Echt en goed ^Binnenland ONDERHANDELINGEN OVER DE VERNIEUWING VAN DE STILLHALTE-OVEREENKOMST. MOTORONGELUKKEN TEN GEVOLGE VAN GLADHEID VAN DEN WEG. HEVIGE BRAND TE PORT-SAID. BELANGSTELLING VOOR LABRADOR-GOUD. 150 VLIEGTUIGEN UIT AMERIKA NAAR CHINA. „HONGER"-OPTOCHT TE WASHINGTON. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Opnieuw Chineesche vrijscha- ren op Russisch grondgebied ontwapend. Anti-Japansche onlusten te Swatau. HOOVER'S BOODSCHAP AAN HET CONGRES. Drastische bezuinigingen. Spe ciale boodschap inzake de schuldenkwestie. DE RAMP VAN DE SAWARABI. DE KLEINE MOGENDHEDEN EN DE JAPANSCHE POLITIEK. GASVERSTIKKING. Drie personen om het leven gekomen. VROEGE DARWINTULPEN. „n Quitscher, ook de beide Rijkspresi- ?af- ;et zooveel werkelijke macht in han- gentfli |,eeft als deze generaal, die sinds den ?en;,'1#.r (tf schermen de deus ex machina jarenJ"^rst nu voor het volle voetlicht F"'":men kan zelfs zeggen, dat de posi- jomt- J Bismarck niet zoo mach- tie van |g van Schleicher! Bismarck had fi? «nrmen invloed minder aan zijn ambt j'U wel aan zijn persoonlijke, alles over- hnrltiwende persoonlijkheid te danken «oar hii moest voor ziin successen eiken dag »r vechten: tegen de hofkliek, tegen „het i-fair' tegen onwillige en intrigeerende II,:'lj ters', tegen het lastige r. katholieke Cen- Jn'tV te^en de steeds toenemende sociaal- ratie. en tegen een niet zelden rebellee J»nd parlement. Rijkskanselier Von schleicher heeft slechts i n ouden generaal veldmaarschalk Von Hindenburg boven zich, en als de partijen in J?n pjnsdag bijeenkomen den nieuwen Rijks- a lastig zijn, als de nationaal-socialisten cii met de communisten tot een meerderheid en den kanselier mochten vereenigen, dan 'al ook de heer Von Schleicher dit parlement e'aar huis sturen en vermoedelijk tot nader 'der zonder dit „kletscollege" doen, wat hem in het belang van het Duitsche volk goed Men moet zich in Nederland en in Neder- iandsch-lndië de dingen niet verkeerd voor ellen. Het klinkt erg naar „Pickelhaube" Ms merl nu constateert, dat een generaal- veldmaarschalk rijkspresident en een gene raal rijkskanselier is. Maar dat is eigenlijk roeer toevalligheid Hindenburg is niet rijks president geworden, omdat men zoo kort na Jen socialistische revolutie een officier aan (et hoofd van de reoubliek zoo dringend noo- d,v had, maar omdat deze prachtige „oude man" op dat oogenblik, na Ebert's plotse- jingen dood, de eenige werkelijk-populaire figuur in de oogen van een meerderheid des volks was. De motieven van de kringen, die hem candidaat stelden, helden weliswaar naar het reactionnair militair over, maar de groote massa's bezorgden Hindenburg zeven jaren geleden de meerderheid tegen den r katholieken rechter en riikckanse!ier dr. Marx. omdat ze sympathie voelden voor een ouden man, die zooveel voor zijn vaderland ge presteerd had geheel afgezien van de vraag, of deze man veldmaarschalk dan wei koekebakker geweest was. In den nieuwen riikskanselier ziet men evenmin den man, die van zijn twintigste jaar af een sabel met zich meegesleept heeft, maar den politicus, d:e nu al iaren lang dc draden der binnen'andsche nolitiek in handen gehad heeft, die de eigen'ijke raadgever van den rijkspresident was, kanselierscandidaten zocht en vond: voor de benoeming van dr Bruening en Franz von Papen zorgde, en deze heeren weer ten val bracht, zoodra hem zulks gewenscht leek. Men heeft in deze som bere tijden in breede volkskringen vertrou wen jegens dezen tot voor korten tijd nog vol komen onbekenden stafofficier, ofschoon ock van hem bekend is, dat hij grove politieke fouten op ziin conto