Alkmaarsche Courant. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. FSM Radionieuws ruwe 1 huid fauiCteiou floiiderfl fier es dertigste Jaargang. DINSDAG 22 NOVEMBER. Crisisvergadering in den Haag. Bespreking crisiswetten. EEN EPISODE ONDER HET SCHRIKBEWIND. kan- No 276 1932 Woensdag 23 November. Hüversum, 296 M. (Uitsluitend VARA). 8— Gramofoonplaten. 10— VPRO-uiorgen- wijding. 10.15 Voor Arb. in de Continube drijven, VARA-tooneel o.l.v. W. van Cappel- len, De Notenkrakers o.l v. D. Wins, gramo foonplaten en lezing door J. Zwertbroek 12.— VARA-kleinorkest o.l.v. P. Duchant en gramofoonplaten. 2.— Voor de Vrouw. 3 Voor de kinderen. 5.30 VARA Bala ai- ka-orkest o.l.v. 1. Powarjef. 6.Joodscn uurtje. 7.Actuëele causerie. 7.20 Orgelspel 'Joh. Jong m. m. v. Alb. de Booy, zang. 7.55 Herhaling SOS-berichten. 8.Causerie over de Vakbeweging. 8.20 Bonte avond m. m. v. „De Flierefluiters" o.l.v. Hugo de Groot, „De Notenkrakers" o.l.v. D. Wins. A. de Booy, zang, VARA-tooneel o.l.v. W. van Cappellen en hienri Marchand, conferencier. Ca. 9.30 Causerie over Veilig verkeer. 12. Sluiting. Huizen, 1875 Al. (Uitsluitend NCRV). 8 Schriftlezing en Meditatie. 8.15—9.30 Gramofoonplaten. 10— NCRV Dameskoor 10.30 Morgendienst. 11.—1.15 Kwintetcon cert o.l.v. P. v. d. Hurk. 1.15 Gramofoonpl. 1:30 Chr. Kinderkoor „Lentebloemen" o.l.v. P. Koeimans, m. n. v. A. Mey, piano. 3 Concert. Mej. A. Hermes alt. Mevr. A. Alphenaar—Boxs, viool. J. de Nobel, cello en mevr. N. de BockVerdel, piano. 4.30 Gramofoonplaten. 5.— Kinderuur. b.Dr F J. Krop: Rusland en wij. 6.30 Engelsche les. 7.Afgestaan. 7.45. Ned. Chr. Pers bureau. 8.Samenkomst van het Leger des Heils o.l.v. Bouwe Vias, m. m. v. koor en orkest. Adj. G. Claeijs, piano. 10.— Concert. Jo Juda, viool en Jo GKoudsmit, piano. 11.1011.30 Gramofoonplaten. Ca. 10 30 Vaz Dias. Uaveniry, 1554 Al. 10.35 Morgenwijding 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05 Lezing 12.20 Orgelspel Q. MacLean. 1.05 Leonarüo Kemp's orkest. 1.50 Gramofoonplaten. 2.45 Voor de scholen. 3.50 Sted orkest Bourne- mouth o.l.v. Sir Dar. Godfrey rn. m. v. G. Peppercorn, piano. 5.05 Orgelspel S. Gus- tard. 5 35 Kinderuur. 6 20 Berichten. 6.50 Brahms' pianomuziek. 7.10, 7.30, 7.50 en 8 20 Lezingen. 8.35 BBC-Symphonie-orkest m m. v. Pablo Casa s, cel:o. Leiding: Sir Kenry Wood. 10.40 Lezing. 10.5512.20 Dansmuziek door Roy Fox en zijn Band. Parijs „RaUio-Paris"1724 Al. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.35 Concert door het Om roeporkest. 12.50 Orgelconcert 1.25 Vervolg orkestconcert. 7.40 Concert door het Omroep orkest. 8.20 „Faust" opera van Gounod. (yr- kest o.l.v. H. Busser (gramofoonplaten). Kalundborg, il53 M. 11.20--1.20 Concert uii het Bellevue-Strandhotu. 2.504.20 Concert uit Rest. „Wivex". 4.204.50 Gra/ mofoonplaten. 7.~0 Italiaansche Opera-> muziek o.l.v. L. Gröndahl, o.a. uit „Trouba dour", Verdi. 8.40 Pianoduetten 9.3510 20j Deensche muziek o.l.v. Launy Gröndahl. Langenberg, 473 Al. 6.25 GramofoonpiJ 11 20 Ben Berlin's orkest 12.20 Concert o. v Eysoldt m. m. v. H. Hofacker, bariton en L Grape, piano. 1.50 Gramofoonplaten. 4.20 Kamermuziek door orkest m. m v. solisten. 7 20 Werag-orkest o.l.v. Kühn. 8.10 Gramo foonplaten 8.35 Zie Daventry 9.50 Dans muziek door Ambrose en zijn Band 10 10 Dansmuziek uit Charlott Chéri. 