Agenda Onze J^olomen 'fxaoinciaai 'Flieuws £aatete b Jieck et Schooi Stad en Omgeving. Weecbecicht Rechtszaken DE INBRAAK OP HET STATION TE PURMEREND. TEXEL, ZIJPE. HEILOO. NEDERLANDER TOT BISSCHOP BENOEMD. Bioscopen. Victoria theater, tot en met Donderdag el- ken avond half 8, bcofdirummer Liefdes- commando (rom.), hoofdrollen Gustav Fröhlich en Dolly Haas. Toegang boven 14 jaar. Cinema Americain, tot en met Donderdag eiken avond half 8, eerste hoofdnummer Mijn vriend de millionnair (kom boofdml Hermann Thimig; tweede hoofdnummer De dochter van den draak (dram.), hoofdrol Anna May Wong. Toegang boven 18 jaar A. B. T., tot en met Donderdag eiken avond half 8, hoofdnummer Tarzan (film ui het oerwoud). Toegang boven 14 jaar. Stedel ij k Museum Br e e d s t r. eiken dag van 912 en 1 303 30, Zater dag van 91 geopend; Zondags gesloten. Donderdag 8 December. 8 uur, 't Gulden Vlies, lezing met licht beelden van Karl Prinz uit Stans (Tirol), voor leden N. V. C. en N. R V. DE MOORD OP MEVR. RIJKHOF. De dader tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Gistermorgen heeft, naar Aneta aan het Hbl. seinde, de landraad te Batavia een aan vang gemaakt met de behandeling van de zaak tegen den 25-jarigen Abdoelgani bui Bagong. j De landraad veroordeelde den moordenaar wegens moord, gevolgd door diefstal, tot levenslange gevangenisstraf. Beklaagde vroeg revisie van het vonnis. WEER EEN RAMPOKPARTIJ. Aneta meldt uit Bandoeng aan het Hbld.: Het „A. I. D. de Preangerbode" verneemt tlit Chèribon, dat Dinsdagavond om 7.30 in Tcrisi. gelegen aan de spoorlijn Djatibarang- Tjikampek, een bende van acht man, afkom stig uit Batavia, gewapend met geweren en revolvers, gerampokt heeft De buit oedroeg f 250, terwijl verder sieraden werden ge stolen. De bestolene, een Chineesche toko baas. en diens gast werden lichtgewond. De politie beschikt over goede aanwijzingen, welke de hoop geven dat de daders zeer spoedig zullen worden gevat. Nog een arrestatie. 'De burgemeester van Purmerend had de Opsnoring gevraagd van een veertigjarig per soon, wonende te Amsterdam, die verdacht werd medeplichtig te zijn aan de inbraak in het statioiste Purmerend, waar de brandkast werd opengebroken. Twee rechercheurs der centrale recherche zagen hem loopen en hiel den hem aan. Hij is op transport gesteld naar Purmerend. Van de fiets gevallen. Woensdag wilden twee zoontjes van den fichtwachter, den heer C. Kikk- rt, zich per rijwiel van den vuurtoren naar de school te de Cocksdorp begeven. Bij den oprit viel de jongste een 8 jarig knaapje, met zijn fiets en bleef bewusteloos aan den kant liggen. Zijn broertje in de veronderstelling verkeerende, dat het ventje reeds gestorven was, keerde direct naar huis terug om den ouders deze droeve tijding te brengen. Intusschen had de autobestuurder de heer Eoon Az., die het kind op den weg zag liggen, het ventje voor zichtig op zijn auto gelegd en bracht het naar de ouderlijke woning. Het had een kleine wond en een groote buil aan het hoofd en was 's avonds nog niet tot bewustzijn, ge. komen. ZWAAG. Woensdagmorgen is alhier hulde ge bracht aan de nagedachtenis van wijlen den heer Wiilem Balk, als stichter van de bloeien de veiling Bangert en omstreken. (B. en O.) In den gevel van het veilingsgebouw is een bronzen relierportret onthuld, gegoten naar een gipsmodel, vervaardigd door den heer G. Lückens te Hoorn. Met de familie van den heer Balk waren aanwezig burgemeester J- Wiering, bestuur ders en oud-bestuursleden van de veiling en verschillende genoodigden en belangstellen den. Allereerst