Alkmaarsche Courant. Radionieuws JwuMetoit Qemeentecaden JUoxMiciaal Tlieuws ERS MAAGPUIEN Het valsche papieren Handert fier ei dertigste Jaargang. HAANDAG 28 NOVEMBER. fi; NIEUWE-NIEDORP. NIEUWE NIEDORP. No 1932 Dinsdag 29 Ncvember, Hilversum, 296 M. (Uitsluitend AVRO). 8 Gramofoonpl. 9.AVRO-kleinorkest o.l.v. N. Treep. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Orgelconcert P van Egmond Jr. m. m. v. Gé Veenbaas, zang. 11.Drs. P Dijkema: Het Zieleleven van onze rijpere kinderen. 11.30 Vervolg concert. 12.Concert door het Ensemble Rentmees ter. 12.45 Gramofoonplaten. 1.30—2.15 Ver volg concert. 2.30 Gramofoonplaten. 3. Knipcursus. 4.Pianorecital Elsa Woiters 4 30 Kinderuur. 5.30 Jeugdhalfuur v. d VPRO. 6.Gramofoonplaten. 7.Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte. 7.30 Engelsche les, voor beginners 8.— Vaz Dias. 8.05 Concert door Kovacs Lajos en zijn orkest, m. m. v. M. Wittrisch, tenor. 8 45 Causerie door Majoar Buiterman van het Leger des Heils. 9.Operettemuzeik door het Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m. m. v M. Wittrisch, tenor. 9.40 Twintig minuten vroolijkheid door Alex de Haas. 10.Om roeporkest o.l.v. N. Treep. 11.12.Gra mofoonplaten. Huizen1875 M. (Uitsluitend KRO). 8. 9 15 en 10.Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Sextetconcert. 2.Cause rie. 2.35 Voor de vrouw. 3.30 Knip- en Naaicursus. 4 30 Gramofoonplaten. 5.30 Or- kestconcert 6 30 Esperantoles. 6.50 Gramo foonplaten 7.10 Lezing. 7.45 Lezing. 8. Solistenconcert. 9.15 Vaz Dias. 9.30 Schla- germuziek. 10.Causerie'. 10.15 Vervolg Schlagermuziek. 1112.Gramofoonpl. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 11.05 Lezing 12.20 Orge'spel E. O'Henry. 1.05 Commo dore Grand-orkest o.l.v. J. Muscant. 2.20 Voor scholen 4 50 R. Tapponier en zijn orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Moderne Engelsche viool- en pianomuziek 710 Italiaansche conversatie. 7 40 Radio- Militair-orkest o.l.v. B. W. O'Donnell, m. m v G. Kassen, bariton. 8.50 l ezing. 9.20 Berichten. 9.40 Variété-programma door Schotsche artisten. 10.45—12.20 Dansmuziek door Roy Fox en zijn Band. Parijs „Radio-Paris"1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.20 Concert door het Krettly-orkest 7.40 Concert door het Krettly orkest. 8.20 Zigeunermuziek. 9.05 Kamer muziek. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Concert uit rest. „Wivex". 2.204.20 Omroeporkest o 1 v. Mabler, m. m. v. M. Leyssac, zang en V. Fischer, piano. 7.20 Deensche muziek door het Omroeporkest o.l.v. Reesen. 8.45 Tweede acte van „Tannhauser" van R. Wag- ner. 10.10—11.50 Dansmuziek uit rest „Nimb" o l.v. Jens War. Langenberg, 473 M. 6.25 Gramofoonpl 11.20 Populair concert door Philharmonisch orkest o.l.v. E Kahn. 12.20 Concert o.l.v Eysoldt 7.15 Gramofoonplaten. 7.35 ,,Die Gartnerin aus Liebe", opera-comique van Mozart, bew. van S. Anheisser. Muzikale lei ding: Kühn. Regie: Anheisser. Rome, 441 M 7.50 Programma ontbreek* Brussel, 338 M. en 508 M. 338 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gra mofoonplaten. 5.20 Omroeporkest o.l.v. Meu- lemans. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Om roeporkest o.l.v. F- André, m. m. v. H. Du mont, liedjes. 10.3011.20 Gramofoonpl 508 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Om- roepk'einorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Omroep orkest ol.v. André. 6.35 Gramofoonplaten. 7 05 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 8.20 Omroeporkest o.l.v. J. Kumps. 