Een doos Post of Carts een traditioneel geschenk. Cinema-Americain TAKZAN. Shell Contractanten! ELF I EEN HALVE CENT „Alcmaria Garage" in gratis mahoniehouten Vitrines tot 3fbmtmbcr a.s. ZILVER Frankenberg n.v. gratis ter beschikking Meubelfabriek „Eik en Linden Roestvrije (dessen 6 stuks 2.40 Rest Pannen (5 stuks) giftvrij B.K.-entaille 7.45 Fluitketels B.K.-email!e, alle kleuren 1.40 oi ander nuttig St. Kicolaas-cadeau H. GROc.BE, LAHGESIRAAT 76 (koek Krebbesteeg) tBinnmtavid jMqeMmdeH Stukken bedrukt met naam en adres, Desgewenscht 1 uur na bestelling gereed. Langestraat 28, Alkmaar, Lindengracht 1016, Alkmaar, VoorRoestvrije Broodtrommels, prachtdécors 3.15 Uitsluitend eerste kwaliteit en goedkoop. TELEFOON 412. Het heeft gister wear den geheelen dag storm geBoopen met de prachtfilm mini worden er bij dezeop attent gemaakt dat de Shell in ons district indirect aan biedingen doet aan OUTSIDER-pompen benzine te leveren tegen deh prijs van per liter, franco huis per tankwagen van 2000 liters. Alkmaar, Tel. 1038. Afdeeling: Benzine. De nieuwste mahoniehouten Wellner-Vitrine is uitermate geschikt tot berging van tafel zilver in dagelijksch gebruik. De hierboven afgebeelde Vitri ne voor 28 stuks is tevens bruikbaar voor een compleet garnituur van 78 stuks, zoodat de aanschaffing dus geleidelijk kan geschieden. Als attentie aan het Nederland- sche publiek, dat zulk een over weldigende belangstelling toonde in onze Nationale Cam pagne, stellen wij deze waar devolle Vitrine tot 31 Dec. a.s. bij aanschaffing van den inhoud. N.V. WELLNER-ZILVER FABRIEKEN - ROKIN 109-111, AMSTERDAM Is DINSDAG, WOENSDAG en DONDERDAG respectievelijk 29, 30 November en 1 December, ook des avonds van 79 uur geopend. Wij geven U het meest voor Uw geld. Onze meubelen zijn beter en mooier. Wie den prijs koopt, vergeet de kwaliteit en koopt daardoor te duur. alleen bij PLAATSBKöPKKKINÖ TUSSCUhN 11 en 1 uur. ...-v Weilxer zilver 'YVminik Mocht in de toekomst er ooit iets ge beuren, laat dan de burgerwacht naast andere dergelijke organisaties paraat zijn tot bescherming van Koningin en Vaderland. (Applaus). De voorzitter dankte ook dezen spre ker voor zijn redevoering. Spr. deelde mede, dat op dezen avond reeds 20 per sonen zich voor het lidmaatschap had den opgegeven. Spr. hoopte echter, dat er nog velen zullen volgen. Hierna werd de vergadering met het zingen van een volkslied gesloten. De avond werd opgeluisterd door Beni gs gezangen, die door het christelijk ge mengd koor „Emanuël" op verdienste lijke wijze gezongen werden. De piano begeleiding was van mej. Lietsen. BIJEENKOMST VAN DE OSLO- STATEN. Veertig arbeiders geschorst. Naar verluidt, zou er op Vrijdag 2- en Za- 3 December a.s. te 's-Gravenhage een b'iecnkomst worden gehouden van de verte- genwoordigers der Oslo-Staten (Denemar- en> Noorwegen, Zweden, België, Luxemburg en Nederland), overleg te plegen in verband de voorbereiding der economische we reldconferentie. Men zou er echter op reke nen, dat ook andere aangelegenheden een on derwerp van bespreking zullen uitmaken, zooals economisch-politieke betrekkingen met Duitschland en Engeland en voorts het Ouchy-verdrag. DIEFSTAL VOOR DE DEUR VAN EEN POLITIEBUREAU. In de ijzelstraat te Amsterdam stond een vrachtauto, beladen met pakken sigaren. De chauffeur was even weg geweest en toen hij terug kwam, was een pak sigaren ontvreemd. Terstond reed de man naar het naastbijzijnde politiebureau om van den diefstal aangifte te doen. De handjegauw had dezen gang van zaten blijkbaar .verwacht, want toen de chauffeur buiten kwam, was alwéér een pak sigaren verdwenen. KORTE BERICHTEN. Zaterdag is te Haarlem de stichting „Het Gooische Natuurreservaat" geïnstal leerd. banen verantwoordelijkheid van de ReaacVe. De opname ai ar rubritk, b*wijsi geenszins dat de 'edactu er me<ie instemt Aan de Redactie van de Alkm. Crt. Mijnheer de Redacteur! Aangenaam zal het mij zijn, wanneer u het onderstaande in uw veelgelezen blad zoudt willen opnemen, waarvoor bij voor baat mijn dank. De hooge waterstanden, in October LI. op Schermerboezem opgenomen, worden op verschillende wijzen besproken, en allerlei oorzaken werden daarvoor genoemd. Volgens sommige