Alkmaarsche Courant. PeHSsleKt SPORT EN WEDSTRIJDEN. 4» 5*a Jeni fter «i Jertlgsli Jaargang. ZATERDAG 19 NOVEMBER Protest tegen het westelijk uitbreidingsplan. Om den Onafhankelijkheidsbeker. G^rn eerste klas-wedstrijden in het W< s'en. Alcmaria naar E. D. O. Alkmaar hteff een winkans. De Zesdaagsche begonnen I Ko. 274 1939 Ten Stadhuize werden Vrijdag door een commissie uit Ged. Staten bestaande uit de heeren Michels en Verschure de reclamanten gehoord, die bezwaren hadden ingediend te gen het door den raad vastgestelde westelijke uitbreidingsplan bepalende, dat de weilanden aan den Westerweg, begrenst door de Jood sche Begraafplaats, de Zandersloot, de Re guliers aan en den Westerweg alleen in per ceelen van minstens 1240 M2. voor bebou wing mogen worden gebruikt en dat het ter rein aan den Westerweg tegenover de Lief delaan alleen langs den weg voor open be bouwing gebruikt mogen worden, terwijl het er achter gelegen terrein niet bebouwd mag worden. De belanghebbenden, de heeren Berger, de Lange en Wittenberns waren tegen deze beslissing schriftelijk bij Ged Staten in be roep gekomen en werden in de zitting in de gelegenheid gesteld hun bezwaren mondeling toe te lichten. Voor het gemeentebestuur waren aanwezig de burgemeester, wethouder Klaver en den heer Marchadant. Voor belanghebbenden de heeren Berger, Wittenberns, Mathijssen, mr. Langeveld mr C. J. de Lange en mr. A. M. de Lange De voorzitter, de heer Michels, gaf een resume van de genomen besluiten en de gewisselde stukken en verleende hierna het woord aan den heei Matthijssen als verte genwoordiger voor den heer Berger. De heer Mathijssen verzocht gedepu teerden, onder overlegging van de beide b aden, de artikelen te lezen over de kwestie in de Alkmaarsche Courant cn het Noord Hcllandsch Dagblad, waarin z.i. de toestanc juist wordt weergegeven Voorts wees hij er op, dat volgens het be bouwingsplan een minimum afstand van de gebouwen tot de erfscheiding van 12H M. wordt gevorderd, waardoor voor 1 perceel 1240 M2., voor 2 1480 M2 en voor 3 1720 M2 moet worden aangekocht. B. en W. stellen de waarde van den grond op 0.50 per M2„ stel en 1 voor ophoo ging en 1.50 voor winst en becijferen aldus dat de grondkosten voor één landhuis nier hooger dan 3000 behoeven te zijn. Spr. oordeelde, dat B. en W. hier een ver gissing maken en betoogde, dat volgens deze berekening de bouwgrond van het Ge meentelijk Grondbedrijf aan den Bergerweg 4 moet bed-agen en stelde de vraag waar om de gemeente daar dan voor den grond ten behoeve van den bouw van arbeiderswonin gen 7 per M2. vraagt en voor grond aan dt hoofdwegen 10. Hij becijferde, dat, wanneer geen te hooge eischen worden gesteld, de prijs voor bouw rijpe grond 5.50 per M2. bedraagt, con cludeerde dat B. en W. dit zeer goed weten en dat met de door B. en W. gestelde eischen de grondprijs voor één vrlaterrein 8400 en geen 3000 bedraagt, zooals B en W becijferden. Almaar, aldus spr., heeft behoefte aan villa-bouwterrein, mits op niet te groote verkaveling. Waarom heeft de gemeente voor haar eigen terrein aan den Bergerweg de tuinen verkaveling niet in toepassing gebracht? Met nadruk betoogde spr., in tegenstelling met hetgeen B. en W. in de stukken hadden be toogt, dat er juist aan den Westerweg be hoefte is aan bouwterrein, mits geen 10 per M2. wordt berekent, zooals het grond bedrijf doet. Uitvoerig betoogde spr. dat het gemeente lijk grondbedrijf, dat prijsregelend