£and: en juw&ouiu Xcouinciaat Tlieuws r)/ertel- uurtj e NIEUWE BOND VAN ZUIVEL FABRIEKEN. Zooals het tot dusve gegaan is, zoo schrik- kelijk veel als er in de laatste decennia be dorven en verwoest is, zóó kan het waarlijk niet langer. Maar des te meer kunnen ver schijnselen als het hierboven en het in mijn vorige artikel genoemde streven worden toe gejuicht.A. L. B. Van zand tot water. BERGEN. HEEMSKERK. VOOR 13 ZEI KLEINTJES. KLEUR- EN KNIPPLAATJE Raadselhoekie 2. Met h ben ik timmergereedschap en (Nadruk verboden).. De heer Aukes had het over de on rust onder de ouders van het openbaar onderwijs in verband met het al dan niet doorgaan van den bouw van de centrale school, een en ander in ver band met het beroep dat door raadsle den is ingesteld bij de Kroon ten op zichte van het besluit in de vorige raadszitting genomen. De voorzitter antwoordde, dat naar zijne meening geen grond voor onrust bestaat, omdat het raadsbesluit twee ledig was, dat voor de overplaatsing van de kinderen van school 2 naar de school in het dorp geen goedkeuring noodig was, maar wel voor opheffing van school 2 als zoodanig. Na deze goedkeuring hebben wij met een be- xoep niets meer te maken, te meer niet omdat naar zijne overtuiging tegen het besluit waartegen raadsleden in beroep zijn gegaan, green beroep mogelijk is. De Kroon zal dus deze raadsleden niet ontvankelijk moeten verklaren. Intus- schen doet dit niets af aan het besluit als zoodanig. De heer Weenk vroeg voorziening verlichting Geelv.str. Dit wordt bij de begrooting behandeld. Hierna sluiting. [n café „Central" werd heden onder voor zitterschap van den heerA. Schouten een {link bezochte vergadering gehouden van den Nieuwen Bond van Zuivelfabrieken. De voorzitter wees op de moeilijke om standigheden, waarin de landbouw en vee teelt verkeert. De kaasprijzen waren evenals die van het vee intreurig en daarboven kwam nog de groote overlast van den hoogen waterstand. De voorzitter deelde mede, dat in samen- weridng met den Coöperatieve Bond een be spreking had plaats gehad met de kaaszetters, welke bespreking ook was bijgewoond door :den wethouder Van Slingerland en den di recteur van het marktwezen, over de kaas- zettersloonen, we>ke vergadering het reeds bekende gevolg heeft gehnd: verlaging van de zetwik- en weegloonen. Gememoreerd werd verder de verschijning van het werk over het leven van Wouter Stins, waarvan de voorzitter aanschaffing beval. In verband met het ingekomen verslag van idr. Schey drong de voorzitter er op aan om voor de zuivelbereiding toch vooral goed water te gebruiken, aangezien door schadelijk water nog veel onheil is veroorzaakt aan het zuivelproduct. Hierna bracht de secretaris een schrijven van de vakschool voor kaasmakers te Hoorn Sn bespreking, waarin er op gewezen wordt, dat het noodig is. dat er iets gedaan wordt tegen de ruwe behandeling der kaas bij het lossen op de Alkmaarsche kaasmarkt. Ter vergadering kwamen geen klachten daarover naar voren, zoodat de voorzitter toezegde het met d<m directeuren der fabrie ken te zullen bespreken. Samenwerking met den Ouden Bond. De Secretaris bracht verslag" uit over be- snrekingen met Voorzitter en Secretaris van den Bond van op Coöp. grondslag werkende Zuivelfabrieken De heer H. K. Koster besprak in deze ver gadering de ongelukkige positie, waarin Noordholland verkeert door net bestaan van 2 Zuivel bonden. Om meer resultaat in de F N Z. en bij de Regeering te verkrijgen, is aan eensluiting gewenscht. De scheiding inder tiid ontstond bij de instelling van het kaas- contrölestation en bij de Statutenwijziging, waarna 29 fabrieken zich afscheidden. De heer G- Nobel achtte aaneensluiting het meest gewenscht; zoo dit niet mogelijk is, dan samenwerking in federatief verband. Een soepele toepassing of wijziging der Statuten werd toegezegd. Nog 29 der fabrieken in Noordholland is ongeorganiseerd, ook daarmee is samen werking gewenscht. De Nieuwe Bond telt 14 