10.3011.20 Gramofoonplaten. Zeesen, 1635 M. 7.35 Zie Langenberg Verstopping en slechte spi|svertering maken U ellendig en humeuriq. Neem bijtijds de ittt zacht werkende Poster s Maagpillen. het bekende en beste laxeermiddel. Alom verkrijgbaar d tO.65 per Bacon. niuu 1 van HERMAN ANTONSEN. Uit enkele brieven in de koffers had Thornton ontdekt, dat Derwent afge aproken had bij zijn oom te komen lo keeren, maar hij had zijn bagage met °Pzet nog niet meegebracht, omdat hij Lever eerst eens de kust wilde verken nen. Nee, dat heb ik niet gedaan, ant woordde hij. Want ik ben eigenlijk tot de conclusie gekomen, dat ik in mijn brieven wel wat te veel van u gevergd kan hebben. Het komt u misschien heel ongelegen, zoo maar een wildvreemde op uw dak te krijgen...; want dat ben u°Ck op s'°* van zaken- Heel even kwam er een uitdrukking van opluchting op het gelaat der vrouw. Ja, dat hangt natuurlijk heele- maal van u af, maar u moet goed be grijpen, dat wij het heel prettig zouden vinden, als u zin hadt om hier te lo- geeren. Maar ja, het is op zijn mooist genomen een erg saai huis hier en we zullen u ook wel niet zooveel gemakken en genoegens kunnen bieden als het Savoy-hotel. Thornton was daarvan hartgrondig overtuigd. 9.40 Zang door A. Schulz—Lichterfeld, so praan en W. Herbert, piano. Hierna tot 11 20 Concert uit Hamburg o.l.c. K. Barth. Vrijdag vergaderde de raad voltallig. Verzoek tot het plaatsen van een lantaarn voor den ingang van het Notweggetje in het Veld. Voorgesteld werd de straatverlichting in de tegenwoordige tijdsomstandigheden niet uit te breiden en a'zoo afwijzend op het ver zoekschrift te beschikken. Alzoo besloten. Verzoeken van P. Scholten, H. Poland, IJ. Poland, Br. Goedhart en A. Groot om een vergoeding te mogen ontvangen voor het vervoer hunner kinderen naar de school in 't Veld in het schooljaar 1 Mei 1932—1933 resp. ten bedrage van 150, 100, 90, 35 en 200 Voorgesteld werd deze verzoeken in te wil ligen behalve wat den laatste betreft, wiens vergoeding naar de meening van B en W. niet meer dan 120 behoeft te bedragen. Z. h. st. goedgekeurd. Voorstel tot het verleenen van de navolgen de subsidieds over het jaar 1933. Aan het Fanfarecorps „Excelsior" 50. Aan de Vereenigingen „Volksonderwijs" alhier en „Volksmin" te Hoogwoud een bij drage in de kosten van schoolfeesten, nader door B. en W. vast te stellen binnen het daarvoor on de begrooting geraamde bedrag. Aan de Witte-Kruis-afdeeling 600 voor de Wi'kverpleging. f 50 voor schoolverple- ging en zoonodig 500 voor uitzending van t- b. c.-patiënten, benevens een subsidie ten bedrage van bet eventueel tekort op de ex ploratie der badinrichting. Aan de N. H. Vereenining „Het Witte Kruis" 25 ten behoeve der ontsmettingsin richtingen. Aan de Commissie voor de Malariabestrij diner jn Noordholland 1 ct. Aan de Slager Handeldrijvende- en In dustriee'e Midd°nstandsvereeniging 10 voor eiken leerling uit deze gemeente, die den door haar te «reven cursus volgt, tot een marimum van 30. Aan de Commissie voor den Legwedstrijd. ingeste'd dcor de Waterlandsche Pluimvee- vereeniging. den Bond van P'uimveevereeni- gin«ren in Noordbol'and, de Centrale P'uim- veecommissie uit de HoPandsrhe Maatschap pij van Landbouw en door den R. K. Land en Tuinbouwbond in het bisdom Haarlem, een som van 10. Aan het Historisch Genootschap „Oud- W°stfripsland" 5. Aan de N. H Propagandacommissie van den A'g. Ned. Gehep'onthoudersbond f 10 Over het 'aar 125 aan de Voetbalver eeniging. Zoo noodig. Overeenkomstig het voorstel van B. en W wed besloten. Hierna volgde behandeling en vaststelling van da gemeentehegrooting en die van ac Gasfabriek voor het komende dienstjaar. Bij de algemeene beschouwingen zeide df heer Olie dat het tot ernstige bezuinigingen niet is gekomen. Zoudpn we willen bezuini gen naar gelang de inkomsten der inwoners zijn gedaald dan zouden we allerlei uitga ven, a's subsidie Witte Kruis, naaischool erfz. moeten schrappen, waardoor we weer d^n toestand kregen van vóór 30 jaar terug Dat wenschte spr. niet, maar hij stelde toch eertige bezuinigingen voor, n.1. het presentie geld voor de raadsleden van 4 op 2.50 ■oer vergadering