moest kunnen optreden, door te hooge exploitatie kosten, niet kan meekomen. Hij waarschuwdt Ged. Staten aan het gemeentelijk grond bedrijf geen monopolie te geven, aangezien dan door te hooge grondprijzen voor de ar beiders en kleine midrienstandswoninpen de huren onnoodig hoog gemaakt worden. In Alkmaar is het tuist de particuliere grondspeculant. die in plaats van het ge meentelijk grondbedrijf prijsregelend optreed. Hoe men in Alkmaar op een open terrein voor de voortuinen een diepte kan eischen van 15 M., terwijl in het Heiloërbosch voor tuinen met een diepte van 8 M. worden toege staan, is spr. een raadsel Meer uitvoerig doet hij uitkomen, dat adressanten daar een aardige villawijk willen doen ontstaan. Men moet echter practisch blijven. Geen groote, doch kleine villa's zijn daar noodig, maar aardige boschbeplanting, met aardige lanen, zooals op de terreinen van den heer P. A. de Lange in het Heiloërbosch. Zeer terecht, zoo vervolgde spr zegt jhr. de Giaeff, dat Alkmaar rekening had te houden met het Koninklijk Besluit van 9 Juli 1931 no. 128, 't welk luidt; voor het aangrenzende terrein onder gemeente Heiloo, over wegende voorts, dat. al moge op het terrein tusschen den Westerweg en de Zandersloot, in verband met zijn ligging tusschen twee bosschen en de begrenzing aan de Oostzijde door terrein, bestemd en reeds ten deele ge bruikt voor ruime villa's een bebouwing, als de appellanten wenschen, ontoelaatbaar zijn, (dit betrof een half open bebouwing) desniet temin de minimum terreinbreedte van 35 M. en een minimum z stand van de gebouwen tot de afscheidingen van 12M grooter zijn dan voor een juiste bebouwing noodig is; dat deze bepalingen mitsdien onnoodig bezwarend zijn voor de appellanten, zoodat deze daar tegen met grond bezwaar maken; dat wat betreft de terreinen tusschen den Westerweg en de spoorlijn, moet worden aangenomen, dat de voorgeschreven afstanden in verband met de te verwachte bebouwing veel te groot ZI)dat mitsdien ook de bezwaren betreffende deze terreinen gegrond zijn, enz. Niettegenstaande deze koninklijke uitspraak handhaaft de gemeente Alkmaar den mini mum afstand van de gebouwen tot de af scheidingen van 12*4 M., hetgeen practisch neerkomt op minimum 31 M. gevelbreedte voor één bouwterrein. Dit maakt haar zaak m i. niet sterker. Jhr. de Graeff wil dat voorhands alleen langs de bestaande wegen zal worden ge bouwd, welnu daar kunnen wij ons mede vereenigen, mits er tevens een vast omlijnd plan komt voor de zoonoodig later aan te leggen wegen, anders zou het kunnen ge beuren dat door kortzichtigheid van enkele grondeigenaren, deze omgeving evenals door i-!r' oe uraeff zoo terecht opgemerkt, aan den !i.'i van Ir* sportpark gelegen Nieuw- poortslaan en Kennemerstraatweg voor de toekomst blijvend verknoeid werd, hetgeen met m het algemeen belang kan zijn. Spr. betoogde voorts de wenschelijkhek van om vast omlijnd plan en bestreed de be wering, dat nimmer een bouwstraat is ge vraagd. Met het op behoorlijke breedte brengen der wegen gaat spr. accoord. Overleg met Heiloo over de bebouwing van den Westerweg stond spr. steeds voor Het vorig jaar. bij de behandeling van het Uitbreidingsplan Heiloo wees ik U er reeds op dat deze gronden zich in de naaste toe komst bij uitstek voor bebouwing leenden. Nu de gemeente een gesloten bebouwing aan de Westzijde van den Westerweg tot aan den Kalkovensweg heeft toegestaan, moet ik U uit naam van de heeren