Agenda £aatste Aedchten Stad mOmqemnq. Weec&ecicht Jiucqtdi jke Stand Openbare Leeszaal en Bibliotheek, LAN G ESTRAAT 85, A.S. ZONDAG DEN GEHEELEN DAG GEOPEND S. BUDDING, Snaarmanslaan, hoek Sluartstraat. Bioscopen. Victoria theater, tot en met Donderdag el- ken avond half 8, hoofdnummer Liefdes commando (rom), hoofdroleïn Gustav Fröhlich en Dolly Haas. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag half 3, vertooning avondprogramma. Cinema Americain, tot en met Donderdag eiken avond half 8, eerste hoofdnummer Mijn vriend de millionnair (kom hoofdrol Hermann Thimig; tweede hoofdnummer De dochter van den draak (dram.), hoofdrol Anna May Wong. Toegang boven 18 jaar Zondagmiddag van 2 uur af doorloopen de voorstelling. A. B. T., tot'en met Donderdag eiken avond half 8, hoofdnummer Tarzan (film ui* het oerwoud). Zondagmiddag van 2 uur al doorloopende voorstellingen. Toegang boven 14 iaar. Bioscoop Harmonie. Zondag, Maandag en Dinsdag eiken avond half 8, hoofdnummer Sergeant X (rom.), hoofdrollen Iwan Mos- ioukine, Trude von Molo en Peter Voss. LeHtfid boven 18 iaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Stedelijk Museum Breedst r. eiken dag van 912 en 1.303 30, Zater dag van 91 geopend; Zondags gesloten. Vrijdag 2 December. 8 uur, De rustende Jager te Heiloo, pro paganda-avond Bond voor Staatspension neering afd. Heiloo. Zaterdag 3 December. Zaal K. de Boer te Hensbroek, propagan da-avond Bond voor Staatspensionneering. Zondag 4 December. 2 uur n.m., Gulden Vlies (en niet in de Harmonie zooals per abuis opgegeven), rede oud-kapitein van Warmelo over „Oorlog en Oorlogsbestrijding". Ongecorrigeerd A. 1 EERSTE KAMER. Zitting van heden. Bij het ontwerp inzake verdere ontwikke ling van de berech'ing van burgerlijke- en handelszaken door een enkelvoudige kamer der rechtbank sprak de heer van Sasse van IJsselt twijfel uit over het practisch nut van dit ontwerp in verband met de behandeling van de inkrimping van het aantal rechtban ken. aanhangig bij de Tweede Kamer. De heer Michiels van Kessenich zou vóór stemmen, al had hij enkele bedenkingen De heer Smeengc zou althans voor echt- scheidings- en vaderschapsacties het colle giaal overleg behouden willen zien. De heer M endels stond sceptisch tegenover het voorstel. Hij '«pleitte het hooren van de procureurs vóór de beslissing of een zaak aan den enkelvoudigen rechter zal worden opgedragen. De heer Jansen zou voor stemmen om het instituut een goede kans te geven, doch hij had wel enkele bezwaren. Minister Donner antwoordde dat inderdaad wordt beoogd, de enkelvoudige kamers een practisch instituut te doen worden. De re sultaten der bezuiniging als gevolg van dit ontwerp dienen te worden afgewacht. Het ontwerp werd z. h. s. aangenomen. Bii het ontwerp om de beëindiging van rechterüike betrekkingen te stellen op 70-jari- gen leeftijd zei de heer MendHs de beoogde donrsb-ooming zeer toe te juichen. Minister Donner beantwoordde den spre ker en zeide. dat het ontwero zijn beteekenis heeft, ook al zou de inkrimping van het aan tal rechtbanken enz. niet tot stand komen Het ontwero werd z. h. s. aangenomen. Nog werd na een;.