DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN ONSTREKEN. St. Micolaas-geschenken. S. KROM Wij staan nn aan spits. HEROPEHINGSPRIJZER. Uit het JUtclement T>aqeliiksch Ovevzicht De Duitsche kabinetscrisis. W.M.H. ZN. ^Buitenland Fa. VANJ5ER HORST Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. liancc door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote conti;.;'.en rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. No. 286 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Zaterdag 3 December 1932 Directeur: C. KRAK. 134e Jaargang Dit nummer bestaat uii drie bladen. Von Schleicher slaagt! TRE1NROOF IN DUITSCHLAND. TWEE ARBEIDSVRIJWILLIGERS GEDOOD. WAPENVONDSTEN BIJ HET ZWARTE FRONT. VRACHTWAGEN MET S.S.-LEDEN VERONGELUKT. KUNSTHANDEL Langestraat 21 lelefoon 475 IN ARRESTATIEBEVEL TEGEN EMPLOYE I. G. FARBEN. Ververij en Chemische Wasscherij Filiaal Langestraat 91. Tel. 794. KRUISERAANBOUW IN ITALIË. DE MEDEWERKERS VAN PRIMO DE RIVERA. Worden verbannen. ALKMAARSCHB COURANT. Den Haag, 1 December 1932. Van één tot zes uur heeft de Tweede Kamer hedenmiddag gesproken over werkverschaf fing en steunverleening (een der onderafdee- lingen van de Begrooting van Binnenland- sche Zaken). Niet minder dan 19 sprekers hebben het woord gevoerd en nog is het spre kerslijstje niet uitgeput, zoodat minister Ruys morgen nog eenigen tijd geduld zal moeten oefenen alvorens het woord te verkrijgen ter beantwoording van die stortvloed van spre kers en spreeksters. Groote lijn zat er niet in het debat, haast elke spreker of spreekster las voor wat hij of zij vooruit had opgeschreven en het zal niemand verwonderen, dat de hoorders nogaleens op herhalingen zijn ge- tracteerd, daargelaten, dat er ook weieens iets is gezegd, wat reeds verleden jaar was betoogd. De eerste spreker, de heer Van Voorst tot Voorst (r.k.) nam het op voor het platteland. Z.i. moet het Rijk de kosten van de crisis werkloosheid op zich nemen, terwijl hij tevens pleitte voor loonbijslagen. De heer Van der Heide (s.d.a.p.) wilde, dat het Rijk den gemeenten en provinciën kapitaal zou voorschieten voor de uitvoering van gewenschte werken. Ook drong hij aan op een ruime werking van een contactcommis sie tusschen Rijk, provinciën en gemeenten. Mej. de Jong (s.d.a.p.) kwam met een motie ten gunste van een steunregeling ten bate van volwassen werklooze, bij ouders in wonende kinderen. Deze zal na afloop der besprekingen in stemming komen. De heer dr. Vos (lib.) gevoelde veel voor de door den heer Van den Tempel aangepre zen contactcommissie Hij had bezwaar tegen den aftrek van 5 van den steun aan den man, wanneer de vrouw ook geld inbrengt In de derde plaats drong hij aan op een scher pe controle der werkloozen, cr wordt op het gebied der uitkeering meer gekneid dan men denkt. De heer Ebels (v.d) drong er op aan de te werk gestelden niet buiten hun woonplaats te brengen. Hij achtte de medewerking van de Heidemaatschappij bij de werkverschaf fing wel goed maar te kostbaar. De heer Bakker (c.h.) drong aan op de organisatie van een Centrale voor werkver schaffing, oo bijslag voor de tewerkstelling van landarbeiders en op samenwerking van Ged. Staten met ondernemers van groote werken en rijksadviseurs om tot een grootere werkverruiming te geraken. De heer Hiemstra (s.d.a.p.) vroeg verbete ring van de werkloosheidsloonen ten platte- lande, drong aan op de uitvoering van meer openbare werken en meende dat zelfs bebos- sching van heidegrond een behoorlijke geld belegging was te heeten. De heer Kupers (s.d.a.p.) achtte de nor men voor de steunregeling