heeft. Men heeft nu een mael over Kurt von Schleicher zooveel ge heimzinnige dingen gelezen, dat de phan- tasie wakker geworden is, zoodat zeker op het oogenblik de massa's in Duitschland zich meer tot dezen Schleicher dan tot den nog kort geleden zoo verafgoden Adolf Hitler aangetrokken gevoelen. Maar niet tot flen officier Schleicher, van wien men niets anders weet dan dat hij enorm snel carrière gemaakt heeft en bij keuze 15 oudere hoofdofficie- ren passeerend tot generaal bevorderd werd. Neen, men voelt zich aangetrokken tot den man, van wien men weet, dat hij zoo ge heel anders denkt dan de meeste van zijn vak- en standgenooten; een man, die in uni form van de rijksweer weliswaar een voortref felijk stafofficier, maar evengoed een geleer- Ce, een nationaal-econoom, een sociaal-voe- lend mensch, een veelzijdig ontwikkelde, een moderne figuur is, die zijn tijd begrijpt en vooral van de jeugdbeweging veel studie ge in" kt heeft. En zoo mogen we dus vaststellen, dat het ook in het geval-von Schleicher een toeval is, dot een vertegenwoordiger van de Duitsche militaire wereld op den steel van Bismarck is komen te zitten. Niet vele menschen, de al te ijdelen dan uitgesloten, zu'len Kurt von Schleicher om deze hooge positie en om de concentratie van macht, waarover hij op het oogenblik be schikt, oprecht beniiden. Men weet, hoe het met Duitschland staat; men weet ook, dat de zoogenaamde ..economische wereldcrisis'- nog niet voorbij is En toch ziet het er naar uit. alsof geen enkele rijkskanselier sinds Bis marek Biilow dan misschien uitgezonderd zijn werk onder zoogunstige omstan digheden beronnen is als hedenmiddag de generaal Kurt von Schleicher! Zoo althans beoordeelt men in breede kringen in Duitsch land de tegenwoordige situatie. Men oordeelt: de sociale en de economi sche criss zijn op het oogenblik zoo dreigend geworden, dat een verdere inzinking prac- tisch vrijwel ondenkbaar is Komt er dus ver andering ten zulk een verandering meent men in verschillende bedrijven sedert maanden reeds te mogen constateeren) dan kan dat s'echts een verandering ten goede, dat wil zeggen een vermindering van den bijna on draaglijk geworden druk zijn. Het gevoel van opluchting, dat daardoor moet ontstaan, komt voor rekening van den nieuwen rijks kanselier en zijn regeering. Deze regeering volgt op een kabrnet, welks chef Franz von Papen zoo ongelukkig gema- noevreerd had, dat hii vrijwel alle groepen der bevolking tegen zich in het harnas had geiaa?d. Daardoor was een dreigende at mosfeer in Duitschland ontstaan, die bij een herbenoeming van den heer von Papen, hoe ficed deze het ook met zijn vaderland ge meend moge hebben, allicht tot een uitbars- 1 ng in den vorm van algemeene werkstaking en ten slotte burgeroorlog zou geleid heb bvn. De nieuwe regeering wil trachten, ver zoenend te werken. Dat zal haar des te ge makkelijker vallen, w;ar zij een kansei er op- vo gt, d e den boog zóó strak gespannen had. En daarom kan de heer von Schleicher bij voorbaat op succes rekenen, mits hij inder daad duide'ijk laat blijken, alles te willen doen om de'partijen weder nader tot elkaar te brengen en den klassenhaat te begraven die door het kabinet von Papen langzamer fn zeker dc oorspronkelijke be' doeling van deze ongelukkige regeering in, fewekt was. deze wrscjiil1ende motieven meent men te mogen concludeeren, dat de nieuwe kanse- !1"'Aoc. °nlfer de t'jd ook is waarin hij aan h!ift mt' mterst-gunstige start heeft en men gaat zelfs verder en vermoedt, oeze slimme politicus-in-uniform dit oogenblik jaren lang heeft afgewacht en ^tooad heeft de man te ziin. die het Duitsche