ALKMAARSCHE COURANT SPORT EN WEDSTRIJDEN. Piet van Kempen en Jan Pijnenburg winnen. Het stroopersdrama te Egmond-Binnen. Ho. 279 VRIJDAG 25 NOVEMBER 1932 Rausch en Hürtgen zeer goede tweeden. «en spannend laatste uur der Amsterdamsche Zesdaagsche. Het sectie-onderzoek. ZUIDSCH AR W OUDE. NEEMT U IN ACHT! (Van onzen eigen redacteur.) Voor een enorm menschenaantal is gister avond de eerste Amsterdamsche Zesdaagsche beëindigd met een overwinning van het koppel, dat van den aanvang af sterk favoriet was, n.1. onze Hollandsche jongens Piet van Kempen en Jan Pijnenburg, en zonder chauvi nist te willen zijn. zal een ieder beamen, dat inderdaad het beste koppel gewonnen heeft. De grootste sensatie van den laatsten mid- dag, toen de belangstelling ook al zeer groot was, is wel geweest het feit dat de taaie Rausch-Hürtgen hun twee ronden achter stand op de leiders hadden ingeloopen. Vol gens perscollega's die er waren, was dit ge hecht een der fraaiste van de match geweest. Even voor de neutralisatie van vijf uur waren plotseling de Duitschers met een sneltrein vaartje uitgeloopen, en voor de verblufte leiders er aan konden denken de achtervol ging te beginnen, was de geweldig snelle Rausch alweer bij het peloton. De jacht werd i voortgezet en de Duitschers konden er inder daad in slagen nog een ronde te nemen, zoo dat de laatste avond in zou zetten met alleen een puntenvoorsprong van de beide P's, ter wijl Charlier-Deneef op 2, Bras en Wals met Wambst-Broccardo op 3 ronden lagen. Al lang voor acht uur is het een deinende nienschenmassa en een enorme file van auto's die in de buurt van de wielerbaan in bedwang gehouden worden. Stroomen gaan naar bin nen en tegen acht uur is alles zoo vreeselijk vol, dat er geen muis meer bij kan. Ais we binnenkomen zien we net de Pijn een premie van 50 gulden winnen. Er zit spanning in de lucht en de atmosfeer is geladen. Voorloopig trekken de executanten er zich niets van aan, kalm rijdt de slang rijders rond. Merkwaardig as het te zien hoe de Duitschers de leiders bewaken, zit Pijn of Piet in de achterhoede, een Duitscher als een terrier er achter, ligt een Hollander aan den kop, Rausch of Hürt gen ligt twee. Ook verder wordt er heel wei nig gewaagd, maar om acht uur brengt een premie van 100 voor no. 1, 5000 Kiazim sigaretten voor iio. 2 en 5000 cocktailsiga retten voor no. 3, een en ander door Turrnac beschikbaar gesteld, wat leven in de brouwerij. De eerste ronden is positie zoeken, in de zesde ronde ligt Pijn op de voorlaatste plaats, en heeft blijkbaar meer zin in fit-zijn voor het laatste uur, dan in de vergiftlatjes. Jan van Kempen gaat met de contanten strij ken, Wals en Dinale met de sigaretten. Broer 'Jan neemt meteen en passant maar een ronde, maar de leiders vinden dat niet de moeite waard om het na te draven. Weer een premie: voor de eerste een win terjas, de tweede een costuum, de derde „een paar schoenen naar keuze". In de tropische, rookerige atmosfeer van het gebouw is er voor deze uitrusting niet veel interesse, maar Pijnenburg, die immers gaat trouwen, pikt de jas. Het costuum is voor Schorn, terwijl Bras zich de schoenen kan laten aanmeten. Lotisico heeft nog 40 gulden beschikbaar gesteld, deze maatschappij heeft deze week in totaal 400 pop verpremied. Piet van Kempen 'haalt ze vlak voor Wals op de eindstreep weg. 2000 North State sigaretten zijn weer voor Pijnenburg. Valsche kaarten. Ondertusschen is de politie bezig op alle rangen steekproeven te nemen, er zijn n.1. valsche en ongenummerde kaarten in omloop en verscheidene slachtoffers worden al dan niet met een relletje in de Scheldestraat gede poneerd. Ook is een aantal kaarten dubbel verkocht. Het is toch met die kaartverkooperij nogal rommelig geweest, de suppoosten ver waardigden zich niet de bezoekers naar de genummerde plaatsen te verwijzen, ieder kon op zijn rang gaan zitten, waar hij wilde en het aantal „burenruzies" op de tribune was de laatste avond legio. Dit is een aardige afleiding voor de pers. De heeren, die er zoo langzamerhand genoeg van hadden, konden van al die premierijderij het attractieve niet meer afkijken en grijpen elk ander interessant geval te baat om zich te verpoozen. Als de rust weergekeerd is, gaan we de renners slechte kritieken beloven, maar zelfs deze dreigementen van de Ko ningin der aarde helpen niet en taai draaien de heeren hun rondjes. Ondertusschen eten broederlijk chocoladereepen, de van Hou ten-premie. regen is ook over de perstribune heengestreken. Verder worden er genoeg premies uitge loofd. De schilder Bernard van Vlijmen stelt een aquarel beschikbaarwaarmee hij bij de Olympische Spelen in 1924 te Parijs den der- "en prijs won. Cor Wals wint het geval in ?en zeer mooien sprint voor Jan van Kempen. Dan is het veld weer dood en alles wijst er °P dat het publiek vóór het laatste uur „geen waar voor zijn geld" zal krijgen. Geldprijzen, sigaren cigarillos, sigaretten worden verreden, maar het baat niets. Geld prijzen op de tribunes bijeen gebracht, een van bijna 48 gulden en een steenen varken met 70, ze mogen verreden worden onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat ze naar Klaas van Nek worden gebracht. En in wer kelijk zeer sportieve sprints worden de moneten verreden, Dinale en Cor Wals mogen naar Klaas gaan, om ze te overhandigen. Dan komt er stemming, het uur van tie nen nadert. Zooals men weet worden er in dit laatste uur niet anders dan sprints van 10 ronden verreden. Het publiek merkt de spanning en wordt een moment stil, om een seconde later des te uitbundiger te worden. De heer Hollander klimt op zijn uitkijklad- der en brengt de microfoon in orde. Vlak voor 10 uur valt Jan van Kempen, er wordt om een dokter geroepen, even later rijdt hij, luide toegebruld, weer voorbij. En dan. de laatste sprints. Als Piet van Kempen de eerste wint, vliegt Charlier er uit, en voor de laatste maal is de hel weer los, ziedt en kolkt de heksenketel weer, de Belgen rijden als duivels en loopen een ron de in, ook Wals neemt een ronde, en Broc- cardo en Dinale. Jan van Kempen spurt ont zettend, Göbel achter hem aan. Het publiek, daar aan den rand van de kokende kom, is wild en loeit en schreeuwt als bezeten. De beslissing. Maar tegen half elf is het een ongekende orkaan, de Duitschers, die de leiders bewa ken, verslappen een moment, even een omkij ken van Piet en daar gaat hij. Het kost moeite, de Duitsche terrier Rausch blijft han gen maar moet meter voor meter gewonnen geven. Van Kempen trekt een halve baan weg, Pijnenburg lost schitterend af, staat op zijn pedalen, bijt op zijn tanden, rijdt als de baarlijke duivel. Hürtgen hangt achter hem, maar moet afstand afstaan. Het ge bouw trilt van de toejuichingen en het ge stamp en getrappel van de duizenden die on ze Hollandsche jongens aanmoedigen. Minu ten schijnen uren te duren, Wals, Göbel en Wambst nemen onder hand in lagere regi onen nog een ronde. er komt geen eind aan de vechtenden aan den kop rijden bovenmenschelijk eindelijk heeft Piet van Kempen het peleton weer te pakken en de ronde is gewonnen en Holland heeft de over winning practisch in zijn zak. Daar gaat Pij nenburg weer, Rausch natuurlijk ook, maar ze kunnen niet wegkomen en het laatste kwar tier gaat in, met één jacht al jacht. Het enthousiasme is overweldigend, ook ang stig. Wat zal er gebeuren als een tribune het begeeft. Niet aan denken alleen maar gespannen kijken naar die duivels In het rood en het zwart daar aan den kop, van de kerels die rijden of ze pas 10 minu ten op de fiets zitten. Nog zes minuten, nog 5... nog is er strijd... nog is de kokende poel niet tot rust nog 50, 40 30 20 10 seconden, dan. 3 schoten en de eerste Amsterdamsche zesdaagsche is ten einde. Dan is het wachten op de winnaars, di toegesproken worden, een microfoon voor hun