te laag. De ge meentebesturen kunnen evenwel niet meer be talen, sommige moeten ontlast worden, an dere zouden in aanmerking moeten komen voor een extra-subsidie. De heer Kuiper (r.k.) drong aan op werk verruiming en op de instelling van een spe ciale commissie daartoe uit het bouwbedrijf. De heer J. ter Laan (s.d.a.p.) achtte kro-t- opruiming een probaat middel tot werkver schaffing en betoogde, dat een belangrijker deel van de crisislasten van de gemeenten op het Rijk moet overgebracht worden. De heer Krijger (c.h.) bracht, evenals te voren de heer Maenen had gedaan, hulde aan den minister en het ambtenaarspersoneel voor hun toewijding aan de moeilijke vraag stukken waarvoor zij dikwijls staan. De heer Langman (c.h.) opperde het denk beeld, dat in een gezin van werkloozen de jongeren aan den arbeid zouden worden ge zet, terwijl het aldus verdiende geld aan de ouders zou worden afgedragen. De heer Kortenhorst (r.k.) ontwikkelde plannen voor een krachtiger organisatie van den Werkloosheidsraad, waarbij contact owrdt gezocht tusschen alle departementen en andere instanties, die zich met werkver schaffing bezig houden. De heer Braat (plattel.) achtte ophooging van dijken en steun aan polderbesturen voor de uitvoering van werken probate middelen om tot werkverschaffing te komen. Mej. Groeneweg (s.d.a.p.) deed het verzoek de werkloozen, vooral de jongeren, niet ge heel zonder geld te laten rondloopen. Dat geeft maar slechte gedachten en verkeerde p'annen! Ziedaar een zeer onvolledige bloemlezing van de wenschen en wenken welke we heden middag in vijf uur hebben mogen opvangen. Geduldig heeft minister Ruys toegeluisterd en ijverig opgeteekend, wat hij de beant woording waard achtte. Hij zal weieens een vroolijker verjaardag hebben beleefd (hij vierde heden juist zijn 59sten verjaardag), maar dat zijn nu eenmaal de lasten van een zoo verantwoordelijk ambt als hij bekleedt- Morgen vermoedelijk nog een viertal spre kers en dan komt hij aan het woord. (Bovenstaand overzicht kwam opnieuw te laat in ons bezit, dank zij de „vlugge" post. Red. Alkm. Crt.) Den Haag, 2 December 1932. Gisteravond heeft de Tweede Kamer zich verdieDt in de Begrooting van Eco nomische Zaken en Arbeid. Verder dan tot afdoening van de eerste afdeeling, Arbeid is zij niet gevorderd, zoodat Dinsdagavond met de behandeling van de begrooting zal worden voortgegaan. Voor een paar punten uit het soms wel wat langdurige debat willen we hier de aandacht vragen. In de eerste plaats hebben we met instemming gehoord, hoe de liberale afgevaardigde Dr. Vos hulde bracht aan de werkkracht van minister Verschuur. Wat hij doet moge niet altijd naar den zin der vrijzinnigen zijn, hard werken doet hij ongetwijfeld. Maar die vriendelijke woorden waren eenigszins als een verguldsel van de klacht van den spreker, dat er te weinig wordt gedaan ten gunste van den mid denstand. Spr. drong in de eerste plaats op krachtiger maatregelen tegen dum ping aan en in de tweede plaats klaag de hij over de knellende banden van de winkelsluitingswet, welke hem aanlei ding zijn geweest tot indienng van zijn voorstel tot wijziging van de wet. Later op den avond heeft de minister erkend, dat bedoelde wet inderdaad we. wat hard drukte en hij beloofde haar aan een revisie te onderwerpen. Maar zou daarom Dr. Vos zijn voorstel maar niet intrekken? Deze antwoordde evenwel zeer terecht, dat dit van het minis'ie- rieele voorstel zou afhangen Er is. gelijk wel was te verwachten, va sociaal-democratische zijde het vraagstuk van den 40-urige werkweek ter sprake gebracht. De minister heeft