Agenda Ktmszz £achUxaact £ancU en Jmnêmut Stad en Omgeving lüeec&eeicfu Bioscopen. Victoria theater, tot en met Donderdag el- ken avond half 8, bcofdnummer Liefdes- commando (rom.), hoofdrollen Gustav Fröhlich en Dolly Haas. Toegang boven 14 Cinema Americain, tot en met Donderdag eiken avond half 8, eerste hoofdnummer Mijn vriend de millionnair (kom hoofdrol Hermann Thimig; tweede hoofdnummer De dochter van den draak (dram.), hoofdrol Anna May Wong. Toegang boven 18 jaar A. B. T., tot en met Donderdag eiken avond half 8, hoofdnummer Tarzan (film ui' het oerwoud). Toegang boven 14 laar Bioscoop Harmonie, hedenavond halt o, hoofdnummer Sergeant X (rom hoofdrol len Iwan Mosjoukine, Trude von Molo e Peter Voss. Leeftijd boven 18 jaar. Stedelijk Museu m B ne e ds tri eiken dag van 9—12 en 1 30 3 30, Za dag van 91 geopend; Zondags gesloten. Woensdag 7 December. 8 uur, dancing Harmonie, Voordracht avond mevr. Marguérite Couperus voor het N Harmonie, tentoonstelling Ned. Fabrika tenhuis, 7.30—10 uur. Donderdag S Deeemb.r. 8 uur, 't Gulden Vlies,.lezing met hch beelden van Karl Prinz uit Stans (Tirol), voor leden N V C. en N* R V. Vrijdag 9 December. 8 uur. Harmonie, opvoering van „Domi no". voor het Comité voor tooneeluitvoerin tyen Zaterdag 10 December. 8 uur, Harmonie, feestavond De Halter. Zondag 11 December 8 uur, 't Gulden Vlies, Soiree Vereenigd- 1uu™' De rustende Jager te Heiloo, op voering van De vrouw van de Zee, door Falkland. Maandag 12 December. 8 uur, in Het Wapen van Munster (Ver- dronkenoord) vergadering Witte Kruis 8 uur, handelsschool, voor de volksuniver S'teit lezing met lichtbeelden over modern luchtverkeer door G. Spit. chef van den technischen dienst K. L. M DE PCSTVLUCHTEN OP INDIE. Morgen zal het K L. M. vliegtuig de „ijsvogel" van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De oemanning zal bestaan uit de heeren L. Sillevis. F. van Breeoien M. C H. Buiten huis en H. Dené die resp. als le bestuurder, 2de bestuurder werktuigkundige en radio telegrafist de reis zullen maken. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk hedenavond te Amsterdam zijn. LEERLING-VLIEGSTER DOODGEVALLEN, Gistermiddag is in de buurt van het vlieg veld Staaken een vliegtuig omlaog gestort en ernstig beschadigd. De inzittende, mej. von Loewen, werd naar het ziekenhuis overge bracht, waar zij laat in den midcHor aan haar ernstige verwondingen is overleden. Het slachtoffer had voor de eerste maal alleen ge- vlogen. PROVINCIALE COMMISSIE UIT DE VEILINGEN. Inventarisatie stapelproducten De op 1 Dec. gehouden inventarisatie van stapelproduct 11 door de Provinciale Commissie uit de Veilingen in Noord holland heeft het volgende resultaat op geleverd: 2266 wagons roode kool (4620). 1818 wagons gele kool (2458) 3373 wagons Deensche w. kool (3982). 462 wagons uien (445). 134 wagons peen (57). Totaal 8053 wagons van 10.000 K G (11562). HET AUTO-ONGELUK BIJ SCHAGEN. De toestand van mej. Corrie ten Brugge, die gistermorgen nog in bewusteloozen toe stand naar 't Centraal Ziekenhuis is vervoerd is vandaag belangrijk beter. Zij is thans bij kennis en haar pols slaat veel beter. De heer Ero, hoewel nog suf, verkeert ook in een beteren toestand en is reeds in staat voedsel tot zich te nemen De zuster van mej. ten Brugge, wier toe stand gister reeds bevredigend was, is thans goed. Verder kan nog worden medegedeeld, dat de auto, volgens verklaring van ooggetuigen, bijna over de rails heen was, toen hij door Oen trein werd gegrepen. De wagen werd met groote kracht door een hek geslingerd en kwam vervolgens onder ana den spoordijk te recht. Het mag wel een wonder heeten, dat de inzittenden nog in leven zijn. SINT NICOLAASFEEST. De groote Harmoniezaal was gistermid dag geheel gevuld met een vroolijke kinder schaar, leerlingen van de 3e en 4e klassen der O L. scholen. De St. Nicolaas-commissie van den bond van Ned. Onderwijzers had voor hen, een bioscoopvoorstelling georgani seerd ter eere van het St. Nicolaasfeest. Na dat de kinderen eerst uit volle borst eenige toepasselijke liederen hadden gezongen wer den een drietal kleine films vertoond, o.a. van de Betooverde Ridder en Bebi en de Kroko dil. Het gejuich der kinderen bij deze komi sche films overstemde de begeleidende mu ziek. Toen kwam de groote film: het hoofd nummer en wel in 4 acten. 