de vreemde moeder, een suc ces voor marie dressler FILMLIGA. CINEMA EN THEATER. Opgave van van 26 Nov. 1932 Noordhollandsch Landbouwcrediet N. V. staatsleeningen. industr. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie v. Berkéls Palent Calvé Delit Cert. Küchenm Acc. Nederl. Ford tabakken. Oostkust amer. spoorwegen. 6?»/, 37 18 5»%, DE REGEERINGSCRISIS IN DUITSCHLAND. Na het mislukken van de regee- ringsvorming door Kaas. Besprekingen bij den rijkspresi dent. ONTBINDING VAN DEN BEIER SCHEN LANDDAG «VOORGESTELD. de beslissing inzake blacktom. de aanslagen te koningsbergen. HET de moeilijkheden van kabinet herriot. stoomschip uit hamburg voor de zweedsche kust vergaan. de rijke goudvondsten venezuela. in wisselkoersen amsterdam. (Belgaj communisten trachten te berlijn te demonstreeren. hevige brand in pommeren. de TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN, De door Sjanghai geleden schade. de „rqte FAHNE" voor DRIE weken verboden. gehandhaafd hoewel Fraulein von Bernburg zich daarvan weinig aantrekt en het meisje op haar kamer ontvangt om haar uit te leg gen, dat zij ten slotte in de voorschriften van de directrice zal moeten berusten. Ma- nuela neemt, volkomen gebroken, afscheid van haar en gaat de trap op met de bedoeling zich van boven af op den vloer van het diepe trappenhuis te werpen. Nog juist op tijd schieten de meisjes toe ornaat te verhinderen en dan liet de directrice dat Fraulein von Bernburg, die juist om Manuela haar be trekking neeft opgezegd, gelijk heeft en dat een soldatenregiem van jonge meisjes slechts zenuwlijdsters kan maken. Sterren komen er in deze film niet voor en zij wordt geheel door vrouwen gespeeld, die vooral de hoofdrollen op buitengewoon ver dienstelijke wijze vertolken. De regisseur was een kunstenaar, er zit spanning in deze rol prent van het begin tot het einde en men doorvoelt de tragedie van het leven van zoo vele jonge meisjes, die door een systeem van ijzeren tucht in een liefdeloos milieu een aller treurigste jeugd hebben. Het is te verwachten, dat deze bekende en veel besproken film ook in Alkmaar een be langstellend publiek zal trekken. Zij verdient dat ten zeerste. Vooraf gaan een paar vroolijke kluchten, een teekenfilm en een uitgebreide sorteering geïllustreerd nieuws uit binnen- en buiten land. In het Victoria Theater In den film, die thans als hoofdnummer in fiet Victoria Theater wordt yertoond, krijgt men de bekende actrice Marie Dressler, uit verschillende revue- en komische films, te zien in een geheel ander genre en men ziet, dat men hier te doen heeft met een groot talent Min, de eigenares van een klein hotel in een visschersdorp, houdt van Bill, den kapi tein van een visschersboot Zij heeft een meisje in huis genomen, dat zij wel een eenigszlns ruwe opvoeding geeft, maar waar van zij zeer veel houdt. Hoe zij alles voor dat meisje opoffert, laat de film in forsche beel den zien. Bella, de ware moeder van het meisje, dat Annie heet, leidt een zeer slecht leven. Zij komt terug in het dorp en daar Min bang is dat zij haar dochter zal opelschen, vertelt z haar, dat Annie al lang gestorven is. Om elke mogelijkheid van een ontmoeting te voor komen, besteedt zij al haar opgespaarde geld om Annie naar een kostschool te zenden Doch drie jaar later komt alles toch uit. An nie is verloofd en zal spoedig trouwen. Bella, die gehoord heeft dat haar dochter een rijk huwelijk zal doen, wil hieruit geldelijk voor deel trekken. Zij vertelt dat aan Min, en om te beletten, dat Annie zal vernemen, wie haar