Alksnaarsche Courant. Jtadionieuws JxuUletoa Het valsche papieren !Puwiaciaai 1lieums nonden! fier en dertigste Jaargang. VIJRDAG 25 NOVEMBER. Gemeenteraad van Alkmaar Co. 279 1932 Zaterdag 26 November. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend VARA). 8Gramofoonplaten. 10.VPRO-morgen- wijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedrij ven. Mej. J. van Oogen, declamatie. VARA- kleinordkest o.l.v. P. Duchant en VARA- tooneel o.l.v. W. van Cappellen. 12.„De Notenkrakers" o.l.v. D. Wins en gramofoon platen. 2 50 Dr. F. M. Wibaut: „Hoe werd ik socia ist?" 3.10 „De Flierefluiters" o.l.v. H. de Groot m. m. v. L. Fuld, zang. 3.50 Gra mofoonplaten. 4.— Orgelspel J. Brookhouse MacCarthy. 4.25 Gramofoonplaten. '4.30 „De Flierefluiters" o.l.v. H. de Groot. 5.10 Zang door de „Wielewaal" o.l.v. P. Tiggers en causerie. 5.40 Literair overzicht A. M. de Jong. 6.Voor de Geheelonthouders. 7. Voor het P'.attelanc. 7.30 Gramofoonpl. 7.59 Herhaling SOS-berichten. 8.Toespraak A. de Vries. 815 „Symphonie van den Arbeid", oratorium van I. J Olman, met tekst van C. de Dood, m m. v. solisten, koor en orkest o. 1. v Antoon Krelage. Ca. 9.15 Vaz Dias. 10.45 Voor de Transportarbeiders. 11.30—12.— „De Notenkrakers" o.l.v. D. Wins. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend KRO). 8. 9.15 en 10.— Gramofoonpl. 11.30—12. Godsd. halfuurtje. 12.151.45 Lunchcon cert. 2.— Voor de jeugd. 2.30 Kinderuur. 4-Plechtig Lof. 5.-^-Orkestconcert. 5.30 Sportnieuws. 5.45 Vervolg concert. 6 20 Le zing. 6.40 Vervolg concert. 7.05 Lezingen 7.45 Gramofoonp aten. 8.— Opera-uitzen ding. Ca. 8.45 Vaz Dias. 11.12.Schla- germuziek Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10.50 Tijdsein en berichten. 11.05 Lezing. 12 20 Schotsch Studio-orkest o.l.v. G. Dai- nes. 1.05 Orgelspel R. New. 1.50 Commo dore Grand orkest o.l.v. J. Muscant. 2.50 Concert v. d. kinderen. 4.05 Fred Hartley's kwintet. 5.05 Orgelspel R. Foort. 5.35 Kin deruur. 6.20 Berichten. 6.50 Lezing. 7.05 Welsh intermezzo. 7.25 Lezing 7.50 Studen tenliederen door koor en solist. 8.20 Dans muziek door Jack Payne en zijn band. 9.20 Berichten en lezing. 10.10 BBC-orkest o.l.v. V HelyHutchinsc 11 1012.20 Dans muziek door Ambrose en zijn Band. Parijs „Radio Paris", 1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 9.20 Or'-'estconcert. 12.20 Concert door het Omroeporkest. 4.05 Vervolg concert. 5 05 Orkestconcert. 9.05 Gramofoon platen. Kalundborg, 1153 Al. 11.20—1.20 Concert uit Rest. „Wivex". 1.50—2.20 Gramofoonpl 2.5<>—4.50 Omroeporkest en solisten o.l.v Reesen. 7 20 Concert uit de Oude Doos door orkest en solisten o.l.v. Gröndahl. 845 Pianorecital G. Cegledi. 9.05 Voordrachten. 9 50 Strijktrio on D'gr.t. op. no. 2, Beet hoven. 10.1011.35 Dansmuziek door Sid Merriman's Scf* Band. Langenberg, 473 M. 6.25 t Gramofoonpl. 10.40 Gramofoonplaten. 12 20* Concert o.l.v Dolf m. m. v. Grete Vialon, sopraan en E. Grape, piano. 1 55 Gramofoonplaten 4.20 Concert door Marduline ensemble o.l.v. H Mager, m. m. v. Hanni Hüttenes, sopraan 7 20 Gevarieerd programma. 101011.20 Gramofoonmuziek (jazz) Rome, 441 M. 8 05 „Fata Malerba", operette van Gui, o.l.v. den componist. Koor leider: E Casolari. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12 20 Paul Moreau en zijn orkest. 5.20 Omroep orkest o 1 v. J. Kumps. 6.35 Gramofoonmu- riek. 8 20 Gramofoonmuziek (Schumann- programma). 8.50 Concert uit het Kon. Con servatorium te Luik o.l.v Ch. Panzera. 