied gebracht, gelijk ook aan andere volken en het boek van het echtpaar Wibaut over het wordend huwelijk is daar van een symptoom. Het legt den bijl aan ons gezinsleven. Maar ook is noodig, dat het ge zag zich handhaaft: de fascistisehe opmarsch naar Rome beteekende destijds voor Italië een abdicatie van het gezag Het gebeurde strekke ons ter waarschuwing! Revolutionnaire om wentelingen kunnen niet worden afgekocht. Wat aangaat de werkeloosheidsbestrijding, ze is het belangrijkste materieele vraagstuk van nu en straks. Het gaat niet aan dat we jaar in, jaar uit geregeld een 150 millioen uit geven om een achtste deel der burgerij in het 'leven te houden zonder dat het werkt. Er moet gezorgd worden voor werkverruiming en daarvoor is een der beste middelen de ver grooting van ons bodemoppervlak. Spr. vroeg daarom voortzetting van de inpoldering van de Zuiderzee, waarvoor 2 millioen op de be grooting zou zijn te brengen. In tweeden ter mijn zou hij misschien op de zaak terug komen. Wat den politieken toestand betreft, hoop te de spr., dat er vóór de verkiezingen geen ongelukken zullen gebeuren. Laat de regee ring aan het werk blijven, wij willen dit be vorderen, tenzij er blijkt van absoluten onwil tot samenwerking. Na de verkiezingen moge het normale parlementaire stelsel herleven. Een extraparlementair kabinet noemde de spr. een gevaarlijk experiment en we moeten daar weer van afkomen, we moeten weer een kabinet krijgen met gevoel voor parlementaire verantwoordelijkheid. Bij dit laatste punt heeft ook de volgende spreker, de heer Aalberse, stilgestaan. Het was aan het slot van zijn uitvoerige rede. Nadat hij uiteengezet had, dat zijn door de Kamer aanvaarde motie tot schorsing van de "behandeling van het ontwerp tot verhooging van de invoerrechten enkel bedoelde tijd te 'geven voor het beramen van middelen tot voorkoming van een conflict, waarvoor meer dan één weg openstond, waarschuwde hij ernstig tegen een kabinetscrisis, welke onver mijdelijk tot een kamerontbinding zou leiden en waaruit de meest grenzelooze verwarring zou voortspruiten. Na de verkiezing in den aanstaanden zomer kan evenwel weder aan gestuurd worden op de formatie van een par lementaire meerderheid, door de samenwer king van ook niet homogene partijgroepee ringen op den bodem van een gemeenschap pelijk program van practisch regeerings- 'beleid. Hij zag op dit punt verschillende mo gelijkheden; alleen weigerde hij bij voorbaat een samengaan van zijn partij met de sociaal democraten. Hij zei dit fijntjes: wanneer in die richting stappen mochten worden gedaan, dan zou dit zijnerzijds met zwijgen worden beantwoord, want „Le silence aussi est une OPIn'<rijn daaraan voorafgaande rede heeft ook de heer Aalberse erkend, dat we er zon der bezuiniging niet komen en daarbij ge legenheid gevonden de commissie-Weiter te huldigen voor den moed, waarmede zii haar ondankbare taak heeft volbracht. Met som mige bezuinigingsmaatregelen ging hij niet accoord, in het bijzonder niet met de inkrim ping van personeelsformaties, wat hij in dezen benarden tijd dubbele wreedheid vond te genover hen die langs dien weg op straat worden gezet. Wat aangaat het vinden van nieuwe bronnen van inkomst, waarschuwde de spr. tegen de instelling van fiscale mono polies, b.v. een staatsmonopolie voor tabak. Dat is eenvoudig machtsmisbruik. H,J drong verder aan op een huurwetge ving, ten einde tot grootere huurverlaging te komen. Ook opperde hij het denkbeeld van een wettelijk minimumloon voor den landbouw, vroeg steun voor de binnenschipperij, hulp aan de werkeloozen kassen speciaal voor de landbouwarbeiders. klaagde bitter over de tegenwoordige organisatie van de werkver schaffing, welke ontaardt in lijntrekkerij, en pleitte voor werkverruiming, waarbij hij evenals de heer Colijn voortzetting van de drooglegging der Zuiderzee zeer noodig heette. 