Veltkamp en Schermer en Spanjaard de vraag stellen, mogen deze heeren die daar reeds in 1931 wilden gaan bouwen, nu eindelijk met Uw toestemming eens beginnen, dan komt er weer werk waar wij vooral in deze crisis tijden zoo grondig om verlegen zitten en waarvoor ik U hierbij Uw welwillende mede werking verzoek. Geef ons aldus spr. een eerlijke en recht vaardige kans mede te werken aan stadsuit breiding en werkverruiming en wij beloven U alles in het werk te stellen, zoo noodig met eenige opoffering onzer zijds, het alge meen belang te dienen. Heusch mijnt heeren. indien U eerlijk medewerkt dan is het geen gewaagde ver onderstelling meer dan zullen wij in prac- tijk toonen maar ook bewijzen dat het parti culier belang en het algemeen belang heel best samen kunnen gaan. Het orotest van Mr. C. J. de J ar»'re. Mr. C. .1. d e Lange sprak namens de eigenaren de Lange over het terrein aan den Westerweg tegenover de Lindelaan. Spr. betoogde, dat hun hezwaar niet tegen de open bebouwing is gericht, wel hebben zii bezwaar tegen een diepte van de voortui nen van 15 M en tegen een te groote afme ting van de open bebouwing. In de eerste plaats vestigde spr. de aan daeht on een uitspraak van den minister van arbeid in de Tweede Kamer van 20 April 1931. waarbij deze betoogde, dat de gemeen te'üke uitbreidingsplannen te luxieus zijn Rekening moet worden gehouden met de omstandigheden, waarin wij thans verkeeren A'kmaar is een p'aatsie van den kleinen man waar weinig kapitaal is en waar men zich de we°'de van den groofen villabouw niet kan veroorloven. De dincen moeten geschieden uit een k'eine beurs. De bevolking is wel wèl varend, maar jn vergelijking met andere streken wordt die welvaart bepaald door weinig vergaande grenzen. Ook is het een bezwaar van de eigenaren, dat ten aanzien van het achtergelegen terrein niets is be paald. Spr. verwees ten dien aanzien naar art. 36 van de Woningwet. 3de lid. Leest men het raadsbesluit van 18 Fpbr. 1932 door, dan treft het, dat over de in dit lid genoemde overwegende redenen met geen enkel woord wordt gerept en spr. achtte dit reeds vol doende om aan het besluit de goedkeuring te moeten onthouden. Het is niet onwaar schijnlijk, dat Alkmaar wel gevoeld heeft, dat deze kwestie in het besluit had moeten worden aangeroerd. In het bericht van 22 April wordt althans nog gepoogd, dit wit-la ten van het terrein te motiveeren. Die moti veering werd door spr. ook bestreden De ge noemde overgang van den Alkmaarder Hout naar het polderland ontbreekt reeds nu. Het hveede argument, dat Alkmaar geen behoefte heeft aan bouwterrein onder verwij zing naar terreinen, die toevallig alle aan Alkmaar behooren, deed spr. de veronder stelling uiten, dat hier het gemeentelijk grondbedrijf om den hoek komt kijken. Het is niet waar. dat de gemeente goed- koope bouwterreinen heeft! De gemeente vraagt voor den grond aan den Bergerweg aan den rand der gemeente, ver van de stad, 10 per M2. en het is wel heel sterk, dat de gemeente ons voorrekent, dat wij dezen grond voor 3 kunnen verkoopen. Wij hebben een basis van 5 per M2. genomen. Dezelfde gemeente, die dit te duur acht, verkoopt min' der gunstig gelegen grond voor 10. De ge meente eischt een oppervlakte van ieder ter rein van 3600 M2. Wij zeggen, dat terrei nen. die 18000 moeten kosten voor één huis, niet zijn te verkoopeneen terrein mag hoogstens 5000 kosten. Wanneer het Alk maarsche plan wordt uitgevoerd, dan