moeder is, schiet Min Bella dood. Min wordt gearresteerd, doch haar doel is bereikt. Annie zal nooit de ware reden van den moord te weten komen. En Annie en haar echtgenoot gaan op hun huwelijksreis, niets wetende van de tragedie, die zich in hun nabijheid heeft afgespeeld. De rol van Min, wordt door Marie Dress ler schitterend gespeeld, terwijl Wallace Bee- ry een prachtig type maakt van Bill. Dorothy ordan als Annie en Marjorie Rambeau als iella spelen wel twee utteenloopende rollen, doch beide zijn sterk in hun genre. Een schitterende film over de planten- en dierenwereld van Sumatra gaat aan het ïoofdnummer vooraf. Ernst B. Schoedsich heeft dit grootsche wildernistafreel opgeno men. Het Ts de geschiedenis van Rango, den jongen orang-oetan, die door den tijgerjager Ali wordt gevangen. Het leven der apen en dat der tijgers ziet men in een reeks van prachtige natuuropnamen aan zich voorbij gaan en voor velen zal deze natuurfilm een ujzortdere attractie zijn. Paramount Nieuws, Hollandsch Nieuws van Polygoon en een al leraardigste revue-opname Ober Bargem gaan eveneens nog vooraf. Wel een afwisse lend programma. Onafhankelijk Maandblad voor Filmkunst onder leiding van Jordaan, Knap en Mr Scholte. Het Maandblad Filmliga is met 't begin van den zegden jaargang belangrijk uitge breid en typografisch in een geheel nieuw kleed verschenen. Het zal voortaan gewijd zijn aan Film, Smalfilm, Filmtechniek, Radio- Gramofoon en Foto. Alleen de belangstel- ling der lezers heeft deze uitbreiding moge lijk gemaakt. Het nummer ziet er inderdaad keurig uit. Na een inleidend woord van de redactie, volgt als eerste artikel: De fatale cirkel door L. J. Jordaan. Gh. Borst schrijft over Berlijnsche films. De regisseur van Love me to-night is over zijn eigen film aan 't woord. Herleeft de Avant-garde? vraagt mr. H. Scholte. .Verder tal van bijdragen en onderwerpen, die met de film in nauw verband staan. De Man zonder Naam, David Golder, E>e Blonde Venus en The Champ worden bespro ken en tal van fraaie foto's, die op het kunst drukpapier zoo goed uitkomen mogen zeker nog genoemd. Inderdaad „Filmliga" is wel verbeterd. De uitgave is van Nijgh en van Ditmar te Rotterdam. Met een portret van Tory van Eyck op den omslag gaat het weekblad van heden de wereld m. En de inhoud er van ia wederom uitmuntend verzorgd. De filmafbeeldiagen hebben betrekking op „Strich durch die Rechnung", „Die oder Keine". „Backstreet". Fie Carelsen herdenkt men als ..Mata Hari"; Lil Dagover met het Berliner ensemble, en Er nat Deutsch in „Der Kuss vor dem Spiegel". Verder vindt men er een artikel In over „Beroemde dansbailetten''-; één over Marion Davies. een zeer eenvoudig, maar goed geslaagd liedje van Annie de Hoog— Nooy, en Henri C. van Praag, enz. 38uUwlavid m.kater 200 schapen, 200 lammeren en 100 var kens in de vlammen omkwamen. Amstecdamsche (Ontvangen per draadlooie telefoon). 5 Nedeit. Iti32 4% Nederl. 1917 4 1931 BANK-instellingen. Handel Mpij Cett. v. 1000 Koloniale Bank Ned lnd Handelsbank D. Reichsbank Philips Gloeil. Gem Bezit Unilever INDUSTR OND. BU1TENL. Am. Smelting Anaconda Ass Gas Electr. Bethleh Steel Cities Service General Aviation Steel comm. Studebaker U. S Leather Zweedsche Lucifers HJLTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. lnd. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtscbe Petr. Kon Petr. a Perlak t Continental Oil Sbell Ünloo RUBBERS. Amsterd Rubber Dell Bat Rubber a a Hessa Rubber Serbadjadi .