10.35 11.20 Vervolg Dansmuziek uit Londen. Rome, 441 Al. 8.05 „Fata Ma.erba", ope rette van V. Gui o.l.v. den componist Koor leider E. Casolari. Na afloop: Berichten en sluiting Brussel, 508 en 338 Al. 508 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. P. Leemans. 1.30 Gramofoonplaten. 5.20 en 6.35 Gramofoon platen. 8.20 Omroeporkest o.l.v. André. 10.3011.20 Gramofoonplaten. 338 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepklein orkest o.l.v. Leemans. 520 Omroeporkest o.l.v. Fr. André. 6.20 Gramofoonplaten. 6.50 Cello-recital. 8.20 Omroeporkest o.l.v. D Defauw m. m. v. H. Samuel, piano. 10.30 11.30 Gramofoonplaten. Zeesen, 1635 Ai. 7.Bainabas von Geczy en zijn orkest. 8— Lezing. 8.25 Berichten en hierna tot 11.20 Dansmuziek door Am- 8.35 Zie Daventry. 9.35 en 10.05 Berichten brose en zijn Band. Schrale Lippen Gesprongen Handen (Van onzen eigen verslaggever). Maandag hield de Hollandsche Maat schappij van Landbouw in Diligentia te den Haag een buitengewone crisisvergadering, waarin leden van het hoofdbestuur inleidin gen gaven over: de Tarwewet, de Crisiswet, .uivelwet, de Crisis-Varkenswet, de Suiker bietenteelt, de Schapenhouderij, de aardap pelencultuur en crediethulp. De vergadering had ten doel de afdeelings- besturen in te lichten en over de verschillen de vraagstukken een standpunt vast te stel len. In groote getale waren de belanghebben den opgekomen. De Lange Voorhout stond geheel met auto's bezet. De voorzitter, de heer L o v i n k, herinner de aan de vorige vergaderisg waarin werd toegezegd, dat zoo noodig een buitengewone vergadering belegd zou worden. Spr. ver heugde zich over de groote opkomst en heette speciaal welkom den heer Mansholt, waarne mend directeur van den landbouw en hij uitte den wensch, dat de volksvertegenwoordiging weer het instituut van de directie van land bouw zal instellen. (Applaus). Ook heette hij welkom den heer M ichels lid van Ged. Staten van Noordholland, als mede dr. Molhuizen van het Ned Landbouwcomité. De secretaris deelde hierop mede dat 74 afdeelingen aanwezig waren, waarvan 35 uit Noordholland. Inleiding over de Tarwewet De inleiding over de Tarwewet werd ge houden door den secretaris den heer Ir T. P. Huisman, die mededeelde, dat het hoofdbe stuur gaarne zou zien, dat de vergadering in zake den prijs van den oogst 1932, hetmaal- percentage en de voorgeschreven benerking tot 1/3 van het bouwland haar houding be paalde. Als leiddraad voor de besprekingen ver stekte hij het volgende resumee: De prijs oogst 1932 De tarwewet heeft tot doel den prijs der tarwe te steunen. Met de opbrengst per be drijf en per H.A. wordt geen rekening ge houden. Hij, die het meeste oogst en van de beste kwaliteit, ontvangt het meeste. Het jaar 1931 gaf bij een richtprijs van 12.50 een slechten oogst, zoodat de steun per H.A. ge middeld zeer tegen is gevallen. Dit risico hebben de tarwebouwers gedragen. Het jaar 1932 heeft een goeden oogst gegeven. De richtprijs is inmiddels van 12 50 tot 12 per 10Ó K.G. verlaagd, doch de praktijk is geworden, dat gemiddeld 10 is gegaran deerd en meer niet. De groote oogst zou, als er 12 per 100 K.G zou worden betaald, dit jaar eenig voordeel aan vele tarwetelers hebben kunnen brengen. Intusschen brengt het stroo 50 per H.A. minder op dan bij de totstandko ming der Wet. Gezien ook de fatale aard appelprijzen en de slechte prijzen der andere gewassen, zal dit jaar nog slechter zijn dan het vorige. De