courantenberichten heeft het er wel van, of deze toestand geheel aan een samenloop van omstandigheden moet worden toegeschreven. Ten eerste de Marinesluis, die niet op tijd voor spuiïng gereed was. Ten tweede ae Westenwind, en ten derde de abnormalen regenval. De Marinesluis moest, evenals de dijk van af Huisduinen tot aan Oostoever, in verband met de hooger te verwachten waterstanden, worden verhoogd. Hierdoor kon tijdelijk niet door die siuis worden gespuid. Nu wordt er niet vermeld dat men sedert een paar jaren een gelegenheid tot spuien heeft verkregen aan Oostpunt, door de sluis, die voor afvoer van het loozingskanaal, maar tevens voor die van Schermerboezem kan worden gebezigd; Schermerboezem loost alsdan via de Oude Sluis en de Ewycksluis op het loozingskanaal; dit kanaal loost iets ten Noorden van de Kooij op de Noordzee nabij Den Helder De Marinesluis heeft een doorstroomings- profiel gemeten op N. A. P van 37.81 M De sluis aan Oostpunt heeft vier kokers met een doorrtroomingsprofiel van 80.10 ge meten op N. A. P Hiermede is mijns inziens het gemis van de Marinesluis voor een groot gedeelte ondervangen. Wat de windrichtingen betreft, deze waren niet ongunstig; door mij is opgenomen zeven dagen zuidoost, zeven dagen zuiden, zeven dagen zuidwest, zes dagen west. twee dagen noordwest en twee dagen noorden wind deze opnamen zijn door mij genoteerd 's morgens ten negen ure. Voor het meeren- aee! was de wind zwak. slechts op 18—19 en 20 October kon men spreken van een sterken wind. En nu de regenval; ja die was zwaar, n.1. 172 m.M.; maar in de eerste elf dagen van September 1925 werd een regenval opge nomen van 94 m.M., dus kan dat meer voor komen. Reeds vroeger, en ook gedurende de maand Oet. j.1. ben ik aan de sluizen te Den Helder, de Kooij en den Oever geweest, en als ik dan informeerde hoe het met het spuien ging, dan kreeg ik bij allen dit antwoorddat gaat niet best, want het buitenwater wil niet weg. D i t is de reden, waarom zooveel land onder water wordt gezet. En hoe is het gegaan met de loozing van het IJsselmeer? Zeker, niet naar wensch, want men heeft de autoriteiten tele grafisch verzocht daarin verbetering te brengen. Het zal daar wel bij goede beloften zijn ge bleven, want meer kon de Waterstaat er niet aan doen; het Meer moet ook haar water over de Waddenzee op de Noordzee loozen. Het gevolg hiervan was, dat Schermer- boezem ook daar geen gelegenheid tot spuien verkreeg, omdat de stand op het Meer doorloopend tot N. A. P. en hooger was. Ook op het Noordzeekanaal kan niet wor den geloosd, omdat ook dit teveel aanvoer kreeg uit het zuiden. Het slot is dat Scher merboezem, met een spuigelegenheid van on geveer 280 M2., haar boezemoppervlakte ter grootte van 2000 H.A., hiermede niet kan ontlasten. Voor het IJsselmeer heeft men een spuigelegenheid van 1200 M'. Volgens op gave heeft het Meer een oppervlakte van 315000 H.A. Voor Schermerboezem heeft men per 1 M2 spuibreedte 20 H.A boezem; voor het Meer heeft men per 1 M2. spuibreedte 1050 H.A. oppervlakte. Naar mijn meening zal de afvloeiing van het Meer niet gunstiger zijn dan die voor Schermerboezem, want beiden moeten loozen tegen de Noord zeestanden, en kunnen alleen tappen bij ebbe De vraag doet zich bij mij voor: hoe moet ik die hoeveelheid verwerken. Zooals boven is gezegd, is de oppervlakte 315000 H.A. en beteekent 1 m.M. water daarop een hoeveel heid van 3.150000 M3. Neem eens aan dat er 150 m.M. moet worden afgetapt, dan moet er worden verplaatst 472.500000 M3. Voor spuiïng onder N. A. P. mag men niet meer berekenen dan het halve getij, ,aj.l. 6 uren, of per etmaal 12 uren. Wanneef*rer 2000000 M3. per uur wordt getapt, dan heeft men voor genoemde hoeveelheid ruim 236 uren noodig, of 19 etmalen. In dien tijd gaat de aanvoer van alle op het Meer loozende landen doqr, alsmede die van. de IJssel en de Vecht; wat op het Meer zelf valt komt daar nog bij. Vaak komt het voor dat in tijden van veel regenval het buiten- of zeewater gedurende de ebbe niet tot onder N. A. P. daalt. Althans voor de afsluiting van de Zuiderzee is mij uit de staten van wateropname te Aartswoud ge bleken, dat het water meerdere dagen niet tot N. A. P. daalde; of zou