«at latere Rubber SCHEEPVAARTEN. Heil Amerika lijn Gem Eig Kon, Ned Stoomboot Niev. Goudriaan -Scheepvaart Unie Oeli Batavia a a Oude Delf Senembah Atchison Topeka Southern Railw. Cert. a Untpn Pacific W«5asb 'ExdivUUnd fExclai» Vorige koers 1011/. 100S/16. 56i/« 95 V» 421/. OU/e 3i/, 116'/, 1251/. 10fi»/« lf/}6 2VlO •W. 2'/s 33&/s 5 V» 4i/ia 10 170»/, 106 75 42»/, 29.00 1231/, 14»/, 78 132 144 78'/, 6'A 5»%, l 56», 251 211 20V, l'/s PROLONGATIE Vorige 3i/, 3i/. 18»/, 13'/, 59'/, 141 1'Vs 114 125 401/4 7V. 67»/. 2'/, koers Koers ven heden tei pl.m. 10.30 68 57 56 41 64 h- 1271-64 107»/,-8 14 17»/.. 171/. y 34-l'/s 5% 41/s 170»/,. 101 75 42 pl.m. 10.45 pl.m. 11.00 123 ASV» 78 1441/4-1 77 6I/4 5'/s 59 26 23 ltó/l6 18'/, 17 112'/, 126 <7. 69 2'/, pCt. 438/4.4 *h 124-'/, 107-4 17%-f 17-1/, 31/. 31/s 1691/8 74'/, 144»/, 5%s 59»/4 2»/4 Heden 1 42.3/4 126 107'/,-f 173/4 161%,. 31/. 169-4 pl.m. 11.15 HO»/. 1074-'/, 16»%8-7 1694-70 100 144'/,-5 78-9 59'/, 59-'/, 144»A-5 60 Mgr. Kats bij den rijkspresidenf. De Centrumsleider, prelaat Kaas, heeft den rijkspresident gistermiddag om vijf uut opgezocht ten einde hem rapport uit te bren gen betreffende zijn besprekingen met de partijleiders Hitier, Hugenberg, Schaeffer en Dingeldey. Officieel wordt medegedeeld: „De rijkspre sident heeft hedenmiddag om vijf uur den leider van de Centrumspartij prelaat Kaas ontvangen, die hem verslag uitbracht over zijn gister gevoerde besprekingen met de voorzitters aer N.S.D.A.P., der Duitsch-Na- tionale Volkspartij, de Beiersche Volkspartij en de Duitsche Volkspartij betreffende de eventueele mogelijkheden tot vorming eener nood- en werkgemeenschap van den rijksdag Prelaat Kaas heeft bij deze 'besprekingen aan de leiders der genoemde partijen in de eerste plaats de vraag gericht of zij evenals de Centrumspartij bereid zijn deel te nemen aan beraadslagingen over een zakelijk nood- en werkprogram voor een meerderheidsrégee- ring. Deze vraag is door de voorzitters der Beiersche Volkspartij en der Duitsche Volks partij bevestigend beantwoord. De voorzitter aer buitsch-Nationale Volkspartij heeft een dergelijke bespreking in strijd geacht met het standpunt, dat door zijn partij wordt ingeno- men. De voorzitter der N.S.D.A.P. verklaar de, dat hij op grond der ervaringen van de laatste dagen en in verband met de overtui ging dat geen positief resultaat is te bereiken, aan een dergelijke bespreking niet kan deel nemen. Uit dien hoofde heeft prelaat Kaas den rijkspresident verzócht te mogen afzien van verder contact met de partijen. De rijkspresu dent heeft den prelaat dank gebracht voor diens bemoeiingen." Aangenomen wordt, dat der ijkspresident thans iedere verdere poging een parlemen taire meerderheid te vormen zal opgeven en op z'n laatst Zatrdag een man die zijn ver trouwen heeft zal belasten met de vorming van een presidentieel kabinet. De „D.A.Z." noemt in dit verband den naam von Neurath, terwijl het „Acht Uhr Abendblatt" van meening is, dat generaal von Schleicher thans voor het kanselierschap in aanmerking komt. Met betrekking tot de officieele publicatie van het rapport van prelaat Kaas betreffen de het rsultaat der met de parijleiders gevoer deb esprekingen, wordt van D.