DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. St. Nicolaas-geschenken. Dagelifksch Omizicht De Duitsche regeeringscrisis. ^Buitenland ^Binnenland Fa. VAN_DER HORST Oud-Kapt. VAN WARMELO „Oorlog en Oorlogsbesirijding' v No. 282 Dinsdag 29 November 1932 134e Jaargang Een overgangskabinet onder leiding van generaal Schleicher is niet onwaarschijnlijk en zal binnen enkele dagen gereed zijn, Reeds vandaag de beslissing? houtvester vermoord. de buitengewone volken- bondsvergadering per 6 december bijeengeroepen. de geheime communistische ^zender weer in bedrijf. ernstig verkeersongeluk te breslau. de schulden aan de vereenigde staten. de strijd in mantsjoerije. mussolini acht hoogtepunt crisis voorbij. de hongermarschen amerika. in KUNSTHANDEL Langestraat 21 telefoon 475 komt 4 Dec. in ,,'t Gulden Vlies". ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. irancc door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, eike regel meer 0.25, groote conti a: ten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De Maandag heeft in het Duitsche rijk nog geen beslissing gebracht in de kabinets crisis. In politieke kringen aldaar bestaat ech ter meer en meer de indruk, dat de beslissing zeer spoedig zal vallen en velen nemen zelfs aan, dat zulks reeds heden het geval zal zijn- Het gaat, zooals men weet, hoofdzakelijk tusschen von Papen en Schleicher, doch wie van deze twee met de vorming der regeering belast zal worden, zal pas vandaag bekend worden, wanneer de besprekingen tusschen genoemde heeren teneinde zullen zijn. Het verluidt dat von Schleicher vandaag opnieuw in contact zal treden met leiders der N.S.D.A.P. Van deze besprekingen zal af hangen of von Schleicher op zich zal nemen een nieuwe Rijksregeering te vormen. o Na het resultaat der besprekingen welke generaal von Schleicher en von Papen heb ben gevoerd, moet het niet onwaarschijnlijk woraen geacht dat vandaag of in ieder geval binnen enkele dagen een overgangskabinet onder leiding van generaal von Schleicher zal kunnen worden gevormd. Von Schleicher zou bij de besprekingen hebben nagegaan welke houding een door hem geleid over gangskabinet zou moeten aannemen tegen over de partijen. Zooals bekend hebben deze besprekingen plaats gehad Q.m. met Leipart, Breitscheid, Gereke, Otto, Brauweilermpre- laat Kaas en persoonlijkheden der Volks partij. Bij de bespreking met Breitscheid is Schlei cher gebleken, dat de S.P.D. in oppositie zal gaan tegen een kabinet-Schleicher, terwijl zoowel het Centrum als de Beiersche Volks partij en de Duitsche Volkspartij bereid zou den kunnen zijn een kabinet Schleicher te to- lereeren. Er heeft geen bespreking plaats ge had tusschen Schleicher en Hugenberg, even min als tusschen Hugenberg en von Papen. Aangezien Strasser en Frick waarschijnlijk reeds vandaag in den loop van den dag te Berlijn zullen aankomen, mag aangenomen worden dat spoedig een onderhoud zal plaats vinden tusschen deze beide heeren en von Schleicher en de N.S.D.A.P. niet is uitgeslo ten, indien tevoren wordt bepaald, dat het kabinet slechts een overgangskabinet voor zeer korten tijd zal zijn. Indien dit ondubbel zinnig zal zijn vastgelegd en von Schleicher zal afzien van een aantal sociaal, palitieke maatregelen, kan een kabinet von Schleicher als zeker worden beschouwd. Kenmerkend voor het optimisme waarmede de bemoeiingen van von Schleicher te Berlijn worden gevolgd, is dat reeds de ministerlijst van een eventueel kabinet Schleicher in de bladen wordt besproken. Reeds neemt men aan, dat von Schleicher als rijkskanselier het rijksweerministerie zal worden behouden, voorts dat indien het niet mocht gelukken een nat.