6 Na deze sprekers heoben we getracht een en ander op te vangen van een rede van den heer L a n g m a n (c.h.), die meenen we, den heer Peereboom kapittelde, maar het rumoer in de Kamer maakte zijn rede onverstaanbaar. De laatste spreker van den dag was de heer F1 e s k e n s (r.k.), die onder meer in plaats van een verhooging van den tabaksaccijns of een couponbelasting, als beste middel tot versterking van de staatsinkomsten aanprees een omzet- of verteringsbelasting, gelijk men reeds in Duitschland en België vindt. Morgen voortzetting. Of de regeering nog deze week aan het woord zal komen, schijnt twijfelachtig. Er moeten nog vier of vijf sprekers zijn ingeschreven. DE DUITSCHE RIJKSRAAD BIJEEN. Scherpe verklaring van dr. Brecht. De Duitsche rijksraad, die zijn plenaire bijeenkomsten sinds einde Juli heeft uitge steld, totdat er klaarheid zou zijn gebracht over de kwestie der vertegenwoordiging van Pruisen in den rijksraad, is gisteravond weer bijeengekomen ter afwikkeling van een uitge breide agenda. Voor de rijksregeering waren aanwezig de rijksminister van binnenland- sche zaken, Freiherr von Gayl, die de verga dering presideerde, staatssecretaris dr. Zwei gert en Ministerialdirektor Gottheiner; voor Pruisen de „Ministerialdirektoren" dr Brecht, dr. Badt en dr. Cossmann. Voordat werd overgegaan tót de behande ling der op de agenda geplaatste punten, legde dr. Brecht namens de Pruisische staats regeering de volgende verklaring af: Sedert meer dan drie maanden heeft de de rijksraad niet kunnen bijeenkomen, om dat de rijksregeering door een, naar thans vaststaat, gevoerde actie, welke niet in over eenstemming is met de rijksgrondwet de Pruisische staatsregeering heeft verhinderd haar rechten en plichten in den rijksraad waar te nemen. Het is de wensch der Pruisi sche staatsregeering geweest de kwestie in den rijksraad te laten voorbijgaan. Daartoe heeft zij toegestemd in een opschorting van de eerste ipleinaire zitting van den rijksraad tot meer dan twee weken na de beslissing van het Staatsgerechtshof. Helaas is het in deze lange periode, ondanks de groote tegemoet koming der Pruisische staatsregeering tot heden toe nog niet mogelijk geweest een be vredigende oplossing te verkrijgen. Gp wensch van persoonlijkheden uit het midden van den Rijksraad, die naar een dergelijke regeling streven, en hopen, dat deze voor Za terdag tot stand zal komen, en in het belang van andere, laatste pogingen om tot over-, eenstemming te geraken, ziet de Pruisische staatsregeering er van af den toestand thans duidelijker uiteen te zetten. Zij stelt zich te vreden met het constateeren van het vol gende: Het staatsgerechtshof heeft het verwijt der plichtsverzaking tegen het land Pruisen in zijn geheelen omvang ongemotiveerd ver klaard. Het staatsgerechtshof heeft de toe passing van art. 48, eerste lid, ontoelaatbaar verklaard. Er is dus geen rijksexecutie tegen Pruisen. Het Staatsgerechtshof heeft voorts vastgesteld, dat de op grond van art. 48, tweede lid, benoemde rijkscommissarissen nimmer landsregeering kunnen worden en ook nimmer in de plaats van de landsregee ring zullen kunnen treden. Indien rijkscom missarissen bevoegdheden overnemen, dan kunnen zij zulks slechts doen op een wijze waarbij zij de landsregeering tijdelijk be voegdheden ontnemen en deze tijdelijk over dragen aan het rijk. De rijksregeering brengt deze principieele gezichtspunten van de beslissing van het