regeering hoopte met de tar wewet de landbouwbedrijven gaande te kun nen houden; dat is zooals nu de toestand is onmogelijk. Al deze opmerkingen moeten tot de con clusie voeren, dat een royalere prijs te verde digen is. Het maal percentage. Een betere prijs is te bereiken door den Vita-prijs te verhoogen of door het maalper centage te verhoogen. Dit laatste acht het hoofdbestuur juister en mogelijk. Het wette lijk maalpercentage dient aanmerkelijk ver hoogd te worden. De beperking. Indien de akkerbouwbedrijven met behulp van steunmaatregelen loonend waren, zou het hoofdbestuur voor een zekere beperking van den steun aan de tarweteelt per bedrijf kunnen gevoelen. De toestand is echter troos- teloozer dan ooit, terwiil er geen uitzicht schiint te zijn op werkelijken steun aan den orijs van andere gewassen dan tarwe en bieten. In deze omstandigheden is het nood zakelijk, wil men de bedrijven gaande kun nen houden, de tarweteelt vrii te laten en door verhooging van het maalpercentage goed te steunen. Uitwassen straffen zich zelf. Het is zeer gewenscht, dat de veenkoloniale rogge wordt gesteund, opdat in die streken tarwe zaaien onnoodig wordt Verlenging der wet. De verlenging der tarwewet dient op zoo danige wijze te geschieden, dat de bedoeling, haar te doen eindigen, als de laatste tarwe van het laatst gesteunde oogstjaar inderdaad Naar het Fransch van Honoré de Balzac door Hellen Randers. 6 Het ontging den drie gevangenen niet, dat, ondanks het Schrikbewind, een machtige hand over hen waakte. Eerst kregen ze hout en proviand, maar toen men hun ook linnen en kleeren toezond, die hen in staat stelden uit te gaan, zon der de aandacht te trekken door de aristocratische snit van hun kleeren, die ze tot nog toe gedwongen waren geweest te dragen, begrepen de twee nonnen, dat er een vrouw in hun bescherming was betrokken. Tenslotte gaf Mucius Scae- vola hun twee kaarten van burgerschap. Dikwijls bereikten hen, langs omwegen, de noodige raadgevingen voor de veilig heid van den priester, waarin zooveel doelmatigheid lag opgesloten, dat ze niet anders konden zijn gegeven, dan door iemand, die in de geheimen van den staat was ingewijd. Niettegenstaan de den hongersnood, die op Parijs druk te, vonden de bannelingen, voor de deur van hun krotje portie s wittebrood, die regelmatig door onzichtbare handen ge bracht werden; niettemin meende» zij in den altijd vindingrijken en vernufti- gen Mucius Scaevola den geheimzinni- gen tusschenpersoon te herkennen van hun beschermer, welke voor de goede zolderbewoners niemand anders kon wezen dan de man, die in den nacht van 22 Januari 1793 was gekomen om de lijkmis te doen opdragen. Hij was het voorwerp geworden eener bijzondere vereering dezer drie menschen, die slechts op hem hoopten en door hem leefden. Zij hadden speciale gebeden voor hem aan hun eigen gebeden toege voegd. Van den ochtend tot den avond waren deze vrome lieden van wenschen vervuld voor zijn geluk, zijn voorspoed en behoud. Zij smeekten God om alle hinderlagen van hem af te houden, hem van zijn vijanden te bevrijden en hem een lang en vreedzaam leven te schen ken. Hun dankbaarheid, die zich eiken dag hernieuwde, werd noodzakelijker wijs gebonden aan een gevoel van nieuwsgierigheid, die met den dag toe nam. De omstandigheden, die de ver schijning van den vreemdeling hadden vergezeld, waren het onderwerp van hun gesprekken; zij