werd het woord gevoerd door den heei A. W. v. d. Deure, voorzitter van de veiling, die er aan herinnerde, dat het aan het inzicht van den heer Balk te danken is ge weest. dat deze veiling is gesticht en tot bloei is gekomen. Ongetwijfeld heeft de overledene zeer veel verricht in 't belang van den tuinbouw in deze streken, zoodat hij met recht den pionier op tuinbouwgeoied in Westfriesland kan wor den genoemd Burgemeester Wiering stelde het op prijs hier tegenwoordig te aiogen zijn. om de na gedachtenis te eeren van een ingezetene, die in de gemeente een stuwkracht was en veel tot bloei heeft gebracht. De naam van den heer Balk zal hier in groote eere blijven voortleven. Spr. spoorde de tuinders aan in de door hen aangegeven richting voort te bliiven werken Vervolgens sprak nog de heer Slijkerman woorden van grooten dank en hulde. Aanvankelijk werden meermalen de ad viezen van den heer Balk met koude harten ontvangen. Nj staan wij hier met warme harten om zijn nagedachtenis te eeren. Nadar het borstbeeld was onthuld bracht de heer Van der Deure dank aan den heer Lückens voor zijn kuns'product. Namens de diep ontroerde echtgenoote en de fami'ie dankte de heer Balk te Amsterdam 'oor deze sympathieke hulde. •Tot molenmeesters van den po'der O. T van het waterschap Zijpe en Hazepolder zijn benoemd de heeren P. G. de Wit te Stolpen en P. Apeldoorn te 't Zand, Dat de werkloosheid in deze gemeente een vrij grooten omvang begint te nemen, moge blijken uit het feit, dat bij de agentschappen der arbeidersbem;dde!ing in deze gemeente niet minder dan 113 werkzoekenden staan in geschreven. In de gecombineerde vergadering van het bestuur van het Witte Kruis en de Commissie ter bestudeering van den afvoer van menage water en faecaliën is men niet tot overeen stemming gekomen. Waarschijnlijk zal de ledenvergadering een uitspraak moeten doen. Door het bestuur van den polder „Het Maalwater" is een alphabetische voordracht opgemaakt voor secretaris-penningmeester van genoemden polder. Deze luidt: 1 G. Blomberg, 2 F. J. Jonker, 3 J. Schuijt. Oni't'corrigeerd BESCHULDIGD VAN ROOF. Aan een politiebureau te Amsterdam ver voegden zich een grondwerker en een 46-ja- rige vrouw, die twist met elkaar hadden ge kregen. De man beschuldigde de vrouw er van iemand te Derf Haag te hebben beroofd van een ortefeuille inhoudende 1260. Beide personen zijn aangehouden en op transport naar Den Haag gesteld. BRANDKAST PER AUTO WEG GESLEEPT. De Vierde Kamer der Amsterdamsche Recht bank heeft uitspraak gedaan in de zaak van een 26-jarigen chauffeur en een 37 jarige kamerverhuurster, die terecht hebben ge- saan wegens diefstal van een brandkast uit een woning aan de Margaretha van Borse- lenlaan te Amstelveen. De brandkast werd in een auto geladen en naar Abcoude—Baam- brugge vervoerd, waar de politie juist ver scheen toen men doende was de brandkast te forceeren. De chauffeur is veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf; de vrouw is vrijgesproken. BELASTINGONTDUIKING. Het O.M. bij de rechtbank te Leeuwarden heeft tegen een boekdrukker te Sneek, die f 1000 aangaf voor de belastingen, terwijl dit bedrag 35.000 moest zijn, een maand gevangenisstraf geëiseht. DOODSLAG OP JACHTOPZIENER. Verdachte tot vijf jaar veroordeeld. De rechtbank te Leeuwarden heeft gister een dertigjarigen boerenarbeider uit Wijnje- terp wegens poging tot doodslag op den jachtooziener Idzinga veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. De eisch was acht jaar WAARDE VAN EEN SLIJT- VERGUNNING IN HET GEDING. Is het document slechts