-Nationale zij de verklaara, dat de opdracht behelsde de mogelijkheid van een meerderheid in den rijksdag na te gaan en niet de vorming van een nood- en werkgemeenschap of een nood- en werkprogram. In deze Duitsch-Nationale verklaring wordt er voorts op gewezen, dat de houding der Duitsch-Nationaien in de ge- heele crisisweek duidelijk toont, dat het de bedoeling is in overeenstemming met den wil van den rijkspresident een sterke staatslei ding mogelijk te maken op de basis van een werkelijke concentratie van alle nationai krachten. In de kringen der partijen had men gister- avond den indruk, dat thans een presiden- tieele regeering ernstig wordt overwogen, welke evenwel geheel anders zou zijn samen gesteld dan de voormalige regeering. Er kun nen op dit oogenblik evenwel nog geen na men worden genoemd. De rijkspresident be houdt zich zijn beslissing voor. Bij de onderhandelingen, welke Kaas gis ter heeft gevoerd met Hitier waren nog aan wezig Goering en Dr. Frick. Er zijn geen onderhandelingen gevoerd met de 5.PTT, aangezien de opdracht aan Kaas slechts de poging een meerderheid te vormen betrof en de SThD. reeds te kennen had gegeven, dat zij niet wilde deelnemen aan een meerderheidsvorming. Naar de D.A.Z. meldt, zullen aan de be sprekingen bij den rijkspresident over den binnenlandschen toestand c.a. deelnemen rijkskanselier von Papen, staatssecretaris Meisner, rijkweerminister von Schleicher en eenige den rijkspresident bijzonder na staan de persoonlijkheden. Do communisten hebben in den Bei- erschen Landdag voorgesteld den land dag direct te ontbinden en nieuwe ver kiezingen uit te schrijven. De Duitsch-Amerikaansche commis sie Inzake de definitieve beslissing in het geval-Blacktom heeft haar werk zaamheden beëindigd. De beslissing zal nog voor 1 December kunnen wor den verwacht. Gisterochtend ls in verband met de op 1 Augustus te Koningsbergen ge pleegde aanslagen de zes-persoons Mercedes-automobiel van den gouwlei der der N.S.D.A.P. in Oost-Pruisen, Koch, voorloopig in beslag genomen. De chauffeur werd gearresteerd. Het is mogelijk dat nog meer arrestaties zul len worden verricht. Van nationaal-socialistische zijde wordt medegedeeld, dat Koch er offici eel nog niet van in kennis is gesteld, dat zijn wagen in beslag genomen is. Overigens behoort de wagen niet hem toe, maar den gouw-Oost Pruisen der N.S.D.A.P. Koch heeft zijn advocaat Dr. Sanden opgedragen zich direct per vliegtuig naar Berlijn te begeven, ten einde bij den minister van justitie per soonlijk tegen de in beslagneming te protesteeren. Herriot zal heden het Amerikaansche antwoord inzake de schuldenbetalingen in den kabinetsraad ter behandeling voorleggen. Bij het voorgenomen con tact met Londen betreft het niet de vorming van een gemeenschappelijk front tegenover Amerika. In politieke kringen maakt men zich evenwel geen groote voorstellingen van het Ameri kaansche antwoord. Welken uitweg de regeering zal vinden, ls nog niet be kend, aangezien zij voor het geval zij de schuldenverlichting nakomt, een vijfde der Kamer tegen zich zal hebben, terwijl zij, indien zij niet betaalt, haar principe der heiligheid van verdragen zou prijs geven. In de wandelgangen der Kamer wordt derhalve reeds thans gesproken over verschillende mogelijk heden van een nieuwe regeeringsvor ming. Minister-president Herriot zal Woens dagavond naar Geneve vertrekken. Maandag zal een kabinetsraad wor den gehouden, terwijl Dinsdag de mi nisterraad zal bijeenkomen. Op het eiland Oland zijn behalve een reddingsboot, twee lijken van matrozen aangespoeld, die hoogstwaarschijnlijk behoord hebben tót de bemanning van het Hamburgsche s.s. „Hertha Grube", dat 5 koppen aan boord had en met een lading hout op weg was van Gamleby (Zweden) naar Stettin. Men vermoedt, dat het stoomschip tijdens het nood weer der laatste dagen is ondergegaan. De matrozen waren voorzien van red dingsgordels. Het is