ALKMAARSCHE COURANT SPORT EN WEDSTRIJDEN. Alcmaria Viclrix II K. F. C. II. ALKM. BOYS I BERGEN I Zondag a.s. 2 uur Ho. 280 ZATERDAG 26 NOVEMBER 1932 Sparta—Ajax de groote ontmoeting Het stille Oosten, Vefociias' run naar het kampioenschap. Alkmaar—Zilvermeeuwen en Alcmaria II K. F. C. II. ZONDAG a.s. 2 UUR V o e t 6 a 1. DE EERSTE KLASSE. Ook deze keer kan er niet gesproken wor den van een volledig wedstrijdprogramma, want in het Oosten is slechts één wedstrijd vastgesteld. Men houdt daar van regelmaat, doch was het niet veel verstandiger geweest, als men een week geleden de boel had stop gezet en nu een volledig programma afwerk te. Dan had het Oosten toen een goeden (en zeer noodige!) oefenwedstrijd kunnen hebben, al was Nagels ook in Rotterdam! Trouwens, aan de vaststelling van de pro gramma's ontbreekt dit jaar nog al het een en ander. Vooral het Westen heeft een vreem de onregelmatigheid, waarover verschillende clubs ontevreden zijn. Hoe dat eigenlijk komt, weten wij niet, want andere jaren verliep alles best. Een voorbeeld? K.F.C. schrijft in 't Alg. Sportblad ongeveer het volgende: Zondag j.1. geen enkele wedstrijd op haar veld; as. Zondag 't eerste en 't tweede uit wedstrijden; een week later beide elftallen weer vrij. Dat is dus gedurende drie weken geen enkele thuiswedstrijd voor de twee hoog ste elftallen! Dergelijke dingen verwekken ontevreden- Afdeeling I. Wanneer alles normaal gaat, zullen Feijenoord en D.H.C. morgenavond elk twee puntjes rijker zijn. Feijenoord ontvangt 't Gooi, dat haar wel niet al te veel tegenstand zal bieden en D. H. C. speelt thuis tegen Blauw Wit, dat nog steeds op de onderste plaats staat. Waarschijnlijk krijgt D.H.C. het toch moeilijker, dan de stand zou verraden, want Blauw Wit moet tot eiken prijs omhoog, 't Wordt dus wel oppassen voor de Delfte naren Z.F.C. ontvangt A.D.O. en moet voor al op eigen terrein kunnen winnen. De overige wedstrijden gaan tusschen clubs van ongeveer gelijke kracht. Zoowel R C.H., dat H.B.S. ontvangt, als Hermes D.V.S., dat naar V.S.V. gaat, kunnen van eigen omgeving profiteeren en zullen dat wellicht ook doen, al achten wij H.B.S. de sterkste van dit viertal. .Verrassingen zijn hier echter niet uitgesloten. Afdeeling II brengt een grooten wedstrijd in Amsterdam, n.1. Ajax—Sparta. Men weet, dat Sparta on langs de Stormvogels klopte en nu op de tweede plaats staan. Men weet ook, hoe ge voelig de nederlaag was, die Ajax te slikken kreeg in IJmuiden. Daaruit zou dus mogen worden opgemaakt, dat Sparta zeker in staat is, om Ajax te slaan. Wij meenen, dat hef zoo heel vlot niet gaan zal en dat Sparta met een gelijk spel reeds tevreden zou zijn. Vol gens ons staat Sparta op 't oogenblik te gun stig op de ranglijst en is Ajax sterker dan de uitslag tegen Stormvogels doet vermoeden. De Stormvogels zelf gaan een plezierreisje naar den Haag maken, zullen bij V.U.C. mis schien een half uur op tegenstand stuiten, maar dan het spel in handen nemen. V.U.C. verliest dus, doch hetzelfde vreezen we voor West-Frisia, dat naar Hilversum moest. De Enkhuizers hebben uit nog geen enkel succes geboekt en zullen ook nu wel weer met leege handen terug moeten. Dat wordt dan toch oppassen! K.F.C. gaat een even moeilijken wedstrijd tegemoet, n.1. in Dordrecht tegen D.F.C. Met K.F.C. gaat het dit jaar niet zoo erg best en vooral nu Jb. Mol afwezig blijft, is de voerhoede gevaarloos, 't Loopt morgen dan ook vast op een nederlaag uit. Maar Maar K.F.C. krijgt Mol weer terug, mis schien vandaag al! K.F.C zal in het verdere verloop van het sei zoen nog wel voor verrassingen zorgen! XerxesHaarlem blijft een puzzle. We durven geen uitslag voorspellen, omdat hier alles mogelijk