-soc. voor binnenlandsche zaken te winnen, dr. Bracht hiervoor in aanmerking zal komen, dat landbouw door den heer ^on KnebelDceberitz zal worden geleid, terwijl ten slotte de portefeuille voor economische zaken en arbeid zou worden toevertrouwd aan Dr. Gereke. Dit zijn natuurlijk slechts combinaties, aangezien voor arbeid bijv. ook Stegerwald's naam wordt genoemd. Het Centrum schijnt evenwel de afvaardiging van een lid in het kabinet von Schleicher af hankelijk te willen stellen van de officieele toetreding van een nationaal socialist in het kabinet-Schleicher. Van de tegenwoordige ministers zouden Neurath (buitenlandsche zaken), Schwerin v. Krosigk (financiën) en Eltz von Ruebenach (posterijen en transport wezen) aanblijven. De laatste beslissing berust evenwel bij den rijkspresident, zoodat het zeer wel mo- glijk is, dat von Papen nogmaals met de ka binetsvorming zal worden belast, mits hij daartoe natuurlijk bereid is. De avondbladen behandelen uitvoerig de kabinetscrisis, waarbij er op gewezen wordt dat thans onderhandelingen worden gevoerd met het doel tot een z.g. politieken wapenstil stand te komen, waardoor het nieuwe presi- dentieele kabinet in de gelegenheid zou wor den gesteld ongestoord te werken tot het voorjaar met uitschakeling van den rijksdag o De rijksweerminister von Schleicher heeft aandag een onderhoud gehad met den leider der Centrumpartij, prelaat Kaas. Het onder houd duurde ruim 2 uur. Resultaat en in houd der besprekingen werden streng ver trouwelijk verklaard. Naar echter uit Centrumkringen verluidt, heeft generaal von Schleicher in dit onder houd mededeelingen gedaan over aard en omvang van den hem door den rijkspresident gegeven opdracht. Verder werd daarop het standpunt van het Centrum ten opzichte van dezen opdracht besproken. Het verluidt, dat over het geheel de indruk bij het Centrum gunstig genoemd kan worden; men houdt het dan ook voor niet uitgesloten, dat op de basis van dezen opdracht een overeenstem ming zou zijn te bereiken. Dit wordt hierme de gemotiveerd, dat de algemeene toestanc in den laatsten tijd op bij de linkerzijde nuch terder dan tot dusverre wordt beschouwd Ook is den vakvereenigingen een krachtig te gemoetkomen met betrekking tot de sociaal- politieke en loonpolitieke noodverordeningen, deels zelfs de opheffing daarvan toegezegd Toch verwacht men in Centrumkringen dat de onderhandelingen nog geruimen tijd zul len duren, eventueel tot aan het bijeenkomen van den rijksdag, d.w.z. tot 6 December. Generaal von Schleicher is in ieder geval voornemens niets overhaast te doen en de onderhandelingen kalm te voeren. De „Koelnische Volkszeitung" en een reeks andere dagbladen wijzen in verband met den politieken toestand in Berlijn op de bekende Duitschnationale crisisministerie. Van Duitschnationale zijde verluidt echter, dat al le desbetreffende beschouwingen en beyerin gen, o.a. betreffende een eisch van Hugen berg in dit opzicht als voorwaarde voor steun van het komende kabinet, niets met de feiten uit te staan hebben. eeniging werden de tribunes in brand gesto ken. 33 personen werden gearresteerd. Vol gens opgave van de politie moesten 11 vrij ernstig gewonde personen zich onder medi sche behandeling stellen. Van Joodsche zijde wordt het aantal gewonden geschat op onge veer 100. Alle middelbare en hooge scholen te Lemberg zijn voorloopig gesloten. De politie