10.30 —11.20 Concert door Paul Moreau en zijn orkest. 338 M.:- 12.20 Zie 508 M. 5.20 Oude Vlaamsche liederen door mr. Toutenel. 6.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Vroolijkuurtje. 9.20 Omroeporkest o.l.v. J. Kumps, o.a. Auffor derung zum Tanz, Weber. 10.3011 20 Zie 508 M. Zeesen, 1635 M 7.20 „Robert le diable" opera van Meyerbeer, m. m. v. solisten, koor en orkest o.l.v. H. Rosbaud 9 50 en 10.05 Berichten Hierna tot 11.20 Dansmuziek door Oscar Joost en zijn orkest, uit Berlijn. KORTE BERICHTEN. De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft ten aanzien van de uitvoerrege ling voor boter naar Duitschland bepaald, dat in artikel 3 van de bij voormelde beschik king vastgestelde instructie vervallen zijn de woorden „tegen het verlaagd invoerrecht aldaar". (Vervolg). Voorstel tot het bouwen van een 24-tal eenvoudige arbeiderswoningen. Voorgesteld wordt, te besluiten tot den bouw van '24 kleine woningen met een inhoüd van 181 M3. en een indeeling, ge lijk aan de gemeentewoningen aan het Oudorper Dijkje, te bouwen op een ter rein in het verlengde van de De Ruy ter straat en de Trompstraat. Grondprijs 6.50 per M2. Deze woningen worden in de eerste plaats bestemd voor de bewo ners van de 7 nog bewoonde noodwonin gen aan den Westerweg en overigens om de verdere opruiming van krotwo ningen mogelijk te maken. De bouwkos ten buiten den grond zijn per woning geraamd op 1900. De bouwkosten worden verhoogd met het salaris voor den dagelijkschen opzichter, geraamd op 51000 en voSr de 2450 M2. grond wordt 16700 gevorderd. Aflossing bouwvoorschot in 50 jaar. grondvoorschot in 75 jaar, rentevoet 5 bij een koers van 100. De huren worden vastgesteld op 3.65 per week, zoodat het jaarlijksch exploitatie-tekort 1200 bedraagt en aan het Rijk als bijdrage in dit tekort 25 per jaar per woning zal 'orden gevraagd. De heer S i e t s m a wilde een opzich ter van Gem.-werken, als opzichter aan stellen om 5400 uit te winLen. De heer G o v e r s sloot zich bij dit denkbeeld aan. De heer v d. V a 11 zeide dat het systeem in de commissie besproken is. De commissie moest wijken voor het argument, dat er geen grond was om de huizen verspreid te bouwen. Spr. acht het samenbrengen van deze menschen in één buurt, hoogst ongewenscht en oordeelde het stuk foei leelijk. Uit nood zaak zal spr. vóór stemmen, doch hij hoopt in de toekomst dat ^eze woningen verspreid gebouwd zullen worden. De heer Geels bepleitte vroegtijdiger indiening van deze voorstellen, in de financieele commissie en was het met den heer v. d. Vau eens dat het plan leelijK was. Hij vroeg eenige variatie desnoods met verhooging van kosten aan te brengen Weth. Klaver erkende het bezwaar van den heer v. d. Vall als juist, doch daarom is het lang blijven liggen. Het college heeft uit gekeken naar terreinen waarop een dergelij- ken bouw het minst storend zou werken, doch dit gelukte niet. Voor alles moest een lage huur bereikt worden. Spr. hoopte, dat in de toekomst op andere wijze voorzien kan worden en het mogelijk wordt deze woningen tusschen an dere te bouwen. Den heer Sietsma zegde spr. toe, als het eenigszins mogelijk is, aan zijn verzoek tegemoet te komen, doch hij wil den bouw er niet op laten afstuiten. De teekening heeft de schoonheidscommis sie gepasseerd Indien mogelijk dan zal spr nog verfraaiing aanbrengen. Het zandvervoer in werkverschaffing. Het woord was hierop