volk ten slotte iut de misère om oog brengt. Men ziet: onze Duitsche buren zijn nog dezelfde menschen gebleven. Eerst „zum To- zend" nU WCer "himmelhoch jauch- Wij meer nuchtere Nederlanders meenen it men goed zal doen ook onder de regee^ a ,r"von iSchleicher eens af te wachten. Allereerst, om te vernemen, wat er van de verderfelijke contingenteerings-politiek te recht komt! Ofschoon welhaast zeker is, dat groote gevaar voor Nederland's handel landbouw voorloopig geweken is. dat ring dit en Gister zijn in het gebouw van de Martin- bank te Londen de besprekingen van de stu diecommissie inzake ae Stil 1 halte-overeen komst begonnen. De onderhandelingen, die aan de Duitsche zijde worden gevoerd door de bankiers Jeidels en Schlieper, betreffen de vernieuwing van de op 28 Februari afloopen- de overeenkomsten en worden gevoerd op de basis van het jongste memorandum, dat in deze aangelegenheid is gepubliceerd en op de Zwitsersche clausule, met het doel, de moge lijkheid van het veranderen van de verplich tingen op korten termijn in verplichtingen op langen termijn te ónderzoeken. Vermoedelijk zullen de onderhandelingen verscheidene da gen duren. In Noord Engeland hebben gister eenige verkeersongevallen plaats gehad ten ge volge van de gladheid van den weg. Te Chilton (Durham) zijn drie huizen bescha digd, doordat een lorrie slipte. Een autobus, waarin 24 personen waren gezeten, is even later op de zelfde plaats over den kop gesla gen. Vier personen zijn gewond. Een hevige brand heeft het hoofdmagazijri voor levensmiddelen van de Suez-kanaal- maatschappij te Suez verwoest. De schade wordt geraamd op 1.350.000 franken. Er zijn tal van aanvragen binnengekomen om het gevied van 1500 vierkante mijlen op Labrador, waar goud gevonden zou zijn, te mogen bezichtigen. In de maand Januari zal het eerste vliegtuig met belangstellenden vertrekken. De bladen melden, dat sinds het voorjaar 1932 uit de Vereenigde Staten in China 150 vliegtuigen zijn ingevoerd. Het zijn legertoe- stellen. Er worden nog steeds zendingen ont vangen Een groot aatal Amerikaansche vlie gers geeft instructie in China. Met goedvinden van de politie hebben Dinsdag 3000 deelnemers aan den honger- ïnarsch, m ee ren de-'s communisten, een groote optocht te Washington gehouden. Voor een deel waren zij gekleed in Sovjet-uniform Roode vlaegen werden meegedragen. Ook een Roodfront-kapel nam aan de optocht deel. De politie was op de ernstigste ordeversto ringen voorbereid. zijn Poeders alleen, wanneer zij de hand tekening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeder». Hoofdpijnpoeder». Kiespijnpoeder», hoestpoeders, w ornipoeders, enz» Per poeder 8 ct Per doos 45 ct Bij uw drogist. ring van een algemeene producentenbelas ting, die echter de industrie van levensmid delen en van goedkoope kleeding niet zal be zwaren. Hoover verdedigt eveneens het sa menvoegen van verschillende regeeringsin- stanties. Wat betreft de ontwapening verklaart Hoo ver, dat de regeering der Vereenigde Staten er naar streeft, dat de sterkte van de verdedi gingswapenen der andere mogendheden wordt verhoogd, de sterkte der aanvalswape nen daarentegen verminderd. Daardoor zou de stabiliteit in het wereldgebeuren worden bevorderd, evenals de algemeene welvaart. Hoover behandelt ook de schuldenkwestie en maakt daarbij in het kort melding van de Engelsche en Fransche nota's, alsmede van het antwoord van de Amerikaansche regee ring. Hij verklaart, dat hij aan de debiteuren heeft medegedeeld, dat hij hef Congres wegen zal aanbevelen, waarlangs desnoods tijde lijke transfermoeilijkheden in verband met de Decemberbetalingen