maakten duizend veronderstellingen over hem en het was een nieuw soort weldaad voor hen, die ver- ~r.00''n£> waarv'3n hij het onderwerp was Zij beloofden elkaar (ka yxeftmdcling hun is afgenomen, wordt bereikt. Dit wordt niet bereikt door als einddatum 1 Aug. (zooals thans) 1 September, of zelfs 1 October te noemen. Te verwachten is, dat de normale voorraden bij de bakkers, bij het eindigen der tarwewet op 1 October in de maanden Augustus en September zullen worden opgebruikt, omdat daarna de bloem wellicht goedkooper zal zijn. De vraag is of de oogst in die omstandigheid geheel vóór 1 October kan worden afgeleverd. Het zal dus naar het oordeel van het hoofdbestuur ge wenscht zijn géén einddatum te noemen, doch vast te leggen, dat de tarwe van het laatst te steunen oogstjaar volledig moet worden af genomen Spr verwees naar het prae-advies, opge nomen in het orgaan. De heer G. V'erwey. Oostelijk Flakkee, verklaarde dat hem was opgedragen te trach ten den turwenrijs ,ran 10 cent honger te krijgen. Met een prijs van 1214 cent is de prijs loonend, doch zeker niet best. Hij oor- dee'de. dat de nri;" 15 ct. moet zijn en is van meening, daf hij die de beperking tot 1/3 heeft uitgevonden, niet als normaal kan worden genoemd. Voo;ts oordeelde zijn af- dteling, dat de salarissen van de ambtenaren, belast met de uitvoering van de tarwewet, veel te hoon zün. evena's de d"r'3r" 'ï®- voor reis- en verblijfkosten. Spr verzocht in het orgaan te publiceeren, hoeveel ambtenaren er zijn en hoevee! ze kosten. De heer Barendrecht, Houtrijk en P o 1 a n e n, sprak mede namens 'n 10-tal andere afdeelingen. Spr. betreurde het, dat in het orgaan niet gepubliceerd is aan wien men te danken heeft, dat maar 1/3 mag wor den bebouwd en dat er maar 10 voor 100 K G. tarwe wordt betaald. Wij moeten slikken wat ons wordt opge legd, omdat wij geen macht hebben. Wij hadden aanvankelijk een tarwewet, waarop wij konden drijven, doch men heeft er zoo veel afgenomen, dat wij zinken. Nu nog de beperking, dat wij 1/3 mogen bezaaien, waar door de toestand zoo wordt, dat wij zelfs niets meer voor den deurwaarder hebben Spr. is, in tegenstelling met den vorigen spr., van oordeel, dat de ambtenaren, die voor ons opkomen, goed betaald moeten worden. (Applaus). Voorts teekende hij den droeven toestand onder de oud geworden land- en tuinbou wers. Hij verzekerde, dat binnen enkele jaren bij dezen voortgang de werkloosheid te platten- lande nog wel met 1 millioen zal vermeerde ren. Hij wees op de prijsdaling van lande rijen en betoogde, dat de hypotheekbanken, waardoor de boeren schoon werden ge maakt, raar zouden kijken en dat zeker de levensverzekeringen wel spoedig hun lijfren ten uit andere fondsen zullen moeten betalen. Wij, aldus spr., eten elkander op, laten groo- tere rekeningen onbetaald, doch aan de Lan- gendijk eten de menschen niets dan kool en aardappelen en velen daar zouden wel naar de mijnen willen kruipen om daar te werk te worden gesteld. Spr. oordeelde voorts, dat de tarweprijs 12 Y* cent moet worden met een vrije uitzaai. (Applaus). De afgevaardigde uit Den Haag zeide, dat zijn afdeeling van oordeel is, dat de tarweprijs dient verhoogd te worden en tevens van meening is, dat het maalpercentage verhoogd dient te worden, aangezien het brood dan zeker goed "etbaar is. DeafgevaardigdeuitIJselmonde bepleitte eveneens prijsverhooging en ver