staatsgerechtshof niet in practijk. De rijkscommissarissen noemer zich verder commissoriale „landsregeering", dus de plaatsvervangers van de landsregee ring. Zij verzenden hun brieven, beschikkin gen en verordeningen met de dienstbenaming Pruisische ministers An Pruisisch staatsmini- sterie. Ook maken zij het de Pruisische staatsre geering onmogelijk weer in functie te treden. Deze toestand beroert de basis van de gel dende grondwet in zulk een mate dat in het bizonder de rechtspositie der landen, dat de Pruisische staatsregeering het als haar plicht beschouwt den rijksraad hiervan in kenins te stellen. De rijksregeering heeft haar maatregelen ook getracht te rechtvaar digen als een vooruitloopen op de rijksher vorming. De behandeling, welke thans de Pruisische landsregeering ten deel valt, is een slechte voorbereiding voor een autoritaire hervor ming. Ook dient art. 48, tweede lid, er niet voor de Rijkshervorming ten uitvoer te leg gen. Op z'n minst had de R ij ksr geering der halve tegelijkertijd het ontwerp van een wet inzake de rijkshervorming moeten voorleggen aan den rijksraad, zooals bij de grondwet is bepaald, ten einde langs dezen weg op regelmatige wijze tot een besluit te kunnen komen. De rijksregeering heeft evenwel drie maanden nutteloos laten voorbijgaan, zonder dat te doen. Op deze wijze wordt een gunstige afhandeling van het groote werk niet bevorderd, doch in tegendeel ernstig in gevaar gebracht. De Pruisische staatsregee ring heeft niet alleen de rechten der huidige, doch ook der toekomstige Pruisische staats regeering te waarborgen. Als lid van den rijksraad richt zij nogmaals van deze plaats af den dringenden eisch tot de Rijksregeering de ongemotiveerde bizondere maatregelen in Pruisen in te trekken, op z'n minst de be slissing van het staatsgerechtshof op loyale wijze ten uitvoer te leggen en de staatsauto- riteit, die niet aleen belichaamd is in de Rijksregeering, doch ook in de landsregeerin- gen, zelf op voorbeeldige wijze te respec teeren. o Vervolgens legde de rijksminister van bin- nenlandsche zaken, van Gayl, de verklaring af, dat de geheele aangelegenheid volgens de meening der rijksregeering niet in den rijks raad thuis behoort, na het Vonnis, doch, dat zij, naar in het arrest wordt geconstateerd, een zaak is welke door de betrokkenen moet worden geregeld, dus fusschen het Pruisische staatsministerie en den rijkscommissaris voor Pruisen. De rijkskanselier, aldus von* Gayl, heeft als rijkscommissaris in tegenwoordig heid van den rijkspresident reeds ter ge legenheid van een bespreking met premier Braun de loyale ten uitvoerlegging van het arrest toegezegd. Onderhandelingen betref fende de bizonderheden, welke nog worden gevoerd, zullen naar gehoopt wordt, een be vredigend resultaat opleveren. Hierna wees de vertegenwoordiger van Beieren, gezant dr. v. Pregerm, er op dat de Beiersche staatsregeeritig op het standpunt staat dat alle overige uitspraken van het staatsgerechtshof, zoo ook het vonnis van 25 October, voltrokken moeten worden in den geest, waarin zij zijn uitgesproken. Beieren wil zich tot deze principieele op merking beperken en voor het overige de on middellijk betrokkenen de regeling der bi- zonderheden in den zin van een loyale over eenkomst overlaten. Voorts zal er wel ge legenheid zijn in een bizondere zitting van de vereenigde commissies van den rijksraad Zaterdag uitvoerig in deze aangelegenheid een standpunt in te nemen. Bij deze verklaring sloten zich aan de vertegenwoordigers van Wurtemberg, Sak sen, Hessen, Hamburg en de Rijnprovincies. Bij de afwikkeling van de uitgebreide agen da werden de voorstellen met betrekking tot de