fabrieken. De voorzitter vroeg de vergadering, wat die van een samengaan denkt Spr. wees er op, dat de regeering er veel prijs op stelt met één Bond te doen te hebben bij onderhande lingen. Toch is het moeilijk weer samen te gaan; vooral op finantieele gronden. Toen wij begonnen aldus spr. hadden wij een groot ledental; dat is nu belangrijk te rug geloopen Spr. verwachtte, dat als ae on georganiseerden weer tot een Bond toetre den, dat zij dan tot den Nieuwen Bond zul len toetreden. De heer v. d. Molen vroeg wat bezwaar er is toe te treden tot den Coöp. Bond; spr. achtte het gewenscht, dat er één Bond is. De voorzitter verwachtte, dat bij samen gaan met den Coöp. Bond meerdere fabrie ken zullen uittreden. Tegen eventueel federa tief samenwerking zou spr. geen overwe gend bezwaar hebben. De heer Kay vond het een t e groote stap de contributie van 4 op 10 cent te brengen. Spr. verwachtte, dat zeker de helft van de leden van den Nieuwen Bond zal bedanken, na ar er no£ ^er Inteken ongeor- Vnm»eerd 's- achtte spr. den tijd nog niet ge- j-rn voor te stellen samen te gaan. vnn Voorz>tter stelde na eenige discussie t ,J' wanneer dit noodzakelijk blijkt, In r - a 1?' verband samen te werken met den P- Bond. Hiertoe werd besloten, j Kuiper wilde in samenwerking fn Coöp. Bond trachten de nog ongeor- g niseerfle fabrieken tot een van de Bonden toe te laten treden. L e voorzitter zou dit liever alleen doen. UT. -chey heeft ook steeds de ongeorgani seerden aangespoord om licl van een der Bonden te worden. Voorts zou spr het toe juichen als de twee Bonden weer één wer den; dit is voor de toekomst van de zuivelin dustrie van erroot be'ang. De heer Bakker achtte den tiid voor samen- gr O nog niet gekomen. Spr. wilde voorts de ©n/r,.,organiseerde fabrieken als gast op de Vprire'-ieringen uitnoodigen De voorzitter stond hier niet afwijzend tegenover en zou in die richting werken. Inplaats van het bestuurslid Z. Bakker (niet herkiesbaar) werd in het bestuur geko zen de heer Balk van Hem. De voorzitter dankte den heer Bakker voor al hetgeen hij in het belang van den Bond gedaan heeft als bestuurslid. In de commissie tot nazien van de rekening werden benoemd de fabrieken „Brederode", Egmondermeer; „Nooit Gedacht" te Wierin- gen en „Ceres" te S tarn meer. De secretaris bracht een kort verslag uit van de excursie naar enkele bij den Bond aangesloten fabrieken op 17 Augustus Daarbij waren 5 fabrieken door 27 personen vertegenwoordigd. Dr. Schey merkte n. a. v. dit verslag op, dat deze excursie vruchtbaar is geweest aan onderlinge voorlichting, waarvan ook de kaasdragers profiteerden. Het gaat om de verbetering van het product en spr. stelde voor in principe te bes'uiten het volgend jaar weer een excursie te organiseeren. Hiertoe werd besloten. De voorzitter maakte voorts den uitslag bekend van de kaaskeuring. Den lsten prijs kreeg de fabriek te Hauwert met 88 Yt p.; den 2den prijs „Ilpesteijn" te Ilpendam met 76 p.; den 3den en 4den prijs de twee fabrieken op Wieringen met 74 X p. Spreker wenschte de winnaars geluk. Dr. Schey noemde den algemeenen indruk van het pro duct heel gunstig. De begrooting, sluitende op 1012.50, werd zonder discussie conform goedgekeurd. De secretaris gaf voorts enkele nuttige wenken voor gezamenlijken aankoop van in de fabrieken benoodigd materiaal. Naar aanleiding van een opmerking bij de rondvraag zegde de voorzitter toe aan een vo'gencte excursie ook ongeorganiseerde fa brieken te laten deelnemen. Een der leden stelde voor het adres van den Ver. tot Ontwikkeling van den Land bouw in Holl. Noorderkwartier aan den mi nister te steunen, om verlaging van het I Jsselrneerpeil tot 40 min A P. te verkrijgen, gen. Dr. Schey deelde tot zijn genoegen mee, dat er van de diensten van het proefstation dit jaar meer gebruik gemaakt werd dan vorig jaar. Na nog eenige discussie volgde s'uiting onder dank. Niet altijd leidt het ingrijpen van den mensch tot schade van de