hooging van het mengpercentage. Zijn af deeling had tegen een uitzaai van 1/3 geen bezwaar, doch was van oordeel, dat er meer voor de suikerbieten moet worden gegeven, aangezien de werkloosheid daardoor zal afnemen. De heer ir. Huisman beantwoordde de verschillende sprekers en betoogde, dat nim mer de leidende personen beweerd hebben, dat de tarweprijs best was. De uitvoering van de wet eischt menschen en die hebben recht op een redelijk salaris Juist omdat men de goede heeft gekozen marcheert de zaak zoo best. Als men dag in dag uit in een auto zit om de controle uit te oefenen, kost dit nu een maal geld. Bij de tarwecontrole zat bij een mengpercentage van 25 voor een prijs van 12H cent. Daling van den wereldprijs en de groote oogst zijn echter oorzaak, dat de prijs minder is geworden. Geen organisatie neemt daar mede genoegen. Ook spr. wil den prijs en bet maalpercentage verhoogd zien. De regeeringscommissaris moest echter voorkomen, dat de productie werd beperkt, zoolang het mengpercentage niet verhoogd wordt. Juist daarom is actie noodzakelijk en het verheugde spr., dat de afgevaardigde uit Den Haag, vertegenwoordiger van stedelin gen, zich voor verhooging van het maalper centage heeft verklaard. Spr. is overtuigd, dat het brood daardoor niet slechter wordt. Er is al aan gewerkt, oiu te voorkomen, dat de Wieringermeerpolder ook de tarwe levert met steun. De heer Barendrecht verheugde zich er over, dat we! was gebleken, dat de tarwe- centrale niet om beperking van den uitzaai heeft verzocht. De voorzitter stelde hierop voor om aan het bestuur op te dragen een adr*s bij de regeering in te dienen, met redenen om kleed, waarin er op wordt aangedrongen het maalpercentage te verhoogen en de bepaling van het percentage aan het hoofdbestuur over te laten. (Applaus). Ook oordeelde hij dat op verhooging van den richtprijs moet worden aangedrongen. Bij acclamatie werd hiertoe besloten. Ook werd besloten bij de regeering ken baar te maken, dat het teleurstelling heeft ge wekt. dat de o~ganisaties niet giin gehoord over de beperking van den uitzaai. De Crisis-Zuivelwet. Inleider was de heer K. K u i p e r, die een uiteenzetting over de werking der wet gaf. zoowel voor zuivelbereiders als voor con sumptiemelkers. Spr. was van oordeel, dat de ervaring leert, dat men zich nog geen juist beeld kan vormen van hetgeen de wet geeft. Voorop stelde spr., dat de administratie kosten gering zijn 11 Juli is de wet in wer king getreden, die hoopt steun te verleenen aan de veehouders en zuivelbedrijven De werking van de crisiszuivelcentrale stelde spr. nader in het licht. De heffing voor één K G. boter bedraagt 75 cent, waarvan de producent 29 cent be taalt. De volle heffing van de kaas bedraagt 83/io cent per KG., terwijl de producent 154/io cent toeslag ontvangt. De uitvoering van de wet brengt vele moeilijkheden met zich die. naar spr.'s oor deel, overwonnen kunnen worden. Juist de wereldmarktprijs en exportbesnoeiïngen be- heerschen de zaak. Spr. hoopte, dat maatregelen zullen worden genomen om een lokale inzinking van de vee teelt- en zuivelbedrijven te voorkomen en daarvoor zal het noodig zijn, dat de richt prijs wordt verhoogd. De heer B o e r te Bodegraven oordeelde het noodig, dat naast een toeslag ook van de kaas een zeker kwantum uit de markt zou worden genomen. Hij oordeelde het tevens noodig, dat het percentage van 25 