't Was de ge schiedenis van Asschepoetster en opnieuw genoten de kinderen van de romantiek en juichten zij 't geluk van het geplaagde meisje ten slotte hartelijk toe Na de tweede acte werd de jeugd onthaald op chocolade en speculaas en na de derde en vierde acte van het sprookje volgde als verrassing nog twee leuke teekenfilms, waarop de kinderen al met spanning hadden zitten wachten. Ze vonden zc ccnifif* Ten zeerste voldaan verlieten de kinderen de zaal, dankbaar voor den prettigen mid dag hun bezorgd. DE GLADHEID VAN DEN WLG. De bus van den dienst Alkmaar—Bergen, die hedenmorgen 8 uur uit Alkmaar vertrok, kwam hedenmorgen in de bocht bij het voor malig tolhuis aan den Bergerweg met haar voorwiel in een sloot terecht. De passagiers bekwamen geen letsel en konden gemakkelijk de bus verlaten. Het groote vervoermiddel werd om half elf weer op den weg gebracht. Te Limmen kwam een met de fiets spelende jongen, door de gladheid van den weg voor den vrachtauto van den heer Koningsbrugge, die een dienst Den Helder—Amsterdam on derhoudt. De auto kon door de gladheid niet stoppen. Gelukkig gleed de jongen ter zijde, doch zijn rijwiel werd verbrijzeld. De jeugd zij voorzichtigheid op gladde wegen ten zeer ste aanbevolen. NEDERL. SPOORWEGEN. Door de directie der Ned. Spoorwegen werd heden te Utrecht in het openbaar aan besteed het afbreken van woning no. 20 met 2 regenbakken op het emplacement Schagen. Ingekomen waren 10 biljetten. Geboden door KI. Silver te Hoogwoud 125.50; A. K. Pik te Barsingerhorn 113; N. N. Oudhoff en Co. te A'kmaar 103; Coevert en Klompma ker te Alkmaar 100; P. Ott te Schagerbrug 35; M. Sch;pper te Schagerbrug 26.75; A. Bakker te Schagen 20; M. Schoen te Schagen 12.50; J. J. Roest te Hoorn 60; H. Schot te Oudorp 80. DE COLLECTE VOOR HET CkiSIS- COMITE. Het plaatselijk crisis-comité deelt ons mede, dat de collecte, welke dezer dagen voor ge noemd comité is gehouden, 1065.82 heeft opgebracht. Eerlijk gezegd valt deze opbrengst ons te gen. Een bedrag van ruim duizend gulden is natuurlijk ten eenenmale onvoldoende om het crisis-comité in staat te ste'len zijn kost bare en. moeilijke taak naar behooren te ver vullen. Wellicht kan deze col'ecte nog door een inteekening op lijsten gevolgd worden of zal het crisis-comité bes'uiten de buscollecte in den loop van den winter nog eenige malen te herhalen. HET NEDERLANDSCHE F ABRIK ATENHUIS. Een causerie en een tentoon stelling in de Harmonie. De Nederlandeis hebben de vreemde en voor zichzelf zeer nadeelige eigenschap alles wat zij zelf vervaardigen, ais minderwaardig te beschouwen. De artikelen die ze koopen, moe<en juist met een buitenlandsche naam prijken, anders deugen ze bij de Neder landers niet. Deze eigenschap is zeer vreemd, omdat juist Nederlandsche artikelen in het buitenland bekend slaan als zeer solide, smaakvol en goedkoop, en ook is ze zeer nadeelig. wat we al wel wisten, maar wat ons gistermiddag en gisteravond nog eens extra verzekerd is door den h^er Born, den directeur van het Ned, riandsche fabrikaten- huis die gister in de Harmonie een causerie hield over d e Nederiandsche nijverheids belangen. Deze causerie zou het voorspel zijn van de tentoonstelling, die heden en morgen ge houden wordt ook in de Harmonie. Spr. ging na hoe