<rp opmerkingen van den heer van Sasse van I fsselt z. h. st. aangeno men het ontwerp strekkende tot het als regel niet meer behooren van het O. M. in burger lijke zaken. De vergadering werd hierna ge sloten. WIELRIJDER DOOR AUTO AAN GEREDEN EN GEDOOD. Gisteravond heeft op den Dordtschen dijk onder de gemeente Gorcum nabij Schellui- nen, een ernstig ongeluk plaats gehad. Dc rium 57-jarige J. van den Dool, die te Gorcum bij de gemeente-reiniging werkzaam is doch te Schelluinen woont, reed omstreeks vijf uur op zijn rijwiel huiswaarts. Hij werd achterop gereden door een luxe auto, be stuurd door den heer J. Busé uit Hardinx- veld, die, nadat hij voor een autobus van de Gebr. Verschoor was uitgeweken, den wiel rijder aanreed Van den Dool, die bewuste loos was, werd direct met de bus van de Gebr. Verschoor naar het ziekenhuis te Gor cum vervoerd, waar hij hedenmorgen aan een hersenschudding is overleden. Ooggetuigen verklaren, dat de bestuurder van den luxe-auto met groote snelheid heeft gereden. Door de politie is tegen den be stuurder proces-verbaal opgemaakt, het ach tersoatscherm van den auto is in beslag ge nomen. wezen De voornaamste daarvan was een waschknijpertje, het was van een ander mo del dan die welke in het huis gebruikt wer den. Het verder onderzoek wees uit, dat dit knijpertje gekocht was in de Hema. De win kel uffrouw vertelde, dat op den bewusten Zaterdagavond een tweetal mannen wasch- knijpertjes gekocht hadden. Het signalement klopte met dat van den man, die men met de vrouw gezien had. Klaarblijkelijk waren het zeelieden geweest; een van hen werd Hans genoemd. Met deze gegevens werd fret onderzoek voortgezet en het gelukte te weten te komen dat de mannen ook in een café op den Dijk geweest waren Men wist daar te vertellen, dat het opvarenden waien van een Duitsch schip. Inmiddels was dit schip echter via Ant werpen naar Zuid-Amerika vertrokken. Af gewacht diende dus te worden dat het schip weer terugkwam. Daaroij deed zich natuur lijk het gevaar voor, dat de mannen in Zuid- Amerika zouden desertecren. Daarom wrden alle gegevens strikt geheim gehouden Giste ren is het schip weer in IJmuiden binnenge- loopen. waarde Rotterdamsche politie het op wachtte Daar men den naam van den ver dachte niet kende werd eerst gevraagd naar „Hans". Hij wees als zijn kameraad van den bewusten Zaterdagavond aan den 20-jarigen H. R. H. uit Hamburg. Ondervraagd, ver klaarde deze aanvankelijk van niets te weten. Bij onderzoek in zijn kooi vond men een paar bruine schoenen en waschknijperties a's die uit de Hema. Nu was uit de voorkamer van de woning van „Blonde Mien" een paar bruine schoenen verdwenen, eigendom van den verhuurder Deze heeft de gevonden schoenen als zijn eigendom herkend. H.. die naar Rotterdam is overgebracht, gaf daarna toe in de kamer te zijn geweest. Verder gaat zijn bekentenis op het oogenblik nog niet. Hij zal nu geconfronteerd worden met de verschillende getuigen. DE MOORD OP DEN SCHIEDAMSCHE DIJK TE ROTTERDAM Het verhaal van de arrestatie van den vermoedelijken dader. In den nacht van 17 op 18 September is er in een pand aan den Schiedamschedijk te Rot terdam vermoord gevonden de 32-jarige Wil he'mina Irisman, die in donker Rotterdam bekend stond als blonde Mien. Leek op het eerste gezicht deze moord nog a! geheimzinnig, de politie is er toch in ge s'aagd al vrij spoedig te weten te komen wie de vermoedelijke dader was. Verschillende menschen hadden de vrouw op den bewus ten avond in gezelschap gezien van een man Deze was geen bekende bezoeker van den Dijk, maar men kon een vrij goed signale ment van hem geven Voorts had de politie in de kamer van de vermoorde vrouw eenige stille getuigen gevonden die haar het spoor DE STAKING IN ATHENE. Vijf gearresteerden; breidt zich nog uit. staking In de afgeloopen nacht zijn 5 