neus krijgen, aan alle kanten worden ze gekiekt en gefilmd en eindelijk gaan ze met een geweldigen krans hun eereronde rijden Dan volgen de Duitschers Rausch en Hürt gen, die blijkens de toejuichingen enorm po pulair zijn. CharlierDeneef en eindelijk on ze Hollandsche coming-men Bras en Wals. Dan is het afgeloopen en de eerste zes daagsche is achter den rug. En nu kunnen we praten over sport of volksvermaak, nu kunnen we praten over al- beulen en moorden, een feit is het dat deze monsterrace in alle opzichten geslaagd is, en dat ons Nederlandsche publiek kan appreci eeren wat in het buitenland al 25 jaar lang iederen keer opgeld doet. Tot nu toe hadden we alleen van hooren-zeggen geroemd op prestaties van b.v. van Kempen en Pijnen burg, nu hebben we met eigen oogen kunnen aanschouwen hoe sterk ze zijn, en inderdaad van groote internationale klasse. Ons Hol landsche publiek heeft zich uitermate sportief getoond en ook ter zake kundig, iets waar over de rijders zich deze week herhaaldelijk hebben uitgelaten en wat voor hen buitenge woon prettig was. Zeker, er was chauvinis me, Pijn en Piet waren de favorieten, maar de tribunes waren evenmin blind voor de schitterende Duitschers RauschHürtgen als voor de stug-doorvechtende Belgen Char lier-Deneef. En nu is onze zesdagentaak ten einde, het zal vreemd zijn vanmiddag rustig thuis te kunnen blijven en vanavond naar bed te kun nen gaan. De Nederlandsche sportpers heeft zware dagen achter den rug, maar ze heeft met plezier die taak vervuld, omdat ze wist dat een groot deel van belangstellend Neder land deze zesdaagsche uit de couranten moest volgen. Zoodat we ons vleien met de hoop in deze zes dagen de oogen te zijn ge weest van een groot deel van onze lezers, die, door welke omstandigheden ook, niet in staat waren een middag of' nacht persoonlijk de prestaties van onze renners te gaan bewon deren. Alleen is hier nog de officieele uitslag De officieele uitslag 1. Piet van Kempen—Jan Pijnenburg 685 p Op 1 ronde: 2. Rausch—Hürtgen Op 2 ronden: 3. Charlier—Deneef Op 3 ronden: 4. Braspenninx—Wals -38 P 5. Wambst-Broccardo 8U P Op 6 ronden: 6. Jan van Kempen—Bogaert 342 p. 7. Dinale—van der Heyden 233 p. 8. Göbel—Schorn 190 p In het laatste uur werden afgelegd 40.83 K M. en in de totale 145 uur 3281.13 K.M., oftewel 19686 ronden. Er werd voor ruim 7500 gulden aan oremies uitgeloofd en ver reden. 251 p- 348 p. Donderdagavond hadden wij een onder houd met dr. Fischer, den geneesheer, wiens hulp was ingeroepen voor den door het nood lottige revolverschot van den jachtopziener J. van den Berg getroffen strooper K. Dek ker. Dr. Fischer verklaarde ons. dat hij, toen de man Woensdagavond om half 10 in de woning van de wed. Valkering werd ge bracht, nog slechts een zeer flauwe polsslag waarnam en dat het slachtoffer spoedig daar op na een paar snikken den geest gaf. Op een vraag, hoe de man was aangescho ten, antwoordde dr. Fischer ons, dat hij dit niet had nagegaan, aangezien hij, toen hij slechts den dood kon constateeren, dit als een taak voor de justitie beschouwde. (De justitie heeft voor Vrijdagmorgen dr. Hulst uit Leiden ontboden voor een onder zoek op het lijk)- Naar de jachtopziener hem had verklaard, is het slachtoffer van achteren in het dikst van zijn bil geschoten en dit wijst geenszins op een aanval door het slachtoffer. Volgens den medicus kan men echter weinig op de ver klaringen van den jachtopziener afgaan, aan gezien de man hoogst nerveus was. Vermoe delijk heeft het schot een bloedvat in het dij been getroffen en heeft men hier met een zeer noodlottig schot te doen. In ieder geval, al dus dr. Fischer, valt het te betreuren, dat een jong leven van 25 jaar verloren is gegaan door jacht op konijntjes. Wij merkten op, dat er vermoedelijk toch wel sprake is van een aanval op den jacht opziener, aangezien deze hevig geklaagd heeft over pijn in zijn arm. Dr. Fischer