gemeente geldig? voor een De rechtbank te 's-Gravenhage heeft Dins dag in hooger b^roeo behandeld de zaak tegen den directeur der N.V. destilleerderij Copens (de C. L. O. C.) te Schiedam, die een sliitvergunning van die gemeente bezit, doch indertijd bekeurd is, omdat hij buiten Schie dam n.1. te 's-Gravenhage gedestil leerd heeft afgeleverd. Van te voren heeft deze verdachte terecht gestaan voor mr. Rijers, kantonrechter te 's-Gravenhage. Deze sprak hem vrij op grond van de overweging, dat de naam van een der getuigen verkeerd gespeld was. Het O. M ging in hooger beroep. Voor de rechtbank bekende de verdachte thans de feiten. Hii zeide te meenen, dat de vero-unnin.tr ook buiten Schiedam geldig was. Nadat de inspecteur der Volksgezondheid de heer De Brey, had verklaard, dat de ver volging was ingesteld om een principieele uitspraak te krijgen, nam mr. Hoekstra, sub stituut-officier van justitie, reauisitoir. Spr. zeide te meenen. dat hier de artikelen 5 en 6 der Drankwet van toeoassing zijn. mede in verband met artikel 3 der wet, welke voor schrijft, dat de verdunning moet worden ge vraagd aan B. en W. der gemeente, binnen welke men het bedrijf van slijter uitoefent, in casu Sch edam, en niet 's-Gravenhage. Gezien het principieele van deze zaak, meende spr. zijn eisch te mogen beperken tot dien van den ambtenaar bij het kantonge recht, zijnde een gulden boete of een dag hechtenis. De rechtbank zal 20 dezer vonnis wijzen EEN ZAAKWAARNEMER VOOR HET GERECHTSHOF. Had meineed uitgelokt. Voor het gerechtshof te Arnhem heeft heden terecht gestaan de ongeveer 35-jarige zaakwaarnemer A. F. uit Ede, gedetineerd, die doo^ de Arnhemsche rechtbank wegens het uitlokken van meineed was veroordeeld tot 2 jaar gevangenistraf met aftrek van pre ventief. De ma nheeft een weeal personen om- gekoch, om in een echtscheidingsprocedure tin. Md 1.1. voor de Utrechtschè rechtbank werd gevoerd, een valsche verkla ring af te leggen. Heden eischte de advocaat- rtpIwHH ,€t- Hof een gevangenistraf voor van het "feit veitand met den ernst De verdediger pleitte vrijspraak op grond ir*1 onbetrouwbare getuigen-materiaal Uitspraak 22 December. DE ..TRIBUNE -ZAAK VOOR HET GERECHTSHOF. Voor het Amsterdamsche gerechtshof, gepresideerd door mr. J Jolles, werd heden Je „Tribune"-zaak behande'd Tegen drie leden der communistische partij was een vervolging ingesteld, ter zake van publicaties in de Tribune! De ejrsten verdachte, de 31-jarige directeur van de N. V. boek- en kunstdrukkerij talanta welke de „Tribune" drukt m uitgeeft, is o.a. ten laste gelegd, dat ^.ij in het op 17 Februari 1931 uitkomende n .mmer van de Tribune heeft afgedrukt of doen afdrukken en verspreiden een artikel getiteld „Om een erfenis van 700," waarin opzettelijk de eer en goede naam van een pastoor te Apel doorn werden aangerand De tweede ten lastelegging betreft beleediging van den Belgischen koning in het nummer van li Februari, alsmede beleedigend onder schrift bij vertrek van paus Pirs de 11e. Den tweeden verdachte, een 35-jarigen civiel-ingenieur, is primair smaadschrift ten laste gelegd. Hij zou op 16 Decem ber opzettelijk de eer en goeden naam van een inspecteur van politie te Rotter dam hebben aangetast. De derde ver dachte, een 33-jarige advocaat, wordt ervan beschuldigd op 1*2 December 1931 opzettelijk de eer en goeden naam van de ministers Beelaarts van Blokland en de Graaff te hebben aangerand. Hij zou nl. in de „Tribune" naar aanlei ding van door de ministers van buitenland- sche zaken en van koloniën bij de behande ling der begrooting in de