te brengen, belooning wet houder van 150 op 100. salaris van den gemeente-ve'dvachter met 10 te verlagen en de vergoeding aan deze voor kleeding en riiviel van 150 op 100 te brengen De voorstellen van den heer Olie werden niet ondersteund. Zun voorstel tot schrap ping van de contributie van Heemschut werd ondersteund door den heer de Jong, maar we«"d met 5 tegen 2 stemmen verworpen. De heer Olie protesteerde verder sterk te gen de verhooging van de opcenten op de nersoneele belasting en zeide spr. zijn goed keuring aan deze begrooting niet te kunnen geven. De heer Borst vroeg nog of de opcenten op nersoneele belasting niet progessief geheven kunnen worden wat ontkennend werd beant woord. Men is verplicht hier tenminste 150 oprenten te heffen. De begrooting der gemeente werd in ont vangsten en uitgaven gewonen dienst vast geste'd op f 91500 88. de kanitaaldienst op 98150. De heer Olie stemde tegen. Hier mede waren de opcenten op de hoofdsom de' nersoneele belasting bepaa'd op f 150 De begrooting der gasfabriek werd in ont vang en uitgaaf vastgesteld op 48348 36 In elk geval zal het nauwelijks de moeite waard zijn nu nog alles over te laten brengen, zei hij, ontwijkend. Ik hoop de zaken met oom in ten dag of twee afgehandeld te hebben en dan ga ik dadelijk door naar Parijs. Als ik daarna in Londen terug kom, zouden we mischien beter een afspraakje kun nen maken over logeeren, vindt u niet? Er klonk een zware stap op de trap en de oogen der vrouw dwaalden vaag door de kamer heen. In ieder geval blijft u toch zeker wel theedrinken? zei ze gejaagd. Als u me heel even wilt excuseeren, dan zal ik het even tegen het meisje gaan zeg gen. Voordat hij iets kon antwoorden, was ze de kamer al uit. Thornton ging naar de deur toe en luisterde scherp toe. Hij hoorde gedempt spreken in de gang. Maar het was onmogelijk om de woor den te onderscheiden, totdat een man nenstem duidelijk boven de andere uit klonk. Thornton deed voorzichtig de deur op een kier en luisterde met ge spannen aandacht. Hij móét hier blijven daar moet je maar voor zorgen!... begrijp je dat dan niet, zottin, die je bent?... Het is mijn eenige kans om gedaan te krijgen, wat ik hebben wil De man begon opeens weer zachter te praten. Even later kwam de vrouw weer bij haar bezoeker binnen. Op haar harde gelaat was geen enkele ontroering zichtbaar, maar haar oogen stonden gewone dienst en kapitaaldienst 22697 De heer Borst vroeg nog of de aflossing van de gasfabriek die jaarlijks 10.000 be draagt niet kan worden verminderd. De voorzitter deelde mee dat hierin wordt gewerkt. Dit zou inderdaad de oplossing voor ons gasbedrijf zijn. De begrooting van den Armenraad werd vastgesteld op 20090. De heer Olie vroeg den burgemeester nog waarom hij nog steeds lid van den Raad blijft. Spr. keurde dat niet goed. De tijd, dat de burgemeester tevens raadslid is, is voor bij. De burgemeester antwoordde dat hij zich daar noodgedwongen toe verplicht ziet om dat de na hem komende personen op de lijst geen raadszetel wenscht te aanvaarden. Voorstel om behoudens tusschentijdsche wijzigingen voor den tijd van drie jaren, met ingang van 1 Januari, een tijdelijkke korting op de door den gemeenteraad vastgesteld ambtenarensalarissen toe te passen van 6 van het bedrag van den pensioensgrondslag of het totaal der pensioensgrondslagen in gemeentelijke betrekkingen van eenzelfden funtionnaris, met dien verstande, dat buiten de korting vallen a. de bezoldiging of de som der bezoldigingen van de functionnarissen, die een pensioensgrondslag of een totaal aan pensioensgrondslagen hebben van 1000 of minder, b. 25 van het bedrag van den pensioensgrondslag of het totaal der pen sioensgrondslagen van elk der overige func tionnarissen, en dat het bedrag dezer korting n^ar beneden tot op geheele guldens wordt afaerond. De thans geldende