is. Afdeeling III. Hier wordt slechts één wedstrijd gespeeld, n.1. Tubantia—Enschedé. Zeer waarschijn lijk wint Enschedé deze Twentsche ontmoe ting en blijft Tubantia dus in de gevaarlijke buurt. Afdeeling IV. We hebben geen reden, om aan te nemen, dat P.S.V. (no. 1) zich door B V.V. (no. 10) zal laten kloppenzelfs niet, nu in den Bosch gespeeld wordt. Veel interessanter zijn de andere wedstrij den, omdat men daar zoo mooi kan zien, hoe de clubs zich afmaken, waardoor P.S.V. als 't ware zonder inpsnanning kampioen wor den. M.V.V. gaat naar Breda, waar N.A.C. haar home heeft. Hoewel N.A.C. den uitwed strijd met groote cijfers won, zal ze nu toch o«ter moeten aanpakken, om de winst te be houden. Toch zal de overwinning wel in Breda'sche handen blijven. Noad—Willem II is van belang voor de bezetting der laatste plaats envoor het kampioenschap van Tilburg! 't Is een plaat- sehjke ontmoeting en dus kan er van alles |>^*uren. Een puntenverdeeling zou nog het EindhovenLonga en Middelburg Bleijerheide kunnen overwinningen worden voor de ontvangende clubs, waardoor de po sitie van P.S.V. al weer versterkt wordt. Afdeeling V. Velocitas kan morgenavond al bijna kam pioen zijn. Het ontvangt n.1. Veendam en een overwinning van Velo beteekent een voor sprong vanzeven puntenEn zoo'n voorsprong is bijna niet in te halen. De wed strijd wordt op het Be Quick-veld gespeeld en hoewel Velo daar een jaar geleden van Veendam met 1—0 verloor, verwachten wij deze keer een flinke Velo-zege. Be Quick trekt naar het jubileerende Alci- des, dat hard zal werken, om definitief uit de gevaarlijke zone te komen. We verwachten dan ook een nederlaag voor Be Quick. Frisia—Leeuwarden kan een aardigen strijd geven tusschen twee clubs, die van on geveer gelijke kracht zijn. Een gelijk spel zou wellicht de beste uitslag zijn! AchillesFriesland beteekent een nieuw kansje voor de Assenaren, die met een over winning een heel eind uit de gevaarlijke buurt zouden zijn. Vooral als Sneek thuis van G.V.A.V. verliest, wat zeer wel mogelijk, zelfs waarschijnlijk is. DE TWEEDE KLASSERS. Onze tweede klassers hebben morgen ook al geen volledig programma te verwerken. Alcmaria bijvoorbeeld is vrij. Eerst was voor haar vastgesteld een uitwedstrijd tegen Zee burgia, doch laatstgenoemde verzocht, om dezen wedstrijd in Alkmaar te spelen. Dat ging echter niet, zoodat de Alcmarianen mor gen vrij hebben. We zullen dus gelegenheid hebben, om den belangrijken wedstrijd van het tweede tegen K.F.C. II te zien. Kinheim en D.E.C. hebben eveneens vrij af, zoodat overblijven: T.O.G.E.D.O., Z.V V.—H.R.C. en V.V.A.—W.F.C. E.D.O. zal het wel klaar spelen tegen een der zwakste ploegen in deze afdeeling, zoo dat zij morgen de leiding weer herovert. Z.V.V. heeft de beste kansen tegen het niet al te sterke H.R.C. De derde wedstrijd be looft spannend te worden, want wel is V.V. A. de zwakste, doch ze zal op eigen veld de Wormerveerders trachten te kloppen. Een ge lijk spel is lang niet onmogelijk Ook in IIB slechts drie wedstrijden, n.1. A.F.C.Hercules, VeloxH.F.C. en Baarn Bloemendaal. VeloxH.F.C. is daarvan verreweg de be langrijkste. De beide ploegen staan boven aan de ranglijst en elk verliespunt kan nood lottig zijn. We verwachten een gelijk spel, want hoewel Velox in 't veld misschien iets sterker zal zijn, zal ze een ongenaakbaren v. d. Meulen ontdekken. A.F.C. zal het thuis tegen Hercules wel niet kunnen bolwerken en ook Baarn zal met een gelijk spel tegen Bloemendaal al tevre den mogen zijn! DE VIERDE KLASSE. Alkmaar speelt weer thuis; nu tegen de Zilvermeeuwen. We zouden zoo graag eens willen zien, dat Go ahead een veldmeerder- heid ook eens in doelpunten uitdrukte, want de puntjes zijn nu hard noodig. Zou daar morgen kans op zijn? De Zilvermeeuwen zijn lang niet voor de poes, zoodat Alkmaar alleen met snel, open spel succes kan heb ben. Probeert het eens, Alkmaarders! Schagen ontvangt Beverwijk en zal er wel voor zorgen, dat het doelgemiddelde der be zoekers weer wat beter wordt. D.T.S.