stakende ar teiders van de Atheensche tram gearresteerd, die in het bezit waren van een hoeveelheid springstoffen. Hoewel de regeering de eischen van de stakingsleiding heeft ingewil- igd, is het besluit tot opheffing van de sta- cing herroepen. De staking zal thans wor den voortgezet totdat de Engelsche ver- ceersonderneming, die het Atheensche stads verkeer in handen heeft, zal zijn ontbonden. Jet spoorwegpersoneel schijnt voornemens te zijn zich bij de staking aan te sluiten. DE DUITSCHE REGEERINGSCRISIS OPGELOST. Von Schleicher kabinetsforma teur. Van welingelichte zijde wordt verklaard, dat gisteravond en vanmorgen von Papen den rijkspresident een uitvoerig overzicht heeft gegeven, van den politieken toestand zooals die naar zijn meening was. Hij heeft daarbij het voorstel gedaan hem geen op dracht tot kabinetsvorming te geven, doch d^n rijksweer-minister von Schleicher het kanselierschap toe te vertrouwen. Von Papen meende zijn eigen persoon te moeten terug trekken, omdat hij van een opdracht aan von Schleicher een zekere ontspanning verwacht te en zelfs hoopte, dat een conflict met den rijksdag vermeden zou kunnen worden. Deze meening zou zich bij^von Papen vooral heb ben gevestigd, na een bespreking met een aantal ministers, die zich tegen zijn kanse lierschap verzetten. De rijkspresident zou pas na langdurige overwegingen en met een be zwaard hart hebben besloten von Papen 'os te laten. Hij sprak zijn vertrouwen in hem uit en bracht hem warmen dank voor het door zijn kabinet verrichte werk. De rijkspresident meende echter zijn persoonlijke meeningen te moeten achterstellen bij wat zakelijk noodig bleek te zijn. Het staat wel vast, dat von Schleicher in zijn opdracht zal slagen en deze dan ook heeft aanvaard, omdat hij het nieuwe kabinet waarschijnlijk reeds zoo goed als klaar had. Von Schleicher zal als rijkskan selier tevens rijksweer minister blijven. Op grond van de besprekingen, die von Schlei cher in de laatste dagen heeft gehad, neemt men aan, dat het nieuwe rijkskabinet er on geveer als volgt zal uitzien; Rijkskanselier en rijksweerminister, von Schleicher; Buitenlandsche zaken, Freiherr von Neurath; Binnenlandsche zaken, dr. Bracht; Economische ^aken, Prof. Warbold; Justitie, Gürtner; Voed=e'voorziening en landbouw, von Flem ming; Arbeid. Prof. Braun; Post en verkeer, von EltzRübenach; 7onder portefeuille, Popitz; Rijkscommissaris voor de werkverschaffing en werkverruiming wordt waarschijnlijk de voormalige Iandrdaad, dr. Gereke. Deze ministerlijst staat nog geenszins vast en voora' de benoemingen van dr. Bracht von Flemming en von EltzRübenach zijn nog twij'elachtV. Rük«kan«e1ier von Sch'ei- cher zal evenals von Papen dat was rijks commissaris voor Pruisen worden. lfoor kleine tirnen. De beplanting van den siertuin. Bij het rangschikken van de houtge wassen houden we rekening met de bloem- en bladkleur der te gebruiken soorten, waardoor we een mooi geheel kunnen verkrijgen BMij een stamboom pje van gouden regen komt een paarse Üi v? n-00it uit' we,ke vrijwel gelijktij dig bloeit Achter een of meer heesters van Chineesche klokjes of Forsythia kan men de bruinbladerige Prunus -e- rasifera var Plssardii plaatsen, waarvan de bladkleur een fraai contrast vormt met de bleekgele bloempjes van eerstge- n temde De roodbladerige Japansche eschdoorn of Acer palmatum var atro- purpureum is vooral mooi in combinatie met goudgele Ligustrum (L ovalifolium tol aur var) of goudgele Conifeen bv