mei Sinterklaas voor mil- lioenen was besteed aan cadeaux De winke liers waren tevreden, misschien waren de huisvrouwen ook tevreden Maar spr. stelde zich de vraag of de Nederiandsche industrie ook tevieder, zou zijn en de Nederiandsche werklooze. Vervolgens heette spr. de aan wezigen weikom namens de fanrikanten. die hem dit werk hadden opgedragen. Deze causerie was het begin van een actie, zeide de heer Born die men ook door het heele land ging voeren Men zou zich nu be dienen van een populaire methode, omdat vroeger de wetenschappelijke voordrachten wel succes hadden gehad, maar niet zooveel als ze verdienden en omdat men met het pro- pageeren van het Nederiandsche fabrikaat met breede lagen der bevolking heeft te doen. Het is teekenend voor den toestand in ons land aldus spr.. dat de maentigste indus trieelen nu ook bij de regeering om huip heb ben gevraagd, dat men in de étaiages, die bijna uitsluitend artikelen van buitenlandsch fabrikaat tentoonstellen, toch met groote platen propaganda voor het Ned. fabrikaat maken en dat het aantal werkloozen dezen zomer 263000 was. dat inmiddels tot 300.000 is gestegen Toch vindt men in vele fabrieken, werkplaatsen en stations buiten landsche werkkrachten. Het protectionisme is ons door het buitenland opgedrongen, maar de contingen teeringen helpen weinig. Vele buitenlandsche maatregelen beteekenen den nekslag voor onze industrie maar de Neder iandsche regeering kan niet meer maatrege len nemen. Maar wie helpen kunnen, dat zijn de Neder landers zelf. 75 tot 90 van de bevolking van Enge land eischt en koopt alleen Engelsch fabri- K33t. Nederland heeft een bevolking van nage noeg 8 milhoen. in de beurs van alle huis vrouwen verdwijnt 3/4 van het inkomen van en man- Het gezonde egoïsme nu schrijft geld ZOoveel mogebjk uit geeft voor Nederiandsche producten. Bij het uitgeven van ieder dubbeltje en van iedere cent moet men daarom denken. De welvaart van de Nederiandsche industrie ligt voor een groot deel in handen van de huisvrouwen. Deze aanmaning is echter niet voldoende. Het is ook noodig, dat de Nederiandsche fabri kant zijn product als Nederlandsch ken merkt. hij moet zijn prijs vaststellen of rege len om vertrouwen te wekken, hij moet er voor zorgen, dat hij de distributie van zijn artikelen zoo organiseert, dat ze gemakkelijk overal verkrijgbaar zijn, hij moet ook beter propaganda maken. En dan de Nederiandsche handel In een land, waar de welvaart kwijnt, kwijnt ook de handel. Daarom: weg met de buitenlandsche artikelen, daarom moeten ook ie winkeliers hun voordeel doen, met de stemming, die er op het oogenblik heeracht voor Nederlandsch fabrikaat. Wat het pubiiek kan doen, is het weigeren van naamlooze artikelen, waaraan men niet kan zien. of het Nederlaodsch of buitenlandsch fabrikaat is. Het publiek moet eischen van den winke lier Nederlandsch fabrikaat en zich dan niet met buitenlandsch laten tevreden stellen. Het is verder zeer aan te bevelen op de kassabon een stempel te eischen, dat het geboekte aan geeft als in Nederland gefabriceerd. Evenals dit het geval is met het koopen van goud en zilver, zoo moet men ook bij het koopen van zijn waren een keur eischen. De heer Born besprak verder de verschil lende fabrikaten, die zouden worden tentoon gesteld op geestige wijze en toonde aan hoe doeltreffend, hoe chic, solide en goedkoop de Nederiandsche artikelen zijn. De fabrikanten, wier producten hier wer den besproken hadden bovendien prijzen be schikbaar gesteld voor de verloting, welke prijzen aan de gelukkige winnaressen werden ter hand gesteld. De tentoonstelling Heden vonden we de groote zaal van de Harmonie herschapen in een grootsche ten toonstelling, die vandaag en morgen het publiek uit Alkmaar en omgeving wil laten zien, waartoe de Nederiandsche fabrikant