—Q.S.C. kan een aardige ontmoe ting worden. Juist het terreinvoordeel doet de kansen ongeveer even groot zijn! HET PROGRAMMA. K. N. V. B. 4de klasse A: Alkmaar—Zilvermeeuwen (2 uur) Reserve 2de klasse: Alcmaria Victrix II—K.F.C. II (2 uur) N. H. V. B. 1e klasse B: Alkmaarsche BoysBergen (2 uur) 2deklasse D: Uitgeest IIAlkmaarsche Boys (2 uur) Alcmaria Victrix IVAlkmaar II (10 uur) Schoorl I—D.T.S. II (2 uur) 3deklasseB: Alkm. Boys IIIAlcm. Victrix V (10 uur) Bergen IIUrsem I (2 uur) C.S.V. II—K.S.V. I (2 uur) 4de klasse D: Akersloot IAlkmaar IV (2 uur) Alkmaar IIIAlkmaarsche Boys IV (10 uur) C.S.V. III—K.S.V. II (10.30 uur) Bergen IIIUrsem II (11.30 uur) Schoorl II—Nieuwe Niedorp II (11-45 uur) Junioren A: Alcmaria Victrix aK.F.C. a (10 uur) Adspiranten H: Alkmaar a—Alkmaarsche Boys (12 uur) Schoorl aC.S.V. a (12.30 uur) Alcmaria Victrix a— Uitgeest a (12 uur) Adspiranten J: Alkmaarsche Boys b—N. Niedorp a (12 uur) Adspiranten K: Bergen bUrsem a (10.30 uur) Alcmaria Victrix cVrone b (10 uur) Alcmaria Victrix d—K.S.V. a (11.15 uur) LANGS DE N. H. V. B.-VELDEN. Ziedaar, eindelijk eens weer een volledig programma, slechts het eerste elftal van C. S. V. heeft rust, wat zijn oorzaak wel zal vinden, in de uit 'n oneven aantal bestaan de tweede klasse. Als nu de weersgoden maar eens een flink handje wilden meehelpen, en er dus zoo goed als geen terreinen behoeven worden afgekeurd, kunnen we weer eens een flinken stap doen. Hebben vele clubs het halve seizoenpro gramma zoowat,of in zijn geheel verwerkt, enkelen zijn slechts nog niet verder gekomen dan een paar competitie-ontmoetingen, met als gevolg, dat zij zich nog tamelijk laag op de ranglijst bevinden, doch het stellig nog een heel eind ver kunnen brengen. Zoo kunnen zich in enkele afdeelingen dan ook nog vrij onverwachts andere gega digden voor de bovenste plaats op den voor grond schuiven. Ook thans weer enkele zeer belangrijke ontmoetingen, waarbij één van beiden na tuurlijk uit de goede richting zou kunnen ge raken, terwijl tevens enkele verrassingen ook wel weer niet zullen uitblijven. In 't Westen. spelen de Alkmaarsche Boys wederom in eigen huis en wel tegen Bergen I. Het eerste treffen van beide ploegen te Bergen, leverde 'n Alkmaarsche 5—O-zege op enwe zijn dan ook natuurlijk geneigd, eveneens tevens een Alkmaarsche zege te voorspellen, al zul len de Bergenaren stellig trachten de Alk maarders te verrassen. De ontmoeting des tijds te Bergen stond op een zeer goed peil en ondanks het feit, dat de Bergenaren toen met een handvol doelpunten verloren, gaven zij een aardige partij te zien, zoodat we ook thans een dergelijk spel verwachten. K.F.C. III krijgt bezoek van Zaandijk II en als het KF.C.-terein nu eens niet wordt afgekeurd, za! hier een spannende str-jd val len, die wel op een puntenverdeeling zal uit- loopen. W.F.C. V krijgt bezoek van de runner ups, die de Boys heftig belagen, n.1. Assen delft II. We weten tot welke dingen de Wor merveerders in staat zijn, doch we weten ook dat de Assendelvers in prima conditie zijn en zij zullen deze moeilijke trip wel we ten te winnen. Z.F.C. V krijgt bezoek van R. C.Z. I en waar het eerste treffen een magere 43 voor de Racers opleverde, geven we de gastheeren indien ze tenminste weer eer.s volledig spelen zeker kans op een winst punt. In het Noorden komt Succes I weer voor een gemakkelijke taak te staan, daar zij in haar eigen woning bij de reserves op visite moet. Dit zal natuur lijk voor de leiders wel een overwinning op leveren. Wieringerwaard I krijgt het zwaar om haar kleine kans te behouden, daar zij in de „big-match' met B.K.C. I wel eens veel moeite zou kunnen krijgen. H.R.C. III zal haar kleine kans wel behouden en stellig het bezoekende Helder III met een nederlaag naar huis zenden, terwijl M.L.D. I—Petten I de punten wel zullen deelen. Het Oosten brengt een zeer belangrijke ontmoeting, N.