natuur. Oordeel kundige vogelescherming zal van groote beteekenis kunnen zijn, bebossching, mits deze niet overdreven wordt, kan het natuur schoon verrijken, parkaanleg kan van een kaal stuk grond een idyllisch plekje maken Ook machten en lichamen, die wel eens scha de aan oorspronkelijke landschappen toe brachten, beginnen oen laatsten tijd anders te werken. Een merkwaardig voorbeeld daar van las ik dezer dagen. De Heidemaatschappij namelijk, die helaas wel vaak een ontheidingsmaatschappij is ge weest, egint de laatste jaren steeds meer con tact met het streven naar natuurbescherming te zoeken. Nu zal door deze vereeniging in opdracht van de provincie Noord-Hollland, zoo vertelt dr. Jac. P. Thiisse, een groote vij ver worden gegraven in ae duinen van het landgoed Castricum. Dit werk, dat als werk verschaffing voor Noord-Hollandsche werk loozen bedoeld schijnt te zijn, zal dus tevens tot bevordering en uitbreiding van natuur schoon kunnen strekken. Want het is jammer genoeg in de laatste tientallen jaren met veel mooie en belang wekkende duingebieden niet erg florissant gegaan. Dit edele landschap is aangetast en geschonden op vele wijzen. Afgravingen op groote schaal hebben plaats gehad. Bouw van villa's en zomerhuisjes heeft niet altijd gunstig gewerkt. De ontwatering ten bate van ontginning en waterleidingen heeft vele duinvalleien dor en droog gemaakt. Vee en konijnen hebben vaak schade toegebracht Prikkeldraad sluit op vele plaatsen het duin voor de bezoekers af. Bebossching heeft lang niet altijd de schoonheid verhoogd. Al deze factoren en andere misschien nog, hebben ons prachtige duingebied, oord van stille vreug de en groot natuurgenot, gehavend en soms radicaal bedorven op vele manieren. Het is daarom hoog tijd dat wat nog ongerept bleef, gespaard wordt voor de vernielende wekin gen van vele dingen uit den modernen tijd. Een van de mooiste eigenaardigheden van het duinland is wel de duinvallei, het duin meertje met zijn rijkdommen van planten en dieren. Meertjes gelijk zij bij velen bekend zullen zijn, zooals het Zwanewater bij Cal lantsoog, de Muien op Texel, de Doode manskisten op Terschelling, die in werkelijk heid nog bestaan, duinmeertjes, zooals net Heimansdiorama in Artis er zoo kunstzinnig een toont in beeld Vroeger waren er vee meer van deze plassen, maar door ontginning en ontwatering zijn er vele drooggelegd. Maar ook hier weer ziet mes eindelijk in dat al deze ontginningen en ontwateringen hun grenzen hebben en dat die grens nu is bereikt, ja hier en daar al is overschreden zoodat men niet alleen steeds meer begint te voelen dat met de andere meren en plassen ook de natte duinvalleien bewaard dienen te blijven, maar zelfs ook hier een stap verder gaat, de weg terug af moet leggen en opzet telijk, zooals nu bij Castricum een meertje gaat graven dat weliswaar een van opzet en aanleg kunstmatige vijver zal vormen, die echter oordeelkundig verzorgd en deels aan de natuur overgelaten, spoedig een eigen oorspronkelijk karakter zou kunnen krijgen Veenplassen zijn tenslotte ook kunstmatig gegraven en toch welk een heerlijk wild en bloeiend natuurschoon vormen zij. Zoo zal het met deze nieuw te graven duinpias bij Castricum ook kunnen gaan. Hier is een voor- eeld dat door meerdere moge worden ge volgd en dat aantoont hoe werkverschaffing niet altijd, zoals totd usver helaas nog maar al te vaek het geval was, tot bederf en ver minking en vernietiging van natuurschoon behoeft te leiden. Wanneer het advies van mannen als dr. Thijsse, en va lichamen als de Vereeniging tot Behoud van Natuurmo numenten wordt ingewonnen en_ opgevolgd, dan kan veel estaande schoonheid gespaard blijven, veel bedorven moois nog weer wat worden goedgemaakt misschien en de aan leg van nieuwe natuurparken worden bevor derd. Het is teh open dat vele autoriteiten, die tot nog toe wel vaak al te eenzijdig georiën teerd waren, ook in deze richting meer hun gedachten zuilen laten gaan Een steeds toe nemende schare van toeristen en buitenvrien den za' er hun dankbaar uno moeten zijn. 