pensioensgrondslagen der betrokken ambtenaren b'ijven met deze regeling op dezelfde bedragen gehand haafd. Deze orting is op ongeveer gelijken leest geschoeid als die vermoedelijk ten aan zien van den burgemeester, secretaris en onlanger zal worden toegepast. Voor zooveel noodig, is het oordeel ge vraagd van de betrokken ambtenarenorgani satie. Opgemerkt «verd voorts, dat de regeling ten aanzien v «o den gemeente-veldwachter aan de koninkb goedkeuring is onderwor pen Goedgevonden. Voorstel van de meerderheid van B. en W om in beginsel te besluiten tot een gelijke korting op de sa'arissen van den directeur en het verder personeel der gemeenschappe liike Gasfabriek en bet gemeentebestuur van Winkel uit te noodigen een zelfde besluit te nemen. Blijkens de memorie van toelichting tot de begrooting van de Gasfabriek is in de Gas commissie een soortgelijk voorstel gedaan, waarover de stemmen staakten. De Commis sie meende toen de beslissing aan de ge meenteraden te moeten overlaten. De beer Gavaard die de minderheid van B. en W. uitmaakte, zeide als soc. dem. een erincinieeie tegenstander te zijn van elke loonsverlaging. De heer Olie daarentegen zeide, dankbaar voor dit voorstel te ziin. Wethouder Kooij zeide dat men zich moer aannassen bii d« omstandigheden en zeide tot den heer Gayaard dat er onder ziin par- tiigenooten toch wel zijn die er anders over denken, wijzende op de loonsverlaging bij de Ariwidersners. Het voorstel van B en W werd aangeno men met de heeren Gaiiaard en Borst te«ren Aanvraag van htt Bestuur der R. K Jon gensschool te 't Veld om de benoodigde gel den te mogen ontvangen voor den verbouw van gemelde school, welke zijn geraamd op 4000. Voorgesteld wordt dit verzoek in te willi gen en de betaling te doen geschieden, zoo dra een geldleening voor dat doel kan wor den aangegaan, waartoe werd besloten. Het voorstel tot het aangaan van de bo venbedoelde geldleening tegen een rente van ten hoogste 5 af te lossen in uiterlijk 20 jaren, werd aangenomen. Voorstel tot wijziging van het besluit tot het aangaan van een geld'eening voor den schoolbouw, zoodanig, dat het te leenen be drag wordt gesteld oo 58000 en het rente percentage wordt verhoogd tot 5H maxi mum. Ook hiermee gingen allen accoord. Voorstel om tot de Regeering het verzoek te richten de kasge'dleening van het Rijk op dezelfde voorwaarden met 15000 te ver hoogen. Goedgevonden. Voorstel tot den openbaren verhuur, bij in sehrijving voor den tijd van 2 jaren, van het thans bij de Armenadministratie in gebruik zijnde gemeenteland met woning. De voorzitter zeide, dat we misschien wel licht zoo ongeveer de eenigste gemeente wa ren. die een eigen boerderij in eigen beheer exploiteerde. De tijdomstandigheden hebben genoopt dit voorstel tot verhuur te doen. Vee schuw. Ik ben erg in mijn schik! riep ze uit. Uw oom is zoo juist uit de stad teruggekeerd Is dat niet gelukkig? Het gebeurt niet vaak, dat hij zoo vroeg terug is. Waar is nou die voorlijke neef van meiriep een joviale stem luide uit en even later kwam er een man met een blozend uiterlijk de kamer binnen. Hij verwelkomde Thornton uitbundig, maar desondanks was zijn manier van doen iets of wat gedwongen en schuw. Wat hoor ik daar over je verblijf in het Savoy-hoel? 'n Zoon van m'n eigen broer zal mijn gastvrijheid toch zeker wel niet weigeren? Hoor eens, we zullen opbellen, dat ze je koffers hier brengen, hoor! Iets scheen hem plotseling te binnen te schieten en een listige trek vertoon de zich op zijn gelaat. Of, als je je boeltje soms al üitge- pakt hebt, dan zal ik den knecht er wel heen sturen om het zaakje weer te pakken en de koffers hier te brengen. Wat denk je daarvan? Heel aardig van u. Maar toch denk ik niet van uw aanbod gebruik te ma ken. Ik bezorg u liever geen overlast Loop naar de maan met je over last! Vergeet je dan