- Niedorp I—Andijk I. Waar het eerste treffen een Andijker 4—1-zege opleverde, die echter reglementair in een nederlaag werd omgezet, zouden beide ploegen hier revanche kunnen nemen. De club die hier verliest, geraakt een heel eind uit de goede richting ener zal dan ook wel heftig voor de overwinning ge streden worden. Indien de Niedorpers weer eens volledig uitkomen, geven wij haar kans op beide punten. M.F.C. I krijgt het makkelijker, daar zij bij het minder sterke Hollandia III op bezoek moet en dan ook wel zal weten te winnen. Strandvogels I—West-Frisia III, een strijd tusschen twee vrijwel gelijkwaardige ploe gen, die wel op een puntenverdeeling zal uit- loopen, al slaan wij de vogels wel iets hoo- ger aan. Het Zuiden. Wat zal hier gebeuren? In deze wisselval lige afdeeling. Nog meer candidaten voor de bovenste plaats ofzal er eindelijk eens een kentering komen? Purmersteijn II krijgt een goede kans om runner up te blijven, daar zij bezoek krijgt vxan Z.F.C. IV en wel zal weten te winnen nu de Purmerender hun goe den vorm te pakken hebben. K.V.V. II—W.C. C. IV, een buitengewoon lastige partij voor de Krommenieërs enals nu, in verband met de jongste nederlaag het zelfvertrou wen maar niet te veel geschokt is, anders konden de gastheeren wel eens naast de pun ten grijpen. De Westzaners krijgen gelegen heid revanche van hun te Zaandam geleden nederlaag tegen Zilvermeeuwen II te nemen. We geven hen kans op beide punten. Z.V.V. III krijgt bezoek van Monniken dam I en het wil ons voorkomen dat de lei ders er niet zonder kleerscheuren afkomen, waardoor de Monnikendammers de eerste plaats mogelijk dan aan een nieuwe leider zullen moeten afstaan. In de tweede klasse gaan de Boysreserves bij de Uitgeester dito's op bezoek. Weliswaar hebben de Uitgeesters vorige week het leidende Alcmaria IV ver rast, doch de Boys zijn hierdoor inmiddels gewaarschuwd en waar zij over een schot- vaardige voorhoede beschikken, zullen de pun ten wel naar de kaasstad verhuizen. Schoor! I zal in eigen huis met D.T.S. II wel raad weten en in de running blijven, terwijl in de derby Alcmaria IVAlkmaar II, de gasthee ren wel voor een overwinning zorg dragen, of nemen de mannen van den Westerweg revanche van de O1 nederlaag? De derde klasse Het derde elftal van de Alkmaarsche Boys krijgt bezoek van Alcmara V en de gasthée ren, die schitterend aan den kop staan, zul len zich zeker niet laten verrassen en ook thans wel voor een overwinning zorgdragen Bergen II zal zich thans tegen Ursem I van haar jongste nederlaag weten te herstellen en Vrone II geven we thuis tegen Uitgeest III kans op een winstpunt. K.S.V. I zal het in Castricum tegen C.S.V. II zwaar krijgen, doch wel weten te winnen. Vierde klasse. Akersloot I zal op eigen terrein wel van Alkmaar IV winnen, evenals Bergen III van Ursem II. Schoorl II zal met het bezoekende Nieuwe Niedorp wel raad weten, terwijl we bij C.S.V. IIIK.S.V. II een puntenverdee ling verwachten. Alkmaar III krijgt bezoek van Alkmaarsche Boys IV en zal wel runner up blijven. Alcmaria II—K. F. C. II. Alcmaria II ontvangt morgen K.F.C. II, een oude tegenstander, en op het oogenblik ook een der leidende ploegen. Waar