in staat is. De heer Born had in zijn causerie de fabri kanten die deze tentoonstelling hebben ge organiseerd, gekenschetst als pioniers, die zonder hulp der regeering, zelf de handen uit de mouw steken en die met hun propa ganda den weg vrijmaken voor anderen. En inderdaad de propaganda die hier gemaakt wordt kan grootsch genoemd worden. Allereerst zagen we de stand van de firma W. A Spoor mosterdfabriek te Culemborg, die hier haar mosterd en gestampte muisjes, voorzien van het merk „Spoor" laat zien in keurige potjes en pakjes Toch, ongelukkige Nederlanders, wordt Nederland voorzien van scheepsladingen mosterd uit hei buitenland Wie zorgde er voor. dat in Nederland, evenals in België niet een invasie plaats had van Engelsche thee? Dat waren de Erven Wed. J. van Nelle te Rotterdam, die een welgekozen propaganda maakten en maken voor hun uitnemende kof fie en thee en die hier met hun stand de ver schillende kwaliteiten aantoonen In Nederland worden aan lekkernijen en snoepgoed wagonladingen ingevoerd Ver geet men dan de NV. Sluis' Biscuitfabrieken te Deventer, die biscuit met het merk „Sluis" in de handel brengen? De stand echter ziet er zeer aanlokkelijk uit en ieder koekje op zichzelf nog aanlokkelijker Bovendien fabri ceert Sluis een product, dat suikerziekte tegen gaat en toch als een echt biscuitje smaakt Ook de firma Tieleman Dros komt met een stand, waar ze allerlei soorten conserven tentoonstelt. Men beweert wel eens dat in blikgroenten geen vitaminen zitten. Dr van 't Hoff echtere die aan deze firma is verbonden, heeft met prof. Van der. Flu uitgemaakt, dat in de conserven van Tieleman Dros even veel vitaminen a en b, en meer vitaminen c zitten dan in gewoon huishoudelijk gekookte groente. Hierover heeft dr Van 't Hoff een proefschrift geschreven, waarop hij is gepro moveerd. Dit proefschrift of een uittreksel hiervan is op de tentoonsteling voor belangstellenden te krijgen. Voor millioenen wordt in ons land ieder jaar ingevoerd aan potten en pannen en emailleproducten. Toch hebben wij ook in Nederland uitnemende fabrieken voor deze artikelen, dat zijn de N.V. Kamper Emaille- fabrieken v.h. H. Berk Zn. te Kampen, die hier komen met een alleraardigste stand, die ons behalve allerlei mooi email'.egoed een geweldige waterketel laat zien, die wel nie mand in haar keuken zal kunnen gebruiken Dit email le keukengerei is gemerkt met het merk B K. Dan is er een stanü van de N.V. Fabriek van Houtbewerking „De Gennepermolen'', die kleine meubelen in den handel brengt, waarvan er hier eenige zijn te zien, die het oog, wat men noemt, streelen, die smaakvol zijn, sierlijk en mooi en toch Nederlandsch fabrikaat. In ieder dezer meubels is een merk gebrand, dat de herkomst aanduidt. 56 pCt. van de schoenen, die in Nederland gedragen worden, worden uit het buitenland ingevoerd. Toch heeft ons land vele schoen fabrieken, waarvan er op deze tentoonstelling drie met hun producten voor den dag komen Daar heeft men de N.V. Schoenfabriek Tim mermans—van Turenhout te Waalwijk, die haar producten van het merk Timtur vo zag en die behalve heeren en kinderschoenen, 380 mode'len damesschoenen op de markt brengt, die met buitenlandsche exemplaren vooral in sierlijkheid en prijs kunnen concur- reeren. Dat zagen we aan de tentoongestelde modellen. Dan hebben we de N.V Schoenfabriek J. Verschuur en Co. te Nijmegen, die kinder- en meisjesschoenen, met het merk ,Nimco" ver koopt. Schoenen die gemaakt worden onder medisch toezicht Het kind b.v. die een Nimco- schoen aan heeft, wordt genoodzaakt rechtop te loopen. Verder heeft men modellen en maakt men modellen voor iedere afwijkende voet, die deze afwijkingen kunnen genezen. De ideale kinderschoen hebben we dus hier. Wie heeft verder niet gehoord van de Robmson-schoen d e schoen