ver klaarde ons echter, dat hij aan den arm van den jachtopziener niets heeft gevonden. Wel had hij geconstateerd, dat de duim van den man een blauwe streep vertoonde en dat een paar nagels blauw waren. Wanneer dit door een klap is veroorzaakt, dan moet die klap toch wel van geringe beteekenis zijn geweest. Het feit, dat de strooper in het bezit is gevon den van een dolkmes wijst wel op boos opzet, aangezien men dit niet voor het stroopen noodig heeft. In ieder geval diende z.i. het sectieonderzoek, dat hij dacht bij te wonen, te worden afgewacht. Een onderhoud met den broer en den vader van het slachtoffer. Wij hadden hierna nog een onderhoud met den 30-jarigen broer van den strooper, een slanken visscher met een ernstig uiterlijk, die er met zijn broer om te stroopen op was uit getrokken. Hij verzekerde ons, dat er van een aanval door zijn broer op den jachtopziener geen sprake was. Hij vertelde ons, dat zij den jachtopziener pas ontdekten, toen hij 5 M. van hen af was. De jachtopziener stak toen onmiddellijk zijn licht aan en riep: „blijf staan gv.d." Ook liet hij onmiddellijk den hond los en riep: „vast". Wij vluchtten en de hond ging onmiddellijk achter mijn broer aan. Mijn broer had wel een dolkmes bij zich voor den hond, doch heeft blijkbaar geen tijd gehad om het te gebruiken. Toen wij opmerkten dat het toch beter was om ook tegen een hond geen dolkmes te ge bruiken, antwoo.dde de visscher ons, dat het beter was een aanvallenden hond een steek te geven, dan zich door het dier te laten ver scheuren en hij toonde ons de lidteekens op zijn armen, die daarop als gevolg van hon denbeten waren achter gebleven. Voorts deelde hij ons nog mede, dat zijn broer een lichten stok bij zich had, waarmede de konijnen worden doodgeslagen. Met dezen stok kon men een mensch echter niet ernstig treffen. „Toen ik mijn broer voor het laatst zag, zoo vervolgde hij, liep hij 3 M. voor den jachtopziener en hoorde ik 2 schoten, waarvan ik de lichtstralen zag en wel in een richting die er op wees, dat er niet in de lucht was ge schoten. Wanneer mijn broer niet in zijn vlucht was geschoten, had het schot hem niet van achteren in het dikst van zijn dijbeen moeten treffen. Op on te vraag hoe hij wist, dat de kogel daar geraakt had, antwoordde hij, dat hij dit van den officier van justitie had verno men. Deze verklaring werd bevestigd door den vader, een nog stevigen ouden sympathie ken visschersman, die er aan toevoegde, met zijn zoon bij den officier van justitie te zijn ge weest om een aanklacht in te dienen. Deze ambtenaar had echter verklaard, dat dit nog niet ging, aangezien eerst het resultaat van de gerechtelijke lijkschouwing moest worden afgewacht. Deze zou hedenmorgen 8.30 uur in het café van den heer v. d. Molen te Eg- mondbinnen plaats hebben. (Het lijk bevond zich in het lijkenhuisje bij de begraafplaats te Egmondbinnen). Beiden toonden zich terecht verontwaardigd over de voor de lijkschouwing gekozen plaats en uitten de veronderstelling, dat dit alleen maar gebeurde, omdat hun zoon slechts een arme werklooze visscherman was. Wij deelden hun echter mede, dat wij van zeer bevoegde zijde wisten, dat dit geschiedde omdat er vanuit den Haag met den meesten aandrang op bezuiniging bij de justitiëele uitgaven werd aangedrongen. Toch willen wij hier wel verklaren, dat een dorpsherberg ons allerminst een geschikte plaats lijkt voor een sectieonderzoek op een lijk en dat dit behoort plaats te hebben in een van de daarvoor geschikte Alkmaarscne ziekenhuizen. Kort na het overlijden van mijn broer, zoo vervolgde de strooper, kwam ik ook bij de wed. Valkering, waar ik van den dokter ver nam, dat er voor mijn broer geen hoop meer was. Gelukkig was toen de jachtopziener niet meer aanwezig, anders had ik voor mij zelf niet kunnen instaan, want het was niet de eerste keer, dat hij op ons geschoten heeft. In Jan. of Febr. van het vorig