aan den secreta ris, die mededeelde, inmiddels van den di recteur van gemeentewerken te hebben ver nomen, dat de aannemer van de zandophoo- ging beschikte over een stuk grond te Eg- mond aan den Hoef, in de nabijheid van de Hoevervaart. Met kipkarretjes wordt het zand naar de Vaart en vandaar per vlet naar Alkmaar vervoerd. Het aantal werklie den, daarbij te werk gesteld, onderging door deze wijziging geen verandering. De heer R i n g e r s oordeelde dit eigen aardig. Een aannemer, die menschen naar contractloon moet betalen, en in accoordloon gaat werken, zal voor dit werk minder men schen noodig hebben dan wanneer dit in werkverschaffing was uitgevoerd. De raad wilde zooveel mogelijk menschen bij dit werk te werk stellen. Nu kunnen enkelingen hier meer verdienen, maar het gros blijft er bui ten. Spr. betreurde het dan ook, dat deze op dracht is gegeven, die niet beantwoordt aan de uitspraak van den raad. Weth. Klaver: Wanneer de directeur' van gemeentewerken verklaart, dat het aan tal werklieden geen wijziging heeft onder gaan, dan kunnen wij toch niet zeggen, dat het wel zoo is. De heer R i n g e r sNu betaalt u een ze kere som. Wanneer de directeur het zand had gekocht en de werkloozen te werk had gesteld, hadden veel meer menschen daar werk kunnen vinden. Weth. Klaver: De gemeente had dan de kipkarren enz. moeten huren. De heer R i n g e r sDat doet de aanne mer ook. van HERMAN ANTONSEN. 3, Sanders keek niet eens de aangeboden pa- Pieren in. Ik zou graag uw paspoort zien, mijn ?*;r> want, ziet u, zoolang u niet volkomen a doende uw identiteit bewezen heeft, geeft es, wat u tot nog toe gezegd hebt, u niets. Opeens bevond Thornton zich op een dood Poor. Hij wist immers niet of de koffers van rwent vooruitgestuurd waren, met den 'nei" Waren meegekomen of nog nagezonder, z uaen worden. Hij wist niet, hoeveel koffers P^kdene bezat en of hij er wel bij zich H at kon natuurlijk noodlottig voor hem w oi den. N0g voordat hij van den schrik be komen was, kwam er een klerk het vertrek in Buiten staat een dame, zei hij, die mijn- heu* 1 ercy Derwent graag even spreken wou. ui— u ^«öye, tot wien die mededeeling blijkbaar gericht was, knikte goedkeurend en ♦iok zich een weing terug. Laat de dame maar eerst bnnenkomen, ze hii, onze zaken kunnen wel even wachten miinheer. Thornton zag den afgrond voor zich open gaan en wist, dat er geen ontkomen meer aan was. Met uitdragenden blik keek hij ech ter naar de deur. Er kwam een dame binnen die een oogenblig bleef staan en glim lachend naar rechts en links rondkeek. Ze was groot, weelderig gekleed en zag er uit, alsof ze naar een of andere feestelijke gele genheid moest. Renée la Foneuse. mompelde Thornton binnensmonds. Het gelaat der bekende zangeres was hem uit geillustreerde bladen even goed bekend als aan wien ook. Hij had het nog juist in den trein gezien. Het spijt me, dat ik misschien stoor, zei ze in het algemeen, maar ik heb al een tijd je gewacht om mijnheer Percy Derwent te spreken te krijgen. We zijn oude kennissen, weet u? Ik kwam juist uit den trein van Marlow, toen ik den expres zag binnenko men. Sanders glimlachte vriendelijk beleefd. U stoort heelemaal niet, mevrouw. We waren juist kfaar. U hebt zeker mijn juweelenkistje nog niet teruggevonden? vroeg ze hem, met een vriendelijk verwijt in haar stem, terwijl ze langs hem heenliep, om naar Thornton te gaan. Nog niet, mevrouw.... maar alle hoop heb ik nog niet