zouden kunnen worden opgeheven. In dit verband kondigt Hoover een speciale boodschap aan, die de kwestie der oorlogs schulden uitvoerig zal behandelen. Voor wat betreft het Haagsche Hof van Arbitrage, de anti-trustwet en de talrijke bin nen landsche hervormingen verwijst Hoover naar zijn vroegere Boodschappen. De details van het economisch programma worden tegemoet gezien en in speciale bood schap, die men eerstdaags verwacht Officieel wordt medegedeeld, dat Dinsdag in den loop van den dag opnieuw Chinee sche vrijscharen de Russische grens hebben gepasseerd. Ongeveer 3000 man werden door de Russen ontwapend en geïnterneerd Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede, dat te Swatau anti-Japansche excessen hebben plaats gehad. Eenige Japan- sche onderdanen zijn ernstig gewond, terwijl Japansche winkels zijn geplunderd. De Ja- pansche kolonie heeft de bescherming der militaire autoriteiten ingeroepen. Twee Japan sche torpedojagers zijn van Kanton naar Swatau gedirigeerd. Gister heeft president Hoover in het Con gres de gebruikelijke jaarlijksche Boodschap voorgelezen. Hij verklaarde, dat de tot nu toe genomen maatregelen en de credieten van de Financc Reconstruction Corporation de behoeftige be volking in den komenden winter voor honger en koude zullen bewaren. De werelddepressie zonder weerga heeft gedurende het geheele jaar aangehouden en in den laatsten winter en vooral in den herfst tengevolge van den toestand in Europa verscheidene zeer ernstige crises veroorzaakt. De getroffen noodmaat regelen hebben echter Amerika behoed voor een economische instorting en sedert Juli is een zekere verbetering in den economischen toestand getreden. Voor het weder op gang brengen van het economische leven zijn noodig: 1. Een drastische bezuiniging op de kosten van staatsbeheer. 2. Een geheel nieuwe organisatie van het Amerikaansche bankstelsel, welks te kort schieten door de economische crisis belang rijk is verergerd. 3 Een uitdrukkelijke, oprechte samenwer king met de andere naties ten einde te komen tot stabiliseering van de prijzen der groti - stoffen door verbruik en tot herstel van algemeen vertrouwen. a Hoover kondigt dan een bezuiniging op de begrooting van 580 milhoen dollar aa beveelt het handhaven van het dit jaaringt- voerde systeem aan, vol?e"s 7^ n onbetaalde ringsambtenaren verplicht zijn, onbetaalde verlofdagen te nemen, hetgeen practisch over eenkomt met een vijfdaagsche werkweek. Hij beveelt dit stelsel ook bij de particuliere be drijven aan, om te geraken tot een betere ar- heidsverdeeling. Verder stelt hij voor een nieuwe salarisverlaging tot 14.8 en de afschaffing van onnoodige uitkeeringen aan oorlogsdeelnemers De opbrengst van de in Juli ingevoerde belastingen is teleurstellend geweest, weshalve er reden is yoor de invoe* Het Japansche ministerie van marine heeft een communiqué uitgegeven, waarin ver klaard wordt, dat de torpedobootjager Sawa- rabi tijdens een ernstigen storm is gekap seisd. Dit geschiedde Maandagmiddag om twee uur. Thans is het schip drijvende op 60 mijlen ten Noorden van Foeki Punt, het Noor delijk deel van Formosa. Van de 120 koppen tellende bemanning, konden slechts 15 wor den gered. Een kruiser en eenige torpedoboot- jagers zijn op weg naar de plaats des onheils. De algemeene beschouwingen in de Bui tengewone Volkenbondsvergadering betref fende het Japansch-Chineesche conflict zijn begonnen met de verklaringen der vertegen woordigers van Tsjecho-Slowakije, Zweden, Noorwegen en Ierland, die het standpunt der kleinere mogendheden uiteenzetten en zich krachtig kantten tegen de Japansche politiek in