zitten de eigenaren met het achtergelegen terrein dat door een bouwverbod voor een behoorlij ke exploitatie onbruikbaar is geworden. Duidelijk komt naar voren, waarom het Alkmaar te doen is. Spr. nam de vrijheid, het eerlijk te zeggen. Hij gelooft, dat het hier gaat om de bepalingen van de woningwet te gebruiken, om voor het grondbedrijf de ge duchte concurrentie van particulieren onmo gelijk te maken. Het particulier belang en het algemeen belang wordt hier geschaad door het feit. dat het grondbedrijf door het gebruik van bepalingen der Woningwet de concurrentie van particulieren uitsluit en de gemeente doet dit met het aanvoeien van ideale argumenten. Spr. oordeelde dit een on billijk systeem. Hierna besprak hij de missieve van de Prov. Commissie voor het uitbreidingsplan, waarvan hij een zinsnede voor adressanten hooovol oordeelde. De bezwaren van adres santen zijn niet weerlegd en bovendien geeft de Woningwet het recht, de overwegende re denen. waarop een beoordeeling steunt, te vernemen. Tenslotte, zoo zeide spr., een enkel woord ten aanzien van de missieve van den Inspec teur der Volksgezondheid. Ten aanzien van het gedeelte, waar het onze belangen betreft, zou spr. willen zeggen, dat de hoogdravende beschouwingen er weinig toe doen. Hij zal Riskeer geen tandpasta, die Uw tanden kan beschadigen. Betere bescherming Tan i,e, g|aTOur. Igeheele verwijdering van den Undaantlag. Blinkend witte tanden. TANDPASTA'S, die den tandaanslag verwijderen 1 beschadigen misschien het glazuur, terwiji onschadelijke pasta's niet afdoende den tandaan slag verwijderen. Pepsodent verwijdert den tand aanslag en is bovendien absoluut onschadelijk. Dank zij een nieuw materiaal is Pepsodent geheel verschillend van andere pasta's. Het verwijdert den tendaanilag volkomen. maakt da tandan blinkend wit. reinigt en polijet de tanden op een voor het glazuur ab.oluut on.chadelijke wijze. Koopt een tube Pepsodent - het is de heden- daagsche wetenschappelijke tandpasta. De nieuwe hedendaatpche Amerikaansche tandpasta 5013 daarop dan ook niet verder ingaan, maar wil echter protesteeren tegen één zinsnede, waar gezegd wordt; „Het wil mij een niet verantwoorde opzet toeschijnen, enz." Die woorden „niet verantwoorde opzet" acht ik beleedigend. Wanneer een burger van den Nederl. Staat gebruik maakt van een bij de wet gegeven recht, dan mag dit niet aldus door een ambtenaar worden gekwalificeerd. Spr. eindigde met te zeggen, dat op voren staande gronden adressanten De Lange hun bezwaren tegen het uitbreidingsplan hand haven en Ged. St. verzoeken, aan dit plan voor wat dit onderdeel betreft, hun goedkeu ring te willen onthouden. Mr. Langeveld spreekt. Mr. Langeveld sprak voor den bouwonder nemer Wittenberends. Hij wees erop, dat zijn cliënt in hooge mate is gedupeerd Reeds bouwde hij 23 huizen aan den Wes terweg en hij was dan ook vast overtuigd, voor de nieuwe vergunning te kunnen krij gen. Zijn goede trouw blijkt ook uit het feit. dat hij tusschen de gebouwde huizen ruimte heeft gelaten voor het projecteeren van een straat. Zelfs had hij plan, om daar eenige winkelhuizen te zetten. Hij had zich reeds van bouwmaterialen voorzien, maar nu komt de gemeente en zegt: „Wij willen daar lint bebouwing hebben; U kunt daar niet bou wen" De argumenten, dat dit geschiedt op grond van landelijk schoon, bestreed ook spr., waarbij hij wees op de sombere gevan genis en de vele begraafplaatsen. Spr. concludeerde, dat