soms, dat je mijn bloedeigen neef bent? In elk geval moet je hier toch zeker blijven eten. Wie denk je wel, dat we vanavond te gast hebben? Renée la Foneuse zelf! Je hebt immers van haar wel gehoord? Thornton wendde zich langzaam om houderij is geen winstgevend bedrijf meer. Het werd een schip van bijleg. De heer Borst wees nog op het kapitaal verlies op het vee, wanneer dit wordt ver kocht. De heer Kooij zeide dat dit niet opweegt tegen eventueele verliezen daar er nog geen verbetering is te zien. Allen kosden dit voorstel goedkeuren. Verzoek van J. Zwagerman te Langereis om voor rekening der gemeente zijn dochter tje een school voor buitengewoon lager on derwijs te laten bezoeken. Een nader onderzoek zal worden ingesteld Benoeming van een lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim wegens ont slagneming als zoodanig door den heer G Gaijaard. Aanbevolen worden de heeren T. van Essen en C. Wiggers. De heer v. Essen werd benoemd. Voorstel tot vaststelling van een steunrege ling voor werklooze bouwvakarbeiders met als normen de volgende uitkeeringsbedra- gen: voor uitgetrokkenen: kostwinners 12, kostgangers f 8.50, voor de anderen: kost winners 9.50, kostgangers 6 50, kinder toeslag 50 ct., huurtoeslag tot een maximum van 1, voor zoover de huishuur meer be draagt dan 2.50. Het is niet de bedoeling hierbii een toeslag voor brandstof uit te keeren. Wordt aange nomen Het verzoek van de huurders der gemeen- telanderijen om reductie zal omdat het ver zoek ee.rst gisteren is ingekomen in de vol gende vergadering worden behandeld Van de afd. van den Neueralen Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers en den R K. Bond zijn yerzoeken ingekomen om steun voor land- en tuinbouwers die dezen winter in moeilijkheden geraken. Omtrent dit punt heeft men zich reeds gunstig uitgesproken en de Raad staat hier gunstig tegenover. Bij de rondvraag sprak de heer Borst over plaatsing van werklooze arbeiders bij boeren en bouwers met steun van de gemeente. Voor zitter zeide dat dit alleen geldt voor sloot- en hagerwerk en dat als de tuinbouwsteunwei In werking treedt, wat er zoo bij te doen is. deze benaling weer vervalt. Hierna sluiting. HEILOO, De R.K. Bouwvakarbeidersbond hield Donderdagavond vergadering in het Vereni gingsgebouw. De voorzitter, de heer G. W van Lieshout, opende en heette allen welkom. Inzonderheid den spreker, den heer Vollaerts. De secretaris deelde mede, dat een gecom bineerde vergadering met Alkmaar, waar de heer J. Andriessen zou spreken, niet door gaat. De weinig steekhoudende argumenten van Alkmaar doen vermoeden dat ze ons lie ver niet hebben. De voorzitter zette uiteen, dat het niet aangaat om hem voor een betrek kelijke kleine afdeeling uit te noodigen. Een poging om den voorzitter van Amsterdam te krijgen heeft gefaald, wel in Februari, doch we kunnen nog geen besluit nemen. De beschrijvingsbrief werd behandeld. De verlaging loonnorm met 1 cent had op vee! tegenstand gestuit. Aan de bestuurstafel gin gen stemmen op om de contributie te verla gen, de bondskas, welke meer dan een mil- lioen inhoudt, is zwaar genoeg. Ook werd aangevoerd, dat we te veel betalen, omdat we ook de contributie van den Volksbond heb ben, de modern georganiseerden betalen minder. De spreker zeide, dat de zaak onzui ver werd voorgesteld. Men heeft graag zoo lang mogelijk uitkeering en zoo laag moge lijke contributie. Maar onjuist is, dat we net hoogst staan in contributie. Spreker toonde aan dat we van alle landelijke organisaties de laagste contributie betalen en de hoogste uitkeering. En een weerstandskas met zoo'n bedrag lijkt wel heel veel, doch de kosten, die spreker uitvoerig belichtte, zijn hoog. Laten we nooit onze weerstandskas zóó aanspreken dat we machteloos staan. De voorstellen van het bondsbestuur werden goedgekeurd. Daarna hield de