Alcma ria II thans vier uitwedstrijden achter den rug heeft, waarvan er drie gewonnen wer den, zal het menigeen benieuwen, hoe het tweede speelt. Dit staat echter wel vast, dat mocht het tweede achter komen te staan, er volgehouden wordt. Uit onderstaanden stand is op te maken, dat de wedstrijd morgen be slist over de voorloopige leiding in deze af deeling. R.C.H. II heeft drie verliespunten, doch is morgen vrij! Alcmaria heeft er twee, en K. F.G II één. Wil Alcmaria II de leiding over nemen, dan dient er gewonnen te worden. Dit is mogelijk, ook al omdat het tweede de volgende ploeg in het veld brengt: De Graaf Langhorst Hartland Meijer Duinmeijer Hoorn Keppel Rootring Bos Watertor Burger Ook K.F.C. zal wel met de meest goede voornemens bezield zijn, temeer waar zij Zondag in Velsen liefst met 8—3 won van V.S V. II, terwijl V.S.V. II zich weer met 42 de sterkere getoond heeft van Alcmaria II. Daarom, oppassen Alcmarianen. Nu geen Watergraafmeersche klei meer, doch een goed veld, waarop goed voetbal mogelijk is. Tenslotte volgt hier nog de stand, waar over wij hierboven spraken: R. C. H. II Alcmaria II K F. C. II H. R. C. II Ajax Ili V. S. V. II W. F. C. II W. Frisia II T O. G. II V V. A. II 7 6 5 8 9 8 6 6 5 6 4 5 4 4 3 3 3 2 O O 3 0 1 1 2 2 0 1 O O 0 34—11 11 1 21—15 10 O 21— 8 9 3 23—21 9 4 26—26 8 3 21—24 8 3 18—18 6 3 14—21 5 5 1025 O 6 13—32 O Bovengenoemde wedstrijd is verder nog van belang voor de spelers zelf. Immers, na het ongeluk, dat Jo Bos overkwam, moet er naar een plaatsvervanger gezocht worden. Mis schien ontdekt de elftalcommissie zoo'n plaatsvervanger, waarbij zij rekening moet houden met diverse mogelijkheden. Zoo zijn wij erg benieuwd naar de prestaties van Bur ger op de links-buitenplaats. Zou hij een vleugelspeler zijn? Dan kon Hamstra mid- voor blijven. Maardan wordt de achter hoede weer een puzzle! Men ziet, in alle opzichten een belang rijke ontmoeting, die zeker veel publiek zal trekken. QxtqeÜihsch OveczicfU DE VERKIEZINGSSTRIJD IN BELGIE. De programma's der partijen. Vlaamsch-Nat. propaganda. De verkiezingsstrijd in België is buiten gewoon kalm. Zondag wordt er gestemd en de propaganda der partijen is nauwelijks merkbaarcrisis vindt men overal, ook bij de partijen. Het is een groot verschil bij de vo rige verkiezingen, toen de strijd met aanplak brieven en pamfletten op groote schaal werd gevoerd. Slechts deze week zijn er enkele aanplakbrieven op de muren verschenen. Het doel van de verkiezingen is natuurlijk bekend: De schatkist heeft geer. middelen. Er moet geld worden gevonden, er moeten maatregelen worden genomen voor nieuwe belastingen en bezuinigingen. En de kiezers moeten uitspraak doen in welke richting dit alles moet gebeuren, blinde lings, want het plan-Renkin, dat door de liberale ministers onvoldoende werd geacht, is niet bekend en de partijen stellen ten slotte in practischen vorm niet veel voor. Het valt overigens op hoe in de perspolemieken van de crisis niet veel sprake meer is. Alles is verdronken in het gescherm, door de katho lieken, met het anticlericaal cartel, en van liberale zijde, waar men bijzonder aangemoe digd is door het succes bij de gemeenteraads verkiezingen, acht men het oogenblik zeer gunstig om aanplakbrieven te verspreiden, met het schreeuwerige opschrift: „Versper den weg aan de flaminganten door te stem men voor de liberalen." Eens te meer ont poppen de Brusselsche liberalen zich als anti-Vlaamsch. Aan socialistische zijde, heeft men de crisis niet vergeten. De socialistische propaganda herinnert voortdurend aan den puf in de schatkist, aan de waarschijnlijkheid van loonsverlaging, van een aanval op de sociale instellingen enz De socialistische