boter in de margarine moet worden opgevoerd. De heer Bosman te Woerden was van oordeel, dat de ingewikkelde becijfering goed beschouwd leert, dat de boer niets ontvangt en herinnerde daarvoor aan de radiorede van den regeeringscommissaris, die de crisis- zuivelwet vergeleek bij den God van den tijd Chronos, die eigen kinderen verslond. Voorts oordeelde hij,, dat de tijd niet ver meer is. dat men één mensch heeft op 100 ambtenaren. Hij oordeelde, dat de maatschappij in de ambtenarij dood loopt. Het gezonde verstand moet doorbreken, dan zullen alle handels belemmeringen worden opgeruimd. Uitvoerig zette hij uiteen, dat het onzalig is om steeds door te gaan met tolmuren en beschermende maatregelen. Wij moeten den weg uit van vrijhandel, daarvoor moet energie ontwikkeld worden, en voeling gezocht met nabuurstaien om tariefmuren op le ruimen. Het streven moet ook zijn om de crisis-zuivelwet op te doeken, aangezien deze niet de verlossing maar de verdoemenis zal brengen. De afgevaardigde uit Stom p- w ij k deelde mede, dat in zijn gemeente een veehouder met 28 koeien vanaf Augustus tot October 20 toeslag heeft ontvangen. De ambtenaren zullen er meer aan hebben. Noodzakelijk is, dat de industriemelk, niet als consumptiemelk weg gaat. De geheele wet is ten voordeele van den margarinefa brikant en toch zou het ten voordeele van den boer zijn als het geheele volk natuurboter ontving. Een ander bepleitte het verstrekken van melkbrood vooral in den tijd van de hooge melkproductie. De heer Den Dood uit Ouder- A m s t e 1 gaf zijn teleurstelling te kennen over het feit, dat de heer Kuiper over de con sumptiemelk had gezwegen Hij stelde in het licht, dat de consumptiemelker voor hoogere volle vriendschap te zullen toonen, op den avond, waarop hij, volgens zijn belofte, terug zou komen, om den droevigen dag te herden ken van den dood van Lodewiik XVI. Die nacht, welke met zooveel ongeduld werd ver breid, brak eindelijk, aan. Te middernacht weerklonk het geluid der zware stappen van den onbekende op de oude houten trap. De kamer zag er feestelijk uit om hem te ontvan gen en het altaar was opgericht. Ditmaal openden de nonnen de voordeur en beiden haastten zich om de trap te verlichten. Made moiselle de Langeais liep zelfs eenige treden naar beneden om haar weldoener des te eer der te kunnen zien. Kom binnen, riep ze hem met vriende lijk bewogen stem toe, wij wachten U. De man hief het hoofd op, wierp een somberen blik op de non, maar antwoordde niet. Zij kreeg een gevoel, alsof er een straal koud water over haar heen viel en zweeg. Bij zijn aanblik verdwenen alle gevoelens van dankbaarheid en nieuwsgierigheid in hun harten. Misschien was hij wel minder koud, minder zwijgzaam, en minder vreese- lijk, dan hij voor deze wezens scheen, wier geëxalteerde gevoelens een uitweg zochten voor de ontboezeming van hun vriendschap De drie arme gevangenen, wien het duidelijk werd, dat deze man een vreemdeling voor hen wilde blijven, berustten. De priestei meende een snel onderdrukten lach op zijr lippen te bespeuren, op het oogenblik. waar op hij de voorbereidingen ontdekte, die ge troffen waren om hem te ontvangen. Hij luis terde naar de mis en bad, maar op de uit- noodiging van mademoiselle de Langeais, om het eenvoudige maal, dat was klaarge maakt, met hen te deelen, gaf hij met enkele beleefde woorden een afwijzend antwoord en verdween. Na