is versterkt. Gistermiddag is de houtvester Mendel uit Kupferhammer in bosch 71 van het district Brezezinka vermoord gevonden. Zijn hond lag doodgeschoten naast hem. Van de daders ontbreekt voorloopig ieder spoor. Alle zaken van den vermoorde waren leeg. Mendel was Zondagmiddag alleen voor een rondgang uit gegaan. Korten tijd later werden twee doffe schoten en een luid schot gehoord. De buitengewone plenaire vergadering van <kn Volkenbond is Maandag door den presi dent, den Belgischen minister van buiten landsche zaken, Hijman, bijeengeroepen tegen D;nsdag 6 December. Op de agenda staat het beroep der Chinet- sche regeering op den Volkenbond met be trekking tot het conflict met Japan, voorts de goedkeuring van de Assemblée den tot nu toe plaatsvervangenden Franschen secretaris generaal van den Volkenbond, Avenol, te benoemen tot secretaris-generaal. Sir Eric Drummond treedt den 30 Juni 1933 af als secretaris-generaal. Voorts heeft Hijman de leden der commis sie van 19 bijeengeroepen op Donderdag 1 December ter voorbereiding van de behande ling der Mantsjoerijsche kwestie. Zooals bekend, zijn in deze commissie alle groote mogendheden vertegenwoordigd. De Chineesche gezant Yen heeft Maandag een nota overhandigd van het verbond van Mohammedanen in China, waarin 50 Mo hammedanen bij Allah zweren nimmer te zullen toelaten, dat de staat Mantsjoerije wordt erkend. In de nota wordt verklaard, dat de Mohammedaansche broeders over de geheele wereld het eens zijn met dit besluit. DE BELGISCHE VERKIEZINGEN. Zetelverdeeling in de Belg! sche Kamer. De definitieve verkiezingsuitslag luidt: Katholieken 79 zetels (winst 3); Socialisten 73 zetels (winst 3); Liberalen 24 zetels (ver lies 4); Vlaamsch Nationalisten 8 zetels (ver lies 2); Communisten 3 zetels (winst 2); Par tijloos 0 zetels (verlies 2). De „Nachtausgabe'' meldt, dat Maandag middag de geheime communistische zender, welke de Belgische autoriteiten sinds eeni- gen tijd probeeren op te sporen, opnieuwis gehoord. Gedurende ongeveer drie kwarber werden redevoeringen gehouden, welke in het bizonder gericht waren tegen de regee ring en de nationaal socialisten. DE RELLETJES TE LEMBERG. Een honderd gewonden Omtrent de anti-semitische onlusten te Lemberg, die veroorzaakt werden door een opstootje, waarbij een Poolsch student werd gedood, wordt nader gemeld, dat gisteren Joodsche studenten aan de universiteit wer den mishandeld, terwijl voorts tal van voet gangers op straat werden aangevallen en vensterruiten werden ingeworpen. Op het terrein van een Joodsche sportver- In de Tilsiterstrasse te Breslau heeft Maandag een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. De chauffeur van een autobus wilde voor een wielrijder uitwijken, reed daarbij tegen den trottoirband tengevolge waarvan de autobus omsloeg. De wielrijder kwam on der den wagen terecht en werd gedood. EU passagiers van de bus werden min of meer ernstig gewond. BELANGSTELLING VOOR DE BESPREKINGEN VAN NORMAN. In politieke kringen te Parijs bestaat groo te belangstelling voor de onderhandelingen, welke Norman Davis te Parijs voert, aange zien naar het schijnt door den Amerikaan al het mogelijke wordt gedaan om overeenstem ming te bereiken in de ingewikkelde vloot- kwestie. Norman Davis, die vergezeld wordt van zijn vlootexpert Dulles, is te Parijs bijeen gekomen met de Fransche onderhan delaars admiraal Laborde en kapitein De leuze, met wien hij reeds te Geneve heeft on derhandeld. De besprekingen te Parijs schijnen in hoofdzaak betrekking te hebben op de ver houding der vloten van Italië en Frankrijk en op de Japansche voorstellen. 