jaar heeft hij dit ook nog gedaan en bovendien heeft hij aan een paar bewoners van Egmondbinnen verklaard, dat hij, wanneer hij één van de 2 „krijntjes" de bijnamen van de gebr. Dek ker kreeg, korte metten met hem zou ma ken. De vader verzekerde nog, dat hij in een ge sprek met den jachtopziener over de jongens had gezegd: „als je ze eerlijk vangt, zullen zij beslist hun naam opgeven en behoef je niet bang voor ze te zijn". De jachtopziener had daarop geantwoord: „als ze kwaad willen doen, zal ik wel weten wat mij te doen staat". Ook hij verklaarde, dat de jachtopziener iemand is, die al heel gauw met den revolver dreigt. Tegen een jachtopziener, die eerlijk een proces-verbaal opmaakt, hadden zij niets Hevig verontwaardigd was de oude visscher man over de vonnissen die tegenwoordig in Alkmaar aan de stroopers worden opgelegd. Vroeger, aldus de oude baas, kreeg je 3 boete en was het niet zoo noodig, wanneer je betrapt werd, om te vluchten. Maar nu de heeren die je straffen, zoo vervolgde hij, zelf in de duinen mogen jagen, worden er boeter opgelegd van 30 en 40 en legt de zelf- jagende kantonrechter tegen stroopers straf fen op van 14 dagen hechtenis. Ook mijn zoon moest dit ervaren, maar hij gaat bij de rechtbank in hooger beroep. Deze meening. die door de visschers- bevolking in Egmond algemeen gedeeld wordt, wijst er op, dat het voor de waardig heid van onze justitie wel gewenscht wordt, dat in dezen zelfs de schijn wordt vermeden. De visschers stroopen nu eenmaal als zij des winters aan wal zijn. Het zit hen van oudsher in het bloed en het is begrijpelijk dat, nu zij met hun gezin op een steun van 9 in de week zijn aangewezen, zij hun gezinsinko men door te stroopen in de duinen, die voor hun gevoel aan de kustbewoners behooren, trachten te vermeerderen. Het zijn overigens brave menschen, die men zeker niet onder de dieven mag rekenen. Van diefstal hoort men in Egmond nooit. Ter staving van zijn bewering, dat zijn broer den jaaitopziener niet heeft aangeval len, wees Dekker ons er nog op, dat zoowel zijn broer als de jachtopziener in het bezit waren van electrische lampen. Het licht daar van heeft hij steeds in vooruitgaande richting gezien en als er sprake van een aanval is ge weest, dan zou hij schermutselingen met het licht hebben moeten waarnemen. De blauwe streep op de duim van den jachtopziener kon z.i. gemakkelijk veroorzaakt zijn door het trekken van zijn hond aan de ketting. Wanneer de jachtopziener, zoo zeide hij nog, een kordate kerel was geweest en ge schoten had, nadat hij was aangevallen, dan had hij niet direct na het schieten moeten wegloopen, maar met den rijksveldwachter pogingen moeten aanwenden om het leven van mijn broer te redden. Over het gedrag van den rijksveldwachter Minnee was Dekker vol lof. Hij heeft zich tegenover mijn broer, zoo zeide hij, kordaat gehouden en hem zelfs op zijn rug 500 M. gedragen en toen mijn broer over koude klaagde zijn eigen trui uitgetrokken om hem daarmede te beschutten. De rijksveldwachter heeft alles gedaan om mijn broer in het leven te houden en ik stel er prijs op, dat U hem daarvoor uit onzen naam in de courant dank brengt. De toestand van de vrouw, een vroegere in woonster van Alkmaar, is deerniswekkend. Voo» haar is het dan ook een zware slag om op deze wijze haar man, na een gelukkig hu welijk van twee jaar, te moeten missen. In- tusschen wordt de familie nog geplaagd met de zorg over de begrafeniskosten, aangezien de man niet in een fonds was en de daarvoor benoodigde gelden ontbreken. Voor het sectie-onderzoek was hedenmor gen 8.30 uur het parket uit Alkmaar, verte genwoordigd door den subst.-off. van justi tie, mr. v. d. Feen de Lille, den rechtercom missaris mr. Fruin en den subst.