de wet en de ge meente achter de feiten aanloopen en wees ook op de bebouwing van de Stationsstraat, die z.i. nooit zóó had mogen geschieden. Men heeft te laat gedacht en spr. kwam er tegen op om zijn cliënt en anderen daarvan het slachtoffer te laten worden. Uitvoerig betoogde hij voorts, dat men in dit geval de formeele bezwaren niet te zwaar mocht laten wegen en hij uitte den wensch, dat het College van Ged. St. zijn taak naar behooren zou waarnemen, rekening zou hou den met de particuliere belangen, aangezien er nog geen staatssocialisme is. Spr. eindigde met den wensch, dat zijn cliënt in het gelijk zou worden gesteld en dat in dezen de nalatigheid van de overheid niet op de schouders van particulieren zal wor den afgewenteld. Het standpunt van de gemeente. De burgemeester zeide, dat deze kwestie ook het gemeentebestuur na aan het hart ligt. Spr. vroeg in hoeverre het de bedoeling is van heeren Gedeputeerden om in te gaan op het namens den heer Wittenbe rends gesprokene en verklaarde, het prettig te vinden, wanneer iemand het op de hoofd zaak verliest, doch niet om formeele redenen in den hoek wordt gezet. Hij doet dit, in ver band met het feit, dat tegen de bezwaren van den heer Wittenberends door de gemeente de niet-ontvankelijkheid is bepleit, omdat door hem geen bezwaarschrift bij den Raad was ingediend. De heer Michels zeide, dat het het college van Ged Staten is opgevallen, dat ook de heer de Lange met zijn bezwaar te laat was. Aangezien wij een beetje in een overgangstijd waren, heeft het col'ege ge dacht, daarom geen bezwaar tegen het hoo ren van adressanten te moeten maken, al zul len zij wel de wet moeten toepassen. Spr. heeft geen bezwaar dat de burgemeester in gaat op het namens Witteberends gesprokene. De burgemeester erkende, dat het juist is, dat ook de heeren de Lange te laat waren. Hun stuk was echter ingekomen bij het gemeentebestuur vóórdat de betreffende raadsvergadering was uitgeschreven en vóór dat de voordracht van B. en W. aan den Raad was opgemaakt. Het stuk van den heer Wittenberends kwam bij den Raad in, nadat het betreffende punt aan de orde was gesteld. Aangezien de zitting van den Raad een week moest worden uitgesteld, hebben B en W. ook dat stuk echter nog aan de orde gesteld De heeren de Lange hebben wel degelijk een bezwaarschrift ingediend en in ieder geval op een oogenb'ik, waarop het gemeentebestuur nog gelegenheid had, zijn meening schrifte- ijk te formuleeren. Ten aanzien van de hee ren de Lange hebben wij ons dus op het standpunt gesteld, dat het om de materie gaat en niet om de formeele bezwaren. In ons advies aan Ged. Staten over het jezwaarschrift van de heeren de Lange heb jen wij verzuimd, er de aandacht van Ged Staten op te vestigen, dat ze te laat waren. Dit had misschien moeten geheuren. Het is een vergissing, die vermoedelijk hierdoor ver klaart wordt, dat het stuk in den raad behan deld is, maar zooals U heeft opgemerkt moe ten Ged. Staten de wet toepassen. r Verschillende heeren hebben er de aan dacht op gevestigd, dat ze ook in het van de werkvoorziening geholpen moeten worden Spr. meende, dat met dit motief geen reke ning gehouden behoeft te worden. Bij het uitbreidingsplan kan het gemeente bestuur alleen rekening houden met stede- bouwkundige eischen. Gezien de naam, die het gemeentebestuur bij het provinciaal be stuur heeft, achtte spr. het niet noodig te bewijzen, dat het alleen daarvan is