waarschijnlijk, dat ook de andere drie opvarenden ver dronken zijn. JUomaciaal Tlieuws URSEM. ,JDe Glijdende HuursckaaP'. Voor een stampvolle zaal sprak de heer A. Hollenberg, deken-pastoor te Purmerend, over bovenstaand onder werp. Op duidelijke en heldere wijze gaf spr. een uiteenzetting over het grondbeginsel, hoe de canon dient te worden vastgesteld en op welke wijze voor den eersten keer de pachtsom bil lijk dient te worden berekend, vervol gens welke uitgaven de pachter van de bruto-inkomsten mag aftrekken en tot slot over de bezwaren, die ook de glij dende huurschaal heeft als elk ander stelsel. Over het grondbeginsel werd betoogd, dat de glijdende huurschaal een systeem is, waarin de pachtsom jaar lijks automatisch op en neer gaat, met den prijs van het hoofdproduct (melk, kaas of boter). De huurprijs wissels ge woonlijk met de prijzen der producten. Maar het groote euvel is dat de huur prijs de daling der voortbrengselenprij- zen slechts langzaam volgt en zelden of nooit in dezelfde mate. De wisseling der huurprijzen is als volgt: Voor iedere boerderij wordt in ge meenschappelijk overleg van eigenaar en pachter een vaste som bepaald per eenheid van land (bunder, morgen enz.). Deze vaste som of canon is on veranderlijk zoolang dezelfde pachter blijft. Nu wordt ieder jaar per bunder of morgen enz. zooveel maal de canon betaald als de gemiddelde hoogste prijs van het hoofdproduct der boerderij in dat afgeloopen jaar zal aanwijzen. Bij het begin van het bedrijfsjaar weet men dus niet hoeveel de pacht precies zal bedragen, eerst aan het einde van het jaar wordt die berekend. Vervolgens werd een uiteenzetting gegeven op wel ke wijze de canon wordt vastgesteld en met enkele voorbeelden verduidelijkt. Bedraagt b.v. na overeenkomst tus- schen eigenaar en pachter, dat de huur prijs zal afhangen van den kaasprijs, terwijl de canon 3.per morgen be- bedraagt, dan worden nagegaan de offi cieele marktberichten van Alkmaar, Purmerend of Hoorn, en daarvan den gemiddelden prijs b.v. 27.per 100 pond genomen. De huur van dat afge loopen jaar is dan 27 X 3.— 81. Wordt met den prijs van de melk gere kend, dan dient den gemiddelden melk prijs per 100 L. nagegaan te worden, b.v. stel dat deze bedraagt 7.75, dan is de huur of pacht de canon X 7.75 per morgen. Wordt geregeld naar den boterprijs, en de canon bepaald op 1.50 per mor gen, dan is de huursom 1.40 X den ge middelden hoogste prijs, stel b.v. 72. per 100 pond of 100.80 per morgen. Vervolgens besprak spr. hoe voor den eerst enkeer de pachtsom berekend dient te worden en welke uitgaven van de bruto-inkomsten mogen worden af getrokken, b.v.: a. rente van eigen kapitaal, dat gesto ken is in de inventaris; b. een behoorlijke som aan meststof fen; c. eveneens aan werkloonen; d. een behoorlijk levensonderhoud voor den pachter met inbegrip va zijn echtgenoote en een normar I aantal jonge kinderen beneden 1 jaar. Uitvoerig werd bij bovengenoemd 126 pCL Londen Berlijn Parijs Brussel Bazel Weenen p. Scb Kopenhagen Stockholm Oslo New-York Italië NIET OFFICIEEL 100 Vorige koers 8.01-2 59.12 i/t 9.738/, 34.50 47 84 42*00 43 15 4100 2.48»/, 12.75 Koers op heden 2 uur 7.98 59.12 9.73'/, 34.43 47.82K 41 80 41.10 41 10 2.483/4 19 70 Gisteravond hebben de communisten in verschillende deelen van Berlijn ge probeerd te demonstreeren. Zij tracht ten optochten te formeeren van 100 tot 300 personen. De menschen werden evenwel direct door de politie ver spreid. Slechts te Neukoeln moest een politiebeambte twee alarmsehoten los sen, waarop de