bezetting van functies bij het rijksinsti tuut voor verzekering, verschillende bestuurs- plaatsen bij de rijksposterijen e.d. goedge keurd. Een schrijven van den rijkskanselier inzake de benoeming van dr. Bracht en dr. Popitz tot rijksministers zonder portefeuille werd op voorstel van den Pruisischen vertegenwoor diger verwezen naar de begrootingscommis- sie van den rijksraad, opdat deze de kwestie der benoeming van de ministers met het oog op de begrooting zal kunnen behandelen. NA DE DUITSCHE VERKIEZINGEN. De sociaal democraten en de rijksregeering. Het partijbestuur van de S.P.D. heeft het volgende rapport opgesteld over zijn beraad slagingen van gister. Het partijbestuur heeft zich bezig gehouden met den politieken toe stand, zooals die ontstaan is door het resul taat der Rijksdagverkiezingen. Daarbij heerschte volkomen overeenstemming over het feit, dat er voor de S.P D. ook thans nog slechts een mogelijkheid is n.1. de scherpste en onverbiddelijkste strijd tegen de huidige Rijksregeering en haar plannen. De sociaal democratische Rijksdagfractie zal Donderdag 17 November bijeenkomen en in dien geest verdere besluiten nemen voor haar optreden in den Rijksdag. De sociaal-democraten hebben het voorne men in den Rijksdag voorstellen in te die nen betreffende een uitvoeringswet op art. 48 het uitvaardigen van amnestie, opheffing der bizondere gerechtshoven, verhooging der werkloozenondersteuningen, reorganisatie van het bedrijfsleven etc. De officieele mededeeling aan gaande bezoek rijkskanselier bij Hindenburg. Ofifcieel wordt medegedeeld: Rijkspresi dent von Hindenburg heeft gister, kennis ge nomen van het rapport van rijkskanselier von Papen met betrekking tot de opvatting van het rijkskabinet nopens den binnenlandsch politieken toestand. De rijkspresident legde er den nadruk op, dat hij ook verder vast houdt aan de vorming van de regeering von Papen ten grondslag liggende gedachte van een nationale concentratie. Dienovereenkom stig heeft hij den rijkskanselier opgedragen door besprekingen met de leiders der par tijen, die daarvoor in aanmerking komen, vast te stellen of en in hoeverre zij bereid zijn de regeering te steunen bij de ten uit voer legging van het politieke en economische program. De a.s. onderhandelingen met de partijleiders. Naar de „Boersenzeitung" verneemt, zul len de uitnoodigingen aan ae partijleiders der Duitsch-nationalèn, nat -soc., Centrum, Beier sche volkspartij en Duitsche volkspartij nog in den loop van heden worden verzonden. Besprekingen met andere partijen worden niet overwogen. De kanselier zal met de partijleiders af zonderlijk onderhandelen. Men verwacht dat de eerste bijeenkomsten Zondag zullen plaats hebben. Over het alge meen verwacht men geen succes van deze be sprekingen. De „Germania" schrijft o.a.: wanneer de missie van den rijkskanselier inderdaad be perkt is tot het vaststellen van de vraag of ae betreffende partijen geneigd zijn de regee ring bij het uitvoeren van haar program te steunen, kan men reeds thans voorspellen dat de nationale concentratie ook verder al leen de partij van den heer Hugenberg en de volkspartij zal omvatten Het blad neemt dan ook aan dat de door den rijkèpresident aan von Papen gegeven opdracht niet zoo nauw 'omgrensd is als uit den tekst der officieele mededeeling zou kunnen blijken en dat wan neer het gestelde doel niet bereikt mocht worden, nog andere oplossingen gezocht zul len worden. Voorstel tot samenwerking tus- schen nazi's, centrum, socialisten. In het dagblad „Der Deutsche" schrijft Georg Wieber, de hoofdredacteur van het or gaan der Christelijke metaalarbeiders o.a.: Hoe staat het nu deze