de negende van de elfde maand, vol gens den thermidor-kalender, konden de non nen en de priester de Marolles weer door Parijs gaan zonder het minste gevaar te duchten De eerste uitgang van den ouden priester was naar een parfumeriezaak, waar op een uithangbord, stond geschreven „La Reine des Fleurs" en welke zaak werd ge dreven door den burger en de burgeres Ra- gon, vroegere hofleveranciers, die trouw wa ren gebleven aan de koninklijke familie en van wie de koningsgezinden gebruik maak ten om met de prinsen en het koninklijk co mité te Parijs te correspondeeren. De pries ster, die gekleed was volgens de eischen van die dagen, stond op den drempel van de deur van dezen winkel, die gelegen was tusschen Saint'-Roch en de Rue des Frondeurs, toen een groote menigte uit de Rue Saint-Honore hem belette weg te gaan. Wat is dat? vroeg hij aan madame Ragon. O, dat is niets, hernam ze. 't is de wa gen met den beul, die naar de Place Louis XV gaat. Dat hebben we in het afgeloopen iaar zoo dikwijls gezien, maar vandaag, vier dagen na de herdenking van den 21-Januari kunnen we zonder leed naar hete afgrijzen. bedrijfskosten staat, en het is vooral noodig, dat hem een loonende prijs wordt verzekerd, kerd. De heer Koster uit Medemblik wees er op, dat in de maanden van de groo te productie men praktisch 40 beneden den richtprijs van 5 cent is gebleven en drong er op aan dien zooveel mogelijk te benaderen. Ook op een billijke verdeeling van de gel- den drong hij aan. Hij oordeelde het voorts gewenscht om de stedelingen een beter inzicht te geven in de prijzen die de boeren ontvangen. De meening, dat de boer op den prijs, die zijn fabriek uit betaalt, een toeslag ontvangt, is onjuist. De heer Rus, Wormervee r, be toogde, dat de richtprijs noodzakelijk 6 cent moet zijn en verheugde zich er thans over, dat er geen K.G ongezegelde boter meer weg De heer Zeeman. Heiloo, vroeg hoe het mogelijk was dat de eene fabriek den toe slag uitbetaalt en de andere niet. Een fabriek in Heiloo betaa'de slechts uit tot Augustus, terwijl de Centrale te Alkmaar tot October uitbetaalde. De i n 1 e i d e r, d e heer Kuiper, beantwoordde de verschillende sipr's. Het uit nemen van kaas uit de markt is niet gemak- kelijk Voor die kaas moet een plaats gevon den worden. Ook vreesde hij, dat^ men ach teruit zou loopen met 50 boter in de mar garine te doen. Men is gebonden aan den wereldmarktprijs. Spr. is voor vrijhandel, doch vond het gevaarlijk in ons land daar mede een proef te nemen. De leden van de crisis-zuivelcentrale genie ten geen cent salaris. Om een kwantum melk a.s. voorjaar in het brood weg te werken, wordt in overweging genomen. Voorts wordt er naar gestreefd voor de maanden van de hooge productie een reserve te vormen. Een minimumprijs van 5 rent, feitelijk van 6 cent, moet gewaarborgd zijn. De uitbetalingen geschieden regelmatig, zcodat het met de fabriek in Heiloo ook wel in orde zal komen. In het algemeen was spr. van oordeel, dat men gebonden was aan de wereldmarkt Worden de grezen open gezet dan maken wij een richtprijs van wel 7 cent. Blijkt de wet niet aan de verwachting te beantwoorden, dan zullen andere maatregelen genomen moeten worden. De regeeringscommissaris, de heer Buckmann wees er op dat in ons land 1 K.G. boter geconsumeerd wordt van de 4 K.G. die geproduceerd worden. Men is dus aan den wereldprijs voor boter gebon den