Tweede Kamer ge houden redevoeringen hebben gepubliceerd of doen publiceeren een artikel, met het op schrift: „de ministers op leugens betrapt In dat artikel komt o.m. de volgende zinsnede voor: „zij (de ministers) ontkenden uitdruk kelijk alle andere politieke beteekenis en lo gen dus op openlijke wijze. Zij waren blijk baar te laf om voor hun reactionnaire politiek uit te komen". De rechtbank veroordeelde den directeur van „Atalanta" tot 250 boete of 50 dagen hechtenis wegens doen drukken van stukken met beleedigenden inhoud zonder den naam te willen noemen van degene op wiens last de stukken waren geplaatst. Elk van de an dere verdachten is veroordeeld tot 100 boete subs. 20 dagen hechtenis; de ingenieur wegens smaadschrift tegen een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening van zijn functie; de advocaat wegens eenvoudige beleediging. Evenals in eerste instantie werden de zaken tegen den directeur en den civiel-inge nieur eerst en gevoegd behandeld. De advo- cvaat staat vanmiddag terecht. Directeur en ingenieur worden verdedigd door mr. Simon de Jong en mr. P. van 't Hoff Stolk. De getuige acht zich door het bewuste artikel beleedigd. De verdediger mr. van 't Hoff Stolk: In het artikel wordt nergens in verband met dezen getuige gesproken van „hakken" of „Hakbrigade". Waarover voelt hij zich belee digd? President: Getuige is nu eenmaal „het op perhoofd" van deze politiemacht. Verdediger: In welk opzicht acht getuige zich be'eedigd door de uitdrukking, dat de politie provoceerde tot maatregelen van af weer? Getuige: Ik begrijp deze vraag niet. Na tuurlijk zijn die woorden voor een politieman beleedigend. Verdediger: Getuige weet dus niet waar óm. President: Dat is niet noodig. De rechter heeft uit te maken, of iets beleedigend is. Het getuigenverhoor is hiermede ten einde. De directeur van „Atlanta" verklaarde, dat hij het artikel tegen den pastoor niet had ge lezen voor het ter perse ging, noch de onder schriften onder de portretten. De ingenieur verklaarde vrijwillig en on bezoldigd medewerker van de „Tribune" te zijn. Hij erkende de artikelen persklaar te hebben gemaakt en naar de zetterij te heb ben gestuurd. Bij de Rotterdamsche relletjes was hij niet tegenwoordig geweest. Het be richt was door een arbeider uitgezonden. „Doch", aldus verd., „wij leveren de arbei ders, die berichten geven, niet aan de politie uit." Requisitoir. De procureur-generaal mr. v. Harinxma thoe Slooten achtte den directeur verant woordelijk voor wat in de „Tribune" wordt afgedrukt, indien het stuk niet is ondertee kend of indien hij den naam van den schrij ver niet opgeeft. Hier is niet de drukker ver antwoordelijk, die de rotatiepersen bedient, doch de directeur. Ten opzichte van den ingenieur merkte spr. in zijn requisitoir o.m. op, dat het artikel te gen den inspecteur van politie beleedigend is. Eenig bewijs van waarheid in het artikel is niet geleverd. Terecht is verd. dan ook door de rechtbank wegens smaadschrift veroor deeld. Spr vorderde tenslotte bevestiging van de beide vonnissen. RUZIE ONDER KOSTGANGERS. Een 80-jarige doodgestoken. Heden heeft voor de rechtbank te Zwolle terecht gestaan de 40-jarige J. A. v. R. uit Putten, wien ten laste was gelegd, doodslag op zijn mede-kostganger, den 80-jarigen ge- pensionneerden Indischen militair J. Snee man, gepleegd op 25 October van dit jaar. Tijdens den maaitijd had van R. den ouden man met een mes in het hart getroffen, waar door de dood onmiddellijk intrad. Verdachte bekende. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde bewezen, en eischte 7 jaar gevangenisstraf. Dr. van den Broek te Hoorn heeft toe zegging van beroep ontvangen naar de herv. gem. te Drachten. Ds. H. J. Hak te Alkmaar komt voor op het drietal voor hervormd predikant te Arn hem. De Paus heeft benoemd tot apostolisch-vica- natSerVHn pUIVasi (Goudkust van Afrika) pater H. Paulussen van het Missiehuis der Maasiridrt Ca<Uer K«' De nieuwe bisschop werd te Wolder bii Maastricht in 1881 geboren. In 1904 werd hij te Cork (Ierland) priester gewijd, in 1905 vertrok hij naar de missiën van Benin (Afri ka Westkust); in 1919 werd de thans benoem de lid van den Algemeenen Raad van het Be stuur der Sociëteit en in 1933 Provinciaal voor Nederland, in welke functie hij in 1931 werd herkozen. Verleden jaar hield de thans I benoemde bisschop zijn visitatiereis over de 1 Westkust van Afrika. Met het zelfde doel vertoeft hij thans in Egypte. J. F. MOENS In den leeftijd van 76 jaren is gisteren te 's-Gravenhage overleden de heer J. F. Moens, oud-directeur van het Noord-Hollandsche Landbouwcrediet en van de hypotheekbank Noord-Hollandsch Grondcrediet. De heer Moens is van 1892 tot 1926 direc teur van het Noord-Hollandsch Landbouw crediet geweest en slaagde er in deze bank, die vijf jaar voor zijn optreden als directeur was opgericht en toen alleen kantoren had in Alkmaar en Hoorn, tot grooten bloei te bren gen, door het stichten van bijkantoren te Rotterdam, Den Haag, Delft, Leiden en Haar lem en agentschappen in vele plaatsen. In 1896 werd door hem opgericht de hypo theekbank Noord-Hollandsch Grondcrediet, waarvan hij eveneens tot 1926 directeur was. Na zijn aftreden werd hij commissaris van beide instellingen. Bij zijn aftreden werd de heer Moens op grootsche wijze gehuldigd, waarbij de alge- meene waardeering voor zijn beminde, char mante en hoffelijke persoonlijkheid tot uiting kwam. X Ook in den lande was de heer Moens in zijn kwaliteit van commissaris van groote instel lingen, o.a. van de Petroleum Maatschappij Sumatra—Palembang een geziene figuur. Voor Alkmaar en omgeving deed hij veel door de afdeeling van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw nieuw leven in te blazen en zich te beijveren voor de jaarlijk- sche tentoonstellingen, terwijl hij ook de ini tiatiefnemer was van de groote landbouwten toonstelling, die in 1905 in Alkmaar werd gehouden. In de jaren 1905 toen in Alkmaar de strijd woedde over het stichten van het Alkmaar- sche Gymnasium en het gemeentelijk abatoir, liet hij zich door „Eensgezindheid" als libe raal in den raad brengen, waar hij, als man met een vooruitzienden blik, met kracht be pleitte de stichting van beide instellingen, waarop Alkmaar thans met recht trotsch kan zijn. Toen tot de instelling er van was besloten bedankte de heer Moens, als groot zakenman die wars was van de kleine stadspolitiek en die slechts de groote lijnen van het stadsbe lang voorstond, als raadslid. Voor tal van belangrijke zaken kon men echter steeds op de steun van den heer Moens rekenen, die ook oprichter en voorzitter is geweest van de afdeeling Alkmaar van het Roode Kruis. Met den heer Moens is een man van aristo cratie, die in een ieder den mensch wist te er kennen, heengegaan. Zijn persoonlijkheid zal bij velen in dank bare herinnering blijven voortleven. AFSCHEID J. J. VAN DER LINDEN. Heden werd op de griffie afscheid genomen door den heer J. J. v. d. Linden, Rijksklerk 2e klasse, die den staatsdienst met pensioen gaat verlaten. De heer Van der Linden, die 14 jaar op de griffie der Alkmaarsche rechtbank werkzaam was, werd toegesproken door