verkiezingsuitslag met de rechten der natie, met de rechten der werknemers, der kleine en middelgroote boe ren? Dat is de beslissende kwestie. Ter wille van de natie en de arbeidersklasse zeggen wij, dat tegenover de heerenclique om Hugen berg slechts de strijd blijft. Nationaal-socia- listen, Centrum, socialisten en Christelijk- socialen: Al deze partijen zijn niet denkbaar zonder een scherp gestelde sociale nota. Wie de reactie wil tegengaan, moet over de par tijtegenstellingen heen niets anders willen dan het recht der natie verdedigen, doch ook alle gegeven gerechtvaardigde middelen in toepassing brengen. Dat wil niets anders zeggen dan in werkelijkheid de natie boven de partij en de rechten van het volk hooger stellen dan dikwijls bevroren partijpolitieke beschouwingen. Wij weten dat het opwerpen van de kwestie der mogelijkyid vAn een sa mengaan van nationaal-soc.alisten, centrum en socialisten allereerst bijna uitsluitend te genstellingen od den voorgrond plaatst. Wij zien evenwel: Natie en staat verkeeren in het grootste gevaar. Dat is onze zorg. Dat is iets anders dan het slagkoord van het vak- vereenigingsfront van Leiphart tot Strasser Wij hebben op de scherpste wijze gestreden tegen de gedachte van een gemeenschappelijk vakverbond. Iets anders is evenwel een uit de noodzakelijkheid van het oogenblik gebo ren samengaan van politieke partijen, ten einde de waarachtig nationale gedachte en de waarachtig sociale idee in het Duitsche volk te redden. Een samengaan van nat.-soc., centrum en socialisten zou het einde betee- kenen van de politieke en sociale reactie en ook het begin van een nieuw opbouwen van het bedrijfsleven en den staat in zich bergen. Een mislukking zou evenwel de volkomen knechting der werkende klassen in de naaste toekomst beteekenen. Het volk kan niet lang meer wachten op de beslissing der partijen. GROOTE OPWINDING IN ZWITSERLAND. Algemeene staking? Groot aantal toeschouwers het slacht offer. Men vreest, dat het te Genève tot betoogin gen voor de gevangenis zal komen, waarin de leider der socialisten, Nicolo, wordt gevan gen gehouden. Alles hangt evenwel af van de beslissing der socialistische leiders met betrekking tot de algemeene staking, welke, indien zij geproclameerd wordt, een zeer ernstigen toestand in het leven zal roepen. Donderdag hebben in den loop van den dag geen arrestaties meer plaats gehad. Het is tot nu toe nog niet gelukt den leiders der communisten in handen te krijgen. Het is gebleken, dat hier in tegenstel ling met andere landen voor de eerste iqa^i e§g pfmanschapueinke atue van com munisten en socialisten heeft plaats gehad. De communistische en socialistische groepen zijn door dezelfde leiders aangevoerd. De bevolking bespreekt algemeen de hou- ding der troepen en het vuren uit machinege- weren op de menigte. Het requireeren van de recrutenschool uit Lausanne, welke uit jonge, nog ongeoefende soldaten bestaat, wordt ge motiveerd met het feit, dat door het in Zwit serland geldende militaire systeem niet direct volwaardige troepen ter beschikking staan en dat de mobilisatie der oudere lichtingen pas na 24 uren mogelijk zou zijn geweest. Hier door wordt ook verklaard, dat de manschap pen die het eerst op het tooneel zijn versche nen onverwacht snel zijn ontwapend. De po litie heeft bij deze ongeregeldheden volkomen gefaald. Het optreden der troepen is evenwel door vooraanstaande Zwitsersche kringen goedge keurd, aangezien krachten de tot nu toe op gedane ondervinding slechts door energiek ingrijpen een verdere uitbreiding der com munistische onlusten kon worden voorkomen. Onder het groot aantal slachtoffers bevin den zich ook