1500 werkloozen bijeen te hebben, teneinde den marsch naar de nationale hoofdstad aan te vangen Zij zullen den vijfden December in Washington aankomen, waar zij zich zullen voegen bij de duizenden anderen, die uit alle deelen van het land naar Washing ton opmarscheeren. Carl Winter, de secre taris van den raad van werkloozen heeft de gedelegeerden gewaarschuwd er op voorbe reid te zijn, dat zij onderweg door de politie zullen worden tegengewerkt. In het Engelsche Lagerhuis is medegedeeld dat den 15 December aan Amerika zou moe ten worden betaald 30 millioen op den ka- pitaaldienst en 65.550.000 op den rente- dienst. De betaling op den kapitaaldienst kan onder de huidige overeenkomsten voor niet langer dan twee jaren worden uitge steld, tenzij 90 dagen van tevoren kennis er van is gegeven. Het dagblad „Peiping and Tsientsin Times" publiceert een telegram, naar Genéve gezonden door 14 commandanten van vrijwil- ligersdetachementen, waaronder generaal Ma, Soe Ping Weng e.a. en waarin Japan wordt beschuldigd Mantsjoerije te hebben be zet. Het telegram vermeldt verder, dat het Chineesche volk reeds in opstand is geko men en gereed staat den bezetters tegenstand te bieden. Het aantal vrijwilligers in het Noord-Oostelijk gedeelte van Mantsjoerije bedraagt reeds een millioen mannen. Het telegram eindigt aldus: „Het is mogelijk, dat de regeering van China niet in staat is Mantsjoerije te heroveren, maar het Chinee sche volk heeft zelve besloten de Japansche bezetters weg te jagen". DE STORM IN ENGELAND. Vier dooden te betreuren. De hevige storm, welke Zondag en Maan dag boven Engeland heeft gewoed, heeft vier dooden geëischt. In de haven van Gorleston bij Yarmouth aan de Engelsche Oostkust is een auto te wa ter geraakt. De beide inzittenden verdron ken. Bij het eiland Wight zijn twee zeilboo- ten omgeslagen. Twee personen kwamen om het leven. Te Margate aan de monding van de Theems en op andere plaatsen werden deelen van de boulevards door de golven ver nield. De huizen werden ernstig beschadigd. De kelders liepen vol. Op de vergadering van de vereeniging van Naamlooze Vennootschappen te Londen ver klaarde Mussolini, dat naar zijn meening, voor zoo ver Italië betrof, het hoogtepunt van de crisis reeds zes maanden geleden ge passeerd zijn. .DE TOESTAND VAN HENRY FORD Henry Ford heeft een onrustigen nacht ge had en gisteravond liep de koorts vrij hoog op, maar hedenmorgen was volgens de ge- neesheeren alle gevaar voor goed geweken. STORM OP DE KASPISCHE ZEE. Tengevolge van een zwaren storm'op de Kaspische Zee worden verschillende trawlers met in totaal 44 man aan boord vermist. Ver scheidene vliegtuigen zoeken naar de schip breukelingen. Een militaire vlieger deelde Maandag mede, dat het Russische s.s. „Bed- nota" gezonken is. De bemanning kon wor den gered. GEWELDIGE BRAND OP BROADWAY. Op Broadway (New-York) is Maandag een geweldige brand uitgebroken, welke het geheele verkeer in het amusementscentrum tot stilstand bracht. Het vuur was ontstaan in een door Russen geleide nachtclub en greep direct om zich heen. Ter bestrijding van den brand was de brandweer met zeer veel materiaal aanwezig. De localiteiten der club brandden evenwel geheel uit. Er was een sterke rookontwikkeling, 30 brandwachts geraakten onwel en moesten naar het zieken huis worden overgebracht. De materieele schade bedraagt 35.000. De gedelegeerden voor den hongermarsch naar Washington komen