du ondoenlijkheid ven de invoering van een dergelijke verkorting van den ar beidstijd duidelijk aangetoond. Onver mijdelijk zou daarmede gepaard moeten gaan een daling van het weekloon, tot ongeveer 17 percent, en proefnemingen in Duitschland hebben uitgewezen, dat dan een loon wordt gemaakt, waarvan niet te leven valt. Van meer dan één zijde is geklaagd o\er arbeid van ambtenaren na afloop van hun bureautijd. Minister Verschuur heeft beloofd de zaak in overleg met zijn collega van justitie te zullen nagaan. Natuurlijk is aangedrongen op de bin dendverklaring van de collectieve ar beidsovereenkomsten. Minister Ver schuur achtte het evenwel beter nu eerst eens af te wachten, hoe de nieuw in te stellen Arbeidsraden zullen wer ken. Het denkbeeld, van een enkele zijde geopperd om een contactcommissie tus schen werkgevers en werknemers in het leven te roepen wees hij af onder opmer king, dat daarvan niets goeds was te verwachten. Naar aanleiding van klachten over den te langen arbeidstijd van kranten jongens op de stations heeft de minister beloofd zoo mogelijk nog vóór 1 Maart met een regeling te komen voor den ar- beidsttijd van jeugdige personen op stations. Wanneer we nu nog aanteekenen, dat er van verschillende zijden hulde is ge bracht aan de werkzaamheden van den afgetreden directeur-generaal van den arbeid, meenen we van deze niet al te belangrijke avondvergadering afscheid te kunnen nemen. Ook met het oog op de plaatsruimte, nu straks beide Kamers vergaderen zullen. PERSSTEMMEN. Zooals wij' gisteren meldden, heeft von Schleicher de opdracht, om een nieuwe Duit sche regeering te vormen, aangenomen, en deze keer was het eens geen vergissing. Zelfs is er bijzondere haast gemaakt met de samen stelling van het kabinet, want dit zal reeds, zonder dat er reeds overeenstemming bereikt is over het economisch program met de di verse partijen, vandaag een kabinetszitting houden, waarin verschillende mededeelingen zullen worden gedaan. Het kabinet ziet er uit, zooals dat reeds door ons is gepubliceerd en wij zullen moeten afwachten, hoe of deze regeering door den rijksdag ontvangen zal worden waarbij voor al van belang is de verhouding tusschen Schleicher en Hitier! 't Is vanzelfsprekend, dat de Duitsche bla den uitvoerige beschouwingen over de „op lossing dezer crisis". Zoo schrijft de „Lokal- anzeiger" o.m., dat de rijkspresident vastbe sloten was geweest den man en den naam von Papen te houden ondanks alle tegenwerpin gen en isinuaties. Pas de bezwaren, welke uit den kring der vroegere medewerkers van ven Papen tegen een herbenoeming van von Pa pen waren te berde gebracht, hebben Hinden burg tot de meening doen komen, dat hij zich in geval van jen herbenoeming van Von Pa pen zich zelf en von Papen voor onoverkome lijke moeilijkheden zou plaatsen. De ironie der geschiedenis wil, dat thans de generaal en soldaat Schleicher tegenover den om zoo te zeggen burger von Papen staat als de man der mildere methodes, als de bereider van het compromis. Dat een kabinet Schleicher op de thans zoo beslissende kwesties van bedrijfs leven thans essentieel andere wagen zou kun nen begaan dan het kabinet Papen en dit ook zou willen kan men zich tenauwernood voorstellen. Het kabinet Schleicher gaat ons even weinig aan als het kabinet Papen. Het blad verklaart de dingen, die komen zullen, gelaten af te wachten. De „D.A.Z." onthoudt zich er van een standpunt in te nemen, doch is van meening, dat het kabinet Schleicher gevormd is ter voorbereiding van de groote nationale con centratie en dat besprekingen met Luther zullen plaats vinden