verloren. Ze naderde Thornton en zijn handen beide in de hare nemend, schudde ze die hartelijk Welkom in Engeland, Percy! zei ze. Ik kon het niet over mijn hart verkrijgen om zonder een enkel woordje weg te gaan, al loop ik ieder oogenblik gevaar mijn contract verbroken te zien. Blijf je hier lang? Thornton was zoo verstomd van verba zing, dat hij slechts met moeite een antwoord De voorzitter. Wij kunnen er op het oogenblik niets meer aan doen. De heer Ringers: Het spijt mij, dat geen rekening met de wenschen van den raad is gehouden. De heer Van d e V a 11Het zal in het college nog bekeken worden. De heer Ringers: Neen, de opdracht is al weg. De heer Westerhof oordeelde, dat de heer Ringers ongelijk heeft. Zijn eerste vraag was, of er met schuiten of auto's wordt ge werkt Het antwoord daarop was onduide lijk. Maar nu blijkt, dat er met vletten wordt gewerkt. Wat wil U nu meer? In de werk verschaffing wordt ook in accoord gewerkt. Als de heer Ringers bedoelt, 'n lager loon te geven, laat hij het dan zeggen. De heer Ringers: Neen, neen, U moet niet insinueeren. Mijn bezwaar is, dat het werk nu alleen de- grondwerkers ten goede komt en de anderen er buiten staan. Weth. Westerhof: Laten we toch blij zijn, dat het werk tegen een grondloon van 49 cent wordt uitgevoerd. Men moet de fabel niet verspreiden, dat wij minder menschen aanstellen. Wij zijn bezig, meer loon te ver krijgen. De heer Ringers: Bij de werkverschaf fing worden alle groepen van arbeiders te werk gesteld. Een aannemer neemt natuur lijk alleen gronwerkers. De anderen kunnen nu aan den kant blijven staan. Dit werk is voor werkverschaffing ondernomen. Het gaat niet om een lager loon. Dat loon staat vast. Ik wensch alleen, dat de raadsbesluiten wor den uitgevoerd. Weth. Westerhof: Wij stonden voor de juzzle, dat wij de grondwerkers in moeilijk- ïeden brachten. Hun bonden wenschen niet, dat door werkverschaffing het werk uit de handen van hun menschen wordt genomen Het gaat hier maar om een half jaar werk voor 200 werklieden. Die grondwerkers kre gen wij anders in de werkverschaffing en nu gebeurt er het goede ding, dat ze voor een hooger loon kunnen werken. E>e voorzitter sloot hierop de discus sie over dit punt. Voorstel tot verlenging van den termijn van ontruiming der onbewoonbaar verklaarde woningen Lindenlaan 56 en Sandersbuurt 9. Voorgesteld wordt, te besluiten den bij raadsbesluit van 8 Mei 1930, nr. 5 vast- gestelden termijn van ontruiming der daarbij onbewoonbaar verklaarde wo ningen Sandersbuurt nr. 9 en Linden- laan nr. 56, met ingang van respectieve lijk 25 December en 9 December 1932 met een jaar te verlengen. De heer G o v e r s oordeelde, dat waar de heer Pannekeet zoo oud is, men hem ge durende zijn leven recht moest geven in zijn huisje te blijven. Wteh. KI a v e r antwoordde, dat het colle ge practisch zal bereiken wat de heer Govers wil. Hierop conform besloten. Gemeenterekening dienst 1931. De betreffende bijlage publiceerden wij in het nummer van Woensdag j.1. De heer Vogelaar was van oordeel, dat 600 voor het toezicht op de verzorging van 't drukwerk bespaard konden worden. De bemerkingen over de volgnummers betreffende een studiereis van een school hoofd en een onderwijzer naar Keulen om te onderzoeken, of het luit-spelen op de school niet meer resultaat kan afwerpen; en de aankoop van twee etsen ten behoeve van de Handelsschool oordeelde spr. van ernsti ger aard. Uit het