Oamaerypari- Lawsoniana var lutea Cbam pisifera var plumosa aurea, ea Een enkel berkje aangeplant voor of tus- schen Coniferen of andere groenblijven- de houtgewassen maakt vooral in den winter een mooi effect, terwijl in het voorjaar het teere groen aan de slappe twijgen een fraaie onderbreking vormt bij de meer stijve groenblijvende plan ten. Bij het aanplanten van stam- en struikrozen planten we deze liefst in combinatie, opdat de stijve stammetjes door de er onder geplante struikrozen gedeeltelijk dan het oog zullen worden onttrokken, terwijl de kroontjes eenige hoogte in het rozenpek brengen, waar door zoo'n perk een meer forschen in druk zal maken. Bovendien kan men door een juiste keuze van struik- en stamrozen een mooi kleureffect berei ken Bij het planten van vaste planten kan op de zelfde wijze worden gehan deld. Als voorbeelden van mooie combi natie noemen we: blauwe Delphiniums met de zachtgeel bloeiende Athemis Kelway, Campanula glomerata (donker blauw) met Viola cornuta Ardwell gem geel), Lichrmis viscaria splendens plena roserood) met Phlox subulata Moer- heimir (rose), Anchusa italica (blauw) met Phlox divaricata snowdown (wit). Bij de bovengenoemde voorbeelden is er ook verschil in hoogte en komt de laag ste soort natuurlijk aan de voorzijde. Hier zijn enkele grepen gedaan uit het groote sortiment planten dat tegenwoor dig voor tuinversiering gebruikt wordt. Met tal van andere voorbeelden kan deze lijst worden aangevuld, waarbij persoon lijke smaak omtrent kleur en vormcom- binaties een woord meespreekt. In het aigemeen wordt er veel te weinig aan dacht geschonken aan het juiste rang schikken van het materiaal, en waar immers de tuin gevormd wordt door de beplanting en niet door den loop van een pad, is een oordeelkundge beplan ting een hoofdvereischte. Allen, die zich voor 1933 als lid opgeven, kunnen nu reeds boeken leenen. Stel het dus niet uit, doe het nu Weet U wel, dat een lidmaatschap een zeer welkom St. Nicolaas-geschenk is, ook voor Uw kinderen? SIGARENM. „INSULIKBE" IS Aanbevelend, GEVOLGEN VAN DE GLADHEID? Op de Kennemerstraatweg botste vanmor gen een zandauto, bestuurd door M. S. te Alkmaar, tegen een stilstaanden luxe atuo van den heer F. G. J., wonende aldaar. De vrachtauto-bestuurder wilde links uithalen en werd vermoedelijk verrast door de gladheid van den weg. Een onderzoek wordt ingesteld. DE KAASMARKT. De aanvoer bedroeg ljeden een 80.000 KG, terwijl als hoogste markt, bij een matigen handel een prijs van 26 genoteerd werd. Dat deze prijs, ondanks den zuiveltoeslag, geen loonend bedrijf toelaat, staat buiten kijf en valt in hooge mate te betreuren, aange zien het geen land goed kan gaan, waar het den landbouw slecht gaat. In alle tijden toch is de landbouw de grondslag van elk volks bestaan. Ook de markt vertoont het beeld, dat het transport zich wijzigt. Reeds geruimen tijd is de heer van Zuijdam met een vrachtauto op de markt aanwezig voor het vervoer van kaas naar Rotterdam en deze auto heeft de respectabele vervoercapa- citeit van 10.000 K.G. Er zijn teekenen die er op wijzen, dat ook op het gebied van het kaasvervoer de vrachtauto de andere ver voermiddelen verdringt. Verscheidene fabrie ken voeren de kaas reeds aan per auto en heden verscheen van uit Gouda op de markt een groote transportauto met een vervoer- capaciteit van 8 ton voor het rechtstreeksche kaasvervoer naar België. Met groote letters werd gemeld, dat deze wijze van vervoer het mogelijk maakt om de kaas morgen