thans bijeen; tegen Woensdagmorgen hopen de organisatoren tijdig einde kwam, terwijl de besprekingen zonder meer werden afgebroken. CONFLICT IN DEN GEMEENTE RAAD. Meerderheid verlaat onder protest de vergadering. Dezer dagen is het in den gemeenteraad van Hellendoorn (O.) tot een conflict geko men tusschen B. en W. en de raadsleden met het gevolg, dat de meerderheid van den raad de vergadering onder protest verlaten heeft. Het te Nijverdal verschijnende „Twentsch Volksblad" schrijft dienaangaande: Het voorstel van B. en W. om bij de regee ring een leening te sluiten van 72.000 gld vond geen instemming bij den raad. Hieraan zat de consequentie vast, dat de opcenten op de personeele belasting verhoogd moesten worden tot 200. De meerderheid van den raad kon hiermee niet accoord gaan en achtte een nog zwaarderen belastingdruk niet gemo tiveerd. Te dien opzichte ging de raad ook niet mee met 't voorstel van B. en W. om het reserve-fonds, hetgeen per 1 October nog een bedrag van 60.000 inhield, over drie jaar te verdeelen, doch de meerderheid van den raad wenschte het reservefonds geheel in de begrooting van 1933 te verwerken. Een voorstel van de heeren Westera en Moerman, hetgeen het minst vérstrekkend geacht werd, kon de meerderheid van den raad overnemen. Dit voorstel behelsde een salaris korting van het gemeentepersoneel welke 'n minder uitgaaf van pl.m. 5000 gld meebracht. Verder maakte de raad bezwaar tegen het voorstel van B. en W. om de opcenten op de personeele belasting op 200 te brengen. De raad wilde tot 150 opcenten gaan. Ondanks de opneming van het reservefonds en de be zuiniging op de traktementen, bleef er nog een tekort van 24000 gld. te dekken. Hoe echter hiereen voorziening moest wor den getroffen om dit tekort van 24.000 gld te kunnen wegwerken, hierover gingen geen stemmen op. Daarom stelden B. en W. weer aan de orde de voorstellen, zooals deze oorspronkelijk in de begrooting 1933 waren verwerkt. Deze voorstellen rekenden op verhoogde inkomsten van de gemeentefondsbelasting, welker op centen van 80 op 100 zouden moeten worden gebracht, terwijl de personeele belasting een behoorlijk hooger bedrag zou opbrengen. Voor het tekort van 72.000 gld. zouden B en W. bij de regeering aankloppen, welke vermoedelijk dit voorschot zou verleenen op voorwaarde, dat de helft in twintig jaren zou worden afgelost, terwijl de andere helft ad 36.000 gld. waarschijnlijk niet teruggevor derd zou worden. Op deze wijze moest de raad wel terugko men op zijn oorspronkelijke besluiten. De in de vorige vergadering afgehandelde punten werden nu opnieuw door den voorzitter weer in stemming gebracht. Een deel van den raad teekende hiertegen protest aan, doch de voor zitter eischte dat punt voor punt weer aan stemming onderworpen werd. De heer Otte protesteerde nogmaals en motiveerde, dat hij voortaan blanco zou stem men, welke meening door meerdere leden werd overgenomen. Tenslotte beweerde de heer Otte, dat zijn aanwezigheid z. i. geen zin meer had, waarom hij onder protest de vergadering verliet. De meerderheid van de^ raad volgde dit voorbeeld, zoodat aan de vergadering een cn- SMOKKELEN AAN DE LIMBURGSCHE GRENZEN. De verscherpte controle van Duitsche zij de heeft den smokkelhandel van Nederland naar Duitschland wel iets doen afnemen, doch de door beschermende maatregelen op gedreven prijzen van boter en margarine deden andere mogelijkheden ontstaan, zegt het Hbld. Het smokkelen geschiedt nu inten sief, daar er naar Nederland retourvracht is ontstaan. Het