verslag van de comm. van het L. D. bleek, dat het luit-spel geen schitte rende resultaten gaf en spr. vond het niet zoo belangrijk om daarvoor twee onderwijzers naar Keulen en omstreken te sturen en 161.90 uit te geven. Dit te meer niet, om dat het college, nadat deze commissie hac voorgesteld, om het nog 2 jaar voort te zet ten, toch besloot om het luït-spel te beëindi gen. Deze beslissing had ook genomen kun nen worden, zonder dat daarvoor de heeren naar Keulen gingen. Spr. achtte deze reis dan ook niet verantwoord. Ook oordeelde hij, dat het college niet was ingegaan op de opmerking van de commissie over den aankoop van een ets van 30 ten behoeve van de Handelsschool. De directeur, die reeds twee etsen voor 65 had, wilde voor wandversiering nog wel een teekening voor 30. Het college stelt niet de vraag oi dit wenschelijk is, doch zegt alleen: Er is 65 uitgegeven, er is 100 uitgetrokken: er is dus nog 35 over; wij gaan accoord. Het bezwaar van de commissie is, dat niet de wen- schelijkheid van den aankoop is beoordeeld De heer Venneker oordeelde het ook onjuist om niet de nuttigheid te beoordeelen Maar het is ook onjuist, omdat het college niet onmiddellijk heeft gezegd: „wij vinden het ook onjuist". Spr. vroeg of het college in de toekomst een dergelijke wijze van doen juist acht. Devoorzitter: In de rekening vindt men tal van posten, die niet te voren in het college zijn besproken en een dergelijke post bette ft het hier. Het mandaat is echter getee- kent, door spr. en den heer Westerhof en spr. zou, als het nog moest gebeuren, ook gezegd hebben: „laten wij den aankoop maar achter wege laten". De zaak met de Stösselluit verklaarde spr. Hier slaagde een proef niet en het college oordeelde 't aardig om eens te zien hoe het in Duitschland was, waar het wel goed ging, om de beide onderwijzers naar het buitenland te zenden. Zij rapporteerden gunstig en toch staakte het college. Dit gebeurde echter, om dat het rapport niet zoo enthousiast was. Wij hadden echter hoop, dat het geheel gunstig zou zijn. Wat de controle op het drukwerk betreft, heer .Vogelaar zeide zelf, dat hij dit niet zoo belangrijk oordeelde. De heer Govers en Sietsma: Maar de commissie wel. De heer Vogelaar bleef zich tegen der gelijke dienstreizen verzetten en ten aanzien van de etsen bleef zijn bezwaar, dat de betref fende ambtenaar blijkbaar uitgaat van het begrip: „Er is nog geld over en dit moet op" De voorzitter vond, dat deze opvatting niet mag heerschen, doch oordeel de, dat dit hier niet het geval is geweest. Hij zal de zaak echter nog met de afdeeling on derwijs bespreken. Weth. Westerhof: Van het college is een schrijven uitgegaan, dat het wenschefijk is beneden de ramingen te blijven. De heer Sietsma: Dat geschiedde in 1932 en het betreft hier 1931. Spr. conclu deerde, dat het college niet nauwkeurig de rekeningen bekijkt en verheugde zich er van, dat de voorzitter thans anders had gespro ken, dan zooals in de bijlage „aanschaffing van wandversiering achten wij met den direc teur gewenscht". Hierna sluiting. NIEUWE NIEDORP. Dindsdagavond had in de zaal van den heer Kossen een vergadering plaats van de afd. Winkel en N. Niedorp van de O. S. P. Door het slechte weer was de opkomst niet groot. Allereerst werd met elkaar besproken hoe moet worden gehandeld met den verkoop van a.s. Donderdag van het perceel van D Bakkum, wien de hypotheek op zijn woning is opgezegd. Wanneer de le