China en de niet-erkenning van den nieu- wen Mantsjoerijschen staat door alle Volken bondsleden eischten. De Zweedsche gedelegeerde wees er in het bizonder op, dat de Volkenbondsvergadering overeenkomstig het rapport-Lytton moet constateeren, dat de militaire operaties in Mantsjoerije een schending der territorale onaastastbaarheid van een Volkenbondsstaat bet eekenen. Benesj verklaarde, dat de stichting van een nieuwen staat op het gebied van een andere mogendheid een voorbeeld is dat juist erg ge vaarlijk is voor de kleine Europeesche mo gendheden. Benesj eischte de strikte inacht neming van het Volkenbondsstatuut en van alle internationale verdragen. De vier woordvoerders der kleine mogend heden stelden vervolgens voor een kleine com missie te benoemen, bestaande ook uit ver tegenwoordigers van niet tot den Volkenbond behoorende staten, die niettemin belang heb ben bij het geschil, zooals de Vereenigde Sta ten en Sovjet-Rusland. Morgen zullen de algemeene beschouwin gen worden voortgezet. In een perceel aan do Louis Botha- straat in Amsterdam-Oost zijn gister avond drie personen op tragische wijze door gasverstikking om het leven ge komen. Het zijn een 22-jarige vrouw met haar éénjarig dochertje en haar twee jarig zoontje. Toen de man om zeven uur van zijn werk thuis kwam, vond hij de drie ongelukkigen in de met gas ge vulde keuken. Een zevenjarig zoontje vertoefde op dat tijdstip bij familie in de buurt. De man waarschuwde onmiddellijk den Geneeskundigen Dienst, dio spoedig ter plaatse was en met behulp van een zuurstofapparaat de levensgeesten trachtte op te weken. Ook de brandweer werd gealarmeerd om met een zuurstof toestel assistente te verleenen. Deze pc gingen mochten echter niet baten. De drie slachtoffers bleken reeds te zijn overleden en werden naar het Neder- landsch-israëlitisch ziekenhuis overge bracht. CONTINGENTEER ING VAN KATOENEN GOEDEREN. Contingenteering van den invoer in Nederland te verwachten. Geen contingenteering van textielgoe- deren in Indië? De Telegraaf meldt, dat binnen enkele da gen een besluit is te verwachten, waarbij zal worden overgegaan tot contingenteering van den invoer van katoenen goederen in Neder land. Alle voorbereidende maatregelen zijn genomen om deze contingenteering dadelijk in werking te doen treden. Het geldt hier al leen de contingenteering van' den import in Nederland. Omtrent de kwestie van contingenteering van textielgoederen in Nederlandsch-Indië is nog geen beslissing te verwachten. Het aan de regeering uitgebrachte advies spreekt zich tegen die contingenteering uit. BOND VAN VARKENSHANDELAREN. Telt reeds 2000 leden. Dezer dagen is in alle afdeelingen met al gemeene stemmen tot voorzitter van den Ne- derlandschen Bond van Varkenshandelaren benoemd de heer J. Turksma te Leeuwarden. Deze Bond, die in Juli van dit jaar werd op gericht als gevolg van de invoering van dc Crisis-varkenswet, heeft zich in dit korte tijd bestek ontwikkeld tot een vereeniging met ongeveer 2000 leden. De Bond is verdeeld in drie districten, n.1. Noord, West en Oost Onder leiding van den pas gekozen voorzitlei zal nu een krachtige propaganda in het zui den des lands gevoerd worden. Aan de Coöp. Centrale Westlandsche Bloe menveiling zijn de eerste Darwintulpen van hét soort Allard Pierson aangevoerd door den Naaldwijkschen kweeker Kruisman Van de Darwinsoorten was steeds de Cop land tulp de vroegste, doch de heer Kruisman heeft dit jaar door eigen verkoel-insfal- latie kans gezien de Allard Pierson als eerste Darwintulp ter veiling te doen ver schijnen. Deze eerste Darwintulfien brachten 26 ct. per stuk op. VOORSCHRIFTEN