om een gemeenschap pelijk leiding te verzekeren in de economische politiek. De „Vorwaerts" verklaart, dat de sociaal democratie op de scherpste wijze den strijd zal voortzetten tegen een ieder die de omi neuze koers-von Papen wil vervolgen. Papen heeft afgedaan, de hoofd-verantwoordelijke heet thans niet meer Papen, maar Schleicher. De regeeringscrisis is ten einde, de staatscrisis duur voort, de economische crisis bestaat nog De sociaal-democratie strijdt verder tegen de vijanden der arbeidersklasse, de fascistische ractie, welke nog steeds krachtig en gevaar lijk, maar in haar belangrijkste stellingen is aangetast. De „Vossische Zeitung" meent, dat de kan sen voor Schleicher gunstiger zijn dan voor Papen. Schleicher schijnt te hopen, dat het hem ondanks de afwijzenden houding der nationaal-socialisten zal gelukken den Rijks dag na de constitueering en de politieke debatten te bewegen tot een vrijwillige vrij langdurige verdaging. Een Rijksdagontbin ding, aldus verklaart het blad, wordt slechts overwogen voor het geval van noodzaak. De „Berliner Boersenkurier" meent, dat het parlement het presidentieele kabinet Schleicher een cha«ce zal moeten geven. De „Berliner Boersenzeitung" wijdt vrien delijke woorden aan het adres van den schei denden kanselier. Papen heeft zich de moedi ge bestrijder van het Marxisme in Pruisen, de vérzinde politieus, de vriend van het bedrijfs leven en de ridderlijke mensch betoond. De voornaamste moeilijkheid voor de regeering Schleicher ligt in het feit, dat in zijn regee ring de nationale rechterzijde nog niet in haar geheel tot uiting komt. De grootte van deze moeilijkheid is op het oogenblik nog in het geheel niet te overzien. De „Deutsche Tageszeitung" spreekt de hoop uit, dat het doel van de benoeming van Schleicher, de basis van het presidentieele kabinet te verbreeden, en een zekere kaimee ring te weeg te brengen zal worden bereikt. De „Deutsche Zeitung" verklaart, dat de principieele eischen der Duitsch-Nationalen op het volgende neerkomen: 1. Eenstemmige leiding der ministeries voor economische aan gelegenheden; 2 geen terugkeer dualisme Pruisen-Rijk; 3 geen verkapt parlementa risme. DE HOUDING DER PARTIJEN. De houding der Beiersche Volks partij. De Beiersche Volksparty-Korrespondenz schrijft met betrekking tot de oplossing der kabinetscrisis o.m.: De beteekenis en het doel van de benoeming van Schleicher zal daarin bestaan de conflicten met het parlement te vermijden. De opheffing van den oorlogstoe stand met den Rijksdag en daarmede met de partijen hangt er van af of de NSDAP er van af ziet haar oppositie door te drijven tot een parlementaire verbond met de commu nisten. De B. V. P. zal haar houding tegenover een regeering Schleicher afhankelijk moeten stellen van het program van dit kabinet en vooral van zijn daden. Van doorslaggevende beteekenis wordt na tuurliik hoe de nieuwe Rijkskanselier tegen over Beieren zal staan. De houding der Duitsche Volks partij. De Nationaal liberale Korrespondenz schrijft o.a.: De Duitsche Volkspartij zal zich der traditie getrouw scharen achter het door het vertrouwen van den Rijkspresident niet van de partijen samengestelde ka binet, doch overigens de bizonderheden van zijn program afwachten. Dit program zal als kern moeten bevatten: brood en werk, rust en orde in het binnenland scheppen en de na tionale vrijheid tegenover het buitenland moeten nastreven. De houding van het Centrum. In Centrumskringen is men van meening dat het nieuwe kabinet von Schleicher geens zins een ideale ODlossing beteekent, doch toch wel datgene heeft gegeven