'Bij beschikking van den minister van defensie is aan den buitengewoon dienstplichtige der lichting 1933 Frank Daalder te Bergen, vrijstelling van den militairen dienst verleend wegens ern stige gemoedsbezwaren, onder bepaiing dat, indien hij zonder de verleende vrij stelling weer oproeping in werkelijken dienst in aanmerking zou komen, hij zal worden tewerkgesteld bij een niet-mili- tairen tak van Staatsdienst, in welk ge val de duur der tewerkstelling een jaar langer zal bedragen dan de werkelijke dienst an de groep dienstplichtigen, waartoe hij dan zou behooren. 'Bij de Woensdag ten overstaan van notaris Mr. C. J de Lange gehouden pu blieke verkooping van een woonhuis met veestalling voor 10 koeien en erf, nabij den Kanaaldijk in de gemeente Bergen, groot 0.13.60 H A. is kooper geworden de heer C. Bogtman Pzn alhier oor 620 Van een terzelfder tijd verkocht stuk bouwland aan den Baakmeerdijk groot 0.20.40 H A. werd eigenaar de heer Chr. Meijer Czn. te Bergen voor 230. 'Dank zij de van rijkswege hierin te verkrijgen bijdrage ,kon Maandag 1.1. een begin worden gemaakt met de tewerk stelling van 75 werkloozen. Deze werk verschaffing staat onder toezicht van de Nederl. Heide-Maatschappij. De leden van dezen Neutrale tuinders- en boerenbond kwamen Donderdagavond in 't likaal Flora bijeen. De voornaamste be sprekingen waren crisiscomité en armenzorg De voorzitter merkte op, dat deze bijeenkomst een plaatselijk karakter zou dragen. Hij critiseerde voorts nog de slappe hou ding der eveneens hier gevestigde L.T.B. af- deeling inzake samenwerking en gemis aan saamhoorigheid inzake de noodlijdende tuin ders- en boerenbedrijven. Voortgaande over de werkwijze van het hier opgerichte crisicomité, zeide spreker, dat daarvan voor onze edrijven weinig valt te bemerken waarom in dit comité eene wij ziging van werken is gekomen. Deze wijziging zeide spreker .bestaat hier in, dat de hulp van het comité via de diverse organisaties zal geschieden. Voor het tuinbouwbedrijf is de aangewe zen weg om hulp, welke in geen geval in geld doch alleen in natura zal verstrekt worden, onze neutrale tuinders en boerenbondafdee- ling. Ter kennis aan de vergadering werd gebracht dat het algemeen armbestuur bereid was gevonden armlastige tuinders geldelijk te helpen. De voorzitter herinnerde de leden dat hij mede zitting had in de commissie voor het geven van adviezen in deze zaak. Ook deze steun, zegde spr., gaat over onz; organisatie en hij ried de aanwezigen aan welke in geldelijken nood verkeeren, dit voor Zondagavond op een formulier bij hem te verkrijgen, kenbaar te maken. Bereids deelde hij de vergadering mede, dat de verwachting omtrent de hulp van het armbestuur maar niet hoog gespannen moei worden, ter voorkoming van eventueele te- leurstelingen. Ten slotte zegde de voorzitter nog toe, dat dit hulpbetoon zal afgewikkeld worden op eene wijze welke zoo min mogelijk voor bui tenstaanders in t oog zal loopen. CASTRICUM (November). Getrouwd: Johannes van 'tHof en Alida Bruis. Pacobus Johannes Petrus van Assema en Bregita Hop man. Overleden: Cornelia de Winter, oüd 34 jaar, echtgenoote van J. Braken- hoff. Cornelis Castricum, oud 65 j., echtgenoot van A. Buur. Oplossingen der raadsels uit het vorige nummer. Voor grooteren. 1. Hortensia. HORTENS IA a u n c s m k h t e n e o e r e 1.1 r 2. Ekster, oog; eksteroog. 3. Moeder kent Apeldoorn wel; zij is er een maand in pension geweest (Iser). Ik kan deze som met geen mogelijk heid oplossen. (Sommei Wees voorzichtig en zeg er voorloo- pig nog niets van. (Eger). Ik geloof, dat het hier vol echo's zit. (Lechl. Hij zal u waarschuwen, zoodra ver koop wordt gehouden. (Aar en Drave). 4. M Maassluis, bal Maart haastig Maassluis Zeeland bruin kin s Voor kleineren. 1 De groote en de kleine wijzer van een klok of horloge 2. Schel, visch; schelvisch. 