partij heeft haar programma intusschen niet aangepast aan de omstandigheden maar pakt er mee uit voor de kiezers, zooals het werd vast gesteld door de congressen van 1894 en van April 1931, dat is: integraal, met alle punten betreffende de socialisatie van de voornaam ste productie- en ruilmiddelen. Dit program ma kent men. Het is dat van de tweede inter nationale. In den nieuwen zittijd willen de socialisten evenwel ijveren voor een normale verhouding tusschen de rechtstreeksche be lastingen en verbruikstaksen, tegen het pro tectionisme, ook in den vorm van contingen- teering, voor een progressieve belasting op het globale ■nkomen, voor een aandeel van den Staat, als van een kind in de groote erfe nissen, voor onderdrukking^van fiscaal be drog en tegen verspilling, voor massieve ver mindering van de militaire uitgaven, voor verbod van wapenhandel, met onmiddellijke rationalisatie van de wapenfabrieken, voor organisatie van de sociale verzekering (werkloosheid, ziekte, invaliditeit, ouderdom), voor de 40-urige arbeidsweek, voor een wo- ningpolitiek met reglementeering van de huishuren, voor ontwikkeling van het open baar onderwijs met geleidelijke toepassing van het partijprogramma inzake particulier onderwijs (afschaffing van de subsidies aan de vrije scholen), voor toepassing van het socialistische noodplan tot bestrijding van de crisis, voor behoud van de alcoholwet, voor definitieve regeling, in het kader van den Belgischen staat van de betrekkingen tusschen Vlamingen en Walen. Dit zijn de voornaamste punten Het programma is, in den grond, zooals men ziet niet zoo revoluti onair, als men er vooral rekening mee houdt, dat, bij een eventueele socialistische over winning, juist de scherpe punten geen toe passing zullen vinden. Tegenover het paniek zaaiende geschrijf van de andere partijen heeft de socialistische leider. Vandervelde. voorzit- BIJ VETZUCHT, jicht of diabetes, ver betert het natuurlijke „Franz-Josef" bitterwater de maag- en darmfunctie en bevordert de spijsvertering op blijvende ijze. Bij apoth. en drog. verkrijgbaar. ter van de tweede internationale, in dagblad artikels en in de groote redevoeringen, die hij te Brussel en te Verviers heeft gehouden geantwoord in kalmeerende toon. De uit voering van het socialistische programma moet geleidelijk gebeuren. Geen onteigening, maar geleidelijke socialisatie; geen onmiddel lijke afschaffing, door één pennetrek, van alle militaire credieten, zonder dat elders evenveel gebeurt; geen onmiddellijke afschaffing van het half milliard subsidies aan het vrij R.- katholiek onderwijs, maar afschaffing van de subsidies aan de kloosterscholen het congre- ganistisch onderwijs. De burgerlijke onder wijzers van het vrij onderwijs mogen niet van hun brood berooid worden De heer Vandervelde heeft alle onrust wil len beletten. Zijn verklaringen zijn de rus- tige interpretatie van een radicaal pro gramma. Het liberaal programma is algemeen, vaag, zooals de redevoeringen van de liberale lei ders. Eigenaardig is, dat juist de liberalen die de ontbinding hebben geëischt, in verband met de financieele moeilijkheden en omdat het herstelplan van Rffnkin hen niet bevredigde in hun programma alleen voorstellen „dat een plan moet worden gemaakt voor financieel en budgetair herstel". Verder wordt in vage bewoordingen verklaard, dat de rechten van invaliden en oud-strijders onaantastbaar zijn, dat de sociale wetgeving moet worden behou den, dat moet worden bezuinigd door tegen misbruiken in te gaan en door administra tieve hervormingen, dat belastingen moeten worden geïnd, die de duurte niet bevorderen, dat leeningen moeten gesloten worden, die aan productieve werken besteed