uigegaan. Met groot leedwezen heeft spr. vernomen, dat er inwoners zijn. die deze overtuiging niet hebben en veronderstellen, dat wij ons hebben laten leiden door overweging van financieelen aard ten behoeve van het grondbedrijf. Spr. wil volstaan met dit uitdrukkelijk te ontken nen. Onjuist is het, dat door hier en daar een vak open te laten, dat daarmede gezegd is, dat daarop nooit geen bebouwing kan plaats vinden. Een uitbreidingsplan wordt voor de naaste toekomst, een 30 jaar, vastgesteld, maar moet om de 10 jaar herzien worden. Niets belet ons om over 10 jaar daarop bebouwing toe te staan. De heer Matthijssen is ingegaan op onze priisberekening, doch ik wel er op wijzwen, dat wij die niet hebben gegeven ten aanzien van het terrein Bergen. Önze argumenten ten aanzien van dat terrein zijn van anderen aard. Zijn argument, dat op de terreinen vlak in de buurt van den heer P. A. de Lan ge voertuinen met 8 M. diepte zijn toege staan. gaat niet op. Dit terrein ligt in Heiloo en Alkmaar oordeelde, dat de voortuinen 15 M. diep moeten zijn. De heer Matthijssen wil kleine villatjes en daar raakt bij de kern van de kwestie. Reeds in het begin voor de twintiger jaren hebben wij ons bezig gehouden met het uit breidingsplan. Dit ondervond vooral vertra ging in verband met de plannen van den rijkswaterstaat, om de verbinding van den Rijksweg Haarlem—Alkmaar met den Rijks weg AlkmaarHelder om Alkmaar heen te laten loopen. Dit plan is helaas nog geen definitief plan en houdt ten nauwste verband met de wijze, waarop de weg over of onder den spoorweg geleid zal worden. Alkmaar wil een spoorweg overbrugging ter hoogt? van de Lindelaan. Spr. kon begrijpen, dat adressanten, die als feit zien, dat verder aan den Westerweg een huizencomplex ontstond, die in strijd oordeelen met onze redeneeringen. Wanneer wij het voor het zeggen hadden, aldus spr., dan was daar echter geen enkel huis gebouwd. De moeilijkheden worden bo vendien nog verhoogd, doordat het dage- liiksch bestuur bij den raad niet altijd steun voor zijn plannen kon vinden en daarvan zelfs wel eens afweek, waardoor de bouwerij in de hand werd gewerkt. Nu worden wij door den raad wel gesteund en is eindelijk de barrière gevallen, dat het uit moet zijn. Spr. hoopte, dat Ged. St. het college hierin zullen steunen. Het is de bedoeling om het natuurschoon zooveel mo gelijk te sparen. Aan de andere zijde van de stad bestaat ge legenheid om te bouwen De Bergerweg, de beide Landstraten, Rochdale en het burge meesterskwartier. Voor die verschillende terreinen liggen er plannen klaar. Voor kort kwam er een groot plan in van particulieren om in de buurt van het burgemeesterskwar tier weer een groot kwartier aan te leggen Het plan aan den Bergerweg is door parti culieren opgezet en niets zou ons aangena mer geweest zijn dan dat wij met particulie ren over de bebouwing tot overeenstemming waren gekomen. Deze kon zich echter niet vereenigen met den prijs die voor verschil lende gemeentediensten daarvoor betaald moest worden. Wij moesten koopen, de straten omleggen, rioleering en bruggen maken en doen niet voor ons plezier de prijzen voor terreinen vra gen, die straks zijn genoemd. Aan den Westkant sluit het aan aan het Heilooërbosch en wij willen daar geen kleine villatjes, omdat daardoor alle voornaamheid vervalt en de géheele boel geweldig naar be neden wordt gehaald. Wij hebber het alge meen belang te dienen, desnoods dwars in tegen het