dit na de afsluiting niet meer voorkomen? Dezelfde feiten die men vroeger heeft er varen op den Raaksmaatsboezem, zal men nu op Schermerboezem gewaar worden. Vanaf 1873 tot en met 1879 zijr. door de verschil lende polders, die op den Raaksmaat uitslaan, stoomgemalen gebouwd, totaal twaalf. Het bleek al spoedig dat dit de situatie niet veel had verbeterd, want de boezem was spoedig tot het peil opgemalen. Op advies van een bevoegde autoriteit werd in 1884 besloten, nabij Aartswoud een spuisluis te bouwen. Maar ook deze kon het waterbezwaar niet opheffen, want in die tijden als men moest loozen, bleek de buiten stand steeds te hoog; resultaat nihil. Hierna werd in 1893 besloten tot den bouw van een stoomgemaal te Aartswoud, welk gemaal in 1894 in werking is gesteld, en tot heden tot aller tevredenheid heeft gewerkt. En hoe staat Schermerboezem er thans voor? Gaat men daar niet in dezelfde richting? Van bevoegde zijde is mij medegedeeld, dat men het vorige jaar te Monnikendam twee spuigelegenheden heeft gebouwd. Is dit geen op den voet volgen van den Raaksmaat? En wat is nu in October ge bleken? Dat de Schermeer. en zooveei andere polders met flinke gemalen, diep in het water hebben gezeten, omdat het bassin, waarin zij moeten loozen. reeds op 15 Oct. 1932 tot het peil was opgemalen; men stond toen aan het begin van de regenperiode. Wat zal nu het gevolg zijn? dat d ie pol ders die nog geen mechanische bemaling hebben, hiertoe zoo spoedig mogelijk zullen overgaan, met als gevolg verslechtering van den toestand op den boezem, want die wordt steeds meer overladen. Het doet wel vreemd aan dat men wel tnillioenen guldens wil besteden voor het maken van kana en, waarvan de revenuën, o zoo pover zullen zijn, terwijl men voor het stichten van gemalen, die een groot ge deelte van Noordholland van het water kun nen ontlasten, geen geld beschikbaar heeft. Toch is dit de uitweg, en dit idee is niet nieuw, want reeds in 1896 zijn door archi tect Rups te Edam plannen opgezet voor het stichten van gemalen op Schermerboezem, en in 1919 zijn door het ingenieursbureau Dwars, Groothoff en Verheij plannen ont worpen voor de bemaling van Schermer boezem, voor de Raaksmaatsboezem, en voor de vereenigde boezems. Men zal wellicht vragen: maar de Raaksmaat heeft toch een gemaal? Ja, een stoomgemaal, en dertien strijkmolens, maar omdat die molens steeds meer voor het peil op Schermerboezem moeten staan, is wel eens over een andere aanvulling van de bemaling gedacht. Hopende met dit schrijven een steentje te hebben bijgedragen om te komen tot een ver beterden waterafvoer van Kennemerlard ea Westfriesland, en u mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte. H. 25-11-'32. W. Mijnheer de Redacteur! Ik las in Uw courant een stuk over het Hoogheemraadschap, waar de heer Jim- mink sprak over vermindering van loonen. Men moet niet van onder afgaan en de ar beiders verlagen, die een groot gezin hebben, of op kleine veehouders, akkerbouwers en tuinbouwers met hun lage ontvangsten. De Hoogheemraadschapsbelasting is voor veel menschen veel te zwaar, juist als de heer Jimmink zeide Hoe zal 't gaan met het be talen van rente? Dat vind ik noodiger dan aile andere belasting. Want wat wordt er niet veel betaald aan de ambtenaren. Ze werken' korter dan veehouder, akkerbouwer of tuin man en verdienen veel meer. Men moest de ambtenaren nog veel meer korten en de noodlijdende veehouders, akker en tuinbouwers direct steun uitkeeren. Van uitstel komt afstel. Met de mobilisatie was het anders. Toen kon de landman of veehouder zijn beste paard uit de wei geven en liefst de vette koe en het dikste varken en zoo was het ook met de akkerbouwers en tuinbouwers. Er moesten ook aardappelen, graan en groenten wezen. Alles wat dezen zomer geteeld is, is niet loondend geweest en er moest vaak gela bij. Vanwaar kan men nu de Hoogheemraad schapsbelasting betalen? Laat het_ Hoog heemraadschap den kleinen man dit jaar van belasting vrij stellen. Mocht het 't a s jaar beter zijn, dan kan men weer geregeld be talen, als 't noodig is, dat zeg ik er bij. Dankend voor de plaatsing, J. W. BOERSEN, tuinman, Omvat.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7