kunnen wor den enz. De liberalen verklaren zie hintusschen voor standers van vrijhandel, evenals de socialis ten. Het programma van de Belgische katho lieke Unie, gevormd door de christelijke ar beiders, den middenstand, den Boerenbond en de federatie van katho'ieke kringen en ver- eenigingen is minder scherp op dit gebied. Alleen dit programma maakt melding van „regeling van de Nederlandsch-Belgische kwestie". Dit programma van 12 punten, voorziet, naast de specifiek godsdienstige, ka tholieke artikels een loyale toepassing van de taalwetten met „definitieve" oplossing van de taalkwestie. Verder behoud van de politiek van de regeering Renkin op elk gebied. Afgezien van het zuiver revolutionnaire programma van de communisten, die in alle industrieele centra in de groote steden candi daten hebben gesteld, blijft nog het pro gramma van de Vlaamsche nat-onaiisten. Dit steunt hoofdzakelijk op zijn eerste artikel: voor de zelfstandigheid van Vlaanderen, dat is: bestuur, rechtspraak en wetgeving uit sluitend in handen van de Vlamingen. Als onmiddellijk doel wordt gesteld de omvor ming van den Belgischen staat als proef, in een federatieven Statenbond van Vlaanderen- en Wallonië. En ook het tweede artikel1 schraagt de verkiezingspropaganda van de Vlaamsche nationalistentegen elk bondge nootschap, dat niet in het kader valt van een internationale statenvereeniging tn tegen het Fransch-Belgisch militair «ccoord. De andere punten van het programma zijn algemeen democratisch, op elk gebied. Het voorziet ook de wettelijke erkenning van het recht op dienstweigering wegens gewetensbe zwaren. De Vlaamsch-nationalistische propaganda maakt veel werk van het militair accoord met Frankrijk. Men weet, dat de terugkeer van de Broqueville, aan het hoofd van de regeering, aanleiding heeft gegeven tot geruchten, dat een nieuwe afspraak zal worden gemaakt met Frankrijk, voor militaire, en oo'.itiek- militaire samenwerking met Frankrijk. De Vlaamsche katholieken hebben tot voor waarde aan de 40-daagsche regeering gesteld-, dat, in deze periode, niet de minste afspraak met de Franschen zou worden gemaakt. Wat er van deze geruchten waar is kan niet wor den gecontroleerd. De voorwaarden van de Vlaamsche katholieken zijn evenwel een feit. De Belgische kiezers hebben nu de keus. De verwachtingen zijn vrij verdeeld, doch over het algemeen worden geen ingrijpende wijzigingen voorzien in de huidige samen stelling van het parlement. Zelfs Vandervelde -heeft de meening uitgedrukt, dat zijn partf niet de volstrekte meerderheid zal behalen. Vtaag- on Aanbod (Uitsluitend Ze hands artikelen). Van 15 regels 10 cent bij vooruit betaling te voldoen. TE KOOP gebruikte Heer&nrijwielen van 3.50, 4.00 en 5.50 en een prima Damesrijwiel met Torpedonaaf en elec- tra lamp voor spotprijs 10.50. LIMMERHOEK 18. TE KOOP: BUICK sédan beslist zon der gebreken, rondom nieuwe ciunlop- banden. Koopje. VINKELAAN 90 H, Heiloo. TE KOOP JONGENSFIETS (leeftijd 7—11 jaar). Adres ANJELIERSTRAAT 19. TE KOOP beneden winkelprijs gouden heerenhorloges, colliers met juweelen hanger en gouden zegelringen. S. W. VET, Verdronken oord 5. TE KOOP GEVRAAGD: EEN STOOM- MACxIINE (liggend model) en een stel INBOUWSPOELEN „Astra" of ander merk Brieven met beschrijving en prijs DIJKGRAAFSTRA Al 9. TE KOOP GEVRAAGD een in goeden staat zijnde Duitsche PIANO. Br. letter K 213 bureau van dit blad. TE KOOP PAARD en WAGEN (speel- goed). STUARTSTRAAT 12. Mooi eiken litsjumeau met matrassen f 45, veeren bedden z. g a. n. 10, bed steden 7.50, kachels 4, waschkasten, spiegelkasten, boekenkasten, linnenkas ten, stoelen, enz. DEKKER, Laat 182j

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9