wat op 't oogen blik bereikbaar is. Staatspolitiek bezien, be teekent een kabinet von Schleicher iets beter dan de tot nu toe bestaan hebbende toestand Men gelooft ook, dat von Schleicher er eer lijk naar streeft ernstig van den tot nu toe gevolgden koers af te wijken en overeenstem ming op breeder basis te zoeken. Zeer zeker zal de samenstelling van het nieuwe kabinel moeten worden afgewacht. Het C"ntrum, al dus wordt verder verklaard, sta? volkomen buiten de kwesties van personen De verkie zing van zijn kabinetsleden is uitsluitend zaak van den rijkskanselier zelve. De houding der vakverenigin gen. Volgens den persdienst der vakvereenigin gen verwacht men van de nieuwe rijksregee ring een opbouwende economische en sociale politiek, welke moet zijn gericht op de levens behoeften van het geheele volg. Met de prac- tijken der noodverordeningen moet radicaal worden gebroken. De „Gewerkschaftring" eischt een positief regeeringsprogram voor economischen opbouw en sociale hervorming Noodzakelijk is o.m.: uitbreiding der werk verschaffing, intrekking van de noodverorde ning van 5 September betreffende de loons verlagingen; intrekking van de sociaal poli tieke volmachten der noodverordening van 5 September; verbetering van sociale voorzie ningen en een definitief breken met de han delspolitiek der gesloten grenzen. Coamac per fl. Advocaat Voorburg „Saitor" L. Koorstraat 49—51 vanaf f 2.50 vanaf f 1.60 f 2.10 f 3.35 Alkmaar. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Gemeenschappelijke voorstellen van Herriot en Norman Davis. MacDonald heeft Vrijdagmiddag geheime persoonlijke besprekingen gevoerd met Paul Boncour en ook met den algemeenen rappor teur der Ontwapeningsconferentie, Benesj. MacDoald is voornemens acht a tien dagen te Geneve te blijven. In welingelichte kringen bestaat de in druk, dat bij de besprekingen van Herriot en Norman Davis voorstellen zoowel betreffende de regeling der rechtsgelijkheid als de ont wapeningskwestie uitgewerkt zijn. Volgens deze voorstellen zou in geval van een positief resultaat met betrekikng tot de kwestie der rechtsgelijkheid de ontwapeningsconferentie in Januari onder deelneming van Duitsch land haar werkzaamheden in vollen omgang hervatten. Men wil dan zoo spoedig mogelijk een ont- werp-verdrag uitwerken, dat enkele punten van het algemeene ontwapeningsvraagstuk omvat en een nieuw organisme scheppen, dat naar buiten de ontwapeningswerkzaamheden in een langzaam tempo op langen termijn zal afdoen. De Ontwapeningsconferentie als zoodanig zou intusschen niet verder werken. Practisch zou een dergelijke regeling, naar verklaard wordt, slechts een verkapten vorm van volko men mislukking beteekenen. Op het gebied der rechtsgelijkheid schijnt tusschen Norman Davis en Herriot een voorstel te zijn uitge werkt. Naar de directie der Duitsche rijksspoor wegen te Regensburg mededeelt, is gister te gen 20 uur in de nabijheid van Kehlheim een gemaskerde bandiet in den postwagen van een trein op den lijn Kehlheim-Saal aan de Donau gedrongen, waar hij zich meester maakte van een cassette, met ruim 11000 Rijksmark postgelden. De postbeambte werd met een revolver bedreigd. De dader is uit den rijdenden trein gesprongen en ontkomen. Twee leden van den vrijwilligen arbeids dienst te Stuttgart zijn bij werkzaamheden aan een straatweg in het district Balingen bedolven en gedood. De jongelui werkten in een tunnel, waarvan de wand onverwachts bezweek. Op grond van een bij de politieke politie te Berlijn ontvangen mededeeling betreffende wapen- en munitievoorraden van het Zwarte front op drie