3. Brood, rood. 4 Regen tegen, wind kind, springen zingen, raast blaast. Beginnen met plaatjes en driehoekjes over te trekken. Dan alles op dun karton plakken. Vervolgens de plaatjes kleuren. Daarna alles uitknippen. Nu de driehoekjes op de stippellijn omvouwen; de smalle reepjes met lijm of gluton bestrijken en tegen de plaat jes plakken. Er op letten, dat het scheepje achter de golven neergezet wordt. Ten slotte in den rechter benedenhoek van het zeil een gaatje prikken en dat door een touwtje met de hand van den jongen verbinden. i (Nadruk verboden). c/oor Bij 't knappende haardvuur en diep in gedachten, Zit Grootje op 't woelige troepje te wachten Op Anton en Bert en op Loekie en Claar, Die komen wat graag om te luist'ren naar haar! Want Grootje vertelt! Neen, geen mensch, die 't zoo kan! 'k Ben dikwijls er bij, dus ik weet er wel van! De meisjes, die luist'ren maar 't liefst naar verhalen Van arme prinsesjes, die droevig ver dwalen 1 De jongens! Nooit zal het te lang voor hen duren, Als 't gaat over ridders en jacht-av in- turen Daar komen ze binnen met gloeien Ie wangen O, hoe ze naar Grootje's vertilling verlangen! Blond Claartje klimt daad'lijk op Groot moeders schoot Maar Loek neemt een stoel, die is daarvoor te groot! Aan Grootmoeders knieën op 't zacht berenvel Daar zitten de boertjes! Je ziet ze toch wel? Loek vraagt: „Toe, vertel ons van feeën toch maar!" „En ook van prinsesjes!" smeeüt zachtjes zus Claar Bert hoort graag van roovers of ridders vol moed, En Anton vindt ieder verhaaltje wel goed Bij 't knappende haardvuur zit Grootje en lacht! Ze heeft deze vragen wel alle verwacht. En gaat ze vertellen, geloof me maar vrij, Dan is er voor ieder zijn wenschje wel bij! Hoe luist'ren ze allen! Maar 't klokje tikt vlug En dra moet ons viertal naar huis weer terug! „Dag Grootje! 't Was mooi, hoor! Wij danken U zeer En komen, als 't goed is. graag spoe dig eens weer!" (Nadruk verboden). OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Mijn geheel noemt een plaats in Spanje, en wordt met 9 letters ge schreven. Een 1, 4, 2, 5, 9, 4 is een lichaamsdeel van een dier. Een 4, 5, 6, 7 is een deel van je gebit. Een 3, 8,1, 4 is een verblijfplaats van sommige dieren. Een 9, 2, 4 is een knaagdier. 7, 2, 5, 3 is een verkorte meisjesnaam Een 4, 9, 2, 5, 6 is zout en nat. 2. Welke groote roofvogel is zonder kop een bewoner van een koninkrijk in Europa? 3. Verborgen plaatsen in ons land. Zag je in je droom menschen of die ren in het huis? (2) Spaar hen en vraag er niet naar. Jan is pennen koopen; hij zal wel dadelijk thuis komen. Ik zag hem staan, maar hij zag mij niet. Jaap Hanlo en enkele andere jon gens gaan een fietstocht maken. 4. Plaats in deze 16 akjes 6E 10 2D 1G 2L 2N 2Z maar doe het zóó, dat je van links naar rechts en van boven naar be neden leest: lo rij een viervoetig dier 2o iets dat uit gras bestaat. So een ander woord voor paradijs éo gedroogde visch. FOUTEN IN HET ZOEKPLAATJE UIT 'T VORIGE NUMMER. De 12 fouten zijn: 1. Meisje heeft één kous aan. 2. Hengsel van 't emmertje loopt niet door. 3. M K verkeerd. 4 Teil heeft één noepel. 5. Teil heeft één handvat. 6. Gordijntje heeft één lus. 7. Pomp heeft geen zuigstang. 8. Tuit van de pomp zit aan den vei^ keerden kant. 9 Hond heeft één achterpoot. 10. Spinazie zonder n. 11. Margarine zonder r. 12. Wagentje mist één wiel. (Nadruk verboden). Voor kleineren. 1. Wie kan blazen als de beste heeft eig'lijk toch geen mond? Wie laat graag de kind'ren lachen, Maakt het soms wel al te bont? mot k een deel van een huis. 3. Wat staat hier: 4. Op de zigzag-kruisjeslijn komt de naam van een vrucht. X lo rij een geneesheer. X 2o iets wat op de boter- X ham gegeten wordt. X 3o het tegenovergestelde V X van lang. X 4o een metaal. X 5o een ander woord voor laag water. 6o een roofdier. 7o een vloeistof, die zoo wel op school, als op kantoor en in de huis kamer gebruikt wordt

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7