hypotheekhouder het per ceel koopt mag de heer Bakkum in zijn wo ning blijven. De 2e hypotheekhouder, een bank, doet B. den das om. Dit 2e hypotheek is ontstaan doordat B. borg had gesproken voor iemand die zijn betalingen niet na kwam, waarvoor B. is aangesproken. Beslo ten werd dat men het bieden van anderen dan de le hypotheekhouder of de zoon van B. zoo mogelijk zal beletten en mocht er een andere bewoner inkomen deze te boycotten. Hierna voerde de heer R. Stenhuis het woord over den toestand in den landbouw en zeide dat de eerste eisch van pacht- en hypotheek- boeren een moratorium moet zijn. Als de drie eischen die in de land- en tuinbouworga nisaties op het program moeten voorkomen noemde spr. grondonteigening van hen die den grond niet zelf bewerken, Staatshypo theekbank en moratorium. Hierna werden nog eenige vragen gesteld waarna de voorzitter sloot met aansporing Donderdagavond tegenwoordig te zijn bij den verkoop van het perceel van den heer Bakkum. BROEK OP LANGENDIJfc. Woensdagavond 7 uur, werd door de afd. Langendijk en Omstreken van den Chr Boeren- en Tuindersbond een vergadering gehouden in het lokaal van den heer J. de Boer. Na oipening door den heer J. Wagenaar Czn., werden bij het nog niet aanwezig zijn van den spreker den heer Bakker, 2e Kamer lid, eenige vragen gesteld aangaande de aan hangige landbouwschool en Crisis-tuinbouw tiet, welke door den voorzitter werden beant woord. Hierna trad de heer Bakker op met als onderwerp „Onze taak in Crisistijd" en be gon met er op te wijzen dat we in deze crisis twee dingen hebben te bezien en wel de maatschappelijke en geestelijke oorzaken en de taak welke wij daartegenover hebben. De grootste maatschappelijke oorzaak is de oorlog welke een groote kapitaal-vernieti ging teweeg bracht, als ook verschuiving der productiekosten en rationalisatie der bedri] ven. De tijd na den oorlog bracht hooge grens wist te geven. Och, ik hoop, dat men mij niet heel veel langer zal vasthouden, besloot hij, maar ja, ik weet het niet. Ik moest eerst nog al mijn koffers nazoeken om mijn paspoort aan dezen heer hier te vertoonen, die er erg nieuwsgierig naar is Pardon, mijnheer, onderbrak Sanders hem eerbiedig, maar omdat deze dame mij zeer goed bekend is, kan zij uw indentiteit wel bevestigen. En in dat geval hebben we ons niet druk te maken over uw paspoort. Zij wendde zich meteen tot Sanders. O, als je van me verlangt te hooren dat deze heer Percy Derwent is uit New York, dan wil ik je wel verzekeren, dat hij het is en niemand anders. Even later wandelde Thornton gearmd met haar het perron op, terwijl zij hem ver telde, dat haar auto buiten op haar te wach ten stond en dat hij met haar mee moest gaan naar een of andere concertzaal. Lang zaten ze zwijgend tegenover elkander terwijl de auto zich een weg baande door de drukte van Pread Street. De duisternis gaf Thornton de gelegenheid, om zooal niet re gelmatig te denken, dan toch om zichzelf weer wat meester te worden. Het was dan ook iets overweldigends, om tien minuten na zich voor een ander uitgegeven te hebben, onomwonden voor dien persoon te worden aangezien. Hij kon zich niet ontworstelen aan de gedachte, dat zijn gezellin, om welke reden dan ook, evenals hijzelf, tooneelspeel- de. En dan rees natuurlijk de vraag: Waar om deed ze dat? Wie was Reneé la Foneuse? Hij herinnerde zich vaag, dat ze heel plotseling opgang gemaakt had naar aanlei ding van een