den president der Rechtbank en door den heer Kok van he: parket. Hij ontving van de rechters een tin nen tabakspot en van het griffiepersoneel van het kantongerecht en het parket een wandel stok met zilveren knop en inscriptie, benevens een persoonlijk geschenk van mr. Couvée, subs. griffier. De scheidende ambtenaar onder den indruk der plechtigheid, dankte geroerd voor de hem gebrachte hulde. EEN HALVE EEUW IN RIJKS DIENST Den 15 Dec. a.s. is het 50 jaar geleden, dat de toenmaals 14 jarige A. Kok te Aarts; woud dienst nam bij de marine. De jonge marinier toonde zich een flinke jongen, die weldra veler vriendschap verwierf. Na eenig" jaren dienst werd hij naar Indië (Oost en West) gedirigeerd en daarna bezocht hij nog vele zeeën en landen, maar toen hij op 30 jarigen leeftijd ernstig aan trouwen dacht en begreep, dat zijn echtgenoote niet mee zou kunnen gaan naar Indië, waarheen hij weder zou moeten vertrekken voor den tijd van eenige jaren (tegenwoordig is het mee gaan der vrouw toegestaan), wilde de jonge man liever een baantje aan den wal. Hij was opgeklommen tot stuurman, maar prefereer de om de genoemde reden een desnoods min der aanzienlijke betrekking, waarbij hij zijn aanspraken op pensioen zou laten varen. Al spoedig was hij geslaagd in het vinden van een anderen werkkring: hij werd werk zaam gesteld als klerk in rijksdienst bij de rechtbank op 'n aanvangssalaris van slechts zes gulden per week. Geleidelijk werkte hij zich meer in de nieuwe werkzaamheden en daarmee steeg ook het salaris. Den nog beschikbaren vrijen tijd wist hij productief te maken, zoodat hij, naast hoo ger inkomen, ook won aan bekendheid in de stad, zoodat men in hem ontdekte een wel willend man, die er niet tegen op zag om zoo noodig gratis minvermogenden met raad en daad bij te staan. Wij gelooven dan ook, dat op 15 Dec. a.s., als de heer Kok zijn 50-jarige werk zaamheid in rijksdienst herdenkt, niet aan belangstelling zal ontbreken. MUTATIE BIJ DE RIJKSVELD- WACHT. Tot commandant der Brigade Alkmaar is benoemd majoor A. Fluit uit Amsterdam, ter vervanging van majoor J. Rab, aan wien op eigen verzoek eervol ontslag werd verleend De heer Rab ontving van zijn collega's uit de brigade als aandenken een fraaie wandel stok, hem door brigadier Talsma uit Scher merhorn met een hartelijk woord overhan digd. PROEFTUIN „KENNEMERLAND". Provinciale subsidie ongewijzigd. Ged. Staten van N.-Holland stellen den naar waarnemingen, verricht in den morden van 8 December. 8 Medegedeeld door het Kon Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 775,1 mM. t« Torshaven. Laagste barometerstand 747,8 mM. te La Coruna. Verwachting, geldig tot den avond van 9 December: Zwakke tot matige Noordoostelijke tot Oostelijken wind; nevelig tot half bewolkt; weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt. Overzicht, Het gebied van hoogen druk, dat zich gis- teren van Schotland over Scandinavië uit- strekte, is uitgebreid en afgerond door druk- stijgingen, op IJsland en over Duitschland en aan den Noordelijken kant afgenomen; terwijl de depressie in het Zuidwesten vrij- wel onveranderd bleef. In verband met dezen toestand is een zwakke of matige Noordoos telijke tot Oostelijken wind in onze streken te verwachten, met weinig of geen neerslag. In het Noorden op Groenland en op Jan Mayen en aan het Noorden van de Noorsche kust is de temperatuur gestegen, hier en daar 14 en 15 graden Celcius. Doch in het Zuiden van Scandinavië neemt de vorst eerst toe. Over Oost-Frankrijk is de ochtendtempera- tuur lager dan gisteren en enkele