reeds in Antwerpen, Brussel of Gent bezorgd te krijgen. Tot nu toe was dit ondenkbaar, doch thans staat het zoo, dat men op grooten afstand in het buitenland den handel in Hollandsche kaas evenzoo kan uitoefenen als in onze kaasstad. EERVOL ONTSLAG. Op verzoek is eervol on.slag verleend te gen 1 Febr. a.s. aan den heer A. v. d. Horst alhier, als controleerend generskundige bii Rijksverzekeringsbank, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. OORLOG EN OORLOGSBESTRIJDING Rede rud-kapitein van Wcrmelo. Deze rede zal niet worden gehouden in de dancing van de Harmonie, zooa s gister per abuis in de Aeenda wen' aangegeven, maar in 't Gulden Vlies. TEGEN DE BRUGLEUNING. Een Shell-auto nam vanmorgen de bocht SchapenbrugVoordam te scherp en kwam daardoor in aanraking met de brugleuning waarvan het laatste gedeelte brak en in den Voordam viel. De schade zal worden vergoed. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Een zeer nuttig, zeer onderhoudend en zeer leerzaam Sint Nicolaas cadeau is zeker een abonnement op de Open bare Leeszaal en Bibliotheek voor oude ren maar ook voor kinderen, want er is een zeer uitgebreide kinderbibliotheek. Men kan, zooals uit een kennisgeving in dit nummer blijkt, dit abonnement in Januari 1933 laten ingaan en daar van toch onmiddellijk profiteeren door dat de nieuwe leden reeds dadelijk boe ken kunnen leenen VOOR WIE IS DIE POES? Een muiskleurige poes met een rood hals bandje heeft zich als vondelinge aangemeld bij den heer C. Verwer, inspecteur van Die renbescherming, Oudegrachthoek Baan straat alhier waar de eigenaar het dier he denavond tusschen 7 en 8 uur terug kan krij gen. VOOR HÉT DIERENASYL. Voor het dietenasyl is 1 ontvangen van mej. A. LEZING VOOR DE NATUUR HISTORISCHE VEREENIGING. Gisteravond hield de bekende natuuronder zoeker J. P. Strijbos in de Unie een lezing over zijn tocht door Zuid-Frankrijk, meer speciaal de Rhóne-Delta, op uitnoodiging van de Natuur-Historische Vereeniging. Het zaaltje was geheel gevuld toen de voorzitter de aanwezigen welkom heette en het woord gaf aan den heer Strijbos. Deze ging eerst dieper in op de bodemgesteldheid van dit land en de daar voorkomende planten, vogels en insecten. Vooral van de insecten had men veel last; alleen reeds een 50-tal muskieten komen er voor. De excursie stelde bovendien zware lichamelijke eischen aan het groepje, door gebrek aan drinkwater en de moeras sen en meertjes vol bloedzuigers. Wat daar echter te zien is, loont de moeite, wat spre- ter aan de hand van tal van mooie opnamen bewees. De zilverreiger en flamingo komen nog in grooten getale voor en gelukkig is nu een gedeelte als natuurreservaat bewaard ge bleven voor de toekomst, want de Franschen schieten alles neer. Het „meenemen" lag den begeleidenden jachtopziener in de mond. Bijzonder geslaagd waren ook de plaatjes van de oude bouwwerken. Duidelijk spreekt hier uit het hooge peil, waarop de bouwkunst daar in vroeger jaren stond. Op prettige wij ze vertelde spreker van de talrijke avonturen welke het groepje beleefde en een hartelijk applaus bewees, dat de aanwezigen het ge- bodene op prijs stelden. In de pauze werden natuuropnamen van vogels verkocht ten bate van de vereeniging tot behoud van natuur monumenten. Nadat nog eenige vragen waren beant woord, bracht de voorzitter den heer Strij bos dank voor zijn buitengewoon onderhort dende lezing, en sloot de bijeenkomst. naar waarnemingen, verricht in den mA van 3 December. a°rgea Medegedeeld