voor vader en zoon, van de N.V. Robinson Schoenfabrieken te Nijmegen, die heeren- en jongensschoenen maken. Op de tentoonstelling ziet men een opengesneden Robinson-schoen, die aantoont uit welk degelijk materiaal en hoe hecht zulk gemaakt is. Op de zool van iedere schoen ziet men het merk „Robinson". leder jaar betrekken wij uit Engeland voor £ÏÏK?t«iUi*3?2[ Zl' „oï V,Nef tenlandsche toen slecht Maar nu is hrfNeder- landsche garen niet slecht meer maar best want we hebben nu de N.V. Qarenfabriek Bieze Stork en Co te Hengelo, die naai garens met het merk „Zebra" van extra kwa liteit fabriceert, die beter zijn dan de Engel sche. Weigert dus hét Engelsche garen en vraagt het Nederiandsche. In de stand van deze fabriek worden ade soorten en kleuren geëxposeerd. Dan is er nog de stand waar de mooie Damlin-handdoekeu te zien zijn. die mooier en beter lijn dan de Engelsche. Bij onze metaalindustrie zijn 20 25000 werkloozen, omdat de Nederlander zijn koper en tin uit het buitenland betrekt. Daarom zorgt dat u uw koper- en tinproducten koopt met het merk „Daalderop", van de N.V. Kon. Metaalwarenfabriek J. N. Daalderop Zn. te Tiel, die prachtige producten op de markt brengt. Gaat dus naar uw kunsthandel en eischt deze artikelen, want men behoeft ze niet te poetsen. De tricotfabriek Te Strake en Verkouteren te Asten (N. Br.) exposeert prachtige tricot dames-, heeren en kinderkleeding met het merk „Novana". Deze ondergoederen zijn van wol, zijde en katoen, ook van bedrukt tricot, een nieuwigheid, die nog niet in 't buitenland is vertoont. Ook wollen tricot bovenkkeding wordt voor 3/4 uit het buitenland ingevoerd Dat is jammer, want de N.V Fantasiefabriek te Dedemsvaart brengt tricot bovenkleeding, gemerkt „Delana" in den handel, die niet hard wordt in de wasch en die ook verder iedere critiek kan doorstaan, dat kan men aan de fraaie stand wel zien. De N.V. Wollenstoffenfabrieken van H. Eras en Zn. te Tilburg komen met de zuiver wollen Erasdekens en de Firma Gerh. Jan- nink en Zn. te Enschede laat haar fantasie molton dekens met het merk Janita" zien. Een pracht stand is die van de N.V. Kon. Vereenigde Tapijtfabrieken te Rotterdam, wier tapijten voorzien zijn van het merk K. V. T. Schitterende tapijten zijn hier te zien. 90 van alle Perzische en Smyrna- tapijten zijn nooit in Perzië of Smyrna ge weest. kortom ze zijn bedrog Wil men een mooi tapijt, neem er een met het merk K V. T.,. hetzij een Deventer tapijt, hetzij een tapis Beige, dat men aan beide kanten kan ge bruiken en dat geen zoom heeft Ook cocos- producten leveren de K V T. Toch werd er verleden jaar nog voor 10 mi'lioen aan tapijten ingevoerd. Dit al'es is er te zien. gaat daarom naar deze tentoonstelling om er als een overtuigd voorstander van Nederlandsch fabrikaat weer vandaan te komen. ALKMAAR KRIJGT EEN NATUURHISTORISCH MUSEUM! Men schrijft ons: Voor zeer velen zal dit goed nieuws zijn, want hoe vaak hoort men niet de verzuchting van menschen, die op een wandeling of excur sie iets gevonden of gezien hebben en niet wisten wat ze eigenlijk voor zich hadden, ook omdat geschikte literatuur dikwijls ont breekt. Nu is dat niet meer noodig, want wat is eenvoudiger, dan even naar 't Museum te gaan, en er Uw vondst te determineeren of die te laten doen? Welk een genot, dat men nu van alles wat men vindt direct den naam te weten kan komen, en door er iets over te lezen zijn kennis kan uitbreiden; waardoor de liefde tot de Natuur in hooge mate wordt bevorderd. Op dezen grondslag: „de liefde tot de Na tuur op te wekken en te bevorderen"», is 29. Nov. '32 „het Natuurhistorisch Museum Alk maar" opgericht door de heeren J. M. F Arntz, C. J. S. Ruiter en W. P. de Vries. Reeds gedurende langen tijd bestond bij genoemde personen een plan tot oprichting van een dergelijk museum. Zelf in 't bezit van uitgebreide Nat.