middagconcert, En gedurende het geheele seizoen was haar naam op aller lipen geweest en daarna had ze een korte tournée gemaakt door de Vereenigde Staten en vervolgens op hef vasteland, waar ze a' even opgetogen was ontvangen. Hij hoorde een knipje. Ze had het elee trische licht in de auto aangedraaid en keek hem nu verwijtend aan. U schijnt heelemaal niet in Uw schik te zijn, dat U me terugziet! Ik heb er bijna spijt van, dat ik me zoo druk cm U gemaakt heb. Ben ik soms niet welkom? Hadt je mis schien een ander afspraakje? Als ze hem nu toch eens werkelijk voor Percy Derwent hield! Hij haalde diep adem van verlichting. U moet me het zoo kwalijk niet nemen, zei hij, na wat me overkomen is. Ze zit zoo maar niet iederen dag in een coupé met een doode tegenover je. En u weet, dat mijn zenu wen nogal in de war zijn. Ze lachte stilletjes voor zich heen. Waarom vindt U het zoo natuurlijk, dat ik met den toestand van Uw zenuwen precies op de hoogte ben? Hij zag den spottenden blik in haar oogen en terstond maakte hij de gevolgtrekking, dat ze nog comedie speelde. Maar hij wilde zich nog niet zoo dadelijk bloot geven. Waarom? Wel, omdat u me terstond herkende en iedereen, die in staat is om Percy Derwent te herkennen, moet er van af en tolmuren, waaruit als het ware een soort fscheidingsproces volgde. Vervolgens vloei de daaruit voort de groote werkloosheid, niet alleen onder de arbeiders maar ook onder de kleine bouwers, hun crediet aan de boeren leenbank was uitgeput en kon niet verhoogd; geen verkoop van producten, kortom de grootste armoede cok wordt daar geleden. Over deze crisis moeten we niet te licht zinnig denken, alsof het een inzinking is en we hebben het ergste gehad. Neen, men heeft terdege den ernst van den toestand onder de oogen te zien. Ons past ook geen somberheid, zooals al tijd maar weer spreken over crisis; als chris tenen met God samen en een open oog, heb ben we onze taak te volbrengen. Hier en daar wordt er wel eens geklaagd over dat lange wachten, wanneer er bij den minister aangedrongen wordt op steun. Maar men moet aiet vergeten dat steun aan den tuinbouw erg ingewikkeld is, om dat uit te werken in verband met de verscheidenheid der producten. Spr. was ook van meening dat de toege stane steun van 5 000.000 te weinig is, doch de minister zeide dat er dan altijd nog een weg naar de Kamer te vinden is, om daar over te spreken. Spr. opperde verder het denkbeeld om in verband met de producten welke zulk een be lemmering ondervinden van de tolmuren, daarvoor ruilhandel toe te passen. De contingenteering tegen Duitschland lt ook een voornaam punt, maar we moeten echter in deze voorzichtig zijn er zijn n.1. in Duitschland veel groote ondernemingen waarin Hollandsch geld gestoken is en gaat men hen nu te streng aannakken dan kan het gebeuren dat er verwikkelingen ontstaan bij de deviezen-betaling. Het boycotten kan spr. als christen niet goedkeuren, doch als b.v. onze handel in Duitschland geheel stop werd gezet dan zou Nederland a's tegenweer den Duitsche invoer kunnen belemmeren, want over het geheel genomen wordt er meer inge voerd als dat wij uitvoeren. Verder voelde spr. er veel voor om de z.g. doorgedraaide producten niet te vernietigen, doch deze als consumptie-artikel te gebrui ken en wegschenken aan liefdadige en maat- schannelijke instellingen. Hierna bekeek spr. de crisis meer uit gees telijk oogpunt, dat we die niet nemen moe ten als een