door het Kon. Instituut te De BifotMet- Hoogste barometerstand 763.7 mM dapest. Laagste barometerstand 724.0 Vest Ma \anor. Verwachting, geldig tot den avond van i December; n 1 Matige tot krachtige, Zuidelijke tot te lijke wind; zwaar bewolkt tot betrokken- la. ter wellicht opklarend; tijdelijke regen; aan' vankelijk veel zachter. Overzicht. Hoewel de wind hedennacht tot West- Noord-West ruimde, is de gisteren reeds ge noemde depressie met zoo'n groote snelheid genaderd, dat reeds hedenmorgen een sterke krimping van den wind volgde. Bij het rui- men van den wind viel slechts in het uiterste westen van ons land eenige regen van betee kenis. De depressie vertoont een diepen kern bij IJsland en een secundairen uitlooper over de Britsche eilanden, waar de barometer buitengewoon snel daalt. Het hooge druk- gebied over het vasteland trok verder Oost- waarts. Het maximum over de Golf van Biscaye nam vooral aan zijn Noordzijde in beteekenis af. Over Ierland, Noord Engeland, Schotland en Noord-Scandinavië waait het krachtig uit West tot Zuid. In Zuid-Fran!;. rijk heerscht een krachtige mistral. Overigens is het over het g°heele waarnemingsgebied rustig weer met vooral in Duitschland och tendnevel. Ten onzent zal als gevolg van de barometerdalingen in Groot-Britannië de wind wel spoedig in sterfte toenemen. Over IJs'and, de Britsche eilanden en Duitsch land steeg de temperatuur. In Frankrijk en in ons land te de Bilt en Groningen daalde zij. Vorst van eenige beteekenis kwam nog niet voor. Vooral in F'ankrijk viel zware regen. Verder over de Britsche eilanden en in Scandinavië. De depressie, die snel naar onze omgeving doordringt, zal waarschijnlijk toe nemende bewolkino- met regen en vooral des nachts hoogere temperaturen brengen. oud ongeveer 50 jaar, gedomicilieerd te Amsterdam, die dezer dagen verschil lende ingezetenen hier ter stede be zocht. Hij tracht het medelijden op te wek ken en geldelijken stëun te verkrijgen Hij spreekt vloeiend Engelsch. LEGER DES HEILS. Zooals andere jaren zal het Leger des Hells (stichter William Booth), pogingen doen, om in vele arme gezinnen licht en vreugde te brengen door uitreiking van een Kerstgave,- bestaande uit levensmiddelen etc. Daarvan zul'en straks de collectelijsten en Kerstpotten getuigen Het gebruik der Kerstpotten, geschiedt thans voor het 25e jaar. Aan 50 a 100 arme kinderen zal men trachten een feestje te bereiden Mogen wij een oproep doen aan ieder die dezer dagen inkoopen doet voor St. Nicolaas, één cadeau tje meer te koopen (speelgoed) en dit dan te zenden ban Limmerhoek 40 voor bovenver meld doel? Ook zijn de Heilssoldaten gaarne breid dit af te halen. ASSOCIATIE VOOR LIJKBEZORGING Men schrijft ons; Daartoe uitgenoodigd door een voorloopig comité bestaande uit eenige ingezetenen van den Helder, begaf het bestuur der Associatie voor Lijkbezorging te Alkmaar, zich deze week naar den Helder om de oprichtingsver gadering van een daar te stienten vereeni ging mee te maken. De vergadering werd gehouden in een der bovenzalen van „Het Kegelhuis", Juliana- park, welke geheel met belangstellenden be zet was. Het openingswoord werd gevoerd door den voorzitter van het comité, den hfer Kestinich, die de aanwezigen, speciaal de hee- ren uit Alkmaar welkom heette. Spr. schetste in het kort de toestanden op begrafenisgebied in den Helder, en sprak den hoop uit, dat een en ander spoedig zou verbeteren. Hiermede verkreeg den heer Chr. Vennik het woord, tot het houden van