veel toeschouwers. Dit wordt al dus verklaard, dat de toeschouwers in de be tooging der socialisten en communisten zijn betrokken. Verstrekkende veiligheidsmaatregelen. De algemeene staking, welke gedurende vier uren te Lausanne heeft plaats gehad, draagt een zuiver kantonaal karakter en breidt zich derhalve niet uit tot de bonds- ambtenaren en bondsbeambten en dus ook niet tot de bondsspoorwegen en de bondsposte- rijen. In regeeringskringen te Genève wordt met nadruk verklaard, dat de toestand thans vol komen rustig is. Ter bescherming van de bevolking, zoo- mede van den zetel van den Volkenbond en van het Internationaal Arbeids Bureau zijn buitengewoon vérgaande maatregelen ge troffen. De Bondsraad over de gebeurte nissen. De Zwitsersche Bondsraad heeft Donder dagmiddag uitvoerig de gebeurtenissen te Genève en Lausanne besproken. In verband hiermede wordt het volgende communiqué uitgegeven: „De bondsraad heeft in zijn buitengewone zitting van heden de smartelijke gebeurtenis sen te Genève besproken. Hij heeft kennis ge nomen van de mededeeling der Geneefsche regeerig, dat zij voor Vrijdagochtend het regi ment infanterie van Genève en een Geneefscb landweerbataljon zal requireeren. De troe pen, welke belast zijn met de handhaving van de orde, worden beschouwd als te zijn in actieven dienst (d.i. ongeveer uitzonderings toestand). De Bondsraad heeft er kennis van genomen, dat het bondsdepartement voor mi litaire aangelegenheden een onderzoek van wege de militaire justitie heeft bevolen, ten einde nauwkeurig vast te stellen onder welke omstandigheden de troepen gisteren bij de gebeurtenissen te Genve hebben ingegrepen". De Geneefsche staatsraad maant tot kalmte. De Geneefsche staatsraad heeft met het oog op de bloedige gebeurtenissen in den nacht op Donderdag een proclamatie uitge vaardigd, waarin verklaard wordt: De staats raad is vastbesloten de openbare orde met de grootste energie tegen alle onlusten en ver storingen te handhaven. De bevolking wordt tot kalmte gesommeerd. Samenscholingen of optochten zijn verboden. De burgerlijke pers van Genève schuift de verantwoordelijkheid voor de bloedige botsin gen in den afgeloopen nacht op de schouders van den leider der socialisten Nicolo en stel? met nadruk vast, dat de eerste aanvallen van de massa is uitgegaan. De soldaten zijn, vol- gens de bladen, op zeer brute wijze mishan deld. De troepen hebben pas na herhaalde waarschuwingen het vuur geopend. Daarentegen publiceert het Geneefsche socialistische blad „Le Travail" een oproep van het socialistische comité aan de arbei dersklasse om direct zeer scherp te protestee ren tegen de houding der troepen. Het comité betoont zijn volledige instem ming met het optreden der Geneefsche arbei dersklasse tegen de corrupte bourgeoisie en verklaart, dat de leidende partij-instanties onverwijld zijn bijeengekomen ten einde, de arbeidersorganisaties de noodzakelijke In structies te geven voor een algemeene verde digingsactie. In den loop van den middag zijn nieuwe troepenversterkingen uit Bern naar Genève gezonden. Geen algemeene staking? In de zitting der leiders van de Zwitser sche socialisten is Donderdag na urenlange besprekingen besloten Zaterdag, den dag waarop de slachtoffers te Genève zullen wor den teraardebesteld, als een treurdag te be schouwen. De arbeidersklasse moet er van worden vrijgesteld arbeid te verrichten tij dens de plechtigheid of verder te werken. Nopens de kwestie van algemeene staking hebben de socialistische leiders geen directe beslissing genomen. Evenwel bipt uit de tot nu toe genomen besloten dat voorloopig

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1