conjunctuurverschijnsel, maar als een conflict tusschen hemel en aarde. Gezien de ontwikkeling welke de laatste 20 iaren heeft plaats gegrenen op technisch gebied is er bijna een volmaakte productie voorziening: het is of God ons geeft wat wij wenschen, alles ter volmaking van ons be drijf. Daarmede moet gewoekerd worden om onze bedriiven zoo hoog mogelijk op peil te brengen. Verder wered gewezen p de alom heerschende economischen oorlog welke meer slachtoffers eischte dan de wereld-oor log en evenveel armoede en ellende teweeg brengt. Het internationale organisme en saamhoo- righeidsgevoel is weg. Menscheliike souve- reiniteit en stelselaanbidding viert hoogtij. Arbeiders en werkgevers staan niet naast el kaar maar tegenover elkaar, hetwelk den klassenstrijd teweeg brengt. Dit moet niet zoo zijn, maar zij dienen naast elkaar te staan, daar zij heiden hetzelfde doel be oogen. n.1. om zich door noesten vlijt met Gods hulp een bestaan te schepnen. geen dua'isme tusschen geesteliik en maatschao- peüjk leven doch maaterhan-celiik striiden en onze taak voor oogen houden met een gees telijke achtergrond, hetwelk met Gods hulp zal slagen. Naar aanleiding van snr. rede werden ver schillende vragen gesteld welke door hem werden beantwoord, waarna op de gebruike lijke wijze werd gesloten. WTTOO. Door B. en W is de verbouw van de o. 1. school opgedragen aan den heer P. A. Holtes alhier. Aan den nieuwen aan te leggen weg van den Rijksstraatweg naar het N. H. Kanaal is men begonnen met 35 menschen, allen werk loozen uit deze gemeente. Waar momenteel niet minder dan 88 per sonen bij het secretariaat van de Arbeidsbe middeling zijn ingeschreven (waaronder ook alleenstaande personen) is hiermede het werk- loozenvraagstuk nog niet opgelost. Wellicht kunnen er later meer geplaatst worden. URSEM. De rijksbijdiage der onderwijsvergoe- ding v. d. Bijz. school alhier, is over 1931 vastgesteld op f 9124.07. Gister vierde de heer J. Schaap Czn onder groote belangstelling zijn 40-jarig jubileum als koorzanger. Van verschillende personen en corporaties waren prachtige bloemenmanden gezonden. weten, dat zijn hart en zijn zenuwen allesbe halve in orde zijn. Dat is bijzonder duidelijk gezegd, be merkte ze nadenkend. En hoe lang bent U van plan in Engeland te blijven? Precies zoolang, als u het graag hebt, pareerde hij handig. Ik moet bekennen, dat ik niet verwacht had u hier aan te treffen, maar nu dat wel het geval is, verzeker ik u, dat ik geen haast heb om weer- weg te komen. Ze scheen in verwarring te raken en voor enkele oogenblikken wist ze niets te zeggen. Vertelt u me eens, begon ze opeens vrij op den man af, was u een goede bekende van den man, dien u dood in die coupé hebt aan getroffen? Ik had hem nog nooit te voren gezien, verzekerde hij volkomen naar waarheid. Op 'n anderen keer moet u me die zaak toch eens haarfijn vertellen, zei ze. Voor het oogenblik ben ik er alleen benieuwd naar, wat u in de eerstvolgende dagen denkt te doen. Ik denk een dag of wat in het Savoy- hotel te blijven en dan denkelijk naar mijn oom in Hampstead te gaan. Ik heb zaken met hem te doen. Dan zal ik u wel eens terugzien, zei ze levendig. U moeten weten, dat ik uw oom heel goed ken. Ik stel namelijk bijzonder veel belang in uw nichtje, zijn dochter. Ik heb zoo'n idee, dat ze nog eens een beroemdheid zal worden als ze tenminste in leven blijft. (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5