en doet men 50 boter in de margarine, dan zal men 10 millioen gu'den minder ont vangen. Op het oogenblik is de margarine belast met 32 cent per K.G Wordt 50 bo ter gemengd, dan is de margarine vrij. Voorts zette spr. uiteen welke moeilijkhe den er aan verbonden zijn om melk in het brood weg te werken. Spr. dacht er over om ondermelk in het brood te verwerken. Daardoor komt er 180.000.000 liter weg. Voorts wees hij er op, dat de bij het crisis- zuivelbureau te werk gestelden slechts 25 per week verdienen. Daar wordt dus slechts een minimum-bestaan gewaarborgd. Wie meer dan tot Augustus heeft uitbe taald deed dit uit eigen kas, in afwachting dat hij het van de centrale terug krijgt. Spr. stelde in het licht, dat het in het belang van de boeren is, dat de melkproductie niet in den winter wordt opgevoerd De koeien moe ten langer droog staan en daarom zal in de Crisis-Zuivelcentrale worden voorgesteld om den toeslag van 1.76 te verlagen tot 1.60. (Gemompel). Spr. deelde nog mede wat er gedaan wordt om de groote hoeveelheid koelhuisboter kwijt te komen. Een plan van de commissie voor de con sumptiemelk is gereed. Dit plan brengt geen minimum- en maximumprijzen, doch vaste prijzen, maar er is een minderheidsnota wachtende. Om werkloozén natuurboter te verstrekken is mogelijk, doch deze kunnen niet meer betalen dan 12 cent per half pond en deze maatregel zou den boeren veel geld kosten. De heer Bus, Wormerveer, protesteerde er tegen om als richtsnoer aan te sturen op ge ringere melkproductie. Verschillende personen betoogden nog, dat de Crisiszuivelwet aan de boeren niets ge bracht heeft, hetgeen ontkend werd door den heer v. d. Molen, die onderschreef, dat door een te hoogen toeslag de boeren krachtvoer uit het buitenland gaan betrekken, om meer melk te produceeren met het gevolg, dat de boer in eigen zwaard valt. Hij wees er op, hoeveel melk er reeds thans geproduceerd wordt én uitte de veronderstelling, dat de boe ren er niet van op de hoogte zijn. De regeeringscommissaris deelde nog mede, dat de Crisiszuivelcom- missie, door in October den toeslag op 2 ct. te stellen meer deed dan ze kon. In Novem- lijken stoet kijken. Waarom? vroeg de priester. Het is niet Christelijk wat ge daar zegt. Wel, dat is de terechtstelling der mede plichtigen van Robespierre; zij hebben zich verdedigd, zooveel ze maar konden, maar nu is het hun beurt om naar de plaats te worden gezonden, waar ze zooveel onschuldi- gen naar toe hebben gebracht. De menigte uit de Rue Saint Honore trok als een stroom aan hen voorbij. Boven de hoofden uit, zag de priester, die toegaf aan een opwelling van nieuwsgierigheden, op den wagen den man, die drie dagen tevoren naar zijn mis had geluisterd Wie is dat?vroeg hij, die Dat is de beul, antwoordde madame Ragon, terwijl ze den scherprechter bij zijn monarchalen naam noemde. Man! man! riep madame Ragon uit. De priester valt van zijn stokje. En ze nam een fleschje met azijn om den bedwelmden man weer bij te brengen. Toen hij weer bijgekomen was, sprak de oude priester geroerd: Hij heeft me ongetwijfeld den zakdoek gegeven, waarmee de koning zich het voor hoofd heeft afgewischt, toen hij op weg was naar het schavot Arme man!.._ Het sta len mes had een hart, op het oogenblik dat heel Frankrijk dat miste! De reukfabrikanten dachten dat de ame priester ijlde.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5