particuliere belang. Wij moeten trachten te behouden moeie wandelingen en ruime uitzichten. De heer de Lanoe vond hH plan van de gemeente te luxieus en betoogde, dat hier geen groote villa's noodig zijn. om dat de menschen, die in Alkmaar komen wonen, tot de eenvoudige categorie van men schen behooren. In het gemeen ben ik het daarmee eens, maar die menschen kunnen wijaan alle kanten van de stad tevreden stel len. Als er nu nog een enkeling is, die groot- scher en mooier wil wonen, dan is daarvoor geen apart terrein gereserveerd en voor hen dachten wij het neusje van den zalm te moe ten houden tegenover Den Hout. Voorts be toogde spr., dat het College den eersten zin van art. 36 der Woningwet had toegepast. Dat de gemeente zóóveel voor de terreinen aan den Bergerweg moet vragen, is een ge volg van de kosten van de werken, die voor dat kwartier noodig waren. Het terrein van de heeren De Lange sluit aan aan een sedert eeuwen bestaanden weg. Voor de terreinen aan den Bergerweg moest de gemeente ook rekening houden met de kosten van een tun nel, die daar straks onder het spoor moet ko men en de brug over het spoor aan de Lin delaan. Spr. ging hierna in op het betoog van Mr. Langeveld en oordee'de. dat niet de heer Wittenberends, maar de overheid moet bepa len, waar straten zullen komen De ge meente is niet uit op lintbebouwing, doch oor dee'de die een verderfelijk kwaad De lintbe bouwing. die er ontstond, kwam er tegen den zin van het gemeentebestuur De begraaf plaats oordeelde spr. niet zoo lee'ijk althans geen ernstige storing, doch de gevangenis was z.i. daar ook verscbrikke'iik D° grond behoort aan de gemeente, het rijk heeft het gebouw buiten gebruik gesWd en spr hooot, dat Mr. Langeveld het coPege za' steunpn, wanseer binnenkort voorstellen zullen wor den gedaan om het gehouw te sloopen Dat in kwesties van bouwkundigen aard A'kmaar achter de feiten aanloopt, is ruist Het Sta tionskwartier is verschrikkelijk evenals het Werierwegkwartier. Zóó moet het nipt en het College is nu juist bezig om te zeggen, dat dit voor het laatst is Bovendien komen niet in Alkmaar alleen derge'iikp kwartieren voor. Ze demonstreeren den tijdgeest, die ons vooraf ging. De Woningwet is nog jong en heeft daaraan juist een einde gemaakt Ze gaat nadrukkelijk uit van de gedachte, dat het niet kan worden toegelaten, dat particu lieren de uitbreiding van een stad regelen. Een particulier ziet zich daarbij altijd voor de vraag gesteld, in hoeverre hij zijn parti culier belang mag achterstellen bii het a'ge- meen belang. Waar bet dan on'uitloopt, leert het Station- en het Westerwegkwartier 1 aten wij den hemel danken, dat de Woningwet daaraan een einde heeft gemaakt en de be slissing heeft overgedragen aan cie overheid, die zich uitsluitend laat leiden door het be lang van het algemeen. Nadat de heeren hadden gerepliceerd en de burgemeester op een vraag van den heer Michels geantwoord had, dat het reeds 10 jaar hangende plan om den rijksweg met den Helderschen weg buiten Alkmaar om te ver binden, nog geen beslissing had gekregen, sloot de voorzitter de bijeenkomst met de me dedeelisg, dat daarover aan Ged St rap port zal worden uitgebracht. Voetbal. WAT ER MORGEN GEBEURT! Het voetbalprogramma is vandaag kleiner dan gewoonlijk. In het geheele Westen was slechts één eerste klas-wedstrijd vastgesteld en aangezien ook deze is vervallen, zal West- Nederland van eerste klasse-competitiewed strijden