menigte de vlucht nam. Drie personen zijn gearresteerd. Gistermiddag heeft een zeer ernstige brand gewoed op het landgoed Priemen (district Anklam). In korten tijd is een korenschuur, inhoudende 3000 cente- uaui tarwe, verbrand, terwijl ongeveer In verband met het bericht, dat bij Chicanan in Venezuela een rijke goud mijn is ontdekt, verneemt men uit Caracas de volgende bijzonderheden: Een eenvoudig werkman, Fuenmayor genaamd, heeft deze mijn ontdekt. Fuenmayor begon dadelijk te graven en wist binnen 10 dagen een hoeveel heid van 2000 onzen goud te verzame len. Vervolgens kwamen er nog 12 andere werkzoekenden ter plaatse aan, die binnen korten tijd elk 500 onzen verza melden. Een groot aantal andere man nen die van de ontdekking gehoord hadden, meldden zich aan. Ook zij werden tewerkgesteld en hebben in to taal 25000 onzen bijeengebracht. Ondertusschen stroomden van alle kanten de menschen naar deze nieuwe mijn. Meer dan 1000 personen zijn thans reeds gearriveerd, die wachten totdat met de eigenlijke exploitatie wordt begonnen. Volgens de Venezulaansche wetten behoort een goudmijn aan den ontdek ker. Deze heeft n.1. het recht om de wettelijke verklaring af te leggen, waardoor het eigendomsrecht op de mijn wordt gevestigd. Volgens officieele cijfers beloopt het globale bedrag van de schade, direct en indirect geleden door de Chineesche or ganisaties, fabrieken, scholen, magazij nen, particulieren in den loop der ge beurtenissen in Sjanghai, 2 milliard zit- veren dollars. punten stil gestaan en aangetoond welke wijze alles dient geregeld te wc. den. Natuurlijk zijn er bezwaren, zi i b.v. dat er landeigenaars zijn, die du gekocht hebben of van de pachtsc i moeten leven. Zij krijgen öf niet vc doende rente öf kunnen van de la 1 huuropbrengst niet rondkomen. Spr. zegt deze vraag met een wede- vraag te moeten beantwoorden. Vin ge het redelijk, dat een huurboer ha moet werken in armoe, en daarbij - leen voor het voordeel en gemak d r- eigenaars? Tot slot betoogde spr. dat het svstee i van de glijdende huurschaal ernstig i veelvuldig toegepast, merkelijk zou b dragen tot het kweeken van een w t niet rijken, maar toch bescheiden wel vaart-genietenden stand van huurbo ren, tot goede en hartelijke verstand- houding tusschen eigenaars en pach ters. Kortom een verhouding van sociale vrede en liefde. Naar wii vernemen heeft de heer Jb. Stuijt zijn benoeming tot lid van het Alg. Burgerlijk Armbestuur niet aange nomen. JCeck Schoot Beroepen tot voorganger bij tic herv. evangelisatie te Hoorn ds. J. Steenhuizen te Dinxperlo. Geslaagd te Leiden voor het candi- daatsexamen in de rechtsgeleerdheid m>j. A. C. C. Kool te Alkmaar. De „Rote Fahne" is wegens buitenge woon ernstige vergrijpen tegen de wet op de bescherming der Duitsche repu bliek en de verordening tegen politieke excessen verboden voor den tijd van 26 November tot. 16 December» PREDIKBEURTEN. Zondag 27 November. ALKMAAR, Vrij Evang. kring Lindelaan 117, Zondagavond 8 uur samenkomst. BERGEN, Vrij Evang. Geref. gemeente, Oosterweg 28, vm. 10.15 uur, J. J. Ruijs. Hervormde Evangelisatie Maranatha voorm. 10.15 uur, de heer Mol, van Schoorl Voorbereiding Heilig Avondmaal. Zondagavond 7 uur ds. H. J. Hak. Bedie ning van het Heilig Avondmaal. WINKEL, Evangelisatie tegenover Raad huis, namiddag 3 uur, J. J. Ruijs, Woens dag 3 uur, Kindersamenkomst zuster G. Meijer. ST. MAARTENSBRUG, Dinsdagavond 7 uur, J. J. Ruijs. Zaterdag 3 uur, Kinder- samenkomst, zuster O. Meijer.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 11