-griffier mr. Couvée te Rinnegom (gem. Egmond-Binnen) in het café van den heer C. v. d. Molen aan wezig. De sectie werd daar verricht door den ana toom-patholoog dr. Hulst uit Leiden en ook bijgewoond door dr. Fischer uit Egmond- Binnen en den broer van het slachtoffer, C. Dekker. Om 10 uur werd het lijk vrijgegeven. Op onze vraag aan den officier van justitie of vastgesteld was waar Krijn Dekker was ge troffen, deelde hij mede, dat hij daarover wel een vermoeden heeft, doch dat hij niet op het rapport van dr. Hulst vooruit wenschte te loopen, terwijl dr. Hulst zich op zijn ambts geheim beriep. Van den broer vernamen wij, dat gebleken was, dat zijn broer inderdaad van achteren in het dikst van zijn dijbeen was getroffen. Mr. v. d. Feen de Lille deelde ons nog me de, dat hij voorloopig nog geen bevel tot in hechtenisneming van den jachtopziener, wiens huis onder bewaking van een rijksveld wachter is gesteld, had uitgevaardigd. Con frontatie van den jachtopziener met het slachtoffer schijnt de justitie niet noodig te hebben geoordeeld. De officier van-justitie en de rechter-com- missaris stelden nog ter plaatste in het duin een onderzoek in. QemeetUecadett De raad dezer gemeente vergaderde Donderdagavond half acht onder voorzitter schap van Jhr. van Spengler. Van de St. Jozef gezellen vereniging was een adres ingekomen met verzoek om 90 subsidie voor ontspanning en ontwikkeling van werkloozen. De voorzitter zeide dat B. en W. er in principe voor zijn om subsidie te verleenen doch dat men eerst resultaten van de vereent ging wil zien. Aldus besloten. Op het adres van den Langendijker Be- stuurdersbond en de R.K. Volkbond om de bouwvakarbeiders bij werkloosheid in een zelfde regeling op te nemen als de trans portarbeiders wordt gunstig geadviseerd. De Twuijverweg. Het blijft voor de raads leden een probleem van veel discussie. De voorzitter zeide dat er twee voorstellen zijn van het gemeentebestuur van St. Pan cras tot overdracht aan het Hoogheemraad schap. Voor het eerste voorstel is in B. en W. een minderheid, terwijl het geheele college unaniem tegen het tweede voorstel is. In ver band met deze voorstellen noemde spr. het hooge bedrag van onderhoud aan de eigen wegen zoodat aan hetgeen het Hoogheem raadschap vraagt niet gedacht kan worden. De heer Kramer was het niet met B. en W. eens. Indien er niet toe wordt overgegaan om den weg over te doen is er groote kans dat de subsidie uit het wegenfonds komt te ver vallen. Spr. vroeg zich^af wiedde kosten ®qet x, Hoe komt het, dat vrouwen zoo vaak lijden aan rugpijn, rheumatische pijn, waterzuchtige zwellingen, duizeligheid; zwakte, uitputting, zenuwachtigheid en urinekwalen? Haar lichaamsgesteld heid, de verschillende perioden in het' leven der vrouw, de geboorte van kin deren, vormen vaak de oorzaak van ver* zwakking der organen in den rug. Deze organen beginnen traag en slecht te werken, waardoor urinezuur en andere onzuiverheden zich ophoopen en de kwaal zich door het lichaam kan ver spreiden. Voor vrouwen zijn Foster's Rugpijn Pillen dan ook een uitkomst in derge lijke kritische tijden. De versterkende werking van dit speciale middel op de betreffende organen maakt spoedig een einde aan de hinderlijke verschijnselen en baat tegen rheumatiek, ischias, spit' en waterzucht. Bij alle drogisten enz. k 1.75 per flacon. i betalen. Er wordt reeds belasting betaald aan het Hoogheemraadschap. Waar blijft al het geld? Het rijwielpad achtte spr. een groote ver betering. Er is nu eenmaal een gem. rege ling tusschen de 5 gemeenten waaraan wij ons niet kunnen onttrekken. De voorzitter zeide dat de voorstellen thans een andere beteekenis hebben. Waarom geen subsidie aan het Koedijker pad en wel aan de Twuijverweg? De heer Dijkhui' en was voorstander van het tweede plan. Dit zal niets meer kosten. Nu is er gelegenheid om voor 150 per jaar van den weg af te kernen. De heer Du Burck zeide, dat twee jaar ge leden door invloed van boven af besloten is in het onderhoud van den Twuijverweg bij te dragen. De zaak is thans eenigszins anders. Bij