-Hist. collecties was de groo'e moeilijkheid een geschikte Museumgelegen- heid te verkrijgen en de benoodigde gelden tot inrichting daarvan. Echter dank zij de wel willende medewerking van B. en W., die door 't beschikbaar stellen van een locaal in Ge meenteschool no. 2 aan de Oudegracht, van hun sympathie getuigden, kon tot de oprich ting worden overgegaan. Een ieder begrijpt echter, dat het instand houden en tot bloei brengen van een dergelijk museum groote kosten met zich brengt, reden waarom het bestuur dan ook allen aanspoort het museum hetzij geldelijk, hetzij door 't schenken van Nat.-Hist. voorwerpen, of boe ken op dit gebied, te steunen. Geldelijke steun bestaat hierin, dat men toetreedt als donateur a 1.50 per jaar gezinsleden 0.25 leerlingen van Mid delbare scholen en daarmee gelijkstaande in richtingen van onderwijs kunnen een scholie- renkaart bekomen a 0.50 per jaar, terwijl vereenigingen als donateur kunnen toetreden a 2.50 per jaar. Deze donateurs kunnen 't museum bezoeken op alle uren waarop dit is geopend en ter plaatse gebruik maken van eventueel beschikbare literatuur. Naast dezen geldelijken steun is echter van zeer groot belang het schenken of in bruik leen afstaan van Nat.-Hist. voorwerpen en het afstaan van literatuur. In deze zijn reeds verschillende belangrijke toezeggingen gedaan. Laat daarom een ieder zijn ver zameling eens nagaan, of er niet een gedeelte van aan 't museum kan worden geschonken. Naam van den gever wordt steeds bij 't voor werp vermeld. Zelfs de kleinste giften zijn welkom! Hoewel 't museum begin Januari 1933 ge opend wordt, hoopt 't bestuur, dat velen zich reeds voor dien daum bij den secrearis C. J. S. Ruiter, Ridderstraat 18, Alkmaar als donateur zullen opgeven, en dat er aan dit adres van alle kanten giften zullen binnen stroomen. Alleen dan is 't mogelijk, dat het jonge Nat. Hist. Museum tot een zelfstandig in ge heel N.-Holland bekend en gezocht museum kan uitgroeien. Werkt dus allen aan dit mooie doel mede! BUITENGEWONE OPERA-VOORSTEL LING VAN DE ITALIAANSCHE OPERA TE ALKMAAR. De Barbier van Sevilla. De volledige vertooning van deze zoo be kende Opera op Dinsdag 13 December a.s in t Gulden Vlies mag inderdaad het evene ment in het Alkmaarsche muziekseizoen ge iïfTur w en' mogen de vele liefhebbers óver I -en 0mstreken zich verheugen opera, een voIImW Itahaansche hSU *- Er l»er seluktl£ ln jarM naar waarnemingen, verricht in den morgen van 7 December. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774 mM. te Sarna. Laagste barometerstand 750,3 mM. te La Córuna. Verwachting, geldig tot den avond van 8 December Matige, aan de kust tijdelijk krachtige Noordelijke tot Noordoostelijke wind; ge' deeltelijk bewolkt; wellicht eenige sneeuw; lichte vorst tot temperatuur om het vries punt. Overzicht De hooge druk heeft zich vooral over Scandinavië sterk uitgebreid, plaatselijk reeds tot boven 750 mM en de temperatuur daalde in het Noorden tot meer dan 25 gr. C, onder nul, zoodat in verband met de de pressie in de Golf van Biscaye, die zich handhaaft, de vorstkansen stijgen. Er is nog weinig sneeuw gevallen in Scandinavië, maar het Noordoostwaarts aftrekken van de de pressie bij IJsland duidt aan, dat de hooge druk nog zal toenemen en het overschot van de depressie uit Duitschland verdrijven. Over het algemeen is de lucht nog zwaar be wolkt, alleen in Scandinavië plaatselijk hel der geworden. De mist is op het vasteland tot Duitschland beperkt, in Zuid-Duitsch- land valt sneeuw. In de Golf van Biscaye woedt een Oosterstorm. In Scandinavië is in het Noorden bij kalm weer de tempera tuur tot 8 gr. vorst gedaald. een zeer groote belangstellin voor de Ita- liaansche zangers ontstaan, hetgeen onge twijfeld voor een groot deel te