graden on der nul. In het Zuiden van Engeland en over het Noordelijk deel der Fransche kust waait een krachtige Oostelijke wind. exploitatie, op den grondslag van de rekening over dat jaar, met dien verstande, dat de bij drage ten hoogste zal bedragen 2/3 gedeelte van de bijdrage van het Rijk en in ieder geval niet meer dan de som der bijdragen van be langhebbenden. FAILLISSEMENTEN. De Arr. Rechtbank alhier heeft heden de volgende faillissementen uitgesproken: G. M. Smits, bakker te Hoorn. R.c. mr. Ubbens, Curator mr. Eecen; N. v. d. Abeele, arbeider en J. v. d. Abeele, klerk-incasseerder te N.- Scharwoude. Ledeboer R.c. en mr. v. Leeuwen curator; N.V. Bloembollenkweekerij en han del H. S. Zwager te Breezand. Mr. Krabbe R.c. en mr. Verdoorn, curator. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Voordrachtavond van Marguérite Couperus. mevrouw Gisteravond werd door mevrouw Mar guérite Couperus uit Haarlem een voor drachtsavond gegeven voor het departe ment Alkmaar van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Bij zijn welkomstwoord richtte de voorzitter, de heer Wasink, er de aan dacht op, dat mevrouw Couperus in Alkmaar geen onbekende was, omdat zij voor eenige jaren ook al eens was opge treden voor het Nut. Spr hoopte dat zij den indruk, toen gemaakt, zou bevesti gen. Hierna begon de zangeres en voor drachtskunstenares haar optreden voor een publiek, dat de dancing van de Harmonie geheel vulde. Haar programma bestond uit het voor dragen van buitenlandsche en Neder- landsche volksliederen, liedereu dus die weergeven wat leeft in de ziel van een bepaald volk in een bepaalde eouw, lie deren dus, die spreken van vroolijkheid en verdriet, van weemoed en schalks heid, van vroomheid en kinderlijke vreugde, en die hun eenvoud vaak zulk een treffende fijnheid van temming en melodie aan den dag leggen. En dan ge zongen door een kunstenares als Mar guérite Couperus, die er uit weet Ie halen, wat een gewoon mensch daar zeer zeker nooit in zou ontdekken, die ui»4 alleen met gebaar en mimiek uitstekend voordraagt, maar ook met ha .r mooi« rijkgeschakeerde stem. Sommige dezer liederen vcnd ze oude kronieken, dit zijn liederen, die niat meer worden gezongen en die vergeten zijn, maar die gisteravond weer 14 eui slaap van eeuwen herleefden De zangeres droeg het eerst voor eeni ge Bretonsche en Normandische liede ren, terwijl zij gekleed was als een B>etonsche getrouwde vrou v, zooals ze bij het zingen der Britsche liederen i'6 een dame van honderd jaar geleden en bij 't zingen der Duitschc, Fransche en Hollandsche liederen, achtereenvolgens was gekleed als een Gretchen, een Fran- schn dame en een Hollandsche boerin. Bizonder geestig ook waren de Fran sche liederen, die gezongen werden aan 't hof van koningin Marie Antoinette omstreeks 1770, de Groningsche liedjes, de Britsche kinderliedjes en een Bra- bantsch hoerenliedje. Het is trouwens mo 1 ijk hier een keus te doen, want hot gehecle programma bestond uit uitge zochte liederen, die stuk voor stuk nie nagelaten zullen hebben een biijvenden indruk te maken. M De zangeres werd door mej Bets N®| derkoorn-op de piano begeleid, deze be geleidde echter niet alleen, maar g® ook mooi solospel te hooren, dat harte lijk werd beapplaudisseerd. In zijn sluitingswoord dankte de he Wassink mevr. Couperus, hij la0 L, haar voordracht, stem en uitspraak betuigde, dat zij niet alleen den vroeg®* gemaakten indruk had bevestigd, m*°' meer had gedaan dan dat, ook aan DJ®*' Neder koor n bracht sor. dan*-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2