heer Vollaerts een korte re de over de organisatie. Heiloo maakt een goed figuur. De macht der organisatie zullen we aantoonen op een nader te bepalen dag als de film „Kentering'' zal worden ver toond. Spr. vroeg belangstelling en medele ven met de katholieke vakbonden. Na een dankwoord van den voorzitter, volgde slui ting. De arbeidersvereeniging „St. Deus Dedit" hield Vrijdagavond een druk bezochte jaarvergadering in het Brunogebouw. Het jaarverslag getuigde van een gezond vereenigingsleven en werd onder dank goed gekeurd. De rekening en verantwoording luidden: ontvangsten 1011.57, uitgaven en keek het raam uit Ja, natuurlijk heb ik wel over haar gehoord. En als u er dan op staat dat ik blijven zal, dan doe ik dat met heel veel genoegen. Ik zal het hotel na de thee wel zelf opbellen....; er is geen enkele reden om uw huisknecht te sturen. Een oogenblik te voren nog was hi; vast besloten geweest voor geen geld ter wereld in dat huis te blijven, waar hij gemakkelijk een prooi van de hem gelegde lagen zou kunnen worden, maar het noemen van een enkelen naam had hem terstond doen omslaan var meening. En dus was de beslissing gevallen. De kamer, die voor den gast in ge reedheid was gebracht, lag op de eerste verdieping aan de achterzijde van het huis. Evenals de rest van het huis was de meubileering maar povertjes en er hing een duffe atmosfeer, die toch aan betere dagen deed denken. Openslaan de glazen deuren gaven toegang tot een balcon met roestig ijzeren hekwerk, dat langs de heele lengte van het huis liep. Een vluchtig onderzoek deed hem zien, dat er nog vier andere ramen op uitkwamen. De sluiting der deuren was niet al te best, wat in sommige ge vallen wel eens gevaarlijk zou kunnen zijn. Het eerste, wat hij dus deed, was een houten pin te maken, waarmee hij de deuren dicht kon klemmen. Het volgende, dat hij de schuldbekentenis sen van Charles Derwent met de overi f 996.01, saldo (met saldo vorig jaar) 50.34. De aftredende bestuursleden, de heeren G. Schouten Pzn. en G. Dekker Mzn., werden herkozen. Daarna werden verschillende vragen ge steld over de Ziektewet en uit de beantwoor ding bleek wel, dat er aan die wet heel wat vast zit. Vervolgens was het woord aan den spreker van den avond, den heer Loerakker, lid der Tweede Kamer, die tot onderwerp had „De economische crisis en hoe staan wij daartegen over?" De spreker begon met te zeggen, dat de bond een 200.000 leden telt, waarvan een 20.000 alleen uitrekenen wat zij moeten beta len aan contributie en wat zij ervoor „terug" krijgen Wanneer men tot die 20.000 behoort of tot hen, die het met het geloof niet zou nauw nemen, dan laat men zich zoo gauw verleiden door 't zoet gefluit van de socialis ten, die „de" verdedigers van de rechten van den werkman zijn, doch ze kunnen niets meer dan wij en dat is verklaarbaar. Vroeger had men veel met den werkgevers te maken, doch de algemeene verarming van de werkgevers is oorzaak, dat we veel meer op de regeering zijn aangewezen, en dat ziin ook zij. Men kan men hoog van den toren blazen, men kan wel demonstreeren, maar men moet dan ook ver antwoordelijkheid aanvaarden. De sociaal democraten weigeren om verantwoordelijke posities te bekleeden. Van de verantwoorde lijkheid in ons parlement moeten ze niets hébben. Zij willen ook het loon op peil hou den, dat willen ook wij graag, doch 't is niet altijd mogelijk bii geen der partijen. In Am sterdam, waar zij den toon aangeven, vielen eerst 3 roode wethouders en de loonsverla ging kwam. In Zaandam, waar alles rood is, eveneens. In Groningen niet beter. Bij hun eigen dagblad is loonsverlaging Inge voerd. Het is geen bijzonders, neen noodzake lijk door den drang der omstandigheden en bij ons is het ook zoo. Maar wees dan eerlijk en beken het, dat men het moet doen. De regeering, een extra-parlementair kabinet, wordt