nieuwste zijn speciale barakken nabij onze grens, waar men margarine aan smok kelaars levert. Tusschen Kohlbey en Herzo- genrath heeft een werklooze een apart op trekje ervoor gebouwd, welk voorbeeld al door anderen is gevolgd. Profiteerde de winkelstand aan onze gren zen tot nog toe alleen van de handelsbelem meringen, ditmaal gaat hij, zooals vroeger al de Duitsche middenstand, de nadeelen er van ondervinden. De frauduleuze invoer van margarine schijnt zoo sterk te wezen, dat de Oostrand onzer mijnstreek als afzetgebied voor onze Nederlandsche margarineprodu centen bedenkelijk aan beteekenis heeft inge boet. Onderwerp: Kaarten voorverkoop: KLAAS KOETEN, Leeuwenhoekstr. 35, H. HOFFSTAETTER, K. v. 't Veerstr, 75, JANS TIMMER, Sint Annastr., JAAP STERK, Zeglis 85. HOE STRAMPROY EEN GEMEENTE SECRETARIS BENOEMDE. „Eenige weken geleden moest in de Lim burgsche gemeente Stramproy een secretaris benoemd worden. Stramproy is geen wereld stad; het telt ongeveer 1650 inwoners en de secretaris geniet dientengevolge een bezoldi ging die zonder crisis-korting 1700— 2000 bedroeg. Dat is inderdaad een be scheiden bedrag, maar op het oogenblik, nu er honderden jongemenschen in de gemeente administratie naar een betrekking snakken, die behoorlijk voor de waarneming van het secretariaat van een kleine gemeente zijn voorbereid, kan men ongetwijfeld zonder eenige moeite tientallen geschikte candidaten vinden, die voor de betrekking in aanmerking willen komen", aldus lezen wij in het „Weekblad voor den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren, dat verder schrijft: Hoe de aanbeveling heeft geluid weten wij niet, wèl weten wij, dat er 18 of 19 sollici tanten waren, en daaronder gediplomeerden. En vervolgens weten wij, dat toen de raad tot stemming overging, zich een merkwaardig feit voltrok. Hoe het bepaald gekomen is, blijft in den schoot der goden verborgen. Al le raadsleden van Stramproy toch hebben, als alle raadsleden van alle gemeenten in Nederland, den eed (of belofte) afgelegd, dat zij de belangen van hun gemeente met al hun vermogen zullen voorstaan en bevorderen. Wij argelooze lieden ziin geneigd om daar uit af te leiden, dat raadsleden, wanneer zij over de benoeming van een gemeente-secre taris moeten stemmen, na ernstig beraad hun stem uitbrengen op den candidaat, van wien zij in gemoede gelooven, dat hij uit de solli citanten voor de waarneming van de betrek king de meest geschikte is. Toen de raad voor de eerste maal had ge stemd, bleek dat op ieder van de raadsleden één stem was uitgebracht! De uitkomst van de tweede vrije stemming is geweest, dat één van de beide wethouders, een boer, met vier tegen drie stemmen is be noemd. Er is geen enkele reden om de mogelijkheid uitgesloten te achten, dat dit raadslid door zijn eigen stem secretaris geworden is. Van de gemeente-administratie weet deze nieuwe secretaris niets af. Hij is 44 jaar oud en zijn wethouderschap dateert eerst van het vorig jaar. Zelfs als hij zijn bedrijf onmid dellijk aan den kant zou doen, zou hij ver moedelijk een jaar of zes noodig hebben, voordat hij de administratie van een gemeen te als Stramproy ongeveer zelfstandig zou kunnen voeren. Nu kan hij dat zeer zeker niet. Nu geniet hij inkomen voor werk, dat door hem niet of verkeerd gedaan wordt, nu wordt hij betaald voor het dragen van een verantwoordelijkheid, die hij niet dragen kan; nu is hij als vreemdeling binnen den kring, waar hii niet thuis behoort

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1