verschoond blijven. In Zuid, Oost en Noord worden in totaal 12 wedstrijden gespeeld en hebben alleen die ploegen vrij gekregen, die spelers moesten afstaan voor den wedstrijd in Rottterdam. Laat ons met dien wedstrijd beginnen. Deze jaarlijks terugkeerende ontmoeting wordt ge speeld tusschen het Rotterdamsch elftal en de voorloopige Nederlandsche ploeg. Als prijs is er de gouden onafhankelijkheidsbeker Deze naam herinnert aan 1913, toen in ge heel Nederland werd feest gevierd ter herin nering aan de 100-jarige onafhankelijkheid van Nederland na de Fransche overheer- sching. Oorspronkelijk was het de bedoeling, dat deze wedstrijd gespeeld zou worden tus schen het sterkste Rotterdamsche elftal en de rest van Nederland. Later werd het iets an ders. Toen kwam de „Rest" uit met nieuwe lingen, met spelers, die voor de toekomst iets schenen te beloven. En nog later kwam het voorloopig Nederlandsch elftal tegen het Rot terdamsche elftal zijn laatste oefenwedstrijd spelen. Zoo is de toestand op 't oogenblik. Ons elftal trekt over een paar weken naar Dus- seldorp en mag morgen een laatste serieuse oefening spelen tegen de Rotterdammers, die niet op hun sterkst zijn. Want v. Heel en Bas Paauwe zitten in het Ned. elftal, wat voor de „thuisclub" natuurlijk een verzwakking betee- kent. Het is een „voorloopig" Nederlandsch elf tal. Dat beteekent dus, dat er nog altijd kans bestaat, dat de samenstelling veranderd wordt. En juist deze keer is de ontmoeting van morgen zoo interessant. Morgen zal blijken, wie de beste is: Jaap Paauwe of Pel- likaan! Morgen zal men kunnen zien, of de Xerxes-spil v. d. Broek beter is dan Bas Paauwe van Feijenoord. En 't zijn juist deze vier personen, die voor de keuze-commissie moeilijkheden vormen. Zouden we er ver af zijn, als morgen blijkt, dat èn Jaap èn Bas Paauwe iu'st een tikje beter zijn dan hun concurrenten?! o En nu de competitie! In li e t O o s t e n is van zeer veel belang de wedstrijd VitesseGo ahead. Voor beii.e clubs beteekent deze ontmoeting een leidende rol of een plaatsje in de middenmoot. Go ahead is zwak begonnen, doch heeft zich fraai hersteld. Vitesse startte goed en strui kelde alleen Zondag j.1. leelijk in haar Zwol. schen wedstrijd tegen P.E.C. Het gevecht zal boeiend en spannend zijn En wij meenen, dat Go ahead een iets betere kans heeft op de overwinning, al zou een ge lijk spel heusch geen verwondering wekken. Zoo'n gelijk spel zou best in de smaak vallen van P.E.C., dat morgen naar de Ensch. Boys moet. Dat wordt een zware reis voor de Zwolsche menschen, want de Boys zijn moeilijk te kloppen tegenstanders. Ook hier zou een gelijk spel niet al te onverwacht zijn. A.G.O.V.V. ontvangt Wageningen, wat een vrij zekere overwinning voor de thuisclub beteekent. Van veel meer belang is echter HeraclesRobur. Hier strijden de twee degradatie-candidaten tegen elkaar, zoodat de puntjes dubbel kostbaar worden. Zou Heracles verliezen, dan ziet het er donker uit. Maar zoover zal het wel niet komen. Veeleer is een overwinning der Almeloërs te verwachten. In h e t Z u i d e n zal M.V.V. eventjes haar positie versterken. Ze staat nu mooi op de tweede plaats en moet morgen naar den Bosch. B.VU/. zal wel geen gewillig slacht offer zijn, toch tenslotte toch de meerderheid van Maastricht moeten erkennen. N.A.C.Middelbrug beteekent een paar winstpuntjes voor de thuisclub, die echter de

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9