het overnemen van den weg door St Pancras is alleen gedacht aan de werkelijke onderhoudskosten, nooit aan een nieuwen weg. Bij de nieuwe voorstellen betaalt men het kapitaal voor een nieuwen weg. Er is nu een andere basis genomen waardoor wij meer zouden moeten "etalen als eerst. De voorzitter w:j de in een kleine pauze een woord van herinnering aan het overlijden van de echtgenoote van den hospes de heer Kramer. De heer Du Burck zeide dat de gem. St. Pancras de eigenaar van den weg is, wat dus verplichtingen met zich brengt Spr. wil de daaraan voldoen doch was tegen de nieu we voorstellen. De heer Bekker, wethouder, zeide dat de gemeente tot onderhoud verplicht is. De heer Groen wilde thans voordeelen zien. Spr. ziet aankomen dat de gestie van het Hoogheemraadschap veranderen zal. Spr. wilde afwachten. De heer Muller was het met den heer Du Burck eens. Het rijwielpad lokt spr. niet erg aan. De heer Kroon vroeg of als de weg bebouwd wordt deze dan aan St. Pancras komt. De voorzitter antwoordde dat dan de weg voor 2/3 gebouwd moet zijn. De heer Dijkhuizen zeide gelezen te heb ben dat de Langendijker gemeentebesturen een onderhoud met het Hoogheemraadschap geweigerd hebben. Waarom vroeg spr? Wat het fietspad betreft dacht spr. dat hier wel veiligheidsmaatregelen tegen genomen kun nen worden. De voorzitter zeide zich moeilijk in te kun nen denken dat de heer Dijkhuizen als consul van de A.N.W.B. tegen een rijwielpad zou zijn. Spr. bepleitte een onderhoud met het Waterschap. Het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken werd aangenomen met 52 stem men, die van de heeren Dijkhuizen en Kra mer. De verordening regelende het vergunnings- en verlofrecht werd hierna door den raad vastgesteld alsmede de verordening inzake de aanstelling van den gem. veldwachter. Van het Burgerlijk Armbestuur was een adres ingekomen met verzoek om een extra subsidie van 1500 over 1932. Aldus beslo ten. De diverse begrootingen. Ook hier tot sa larisverlaging voor het personeel der licht- bedrijven. De beslissing is nu aan Noord- scharwoude. De heer Groen, ook sprekende namens zijn mede commissieleden de heeren Kroon en Muller, zeide, wat de lichtbedrijven betreft, dat men om tot tariefverlaging te komen dient te bezuinigen. De commissie is er dan ook in haar geheel voor om de salarissen te verlagen. Spr. stelde voor om de begrooting te verwerpen van de Gem. lichtbedrijven. De voorzitter zeide dat de inkomsten van andere burgers niet als maatstaf mogen gel den. De loonen zijn hier niet hoog. Met een loonsverlaging is geen verlaging van de ta rieven te bereiken. Bovendien besloot de com missie met 96 stemmen niet tot verlaging over te gaan. De heer Dijkhuizen wilde, nu men alle rijks- en gem. ambtenaren een loonkorting moeten ondergaan voor het personeel der lichtbedrijven eenzelfde korting toepassen. De begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur werd goedgekeurd met een totaal van 3664.80. Na nog een langdurige discussie in stem ming gebracht, werd de begrooting niet goedgekeurd met 5 tegen 2 stemmen, die der heeren Kramer en Du Burck. Hierna ging men over tot de behandeling van de gemeentebegrooting. De heer Groen merkte op, dat de commissie had opgemerkt, dat een voordeelig saldo van het vorig jaar is verwerkt in deze begrooting van 15.843 en dat 5433 voor onvoorzien is vermeld, zoodat ongevbeer 10.000 van de reserve wordt ingeteerd. Alvorens tot de behandeling over te gaan werden eenige adressen om subsidie behan deld. Toegestaan werden subsidies aan de com missie voor de Malariabestrijding in Noord holland, aan het Witte Kruis ten behoeve der ontsmettingsinrichtingen, de r.k. Militaire- vereeniging, de r.k. Leesbibliotheek en aan het r.k. Par. kerkbestuur 100 voor een te houden cursus voor schoolvrije jeugd. Aan de ver. r.k. Kinderuitzending werd

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9