danken is aan de zomertournée's van de Ita!. Opera. Bij al die concerten hadden de Italianen oogenblik- kelijk de harten der tqfhoorders gevangen in den ban van hun onovertroffen bel canto. Telkens volle zalen, geestdriftige luisteraars, zooals men zelden hier ziet. Ware stormen van applaus, luid geroep om toenummers vul den onafgebroken den tijd, als er niet werd gezongen. Waar er dus voor een opera-concert al zoo'n groote belangstelling bestaat, kan men er van overtuigd zijn, dat er voor de Barbier van Sevilla met solisten als Piccioli, Ferroni, Santilirii, Fort, Archi, Spuarzina en Uxa (dus een volledige opera-voorstelling) de animo bijzonder groot zal zijn. Ov^f de voorstelling op 2 Dec. in Rotter dam Schrijft de Msb.Het is begrijpelijk, dat „indien tijd" geschreven kon worden „waar was de kunst gezelliger dan in de opera's van Rossini"? Het was in den tijd, dat men wat al te zeer overladen was geworden met groot- schê pathos enz., zoodat men aan den bron van „de gezellige kunst" behagelijke vergetel heid wilde drinken. Behagelijk is Rossini's werk ongetwijfeld, maar kunstvol bovendien en geniaal in hoo- gen mate, (vooral le bedrijf) mede dank zij de innerlijke verwantschap hier en daar aan Mozart's creaties. Geen wonder, dat de „Zwaan van Pesaro" de toovenaar met klanken, de muzikale wereld zoo heeft weten te boeien met zinnelijke be koorlijkheid zijner Italiaansche melodien. De „barbier" is een uniek stuk werk, waarin mu ziek gegeven wordt, zoo weelderig en pare lend als klinken er zilverklokken onder 't schuimend schenken van bruisende „Payne". De ouverture in potpourrivorm, waarin de meeste melodische deelen uit het werk handig gemoduleerd aaneengebonden zijn, blijft een prestatie van le kwaliteit, vooral als men ze onder Parenti's vurige leiding hoort spelen op een wijze, die direct reeds een apart ap plaus moest doen opklinken. Dan die geniale le acte met de wereldbe roemde Figaro-aria, welke door Piccioli on overtrefbaar muzikaal gezongen werd, gelijk heel z'n entree in 1 iets heel bijzonders was- Met Luigi Fort, die die degen, strik en mantel van Graaf Almaviva droeg en heer lijk zing, bracht hij menig fraai moment. Het was weer een pracht duo. Overigens had men voor elke partij van dit bij uitstek komische werk wel ae zeer ge* eigende krachten uitgezocht. Ferroni, de daverende bas, combineerde zich uitstekend als Don Basilio met de oer- komische figuur, die de rijke bariton van San- tolini aan Don Bartolo wist te geven. Muzi kaal zoowel als scenisch waren deze twee first-class-krachten heel den avond uitstekend op dreef, terwijl de heldere bariton van Pi* cioli en het losse spel van deze Figaro telkens verrassende wendingen bracht. Signorina Archi zong de coloratuurrijke Rosina-partij bijna steeds onberispelijk, Squarzina gaf het Berta-rolletje het cachet, dat zij goed aan elke haar toevertrouwde rol weet te bezorgen. Er waren ,o,pen doekjes" genoeg. Geen wonder: de uitvoering was model. Hartelijk applaus voor het orkest, dat onder Parenti de prachtige partituur glanzend verklankte. De regie deed menig detail op verrassende wijze naar voren komen. Het publiek was in grooten getale opgekomen en natuurlijk enthousiast. VERTROKKEN PERSONEN: P. A. Jacobse, missionaris, R.K van Vef- dronkenoord 61 naar Afrika (Belg. Congo)- Wed. K. de Moor, z b., N.Hvan Kenne- merstraatweg 67 naar Schagen. J- Leeuwrik, employé^ en gezin, N.H., van Var- nebroek 36 naar Cura^ao. J. Baas, auto mobielhandelaar, R.K., en gezin, van L»at 43a naar Heiloo. Wed. P. J. de Haan, en- kind. N.H van Langestraat 101 naar Den Helder. W. M Langehorst, z.b., en gezin, R.K., van Karl Marxstraat 6 naar Arnhem- W. van der Linden, straatmuzikant, R-K» van Groot Nieuwland 29 naar Beverwük.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2