een rede be treffende het doel en de werkwijze van de Associatie voor Lijkbezorging te Alkmaar Aan den hand van eenige tarieven van be grafenisondernemingen uit den Helder en vergelijking met de tarieven van de Asso ciatie voor Lijkbezorging hier ter stede, kwam spr. tot de conclusie dat in velen gevallen de begrafenissen in den Helder meer dan 100 hooger waren dan die van de Associatie voor Lijkbezorging. Spr. adviseerde de aanwezigen dan ook, terstond tot oprichting van een soortgelijke vereeniging over te gaan. Na een zeer geanimeerde discusie (er wa ren in de zaal meerdere personen die met de bestaande begrafenisondernemingen verbon den waren, aanwezig) werd besloten tot op richting van een Associatie voor Lijkbezor ging- Staande de vergadering gaven zich vele personen als lid op. Het voorloopig bestuur werd met eenige leden uitgebreid en getracht zal worden zoo spoedig mogelijk practisch werk te verrichten. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Alk maar geeft een ieder in overweging voorzichtigheid te betrachten bii het a&nknoopen van relaties met een als heei gekleed persoon, genaamd Drever VREDESBEWEGING. Men schrijft ons: v Op Zondagmiddag wordt in het Gulden tylies een openbare vergadering gehouden, belegd door de samenwerkende jeugdorgani saties van Noord-Holland. Als spreker zal optreden de heer W. L, van Warmelo uit Blaricum. De heer van Warmelo, die reeds eens in Alkmaar bij de thuiskomst van de vijf Alk- maarsche dienstweigeraars zoo'n bloeiende rede heeft gehouden, is oud-kapitein bij de artillerie. In den oorlogstijd was hij nog een ver woed voorstander van het militairisme, een van de uitstervende garde der officieren, voor wie de soldaterij aan een oprecht ideaal van vaderlandsliefde beantwoordde. De verschrik kingen van en oorlog brachten hem tot na denken en hij ontdekte de vreeselijke samen hang tusschen oorlogsoorzaken en oorlogs industrie. Sedert dien besteedt hij al zijn tijd en fondsen aan de bestudeering van wat „achter de schermen van den wereldoorlog" plaats vond en hij publiceerde daarover eeni ge, gedocumenteerde en door hun afgrijse lijke bijzonderheden opzienbare werkjes, die evenzoo vele aanklachten tegen de vader- landslooze oorlogsindustrie inhouden. Oud-kapitein van Warmelo beschikt thans over een uitbreide militaire bibliotheek «0 redacteur van een der grootste Nederland- sche Vredestijdschriften („Vrede") Zijn redevoeringen blinken uit door veelzijdigheid Verdere bijzonderheden worden elders dit blad bekend gemaakt. LICHT OP! gen op Hei' :-vond voor rijtuigen en motcrnjM' n e' andere voertuigen te 16 18 uur RECTIFICATIE. In het ingezonden stuk van den heef W. in de courant van Maandag sta» o. a.: voor het Meer heeft men per 1M - spuibreedte 1050 H A. oppervlakte. M® zal wel begrepen hebben, dat dit tuurlijk moet zijn per M. spuibreedte-^ CORRESPONDENTIE. Opmerker te Heiloo. Dit lijkt ons een welke U allereerst in Uwe Middenstand vereeniging ter sprake dient te brengen. Red. Alkm. Crt. ONDERTROUWD: Io. Jacob Bergmans en Ankje Bouwer. hannes Smit en Bernardina Zonderhuis. Oerard Beckers en Allegonda Dreijer- Johannes de Wolf en Theresia Koster. Juurd van den Heuvel en Elisabeth de l» ter. Corneli6 Hoogmoed en Antje U Pieter Joon en Pietertje Leegwater. GEBOREN: Jacobus z. v Jan Hagenaar en Okhuijse. Antonia Oeertruida Maria o- Jacobus Karsten en Johanna Imming. OVERLEDEN: S Anna Maria Keiiser 72 iaar

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2