wel aangevallen door hen en ook door anderen, doch men heeft daar ook moeite om de eindjes aan elkander te knoopen. In een breed opgezet betoog zette spreker uiteen, dat de internationale verhouding tot nadenken stemt Dat enkel arbeid kaoitaal is, kan men niet volhouden. De geweldige eco nomische crisis en de hooge tariefmuren die zijn opgetrokken, werden door spreker ge noemd. Wat er ook gedaan wordt, men be reikt niets. En met dit al kweekt men verbit tering en een nieuwe oorlog is niet denkbeel dig. Spr. ging zeer uitvoerig na hoe de toe. stand in andere landen was en concludeerde, dat we dan nog rijk waren, ondanks onze dichte bevolking. In zijn slotconclusie zeide spreker, dat we diep geloovig moeten blijven en aan de roep stem van den paus en de bisschoppen moe'en gehoor geven. Alle hoon is, op de arbeiders gevestigd, daar de tuinders en boeren die volgens hun eigen pers de ruggegraat van de kerk waren, die niet meer zijn. In de vergadering van de r.k schoolcom missie is besloten om een Sint Nicolaasfeest ie organiseeren voor de jeugd (scholen en be waarschool), doch wegens de ernstige om standigheden geen collecte langs de huizen t» houden. Wel werd besloten om B. en W. de goedkeuring te vragen voor een verloting, waarvoor prijzen ziin beschikbaar gesteld en welker baten voor de kinderen zullen worden bestemd. In de Vrijdagavond gehouden vergade ring van de commissie voor werkverschaffing (in cassu steunverleening) werd besloten heden Maandag aan 54 oersonen werk te ver schaffen. Een deel van de werkloozen krijgt, voor zoover hoofden van gezinnen, 10 steun plus kinder- en vakbondtoeslag. Ook is in principe besloten om in de week, waarin de gehuwde de z.g. wachtweek hebben (zij krij. gen dan de 10 plus toeslagen), een deel der ongehuwden en wel één uit één gezin, voor die week aan het werk te stellen. Voor een definitief besluit zal nog wel overleg met B. en W. noodig zijn. Woensdagavond heeft prof. Visser, hooj leeraar te Wageningen, zijn aangekondigd lezing over de afsluiting en de beteekenis der Wieringermeer. Prof. Visser had welwillend aangeboden als oud-plaatsgenoot de Nieuwe Niedorpers eens iets te vertellen over dit belangrijk en belangwekkend gebeuren, dat in onze nabij heid plaats heeft. Het bestuur van het Nut had voor de or ganisatie van dezen avond gezorgd. Met groote belangstelling volgden de aan wezigen den spreker, die zoo ter zake kundig is, omdat hij zulk een belangrijk aandeel ge waardepapieren in een groote enve loppe sloot en die in den zijzak van zijn avondcostuum stak. Daarna nam hij een andere lange enveloppe, stak die vol waardelooze papieren en schreef op de buitenzijde; Schuldbrieven van Ch. Derwent Deze sloot hij weg in zij ste- vigsten koffer. Hij was van meening, dat de woor den, die hij in de gang gehoord had, even zoo goed wèl, als niet op hem be trekking konden hebben. In elk geval waren enkele veiligheidsmaatregelen niet overbodig. Hij was het er met zichzelf nog niet geheel over eens, hoe hij zich gedragen zou met betrekking tot de veertigduizend pond, die hij in zijn tegenwoordige positie in staat was op te eischen; maar wel achtte hij het lang niet onmogelijk en onwaarschijn lijk, dat mijnheer Charles Derwent al les behalve genegen zou wezen om dat geld aan hem af te staan en tot het uiterste gaan zou, om het geld onder zijn berusting te houden. Dat wekte zijn woede en verontwaardiging. Hij beschouwde den man als een rechtma tige prooi en dat het een soort genoeg doening zou ween tegenover den onge- lukkigen jongen, wiens naam hij had aangenomen, als hij nu den man, die hem wilde berooven, dwong tot afgifte van zijn vermeenden buit Hij zou list tegenover list moeten gaan stellen en hij verheugde zich reeds bij voorbaat op den strijd, die hem wachtte. (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5