JEGENS DE BURGEMEESTERS. Nieuw Kon. Besluit treedt mor gen in werking. Gisteravond is in het Staatsblad een Kon. besluit afgekondigd, houdende enkele voor zieningen omtrent de rechtspositie van de burgemeesters. Behalve aanwijzing van de artikelen van het Algemeen Rijksambtenarenreglement, die op de burgemeesters betrekking hebben, bevat het besluit de volgende bepalingen: Wanneer een burgemeester, anders dan in het openbaar bcang verlof wordt verleend om zich langer dan een maand buiten zijn gemeente, onderscheidenlijk zijn woonplaats op te houden, kan de minister van binnen- landsche zaken bepalen, dat gedurende de afwezigheid of gedurende een bepaald ge deelte daarvan de bezoldiging geheel of ten deele niet zal worden genoten. In al'e andere gevallen van afwezigheid heeft de burgemeester aanspraak op zijn volle bezoldiging. Indien verlof tot afwezigheid wegens drin gende redenen van dienstbelang wordt inge trokken en de burgemeester tengevolge van de intrekking van het verlof geldelijke schade lijdt, wordt hem terzake uit de gemeentekas een schadeloosstelling uitgekeerd. De burgemeester, die wegens ziekte of on geval verhinderd is zijn dienst te verrichten, geniet gedurende den tijd van deze verhinde ring zijn volle bezoldiging. Indien de gemeenteraad een woning in de gemeente als ambtswoning voor den burge meester heeft bestemd en de burgemeester on genegen is deze te bewonen, kan de minister van binnenlandsche zaken hem verplichten die woning te betrekken, doch niet dan na hem te hebben gehoord. Indien de burgemeester de ambtswoning betrekt, is hij verplicht zich ter zake van d* bewoning en het gebruik te gedragen naar de voorschriften, die daaromtrent zijn gesteld. Het is den burgemeester in zijn ambt ver boden, vergoedingen, belooningen, giften of beloften van derden te vorderen, te verzoeken of aan te nemen. Het aannemen van steek penningen is onvoorwaardelijk en ten streng ste verboden. Indien beoordeelingslijsten (conduitestav ten) worden aangehouden, moet de burge meester in de gelegenheid worden gesteld, zoo spoedig mogelijk kennis te nemen van be oordeelingen, voor zoover deze niet gunstig luiden, door eenige autoriteit daarin over hem uitgebracht. De ourgemeester is, desge- vorderd, verplicht, schriftelijk te verklaren, dat hij van de beoordeeling heeft kennis geno men en is bevoegd, zijn bezwaren tegen de oordee'ing schriftelijk in te brengen. Indien de Kroon een burgemeester schorst, is zij bevoegd hem den toegang tot dienst gebouwen, -terreinen of -lokalen gedurende den tijd dat de schorsing voortduurt te ont zeggen. Gelijke bevoegdheid komt toe aan Gea Staten, zoo deze krachtens de Gemeente wet tot schorsing overgaan. Den burgemeester wordt ontslag schrifte lijk verleend. In geval van ongevraagd ont slag, gelijk mede in geval van niet-herbenoe- ming, wordt den burgemeester, die dit ver zoekt, de reden van het ontslag of van de niet-herbenoeming schriftelijk medegedeeld. Disciplinaire straffen worden den burge meester niet opgelegd. Dit besluit treedt in werking met ingang van heden. AANGEHOUDEN WEGENS TREIN- DIEFSTAL. Eenigen tijd geleden zijn te Hedel twee personen, die waren aangehouden wegens brutale treindiefstallen, uit de cel ontvlucht. Maandagavond laat is te Enschedé een der ontvluchten aangehouden, die ten huize van zijn broeder aldaar vertoefde. De man, die van zijn bed werd gelicht, werd gistermor gen naar Hedel overgebracht. DE HEELE SCHOOLJEUGD EENZELF PET OF BARET. Niet alleen op de Rijks H B.S. te Heeren- veen, maar ook op de Rijkskweekschool voor onderwijzers en de school voor U.L.O. al daar is men begonnen met het aanschaffeh van een uniforme pet of baret voor jongens en meisjes. De kweekschool heeft een rood getinte, de U.L.O-school een donker blauwe kleur, de Rijks HBS een lichtblauwe. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Een geheel gezin bewusteloos vonden. Gistermorgen is te Spaarndam in een wo ning aan het Kerkplein het gezin van een werklooze, bestaande uit man, vrouw en een kind, door kolendampvergiftiging in be- wusteloozen toestand gevonden. Toen de man niet op gewonen tijd in het stempellokaat verscheen, werd een onderzoek ingesteld Het geheele gezin werd bewusteloos te bed ge vonden Men slaagde erin bij allen de levens geesten weder op te wekken. Hun toestand is gunstig. TEXTIEL IN 1NDIE. Uitbreiding van het proefbedrijf Naar men weet, exploiteert sedert eenigen tijd in Garoet de Internationale Crediet- en Handelsvereeniging „Rotterdam" een proef, textielbedrijf, hetwelk zich toelegt op z.g« fancy-sarongs, ofwel •de z.g. bontweverij. Na dat vele en velerlei moeilijkheden zich hebben voorgedaan zoo zelfs dat erover gedacht is, het bedrijf te stoppen is thans, het werd ons reeds geseind, besloten de ingezette proef nemingen op grootere schaal voort te zet ten. Ook deze uitbreiding heeft speciaal ten doel, meer ervaring op te doen. Naast het huidige proef-bedrij*, dat be staat uit ruim 200 handgetouwen, wordt een nieuwe fabriek opgericht, welke met twee tot drie maal zooveel handgetouden wordt uitge rust. terwijl een deel ervan ook met mecha nische getouwen wordt ingericht. Een deel van de getouwen in Indië gemaakt. Uit deze uitbreidingsplannen blijkt wel, dat de mogenlijkheid om loonend het textiel bedrijf op Java uit te oefenen aanwezig moet zijn. De Internationale zou anders zeker de werkzaamheden op dit gebied hebben gestaakt Weliswaar verkeeren deze uitvoeringsplan nen in het stadium der proefnemingen, terwijl alles geschiedt op kleine schaal, de aanstaan de bouw van de nieuwe fabriek toont aen, dat de practijk op het gebied der textielindustrie hier te lande gunstige aspecten kan bieden. De Internationale heeft zich in de eerste plaats op de bontweverij toegelegd, omdat Twente met dit product reeds had afgedaan en nie meer opgewassen bleek tegen de Japansct concurrentie.. Nu kan geleidelijk aan worde aangeoond, dat de markt niet zonder teee stand aan Japan behoeft te worden afg staan. Zal Twente blijven versagen en verz ken vraagt het Hbld. VERKEERSONGEVALLEN. Drie zwaar-, twee lichtgewonden. Dinsdagmiddag ondernam een vijftal personen een proefrit met een auto tus- schen Maastricht en Vaals. Op den stfti- len Keerderberg raakte de bestuurder de macht over het stuur kwijt. De wa gen smakte met groote vaart tegen een boom. Drie der inzittenden de heeren Raed- schilder uit Geulle, Jansen uit Maas tricht en Mozes elleman uit Maastricht, werden zeer ernstig gewond Vooral de bestuurder Jansen werd zoodanig ge troffen, dat voor zijn leven gevreesd wordt. De twee andere inzittenden wer den licht gewond. De drie zwaar gewon den zijn overgebracht naar het zieken huis Calvarienberg te Maastricht. De auto is geheel vernield Zevenjarig meisje gedood. De autobus van de firma Spreeuw Mid delbeek, die den dienst Edam—Amsterdam onderhoudt, heeft in het Noordeinde te Mon nikendam de zevenjarige Jantje van Ootegem overreden. Het kind werd bij dr. v. d. Brink binnengedragen, waar het na korten tijd is overleden. Scbotsche zuinigheid. „Waarom komt Mc Nab op gecostumeerde bals toch altijd als Napoleon ,Nou, hij houdt er van, rijn hand op zijn portefeuille te houden." (Humorist).,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7