plaatsen in en buiten Berlijn, heeft de politie een onderzoek ingesteld te Tegel. Er werd een hoeveelheid lont en springstoffen gevonden. Vrijdag hebben nog twee opsporingen plaats gehad, waarbij eenige handvuurwapenen, een karabijn en munitie werd in beslag genomen. Eenige per sonen werden gearresteerd. Het verband tus schen een en ander wordt nagegaan. Tengevolge van het weigeren der remmen is gistermiddag te Aue (Ertsgebergte) een gesloten vrachtauto, waarin een muiekkapel van 24 man van de S.S. vervoerd werd, tegen een boom gebotst en de vrij hooge weghel- ling afgestort. De wagen werd volkomen vernield. 14 inzittenden werden gewond, 6 zwaar Twee gewonden verkeeren ui levens gevaar, WERKLOOZENONLUSTEN CHEMNITZ. Vrijdag trachtten ongeveer 1000 werkloo zen in het centrum van de stad Chemnitz een demonstratie te houden en in gesloten op tocht door de stad te marscheeren. Bij ont binding van den stoet door de politie kwam het tot botsingen, waarbij wee politie-agenen werden gewond. Vier werkloozen werden ge- arreseerd. De politie herstelde de orde. Onlangs zijn bij de Berlijnsche politie tegen verscheidene employ'é's Ier tot het I. G. Farbenconcern behoorende AGFA wegens corruptie aanklachten in gediend. De politie is er achter ge komen, dat eenige bedienden der AGFA van wie een thans nog in dienst der on derneming' is, in den tijd van 1925 tot 1932 van een 50 jarigen agent een Ber lijnsche drukkerij steekpenningen tot een bedrag van 500 000 M hebben ont vangen. Tegen de hoofdschuldigen is.een arrestatiebevel uitgevaardigd. Heerencostuums chemisch reinigen f 2.50 Japonnen - 2— Mantels - 2.50 Regenjassen of -mantels - 2.50 Op alle andere goederen 20 korting. BRAND IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. In het Engelsche Lagerhuis is Vrijdag avond, toen de afgevaardigden het Huis ver lieten, kortsluiting ontstaan in de plafond verlichting. Eenige draden vatten direct vlam en een lamp kwam met veel geraas op de ban ken terecht, waar zij te pletter sloeg Een steekvlad sloeg tegen de zoldering. Direct gingen beambten het dak op, waar zij door een opening de brandende draden verwijder den. DE ONLUSTEN IN BR.-INDIE. De onlusten in den staat Alwar schijnen steeds ernstiger te worden. Tenzij een snelle en krachtige actie wordt ingezet, is de moge lijkheid niet uitgesloten, dat de Britsche gren zen door de inrust zullen worden overschre den en ook daar onlusten ontstaan. Binnen de grenzen van Alwar is de toestand thans zoo ernstig, dat die kan worden vergeleken met de onlangs in Kashmir plaats gehad heb bende onlusten. Gebouwen worden vernield straten en wegen opgebroken. Musolini heeft den minister van ma rine opdracht gegeven twee kruisers van het Concottiere-type (7000 ton) en twee torpedobooten te doen bouwen. Het betreft hier het reeds voor het be lastingjaar 1932/33 opgestelde bouwpro gramma, dat ongeveer 30.000 ton aan oorlogsschepen zal doen bouwen. De financieele middelen voor deze nieuwe schepen zijn opgenomen in de gewone begi ooting. Het bijzonder gerechtshof, bestaande uit leden van het parlement, en ingesteld ter be rechting van de verantwoordelijke medewer kers van den dictatuur van Primo de Rivera en de helpers van den staatsgreep van Sep tember 1923, heeft heden vonnis gewezen. Hierbij werden veroordeeld: de in het bui tenland wonende generaal Martinez Anido tot 24 jaar verbanning, verlies van pensioen en ontzetting uit het recht tot het bekleeden van openbare functies, vier generaals die zich in Madrid in voorarrest bevinden. Qe

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1